H. Ross Perot: Texaan op weg naar Witte Huis 'Alleen de onwetenden worden Feiten &Meningen DINSDAG 21 APRIL 1992 Onafhankelijke kandidaat is zakenman met militaire allures Dit zei H. Ross Perot in 1970: „Ik zou een hele slechte po liticus zijn, al was het maar, omdat ik geen geduld heb". En dit zei H. Ross Perot in 1987: „Ik me verkiesbaar stel len? Het land heeft al genoeg problemen." WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Maar niets is veranderlijker dan de mens, zelfs al heeft hij een slordige 2,5 miljard dollar op zak. Want wie denkt er serieus over om als onafhankelijke kan didaat mee te doen aan de ko mende presidentsverkiezingen? Het is H. Ross Perot. Niet dat hij zo nodig hoeft, want vorige maand zei hij in een tv- interview: „Mijn persoonlijke gevoel is, dat iemand die intelli gent genoeg is om president te kunnen worden, dat niet wil omdat het de hardste, vuilste, meest ondankbare baan ter we reld is." Maar aan de andere kant: H. Ross Perot houdt toe vallig van harde, vuile en on dankbare banen. En dus zou hij zich best beschikbaar willen stellen. Als de mensen in het land hem dat tenminste vragen. En dat laatste, dat doen ze. Want sinds Perot op 16 maart voor de camera's van CNN zei dat hij desnoods wel zou willen meedoen aan de race naar het Witte Huis, hebben al 1,8 mil joen Amerikanen hem gebeld. Ze hadden allemaal hetzelfde verzoek: of de kleine zakenman met de grote oren uit Texas als jeblieft ja wil zeggen. Zodat er tenminste weer eens een echte vent in het Witte Huis komt. Eert doordouwer. Een knokker. En in elk geval iemand van wie niemand kan zeggen dat hij een politicus is. Wie is H. (de letter staat voor I lenry, maar Perot heeft een he kel San die naam) Ross Perot dan wel? Het korte antwoord is: hij is de verpersoonlijking van 'the American Dream'de man die zichzelf letterlijk van kran tenjongen tot miljonair, pardon, miljardair omtoverde. Hen kort resumé zegt genoeg. Perot begon met geld verdienen toen hij nog op de lagere school zat door een krantenwijk te be ginnen in het door zwarten be woonde deel van zijn thuisstad Texarkana in Texas, iets dat nie mand vóór hem zelfs maar had bedacht. Van huis uit doordrenkt door positieve waarden, vulde hij zijn schaarse vrije tijd als padvinder. De leider van zijn troep, Sam Shuman, zei later: „Het was een jongen met pit. Omdat hij klein van gestalte was, stond hij altijd kaarsrecht, met z'n kleine borst je zo ver vooruit als hij maar kon." Met een beurs ging Perot na zijn schooltijd naar de presti gieuze Naval Academy, en na enige jaren bij de marine begon hij een carrière als verkoper bij computergigant IBM. Dat ging hem zo goed af, dat hij ooit al op 19 januari zijn verkoopdoel voor het hele jaar haalde. In 1962 had Perot een idee. Als IBM nu eens niet alleen compu ters zelf maar ook computertijd verkocht? Maar IBM voelde niets voor dit plan, en daarom stapte Perot op. en begon hij met 1000 dollar die hij van zijn vrouw leende een eigen bedrijf. Dat bedrijf, Electronic Data System (EDS), werd meteen een succes. