Jacqueline van Wijk is in het hoofd frisser dan ooit Njord stelt teleur op Varsity Belangrijke punten Fiks Van den Berg doet zijn plicht Sport Eervol verlies Bollenstreek DINSDAG 21 APRIL 1992 20 N JOUSTRA AD VAN K ROB ONDERWATER Leidse tennisster wint Unicum A-Paastoemooi Jacqueline van Wijk overwoog eind vorig jaar serieus een punt te zetten achter haar tenniscarrière. Ze was het we reldje zat en kon niet meer de motivatie opbrengen. De 27-jarige Leidse kelderde van een plaats in de nationale subtop naar een positie ergens halverwege de top 100. Van Wijk onwaardig, maar het was haar worst. Ze wilde amper nog A-toemooien spelen en dan is een vrije val het gevolg. lafcr. mLs:?ÊÊÈÊi Jacqueline van Wijk: „Kijk, hier sta ik nog steeds.'' foto archief Michael van den Berg moest volgens de voorspellers het toernooi van Unicum op zijn sloffen winnen. Hij was eerste geplaatst, titelhouder en de eni ge speler in het veld uit de na tionale top 20. De gedreven prof uit Koudekerk stelde niemand teleur. In de eindstrijd won Van tien Berg in twee sets van out sider Gijs Verheyen (6-4, 7-5). 'Big Mike' prolongeerde dus zijn titel aan de Haarlemmer trekvaart waar het Noorlander A paastoernooi zijn derde editie beleefde. En al deed hij daar mee niet meer dan zijn plicht, het moest toch allemaal maar even gebeuren. Ook in tennis is het balletje immers rond en lig gen de voetangels en klemmen overal. Maar er was afgelopen week niemand die Van den Berg op zijn 'eigen park' hij speelt dit seizoen competitie voor Uni cum kon bedreigen. Daniël de Jonge bracht de 2 meter lan ge tennisser in de eerste ronde even in verlegenheid door een set met 6-3 te winnen. Maar vanaf die partij stoomde de nummer één van het schema gewoon door naar de eindover winning die hem 1000 gulden opleverde. Snel klaar Op een zonovergoten en druk bezocht Unicum-park was hij op eerste paasdag ook vrij snel klaar met («ijs Verheyen. De 20- jarige Limburger (uit Sevenum bij Venlo) speelt als hoofdklas ser een treetje hoger competitie dan Van den Berg, maar op de ranglijst staat hij op nummer 38. Dat Van den Berg als num mer 19 toch meer in huis had, bleek snel. Toch kwam de uiteindelijke winnaar na een soepel begin (6- 4 in de eerste set) nog in de pro blemen. De degelijke Verheyen, die in de halve finale de als LEIDEN BRAM VAN GENT Fiks en De Algemene, de enige ploegen die dit weekeinde in actie kwamen, deden goede za- ken. De Oegstgeester eersteklas ser pakte heide punten van Vriendenschaar(Ha) di-H) en verliet de laatste plaats ten kos te van datzelfde Vrienden schaar. De Algemene won moeizaam met 6-8 van De Ber men. maar staat nu wel stevig op de tweede (promotie) plaats bi 21 Volstrekt onvergelijkbaar was het optreden van Fiks zaterdag met dat de week ervoor in het duel tegen KOAG. „Vorige week waren het dode vogeltjes", al dus coach Daan Vreeken, „niet in beweging te krijgen, geen en kele bezieling." Tegen Vriendenschaar vocht Fiks voor de allerlaatste kans degradatie uit de eerste klasse te ontlopen en trof nu de tegen stander in eenzelfde deplorabe le situatie. Vooral na rust viel de ploeg uit Hardinxveld volledig door de mand. Hoewel het een niet mis te verstaan windvoor- deel had, bleef Vriendenschaar tot vijf minuten voor het einde zonder treffers. ..Ik was wel bang voor het windnadeel", bekende Vreeken, die zijn ploeg in de eerste helft met wind mee niet verder zag komen dan 6-6. „We verdedig den na de rust wel wat beter, tweede geplaatste