Steven Rooks kan verlies nu dragen Voorbereiding levert Jan Timman winst op Koster steeds beter in klassiekers Drie ritzeges Ludwig Sport Haldan wil wel maar i kan het niet Deens badmintonfeestje op EK Roche bezorgd over rug luik» Stephen Roche laat deze week zijn rug onderzoeken. De 32-jarige Ier heeft al een tijdje last. Dat verklaarde hij gisteren na afloop van Luik-Bastenaken-Luik waarin hij als veertiende ein digde. „Ik heb nooit last gehad van mijn rug. Ik laat me voor alle zekerheid deze week onderzoeken in het ziekenhuis." Roche start volgende week als kopman van Carrera in de Ronde van Spanje. Het is de eerste keer in zijn loopbaan dat de vroegere Tourwinnaar aan de Vuelta deelneemt. „Ik weet dus niet wat me te wachten staat" Vet contract voor LAAF dakar» De IAAF heeft zaterdag in Dakar het vetste contract uit haar geschiedenis ondertekend. De atletiekfederatie werd bijna 100 miljoen dollar rijker door de verkoop van de televisierechten voor vier jaar aan de EBU, de overkoepelende Europese organi satie. De EBU betaalde 91 miljoen dollar (164 miljoen gulden) voor de exclusieve beelden van alle onder auspiciën van de LAAF vallen de wedstrijden in de komende vier jaar. Het oude contract had een bedrag van 6 miljoen dollar. De spectaculaire stijging was volgens IAAF-voorzitter Nebiolo vooral te danken aan zijn wijze beslissing het aantal wereldkampioenschappen te verdubbelen. Vroeger gingen de atleten eens in de vier jaar op jacht naar de wereldtitels. Dat wordt om de twee jaar, te beginnen in 1993 in Stuttgart. Verrassende nederlaag Kasparov dortmund Gata Kamsky heeft bij het internationale schaak toernooi in Dortmund voor een verrassing gezorgd door wereld kampioen Kasparov feen nederlaag toe te brengen. Kasparov herstelde het verlies gisteren met een winstpartij tegen Jeroen Piket. Met Ivantsjoek voert de wereldkampioen na vier ronde het deelnemersveld aan met drie punten. Leiderdorper Piket ge bruikte op tweede Paasdag veel tijd tegen Kasparov. Te veel zelfs, want hij haalde het vereiste aantal zetten niet voor de tijd- controle. alcorisa anp il- Olaf Ludwig heeft in het paasweekeinde in de Ronde van Aragon et drie etappezeges geboekt. De Duitser van Post won twee sprints en n- een korte tijdrit. Vandaag vertrekt hij met acht seconden voor- je sprong op Tourwinnaar Indurain naar de top van Cerler. nJ Ludwig deed met Pasen vrijwillig afstand van zijn leiderstrui in ils het toernooi om de wereldbeker. Luik-Bastenaken-Luik was toch a- geen koers voor hem. De Belg Dirk de Wolf werd de nieuwe leider, ei Zaterdag was Ludwig de snelste van 27 vluchters. Aan het einde ai van een tweede waaier sprintte het voltallige peloton voor de etap- m pezege. De Spanjaard Gonzalez Salvador werd tweede. In het eerste ie deel van de derde etappe van gisteren boekte Andrei Zoebov, ieploeggenoot van Mathieu Hermans, zijn eerste zege bij de profs. In v de middag was Ludwig weer de sterkste. Ditmaal in een tijdritje i van 5,8 kilometer in Alcorisa. Martin Schalkers zit hier nog in het wiel van Vital Timmermans, maar zal later uit de bocht vliegen en de nummer een moeten laten gaan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Dirk de Wolf winnaar Luik-Bastenaken-Luik Dat was lachen gisteren in Luik! Eerst om de manier waarop Dirk de Wolf, met zijn hoofd schuddend en gekke bekken trekkend, zwalkend la Redoute bedwong. Later om de manier waarop-ie zo maar weg reed van gere nommeerde renners als Rooks en Bernard. En tenslotte om de clowneske manier waarop-ie als winnaar van Luik-Bastenaken-Luik iedereen te woord stond. DINSDAG 21 APRIL 1992 Ier lat ns ec 'ar n)' te -i co :e jj stuttgart» rob onderwater ll i De Zweedse tafeltennissers d hebben een slecht moment uit- n gezocht om de internationale d macht uit handen te geven. Vlak n voor het EK in Stuttgart trok de 0 bondssponsor, goed voor een miljoen gulden per