Arkajev zoekt nieuwe werkkring Sport Succes voor Bakker Becks negende in Parijs DINSDAG 21 APRIL 1992 21 n joustra ad van kaam (CHff) tim brouwïr d€ kon n Vierde plaats waterpoloërs Thomas Frühmann wint wereldbeker del mar De Oostenrijker Thomas Frühmann met Genius heeft zondag in Del Mar (Californië) de wereldbeker voor springrui ters veroverd. De tweede en de derde plaats waren voor Zwitser se ruiters. Lesley McNaught-Mandli met Pirol eindigde als twee de met een achterstand van 10,5 strafpunten op Frühmann, der de werden Markus Fuchs en Shandor, die een halve strafpunt meer hadden opgelopen dan de amazone. De enige Nederlandse deelnemer, Eric Willemsz Geeroms, speelde geen rol van betekenis. Hij trok zich terug voor de twee de omloop van het tweede onderdeel, nadat hij met Olympic Briljant in de eerste manche acht strafpunten had opgelopen. Hij was het concours veelbelovend begonnen met de vijfde plaats in het openingsonderdeel, het jachtspringen, en stond na het tweede nummer nog tiende. GOS-tumers verstrekken hoofdcoach extra getuigschriften Leonid Arkajev was in sportpaleis Bercy in Parijs op zoek naar werk. Hij heeft in de turnwereld een staat van dienst met de lengte van Parijs naar Moskou. Twintig jaar was hij hoofdcoach van de ploegen uit de voormalige Sov jetunie. Na Barcelona" neemt hij afscheid. Gedwongen. De onafhankelijke staten vaardigen na de Olympische Spelen voortaan eigen ploegen af. LZ-zwemster Fleur Bakker was tijdens, de traditionele paasin- terland voor de jeugd, het afge lopen weekeinde in Zweden, zeer succesvol. De Leidse reali seerde goede tijden en hoge po sities op de vrije slag afstanden. Met de nationale ploeg ging het minder, want Nederland eindig de, evenals voorgaande jaren, op de achtste en tevens laatste plaats. Het toernooi in Stockholm was dit seizoen de eerste krachtmeting voor de ploeg van jeugdcoach Hans Elzerman met onder anderen Fleur Bakker van LZ 1886 en Christian Fischer (Zijl). In het Eriksdalsbadet (50 me ter) van Stockholm was de 15- jarige Bakker op dreef. Zes maal kwam zij aan de start op de vrije slag. Op de 100 meter en 200 meter kwam zij een vingerdikte te kort voor een podiumplaats. Haar tijden waren 1.00,2 en 2.09,5, beide goed voor de vier de plaats. Zij viel wel twee keer in de prijzen met de estafette ploeg op de 4x100 meter wissel slag en de 4x200 meter vrije slag. Als slotzwemsteh van de wisselslag-estafette was zij de eerste van alle kwartetten die aantikte. De winnende tijd was 4.26,8. Een derde plaats werd er behaald op de 4x200 meter vrije slag met een tijd van 8.43,8 op de klokken. Katwijker Christiaan Fischer debuteerde in de selectie van Elzerman. Hij kwam twee maal aan de start. Twee keer eindigde hij in het sterke internationale* veld, waarin hij een van de jongste deelnemers was, als laatste. Op de 100 meter rugslag zette hij een tijd neer van 1.03,2. Op de 200 meter wisselslag kwam hij niet verder dan de te leurstellende tijd van 2.20,3. parus anp Arkajev leidde onder zijn be wind de Sovjet-ploegen naar driemaal goud (mannen en vrouwen) in de meerkampen op de Olympische Spelen, naar viermaal olympisch goud in de landenwedstrijden van de vrou wen en tweemaal van de man nen. En talloze individuele gou den medailles. In Parijs was hij op het eerste WK toesteltumen uiterst succesvol bij de mannen met vijf van de zes gouden plak ken. De vrouwen stelden teleur. Sinds 1950 nu geen goud. Al leen zilver voor Boginskaja, en twee keer brons. Parijs bracht zeven nieuwe wereldkampioenen op het podi um. Alleen Korobsjinski (vloer), You (paardsprong) en Ying Li (brug) slaagden er in voor de 13.000 toeschouwers hun we reldtitel van Indianapolis 1991 te