Jongere uit Zuid-Europa doet het goed 'Verschillen in straf zijn niet zo groot' Anti-reclame stickers zijn inzet van brievenbusstrijd Kabinet gaat misbruik subsidies aanpakken Binnenland 9Koningin grandioos ontvangen' Alvast vóór de operatie het resultaat bekijken ZATERDAG 18 APRIL 1992 Toerist mag in '93 drank vrij invoeren den haag Nederlanders die terugkeren van een reis uit een land binnen de Europese Gemeenschap, kunnen vanaf 1993 alcohol houdende dranken, sigaretten en andere rookwaar vrij invoeren, op voorwaarde dat het voor eigen gebruik is. Nu gelden nog maximum-hoeveelheden voor het meenemen van drank en ta bak.'Het kabinet heeft ingestemd met een wetswijziging van het ministerie van financiën, die aansluit op regelgeving van de EG in Brussel. Op 1 januari worden de zogenoemde fiscale grenzen tussen de EG-landen afgeschaft. Dat betekent dat de heffing van accijnzen alleen nog plaats heeft in het land van herkomst. Wie met een grote hoeveelheid drank of sigaretten de grens passeert, moet wel kunnen aantonen dat hij dat niet voor de handel zal gebruiken. Verkoold lijk gevonden in bestelauto tilburg In een uitgebrande bestelbus is gisteren in Tilburg een verkoold lichaam aangetroffen, 's Ochtends kreeg de politie de melding dat er op een parkeerterrein bij het Vervoerscentrum in Tilburg-West een bestelauto in lichterlaaie stond. Nadat de brandweer de brand had geblust, bleek in de laadruimte het ver koolde lichaam aanwezig van een nog onbekende persoon. Een team van tien rechercheurs en leden van de technische recher che stelt een onderzoek in naar de brand en de identiteit van het slachtoffer. Een misdrijf wordt niet uitgesloten, aldus een poli tiewoordvoerder. De oorzaak van de brand in de auto is nog niet vastgesteld. den haag anp Het kabinet heeft overeenstem ming bereikt over de weg die bewandeld moet worden bij het tegengaan van misbruik en on eigenlijk gebruik van subsidie gelden. Ieder departement moet zorgen voor een duidelijke en systematische regelgeving op OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR het gebied van subsidiever strekking. Bovendien moeten de ontvangers van subsidie strenger gecontroleerd worden. De controle wil het kabinet verbeteren door het koppelen van gegevensbestanden en het verlangen van accountantsver klaringen van de instellingen die subsidie ontvangen. Op die wijze kunnen de departemen ten er een beter inzicht in krij gen of betrokkenen zich aan de subsidievoorweaarden gehou den hebben. Het kabinet heeft in totaal van 42 miljard gulden aan subsidies onderzocht op misbruik en oneigenlijk ge bruik. Minster Kok van financiën en minister Hirsch Ballin van justi tie zullen binnenkort de nota waarin de maatregelen van het kabinet uiteen worden gezet naar de Tweede Kamer sturen. rotterdam gpd Koningin Beatrix zal met haar uit elf mensen bestaande g op Koninginnedag een half i langer in Rotterdam zijn dan oorspronkelijk het plan was. De koninklijke familie arriveert om kwart voor tien in Overschie en zal om kwart voor twee weer af reizen naar Den Haag. Aan het eind van haar bezoek verschijnt de koningin met haar familiele den op het balkon van het stad huis op de Coolsingel. Burgemeester Peper zei don derdag op een persconferentie ervan overtuigd te zijn dat Rot terdam de koninklijke familie 'grandioos' zal ontvangen. Ook J. van Moorsel, voorzitter van het Comité ter Behartiging van Nationale Belangen, is optimis tisch. Het comité heeft aan be woners die langs de route wo nen in totaal achtduizend c je stofdoekjes uitgedeeld. „Ik verwacht dat iedereen uitbun dig met dat doekje wappert", zegt Van Moorsel. De