Sport Paasbrood smaakt Quick Boys beter Vriesekoop: tien jaar terug in de tijd 'Zo zagen we Van Zwam hier nog nooit' \mrA INSDAG 21 APRIL 1992 15 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (CHEF) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Niet de aardigste, wel de beste tafeltennisster van Europa STUTTGART ROB ONDERWATER Wie de naam Gerard Bakker noemt, is bij Bettine Vriesekoop tegenwoordig aan het verkeerde adres. Niets wil zij meer met het woelige Hazerswoudse leven van destijds te maken hebben. Gisteren evenwel, op het EK-ta- feltennis in Stuttgart, werd zij onverwacht herinnerd aan het verleden. Tien jaar na Boeda pest zegevierde Vriesekoop voor de tweede maal op een Euro pees kampioenschap. En dat gebeurde op een wijze die ver dacht veel overeenkomsten ver toonde met de Hongaarse coup in '82, met Bakker nog als coach. De tegenstander van toen was Jill Hammersley, die van giste ren heette Lisa Lomas. Afkom stig uit Engeland zijn beiden dezelfde type speelster, verdedi gers van het zuiverste water. Hammersley nam gisteren ook nog eens plaats langs het centre court, als coach van de zo ver rassend tot de firiale doorge drongen Lomas. Zo spannend als in Boedapest werd het in Stuttgart niet. Vriesekoop speel de taktisch een uiterst sterke wedstrijd en gunde haar Engel se tegenstander, die Mirjam Hooman de pas naar de finale had afgesneden, geen enkele game: 21-10, 21-18,21-17. Jill Hammersley vond de Vriese koop van nu geen spat veran derd. „Ze speelt nog precies hetzelfde, alleen het spel is snel ler geworden en zij is meege groeid." Vriesekoop vertelde een ander verhaal. Ze droeg de tweede Europese titel vooral op zichzelf en liet bondscoach Jan Vlieg en Dusan Tigerman mee delen in de vreugde. Zij waren het die Vriesekoop tot een beie- re en vooral andere speelster hebben getransformeerd. Vlieg en Tigerman komen die eer toe, maar het voert te ver om de naam van Bakker te ver doezelen. Vriesekoop is met de ontwikkeling van het moderne tafeltennis meegegroeid, maar zonder de in Hazerswoude ge legde basis was er geen plaats geweest op het ereschavot voor de naar Amsterdam uitgeweken speelster. Stuttgart kreeg gisteren niet de aardigste, maar wel de beste Europese tafeltennisster als winnaar. Vriesekoop wil ook niet aardig gevonden worden. ,,Ik ben wie ik ben en vecht voor elk punt. En als mij onrecht wordt aangedaan, kom ik in op stand." Populair is Vriesekoop dan ook niet bij collega's en pu bliek. Winnen is de enige drijf veer van Vriesekoop en de rest kan haar gestolen worden. Na de tegenvallende 'Weense' Top 12 in februari liet Vriese koop zich dan ook niet van de wijs brengen. Ze nam zich voor om „net zo lang door te spelen totdat het succes zou worden bereikt." Dat diende zich sneller aan dan verwacht. En de wijze waarop Vriesekoop de tweede titel incasseerde, was groots. „Je wordt niet zomaar voor de tweede keer Europees kam pioen," stak zij de loftrompet. „Het zegt niks over de sport, maar alles over mij. Virus Vriesekoop was in Duitsland ongenaakbaar en niet van haar stuk te brengen. Zelfs een virus, dat zaterdagnacht haar lichaam probeerde te ontregelen, kreeg .geen kans. Zondagmorgen voel de ze zich belabberd en moest overgeven, maar een simpel pil letje van bondsarts Blüm hielp Vriesekoop weer op de been. Vriesekoop had alle krachten nodig om te laveren door het mijnenveld, dat in de Schleyer- hal voor haar was uitgelegd. Slechter kon ze het niet treffen met de loting. Maar de weg naar de kwartfinale verliep toch nog onverwacht simpel langs de Ita liaanse Negrisoli, de Roemeense Ciosu en de Russin Timina. Gis termorgen in de kwartfinale wachtte de Hongaarse Batorfi en voor haar had Vriesekoop nog de meeste vrees. Het werd evenwel een simpele klus, zoals ook de horde naar de finale via de Tsjechische Hrachova simpel werd genomen. Pardon Ook met Lisa Lomas kende Vriesekoop geen pardon. De 25- jarige Engelse, die speelt in de Zweede competitie, had Stuttg art en zichzelf verbaasd met een finaleplaats. Met opvallend ge mak had Lomas