jaar, zich onverwacht terug. Het supertrio Persson (wereldkampioen), Waldner (ex-wereldkampioen) en Appelgren (Europees kam pioen) maakte de Speurtocht naar nieuwe geldbronnen er gisteren niet gemakkelijker op, nu er geen Zweed, maar een Duitser (Jorg Rosskopf) tot Eu ropees kampioen werd ge kroond. Twaalf jaar heeft Europa on- 1 der het Zweedse juk moeten lij den. Jorg Rosskopf had voor ei- ij gen publiek het geluk aan zijn i zijde, want op het moment dat i hij zich voor de finale meldde, i lagen de Zweden al uitgeteld in de uitzinnige Schleyer-hal. Voor eigen publiek hield Rosskopf in de partij tegen de Belg Saive het hoofd koel: 3-1. Stuttgart '92 werd dus het toernooi van de verrassingen. Voor de Nederlandse mannen verliep het EK echter voorspel baar. Traditioeel konden de vijf Oranje-tafeltennissers in het in dividuele toernooi niet impone ren. Gert Kobes en Peter Paul de Vrind struikelden reeds in de kwalificatie. Danny Heister (te gen Gatien) en Trinko Keen (te gen Chen) namen in de eerste ronde van het hoofdtoernooi roemloos afscheid van het podi um, waarop in de landen wed strijden meer succes was weg gelegd. Kopman Paul Haldan speelde in de tweede ronde, na de sim pele winst op de Italiaan Ricci, tegen Andrej Grubba voor wat hij waard was. Maar op het be slissende moment miste Haldan de vastheid om de Pool te elimi neren. Een 1-3 nederlaag was het logische gevolg van het klas- severschil. Haldan had een plausibele verklaring voor zijn nederlaag. Hij mist door een verminderd aantal trainingsuren de noodza kelijke scherpte en raakte in de voorbereiding ook nog eens ge blesseerd aan zijn knie. Haldan werkt voor halve dagen bij een computerbedrijf in Zoetermeer en moet daarom vaak afzeggen voor langdurige trainingskam pen. Een situatie die Haldan duidelijk niet zint: „Ik wil goed spelen, maar dat kan ik niet. Op een Europees kampioenschap zak je dan door het ijs. Alle top pers hier zijn full-prof. Dat ver schil merkje." rossum wim van duiven8qde Niet alleen de Nederlands we gen waren afgelopen dagen propvol, obk de nationale wie- ierkalender puilde uit door een groot aantal activiteiten. De renners van Swift/Casba kwa men zaterdag (Gasbel Toer) en gisteren (Omloop van de Bom- melerwaard) in het klassieke werk in actie. Gisteren kwamen vijf van de zes renners in het Betuwse plaatsje Rossum over de finish met de Zeeuw Roy Bo- gaert (22ste) als beste man. Zaterdag in het verre Slochte- ren waren het slechts Laurens Koster (10de) en Mark Rasch (22ste) die de witte streep pas seerden. In de Gasbel Toer was vooral Mark Rasch een uitblin ker. De renner uit Uitgeest was bij iedere serieuze uitlooppo ging present. Maar Rasch haakte in de fina le af omdat hij zich leeggereden had. Zijn rol werd toen overge nomen door Laurens Koster. De Hagenaar toonde zich sterk en deed in de laatste kilometers goed mee. Met een tiende plaats scoorde Koster de beste clubprestatie van dit seizoen. In de Omloop van de Bom- luik covert van veen gpd-verslaggever Dirk de Wolf: de redder van Bel gië en Gatorade. Gisteren ging dat hand in hand. En misschien was het ook wel meer dan toe val dat De Wolf 'La Doyenne' won, want Gatorade fungeerde als hoofdsponsor van de Belgi sche wereldbekerwedstrijd. Al moet je altijd voorzichtig zijn met dit soort voor de hand lig gende conclusies. Opmerkelijk was de eenvoudige demarrage van De Wolf uit de kopgroep, vlak voor de streep in Luik, wel. Opmerkelijk ook was de fit heid waarmee de 'verslagen' Steven Rooks even na De Wolf de sprint van Bernard won. En de snelle manier waarop de Noordhollander even later al weer was gerecupereerd. Maar volgens Rooks zelf, was dat maar schijn. „M'n benen zijn spijkers. Toen De Wolf weg ging, moest ik echt passen, ik zat er doorheen. Geloof maar dat ik m'n stuur heb zitten op vreten. Maar het is niet anders. Hij was de sterkste, hij zal wel een superdag