Ter Leede besluit in stijl 'Amsterdam voor eeuwig' VCS uit de beker Haags lefgozertje beheerst het NK Snooker in Nederland: klein maar gezond Sport DINSDAG 21 APRIL 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONIN ROB ONDERWATER ROB VAN DER 2ANDE VCS, kampioen van de promo tieklasse heeft de vierde ronde van het toernooi om de volley balbeker niet overleefd. Eerste klasser SKC was met 3-1 te sterk. AJs excuus gold voor de Sassenheimers dat het halve team door blessures ontbrak. Na 15-13 voor SKC ging de tweede set, hoewel Ruud Mar- chand van VCS zo ongelukkig botste dat zijn tanden door zijn tong gingen, met dezelfde cij fers naar VCS. Daarmee was al het kruit verschoten. SKC won de resterende sets gemakkelijk met 15-10, 15-9 Leython 2 rekende af met eersteklasser Alexo. Na 15-10 winst in de eerste set, kon Ley thon in de volgende sets niet verhinderen, dat Alexo op 9-9 langszij kwam. De tweede en vierde set won I>eython met veel moeite met 15-9, in de derde set lukte het niet om Alexo op afstand te houden (12-15). Gemini 2 liep tegen Zovoc 2 in Zoetermeer uit naar 7-13, maar de routine van Zovoc zorgde voor de ommekeer 15- 13. De thuisploeg won vrij ge makkelijk: 15-11 en 15-6. Bij de vrouwen was de kam pioen van de eerste klas DAC te sterk voor middenmoter VCS. Eigenlijk was er alleen in de eer ste set nog sprake van een wed strijd (15-13), daarna was het wat VCS betreft een aflopende reeks: 15-9, 15-6. NOVO, dat zelf promotie/degradatie-wed strijden moet spelen, was slechts even onder de indruk van Ridderveld, dat in de paral lelklasse veilig staat. Het kwam achter met 10-13, maar won toch. In de volgende twee sets ging het een stuk eenvoudiger met tweemaal 15-8. Gemini 3 vocht een ware tita nenstrijd uit met Zovoc. De eer ste twee sets verliepen de sastreus voor de Voorschotena ren (4-15, 5-15). In de daarop volgende periode herstelde Ge- mini het evenwicht, met een ijzersterke Sandra Schot, die met haar scherpe services de stang gelijktrok via 15-5, 15- 10. In de loterij, die de vijfde set vaak is, trok Zovoc met 15-13 aan het langste eind. Soms lijkt het of de tijd stilstaat in het biljarten. Raymond Ceule- mans veroverde in 1962 zijn eerste Europese titel driebanden. In Kaatsheuvel. Zaterdag, dertig jaar later, was hij na de zege op de Fransman Connesson in Cairo toe aan zijn 23ste. Ceulemans, Mister Honderd vanwege tal van Belgische-, Eu ropese- en wereldtitels in verschillende spelsoorten, raakte de laatste jaren een beetje uitgeteld. De titel was meestal voor Torbjöm Blomdahl, deze keer in de kwartfinales uitgeschakeld. Dit keer was hij weer heer en meester. De Nederlander Dick Jaspers, zevende, was vol bewondering voor de 54-jarige Belg. „Raymond is een klasbak, ik vind het fijn' dat hij heeft gewonnen. Hij heeft nog steeds de meeste kennis van het driebanden." WARMOND Randstad Sport: twee kansen ZOETERWOUDE Randstad Sport heeft na de 1-2 overwinning op SJZ gistermiddag twee ijzers in het vuur in de strijd om een periodetitel. De Voor schotenaren nemen in de stand van de derde periode in de vierde klasse zondag een gunstige positie in, en via een derde plaats in de eindstand van de competitie kan Randstad Sport eveneens een tic ket voor de nacompetitie verdienen. De ploeg van Cor Pennenburg deelt momenteel de derde plek, achter UDWS en Docos, met Meer burg. De overwinning van Randstad Sport was verdiend. Na tien minu ten namen de bezoekers een voorsprong via Ronald Hendrikse die de bal uit een corner