zich eerst langs Gerdie Keen en later Mirjam Hooman geslagen. Dat was een bittere pil voor Hooman, want in vijf eerdere sessies was zij nog de sterkste geweest. „Lo mas heeft tegen mij nog nooit zo goed gespeeld," verklaarde Hooman de nederlaag in de halve finale. Dus was Vriesekoop extra ge waarschuwd. Het taktisch plan dat de 30-jarige student natuur geneeskunde in samenwerking met Jan Vlieg had ontwikkeld, werkte perfect. Lomas werd met korte slagen naar de tafel gelokt en vervolgens met gerichte smashes neergesabeld. Alleen in de derde game bij 6-11 dreigde het even mis te gaan. Maar Vriesekoop sloeg hard terug: 21- 10, 21-18 en 21-17. De tweede titel bezorgde haar volgens ei gen zeggen meer voldoening dan de eerste: „Omdat ik het op een hele andere-manier heb ge daan. Ik ben iemand anders ge worden, leef anders en ben van omgeving veranderd. Als je dan die titel pakt, houd je daar een goed gevoel van over." Hooman Mirjam Hooman keek met ge mengde gevoelens tfrug naar de confrontatie met Lisa Lomas, nummer 14 op de Europese lijst. Voor haar was de loting uitstekend geweest en toen ver velende tegenstanders (Badesu, dank zij voortreffelijk werk van Gerdie Keen) onderweg strui kelden, lachte een finaleplaats Hooman toe. Niettemin over heerste naderhand de tevreden heid over het zilver in de lan- denwedstrijden en het brons in enkel en dubbel met Vriese koop: „Dan mag je niet ontevre den zijn," probeerde Hooman het verdriet om de gemiste fina le te verdringen. Net als Vriesekoop is de Olympische Spélen het volgen de doel van Mirjam Hooman. Eind mei vertrekt ze naar China voor een trainingskamp. Bettine Vriesekoop volgt in haar kiel zog, om zich zo goed mogelijk voor Barcelona voor te berei den. Want de honger van de Eu ropese kampioen van 1992 is nog lang niet gestild. Bettine Vriesekoop heft de handen ten hemel na het behalen van de Europese titel. Het ene paasweekeinde is het andere niet. Daar weet Quick Boys intussen alles'van. Het is nog geen twee jaar geleden dat aan de Katwijkse hoop op een titel een de sastreus einde kwam tijdens een dubbel paasprogramma waarin alles mis ging wat ook maar even mis kon gaan. Ditmaal echter liep het allemaal anders. KATWIJK ROB VAN DER ZANDEN Na het bevrijdende doelpunt van Floor van Duyn vlak voor tijd, trok trainer Wim van Zwam van Quick Boys Van blijdschap een sprintje naar de middencir^. kei. „Zo hebben we die man hier nog nooit gezien," lachte voorzitter Arie Guyt. Hij bedoel de maar. De mensen gingen sinds tijden weer eens uit hun dak op Nieuw Zuid en dan val len sommigen wel eens uit hun rol. Guyt leek ook een beetje te willen zeggen 'Kijk, zo'n dooie is die trainer kennelijk nou ook weer niet'. Want Van Zwam kreeg dit seizoen vooral het eti ket opgeplakt van stug, stil en moeizaam in de omgang. Dat is hij in werkelijkheid niet, maar hij had wel moeite om een juis te houding aan te nemen in het Katwijkse waai* alles zo nauw luistert. Hij draagt over enkele maan den de fakkel over aan Hans van der Zee. Van Zwam heeft geen nieuwe club. De trainer die het wellicht gaat presteren om een kampioensteam een kampioensteam te laten dat is niet iedereen gegeven zal volgend seizoen in een gat val len. „Pijnlijk? Zo voel ik dat niet. Ze zullen een trainer die een za terdag-eersteklasser kampioen maakt toch niet vergeten, neem ik aan. Maar ik ben niet afhan kelijk van het voetbal, dus ga lekker de velden langs volgend Van Zwam moest enkele ste vige knopen doorhakken voor aanvang van het duel der Kat wijkse giganten. Hij zette Jaap van Duyn en Fred Kan bier op de bank en stuurde Leonard Pluimgraaff en Leen van der Plas de wei in. De laatste flikte hst toch maar weer. Een heel seizoen in het tweede op de rechterflank en dan opeens als Nieuw Zuid volstroomt met 5000 mensen de spitspositie in het eerste innemen alsof hij er een heel seizoen al staat. „Toch knap hè", lachte de aanvaller na de wedstrijd. „Het ging niet eens zo slecht en eerlijk is eer lijk, Fred (Kanbier, red.) draait natuurlijk al een poosje niet." Daar was