hebben gehad..." Rooks leek zich er niet echt druk om te maken. Deze twee de plaats was voor hem in elk geval gemakkelijker te accepte ren dan de derde positie van melerwaard kwam na 174 kilo meter bijna het complete pelo ton (ruim 100 renners) over de eindstreep. Tien renners, waar onder Leon van Bon, Edwin En thoven en Martin van Steen, re den lange tijd met een paar honderd meter voorsprong voor de grote groep uit. Pas op de laatste dijk, drie kilometer voor de eindstreep, kwamen daar ondermeer Paul Konings en Pa trick Rasch bij. De laatste, niet eens in vorm, was de rapste en doorkruiste eindelijk eens de Koga-hegomonie. Erik van Nieuwkerk (reed steeds van vo ren), Mark Rasch, Vital Timmer mans, Peter Mol (in de finale lek) kwamen achter Roy Bo- gaert binnen in het peloton. NoordwIJkerhout Op het terrein van Sancta Maria in Noordwijkerhout werd op een klein parcours (900 meter) een nationaal criterium voor ju nioren-dames gehouden. Onder toeziend oog van Bondscoach Thea van Rijnsoever toonde Ne derlands kampioen Wendy Kramp zich de beste. In de eindsprint was zij sneller dan medevluchtster Maria Jonge ling. De grootste verrassing was thuisrijdster Eugenie van der twee jaar geleden. Toen moest hij machteloos zijn 'goede' be nen stil houden om de kansen van Eric van Lancker te be schermen. Nu werd hij op uit houdingsvermogen geklopt en had hij in elk geval bewezen nog wat te kunnen. Dat dat in de Ardennen gebeurde, ver baasde niemand. Rooks brak hier internationaal, in '83, ook al door. Vingergebaar Steven Rooks dus weer terug aan het front en direct hande lend in de lijn van Buckler, dat al het hele seizoen in de grote wedstrijden net achter het net vist. En omdat die nieuwe spon sor er ook nog steeds niet is, vloekte pr-manager Harrie Jan sen nog eens hartgrondig en liet hij die uitbarsting volgen met een veelbetekenend vingerge baar. Alsof die tweede plaats de ploeg van Raas wel eens geld zou kunnen kosten. En alsof Rooks die ene sponsor met een eerste plaats over de streep zou hebben geholpen. Monopolie Het zijn natuurlijk met name de rijke Italiaanse en Spaanse ploe gen, die aan de Nederlandse Linden. In de sprint om de der de plaats liet de Noordwijker- houtse ruim vijftig meisjes ach ter zich en kon zij zich melden voor de huldiging. In het jeugd- toemooi, dat op het zelfde par cours werd gehouden, waren er tweede plaatsen voor de Bollen- strekers Milou van Paridon en Robert Bierman en derde plaat sen vor Gerben van der Reep en Vincent van der Kaay. Kam pioen van Nederland Jan Hach- man kwam in zijn eigen woon plaats niet verder dan een vier de plaats. De rennertjes van Swift/Casba moesten het met troostprijzen doen. Robbert Koole werd zesde en Niels van Deursen zevende. Clubkampioenschappen De eerste paasdag stond bij veel wielerverenigingen in het teken van het clubkampioenschap. Vooral bij Swift/Casba was de opkomst groot. Ook de renners uit Noord-Holland en Zeeland hadden de verre reis naar Lei den ondernomen. Verder kwam ex-prof Martin Schalkefs (de KNWU weigert hem een profli centie, omdat TVM de garantie som niet heeft gestort) aan de start. Het nieuwe Swift-lid trok direct ten aanval. De eerste keer kopmannen trekken. Ploegen als Ariostea, Banesto en Gatora de, die, als het er op aan komt. al een monopoliepositie inne men. Dat bleek in de Waalse Pijl, dat bleek in Luik-Bastena ken-Luik. Als Argentin of Bugno zelf niet van voren kunnen zit ten, dan is er wel ene Furlan, of ene Cassani of... ene Dirk de Wolf. Wie herinnert zich Dirk de Wolf niet meer als de schlemiel van het WK in '90 in Japan? Ook toen, in Japan, had de Belg een superdag. Maar toen keek hij achterom op het verkeerde mo ment, viel-ie, haalde Dhaenens weer in en finishte hij als twee de. Nu keek De Wolf niet ach terom nadat hij als één van de eersten de eerste Litouwse vluchter Lupeikis had inge haald. Integendeel: „We waren vroeg weg, met nog een dikke negentig kilometer te rijden. Steven was wat onzeker, vroeg me steeds of het wel loonde om door te gaan. Allei, heb ik geroe pen, verdoeme, doorgaan. De afgelopen weken hebben bewe zen dat de aanvaller wint. Dat is nu dus weer uitgekomen." Anti-held En zo werd de anti-held uit Sint Katherina Lombeek toch nog een* echte renner, op 31-jarige leeftijd. Voor Dirk de Wolf zelf geen verrassing. „Ik wist dat ik dit werk kon, Roger de Vlae- minck (vroegere ploegleider- red) heeft het ook altijd geroe pen. Vanmorgen, toen het re gende, heb ik al tegen Bugno gezegd: let op, dit is Wolven- weer. Die bergjes die je op de reageerden Erik Boogaard, Rob Verhagen, Vital Timmermans en junior André Möhlmann. Bij de tweede demarrage za ten de zelfde renners (op Verha gen na) er weer bij. In de finale leek Schalkers de titel te gaan pakken, maar met de wind in de rug nam de Voorhouter de bocht te ruim en kon Vital Tim mermans de kampioenstrui voor zich opeisen. Mare Faas pakte het brons. André Mohl- man (junioren), Alex lansen (B- amateurs, Petra Grimbergen (vrouwen), Bert van der Meer (veteranen), Kees de Goede (re creanten) en Douwe de Winter (nieuwelingen) behaalden in hun categorie ook de clubtitel. Bij De Bollenstreek was vete raan de Karei Teeuwen de aller beste en mag zich algemeen clubkampioen noemen. Ama teur André van Reek was sneller dan Robert Karremans en Rik van Wetten. Michel Allard werd winnaar bij de junioren. Peter van der Reep en Maurice Arendsman namen genoegen met zilver en brons. Nieuweling Wouter van der Linden uit Noordwijkerhout werd zaterdag derde in Har- dinxveld-Giessendam. Gisteren was hij vijfde in Steenbergen. force moet rijden, dat past me wel, dat zag je. Steven en ik hebben ze er allemaal afgere den.." Klopt, de aanvankelijke me devluchters gingen er op de Waalse heuvels één voor één af. Phil Anderson kreeg pech, Dan te Rezze kon het niet meer bij benen, Brian Holm waaide eraf en Claudio Chiappucci tenslot- unares hans bouwmeester medewerker In grote stijl heeft Jan Timman zijn zesde matchpartij tegen Ar thur Joesoepov gewonnen. De stand is daarmee weer in even wicht gekomen, 3-3. Timman dankte zijn overwin ning in belangrijke mate aan zijn voortreffelijke voorberei ding van de moeilijke Russische opening. Hij kopieerde de twee de partij twintig zetten lang en kwam toen met een verster king, die hij kennelijk in de stu deerkamer terdege had onder zocht. Dit werk spaarde nu vele kostbare minuten, terwijl Joe soepov alles voor het bord moest oplossen. De gevolgen bleven niet uit. Zwart raakte verder in het defensief en bo vendien kwam de Russische grootmeester steeds krapper in zijn tijd te zitten. Kort voor de eerste tijdcontrole kon Timman een toren insluiten en daarmee was het spel in feite beslist. Er resten nog vier partijen. In de komende dagen zal worden uitgemaakt wie de finale mag spelen tegen de winnaar van Karpov-Short. De Engelsman won op eerste paasdag de afge broken vierde partij en sloot de vijfde met remise af. Gisteren troffen beide grootmeesters el kaar opnieuw met Short aan de witte stukken. Kort voor de tijd controle maakte Karpov een blunder waarvoor elke neginner zich geschaamd zou hebben en zo werd Short de gelukkige ver overaar van een punt. Voor het te, gooide op La Redoute zijn reputatie te grabbel. Ondertus sen reageerden de sterksten van het peloton wel degelijk, zodat de koers eindelijk eens een klas sieker waardig was. Maar alle pogingen, van die van Van Hooijdonk tot en met die van Theunisse, schoten te kort. Zo dat de TVM-kopman opnieuw z'n beklag kon doen: „Mij laten eerst in deze match heeft hij nu een kleine voorsprong, 3,5- 2,5. Wit: J. Timman Zwart: A. Joesoepov Russische Partij 1. e4 e5 2. Pf3 PfB 3. d4 Pxe4 4. Ld3 d5 5. Pxe4 Ld6 Hij keert terug naar de opstelling uit de tweede partij, in de vierde koos Joesoepov 5...Pd7 en kwam daarmee goed te staan. Hij weet uiteraard, dat Timman daarte gen de wapens heeft Matltts- geri. Dit geldt overigens ook bij de lopcrontwikkeling, zoals weldra blijkt. 