koninklijke familie zal eerst Overschie aan doen. Het gezelschap zal drie kwartier in de wijk blijven. Op weg r Afrikaanderplein wordt het Weena en de Westersingel een mega-aubade van een kilo meter lengte gegeven. Op ii tief van Radio Rijnmond zullen duizenden mensen het eerder ingestuurde lied 'Ketelbinkie' ten gehore brengen. Om half twaalf arriveert het koninklijk gezelschap op het Afrikaanderplein, waar onder het motto 'Oranjepret' duizen den kinderen spelletjes en spe len zullen doen. Ook hier heeft de organisatie drie kwartier voor uitgetrokken. De busreis door Rotterdam eindigt rond één uur bij het Beursplein, waarna de stoet naar het stad huis wandelt. Om ongeveer 13.10-14.00 uur Korte ontvangst in de Burgerzaal. Aansluitend groet (rond 13.20 uur) van het gezelschap anaf balkon van het stadhuisRond 14.00 uur volgt het vertrek uit Rotterdam via de route Hofplein, Schiekade, Rijksweg 13. 10.30-11.30 uur Rit via Schiekade, Hofplein, Weena, Westersingel, Boompjes, Willemsbrug en Oranjeboomstraat Rosestraat naar ^frikaanderjjleir^ Afifmftn NcdcHarxli Pi GPD GemecwHappe-Ar Scholingsniveau gelijk aan Nederlanders Zuideuropese jongeren in Nederland weren zich aan zienlijk beter dan hun leeftijdsgenoten uit andere grote mediterrane migrantengroeperingen. Traditioneel wor den de Zuideuropeanen in ons land in totaal 80.000 mensen gerekend tot de doelgroepen van minderhe denbeleid. Het is echter zeer de vraag of dat terecht is. 13.20 uur verschijnt de feestvie rende koningin op het balkon van het stadhuis. De politie zet vierhonderd zeshonderd politiemensen in de mensen extra in. Tijdens het be- weer. Tweehonderd doen de zoek van de koningin zijn dan 'normale dienst'. amsterdam Dat blijkt uit het boekje 'Jeugd i toekomst' van de an tropologen F. Undo en T. Pen- nings. De resultaten vormen het eerste deel van een onderzoeks project "Zuideuropese jongeren' dat de Universiteit van Amster dam verricht in opdracht van de ministeries van wvc en binnen landse zaken. Lindo en Pennings onder zochten de leefsituatie en de so ciale positie van jongeren tus sen de 15 en 25 jaar binnen drie van de vijf Zuideuropese bevol kingsgroepen in Nederland: de Portugezen, Spanjaarden en Joegoslaven. Uit het onderzoek blijkt dat er weinig of geen sprake is van voortijdig schoolverlaten. Onder de 18 jaar is er vrijwel niemand die is gestopt met het dagon derwijs. Het behaalde niveau steekt gunstig af bij dat van Turkse en Marokkaanse leeftijd genoten. Het is in grote lijnen te vergelijken met het peil van Ne derlandse jongeren. Vooral het onderwijsniveau van de vrouwelijke ex-scholie- ren kan volgens l indo en Pen nings de vergelijking met dat van Nederlandse leeftijdgeno ten glansrijk doorstaan. Van de onderzoeksgroep had 60 pro cent de schoolbanken nog niet verlaten, maar de hoge deelna me rechtvaardigt een zeker op timisme over de toekomst, al dus de onderzoekers. De omvang van de werkloos heid onder de Zuideuropese jongeren komt overeen met dat onder Nederlandse jong is dus aanzienlijk wekkend dan die onder al lochtone jongeren. Vergeleken met het bcroepsniveau van hun odders hebben de Zuideurope se jongeren een sprong vooruit gemaakt. De sociaal-economische ach tergrond en de taal die in het gezin wordt gesproken, zijn vol gens Lindo en Pennings r: lijks I 'X- llgflUMT komstig i vloed op de leerpres- i de jongeren. Over het i zijn de jongeren af- uit een 'laag' sociaal- ch milieu, evenals bij voorbeeld Turkse jongeren. Hel onderwijs- en functieniveau van Turkse en Portugese vaders ver schilt niet zoveel van elkaar dat daarmee het enorme contrast in schoolloopbaan en arbeid