Kattenmuseum flink uitgebreid VERBIJSTEREND Cultuur&Kunst Schouder aan schouder voor Mercury Vertolken bij Van Zweden op de tweede plaats Peter Martens overleden Expositie Sierk Schroder in De Paauw Ab Baars Trio daagt de luisteraar uit DINSDAG 21 APRIL 1992 11 REDACTIE CEES V K RUYCROK CCHfH Storende reclame THEATER RECENSIE CONNY VAN DER ZANDE Voorstelling 'Hoe verzin je het7' door Stichting Jeugdkomedie Tekst Hetty Hey- ting, muziek Joop Stokkermans, poppen Feike Boschma, regie Nico Knapper Ge zien 17/4, Schouwburg, Leiden Een leuk begin van de paasva kantie. Niet alleen voor de kin deren die de voorstelling 'Hoe Verzin je het?' bijwoonden, maar ook voor Liesje, de hoofd rolspeelster. Ze vertrekt samen met haar ouders naar een su- perdeluxe vakantiehotel in een ver oord. Door autopech belan den ze echter in een verzonnen land Bestanistan, waar een pri mitief volk woont. Ze eten rat ten en ze zijn erg bijgelovig. Ze geloven dat Grote Loer, een kwade macht hen in de gaten houdt. Om zich tegen het kwaad te beschermen hebben ze een steen. Als die op een dag verdwenen is, verdenken ze de vader van Liesje van diefstal. Gelukkig dat Liesje er met haar Bestanistanse vriendin in slaagt om de steen terug te vinden. De familie kan dan alsnog vertrek ken naar de vakantiebestem ming. De oudere kinderen in de zaal hadden veel pret om het rare taaltje van het volk. In plaats van welterusten zeggen zij wel- teronken en een fototoestel is een flitsding. De jongere kinde ren vonden het vooral ontzet tend spannend. Ze gilden als de Grote Loer tevoorschijn kwam en ook de dreiging die ontstond toen het volk achter de vader aanging, voelden ze haarfijn Toch heb ik een paar beden kingen tegen de zo succesvolle voorstelling. Deze vorm van theater werd jaren geleden al door het Amsteltoneel gebracht, iets nieuws heb ik niet gezien. Daarnaast, en dat was veel storender, werd het heel erg duidelijk dat de voorstelling was gesponsord door een drank- merk en een bank. Dat Liesje af en toe dorst heeft, is nog aan- - vaardbaar te maken, maar dat een klein meisje regelmatig pint, lijkt me wat vergezocht. Bovendien is het opvallend dat het primitieve volk niets gunstigs heeft. Liesje heeft een walk-man, een vriend met een mountain-bike en een popblad waarmee ze haar Bestanistanse vriendin de ogen uitsteekt. In deze voorstelling wordt er wel zeer de nadruk op gelegd dat wat vreemd is ook meteen min der is. Maar misschien is dit wat vergezocht en heeft geen van de kinderen, die nog nazingend de zaal verlieten, dit opgemerkt. Liza Minelli zingt 'We Are The Champions'. De 72.000 aanwezigen klappen en dansen LONDEN CEES VAN ZWEEDEN Zelf is Freddie Mercury er niet meer, maar een spandoek geeft de wil van het volk weer: The Show Must Go On. En de show gaat door. Uit de kelen van Elton John en Axl Rosed, zanger van de groep Guns n' Roses, klinkt 'Bohemian Rhapsody'. Li za Minelli zingt 'We are the champions'. De 72.000 aanwe zigen klappen en dansen mee zoals zij in 1986 deden, toen de zanger zelf nog op de heilige planken van het Wembley Sta dion stond. Maar de show is deze keer anders. „Dit is een eerbetoon aan onze grote vriend Freddie Mercury", zegt David Bowie on der applaus. „En ik zou tevens onze vrienden willen herinne ren die onlangs zijn overleden en onze vrienden die nog in le ven zijn." Het concert in Wembley, via de buis gadegeslagen door een miljard wereldburgers, is meer dan een eerbetoon aan Freddie Mercury. Het brengt geld bijeen voor de bestrijding van aids. Eli zabeth Taylor, de uit Los Ange les overgevlogen aids-ambas- sadrice, kan het niet plastischer uitdrukken. Voor het geslachts rijpe deel van de wereldbevol king predikt zij met vibrerende stem de zegeningen van kunstrubber. En ook George Michael roept: „In gods naam, in Freddie's naam, in jullie ei gen naam, weest voorzichtig." Dave Bowie verbijstert de massa door plotseling op het podium neer te knielen en het Onze Vader' op te zeggen, niet een van zijn bekenste num mers. Maar hel en verdoemenis worden afgewisseld met een knipoog en een lach. In een persoonlijk eerbetoon aan de zanger van Queen komen de le den van de hard-rockband Spi nal Tap het podium op met kro nen op het hoofd en koninklijke toga's om hun schouders. „Jam mer genoeg