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan de onorthodoxe manier waarop Perot zijn bedrijf leidde, als een soort militair kampement. Hij nam bij voorkeur Vietnam-vete- ranen in dienst en eiste strenge discipline. Zo controleerde hij of zijn personeel correct gekleed ging, verbood hij baarden en snorren, en moest hij van vak bonden al helemaal niets heb ben. Het hoofdkwartier van EDS in Dallas was omgeven door hoge hekken en prikkeldraad, met bij de toegangspoort gewapende wachten. Zo wilde H. Ross Perot het, en zo gebeurde het dus ook. Perots fascinatie met militaris me bleek op een sensationele manier in 1979, toen twee me dewerkers van EDS in Iran tij dens de omwentelingen daar gevangen werden genomen. Een vermomde Perot zocht de mannen eerst zelf op. Daarna huurde hij een commando-een heid in die de werknemers wist te bevrijden, een huzarenstukje dat van Perot een volksheld maakte. In 1984 verkocht Perot EDS aan de autofabrikant General Mo tors voor het bedrag van 2,5 miljard dollar. Onderdeel van de overeenkomst was dat Perot een fors aandeel in GM kreeg, en er directeur werd. Dat werd, geheel voorspelbaar, een sof want de eigenzinnige Perot paste helemaal niet in de fossiele structuur van GM, kreeg met de hele top ruzie en ver kocht daarom in 1986 zijn aan deel voor 700 miljoen dollar te rug aan GM. Perot heeft dus nu geen eigen bedrijf meer, maar zijn legende groeit nog steeds. Hij heeft nogal wat energie en geld gesto ken in de hervorming van het onderwijs van Texas, en daar mee ook wel enig succes ge boekt. Verder besteedt hij veel aandacht aan het menigmaal wrede lot van Vietnam-vetera- Kleurrijk Veelvuldig is Perot bovendien de afgelopen jaren in de Ameri kaanse media te vinden ge weest, want dit is niet iemand die verlegen is om een mening, en ook niet iemand die bang is die mening, op een altijd kleur rijke manier, te uiten. Hij was bijvoorbeeld morcidus tegen Amerika's bemoeienis met het Golfconflict. In zijn ei gen woorden: „We moeten de emir van Kuwayt redden. Wat zou u ervan zeggen als ik op uw deur klopte om uw zoon te le nen, zodat die naar het Mid den-Oosten kon om die baas z'n troon terug te bezorgen? Ie mand met 70 vrouwen, met een minister voor seks die hem elke donderdagavond een maagd moet bezorgen? Dan zou u me toch op m'n bek slaan?" Perots oplossing voor de Iraakse agressie: een groep comman do's sturen, mogelijk met hulp van de Israëli's, om de Iraakse president Saddam Hussein te vermoorden. Dit soort uitgesproken menin gen over van alles en nog wat hebben Perot steeds in de kijker gehouden. Het is daarom niet zo gek dat nogal wat Amerika nen, ziek als ze zijn van de offi ciële politiek en van archetypi sche politici als Bush en Clin ton, in Perot wel een goede pre sident zien. Dat was bij voorgaande verkie zingen ook al zo. Wat nieuw is, is dat Perot deze keer heeft ge zegd, erover te willen denken. Sterker, hij heeft gezegd zeker te zullen meedoen als zijn fans erin slagen in alle 50 staten zijn naam als onafhankelijk kandi daat op de stembiljetten te krij gen. Daarvoor zijn handtekeningen nodig, uiteenlopend van enkele honderden in de staat Tennes see, tot meer dan 130.000 in Ca- lifomië. En op dit moment zijn duizenden vrijwilligers in het hele land bezig die handteke ningen op te halen. Perot is dus een eind op dreef, en de kans neemt toe dat hij mei of juni officieel gaat i ren te zullen meedoen aan de race omdat het gestelde doel is gehaald. X Geschiedenis Zou hij enige kans op de eind overwinning hebben? Afgaande op de geschiedenis zou je zeg gen: nee. Want alle mannen die in de loop der decennia hebben geprobeerd als onafhankelijke kandidaat (buiten de Democra tische en Republikeinse partij om, dus) mee te doen, faalden. George Wallace haalde ooit 13,5 procent, maar geen ander kwam verder ooit boven de 10 - procent uit. De laatste onafhan kelijke kandidaat, Anderson die in 1980 aan de presidentsver kiezingen meedeed, haalde