Bemd Lenten had verslagen, kwam verras send op een 3-0 voorsprong. Van den Berg krabbelde over vlogen er niet meer elke keer onnadenkend in. maar het af standschot van Vriendenschaar was vandaag ook wel erbarme lijk slecht" In de eerste helft moest een gretig Fiks een 2-4 achterstand wegwerken (2x Matthijs de Vis ser) en zag het op slag van rust een 6-5 voorsprong (Tanja Hui zing) teloor gaan. Na de hervat ting zorgden Jaap Rietdijk en Tims trainer Fides Pacta LEIDEN Steven Tims wordt de nieu we trainer/coach van eerste klasser Fides Pacta. Tims (42), wiens oudere broer John enige jaren geleden bij Fides werkzaam was, wordt de opvolger van Nelis Vaane. De Hagenaar, die een con tract heeft voor een seizoen met een optie op een tweede, is momenteel werkzaam bij derdeklasser Phoenix uit Zoetcrmeer. Steven Tims maakte deel uit van de roemruchte gene ratie van Ons Eibernest, die in de jaren zeventig grossier de in landstitels. Als trainer leidde hij de junioren van de ze Haagse club naar het Ne derlands kampioenschap. eind, maar moest toch toezien hoe Verheyen bij een 5-3 voor sprong voor de set mocht serve ren. De Koudekerker brak niet- Theo Vreeken voor 8-6, waarna het een kwartier duurde voordat Tanja Huizing de marge verder vergrootte tot 9-6. Met nog zes minuten te gaan was de strijd daardoor beslist, al scoorden beide ploegen nog tweemaal: 11-8. Voor De Algemene lonkt na de zege op De Bermen heel na drukkelijk de eerste klasse. KVR is nog altijd een voorname con current voor de Leidse ploeg, maar deze belager wacht nog een duel in de Leidse Hout ter wijl er nu reeds een verschil is van twee punten. De zege in Capelle kwam wel uiterst moei zaam tot stand. Ondanks de slechte klassering bleek De Ber men in verdedigend opzicht een geduchte tegenstander. Gedurende de gehele eerste helft had de thuisploeg ook het initiatief op het zwaar te bespe len lange gras. Pas na rust (4-4) wist De Algemene zich los te rukken. Alfred Lambooy zorgde voor 4-5 en ruim tien later, ter wijl invalster Jory Sjardijn langs de lijn reeds aan het warmlopen was. scoorde Diane Hoppen- brouwer 4-6. Ondanks dat De Bermen tot tweemaal toe vanaf de strafworpstip gevaarlijk te rugkwam, bleef De Algemene overeind. Amout Lambooy en nogmaal Diane Hoppenbrou wer scoorden nog voor de Leid se ploeg: 6-8. temin door die service heen, deed dat op 5-5 nog eens en pakte vervolgens de set (7-5) en de overwinning. LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN Van Wijk inmiddels A2-spe- ler geworden had niet de moed om het tennis definitief vaarwel te zeggen. Daarvoor had ze toch nog te veel talent, eergevoel en voor alles ook te veel kriebels in haar linkerarm. Maar de sport waarmee ze sinds jaar en dag opstond en naar bed ging bepaalt haar leven niet lan ger. „Ik speel en train nu wan neer ik het wil", zegt de Leidse die haar rechtenstudie laat pre valeren boven het tennis. Ze heeft inmiddels ook gebroken met coach en begeleider Peter Klein. Na een decennium professio neel tennis waarin ze een on der andere een scholarship had in de VS en competitie speelde in Duitsland bouwt ze ver vroegd af. Het is het klassieke geval van een sporter die niet meer zo nodig hoeft en daar door veel kan. Misschien wel meer dan in de tijd dat elke dag werd getraind. Dat bewees ze afgelopen week op Unicum waar ze het A-toemooi op haar naam schreef na een kwalitatief hoogstaande eindstrijd. Een overwinning die haar deugd deed. Niet alleen omdat het erg lang