Turks offensief tegen Kurden en leden Dev Sol Vader mild over geniale boef Van Rossem Buitenland Vance pessimistisch over Joegoslavië 'Medewerkers Navo en EG bedrijven moderne slavernij' Goede Vrijdag Libiërs willen niet terechtstaan in Westen Einde van Sovjetunie niet officieel erkend 'Leeuw van Panjsher' staat voor de poorten van Kabul Protest tegen regering ZATERDAG 18 APRIL 1992 Letland gaat eigen marine oprichten moskou Letland gaat met elf schepen en ongeveer 1.000 man schappen van de vroegere kustwacht en visserijvloot een eigen marinemacht oprichten. Volgens de krant Krasnaja Zvezda (Ro de Ster), voormalig orgaan van de Sovjet-strijdkrachten, is een schip al voorzien van een „groot model machinegeweer". De Letse marine krijgt tot taak de Oostzeekust te bewaken en drugs smokkel tegen te gaan. Vrouw haalt zelf silliconen uit borst bloomfieldUit angst voor ziekten heeft de 39-jarige Laura Thorpe de siliconen in haar borsten er zelf met een scheermes uitgehaald. De vrouw had de ingreep eigenhandig uitgevoerd nadat ze bij een plastisch chirurg was langsgegaan om uit te zoeken hoe de klus moest worden geklaard. Overigens moest er nog wel een arts aan te pas komen. De vrouw slaagde erin de si- liconenmassa uit het plastic omhulsel in een van haar borsten te knijpen, maar wist het plastic zelf er niet uit te krijgen. Wapens en drugs in paaseieren Tjapels» De Italiaanse politie heeft gisteren wapens, kogels en drugs gewonden, die waren verboregen in paaseieren. De vondst werd gedaan in een bar in Napels. De eigenaar had ook illegale gokbriefjes verstopt tussen de paashazen. Syrië en Turkije tegen terrorisme ankara» Syrië heeft gisteren met Turkije een protocol getekend over gezamenlijke bestrijding van terrorisme. Het verdrag voor ziet ook in naleving van veiligheidsafspraken die de twee landen in 1987 maakten. Verzet tegen metro onder Venetië venetie Milieuactivisten hebben gisteren verontwaardigd gere ageerd op het besluit van het gemeentebestuur van Venetië om een metronet aan te leggen onder het centrum van de stad. „Dit is waanzin. Venetië vormt een speciale leefomgeving waar de bevolking alleen over het water moet reizen. Het is te gek voor woorden als men praat over een metro terwijl Venetië niet eens zijn grachten en vaarten kan schoonhouden", aldus activist Ric- cardo Rabagliati. Dubbelspion verleid met chocolade moskou De Britse dubbelspion George Blake zou voor extra brood en chocolade in dienst zijn getreden bij de geheime dienst KGB.'Dat meldt de Russische krant Komsomolskaya Prauda. Blake zat ten tijde van deze 'zoete verleiding' in een ge vangenis in Noord-Korca, waar hij vice-consul was. In werkelijk heid werkte Blake voor de Britse spionagedienst MI5. Moslims: Moordpartijen in noorden Bosnië De Turkse veiligheidstroepen hebben hun offensief tegen opstandige groeperingen verhevigd. Gisteren doodden zij in Istanbul elf leden van de extreem-linkse organisatie Dev Sol en in het zuidoosten van het land kwamen bij een Turkse aanval 37 strijders van de Kurdische PKK om. Jeruzalem Duizenden zingende pelgrims verdrongen zich gisteren (Goede Vrijdag) in de Via Dolorosa in de oude stad van Jeruzalem om de weg te gaan die Christus bijna 2000 jaar geleden volgde. Waren er vorig jaar in verband met de Golfoorlog amper 1.000 mensen naar Jeruzalem gekomen, dit jaar waren het er zo'n 30.000. foto »ap SARAJEVO-ZAGREB Rtr/DPA/ANP VN-afgezant Cyrus Vance is pessimistisch over een mogelij ke oplossing van het Joegoslavi sche conflict of vermindering van het geweld. „Als de gevech ten doorgaan, zal