Miljardenpubliek voor Mercury Montserrat Caballé eert artiest Freddie Mercury Cultuur&Kunst Hollands ware gedaante 'Uit tijd geplukt', een kleurrijke ode aan de bloem ZATERDAG 18 APRIL 1992 7 CEESVAN HOORE» Naïef speelse 'Frankenstein' I Regie/decor/tekst: Rieks Swarte. Ge- i: 17/4 LAKtheater Aldaar nog te zien: 18/4 Kinderen kunnen 'pief, paf, poef zeggen en daarmee in hun spel een vriendje of vriendinne tje neerschieten. Blijft de ver wachte reactie uit, dan krijgt het speelkameraadje meestal nog een regieaanwijzing in de trant van 'En toen viel jij en toen was jij dood'. Op een vergelijkbare, onge compliceerd naïeve wijze heeft Rieks Swarte een voorstelling over Frankenstein en diens monsterlijke creatie willen ma ken. Met zichtbaar veel speel- plezier wordt een omvangrijke theatermachinerie overhoop gekaald om scènes uit het boek van Mary Shelley (1797 - 1851) in de letterlijke zin van het woorcf na te spelen. De literair- -historische kontekst van het romantische gegeven probeert men (onder meer door de ver tolking van Schubert-liederen) in de sfeertekening te vangen. Ironie en het nadrukkelijke 'spel als spel' dienen daarbij voor de noodzakelijke relativering te zorgen. Ondanks de consequent doorgevoerde lichte toets is de voorstelling hier en daar lang dradig. Met name na de pauze, wanneer het door Frankenstein gecreëerde schepsel uitgebreid ingaat op het ontstaan van zijn kwaadaardige moordlust als re actie op zijn eenzaamheid. De vlotte afwisseling van de overige episodes verhindert ge lukkig dat deze produktie saai zou kunnen worden. Lot Lohr als Mary Shelley becommenta rieert de gebeurtenissen op het toneelmatige houten plankier, waarop met veel decorstukken en verschillende beschilderde achterwanden een aardig schouwspel wordt geboden. Bachkoor Holland indrukwekkend MUZIEK RECENSIE UDY VAN DER SPEK Matthaus Passion door het Bachkoor Hol land, m.m.v. de solisten Maria Zedelius, Ulla Groenewold, Peter Bartels, Kurt Equiluz, Max van Egmond en Charles van Tassel, het Amsterdams Kamerorkest, Ben de Ligt (gamba). Hans Broekman (orgel) en het Haags Matrozenkoor, het geheel onder lei ding van Charles de Wolff. Gehoord 17 april in de Pieterskerk te Het is nog niet zo lang geleden dat applaus na afloop van een Bach passie in zwang raakte en nog steeds hebben mensen als Hamoncourt en Brüggen daar moeite mee, wat vorig weekein de duidelijk merkbaar was na afloop van het eerste deel van de Johannes Passion o.l.v. Frans Brüggen in het Utrechtse Vre- denburg. Zo niet bij Ton Koop man's Matthaus. Bij hem staat de kunst voorop en daarna de illustratie van een werkelijkheid: voor kunst mag je klappen en zelfs bij een hoogtepunt bravo roepen, zeker als de kunst niet in een kerk maar in een con certzaal klinkt. In tegenstelling tot de uitvoe ring van Wim de Ru met 'Ex 'Vnimo', dinsdag in de Stadsge hoorzaal, waarin De Ru zijn koor laat zingen zoals Petrus overkomt: spontaan, primair en expressief, laat de Wolff meer de apostel Johannes aan 't woord: ingetogen, introvert en be schouwend. Voor mij een bui tengewoon indrukwekkende ge waarwording. Ook op deze manier speelde het Amsterdams Kamerorkest een grote rol. Over 't algemeen was er een samensmelting van klankkleuren, waartussen ont roerende elementen zoals de zeer bewogen fluitsolo bij de aria 'Aus Liebe will mein Hei land sterben' en de sterke hel dere interpretatie van de hobo bij 'Ich will bei meinem Jesu wachen'. In de evangelistenpartij excel leerde Peter Bartels, mooier dan ik hem ooit in de tenor aria's heb horen zingen. Max van Eg- mond, die wegens ziekte Her mann C. Polster verving, zong voorbeeldig en betrokken in stijl de Christuspartij zonder enig vertoon