van de kinderen kan worden ver klaard. zeggen de onderzoekers. Scheidend procureur-generaal Remmelink nuanceert onderzoek amsterdam madeleen wesseling De grote verschillen in straffen voor criminelen, zoals die uit een recent justitie-onderzoek naar voren kwamen, moeten worden genuanceerd. In het onderzoek werden alleen de in eerste aanleg door rechtban ken opgelegde sancties onder zocht. De belangrijkste contro leurs en correctoren, van straf fen zijn echter de vijf gerechts hoven. Hun beslissingen zijn niet meegenomen in het on derzoek. Die kritiek heeft de procu reur-generaal bij de Hoge Raad, mr. J. Remmelink, op de commotie die is ontstaan over de verschillen in het straftoe metingsbeleid bij rechters. Eind april treedt de dan 70-ja- rige Remmelink terug als pro cureur-generaal. De tien jaar jongere mr. Th. ten Kate volgt hem op. Remmelink, een van de gro tere Nederlandse juristen uit de historie, is een man van de nuance. Doordacht en wel overwogen weegt hij argumen ten. Ook bij de ophef die ont stond over de verschillen in straffen bij de negentien recht bankarrondissementen in Ne derland. Remmelink: „Ik zal niet ont kennen dat de straftoemeting beter kan. De rechters van de rechtbanken zouden meer nog moeten luisteren naar wat de hoven te zeggen hebben. Die hoven zijn de enige instanties die kunnen oordelen over de opgelegde straffen. De Hoge Raad laat zich daar niet over uit. In het onderzoek zijn de mogelijke correcties van de ho ven op de verschillende straf fen echter niet meegenomen. Dat maakt het onderzoek on volledig." Remmelink vindt die ver schillen in, straffen niet zo dra matisch als ze zijn voorgesteld. „Bij het opleggen van straffen wordt behalve naar het feit ook gekeken naar de persoon van de dader. En die jijn allemaal verschillend. Daarmee moet de rechter rekening houden. De straffen verschillen daardoor ook. Maar als zou blijken dat in het ene arrondissement gelijk soortige misdrijven structureel volstrekt anders worden be straft dan elders, dan moet daar natuurlijk naar worden gekeken." Remmelink ziet daarbij ook een taak voor het Openbaar Ministerie. Dat zou meer, bete re en duidelijkerè richtlijnen moeten geven voor sancties. „Rechters richten zich bij het opleggen van straffen naar het requisitoir van de officier. Als in die pleidooien eenheid en duidelijkheid is, zal dat in grote lijnen ook bij de straftoemeting het geval zijn. Ook dan echter blijft het feit dat de ene dader de ander niet is." Birmingham Six Het risico van diversiteit in rechtspraak wordt volgens Remmelink nog versterkt door het blijvende probleem van de niet-volledige wetgeving. Er zijn veel belangrijke onderwer pen waarmee de rechter te ma ken krijgt die (nog) niet wette lijk zijn geregeld. Een actueel voorbeeld daarvan is de eutha- nasie-regeling. Remmelink was, als voorzitter van de rege ringsadviescommissie, nauw bij dit-onderwerp betrokken. Zolang de wet niets regelt, zal de rechter moeten roeien met de riemen die hij heeft. Bij de hele afwikkeling van een proces rond een zaak waar de wet over zwijgt, is het de rech ter die de lijnen uitzet. Zonder houvast aan regels kan dit lei den tot verschillende ideeën en uitwerkingen met de vele on- anfhankelijke reenters. Het tumult over de verschil len in sancties kan de indruk wekken dat de Nederlandse rechters niet helemaal nauw keurig en rechtvaardig werken. Remmelink wil daarvan niet weten. „De Nederlandse rech ters zijn goed. Ik durf zelfs te zeggen: beter dan in Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten. Zaken als de 'Birmingham Six' of het 'magnetronhondje', komen hier gelukkig niet De