maar zes procent. Maar aan de andere kant: Perot heeft een aantal unieke voorde len. Zo heeft hij geld, en hij heeft al gezegd bereid te zijn 100 miljoen dollar van zijn ei gen fondsen ter beschikking te willen stellen voor zijn campag ne. Dat is twee keer zoveel als Bush en Clinton, die voor een deel af hankelijk zijn van federale fond sen en daarom maar tot een be paald plafond mogen gaan, kunnen uitgeven. Zoiets telt in een land als Amerika, waar ver kiezingen met tv-spotjes wor den gewonnen. Daar komt bij dat, zoals gezegd, veel kiezers hun buik vol heb ben van de officiële politiek. Bush wordt bovendien een slappeling op het gebied van de binnenlandse politiek gevon den, en Clinton wordt niet ver trouwd. Dat opent enige ruimte voor een recht-door-zee-doe- type als Perot. Dat blijkt uit al die honderddui zenden telefoontjes die Perots campagne heeft binnengehad. Het blijkt ook uit de peilingen die Perot nu - terwijl hij zich dus nog niet eens kandidaat heeft gesteld - 20 tot 25 procent van de stemmen beloven. Daarbij moet dan wel weer in acht worden genomen, dat ei genlijk niemand weet wat Perot wil. Gevraagd naar zijn beleids voornemens is hij tot nu toe niet veel verder gekomen dan: 'to run the country as a busi ness', het land als een bedrijf besturen. Dat zo'n ideaal wel eens op ge spannen voet met de democra tische beginselen zou kunnen staan, is niet Perots grootste zorg, zo blijkt uit een aantal van zijn meer recente uitspraken. Het is vooral daarom dat zijn oude uitspraken, uit het begin van dit verhaal, nog steeds zo de moeite waard zijn. Sportartsen Harm Kuipers en Rob Pluymers regelmatig benaderd voor doping Vier jaar geleden raakte Rob Pluymers in opspraak omdat hij in de beginjaren tachtig als bondsarts van de schaatskernploegen dopingadviezen zou hebben verstrekt aan I lenk Boer, in die tijd trainer van de natio nale mannen-equipe. Pluymers, die mo menteel in Brabant zo'n 150 topsporters begeleidt, raadde Boer destijds aan de rij ders hormoonpreparaten te laten gebruiken om „de ongelijke strijd met het Oostblok" aan te kunnen. Boer, nu terugkijkend op die affaire: „Ik heb Pluymers er nooit van beschuldigd dat hij stimulerende middelen zou toedienen. Wel dat hij ze aanbood. Ziin advies was per soonlijk aan mij gericht. Ik weet niet of hij het toen daarover met de schaatsers heeft gehad. I lij was van mening dat je met ande re middelen meer kon bereiken. Ik heb dat resoluut van de hand gewezen. Ik ben een fervent tegenstander van doping. Dat weet ook iedereen. Mijn woorden zijn altijd ge weest: als iemand wordt gepakt, zal ik hem geen enkele rugdekking geven. Het gaat om de ethiek van de sport. Iedereen moet gelijk aan de start komen. Laten we hopen dat nu het llzeren Gordijn is gesloten ook het che misch sportgordijn snel naar beneden gML" 'Trap na' Pluymers, werkzaam bij het farmaceutische concern Organon International in Oss, ont ploft bijkans wanneer hij opnieuw met die spraakmakende zaak wordt geconfronteerd. Niet in de laatste plaats omdat hij zich als geen ander realiseert dat de relatie met de I faprlemse huisarts Michel Karstcn, die veel opwinding veroorzaakte met zijn uitspra ken over het gebruik van doping in de schaatssport, snel wordt gelegd. „Boer", reageert hij furieus, „neeft twee jaar nadat hij uit de schaatsbond werd ge schopt, allerlei mensen een trap na gege ven. Ik kwam als een van de laatstcn aan de beurt. Volgen hem zouden we samen over dit soort zaken hebben gesproken. Dat klopt ja. maar