was Freddie Mer cury niet zo'n grote fan van ons als wij van hem", zegt hun lei der. „Daarom beperken wij on ze bijdrage vanavond tot 35 Soms is het alsof Freddie Mercury uit zijn graf is opge staan. Op enorme schermen verschijnt hij aan de 72.000 popliefhebbers, pratend, chend, gitaar spelend, zingend Maar telkens vervagen de beel den om plaats te maken voo popgroepen van vlees en bloed Metallica, Extreme, Def Lep pard, Guns n' Roses. Per satel liet doet de Ierse groep U2 vanuit Californie ook mee, en zelfs is er een straalverbinding met Johannesburg. Voor het eerst in de geschiedenis spelen Zuidafrikaanse groepen met be hulp van een rechtstreekse sa tellietverbinding voor een bui tenlands publiek. De grootste sterren (Robert Plant, Paul Young, Seal, Lisa Stansfield, David Bowie, Annie Lennox, George Michael, Lisa Minelli en Elton John) zingen geen van allen hun eigen reper toire. Nederig schikken zij zich in de rol die Freddie Mercury twintig jaar lang bij Queen ver tolkte. Het laatste nummer, 'We Are The Champions', zingen zij al len tegelijk. De halve werelbe- volking ziet hoe de halve pop wereld zich schouder-aan- schouder koestert in de rol van de man die 24 uur voor zijn dood onthulde dat hij aids had. Als de popsterren het podium verlaten, lichten de enorme schermen nog een keer op. In beeld verschijnt voor de laatste maal Freddie Mercury, dit keer met kroon op het hoofd. De muziek speelt, in de traditie van twee decennia, 'God Save The Queen'. Dan gaat het licht uit. Queen is dood. Het spandoek gaat neer. zoals van Brahms en Franck ligt de zaak wat anders: het instru ment is hier veel meer het ver voermiddel voor gevoelsexpres sie, en een intensieve brede toonvorming plus een rijkdom aan nuances is veel meer op zijn plaats. Ondanks vele prach tige momenten werd bij mij al luisterend toch het verlangen steeds sterker om de componist zelf te mogen ontmoeten, die nu slechts over de schouders van Jaap van Zweden mocht mee kijken. In plaats van een expressiviteit die voortkomt uit het wezen van de compositie, lijkt de compositie slechts gele genheidsgever voor, ja onmis-, kenbaar prachtig vioolspel, maar alles steeds op dezelfde manier aangepakt. Voor het zeer talrijke publiek, onder wie opvallend veel kinde ren (violistjes in den dop?) gol den deze bezwaren duidelijk niet. De pianist Aldert Vermeu len liet zich kennen als een meer dan voortreffelijke, maar haast te zeer terugtredende be geleider. Het als toegift gespeelde stuk- je-in-oude-stijl van Zino Fran- cescatti, een groot violist be kend om zijn enorme toon, on derstreepte het nog eens: Jaap van Zweden is in de eerste plaats violist (en wat voor een!), en in de tweede plaats vertolker. Op het moment dat beiden zich verenigen, zal hij als een ko meet doorschieten naar de hoogste top. RECENSIE MIES ALBARDA Concert: Jaap van Zweden, viool, dert Vermeulen, piano. Werken v In een interview zei Jaap van Zweden eens dat hij de werken die hij speelt in de eerste plaats als violist benadert. Een duide lijk en eerlijk standpunt, dat in derdaad doorklinkt in alle mu ziek die hij ter hand neemt. En een meesterlijk violist is hij zon der meer, met een vlekkeloze techniek, een stokvoering die een weergaloze rijkdom aan schakeringen voortbrengt, en een oer-romantische inslag. Met dit arsenaal aan niet ge ringe mogelijkheden treedt hij de werken tegemoet, om het even of het Bach, Mozart of Brahms is. En op dat punt wringt dan de schoen. De inter pretatie van Mozarts tweedelige sonate in e K.V. 304, geschreven voor piano met vioolbegelei ding, zette de toon voor het hele concert. De puurheid en een voud waar dit stuk van door drenkt is werd haast wegge drukt door die grote brede toon, waardoor je eerst Jaap van Zwe den en dan pas Mozart hoort. Typerend was de afwerking van de slotnoot aan het einde van de sonate, triomfantelijk als gold het de afsluiting van een groots en virtuoos vióolstuk. Voor romantische Sierk Schroder exposeert tot 11 mei recent werk in het raadhuis De Paauw in Wassenaar. Tekenin gen, schetsen en studies van de afgelopen twee jaar zijn er te bezichtigen. Doeken, aquarellen, ragfijne tekeningen en stemmingsbeelden van uitbottende takken, een grillige stronk hout, schelpen, een draperie, een zelfportret kijkend