Birmingham Six werden in Engeland wegens het plegen van een bomaanslag veroor deeld tot lange gevangenis straffen. Onterecht, bleek vorig jaar. Er was gesjoemeld met de bewijsvoering door politie en justitie. Het 'magnetronhond je' is een bekend voorbeeld van extremiteiten binnen de Ame rikaanse rechtspraak over ci viele schadevergoedingen. Een dame wilde haar hondje na een regenachtig straatje om drogen in de magnetron. Het viervoetertje werd daarbij ge kookt. De vrouw kreeg een for se schadevergoeding omdat de gebruiksan wijzing niet ver meldde dat er geen huisdieren in de magnetron mogen. 'Ons-kent-ons-weggetje' De Nederlandse rechtspraak is over het algemeen goed en rechtvaardig. Er wordt veel ge daan aan opleiding, scholing en nascholing. Klachten over rechters die werkelijk vragen om optreden, zijn over een reeks van jaren op één hand te tellen. Remmelink kan het we ten: de procureur-generaal bij de Hoge Raad is de enige die oordeelt over het al dan niet voorleggen van klachten aan het hoogste rechtscollege. Dat geeft daarover dan een oor deel. De mogelijke gedachte dat niet goed functionerende ma gistraten via eén 'ons-kent- ons-weggetje' behandeld wor den, wijst Remmelink met na druk van de hand. „Als een rechter echt iets doet wat niet door de beugel kan en waar door zijn geloofwaardigheid wordt aangetast, dan wordt die zaak serieus behandeld. Een verder als correct bekend staande kantonrechter werd vorig jaar in overweging gege ven ontslag te nemen, omdat hij na een keer te diep in het glaasje te hebben gekeken toch was gaan autorijden. Zo ie mand mag niet meer oordelen over medeburgers die voor eenzelfde feit terechtstaan", zo meent Remmelink. Geloofwaardigheid van rechtspraak staat Remmelink na aan het hart. Zo verkondig de hij meermalen de stelling dat rechters geen invloedrijke commerciële nevenfuncties mogen hebben, omdat dit een gebrek aan vertrouwen in hen zou kunnen oproepen. Bij zijn 'eigen' Hoge Raad en ook in de lagere regionen hebben rech ters veelvuldig 'bijbaantjes' ais bij voorbeeld commissaris. Het meewerken binnen kerkelijke en maatschappelijke organisa ties is, volgens Remmelink, iets heel anders. Milieudefensie vraagt om straf bij negeren sticker den haag hans sonders Er dreigt een brievenbusoorlogje in Nederland. Inzet is de vraag of burgers het recht hebben on gewenst drukwerk via een sticker op hun brieven bus van de deurmat te weren en of bij schending hiervan straf moet volgen. Straf overigens die strijdig kan zijn met de vrijheid van meningsui ting. Ambtenaren zoeken dit momenteel uit. Tegenover elkaar staan de Vereniging Milieude fensie, die uit oogpunt van milieubescherming al een kwart miljoen anti-reclamestickers heeft ver spreid, en het Direct Marketing Instituut Neder land (DMIN). Dit heeft de afgelopen twee jaar 20.000 van dergelijke stickers afgezet. Het DMIN wil zo vooral het imago van het bedrijfsleven ver beteren. Het verschil tussen de twee stickers is dat die van Milieudefensie huis-aan-huisbladen toelaat, terwijl de DMIN-sticker geen onderscheid maakt tussen puur reclamedrukwerk en de nieuwsbla den. Milieudefensie is voorstander van een straf bepaling als het verzoek op de sticker niets uit haalt. Het DMIN ziet hierin geen heil en wenst één landelijke regeling te treffen die ongewenste bezorging vón drukwerk moet voorkomen. Volgens de Vereniging van Journalisten (NVJ) gaat de afweging op het ministerie waarschijnlijk tussen het recht op vrijheid van meningsuiting en het recht op privacy. Dit laatste waarborgt het recht van de burger verschoond te blijven van on gewenste informatie. De NVJ meent dat huis-aan- huisbladen