er een ramp ontstaan en zullen er geen win naars zijn", zei hij gisteren in Zagreb na beëindiging van een driedaagse bemiddelingspo ging- Servische troepen en het door Serviërs beheerste Joegoslavi sche leger rukten opnieuw op in Bosnië-Hercegovina. Het pers bureau Tanjug meldde dat het leger Bosnische en Kroatische steunpunten in Trebinje, Neum en Solac had overgenomen. De partij van de etnische moslims in Bosnië-Hercegovi- na, de partij van de democrati sche actie (SDA), maakte giste ren bekend dat in het noorden van de republiek meer dan 30 personen zijn vermoord na een aanval van Servische milities. Onder de slachtoffers waren foto» ep a ISLAMABAD rtr Ahmad Shah Masud, de 'Leeuw van Panjsher'. staat voor de poorten van Kabul. Regerings vertegenwoordigers verlaten re gelmatig de Afghaanse hood- stad om met de legendarische verzetsleider te overleggen. Weinig twijfelen er nog aan dat Masud een belangrijke rol gaat spelen in de politieke toekomst van Afghanistan. In de 14 jaar durende Af vier Kroaten; de overigen waren moslims. De gedode burgers waren inwoners van de dorpen Donje Kolibe en Gomje Kolibe. Medewerkers van hulporgani saties zijn er gisteren niet in ge slaagd de Oostbosnische stad Foca te bereiken, die onder controle staat van Serviërs en het leger. Radio Zagreb luidde de alarmbel over de toestand in Gorazde, 80 kilometer ten zuid oosten van Sarajevo. Hier zou den zich 30.000 vluchtelingen hebben verzameld die afkom stig zijn uit de door het leger bezette steden Foca en Vise- grad. De EG besloot gisteren voor 3,45 miljoen hulpgoederen (ge neesmiddelen, voedsel en ande re noodhulp) naar Bosnië-Her- cegovina te sturen. Voorzitter Delors van de Europese Com missie zegde de Bosnische pre sident Izetbegovic in een brief alle steun toe en gaf tevens aan de banden met de jonge onaf hankelijke republiek te willen aanhalen. ghaanse burgeroorlog bouwde hij een reputatie op van succes vol guerrilla-leider. Tijdens de bezetting door de Sovjetunie wist hij zeven aanvallen op 'zijn' Panjsher-vallei, ten noorden van Kabul, af te slaan. Volgens zijn aanhangers is Masuds populariteit de reden dat zijn belangrijkste concur rent, verzetsleider Gulbuddin Hekmatyar, hem vijandig ge zind is. Volgens zijn critici heeft het meer,te maken met het ak koord dat Masud sloot met Sov jetcommandanten in 1983. Daardoor kon het Rode l-eger zich richten op het bestrijden van rebellen in andere gebie den. De vrome moslim Masud zegt dat zijn geloof de bron is van zijn strijd tegen het seculiere re gime van president Mohammed Daud (1973-1978). de commu nisten en de Sovjet-vazallen. Maar zijn Tadzjiekse afkomst maakt het onmogelijk dat de Pashtuns, die vóór de commu nistische machtsovername de dienst uitmaakten, hem zullen accepteren. ISTANBUL IPS/Rtr/AP Vlak nadat leden van Dev Sol een aanslag hadden gepleegd op het Amerikaanse consulaat in Istanbul omsingelden de vei ligheidstroepen een huis in een buitenwijk van Istanbul. Vol gende de politie werd het vuur geopend nadat de extremisten weigerden zich over te geven. Bij de schietpartij kwamen elf BRUSSEL «ANP Buitenlandse diplomaten en hoge ambtenaren van de Navo en de EG bedrijven in België „moderne slavernij". Ze hebben illegale dienstmeisjes en werk sters in huis die ze hard laten werken en slecht betalen. Dat blijkt uit een gisteren gepresen teerd onderzoek dat is verricht door het Centrum voor Sociale en Culturele Antropologie van de universiteit van Leuven. Volgens het onderzoek verblij ven er in België zo'n 20.000 van deze „moderne slaven". Het