prolongeren. Bij de mannen behaalde Vitali Tsjerbo twee maal goud (ringen, voltige) en eenmaal zilver (vloer), bij de vrouwen scoorde Kim Zmeskal uit de Verenigde Staten vijftig procent met twee gouden me dailles (vloer en balk). Zmeskal, pas 16 en pupil van de omstreden coach Bela Karoly uit Houston, turnde efficiënt en opvallend zelfverzekerd in Ber cy. De Amerikaanse won de tweestrijd met de drie jaar ou dere Svetlana Boginskaja op punten en stelde haar kandida tuur voor de olympische titel. De Amerikaanse, wereldkam pioene in Indianapolis in de vierkamp, was op de balk de evenwichtigste. Ze maakte twee perfecte salto's achterwaarts en kreeg van de jury 9.925 voor haar oefening. Boginskaja, de wereldkam pioene uit Wit-Rusland, nor maal een toonbeeld van rust en kalmte, was nerveus. Ze maakte een handstand niet af, landde slecht na een salto achterwaarts en wankelde bij een dubbele pi rouette. De jury was genade loos: 9.750 en slechts zesde. Het zilver bij het paardspringen vormde een schrale troost. Kus De verhouding tussen de twee rivalen werd in Bercy genorma liseerd. In Indianapolis weiger de Boginskaja haar concurrente demonstratief geluk te wensen. In haar Marxistisch-Leninisti- sche ogen had Zmeskal de we reldtitel slechts veroverd omdat ze een thuiswedstrijd had ge turnd. In Parijs herstelde ze de vertroebelde relatie. Ze kuste Zmeskal spontaan op beide wangen na haar verlies op de balk. Bij de mannen domineerden de pupillen van Arkajev op de turnvloer. Tsjerbo, de blonde Oekraïner, overhandigde zijn coach een paar extra getuig schriften met goud aan de rin gen en bij het voltigeren. Korob sjinski (vloer), Voropajev (brug) en Misoetin (rek) tilden het aantal gouden medailles naar vijf. Zij het dat Voropajev de winst deelde met Li Jing en Tsjerbo bij het voltigeren met Gil Su Pac en Li Jing. Arkajev was tevreden over zijn mannen. Niet over zijn vrouwen. Maar hij voorspelde een betere uitslag in Barcelona. Over de post-Olympische perio de wilde hij in Bercy niet uitwij den. Hij voorzag alleen de in eenstorting van het voormalige Sovjet-turnrijk. En van zijn 20- jarige arbeid. Daarom ging hij in Parijs op zoek naar werk. Zwitserland en Japan stonden al met de blanco cheques te wapperen. Arkajev weigerde aan te geven naar welk land zijn voorkeur uitgaat. ,,In ieder geval niet naar de Verenigde Staten", zei hij. Verder bekijkt hij elk aanbod met het oog van de ka pitalist. De Nederlandse walerpoloploeg is in het achtlandentoernooi in Mennecy vierde geworden. Oranje, dat door overwinningen op het GOS, Spanje en Tsjechoslowakije eerste was ge worden in de poule, verloor za terdag de kruisfinale tegen Italië met 7-8 en leed een dag later in de strijd om het brons tegen de Verenigde Staten een kansloze nederlaag van 7-13. Spanje werd winnaar van het toernooi door in de finale Italië met 9-6 af te troeven. Nederland had de nederlaag tegen de sterke Italianen geheel aan zichzelf te wijten. De eerste twee perioden verliepen be droevend, getuige ook al de tus senstanden van 0-4 en 1-3. De selectie van Ivo Trumbic liet tal van kansen ongebruikt en had onvoldoende antwoord op de snelle uitvallen van de geslepen Italianen, net als Spanje kandi daat voor een olympische me daille in Barcelona. Het herstel van Nederland in de tweede helft was opmerke lijk. al bleef het rendement van de man-meer-situatie zorgelijk. Via de periodestanden 3-0 en 3- 1 werd het uiteindelijk resultaat alleszins dragelijk maar niet po sitief. De Nederlandse treffen werden gemaakt door aanvoer der lansen (2), Wagenaar (2), Is- sard, Van Belkum en Havekotte. Op paaszondag kwam Oranje er tegen de Verenigde Staten in de slotfase niet meer aan te pas. Aanvankelijk