direct op zijn pantoffel nam. Vijf minuten la ter scoorde Ronald van der Maat op het randje van buitenspel de gelijkmaker. Zes minuten voor rust zette laatste man Frank Hoge- woning Randstad Sport weer op voorsprong (1 -2). Na rust ging SJZ wat agressiever te werk. Dit leverde twee kansen op voor René Rotteveel (goede redding Marcel Delmeer) en Rob Retèl. Vlak voor tijd miste Wilco Penseel van Randstad Sport de mogelijkheid om de score naar 1 -3 op te voeren. Plichtmatig nummer Abbenes laatste minuut ernstig gebles- seerd per brancard van het veld Nieuwbakken vierdeklasser Ab- moest worden gedragen. Het benes heeft in zijn laatste wed- zal wel enige tijd vergen voordat strijd van het seizoen de punten de Sassenheimse spits hersteld aan GWS gelaten. De Sassen- is, maar veel zal het niet uitma- heimers, hekkesluiter van de ken. De zege op Abbenes, waar- nacompetitie, wonnen de vrij bij Hanny één maal scoorde en rustig verlopen wedstrijd met 0- een strafschop (verzilverd door 2. Gijs van der Meij) kreeg toege- De enige smet die aan het du- wezen, was van nul en generlei el kleefde was de grove overtre- waarde. GWS was al lang kans- ding op Charl Hanny, die in de loos. Met een 0-9 overwinning op staartclub HOV vierden de vrouwen van Ter Leede het kampioenschap van de hoofdklasse A. De ploeg toch een beetje zenuwachtig kwam ondanks de ruime overwinning niet tot het bes te spel, maar HOV kon weinig verweer vinden tegen de veel sterkere tegenstander. Nathalie Geeris maar wees toch vooral op het sterke collectief dat het scoren van Geeris mo gelijk maakt: „Er is over het hele seizoen gezien een sterke pres tatie neergezet." De ploeg mag nu in de na- competitie tegen de winnaars uit de twee andere hoofdklassen een gooi doen naar het algeheel landskampioenschap. Een uit daging die La Grand vol ver trouwen tegemoet ziet. In de eerste klasse zaterdag wist Katwijk in een rommelige wedstrijd zich maar net hekke sluiter Sliedrecht van het lijf te houden: 0-1. In de aanvangsfase PEN HAAG MIEP VROONHOF VOETBALMEDEWERKER Met vier doelpunten had Nathalie Geeris zoals gebruike lijk weer een groot aandeel in de score. Maar ook Anette Bee- rendonk, Simone Zandvliet en Caroline Roem kwamen tot een doelpunt. De thuisclub voerde met twee eigen treffers de score nog verder op. Een overgelukki ge trainer Don la Grand, die zijn ploeg voor de tweede keer in sucessie naar een kampioen schap in een interregionale klasse leidde, noemde welis waar de uitblinkersrol van kwam Katwijk wel tot redelijk voetbal en kwam verdiend in de twintigste minuut aan de lei ding door een doelpunt van Syl via Soeverein. Daarna ging het bergafwaarts met de partij, waarin Katwijk veelvuldig voor het doel van de tegenstander kwam maar de kansen verprut ste. Even kwam de overwinning nog in gevaar toen Sliedrecht een penalty kreeg toegekend, maar keepster Ko Sip stopte de elfmetertrap. Oegstgeest speelde zich defi nitief in veiligheid door het be langrijke duel tegen SHO met 2- 4 te winnen. In een gelijk op gaande eerste helft kwam Oegstgeest door doelpunten van Nicole van Eist en Saskia van der Pas tot twee keer toe vanuit een achterstand terug. Na rust kreeg Oegstgeest de overhand in het duel en liep verdiend uit door opnieuw Van der Pas en Annelies Oskam. In de eerste klasse zondag verloor De Sleutels het belang rijke duel tegen koploper RVC '33 met 1-4. De goed gestarte Leidse ploeg kwam aan de lei ding door een eigen doelpunt af te dwingen. De voorsprong werd tot tien