zijn vooral Filipijnse, Poolse en Dev Sol-leden om. Onder hen Sinan Kukul, een van de leiden de figuren van Dev Sol. Ook Sa- bahat Karatas, de vrouw van Dev Sol-leider Dursun Karatas, werd doodgeschoten. De politie heeft bij de inval 32.000 dollar, draagbare tele foons, faxen, 26 pistolen, acht handgranaten, drie Kalasjnikov- machinegeweren, munitie en geheime documenten in beslag Colombiaanse vrouwen die ille gaal in het land verblijven en die volgens de Leuvense onder zoekers regelrecht worden uit gebuit. Ze worden ver beneden het minimum betaald, wonen in er barmelijke en worden door hun werkgevers gechanteerd. Als de vrouwen zich verzetten tegen hun positie dreigen hun bazen ze uit te leveren aan de vreem delingenpolitie. Soms worden ze, na een protest, op straat ge zet zonder dat ze hun achter stallig loon krijgen uitbetaald. Het onderzoek heeft uitgewe zen dat de illegale werksters en genomen. Volgende Hayri Ko- zakcioglu, de gouverneur van Istanbul, hebben ballistische tests uitgewezen dat de in be slag genomen wapens zijn ge bruikt bij de moord op drie po litiemensen en een staatsaan- klager. Bi) de gevechten met de Kur dische opstandelingen in het zuidoosten van het land zijn 37 Kurdische strijders en vier Turk se soldaten omgekomen. De Turkse aanval speelde zich af rond de stad Savur, in de ooste lijke provincie Mardin. De Turk se militairen probeerden bij de operatie een officier en drie door de regering aangestelde dienstmeisjes vaak naar België komen nadat ze thuis, van vrienden en kennissen die al eerder in België verbleven, ver halen hebben gehoord over het „Westerse paradijs". Maar er doen ook - ongecontroleerde - verhalen de ronde dat de vrou wen via illegale organisaties worden geronseld. De vrouwen leven vaak zeer geïsoleerd. Ze durven zich, uit angst om betrapt en uitgewezen te worden, nauwelijks op straat te vertonen. Als gevolg van de slechte situatie waarin ze verke ren, is het aantal zelfmoordpo gingen onder deze vrouwen hoog. burgerwachten te bevrijden die door de Kurdische Arbeiders partij (PKK) waren ontvoerd. Bij hun actie tegen de Kurden stuitten de militairen op de stof felijke resten van de ontvoerde officier. Volgens het Turkse persbureau Anatolia was de man gemarteld. De PKK voert sinds 1984 een gewapende strijd voor een onaf hankelijke Kurdische staat in het zuidoosten van Turkije. Daarbij zijn volgens schattingen meer dan 3.500 mensen om het leven gekomen. Deze maand bedraagt het aantal doden al 112. Lavastroom Etna komt tot stilstand etna Rtr De grootste lavastroom van de vulkaan Etna is gisteren op on geveer een kilometer van het dorp Zafferana tot stilstand ge komen. De lavastroom vertakt zich maar kruipt niet langer ver der. Dat heeft de Italiaanse mi nister voor burgerbescherming, Nicola Capria, verklaard. Het wijken van het onmiddellij ke gevaar komt bijzonder gele gen. Werkzaamheden om de la vastroom vlak bij de bron met een kunstmatige dam om te lei den, liggen al twee dagen stil wegens de slechte weer. TRIPÖLI-LONDEN AP-DPA De Britse advocaat van de twee Libiërs die worden verdacht van de bomaanslag op een Pan Am- vliegtuig boven het Schotse Lockerbie heeft gisteren ont kend dat zijn cliënten in het Westen voor de rechter willen verschijnen. De raadsman rea geerde hiermee op berichten, onder meer van de BBC, als zou het tweetal bereid zijn in de Verenigde Staten of Schotland terecht te staan. Advocaat Stephen Mitchell zei dat de twee mannen willen worden berecht in ongeacht welk land waar zij een eerlijk proces mogen verwachten. „Een proces in