geleden was dat ze een A- toemooi won. Maar ook omdat ze bewees dat ze het kon op de ze manier, zonder er alles voor opzij te zetten. En wat ook nog een leuke bijkomstigheid was: het gebeurde bij Unicum, waar ze twee jaar geleden nog com petitie speelde. Houweling „Ik heb nu toch zoiets van: kijk, hier sta ik nog steeds", zei Van Wijk na haar tweesetszege (7-5, 6-2) op Kim de Weille, een ta lent uit de school van Cees Houweling, de ex-coach van Ri chard Krajicek. „Want ik kan het natuurlijk nog wel gewoon. Lichamelijk ben ik niet fit door een gebrek aan trainingsarbeid, maar in mijn kop ben ik frisser dan ooit. En daar draait het toch om. Het tennis bepaalt mijn leven niet meer. Vanaf nu maak ik het zelf uit wat ik doe. Het resultaat is verbluffend. Ik sla ballen die ik vroeger niet sloeg. Dat klinkt gek, maar het is zo. Sommige ballen mocht ik van mezelf niet slaan, die waren lelijk. Nu heb ik overval schijt aan. Op een bepaald moment was er een rally in de finale die ik won. Ik liep terug naar de baseline en dacht. Jezus meid, ben jij nog zo goed?" „Ik heb dingen in het tennis- leven nu pas ontdekt. Dat is jammer ja, daar heb ik meer dan tien jaar over moeten doen helaas. Ik heb eindelijk geac cepteerd dat ik ben zoals ik ben. Alles draait toch om de accepta tie. Dat begrijpen veel tennis sers niet. Ik sta hier bij Unicum te dubbelen met Stephanie Gomperts (ze wonnen de finale van Esther Markestein en Eva Haslinghuis met 6-4, 6-1, red.) en 'Gompie' stond te kankeren tegen die meiden toen zij een paar punten maakten. Ik zeg 'Gomp, niet zeuren, wij zijn een stel koeiereten dat we die ballen niet maken'. Zo ligt het gewoon. Maar daar moet je kennelijk eerst 27 jaar voor worden." Afgestompt Als ik toen jaar jonger was had ik het wel anders gedaan. Je kan zo afgestompt raken door dat tennis. En dat kan ik niet ge bruiken voor mijn spelletje. Nu doe ik op de baan opeens din gen die ik niet voor mogelijk had gehouden. Waarom dan toch? Omdat ik opeens die sport als leuke bijkomstigheid ben gaan beschouwen? In feite geeft dat toch te denken. Mensen zijn interessante wezens. En dan heb ik het nog rviet eens over het tennisspelletje zelf, want ook daarin heb je natuurlijk duizend en een aspecten." „In de tennissport heb ik te vaak accenten gelegd. Die wa ren achteraf verkeerd. Je moet gewoon een a-sociale hond zijn om in het tennis de top te ha len. Als meisje kon ik dat toch allemaal niet weten? Nu ben ik oud en wijs genoeg om het alle maal zelf te regelen en uit te kiezen. Het gaat nu op mijn manier en ik ben er gelukkig bij. Alleen bij hoofdklasser Leimo- nias, waar ik competitie speel, moet ik verantwoording afleg gen." „Weet je, begin deze week bij Unicum overwoog ik om me te rug te trekken. Dat gedoe in die regen, dat hoef toch niet, dacht ik. Maar ik ben verder gegaan en won het toernooi, twee ster ren misschien, maar toch. Op zaterdag in de halve finale had ik tegen Eva Haslinghuis (titel houder, red.) matchpoint tegen. Ik sla een bal voor mijn gevoel helemaal verkeerd en loop al naar het net om haar te felicite ren. Blijkt-ie op de lijn te vallen. Vervolgens win ik die wedstrijd ook nog..." Het geluk lacht Jacqueline van Wijk in vele opzichten toe. Jim Courier ongenaakbaar HONG KONO ANP Jim Courier heeft in Hong Kong zijn topplaats op de wereld ranglijst van een extra sterretje voorzien. Na Melbourne en Tokyo was de overwinning van de Amerikaan in Hong Kong geen sensatie, maar toch wel een verrassing. Courier