minuten in de tweede helft vastgehouden, maar toen RVC eenmaal langs zij kwam brak de weerstand van de Leidsen en gingen zij alsnog koppje onder. De kans op het kampioenschap is hiermee ver keken. SJC, dat een goede tweede helft van de competitie kent, boekte een 0-3 overwinning op Stolwijk. De overheersing van de Noordwijksen kreeg gestalte door treffers van Jolanda Werk hoven, Wendy Duindam en Renate van Grieken. Niet de gevestigde orde, maar de jeugd bepaalde het gezicht van de NK snooker in War mond. Mario Wehrmann (15) en Raymond Fabrie (17) zorg den voor een wel erg jeugdige finale. Wehrmann, een echt Haags lefgozertje won ten slotte met 5-2. Het 15-jarige spelertje uit het Laakkwartier verwierf zich daar mee het recht op het amateur- WK uit te komen, maar hij kan daaraan geen gehoor geven. Hij meldde zich onlangs enthou siast aan als prof bij de WPBSA, evenals trouwens Brian Smits. Het feit dat er inmiddels bijna zevenhonderd professionals staan geregistreerd waardoor het aantal te spelen kwalificatie wedstrijden voor de de grote toernooien drastisch is gestegen deert hem niet. „Ik ga het ge woon proberen. Ik heb niets te verliezen." Ook geen geld, want de ver- blijfs- en inschrijvingskosten in Engeland, waar alle kwalificatie wedstrijden worden gespeeld, worden door een oom van hem betaald. Insiders voorspellen echter dat hij het niet redt bij de profs. Daarvoor komt hij te veel te kort. Dat bleek ook in War mond. Ondanks zijn titel stak hij allerminst met kop en schouders boven de rest uit. Hij redde het op zijn wilskracht, zonder te schitteren. In de fina le was hij net wat koeler dan zijn Rotterdamse opponent. Van de spelers uit de regio bereikte Leidenaar Kees Essaadi zijn doel niet. Hij had bij de laatste zestien willen komen. Wim Braam versperde hem op het laatste moment de weg: 3-1. De Leidenaar miste op de belis- sende momenten de koelbloed igheid. Een extra tegenvaller voor Essaadi vormde het feit dar hij niet als zestiende was ge plaatst, waardoor hij de kans liep in een vroeg stadium tegec een topper op te lopen. D$i werd dus Braam. Parkas Kalicharan (Leiden) et Wilbert van der Klugt (Alpheni bereikten eveneens de laatste 32. Respectievelijk Marcel Tulen (3-0) en Fabrie versperden hen de weg. Job Bavelaar, Milco Schermer, Peter Moen, Richard Tegelaar en Adrie Stoffels sneu velden in een eerder stadium Martin Zevenhoven, Jeffrey La terveer, Edwin van Orssagen, Co Vrins, Harold Fleurke, Will lem en Daan Hoekstra, Waltei Scheltens, Ron Hoenson en An- dré Vuyk kwamen niet door de kwalificatieronde heen. Warm- onder Pascal van Westerop, als eerste geplaatst, maakte zijn fa- vorietenrol bij de junioren niet waar. Het 15-jarige talent, da! op de landelijke A-ranking var. de senioren een fraaie zevende plaats inneemt, sneuvelde in de halve finale tegen de latere win naar Reind Duut (1-3). De pech vogel van het toernooi was de nationaal kampioene van vorig jaar, Linda Paauw uit Rijnsburg De als eerste geplaatste, speelde met haar linkeram in het gips wegens een eerder opgebroken breuk. Nadat ze in de eerste ronde haar goede vorm had ge demonstreerd, werd een strui kelpartij hèar fataal. Haar arnr brak opnieuw en ze moest op geven. De 15-jarige Liesbeth Graner uit Oegstgeest, net an derhalf bezig met snooker, werd verrassend tweede. Karin van der Made was duidelijk te sterk: 2-0. In het koppeltoemooi ten slotte ging de zege naar het duo Fred Auad/Boris Speyen 2-1 te gen Pascal Houke en Fabrie. AMSTELVEEN Amsterdam