ging de strijd nog gelijk op, met als eerste tussen stand 3-3 en een klein nadelig verschil in de tweede (1-2) en derde periodes (3-4). In het laatste kwart wist Nederland geen raad meer met de speer punten op twee meter Schro der, Evans en IGass. In die fase moet»! nog vier treffers wor den toeeestaan. Zo sterk als Oranje net toernooi begon (winst op GOS en Spanje, dat daarmee zijn enige nederlaag leed), zo matig was de afslui tag. parus anp Elvira Becks is in de finale van het paardspringen bij het WK toe steltumen als negende geëindigd. De 16-jarige Nijmeegse verover de 9,481 punten in sportpaleis Bercy in Parijs. Becks was de eerste Nederlandse turnster die doordrong tot de fi nale op een wereldkampioenschap. In de eindstrijd met negen deelneemsters mengde zij zich uiteraard niet in de strijd om de medailles. Met haar eerste sprong voerde ze een Yoertsjenko uit, haar tweede was een Tsukahara. Toch was haar naam niet de enige van een Nederlandse die over de turnvloer gleed. Ook de naam van Stasja Kohier kwam ter spra ke. De 13-jarige turnster ontving enige tijd geleden een uitnodiging van Bela Karoly om zich in Houston voor te bereiden op haar inter nationale doorbraak. Eindhoven-speler Pas cal Maas in Voetbal International over zijn vroegere trainer Ted Im- ,,Ik begrijp niet waarom hij al tijd zo negatief bejegend wordt. Toen hij bij Eindhoven werkte bracht hij zoveel spelvreugde binnen, dat de kritieken niet te recht kunnen zijn. Immers is een zeer aimabele en correcte man, misschien wel iets te integer voor het wereldje. Idem over het steenincident uit de bekerwedstrijd tegen Telstar: We zijn er door de KNVB op een schandalige manier uitge gooid. Kijk, Ad van Gastel is natuurlijk niet zo maar gaan liggen. Er is iets uit het publiek gegooid en dat is onmiddel lijk verdonke remaand. Ik heb de beelden vertraagd teruggezien en dan zie je Erik Regtop op ment iets oprapen en het in zijn broek stoppen. Torino-middenvel- der Enzo Scifo, in de Krant op Zon dag: Als Vanenburg het gevoel heeft dat hij zijn ploeg vanuit het middenveld meer geeft, en daar niet mag spelen, kan hij beter van club veranderen. Idem, over vaste mandekking: „Ikzou daar niet meer buiten kunnen. Het doet me deugd dat er de hele wedstrijd iemand ach ter me aan loopt. Ik ben daar de hele week mee bezig: het is hij of ik. Ernst Happel, bondscoach van Oostenrijk in de Krant op Zon dag, over Marco van Basten: „Hij is bijna aan de controleren de rol, die Cruijff op latere leef tijd vervulde toe. Hij heeft in principe alles te bieden en hij nadert de juiste leeftijd van 28 jaar. Idem, over zijn ziekte: „De kracht is verdwenen. Voet ballen kan ik niet meer. Jam mer. Maar mijn hart is gelukkig nog goed. Dat is het belangrijk ste. Wel moet ik om de acht we ken aan een infuus liggen en word ik behandeld. In eten heb ik steeds minder trek. Ik ben ook vaak moe. Maar bang voor de gevolgen ben ik niet. Ik ben nooit bang geweest voor iets, ook niet ioor de dood. Voetballer Jan Wouters In Nieuwe Re vu: „Ik rijd in een auto van Bayern München, een auto dus met een Duits nummerbord. Dat roept zoveel agressie op, ongelooflijk. idem: „Ik was blij dat ik naar Mün chen kon vertrekken, want het was absoluut ruzie geworden tussen Van Gaal en mij. Wielrenner Gert Jan Theunisse in het Brabants Nieuwsblad: „Een sociaal leven hou ik er niet op na. Ik geloof niet dat ik het laatste jaar ergens op visite ben geweest. PSV-keeper Hans van Breuke- len in Nieuwe Revu: „Ik vind het heerlijk als het pu bliek oude lui roept, dan denk ik: die oude lui zal eens even la ten zien dat hij het nog kan." Wereldkampioene wielrennen en poli tieagente Ingrid Ha- ringa in Nieuwe Re- „De