de VS of Schot land valt daar niet onder", aldus MOSKOU GPD/AP Het Russische Congres van Volksafgevaardigden heeft gis teren geweigerd het einde van de Sovjetunie officieel te erken nen. Het gevolg 'daarvan is dat het parlement Rusland het recht heeft ontzegd de interna tionale verplichtingen van de voormalige Sovjetunie, zoals wapenakkoorden, over te ne men. Het Congres stemde gisteren over wijzigingen in de nog van kracht zijnde grondwet van de Sovjetunie, om te komen tot een Russische grondwet. De tekst over het Russische lid maatschap van de Sovjetunie moest worden geschrapt en worden vervangen door een clausule over het lidmaatschap Mitchell in een interview met Sky Television. Egypte heeft de VN nog niet gevraagd landingsrechten te verlenen aan een vliegtuig waarmee de Libische leider Gaddafi naar Cairo zou willen komen. Gaddafi wil met de Egyptische president Mubarak de 'Lockerbie-crisis' bespreken. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Amr Moussa, heeft echter wel gezegd dat Gaddafi welkom is. PLO-leider Yasser Arafat-heeft gisteren laten weten bereid te zijn te bemiddelen in het con flict tussen Libië en het Westen. In een interview met het Franse televisiestation Antenne-2 zei Arafat dat de tot nu toe getrof fen strafmaatregelen tegen Libië genoeg moeten zijn. van het nieuwe Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS). De Opperste Sovjet, het kleinere Russische werkparle- ment, heeft daarmee al inge stemd. De 1.046 afgevaardigden in het Congres, onder wie nog vele oude communisten, wei gerden echter het einde van de Sovjetunie te bezegelen. Na twee dagen van emotio neel debatteren kwam het Con gres -gisteren wel tot een com promis over de nieuwe naam van Rusland. Dat zijn er in het vervolg twee: Russische Federa tie-Rusland. Een dag eerder ging het Congres al akkoord met de naam Rusland, maar na klachten van afgevaardigden uit niet-Russische republieken ver dween deze naam weer van ta fel. Brand verwoest expo-paviljoen Zuidzee-eilanden sevilla ruud de wit CORRESPONDENT Het paviljoen van zeven Zuid zee-eilanden op de Wereldexpo in Sevilla is gisteren tot de grond toe afgebrand. De oor zaak van de brand, drie dagen voor de oficiële opening van de Expo, is nog onbekend. In fe bruari brandde reeds het the ma-paviljoen van de Ontdek kingen uit. Voorlopig zullen de zeven Zuidzee-eilanden Fiji. Tonga. West-Samoa, Vanuatu. Solo mon Islands. Kiribati en Papua New Guinea zich in andere paviljoens presenteren. Het pa viljoen was een van de kleurrijk ste. maar ook de eenvoudigste op het expoterrein. Het bestond uit hout, bamboe en bananen bladeren. bukarest Zo'n 20.000 Roemenen zijn gisteren in Bukarest de straat opgegaan om te protesteren tegen een door het parlement aangenomen wet die bepaalde groepen, zoals informanten van de Securitate, uitsluit van deelname aan algemene verkiezingen. De betogers schreeuwden leuzen te gen de regering en voor de monarchie. Het meisje dat op de schouders van haar vader zit, heeft een riant uitzicht over de menigte. foto epa BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Gedeugd heeft-ie nooit. Tenminste: niet voor z'n vak als belegger of voor z'n rol als politicus. Als schrijver is de Vlaming lean-Pierre van Rossem echter een rede lijk succes. En als meesterdief en oplichter is hij van onmetelijke hoogten. Zodoende koesteren de Belgen de nieuwe uitgave van Tijl Uylenspiegel. Zij dragen hun nieuwe anti held op handen, schateren wanneer hij een lange neus maakt naar de politiek, en smullen van alles wat over hem wordt