voor eeuwig. De slogan voor de honderdjarige Amsterdamsche Hockey en Bandy Club doet langzamer hand ook opgang in het toer- noói om de Europese beker voor landskampioenen bij de vrouwen. Gisteren won de ploeg van de scheidende coach Donald Drost in het eigen Wagenerstadion de trofee voor de twaalfde keer in achttien edities. In de finale was Glasgow Western niet veel meer dan een speelbal (4-0). Zoals meestal was de sleutel wedstrijd bij de vrouwen het Nederlandse groepsduel Am sterdam - HGC op paaszondag. Door een beter doelsaldo had de Wassenaarse club aan een gelijkspel voldoende. Amster dam, met nog drie wedstrijden te spelen al zeker van een nieu we nationale titel, had van Drost tegen de eeuwige rivaal' geen extra prikkel nodig al stond de enige treffer van hielen Lejeune-Van de Ben (volgend seizoen bij HGC actief) garant voor spanning tot het laatste fluitsignaal. De finale tegen het onvermij delijke Western, de voorgaande drie edities ook al verliezend fi nalist, was een walk over. Ingrid Wolff (3) en uitblinkster Kittv Kooring scoorden in een duel, dat snel vervlakte. Drost, die volgend seizoen de mannen van Kampong begeleidt, betreurde de starre regels van de Europese Hockey Federatie, die willen dat clubs uit hetzelfde land in de zelfde groep worden ingedeeld. „Belachelijk", aldus Drost, die pas in de slotfase van de finale de eerste wissel van het toer nooi toepaste. „Zo ontneem je het publiek een vast spektakel in de finale. Bij Amsterdam wordt volgend seizoen veel anders. Drost krijgt Thomas Tichelaar, dit seizoen bij Leiden, als opvolger, een handvol speelsters neemt af scheid, al aarzelt nog een enke ling (Kodde, De Leeuw, Lejeu- nc-Van de Ben, Wolff) en er moet nog een nieuwe shirtsponsor worden gevonden. Drost somde nog drie uitdagin gen op voor zijn resterende ver blijf bij Amsterdam: „Honderd doelpunten halen, onze sportie ve plicht vervullen ten opzichte van de degradatiekandidanten en HGC nog een keer verslaan." HGC pakte het brons door Ein- tracht Frankfurt met 6-0 te ver slaan. Wietske de Ruiter maakte alle treffers. Mannen Bloemendaal zette bij de man nen de matige trend van de competitie voort. In de beslis sende wedstrijd voor de groep faalde de ploeg van Fieter Offer- man tegen Atletic. Terrassa (2- 5), waama gisteren voor dag en dauw met veel gezwoeg tegen Racing Club de France voor de derde keer in de clubhistorie brons werd behaald Het werd 2- 1 door een treffer in de laatste minuut van Bovelander, die daarmee het nemen van straf- ballen voorkwam. Uhlenhorst liet in de finale te gen Terrassa zien hoe het wel moest. De Duitsers, met als stu wende krachten Fischer, Becker en de broers Brinkmann (Mein- hardt moest met een ernstige voetblessure aan de kant blij ven), maakte korte metten met de toch lang niet zwakke Span jaarden (7-2). In het begin van de tweede helft, toen het nog pas 2-1 was voor de club van Stefan Kleine (al zeven jaar coach in Mühl- Ingrid Wolff van Amsterdam is er bij gaan liggen na een gemiste kans tegen Western Kliek. Dat hinderde niet De Nederlandse vrouwen waren oppermachtig bij het EK voor clubteams. foto anp heim), stortte Terrassa ineen nadat uitblinker Miguel de Paz wegens aanmerkingen op de leiding van de Belgische scheidsrechter Van Beneden een gele kaart had gekregen. Tandenknarsend moest hij toe zien hoe Uhlenhorst de nume rieke meerderheid benutte en uitliep naar 5-1. Na de tweede plaats in 1986 (achter Kam pong) en de derde plek in 1987 heeft Uhlenhorst nu al