Oervissen geven geheimen prijs Wetenschap Schaap met menselijk gen levert protein Aardbeving kondigt zich aan Vuile lucht oorzaak explosie allergie? Twee miljard voor HDTV Lawaai te lijf met anti-geluid DINSDAG 21 APRIL 1992 REDACTIE BRAM VAN LEEUWIN HENK V In diepe onderzeese grotten in het westelijk deel van de Indische Oceaan is de evolutie van de kwastvinnigen of Coelacanthini 400 miljoen jaar stil blijven staan. De we tenschap kent deze grote vis uit gevonden fossielen. Aan genomen werd dat de vis 70 miljoen jaar geleden was uitgestorven, totdat bij toeval een levend exemplaar van deze soort, Latimeria chalumnae geheten, werd gevon den. SEEW1ESEN CAREL WIEMERS/ANP Professor Hans Fricke van het Max Planck-Instituut voor Ge- dragsfysiologie in Seewiesen bij München bestudeerde samen met zijn medewerkers Karen Hissmann en Jürgen Schauer nauwkeurig allerlei aspecten van deze bijzonder interessante vis. Met de duikboten Geo en Jago daalde hij met zijn colle ga's af naar een diepte van 400 meter om de vis in zijn dagelijk se omzwervingen te volgen. Een film en vele foto's van de moei lijk te volgen roofvis gaven het een en ander prijs over het le ven van deze diersoort. Omdat bleek dat het dier zijn jachtgronden op veel grotere diepten heeft, vatte Fricke het plan op een nieuwe onderzeeër te laten bouwen. De 2 miljoen Duitse marken die daarvoor no dig zijn, liggen gereed en bin nen niet al te lange tijd zet de onderzoeker zijn ontdekkings reizen naar de oceanische oer tijd voort. Ingevroren bij een tempera tuur van 80 graden Celsius on der nul liggen in zijn laboratori um epkele jonge exemplaren van deze diersoort en een vol wassen dier van 140 centimer lang. Duiken en bestudering van de dode vis zijn tot nu toe de enige mogelijkheden de nog beperkte wetenschappelijke kennis van de kwastvinnige aan te vullen. Het boven water ha len overleeft de vis niet. Omdat hij op grote diepten leeft, bez wijkt hij aan de zogenoemde 'duikersziekte' (de wisseling van de waterdruk op verschillende diepten). De oervis, die door zijn vorm en gedrag de overgang ken merkt van het gewervelde zee dier naar het land, wordt door Hans Fricke samen met vele an dere collega's gezien als de voorloper van de amfibie. De Latimeria is een viseter. Over dag verschuilt hij zich in diepe lavaholen. De dieren bevinden zich daar in wisselende groepen tot zo'n 12 stuks. 's Nachts gaan ze op roof tocht en dalen af tot diepten van ongeveer 700 meter. Het bevreemdt Hans Fricke dat de Latimeria zover naar beneden gaat, omdat de daar te behalen buit gering is. In vergelijking met alle andere vissoorten heeft de kwastvinnige een bijzondere manier van voortbewegen. De hoogleraar heeft elf verschillen de bewegingsvormen waarge nomen, waardoor het dier op de meest extreme manieren kan manoeuvreren. Een opmerkelijke eigenschap is dat de vis zich verticaal door het water kan voortbewegen. „Voorts is de Latimeria een zeer snelle starter, een specialist op dit gebied. Deze eigenschap komt hem als roofdier uitste kend van pas", aldus Hans Fricke. De Latimeria kan, zo schatten de onderzoekers in Seewiesen, 10 tot 20 jaar oud worden. Mogelijk nog ouder. Daar zijn enkele aanwijzingen voor. Ze kunnen 2 meter lang worden en 100 kilo wegen. In vergelijking met vissen van soortgelijke grootte heeft de kwastvinnige verreweg de lang zaamste stofwisseling. Om in zijn dagelijkse energiebehoefte In diepe onderzeese grotten in de Indische Oceaan bleef de evolutie van de kwastvinnigen 400 miljoen jaar stil staan. te voorzien hoeft hij slechts 10 tot 20 gram vis te eten. Waar schijnlijk is volgens Hans Fricke dit ook de reden waarom de oervis in gebieden die arm zijn aan buit, kan bestaan. De Latimeria