het Leidse slachtof fer het helemaal niet mee eens. Kanbier had zich zitten verbij ten in de dug-out, waar hij pas ver in de tweede helft uit mocht. „Natuurlijk is het onte recht als ik er niet in sta. Ik weet heel goed wat ik kan en ben het er niet mee eens. Daarom is het sneu om juist nu gepasseerd te worden. Maar ik vier toch een beetje feest, het was bovendien een heerlijke wedstrijd. En trou wens: met elf voetballers is nog nooit een ploeg kampioen ge worden." Nog meer genoten had een andere speler/toeschouwer. Ri chard Hoogervorst. Hij werkt al aan een rentree voor volgend seizoen. „Dit was om je vingers bij af te likken. Open voetbal van beide kanten. Het had 5-3 kunnen worden vandaag." Er waren aan Quick Boys-zij de uiteraard geen zuurpruimen te ontdekken. Als stralend mid delpunt gold de kleine grote man van Quick Boys, Floor van Duyn. Die dekselse Floor van Duyn had het weer gedaan. En altijd op die traditionele ma nier. uit de tweede lijn komend, dribbelend met de bal of zon der, maar in elk geval zo maar weer oog-in-oog met de keeper. Hij deed dat in de eerste helft al twee keer zonder succes, maar in de 85ste minuut was het dus wel gewoon raak. „Drie maal is scheepsrechtglunderde de linkshalf, die overigens wars is van heldenverering en de over winning niet alleen op wilde ei sen. De stemmen in de gelede ren van de w Katwijk verstom den opvallend snel op Nieuw Zuid. De selectie van Arie La gendijk babbelde vooral na op het eigen onderkomen aan de andere kant van het dorp. Trainer Arie Lagendijk wilde de desillusie wel verwoorden, al waakte hij voor overdrijving. „We moeten er geen drama van maken, maar we hebben geen controle meer over de competi tie. En dat was toch de bedoe ling. Hier moesten we winnen om nog mee te blijven doen. Ondanks de blessures van Collé en Van der Plas hebben we geen concessies gedaan aan onze speelwijze en er een leuke, at tractieve wedstrijd van ge maakt. Quick Boys ook. Maar aan een goede wedstrijd heb fk uiteraard niets. Het was me lie ver geweest om in een slechte derby de twee punten te pak ken." KATWUK AD VAN KAAM Want wat anno 1992 maar even kon meezitten, dat zat ook mee. Zodat de viering van Pasen aan staande zaterdag 'geruisloos' kan overgaan in het tweede kampioensfeest op rij. Daar is slechts een dubbele 'maar' aan verbonden. De eerste is zelf thuis winnen van de nummer twee Heerjansdam en de twee de is een gelijkspel bij het duel tussen de andere hoofdrolspe lers. Katwijk en Noordwijk. Misschien is dat allemaal wat veel gevraagd? Kan meevallen, na zo'n zaterdag. Wie had im mers tevoren gedacht dat Quick Boys zelf met 1-0 zou winnen van buur Katwijk en, opvallen der nog, de achtervolgers Heer jansdam en Noordwijk de volle buit moest laten aan onbedui dende ploegen als Rozenburg en Excelsior Maassluis? Nie mand toch. Maar het gebeurde wel. Zoals er twee jaar terug met Pasen ook allemaal van die vreemde dingen geschiedden. Een ongeluk komt vaak niet al leen, luidt een oud gezegde. Het tegendeel zou ook wel eens waar kunnen zijn. Niveau Voorlopig zit Quick Boys. met nog drie duels te gaan. plotse ling weer op rozen. En daar had in dit stadium van de strijd zelfs de meest chauvinistische sup porter toch eigenlijk geen reke ning mee gehouden. Natuurlijk, Quick Boys was een kanshebber voor de titel. Het hele jaar door al. De kampioen van vorig jaar stond bij het ingaan van de fi nale gewoon weer bovenaan en dat met een aantal doelpunten voor (57) waar je U tegen zegt. Desondanks zag ook elke recht geaarde fan wel in dat het spel- niveau van vorig seizoen bij lan ge na niet werd gehaald En dat de concurrenten dichter bij wa ren gekomen. AJ lieten die dan, om beurten en als bij afspraak, ook steken vallen. Die speelwijze van Quick Boys dit seizoen, daarmee wilde het maar niet vlotten. Wat de oorzaak ook moge zijn ande re trainer, verzadiging, blessu- re's of noem maar op feit is dat de automatismen, dat zelf verzekerde. dat heilige moeten, dat dat allemaal is verdwenen En heeft plaatsgemaakt voor een ander soort