6. 0-0 0-0 7. c4 Lxe5 8. dxe5 Pc6 9. cxd5 Dxd5 10. Dc2 Pb4 11. Lxe4 Pxc2 12. Lxd5 Lf5 13. g4 Lxg4 14. Le4 Pxa 1 15. Lf4 f5 16. Ld5+ Kh8 17. Tel c€ 18. Lg2 Tfd8 19. Pd2 h6 20. h4 Td3 21. Lfl! Daar is hij! In de tweede partij volgde Timman met 21. Txal de analyse van Rosentalis en kwam daarmee enigszins be drogen uit. Na de tekstzet is Joesoepov op onbekend terrein en dat maakt het spelen tijdro vend! 21...Td4 22. Le3 Td5 De tijd zal leren of 22...Tb4 23. b3 Pxb3 betere tegenkansen biedt. 23. Txal Het beschermen van de e-pion zou te veel tijd kos ten. Na 23. f4 Tad8 komt zwart in het voordeel. 23...Txe5 24. Pc4 Td5 25. Lg2 Tb5 Hij mag 26. Pe5 niet met tempowinst laten komen. Het alternatief was 25...Tdd8. 26. Tel Tad8 Het was een moeilijke keus. Zoals Timman 19 ze nooit gaan, ik weet niet wat hét is. Ik kreeg Bernard mee. dacht dat het goed zat, maar dan gaan ze achter ons weer rij den om ons terug te halen. Alsof ze het me niet gunnen. Anderen mogen wel weg. zoals Bernard en Cassani Het was bovendien rot weer. Ja. nu is het beter, maar die zon komt te laat, ik barstte van de kou.." na de partij aangaf was 26...a6 27. Lb6! ook zeer kansrijk voor wit omdat de zwarte stukken niet samenwerken. 27. Lxa7 Tdl Hij voorkomt in elk geval dat de witte toren een aanvalsrol gaat spelen 28. Txdl Lxdl 29. Id4l De lo per keert zegevierend terug, vermoeid maar gelultkig, zoals wijlen Nimzowitsch placht te zeggen. 29...f4 Onvermijdelijk als de toren wat ruimte moet krijgen. 29...Tb4 30. b3 b5 31 Lc5 verliest onmiddellijk. 30. Lc4! Er gaat niets boven centralisatie! 30...Tb4? Joesoepov was reeds in een ernstige tijdnood gekomen. De torenmanoeuvre levert niets op en kon beter door 30...Kg8 worden vervan- pn 31. b3 Le2 32. Lc3 Tb5 33. Pd6 Th5 34. f3 La6 35. Pf5 Kgfl 36. Pxg7 Txh4 Nu raakt de to ren opgesloten, maar ook 36...Tc5 37. Ld4 was kansloos. 37. L15! Timman heeft prach tig gespeeld. De partij is nu be slist. omdat zwart weidra een stuk moet geven om de toren te bevrijden. De rest is niet be langrijk meer. 37...I*2 38. lx-6* Kh7 39. Lf5 Kg8 40. Kg2 c5 41. 1J6 Ijd3* 42. Kxf3 Th2 43. «4 KI7 44. Lc5 Ke7 45. Pe6 Th5 46. Kxf4 Th4 47. Kc3 c4 48. b4 h5 49. a5 Thl 50. Pf4 Tel 51. Kd2 Tfl 52. I-e4 en zwart gaf het eindelijk op. Deze partij was tot dusver duidelijk de beste van de match. Vandaag heeft Timman zwart in de zevende partij. Was het een Europese of een Deense titelstrijd? Negen van de tien finaleplaatsen bij de Europe se kampioenschappen badminton gingen naar Denemarken, dat met twee overwinningen in de enkelspelen en in het mannen- en gemengd- dubbelspel de teleurstelling van het verlies in de landenwedstrijd tegen Zweden verwerkte. Alleen het vrouwendubbel ging naar Zweden, dat echter door speelsters met een Oegandev en Chinese achtergrond werd vertegenwoor digd. De andere landen verdeelden de troost prijzen. Nederland zag de achterstand op de Europese top groeien. De ploeg van Martijn van Dooremalen kwam niet verder dan een bronzen medaille voor Ron Mlchels en Sonja Meilink in <fe miv In de enkelspelen sloegen FYmille Neder - gaard (titelverdedigster) en Poul-Enk Hoyer- Larsen de aanval van de aanstormende Deense jeugd Camilla Martin en Thomas Stuer Lau- ridscn met moeite af Nederland had in Erica van den Heuvel, normaal gesproken de rechter hand in het dubbelspel van de door een blessu re afwezige Eline Coene. de enige vertegen woordiger in de kwartfinales. Bij de mannen slaagden Jeroen van Dijk en Chris Bruil er niet in duidelijk te maken, waar om ze kans meenden te hebben op uitzending naar de Olympische Spelen. Versterkte Russische opening fataal voor Joesoepov

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19