van pathos, en Charles van Tassel verzorgde fraai in het klankbeeld passend de bas ari- Een boordevolle Pieterskerk, onder wie acht bewindslieden en burgemeester Goekoop, was respectvol participerend aan wezig bij deze imponerende uitvoering, die naar mijn me ning ieder jaar aan schoonheid en bewogenheid wint Massale belangstelling voor concert tegen aids in Wembley-stadion Toen Freddie Mercury op 24 november van het vorig jaar zijn laatste adem uitblies, ging er een siddering door de wereld. Twintig jaar lang had hij met zijn popgroep Queen miljoenen fans in vervoering gebracht. Hij had stadions laten vollopen van Budapest tot Rio. Hij had een van de beste popnummers aller tijden op zijn naam staan, Bohemian Rhapsody. En plotseling was ook hij ten prooi gevallen aan de gevreesde ziekte. LONDEN CEESV Nog één keer zal Freddie Mer cury tot leven worden geroepen. Op Paasmaandag staat Queen opnieuw op de heilige planken van het Wembley-stadion. Freddie zelf is er niet meer bij. Maar de popsterren die zijn rol wilden overnemen, waren tal rijk: Elton John, David Bowie, George Michael. ,,We moesten een heleboel goede mensen af wijzen", zei drummer Roger Taylor minzaam. Hoe populair Queen eigenlijk was, bleek na de dood van Fred die Mercury. Bohemian Rhaps ody, het succesnummer uit 1975, werd opnieuw uitgebracht en schoot andermaal naar de eerste plaats op de hitlijsten. Nooit eerder was een opnieuw uitgebracht nummer die eer te beurt gevallen. Het was een postuum eerbetoon aan de zan ger ervan. Deze week schonk Queen de royalty's van het nummer, een miljoen pond, aan een fonds voor Aids-bestrij- ding. Het concert in Wembley is een eerbetoon aan Freddie Mercury waarvan de opbrengst eveneens naar aids-stichtingen gaat. De 70.000 kaartjes waren binnen drie uur uitverkocht, en televisiemaatschappijen telden miljoenen neer voor de rechten. Via de buis zal een half miljard mensen in 75 landen meekij ken. In Nederland wordt het concert rechtstreeks uitgezon den door Veronica. Behalve John Deacan, Brian May en Roger Taylor van Queen, zullen tientallen andere artiesten optreden: David Bo wie, Roger Daltrey, Def Lep- pard, Elton John, Annie Lennox, George Michael, Lisa Stansfield, Paul Young, Zucchero. Via de satelliet doet de Ierse groep U2 vanuit Californie ook mee. Het was in hetzelfde Wem bley Stadion, waar Queen op een warme zomeravond in 1985 geschiedenis schreef. Voor zijn Live Aid concert had Bob Geldof vrijwel alle grote namen uit de popwereld gecharterd: Madon na, Mick Jagger, Elton John, Da vid Bowie, Eric Clapton, Sting. Maar na afloop zei de Ierse or ganisator/zanger: Queen was beslist de beste band van de dag, wat je persoonlijke smaak ook is." En de kranten kopten eenvoudig: 'Queen is Koning'. Voor een televisie-publiek van twee miljard mensen, het grootste in de geschiedenis, bracht Freddie Mercury de 70.000 aanwezigen in extase. De menigte zong 'We Are The Champions', danste op 'Radio GaGa', applaudiseerde voor 'Is This The World We Created?' Elton John zei: „Freddie Mercu ry stal vanavond de show." Maar voor Freddie Mercury begon na Live Aid ook de ramp spoed. Vermoedelijk werd hem kort na het concert verteld dat hij besmet was met het virus dat al zovelen van zijn vrienden had geveld. Jarenlang ontkende Mercury alle geruchten over zijn gezondheid, en zelfs zijn popgroep vernam pas enkele maanden voor zijn dood hij aids had. De buitenwacht moest wachten tot 23 november 1991, toen door een korte verklaring de vrees van miljoenen fans werd bewaarheid: „Ik wens te bevestigen dat ik seropositief ben bevonden en aids heb. Ik vond het correct deze informa tie voor me te houden om de privacy te beschermen van de