vijf jaar een abonnement op de beker. Bondscoach Hans lorritsma zag het gestuntel van Bloemen daal tegen Terrassa hoofd schuddend aan. „Ik heb het al eerder geconstateerd", zei hij. „Het clubhockey in Nederland wordt er niet beter op. Er moe ten nieuwe impulsen komen." Bij de vrouwen komen aan hel eind van het volgend seizoen voor het eerst play-offs (met de bovenste vier clubs), de man nen moeten een dergelijk ver lengstuk voorlopig nog ontbe- Bloemendaal. tegen Alma Ata en Lisnagarvey wel op dreef, raakte zondag volledig van de kook toen Mare Benninga al in de vierde minuut met een ge broken middenhandsbeentje naar de kant moest. Bovelander, uitgeprobeerd als spits, moest weer terug en de Spanjaarden maakten dankbaar gebruik van de onzekerheid bij de Bloemen dalers. Binnen dertien minuten was het 0-4 en had Smolenaars een gele kaart te pakken. Met 5-2 voltooide Terrassa de strafexpeditie. Offerman blijft in elk geval nog een jaar bij het ook nog naar een shirtsponsor speurende Bloemendaal. maar kijkt nog niet verder. „Ik moet natuurlijk wel lol in mijn werk houden. Kooijman en Benninga stoppen zo goed als zeker, Die- peveen misschien ook. Er is wel wat talentvolle jeugd achter de hand, maar of dat genoeg is om in de buurt van de lop te blijven staat te bezien. Een grote wens blijft de aanleg van een echt kunstgrasveld in Bloemendaal in plaats van de zandbak, die we nu hebben. Dat is eigenlijk prioriteit nummer één." MOP De Vughtse hockeyclub MOP heeft er geen spijt van gehad dat het nog vrij nieuwe toeijnooi om de Europa Cup voor beker winnaars naar Brabant werd ge haald. Het evenement kon qua belangstelling geslaagd worden genoemd, hoewel ook op spor tief succes was gerekend en ze ker gehoopt. De vrouwen van de organiserende vereniging konden de vierdaagse echter niet met goud bekronen. Ze ver loren, na een doelpuntloze fina le, van de Engelse vertegen woordiger FP Sutton Coldfield bij het nemen van strafballen (2-4). De beoogde Nederlandse ze ge bij de mannen werd behaald door HGC, dat in de poule afre kende met titelverdediger Kam pong. De Wassenaarse ploeg won in de eindstrijd overtui gend met 4-0 van Hounslow. WARMOND HERMAN JOUSTRA De snookersport in Nederland is kerngezond. De organisatie structuur is dik in orde en het aantal beoefenaren neemt nog steeds toe. Bovendien stijgt het niveau van de spelers zien derogen. Maar de NOSB, de Ne derlandse snookerbond, heeft geen behoefte zichzelf eens flink op de borst te kloppen. Voorzitter Jan Baeten vindt dat ongepast. „Het snooker groeit nog steeds, de spelers worden steeds beter. Maar we moeten reëel zijn: er zijn weliswaar ruim 2000 tafels en ruim 80.000 re creanten, maar het aantal spe lers dat geregeld aan de grote toernooien meedoet of in com petitieverband uitkomt is 2000. Het snooker zal heus zijn plaatsje in Nederland wel weten te vinden, maar zo groot als in Engeland zal het nooit wor den." Daar zitten miljoenen men sen aan de buis gekluisterd wanneer de BBC zijn uitzendin gen verzorgt van de grote prof- toernooien. De sponsors weten dat en pompen gretig miljoenen ponden in de sport. In Neder land leeft het snooker echter op kleine voet. In Warmond, waar vanaf vrijdag tot en met gisteren het nationale kampioenschap werd gehouden, bevolkten da gelijks een paar honderd men sen het Jumbo Snooker Center. Onder hen een handjevol verte genwoordigers van de regionale pers. Televisiecamera's waren niet aanwezig. „Het snooker is nog steeds niet populair genoegweet