is levendbarend, wat blijkt uit de studie die de onderzoekgroep van het Max Planck-Instituut naar het dode materiaal verrichtte. Zij hadden daarvoor een 98 kilo wegend vrouwtje dat vorig jaar bij Mo zambique werd gevangen, ter beschikking. In haar baarmoeder had het dier 26 volgroeide jongen die 30 tot 35 centimeter groot waren. Zij wogen 410 tot 508 gram elk. De onderzoekers vinden dat de jonge vissen 'wonderlijk groot' ter wereld komen. De draagtijd Tracy symbool nieuwe industrie LONDEN SUSAN WATTS THE INDEPENDENT Een schaap dat een menselijk gen toegediend kreeg, produ ceert een waardevol protein in haar melk. Tracey, het genetisch geconstrueerde schaap, is het symbool van een nieuwe indus trie om dieren te gebruiken als 'biologische fabrieken' wanneer traditionele technieken voor het produceren van medicijnen of chemicaliën te duur of te moei lijk zijn. Pharmaceutical Products, het Edinburgse bedrijf dat Tracey construeerde, sloot een over eenkomst met Bayer, de Duitse chemiegigant, om de chemi sche stof te mogen gebruiken die Tracey afscheidt in haar melk. Het Schotse bedrijf ont vangt ongeveer 33 miljoen gul den, bestemd voor de bouw van fabrieken. Wetenschappers voegden een menselijk gen toe aan Traceys genetische materiaal toen zij een embryo was. Het gen zorgt ervoor dat zij een menselijk protein, AAT, produceert in haar melk. Ongeveer één op de 2000 mensen produceert te wei nig van dit protein, .wat een le veraandoening of longemfy seem kan veroorzaken. Ook koeien, schapen, geiten, konijnen, ratten en muizen zijn al genetisch geconstrueerd om de chemische stof te produce ren. Koeien hebben een chemi sche stof geproduceerd die voorkomt in moedermelk en het ijzergehalte in het bloed van baby's op peil helpt houden en een antibiotische werking heeft. Menselijk hemoglobine kan worden aangemaakt in het bloed van varkens en geiten hebben een anti-bloedstoüings- enzym geproduceerd. In de meeste gevallen zijn de ze chemische stoffen in kleine hoeveelheden vrijgekomen. De magere opbrengst en de moeite die het kost om deze chemische stoffen te 'oogsten' van de die ren, laat wetenschappers weinig hoop op commerciële exploita tie van hun onderzoek. Maar Tracey produceert on geveer 30 gram protein in elke liter melk ter waarde van on geveer 13.000 gulden. AAT wordt gewoonlijk geproduceerd in dierlijke cellen in een labora torium, een buitengewoon dure procedure, en de dochteronder neming van Bayer die AAT pro duceert in de VS, kan niet meer voldoen aan de vraag uit de hele wereld. Tracey heeft nu een lamme tje, Tracey 2, en het bedrijf hoopt aan het einde van de eeuw een kudde te hebben van een paar honderd schapen. Het bedrijf werkt ook met schapen die een middel met een bloeds tollende werking produceren. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Schapen via genetische manipulatie st aks biologische fabrieken? FOTO GPD DEN HAAG KERST HUISMAN MEDEWERKER GPD Duitse onderzoeksinstituten hebben een me thode ontwikkeld om aardbevingen te kunnen 'voorspellen'. Onder verantwoording van prof. J. Zschau van het Instituut voor geofysica van de Christian-Albrechts-Universitat in Kiel en het aardbevingeninstituut van het Turkse ministerie voor bouw en nederzettingswezen vindt sinds 1984 in noord west-Anatalië een onderzoek plaats naar minieme veranderingen in de aarde. Dat is van groot belang, omdat bekend is dat zware aardbevingen voorafgegaan worden door uiterst geringe bodemtrillingen. In het vaak door aardbevingen geteisterde noordwestelijke gedeelte van Turkije wordt pre cies vastgesteld hoe het gedrag van de aardkorst is in de periode, voorafgaande aan een aardbe ving. Bij dat onderzoek wordt moderne precisie- apparatuur gebruikt: protonenmagnetometers, die veranderingen in het magnetisch veld tot zes cijfers achter de komma registreren, tempe- ratuurwaamemers, die veranderingen in het grondwater van een miljoenste graad Celsius vaststellen en laserapparaten, die veranderin gen van enkele millimeters in de afstand tussen twee vaste punten op 10 kilometer afstand van elkaar opmerken. Er wordt ook gebruik gemaakt van satellietopnamen. De verkregen gegevens worden in Duitsland verwerkt. Vast staat, dat de uiterst minimale verande ringen in de aardkorst voorafgaande aan een beving vaak niet zijn opgemerkt, omdat men ze toeschreef aan metereologische invloeden of aan werkingen van het grondwater. Om derge lijke storende invloeden uit te bannen, wordt gebruik gemaakt van geavanceerde pretisie-in strumenten. De tot dusverre verzamelde gegevens worden gebruikt voor het zogenaamde Seismolap-pro- gramma. Dat is de afkorting voor SEISMic Over LAPping. Uit gegevens die dit programma heeft opgeleverd, blijkt dat aardbevingen zichzelf cir ca anderhalve dag tevoren aankondigen. Er zijn nu al zoveel voorbeelden verzameld, dat het Seismolap-programma als bruikbaar wordt be schouwd. Turkije ligt in een tektonisch spanningsveld tussen het Afrikaans-Arabische continent in het zuiden en het Eurazische in het noorden. Door de noordwaartse beweging van het Arabische schiereiland wordt Turkije naar het westen ge duwd en beweegt zich met een snelheid van en kele centimeters per jaar in de richting van Griekenland. Het glijvlak tussen het Euraziatische plateau in het noorden en het Turkse plateau in het zui den is de zogenaamde Noordanatolische Sprong, een meer dan 1000 kilometer lange scheur in de aardkorst. Hier haken vooruitge schoven delen van beide plateaus voortdurend in elkaar, waardoor het tot tektonische spannin gen komt, die zich bij overschrijding van een kritische grens ontladen in een aardbeving. In het onderzochte gebied komt het om de 15 jaar tot een middelsterke of sterke aardbeving. Aardbevingen veroorzaken een voortdurend toenemende economische schade. Veertig jaar geleden bedroeg de schade in Europa en Turkije gezamenlijk circa 10 miljoen dollar per jaar. In de jaren tachtig was het schadebedrag al geste gen tot bijna 2 miljard dollar, en verwacht wordt, dat nog voor 2000 de 10 miljard-grens wordt bereikt. Niet elke wetenschapper is overigens even optimistisch over de kansen, aardbevingen te voorspellen. Prof. dr. R. Meiszner van dezelfde Christian-Albrechts-Universitat acht het niet uitgesloten dat toch een deel van de aardbevin gen zich niet laat voorspellen. Sommige experts denken, dat aardbewegingen zoals in Turkije worden gemeten, wel eens chaotischer kunnen zijn als nu wordt aangenomen. Voorspellingen kunnen daarom ontzettend moeilijk zijn. schijnt 13 maanden te zijn. Voor vissen ongewoon lang. De Latimeria mag dan 400 miljoen jaar hebben overleefd, op het ogenblik wordt hij met uitsterven bedreigd. De popula tie is betrekkelijk klein. Naar schatting leeft bij de Comoren een groep van zo n 150 tot ruim 500 dieren. Populaties op ande- FOTO ANP re plekken zijn onbekend. Op verzoek van de medewer kers van het instituut is de kwastvinnige op de lijst de meest bedreigde diersoorten van de Washington-Conventie geplaatst. Inheemse vissers van gen jaarlijks een paar exempla ren die op de zwarte markt wor den verkocht of door de Como- rezen zelf worden gegeten. Hoogleraar wil onderzoek UTRECHT ANP „Het is hoog tijd de invloed van luchtverontreiniging op het menselijk immuunsysteem te onderzoeken. Duits en Japans studies sluiten niet uit dat de vuilere lucht ten grondslag ligt aan opmerkelijke stijgingen in het aantal allergie-patiënten." Dat zegt de nieuwe hoogleraar