in de spiegel, de handen van de kunstenaar en en kele portretten. De inmiddels 89-jarige Schroder werkt nog steeds in zijn atelier in Wassenaar. Hij behoort tot de belangrijke portretschilders van ons land. Er ROTTERDAM In zijn woonplaats Rotterdam is free lance fotograaf Peter Mar tens (1937) overleden. Martens werd in 1987 fotojournalist van het jaar. Hij werkte onder meer voor de weekbladen Panorama en Nieuwe Revu. Zijn werk werd ook afgenomen door verschillende dagbladen, waaronder NRC Handelsblad. Martens legde zich vooral toe op het fotograferen van mensen in nood. Hij maakte onder meer reportages in Thailand, Kenya, Calcut ta en over het leven van de daklozen in de Verenigde Staten. A L V E A R E Pullovers van 55% zi|de/45% katoen. In 10 kleuren, oa. ecru, zalmrozebordeaux en zeegroen. M t/m XXL Normaal 99.-Tot en met 2 mei a.s. of zolang de voorraad strekt voor de verbijsterende prijs van 'Herenmode' U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf (Zj Grote belangstelling voor Katten Kabinet Met sleepboot 'Ouwe Anna' verhuisde vorige week de in boedel en museumcollectie van het Katten Kabinet. Het was slechts een klein stukje overvaren, van de ene naar de andere zijde in de Gouden Bocht van de Amsterdamse Herengracht. Zaterdag opende de nieuwe behuizing haar deuren en kunnen kattenliefhebbers weer hun hart op halen aan een kunstcollectie waarin de kat centraal staat. i overleden c zijn maar weinig kopstukken in de wetenschap, kunst, industrie, religie en politiek die niet door Sierk Schroder zijn vereeuwigd. Ook de koningin nen Juliana en Beatrix hebben voor hem gepo seerd. Omdat Schröder vanwege zijn leeftijd de laatste jaren aan huis en omgeving gebonden leeft, is hij intensiever betrokken bij de dingen om zich heen en de seizoenen buiten. ,Als je ouder wordt, wordt het schilderen en tekenen meer puur. Je laat meer weg." De vormen der dingen krijgen een andere dimensie, volgens Schröder. En om dat te doorgronden en te begrijpen is hij gaan schetsen. AMSTERDAM THEA V Het Katten Kabinet kent sinds de opening, in het zeventiende eeuwse pand op de Heren gracht 497, een turbulent be staan. Want wie haalt het nu in zijn hoofd een museum te stichten dat is gewijd aan de kat. Initiatiefnemer Bob Meijer werd op het idee gebracht door het credo van de schrijver Rudyard Kipling: 'The Cat, that walked by himself. Kiplings il lustratie van een zwarte kat is inmiddels zijn museumlogo. Meijer, zelf 'zwaar aan de kat', besloot het gen aan zijn eigei aanbeden rode kater John Pier pont Morgant. Het museum werd gevestigd in zijn eigen fraaie patriciërswoning aan de Herengracht. Boven alle verwachtingen werd het een doorslaand suc ces. Al in de eerste drie maan den na de opening op 3 decem ber 1990, werden er ruim 15.000 bezoekers geteld. Op een derge lijke overdonderende belang stelling was het bescheiden mu seum in het geheel niet bere kend. Met angst en beven zag men het naderende toeristen - seizoen dan ook tegemoet. In maart 1991 was het museum 'wegens succes gesloten' en werd naar een ander onderko men omgezien. Tijdelijk open Onderhandelingen met het West-Indisch Huis liepen uit op een teleurstelling. Om de vele belangstellenden na negen maanden sluiting niet nog lan ger te moeten teleurstellen, gin gen de deuren van het oude ka binet weer tijdelijk open. Na op nieuw drie maanden en nog eens bijna 8000 bezoekers kon recht tegenover het oude pand de hand op een minstens zo fraai patriciërshuis worden ge legd. En opnieuw gingen de deuren van het kabinet dicht. Temidden van de verhuisdo zen probeert conservator drs. Kika van Manen nog enige orde te scheppen. „Weg jij", sist ze tegen één van Meijers zes kat ten, „Die liepen hier ook altijd in het museum rond. Wel leuk voor de gasten, maar minder voor de collectie. Ze hebben de neiging overal te piesen of krab ben spullen stuk. Die verhuizen dus niet mee." Het museum, inmiddels on dergebracht in de Stichting Kat ten Kabinet, krijgt nu volop de ruimte. Beneden een grote, marmeren ontvangsthal en een galerie waar hedendaagse kun stenaars hun kattenkunst kun nen exposeren en verkopen. De eerste twee, Ella van Schaik met etsen en Sonja Dwinger met aquarellen, bijten volgende maand de spits af. Vier zalen De verdieping er boven