mensen in mijn directe omge ving. Maar nu is de tijd geko men dat mijn vrienden en fans de waarheid kennen." Een dag later was hij dood. LOUIS DU MOULIN Haar reebruine ogen worden vochtig zodra ze wordt geacht haar herinneringen aan Freddie in woorden om te zetten. „Een groot artiest en een warm mens, die een veel langer leven en een minder pijnlijk einde had ver diend. Zijn lijden moet echt ver schrikkelijk zijn geweest, maar... hij bezat wel zoveel klasse om anderen daarmee zo min moge lijk lastig te vallen. Ook tegen over mij had hij het slechts over de mooie plannen die hij nog wilde uitvoeren. Als een van de weinigen wist ik dat hij heel ernstig ziek was, we spraken er ajleen niet over", blikt Montser rat Caballé op dringend verzoek terug. Paasmaandag is ze ook pre sent op Wembley voor het grootsopgezette eerbetoon aan Freddie Mercury. Vraag haar niet hoeveel moeite het haar heeft gekost om zich vrij te ma ken, belangrijker is dat ze haar steentje kan bijdragen. Welke dat zijn, blijft nog even een ver rassing, laat Spanjes meest be roemde diva weten. Maar het laat zich raden dat haar keuze zal vallen op 'Bar celona'. Per slot van rekening heeft de aan aids overleden Queen-zanger deze 'zware' compositie geschreven met haar als duetpartner in gedach ten, nog wel bij haar thuis in de bezongen stad zelf. „Het idee werd hem aangedragen door mijn broer Carlos, nadat de burgemeester van Barcelona me had gevraagd eens na te gaan denken over een origineel welkomstlied voor de Olympi sche Spelen. Freddie wilde maar wat graag, want hij had al zo vaak laten blijken dat hij een geweldige fan van me was. Overal waar ik zong zag ik hem op de eerste rij zitten glunderen en dan wist ik dat mijn kleedka merdeur was gebarricadeerd met de meest fraaie boeketten rozen. Ik kende hem natuurlijk wel, maar dan vooral als hét idool van allebei mijn kinderen. Door met Freddie iets te onder nemen, zou ik hen het aller grootste plezier doen. wist ik." Het was de bedoeling dat ze 'Barcelona' samen zouden zin gen bij de opening van de spe len op 25 juli aanstaande. Nu haar gelegenheidspartner er niet meer is zal Montserrat Ca ballé de uitvoering alleen voor haar rekening nemen. Wellicht met gebruik van bandopnamen met Freddie Mercury's zang, maar ook daarover laat de Cata laanse opera-vedette - sinds zondag 59 jaar - de buitenwacht liever tot het uur U in het ongc- Freddie Mercury - 'Hij laat een niet te vullen leemte achter' - heeft haar belangstelling voor de zogeheten lichtere genres aangewakkerd. Zonder zijn im pulsen zou ze wellicht nooit tot haar nieuwe visitekaartje Eter nal Caballé', een dubbelalbum vol musical- en populair klas sieke melodieën, hebben kun nen komen, bekent de sopraan. In eigen land heeft ze met dit alternatieve project andermaal een nieuw publiek aan zich ge bonden. Niet in de laatste plaats dankzij haar stijlvolle vertolking van 'Hijo de la Luna', bekend van de popgroep Mecano. „Ook in dit geval heb ik me laten lei den door de smaak van mijn zoon en dochter", vertelt ze. Dat ze 'Eternal Caballé' nog even in Nederland is komen promoten is beslist uitzonder lijk, want eigenlijk heeft ze geen tijd voor dit soort activiteiten. Haar agenda kent nauwelijks vrije dagen en verlangt dit jaar naast de Spelen en A Tribute To Freddie Mercury' meer ab solute topprestaties dan ooit. RECENSIE IRENE VAN 8EVEREN Expositie Met Holland aan tafel - Met HoUarxj naar bed van Annemanc Roos Te oen tot 26/4. LAK Oevenngaptaats 1. Het is eind jaren zestig. Klein burgerlijk Nederland is heftig geshockeerd door de onbe schaamde blote juffrouw in het VPRO- programma Hoepla. Ruim twintig jaar verder is seksueel bevrijd Nederland nauwelijks