dermato-allergologie aan de Universiteit Utrecht, C. Bruijn- zeel. Volgens Bruijnzeel is er een tendens om allerlei kwalen toe te schrijven aan een allergie. Ongeveer 10 tot 15 procent van de Nederlandse bevolking heeft last van een allergie. Hun li chaam reageert op ongevaarlij ke, niet giftige stoffen. Huidaan doeningen, slijmvliesontstekin gen en darmklachten zijn het resultaat. De boosdoeners zijn allerge- nen, stoffen waartegen het im muunsysteem niet bestand is. Die komen voor in allerlei dage lijkse produkten zoals voedsel, cosmetica maar ook in huisstof en in de lucht als stuifmeel. Steeds meer mensen laten zich onderzoeken op die aller- genen. Daaronder ook aanko mend studenten diergenees kunde om te voorkomen dat ze later als dierenarts allergisch blijken voor honden en katten. Bruijnzeel schrijft die stijging toe aan de groeiende populan teit van huisdieren en een ver anderd voedselpatroon waarbij zelfs al het Kiwi-allergeen is ge signaleerd. Daarnaast bevat de in opmars zijnde reformvoeding veel allergenen. Een andere belangrijke oor zaak is de luchtverontreiniging. Pollen van cederbomen kunnen hooikoorts veroorzaken. In Ja pan bestond er 10 jaar geleden geen hooikoorts als gevolg van die cederpollen, maar nu lijdt 10 procent van de Japanners er aan, vooral in woongebieden langs autosnelwegen. Gebleken is dat roet en cadmiumdeeltjes zich hechten aan de cederpol len. Computer laat vooraf effect cosmetische chirugie zien BLAMCUM JETTY CLAUS Wie iets aan zijn gezicht wil la ten veranderen, krijgt in het Blaricumse ziekenhuis Gooi- Noord sinds een half jaar te ma ken met een geavanceerd com putersysteem, dat toont hoe je gelaat eruit ziet na de operatie Cosmetische chirurgie wordt op deze manier ook écht wat de patiënt ervan verwacht had. Op het beeldscherm ver schijnt een foto van het QUlchl In overleg met de patiënt tekent de arts bepaalde veranderingen, zoals het wegwerken van flapo ren of hel corrigeren van een le lijke neus. Volgens KNO-arts H.D. Vuyk is deze apparatuur in de VS al volledig ingeburgerd. In ons land wordt het alleen nog ge bruikt door een tiental tandart sen. dat zich toelegt op de cos metische tandheelkunde Volgens Vuyk is het heel be langrijk dat de arts goed met de patiënt overlegt hoe zijn neus. kin. ooglid of oorschelp eruit moet komen te zien. „Je hebt toch de neiging om je eigen ge dachten op dat gezicht te pro jecteren, terwijl het om de wen sen van de mensen moet gaan", aldus Vuyk. De operatiekosten, die ge middeld 1000 tot 3000 gulden bedragen, worden meestal door de patiënt zelf betaald omdat verzekeringen de ingreep niet vergoeden als de reden louter MtMttolh IN ftxh IN hri v'< ld zelden een beletsel, ompat de mensen er echt mee zitten Chi rurgische ingrepen noodzakelijk na een ongeluk of huidtumor, waardoor een litteken of andere verminking is ontstaan, worden wel door de ziektekostenverze keraars vergoed. In het merendeel van de ge vallen gaat het volgens Vuyk om neuscorrecties. Een nieuwe operatietechniek, waarbij het stukje huid tussen de neusgaten wordt doorgesneden en de huid omhoog gehaald, maakt correc ties eenvoudiger. „Als je met iemand praat, kijk je meestal naar de ogen. Soms is de neus zo opvallend dat de aandacht wordt afgeleid. De mate van afwijking houdt trou wens geen verband met de last die iemand ervan heeft. Soms stapt er iemand binnen en dan denk je die komt voor zijn neus, maar dhn blijkt dat hij voor iets heel anders komt. Uiterlijk is in onze maat schappij erg belangrijk", zegt Vuyk. ,,Je kunt wel uitgaan van de oude calvinistische opvatting dat de buitenkant er niet toe doet, maar bij een eerste ont moeting ga je daar toch op af Mensen die er goed uitzien, lij ken Nhmmcr co