dat gebeurt in elke tak van sport. Als er weer eens een actueel geval is in de wielrennerij, de atletiek of zoals nu rondom Karsten en het schaatsen, dan praat je als medici onderling en met trai - Harm Kuipers: „We moeten niet c ners over dat soort zaken. Zo goed als ik met Boer en andere coaches als Henk Gem- ser en Tjaart Kloosterboer heb gediscussi eerd over de bloedwaarden van schaatsers. Dan geef je of toets je, die mening." „Zo controleerde ik in die tijd al het testos teron bij de kemploegleden. Op basis van die gegevens werden de trainingsschema's gebaseerd. Bij die gelegenheden kwamen er van de zijde van de trainers vragen als: die jongen zit zo laag in zijn testosteron, hoe zou je dat kunnen verbeteren?. En. is daar überhaupt ruimte voor? Maar dat wil toch niet zeggen dat we vervolgens een lijstje gaan maken hoe we die jongens kunnen volspuiten met testosteron of anabole ste roïden. Het is waanzin om te stellen dat ik dat soort adviezen zou hebben gegeven." Pluymers, die ook veel wielrenners bege leidt, blijft vaag als hem wordt gevraagd of schaatsers hem in het verleden ook zelf hebben benaderd voor anabolica. „Laat maar zitten", zegt hij grinnikend. Bij Harm Kuipers, voorzitter van de medi sche comiViissie van de KNSB, moet de eer ste schaatser zich volgens hem nog melden met een verzoek om advies over het gebruik van stimulerende middelen. „Ik ben en word daarover wél heel vaak door sporters van andere disciplines benaderd", zegt de inspanningsfysioloog, werkzaam aan de Rijksuniversiteit van Maastricht. „Maar ver der dan het geven van raad ga ik niet. Ik be geleid geen mensen op dat terrein. Dus zijn ze bij mij aan het verkeerde adres. Ik ver wijs ze door naar het NeCeDo (het Neder lands Centrum voor Dopingvraagstukken, red.) en naar Michel Karaten." De Haarlemse huisarts maakt er geen ge heim van dat hij sporters helpt bij het ge bruik van s'pierversterkende produkten. Karaten is van oordeel dat topsporters, die per se dit soort middelen willen nemen, zich tot hem kunnen wenden, mits de be geleiding onder zijn toezicht plaatsvindt. Voor Karaten is dat de enige manier om de gezondheid van de sporters tot op zekere hoogte te kunnen waarborgen. In die zin toetst hij zijn eigen handelwijze ook regel matig bij ethische commissies en de In spectie voor de Volksgezondheid van Noord-Holland. Die instituten zijn welis waar niet gelukkig met de werkwijze van de arts, maar ze vinden dat hij met zijn medi sche bijstand geen ontoelaatbare grenzen overschrijdt. Griep „Op zich", geeft Pluymers toe, „is het best goed dat topsporters voor dit soort zaken bij een arts terecht kunnen, al heb ik moeite met de manier waarop Karatpn het doet. Kijk, als er een echte reden of een medische indicatie is om anabole steroïden te gebrui ken, ben ik er geen tegenstander van. Bij- voorbeeld als iemand twee weken griep heeft gehad of langdurig geblesseerd is ge raakt en zo'n persoon moet weer keihard aan de bak. Als ondersteuning in de trai ning kun je dan een aantal dingen doen. Wat? Ia, anabole is in feite het enige waar mee je op verstandige wijze iets kunt on dernemen. Er zijn stofjes die met een dag of drie/vier helemaal uit het lichaam verdwij nen. Op zo'n manier kun je ook iemand helpen. Waar ik problemen mee heb, is dat sporters naar wedstrijden gaan en dan on der de spullen zitten. Daaraan zal ik nooit meewerken." Kuipers, zelf voormalig topschaatser. ziet weinig heil in het gebruik van anabolen. „Het helpt alleen in die takken van sport, Rob