ruimdenkender. De meer dan levensgrote foto's van twee vriendelijk lachende paren die de liefde bedrijven doel de gemiddelde Nederlander van Beur UTschicicn Zo blijkt uil de reacties naar aanleiding van de tentoonstelling 'Met Holland aan tafel - Met Holland naar bed!' van de fotografe Annema- rie Roos in de Leidse LAK-gtile merken. Vrijwel iedereen doet zijn best om de foto's niet te zien. Een haast onmogelijke op gave. Zeker als iemand er per ongeluk tegen een aanloopt, waardoor het beeld ritmisch heen en weer begint te zwaai én. De foto komt tot leven. Het werkt op de lachspieren, maar slechts weinigen durven zonder géne voluit te lachen. Slechts een enkeling durft gewoon te zeggen wat hij ervan \indt. 'Por nografïsche plaatjes', oordeelt een student. Toegegeven, de foto's laten niets te raden over. De vier mo dellen. waaronder de fotografe zelf, doen het echt. Maar de ge maakt-geile blik en de pseudo- erotische standjes van echte porno-modellen ontbreken. De vier zitten er ontspannen bij, vrolijk lachend, de zelfontspan ner in de hand om ook het vrij en eens op de gevoelige plaat vast te leggen als aanvulling op de vakantiekiekjes en de trouw reportage. Tenminste, dat ge voel bexruipt je als je de rest van de expositie bekijkt. In de hal van het LAK hangen nog een veelluik van twaalf fo to's op poslerformaai en een uitvergroting. Het veelluik is een saluut aan Holland. Tussen molens en wolkenluchten heeft Roos hele gewone mensen ge portretteerd als heiligen in een altaarstuk. Het geeft de huis vrouw. de boer en de jongen van De Wit stuk voor stuk iets vantaQka. Tegenover het veelluik hangt de uitvergroting waarop twee jongens zijn te zien, gezeten op een bank vol kussens, geflan keerd door een kat en een hond. De ene jongen heeft verliefd zijn hand op de knie van de an der gelegd. Zo met zijn viertjes vormen ze het traditionele Hol landse gezinnetje dat gezellig thuis naar de televisie-kwis kijkt. De uitvergrotingen tonen een ideaal Holland. De huisvrouw als vorstin, het homo-paar als traditioneel gezinnetje en sex als iets plezierigs alledaags. Uit de reacties op de tentoonstel ling blijkt echter Hollands ware grootte: het is kleiner en bene- pener dan Madurodam. BEELDENDE KUNST RECENSIE NANCY STOOP Expositie 'Uit tijd geplukt', bloemen in beeldende kunst en poëzie Te zien: t/m 11/10, di. t/m za. 10 00-17.00 uur en zo van 13.00-17 00 uur in De Lakenhal, Ou de Singel 28-32, Leiden Een bloemlezing, wat zou een toepasselijker benaming kun nen zijn voor een thematen toonstelling over bloemen in poëzie en beeldende kunst? 'Uit tijd geplukt' in de Lakenhal (in clusief bloemenroute, fin-de- siecle bloemstillevens van o.a. Floris Verster) heeft het hele museum getransformeerd. Het bloementuintje in de voorhal en de rijke bloemstukken van Geer Pouls, vormen met afbeeldin gen van bloemen en gedichten een bron van zintuigelijke erva ringen: de geur van bloemen en zelfs van de door gedroogde ro- zeblaadjes gesierde catalogus, de aanblik van bloemstillevens en de klank van dichtregels. De titel 'Uit tijd geplukt' is ontleend aan het gedicht 'Ge droogde bloemen' van T. van Deel. Poëzie en beeldende kunst vermengen zich hier in de verbeelding van bloemen. Met woorden roept de dichter kleur op en de kunstenaar voegt voel baar lyriek toe aan zijn bloem rijke motieven. Het zinderende rood van 'Amaryllis' van Erik Andriesse golft je tegemoet. In dit schilderij van bijna drie bij vier meter tekent de bloem zich door kleurnuances tegens het eveneens rode vlak af. Ook in het stralende geel van zijn zon nebloemen toont Andriesse zich een pure schilder, die de stadia van bloei met uiterste ex pressiviteit weergeeft. In de traditie