moest zondag twee partijen spelen. Eerst de door regen onderbro ken halve finale tegen Brad Gil bert en vijf uur later de eindstrijd tegen Michael Chang (7-5 6-3). Jim Courier begon de finale van Hong Kong ontspannen, ondanks twee eerdere nederla gen (San Francisco en Key Bis- cayne) tegen Michael Chang. Hij voelde geen dwang omdat niemand verwacht dat zelfs de nummer één van de wereld twee partijen op één dag wint. Courier deed het toch en be loofde zichzelf een flinke slok champagne op de vlucht uit de Britse enclave. De ster van het vrouwenten nis, Monica Seles had het, in Houston, iets gemakkelijker. Se les speelde een uurtje met Zina Garrison (6-1 6-1), verloor in Texas niet één set.. In Tampa won de Peruviaan Jaime Yzaga in de finale van Malivai Washington. Yzaga toonde zich een haarscherp passeerder van de achterlijn, 3- 6 6-4 6-1. Gabriel Markus heeft zijn eerste ATP-toernooi ge wonnen. De 22-jarige Argentijn, nummer 78 van de wereldrang lijst en thans bijgestaan door Günther Bosch, versloeg op weg naar de finale in Nice vier spe lers met een hogere waardering, Arrese (Spanje), de Fransen Gil bert en Champion, Sampras in de halve eindstrijd en Javier Sanchez in de finale, 6-4 6-4. Dubbel verlies voor Wassenaar WASSENAAR Wassenaar is de honkbalcom petitie in de eerste klasse B met twee nederlagen begonnen. De Wassenaarders werkten een dubbelprogramma af tegen Twins. Zaterdag was Twins op eigen terrein in Oosterhout met 14-1 oppermachtig, op tweede paasdag won Twins in Kerke- hout met 6-7. HANDBALMEDEWERKER Noorlander/Bollenstreek verloor het afgelopen weekeinde de eerste wedstrijd in de play-offs om het kampioenschap van Nederland van Swift Roermond, de favoriet om de titel, na een 8 6 ruststand met 18 13. Zoals uit de score al valt af te lezen werd het geen demonstratie van de titelpretendent. Het was Bollenstreek dat in Roermond brutaal de score opende met twee treffers van Nici Borice- anu. Swift Roermond had alle macht on kracht nodig om die achterstand weg te werken en de ze in een 6-3 voorsprong om te zetten. Pas na de hervatting kon het Roermondse team de marge vergroten, 11 -6. Daarvoor tekenden de Hongaarse toppers Zsuzanne Nagy en Katalin Szilngvi. Vertier kwam Swift Roermond niet. Sterker, de gerenommeerde Umburgse sterrenploeg had een persoonlijke dekking op Gerrie van Jaars veld nodig om Bollenstreek in toom te houden. Dat lukte in zoverre dat Gerrie van Jaarsveld maar tweemaal scoorde. Bollenstreek kon de achterstand niet wegwerken maar het sterke teamwerk dwong Swift Roermond tot het einde van de wedstrijd attent te blijven. De defensie van Bollenstreek, met keepster Diana van Dam in absolute topvorm, ving de aanvalsgolven van Swift Roermond knap op. De kijkers lieten hun waardering voor de verrich tingen van Bollenstreek herhaaldelijk luid blij ken en complimenteerden de ploeg van Jan Al ma met een stevig applaus na het eindsignaal. De waag drong zich op wat Bollenstreek zou hebben klaargespeeld met een fitte Claudia de Jong en Merlyn Pcrik. Beiden kwamen in totaal nauwelijks een speelhelft in actie, al scoorden zij beiden wel. Voor de scofe van Bollenstreek tekenden': Nici Boriceanu 5. Ingrid Besselingen Gerrie van Jaarsveld 2 en Claudia de Jong, Nico le Donners, Esther en Anja van der Ploeg. In afwachting van de uiteindelijke v de 109de editie van de Varsity. r trekken de supporters de traditionele huldiging v ROEIMEDEWERKER Favoriet Skadi kreeg de overwinning niet