Pluymers: „Als er een echte reden of me dische indicatie is om anabolen te gebruiken, ben ik er geen tegenstander van." FOTO CPD ARCHIEF waarbij het om het vergroten van de spier massa gaat", weet hij. „Bovendien zul je keihard moeten blijven trainen. Anders heeft het helemaal geen zin. Voor een sport als schaatsen, waarin het vooral op de tech niek en snelheid aankomt, werkt het eerder nadelig. Alleen voor vrouwen gelden andere normen. Zij kunnen er in het algemeen ge sproken wèl profijt van hebben, omdat in anabolen mannelijke hormonen zitten. Mannen produceren die zelf en dus slaan ze minder aan wanneer je ze toedient. Bij vrouwen werkt zo'n middel sneller, is slechts een lage dosering nodig en ver dwijnt het ook eerder uit het lichaam. Met dien verstande dat het rendement zo'n zes tot acht weken blijft. Anders gezegd: wan neer je stopt, heb je er nóg bijna twee maanden voordeel van zonder dat er bij een controle iets wordt gevonden. En dat stuit me tegen de borst, want het is concur rentievervalsend." Zowel Pluymers als Kuipers blijft van me ning dat stimulerende middelen niet in de sport thuishoren. „Aan de andere kant", geeft Kuipers toe, „moeten we onze kop niet in het zand steken en doen alsof er niets gebeurt." Pluymers is ervan overtuigd dat 99 procent van de artsen niet bereid is anabolica te. verstrekken. „Als een sporter bij me komt met een vraag over anabole steroïden dan bespreek ik dat heel uitge breid met hem. De plussen en minnen stre pen we af en we praten over de risico's, die hij loopt voor wedstrijden en voor zijn eigen lijf. In bepaalde gevallen zeg ik hem dat er ook wel ruimte zou kunnen zijn om iets te doen. Maar vervolgens verwijs ik door naar de huisarts. Het kan dus voorkomen dat anabolen via de huisarts worden verstrekt. Dat is altijd nog beter dan wanneer zo'n sporter even de grens over gaat en het mid del daar weghaalt. In dat geval komen ze bijna altijd in het grijze circuit terecht, zeg maar bij de mannetjes die erom heen han gen. En dat is vreselijk dom. Want je weet vaak niet wat je precies krijgt. Bovendien, als je het met een verkeerde timing doet. word je gegarandeerd gepakt. Een arts zal altijd zeggen: luister eens, de eerste maand kun je niet aan wedstrijden meedoen, want die stof blijft zo lang in je lichaam zitten. Nee, het zijn altijd de onwetenden, die ge bruiken en worden gepakt." Pluymers zal zich nimmer met dat soort praktijken inlaten. „Ik kan het niet doen", werpt hij tegen. „Hoe mensen eraan ko men, moeten ze zelf maar weten. Ik werk bij een farmaceutisch bedrijf en daarnaast heb ik privé een sportpraktijk. Als een spor ter van mij ooit gepakt zou worden op do ping en het komt uit dat ik het hem gege ven heb, dan kan ik mijn job, raison van anderhalve ton per jaar, wel vergeten en raak ik mijn naam als sportarts kwijt. Ik sta dan maatschappelijk helemaal aan de grond. Ik zal dan ook de laatste zijn die dit soort dingen aan een sporter geeft." Morgen: Hans van Helden c derlandse schaatser onder verdachte omstandigheden. En hij niet alleen eerder verschenen in deze serie: 15 april: Schone schijn In de schaatssport al lang verdwenen 16 april: Eerste dopinggeval in Nederland een raadsel 17 april: Dagboek van een spraakmakende zaak. 18 april: Dokter Karsten: 'Schaatsers weten van elkaar niet dat ze hier komen'. H. Ross Perot (rechts) in een 'talkshow' voor CNN: „Eindelijk i echte vent in het Witte Huis.' FOTO AP CHRIS MARTINEZ

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2