politie, dat zijn allemaal eigenwijze mensen, daar is geen plaats voor twijfe laars. Dat draag ik mee in mijn sport. Cambuur-trainer Rob Baan, verwij zend naar Heeren veen-collega Fritz Korbach, in Tuban- tia: Als je maar vaak genoeg gvd, kuten lui roept, heb je kennelijk uitstraling. Bokser Arnold Vanderlijde in Nieuwe Revu: „Mijn zachtegéé is al een stuk minder. Turner Willem Geurds in de Arnhemse Courant: „Alle grote jongens in de turnwe reld gebruiken. Er is geen schuldgevoel, omdat ook de nummer twee en drie op het schavot doping gebruiken. W Holland-speler Rick Testa- lamuta over Van Hanegem, in AD: „Een keer heeft Marco van Bas ten, een vriend van mij, hier meegetraind. Van Hanegem liet ons toen partijtje doen en ging zelf met Marco een balletje trap pen. Ze waren nog niet bezig of hij maakte al een aanmerkingen ouer de manier waarop Marco de bal raakte. Kun je dat voor stellen: 's werelds beste speler die bij WHolland dooreen ama teurtrainer op de vingers wordt getikt?" Hoewel het sportpark van UDO gisteren zwart zag van de mensen, was de Oegstgeester voetbalclub in feite de grootste verliezer van het beslissingsduel Teylingen - MMO. De club had namelijk vergeten' entree te heffen. Uiterst publieksvriende lijk, maar op deze manier was de afdelingsclub een dief van haar eigen portemonnee. Voorzitter Kees van der Star be dekte de bestuurlijke misser op paasmaandag echter met de mantel der liefde. ,,Het was nu mooi weer, waardoor bijna tweeduizend mensen op Teylin gen - MMO afkwamen. Als het had geregend waren dat er mis schien maar een handjevol ge weest. Daarvoor moet je dan toch maar weer drie man vin den die bij het hek gaan staan. En dan al dat gezeur van men sen die er gratis in willen." Met een beetje meer koop mansgeest zou UDO gistermid dag nog voor er één bal was ge trapt al vele honderden guldens in het laatje hebben gehad. Maar misschien is het toch nog goed gekomen met de gastvrije Oegstgeestse vereniging. Als alle toeschouwers het uitgespaarde entreegeld extra hebben be steed in de kantine, heeft de penningmeester van UDO zich gisteravond toch nog in de han den kunnen wrijven. Björn Borg trekt nog altijd publiek, ook als de waarschijnlijk heid van verlies van de oude ve dette, (te) snel werkelijkheid wordt. Zoals gisteren bij de ope ningsronde van Monte Carlo, waar hij negen jaar geleden zijn laatste partij won en ook zijn af scheid bekend maakte. De terugkeer van de nu 35-jari- ge Zweedse legende lukt dus niet, al was het verlies van giste ren tegen de Zuidafrikaan Way ne Ferreira aanzienlijk minder pijnlijk dan zijn eerste poging in zijn favoriete prinsdom vorig jaar tegen Jordi Arrese. Hij gaf het publiek, dat hem be kijkt als ware hij een antiek mo nument, zelfs even de hoop de tweede ronde te kunnen berei ken. Het zou een wonder ge- vyeest zijn voor de nummer 1118 van de wereldranglijst. Het wonder gebeurde niet, omdat Ferreira bepaald geen liefheb ber van gravelbanen, ondanks een been blessure, doorspeelde. Om eerlijk te zijn, de licht ge blesseerde Zuidafrikaan oogde Naam: lan van Leeuwen Leeftijd: 39 |aar Beroep: aannemer Club: MMO LJJ sport en beroep s samengaan, ondervond lan var 'uwen gisteren i den lijve. De doelman van MMO verdedigde zijn doel tegen Teylingen met i zijn wijsvinger, die hij afgelopen zaterdag tij dens het werk had opgelopen. Tijdelijk arbeidsongeschikt r desondanks tot de vinger toppen geladen onder de lat. Wat was er precies met je aan de hand? ..Ik kwam met mijn vinger tus- i uitzetijzer terecht. Om dat ik in Den Haag aan het werk ben ik daar maar naar het ziekenhuis gegaan. Het bleek r onderhuids vel af was. Dat kon niet worden gehecht, dus het bleef een open