is ge heel bestemd voor zelf. De vier fraaie zalen in het enorme zeventiende eeuws» pand. bieden twee keer zoveel, expositieruimte voor de bijzon dere collectie dan voorheen. Dit bestaat inmiddels uit zo'n ze venhonderd kunstvoorwerpen variërend van olieverf-schilde rijen, houtsnedes, gouaches en; litho's tot keramiek en bronzen voorwerpen. Een van de laatste aanwinsten is de pop 'Grisa Bel la' uit de musical Cats. Was het aanvankelijk nog een kwestie van zelf de markt afstro pen, inmiddels geniet het mu-j seum tot in het buitenland be j koudheid. Van Manén NVw krijgen nu veel te koop aan ge boden van galeries. kunsten ,'eilinghuizen en particu- lien het De eerste expositie nieuwe museum is gewijd aan het ex libris met de kat als nfl derwerp. Katten Kabinet, Herengracht 468, Amsterdam. Expositie: klein grafiek 'I libris de ka! van 19 mei tot 19 juli. De aanbeden rode kater John Pierpont Morgant a seum aan de Herengracht Is opgedragen. i wie het kattenmu Concert Ab Baars Trio met Wilbert de Joode en Martin van Duynhoven Ge hoord 18/4, brj Hot House in De Waag. Er is in Nederland een tweede generatie improvisatoren tot wasdom gekomen, die zich minder bekommert om de hu mor en de uitdrukkelijke Eu ropese identiteit van haar voor gangers, zoals Breuker en Men gelberg. Rietblazer Ab Baars kan zich evenals andere generatie genoten van de geïmproviseer de muziek meer concentreren op de structuren en ideeën ach ter zijn muziek dan op de socia le of historische achtergronden. De muziek van het Ab Baars Trio is niet specifiek Nederlands of zelfs Europees; inmiddels houden Amerikanen als Gcrry Hemmingway of Anthony Brax ton zich al jaren bezig met mu ziek die niet meer als typisch Europees of Amerikaans te om schrijven is. Baars, spelend op klarinet en tenorsaxofoon, heeft met zijn trio een intieme en complementaire omgeving ge creëerd. Martin van Duynho ven, de bijzonder droog spelen de slagwerker met een bijna academisch geluid, contrasteert goed met het volle basgeluid vol boventonen van Wilbert de Joode. Het repertoire van Baars, die als improvisator op de klarinet steeds interessanter wordt, is in de meeste gevallen zodanig op gebouwd dat elk van de leden een zeer specifieke rol krijgt toebedeeld. Zo worden in stuk ken als Travelling in a Plastic Dream'een arrangement van een John Lewis-compositie, 'Ramón Zalato', The Dutch Windmill' (verwijzend naar Bep van Klaveren) en 'Visser van bergen' de taken zodanig ver deeld dat de sterke eigenschap pen van de musici tot hun reent komen. De improvisaties zijn meestal bewerkingen van het zonder uitzondering heel heldere melo dische en ritmische materiaal en verliezen hun contact niet met de thema's. Zelden voor de hand liggend, maar nooit onlo gisch is het materiaal dat Baars schrijft. Ook als pure instru mentalist heeft Baars het een en ander in huis, zo bleek afgelo pen zaterdagavond. De extreme dynamiek, zoals hij die verwerkte op de tenorsax in Krang', of de zuivere over- blaastonen op de klarinet in het aan John Carter opgedragen 'Carol Court', spraken wat dat betreft boekdelen Andere voor beelden van uitstekende instru- mcntbcheersing waren te horen onder meer in de glijdende no ten van 'Asor' en het free jazz- gescheur in 'Kimmel'. In dat laatste stuk leek het er even op dat het trio zich los maakte van de weloverwogen emotionele beheersing die dc muziek een kamermuziek ach- tigc kleur geeft. Op zich is dat natuurlijk niet iets wat de musi ci te verwijten valt, maar de toe gift. »*en swingend gespeeld 'echt' jazz stuk van Thelonious Monk, Reflections', was wel een mooie terugkeer naar dc wortels van deze muziek. Het Ab Baars Trio was door zijn evenwichtige klankverdeling en de goede versmelting met de kerk-achtigc akoestiek van De Waag alleen al om zijn pure ge? luid net beluisteren waard. (>v<l kerken gesproken, zelfs het hinl derlijke avondlijke klokgelui kofi dal met vettmDen Pil ra speelt muziek die de luisteraar uitdaagt, maar onthoudt ziek ook van nodeloos muzikaal in tellectualisme. Laatste voorstellingen in Den Haag SIMONE KLEINSMA CONGRESGEBOUW nog t/m 25 april dagelijks 2015 uur RESERVEREN: Kassa 070-354 80 00 Besptbor HaAQftcho CourAit 070-305 68 06 VW-Betpreekburo t

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11