kado, afgelopen zondag tijdens de 109e Varsity. In feite moesten de Rotterdammers de gehele laatste 1000 meter sprinten om hun twee naaste belagers van zich af te houden. In tegenstelling tot wat de Leidse afvaardiging gehoopt had maakte de Vier van Njord geen deel uit van deze twee. Ne- reus en vooral Laga waren het die Skadi het vuur aan de schenen legden. Terwijl het vlak voor de finishlijn uitermate spannend was had Njord nog enkele honderden me ters te gaan op het Amsterdam-Rijnkanaal. Gedesillusioneerd werd het viertal met stuurman Bijleveld vierde, op ruim een hal- i de i ploegen van Aegir, Tri- voor de onei ton en Argo. Vanaf het begin van de race over 3000 meter was duidelijk dat de ploeg van Njord niet uit de voeten kon op het bijzonder woelige water. In een tempo dat niet hoger kwam dan 28 slagen per minuut kon de ploeg gedurende de eerste 1000 meter nog de illusie ophouden dat het iets in deze wedstrijd te zoeken had. Daarna was het volstrekt gedaan met 'de zwaan'. Slagroeier Boeder: „Na de bocht op 1000 meter kon den we de bladen steeds moeilijker goed onder water houden waardoor we snelheid inleverden en de aansluiting verloren." Skadi ging bijzonder voortvarend van start in tempo 35 en maakte zo snel de star- tachterstand op Laga en Nereus, roeiend in de lastige buitenbanen, goed. De binnen- bocht had Skadi pp dat moment nog te goed. Bij het uitkomen van de bocht be droeg de voorsprong van Skadi één boot lengte. Op het nu volgende rechte stuk kwam Skadi echter niet hoger dan tempo 31. en wist niet verder uit te lopen. Integen deel: Laga, met Nereus nooit meer dan een lengte daarachter, kwam zienderogen dich terbij. Zelden zagen de talloze toeschou wers op en rond het finishterrein drie zo goed roeiende ploegen zo dicht bij elkaar op de finish afstormen. Rekenend op de overwinning waren talloze Rotterdamse supporters alvast ontkleed te water gegaan. Toen zowel Skadi als l.aga juichend over de finish gleed leek het even alsof de verkeerde supporters in het water lagen. Met minder dan een tafje voorsprong op de Delftenaren en in een nieuw baanrecord bleek Skadi toch nog juist aan het langste eind getrok ken te hebben. Binnen een lengte achter Laga drukte Nereus de punt van de boot over de meet. Voor Skadi betekende dit de tweede Varsi- ty-overwinning sinds de oprichting van de vereniging in 1926. Ook bij de vorige zege, in 1981, vestigden de Rotterdammers een nieuw baanrecord, dat ze nu met twee se conden verbeterden. Laga bewees dat ook zonder voormalig jeugdroeiers een kansrijke Oude Vier sa mengesteld kan worden. Met 'slechts' ne gentien jaren roei-ervaring aan boord trok de ploeg zich niets aan van de reputatie van de uit meer ervaren roeiers samengestelde Rotterdamse Vier. Het Amsterdamse Nereus toonde aan over een brede basis aan wedstrijdroeiers te beschikken. Na de Winst van vorig jaar be stond de ploeg dit jaar volledig uit debutan ten. Desondanks werd fel meegestreden en een eervolle derde plaats behaald. De prestatie van Njord staat hiermee in groot contrast. De toch niet weinig ervaren ploeg (24 roei-jaren) kwam in ieder geval technisch veel te kort. Het resultaat van zondag maakt duidelijk dat er voor trai ningscoördinator Leichtfuss nog veel op te bouwen is. Aan uitzending naar de wereld kampioenschappen voor studenten, die volgend weekeinde tijdens de Randstad Re gatta op het spel staat, lijkt de ploeg nog lang niet toe te zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20