Baeten. „Dan is er geen tv en de sponsors staan ook niet te drin gen. Bovendien is sportsonspo- ring in Nederland een aflopen de zaak en als je als sport nog ZO klein bent. kun je ook geen financiële wonderen verwach ten." Met bescheiden middelen is er echter uitstekend te wer ken, een kwestie van organisatie èn van structuur. Van de kosten van het NK bijvoorbeeld, ruim 25.000 gulden, neemt de NOSB een bescheiden deel voor zijn rekening: 10.000 gulden. Via ad vertenties in het 'programma blad' komt nog eens 6 a 7000 gulden binnen. De overige kos ten zijn voor de zaalhouder. Baeten: „Het snooker heeft een unieke structuur. De com mercie is geheel geïntegreerd in de sport. Ik vind dat logisch. De spelers kunnen niet zonder zaalhouder, anders kunnen ze niet spelen. Een zaalhouder kan niet zonder spelers, want dan komt er geen geld binnen. Bei de partijen hebben binnen de bond evenveel te zeggen." Een snooker-exploitant heeft baat bij het organiseren van grote toernooien dus kan hij ook best rheedelen in de kosten is de filosofie. Het vergroot zijn naamsbekendheid en daarmee trekt hij extra klanten aan. „En als de zaalhouder verlies lijdt, heeft hij het het gewoon niet goed gedaan. Had hij bijvoor beeld meer sponsors moeten werven. Dat klinkt hard. maar zo werkt het nu eenmaal het best." Henk Theunissen, de zaal- houder vart Jumbo, onder streept de woorden van Baeten. „Je kunt het niet precies uitre kenen, maar ik kan nu al bijna zeker zeggen dat ik er baat bij heb. Ik kan nu al bijna quitte draaien. Met de horeca-inkom- sten van het NK verdien ik al een deel van mijn geld terug. Op de langere termijn, verwacht ik weer meer mensen hier. Het heeft dus zeker nut om zo'n toernooi binnen te halen." Op die manier hoeft de NOSB ook niet jaarlijks met een vast budget te werken. Het benodig de geld voor de toernooien is voornamelijk een zaak van de zaaleigenaren. De kosten van de kleinere evenementen komen geheel voor rekening van de ex ploitanten, die zelf in de meeste gevallen geen problemen heb ben het geld terug te verdienen. Ook de spelers klagen niet. Er •valt genoeg te spelen. Zij kun nen meedoen aan de teamcoin- petities en de grote hoeveelheid toernooien die elk weekeinde worden gehouden. Op elk ni veau, A,B,C of een zogeheten 'huistoemooitje'. Voor de top pers die zich internationaal wil len meten bestaat de mogelijk heid om deel te nemen aan de WOSR-toernooien waaraan ook profs mogen meedoen. Daaraan is een ranking verbonden enj een flinke hoeveelheid prijzen geld. „Maar geen exorbitant ho ge bedragen." En dat vindt Baeten een ge zonde situatie. De WPBSA (de wereldprofbond) leeft naar zijn1 mening op te grote voet. Het af gelopen jaar al sloot de. bond. die met een begroting van tien miljoen Engelse ponden werkte, af met een tekort van 700.000 pond. „En als de EBU (de Eu ropese Bond van Zendgemach-j tigden, waarbij de niet particu liere omroepen zijn aangesloten zoals de BBC, red.) straks be sluit om tabaksreclame te ver bieden op tv, stort het zaakje inelkaar. Want de tabaksindus trie is de grootse sponsor van het Engelse snooker, met de drank-industrie. In Engeland la chen ze erom, ze geloven niet dat dat gebeurt." In Nederland staan de snook- erbobo's echter met beide be-[ nen op de grond. Die regelenT hun zaakjes op een bescheiden maar degelijke manier. Veel moeite kostte het de vrouwen van Ter Leede niet. De vreugde om het kampioenschap was er niet minder om. henk l

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18