voetbal. Waar mee de enige echte kampioen van vorig jaar bepaald niet kan overtuigen, overwinningen van 9-2 op Vitesse Delft ten spijt. Dat spel van nu mag hooguit 'leep' worden genoemd. Maar feitelijk komt het gewoon neer op ordinair countervoetbal. Af wachten, opvangen en toeslaan. Inpakken en wegwezen volgens Italiaans recept. Niet mooi, wel lekker. Want net is bijzonder ef fectief. Overschakelen Vooral als zo'n taktiek wordt uitgevoerd met spelers van ni veau als Edwin Otte, Marco Dijkhuizen, Floor van Duyn. Hans van der Plas, Gert Aande- wiel, Frenk van der Klei) en Leen van der Plas. Het over schakelen van verdedigen pp aanvallen kan dan in de aller hoogste versnelling worden uit gevoerd. Ook Katwijk moest daar zaterdag een aantal keren het antwoord op schuldig blij ven. De minst gepasseerde ver dediging van het zaterdagvoet - bal kreeg het vooral op de rech terflank bijzonder zwaar te ver duren met die counters. Dat was dan als Quick Boys bij de door ruim 5000 toeschou wers bekeken dorpsderby in balbezit was. Het merendeel van de minuten behoorde het leder evenwel toe aan de oran- jehemden die dit seizoen onder Arie lagendijk opnieuw een paar stappen vooruit hebben gedaan. Ook zonder gevestigde namen als Gijs Collé en Marco van der Plas (geblesseerd) blijft het concept in tact, waarbij met name Pim I^ingeveld als mid delste middenvelder, Henri Pouw als doorschuivende laatste man en Henk Lange- maat als alom tegenwoordige voorstopper zaterdag de touw tjes stevig in handen namen en Quick Boys bij tijd en wijle van het kastje naar de muur lieten Omc* B<m i o <aoi *s Quxk Bon O*».- r>- KMwfk Du.T'txnJe V»n /rtvi iMf lopen. Op een manier die soms sterk deed denken aan de wijze waarop Quick Boys vorig sei zoen met zijn tegenstanders Probleem met Katwijk is der halve niet het voetbal mam M scoren. Vorige week tegen Lisse vlogen er weliswaar vier In, maar de drie kansen die Katwijk ditmaal peurde uit zijn optische overwicht bleven onbenut. De mooiste mogelijkheid was voor Kees Kraayenoord. Twee minu ten na de pauze stormde hij op aangeven van Den nis lan Mieras alleen op doelman Van der Niet af. Terwijl het ene deel van Katwijk alvast juichte en het andere deel de ogen sloot, ko gelde de topschutter met tien goals de bal snoeihard op de paal. Was die er in gegaan, dan had het allemaal wel eens an ders kunnen aflopen. Hoewel, dat is betrekkelijk. Want voor de pauze kreeg de thuisclub niet alleen exact zo'n mogelijkheid via een uitval van Frenk van der Kleij wiens schol eveneens op de paal afketste, maar daarnaast voor en na rust in totaal acht doelrijpe kansen* de één nog mooier dan de an der. Het had dus net zo goed 3- 0 als 0-1 kunnen zijn. Alleen, ook Edwin Otte. Martin Rog, Leen van da Plas en twow Hoor van Duyn wisten geen raad met de voorzetten die stee vast van links werden verstuurd door de sterk spelende Ir enk van der Kleij. Die hijzondot goed gedijt als er op de lange pass wordt gespeeld Ingooi De spannende en sportieve bot sing beide teams maakten over de hele wedstrijd slechts achttien overtredingen leek uiteindelijk uit te lopen op een onbevredigende 0 0. 'Iotdat Hoor van Duyn vijf minuten voor tijd anders besliste. Bij een ingooi kreeg invaller Fred Kan bier de bal finaal verkeerd op zijn schoen. De bal carambo leerde weg en Van Duyn rea geerde adequaat waar de rest stil bleef slaan Hij liep in éért keer door naar het doel en liet de uitblinkende Teun van Duy- venbode met een schuiver dit maal kansloos Aan de hand van het aantal kansen was die uiteindelijke 1-0 natuurlijk verdiend Op basis van het voetbal was Katwijk de betere geweest. Maar daar koop je soms niks voor Zoals Quick Boys zich ongetwijfeld nog zal herinneren van Pasen, nu twee jaar terug. der Kleij en Fred Kanbier. Twee andere Katwijkers, doelman Teun van Duyvenbode en FOTO LOEK ZUYDERDUIN Floor van Duyn stormt na zijn treffer juichend het beeld in, op de hielen gezeten door Frenk Dennis-Jan Mieras hebben even hele andere gedachten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15