van de 17de eeuw gebruikte Geer Pouls aan vankelijk het stilleven als ver beelding van de Vanitas-idee ('Gedenk te sterven'). De verge lijking van het leven van de mens met de kortstondige bloei van een bloem is het thema van zijn foto's. Met een keur aan ty pisch Hollandse plantjes in tei len van zink of plastic, aarde werk potten en nagemaakte Franse tuinvazen creëerde Pouls een levende verbeelding van zijn thema. Naast de moderne middelen zoals fotografie en video, die Ger van Elk en Bas Jan Ader ge bruiken om het bloemstilleven te benaderen, zijn er jongere schilders, zoals Mare Mulders en Hans van Hoek, die bijvoor beeld de religieuze beleving of een monumentaal schilderij als 'Hoe verzin je het?' spannend TvieATCD verdwenen is, verdenken ze de vader van Licsje van diefstal. De oudere kinderen die in de zaal zaten hadden veel pret om het rare taaltje van het volk. In plaats van welterusten zeggen zij welteronken en een fototoe stel is een flitsding. De jongcrr kinderen vonden het vooral ontzettend spannend. Ze gilden als de Grote loer tevoorschijn kwam en ook de dreiging die ontstond toen het volk achter de vader aanging, voelden ze haarfijn aan. Deze vorm van theater werd echter jaren geleden al door het Amstcltoneel gebracht. Daar naast, en dat was veel storen der, werd het heel erg duidelijk dat de voorstelling was gespon sord door een drankmerk en een bank. Dat Li esje af en toe dorst heeft, is nog aanvaard baar. maar dat een klein meisje regelmatig pint. lijkt me wat vergezocht. medtc. tekst Hetty Heyting. muziek loop Stokkermans. poppen Feike Boschma met oa Paola Verbi), Ger Smrt. An neme ne Henselman. regie Nico Knapper Gezien in de Leidse Schouwburg Lelden FYïn leuk begin van de paasva kantie. Niet alleen voor de kin deren die de voorstelling 'Hoe Verzin je het' bijwoonden, maar ook voor Liesje, de hoofdrol speelster. Ze vertrekt samen met haar ouders naar een su- perdelux vakantiehotel in een ver oord. Door autopech belan den ze echter in een verzonnen land Bestanistan, waar een pri mitief volk woont. Ze eten rat ten en ze zijn erg bijgelovig. Ze geloven dat Grote Loer, een kwade macht hen in de gaten houdt. Om zich tegen het kwaad te beschermen hebben ze een steen. Als die op een dag Andy Russell (72) overleden uitgangspunt nemen. Welke be nadering de kunstenaars ook gekozen hebben, nergens dient de bloem als illustratie of deco ratie, maar altijd als een beteke nisvolle aanleiding. De opening van de Floriade was slechts aanleiding om rond een veronachtzaamd aspect van de moderne kunst een tentoon stelling te maken. Als iedere bloemlezing vormt deze ten toonstelling een persoonlijke keuze die tegelijk hardnekkige vooroordelen weg wil nemen. De op transparante stof gezeef drukte gedichten verlenen visu eel en inhoudelijk meerwaarde aan 'Uit tijd geplukt'; zeker voor een select puoliek van poëziele zers dat ook van moderne kunst houdt, of voor trouwe museum- gangers die eigenlijk weer eens een dichtbundel willen lezen, zal deze ode aan de bloem een aangename en esthetische erva ring betekenen. phoenix AP De Amerikaanse zanger Andy Russell, die wereldbekendheid ver gaarde met zijn vertolking van 'Besame Mucho' en 'What A DifTe rence A Day Makes', is donderdag overleden. Hij was 72 jaar Rus sell raakte bekend in de tijd dat ook Frank Sinatra en Perrv f-omo grote stenen werden. In de VS rees zijn ster pas goed in 1947 toen hij Frank Sinatra verving als de leadzanger van de radioshow 'Hit Parade'. Freddie Mercury bracht met zijn popgroep Queen miljoenen in vervoering. FOTO AFP Montserrat Caballé: „Freddie Mercury laat een niet te vullen leemte achter. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7