moeten worden uitgesloten van een strafbepaling, omdat de vrijheid van meningsui ting in een huis-aan-huisblad hier prevaleert bo ven het recht op privacy. De Stichting Stuurgroep Reclame, waarbij ook het DMIN is aangesloten, heeft intussen bij de re gering haar ongerustheid geuit over de verschillen in aanpak van diverse gemeenten ten aanzien van ongewenst (reclame)drukwerk. Die verschillen leiden volgens de organisaties tot rechtsongelijk heid en verwarring. Die verwarring heeft er inmiddels voor gezorgd dat een grote distributeur van reclamedrukwerk in Nederland, de Interlanden Sprcigrocp, zich niets meer aantrekt van de Milieudefensie sticker. Ze heeft haar bezorgers opdracht gegeven alleen nog de DMIN-sticker te respecteren. Milieudefen sie is uiterst vertoornd en heeft een advocaat in de arm genomen. Als Interlanden niet op zijn schreden terugkeert, volgt een kort geding. Juridisch is het verschil tussen puur reclame drukwerk en gratis huis-aan-huisbladen onmoge lijk te maken, vindt de Stichting Stuurgroep Re clame, omdat dan eerst moet worden gedefini eerd wat een huis-aan huisblad is. De stichting is daarom tegen een strafbepaling. De NVJ beaamt dit, maar volgens de bond is wel degelijk een slui tende definitie te maken van wat precies een huis-aan-huisblad is en wat reclamedrukwerk. Een strafbepaling is volgens Milieudefensie geen enkel probleem. De vereniging verwijt het bedrijfsleven een oplossing van de geschillen in de weg te staan. Milieudefensie wil twee stickers: één voor alle ongeadresseerd drukwerk en één die huis-aan-huisbladen Wel toestaat. Het bedrijfsle ven moet ze bekostigen, zorgen voor de versprei ding en een promotiecampagne Volgens Milieudefensie zijn het vooral de ver spreidingsorganisaties die dwars liggen Die vre zen dat door een groots opgezette promotiecam pagne en gemakkelijk verkrijgbare stickers een belangrijk deel van hun markt wegvalt. Daarbij komen dan nog de hogere kosten die gemoeid zijn met gedifferentieerde bezorging. kunde. Ook voor kno artsen en plastische chirurgen zijn er ech ter fantastische toepassingsmo gelijkheden." De computer werkt als volgt: op het beeldscherm verschijnt een foto van het gezicht. In overleg met de patiënt 'tekent' de arts bepaalde veranderingen, zoals het wegwerken van flapo ren of het corrigeren van een Ie-' tifke new Volgens Vuyk kunnen patiën ten met deze computer heel duidelijk hun wensen onder woorden brengen „Het is maar goed dat ik dit apparaat niet al had toen ik vijf jaar geleden met de plastische chirurgie begon In mijn enthousiasme zou ik sterk de neiging hebben gehad om het te mooi te tekenen Die belofte kun je echter niet waar maken." Nog voordat je onder het mes gaat, zien hoe je gezicht eruit zal zien nè de cosmetische ope ratie. Dat kan sinds een halfjaar in het Blaricumse ziekenhuis Gooi-Noord, dankzij een gea vanceerd computersysteem. Het computersysteem staat op de afdeling keel-, neus- en oorheelkunde, die daardoor wordt geconfronteerd met een toenemende vraag naar cosme tische chirurgie in het gezicht. Volgens kno-arts H. Vuyic is het een behoorlijk vooruitstrevende stap van zijn team geweest deze apparatuur aan te schaffen. „In de Verenigde Staten is deze computer volledig ingeburgerd, maar in ons land wordt het al leen nog gebruikt door een tien tal «andartsen, dat zich toelegt op de cosmetische tandheel- VASTENAKTIE GIRO 5850 banknr 70 70 70147 Mr. Remmelink: „De Nederlandse rechters zijn goed. Ik durf zelfs te zeggen: beter dan in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. FOTO ANP AR

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5