wond. Ik mocht ook helemaal niets meer doen." En dan toch twee dagen later onder de lat. „Hc^ deed me zeer dat ik die vinger vlak voor die belangrijke wedstrijd blesseerde Zo'n be slissingswedstrijd voor zo veel publiek wilde ik voor geen goud Dus toch maar gepro beerd." Hoe f tak te de gok uit? „Goed. Alleen de eerste helft trad ik bij vangballcn wat angst vallig op. Maar geen van de te gendoelpunten kan ik aan mijn blessure wijten. Bij die derde offer wilde ik de bal wegtrap en. maar mijn ene been bleef achter het andere haken. Dat i hele foute bal van mij. waardoor Teylingen in mijn ogen geflatteerd met 3-1 won." Toch heb jij kennelijk veel kre diet bij de fans, die jouw naam regelmatig scande ren Wat roe pen ze nou eigenlijk? „)an Bailie, zo word ik in Hoog made mijn leven lang al ge noemd. Lr zijn hier nogal wat mensen die lan van Leeuwen heten, vandaar Maar de /jn van die bijnaam heb ik nooit begre pen. Ballie heeft in elk geval t ballen vangen te ma ken. want dat ben ik pas veel la- r gaan doen." aanzienlijk fitter dan de Zweed se veteraan, die in de eerste reeks één setpunt had, vervol gens de tie-break verloor en daarna nog twee games ver overde. ,,Ik heb erover gedacht de strijd te staken", vertelde Ferreira, „omdat ik mij niet goed voel de." Borg stelde dat hij nog steeds plezier heeft in tennis en dat er een stijgende lijn in zijn spel te zien is. „Ik zou meer van dit soort wedstrijden moeten kunnen spelen, ik heb competi tie nodig om beter te worden dan ik nu ben en ik heb het ge voel dat dat nog steeds mogelijk innen twee uur zijn zaterdagmorgen alle kaarten verkocht Ajax-Torino. Het tweede fi naleduel in het toernooi om de UEFA-beker wordt op woens dag 13 mei in het Olympisch Stadion gespeeld. De eerste wedstrijd is op 29 april in Tu rijn. In de halve finales tegen Genoa duurde het ongeveer vier uur voor alle plaatsbewijzen weg waren. De belangstelling was als ver wacht massaal. Ajax begon noodgedwongen ongeveer an derhalf uur vroeger met de ver koop dan de bedoeling was. „De druk werd te groot", aldus commercieel directeur Arie van Eijden. Ongeveer duizend men sen hadden de nacht doorge bracht rond stadion De Meer, de thuisbasis van Ajax. Rond 06.15 uur stonden al 2.000 men sen te wachten voor de loketten. Binnen twee uur was de rij uit gegroeid tot 7.000 supporters. Elke aanhanger kon maximaal vijf kaarten kopen. Doordat het publiek achter in de rijen begon te dringen, viel met name voorin een aantal ge wonden. Volgens een woord voerder van de politie liepen di verse mensen snijwonden op door gebroken glas. De politie zette ME en agenten te paard in om de stormloop op toegangs bewijzen in goede banen te lei den. Ten opzichte van het duel met Genoa waren de kaarten 25 tot 30 procent duurder. Houders van seizoenkaarten hebben recht op een plaatsbewijs, dat ze vandaag of morgen nog kun nen kopen. Autocoureur Marcel Albers is gisteren tij dens races om het Britse Formule 3-kampioen- schap op het circuit van Thrux- ton verongelukt. De 25-jarige Nederlander werd na een kop- staart botsing met zijn teamgc noot Elton Julian via de vangrail met zijn bolide in de hekken ge- katapulteerd. Het duurde een uur voordat hij uit het wrak van zijn Rait RT36 was bevrijd. Op weg naar het ziekenhuis overleed de Rotter dammer, één van de grootste talenten van de Nederlandse autosport. Tussen de bedrijven door was er bij Quick Boys-Katwijk wel even tijd voor een niet-sportief verzetje Deze Katwljkse 'Johnny Wood hou se' ging met zijn accordeon langs de volgepakte tribunes om tijdens de rust het publiek op een muzikaal intermezzo te tracteren. toto i oor luetXR. -uw

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21