krijgen cilaM andere positieve eigenschappen toegedicht. Toch is er nog steeds een drempel omdat de mensen vaak door hun omge ving worden afgeremd. Als je merkt hoe blij de mensen na af loop zijn. dan heb je echt een voldaan gevoel." BRUSSEL PETER DE VRIES De EG trekt, als de 12 aangeslo ten landen akkoord gaan, de ko mende vijf jaar een kleine 2 mil jard gulden uit om de invoering te stimuleren van HDTV, de haarscherpe hypermoderne te levisie. Met het geld moeten programmamakers, satelliet- en kabelexploitanten en studio-be drijven aangemoedigd worden om te schakelen naar de nieuwe tv-techniek. Eind vorig jaar werden de Eu ropese PTT-ministers het al eens over de nieuwe standaard, die geleidelijk de bestaande PAL- en Secam-systemen moet gaan vervangen. Europese elek tronica-giganten als Philips en Thomson hebben miljarden in de ontwikkeling van de nieuwe technologie geïnvesteerd, en wilden in hun concurrentie met Japan en de VS daarom deze EG-steun. HDTV onderscheidt zich van de* klassieke televisie door de veel bredere en scherpere beeldbuis, die films op 'biscoopformaat' laat zien. Het scherpere beeld wordt veroor zaakt door de verdubbeling van "het aantal beeldlijnen van 625 naar 1250. De huidige studio's, opnameapparatuur, satellie ten, kabels én toestellen moeten daarvoor flink worden aange past of zelfs helemaal vervan - gen. De nieuwe tv toestellen zijn nu nog zeer kostbaar. Daarom komt er eerst een 'overgangs- standaard'(D2-MAO, waardoor de speciale programma's ook zijn te zien op een aangepast bestaand toestel. DENDERMONDE NICO HYLKEMA Philips gaat samen met het Amerikaanse NCT de anti-geluidsmarkt op. Commercieel managervan Philips Speaker Systems in het Belgische Dender- monde, Denis Hermans, verwacht dat de eerste Erodukten mogelijk al volgend jaar op de markt omen. Dat is opmerkelijk snel. Wie tot voor kort bij Nederlandse onderzoeksinstituten vroeg naar de de stand van zaken rond anti-geluid, kreeg veelal te horen dat het stadium van toepassing nog ver weg was. Nu praat Hermans al over auto- uitlaten en huishoudelijke apparatuur met venti latoren. Hqj principe is simpel: geluid plaatst zich voort via trillingen. Als je er in slaagt een systeem in stelling te brengen, dat het negatief van die trillin gen tegelijkertijd aanbiedt, dan schakel je het ge luid uit Dat kan aK je bij d> hron CCD mn POfoOfl of een ander apparaat voor de opvang van trillin gen plaatst, en bij de uitgang luidprekers die met net negatief de trillingen bestookt Heel veel lawaai speelt zich af op een lage fre quentie tot ongeveer 1000 Here. Op die lawaai- bronnen richt het anti geluid zich het eerst, om dat daar het anti geluid vanaf een relatief grote afstand (30 centimeter) kan worden aangeboden. Hoe hoger de freauentie, hoe dichterbij men moet beginnen met bestrijding van het lawaai. Er is nog een beperking: de geluidsbron moet vrij gelijkmatig zijn en niet te snel Een micropro cessor moet het opgevangen geluid omzetten in anti geluid en dat moet heel snel. Al te gevarieerd geluid, zoals muziek, vereist een nog niet be schikbare. razendsnelle processor Dok een geluid als een geweerschot is bijvoorbeeld te snel Ondanks die beperkingen lijkt het aantal toe passingen groot. Een nu al reële toepassing is de uitlaat Dat biedt twee voordelen. Niet alleen neemt het systeem meer geluid weg dan de tradi tionele uitlaat, bovendien treedt er door de vrije uitstroom van uitlaatgassen een energiebespanng op tot zo'n 5 procent. Verder denkt men bij Philips aan alle produk ten met ventilatoren, zoals computers, huishou delijke apparatuur, kortom alles wat koeling no dig heeft en in anti-geluid» gehoorbesc hermers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25