beweerd. Vader Jan van Rossem kan dus verzekerd zijn van klandizie voor zijn boekje waarin hij zich afzet tegen de „onmetelijke laster" en „onzinnige en onzindelijke hatelijkheden" die zoonlief over het ouderlijk huis verspreidt. Want de jonge Van Rossem heeft de nage dachtenis van zijn tragisch omgekomen broertje Paultje besmeurd, zijn familie te schande gemaakt, en de heilige band tussen grootouders en kleinkinderen verbroken. Voor buitenstaanders is het duidelijk dat de levens loop van de 46-jarige Jean-Pierre van Rossem het best kan worden geschreven aan de hand van zijn dokters attest of strafblad. Hij is zo vroeg rijp en slim dat zijn moeder hem naar een psychiater en exorcist stuurt. Daarna maakt hij carrière als marxist, drugsverslaafde, journalist, econometrist, beursgoeroe, chauffeur van ferrari's en houder van een formule-I-stal. De activiteiten van Jean-Pierre hebben één ding ge meen: alles wat hij aanraakt verandert in goud, dat prompt in zijn eigen zakken vloeit. Sinds midden 1990 wordt hij omciëel verdacht van valsheid in geschrifte, oplichting, uitschrijving van ongedekte cheques, ge wone én bedrieglijke bankbreuk en nog zo wat zaak jes. Of hij er echt voor zal worden vervolgd is niet zeker, want Jean-Pierre heeft zich inmiddels verzekerd van parlementaire onschendbaarheid door met een eigen protestpartij ('Geen gezwijn, stem libertijn') drie ka merzetels in de wacht te slepen. Sindsdien is het Bel gische parlement het toneel van zijn narren streken. Hij is er al jaren geleden de lieveling van het Vlaam se publick en de media mee geworden. Een stripver haal met Jean-Pierre in de hoofdrol, 'De Poenpakker', is binnen een dag uitverkocht. En van zijn vier eigen handig geschreven boeken lopen vooral zijn eerste twee uitstekend. De Antwerpse uitgeverij Hadewich-Höutekiet vaart er wel bij: het geeft het complete oeuvre van Van Ros sem jr. uit, als mede een boek van een journaliste over zijn beleggersfirma. Nu de contacten tussen de uitge verij en zoonlief verstoord en zelfs verbroken zijn, zet Hadewich-Houtekiet de Van Rossem-reeks voort met de uitgave van vaders versie van de geschiedenis. De 179 pagina's die de oude Jan van Rossem over zijn zoon heeft geschreven, moeten, volgens de scri bent, niet alleen worden gezien als de neerslag van een Vlaamse Dallas story'. Ze zijn ook een poging „de eer van mijn gezin" te redden. Maar de 70-jarige voor malige bureauchef en hoofd van de commerciële dienst bij de spoorwegen in Gent zou een slecht vader zijn wanneer hij zich niet over de weggelopen zoon, zelfs al is het een boef, ontfermde. Er is „liefde en be grip", zodat "Jean-Pierre van Rossem, Leven met een genie' een mooie moraal krijgt en toont hoe ware va derliefde kruipt waar het niet gaan kan. Jean Pierre van Rossem. lei>en met een genie. Door: Jan van Rossem. 179 pagina's. 25 gulden. Hardewich, AntwerpenJBaarn. ISBN 90-5240-174-8 Afghaanse verzetsgroepen, die aan de rand van Kabul staan, heb ben gedreigd de stad aan te vallen als het leger en de restanten van het regime van de afgezette president Najibuliah zich niet overgeven. De hele nacht klonk het geluid van hevige artillerie- en raketbeschietingen die regeringstroepen in de zuidelijke bui tenwijken op de fundamentalistische rebellen uitvoerden. Het verzet boekt succes na succes maar is hopeloos verdeeld. Op diverse plaatsen zijn verzetsgroepen met elkaar in gevecht geraakt. De verzetsgroep Hezb-e-Islami heeft geëist dat de macht in Kabul aan zijn strijders wordt overgedragen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6