'Echte vreugde is er niet meer' Geen woorden maar daden ZATERDAG 18 APRIL 1992 Marten Toonder, de grootvader van de Nederlandse strip en tekenfilm, wordt op 2 mei 80 jaar. Ter gelegenheid daarvan is het eerste deel van zijn autobiografie verschenen, zes jaar na de laatste Bommel-uitgave. Onlangs kreeg Toonder ook de Tollensprijs 1992 omdat hij 'als weinig anderen de Nederlandse taal heeft verrijkt met zeer vele uitdrukkingen die gemeengoed zijn geworden'. Deze week was hij even in Nederland. Steven Rottier, de gouden Miss-dienaar van het GOS Op 23-jarige leeftijd opent hij deuren die voor anderen geslo ten blijven. Misschien niet de slaapkamerdeur van prinses Stéphanie van Monaco, al wil len de roddelbladen ons dat graag doen geloven, maar hij is wel kind aan huis bij de hot shots van het internationale za kenleven. Niet voor nietsi wordt Rotterdammer Steven Rottier aangesproken als wonderboy. In een paar jaar tijd heeft hij een imperium opgebouwd waar menig zakenman zijn le ven lang over doet. Daar had Rottier wel oren naar, maar de on rust in Rusland verstoorde zijn plannetjes. Het contact was echter gelegd; niet veel later werd hem gevraagd 'iets' te organiseren op het gebied van amusement en cultuur. De Rotterdammer riep 'Eureka' en introduceer de het meest westerse publieks-evenement: de Miss-verkiezingen. In een van de oudste theaters van Moskou wordt nu elk jaar de schoonste van het land gekozen. Maar liefst 60.000 meisjes melden zich daarvoor aan, van wie er ongeveer 40 overblijven. Voordat ze het plankier mogen betreden, worden ze maandenlang voorbereid en psychologisch getest. Hoe mooi ze ook zijn, als ze niet over de juiste mentaliteit beschikken vallen ze af. Miss Rusland is geen meisje waar je een paar uur naar kunt staren, ze is een ambassadri ce," zegt Rottier, terwijl hij goedkeurend knikt naar zijn kersverse miss die zich in een Rotterdamse modewinkel Westers design laat Wat de beschermheer van deze 18-jarige Ju lia Valeriavna Etina bedoelt, is dat de belan gen groot zijn. Want stel je voor misschien kiest Coca Cola haar wel voor een recla mespot. Vandaar dat de Rotterdammer mee reist met Miss Rusland: iemand moet er toch voor zorgen dat ze met beide benen op de grond blijft na optredens in televisieshows ('Oprah Winfrey, here 1 come') en ontmoe tingen met mega-sterren als Bill Cosby en Donald Trump. Nuchter Je vraagt je af hoe het de 23-jarige Rottier zelf is gelukt om 'gewoon' te blijven. Schouder ophalend: „Ik ben erg nuchter. Als je bij Trump wordt uitgenodigd - die het vervol gens alleen maar heeft over zijn bezittingen - en je vraagt 'Maar ben je ook gelukkig?', dan val je op. Niemand zegt zoiets tegen die „Ik ben en blijf een ordinair Rotterdammer- tje," vat hij samen. En net als alle andere mensen die over genoeg financiële middde- len beschikken, zegt hij achteloos: „Ik geef niets om geld." Wel constateert hij met enig gevoel voor zelfkennis dat hij zijn leeftijd mee heeft: „Juist omdat ik zo jong ben. kan ik veel maken. Als ik mensen op bezoek krijg in Rus land. kunnen ze zo doorlopen bij de doua- Rottier hecht er veel waarde aan dat hij 'op deze leeftijd' de organisatie, de produktie, de verkoop van tv-rechten en de reclame rond de Miss-verkiezingen mag regelen in het grootste land ter wereld. Consequent spreekt hij over het steeds verder 'levellen' van het evenement waaraan 2000 mensen meewer ken. Bij de verkiezing zelf zijn 22 camera ploegen aanwezig uit de hele wereld, waar onder die van CNN en ABC uit Amerika. Op nieuw valt het kijkcijfer „Deze show is groter dan die van Miss Universe. Daar kijken 800 miljoen mensen naar, mijn reach is veel gro- Waarom de jonge zakenman zo gegrepen is door de verkiezingen, ligt voor de hand. Tij dens zijn promotie:toemee met Miss Rus land leert hij bedrijven kennen, legt hij nieu we contacten en heeft hij de mogelijkheid re clame-zendtijd te verkopen. Volgens Rottier wordt Rusland de komende tien jaar com mercieel en zakelijk gezien een zeer belang rijk land. Als voorzichtig wordt geïnformeerd naar de voorsprong die hij heeft op 'de rest', zegt hij op besliste toon: „Die halen me niet meer in. Het Rad van Fortuin draait maar één keer." Vreemd Leven Dat in zijn eigen land met enig dédain wordt neergekeken op de verkiezing van de aller mooiste, interesseert hem hoegenaamd niets. Rottier, met dezelfde zelfverzekerdheid - al zullen sommigen het arrogantie noemen: „Op de manier zoals ik het organiseer valt al les in het niet. Bij de verkiezing is vorige maand voor 730.000 gulden aan juwelen en jurken uitgegeven. Veronica organiseert de Miss-Verkiezingen met twee rolletjes crèpe- papier!" Over Holland op z'n smalst en de ranzige verhaaltjes die over hem in de roddelpers zijn verschenen, wil hij niet veel zeggen. Het meest persoonlijke dat hij loslaat is dat hij sinds zijn twaalfde een 'vreemd leven' leidt Over het hoe en waarom zegt hij alleen maan „Dat is een lang verhaal. Het komt er op neer dat ik vanaf die tijd alleen ben geweest." Wat je ook van Rottier vindt, het is bewon derenswaardig wat hij in zo'n korte tijd voor elkaar heeft gekregen. Te meer omdat hij geen twee woorden Russisch spreekt. Hij mag er dan de helft van het jaar verblijven, zijn voertaal is Engels („van school en van wat ik op tv heb opgepikt"). Hij heeft zich voorgenomen om te beginnen met lessen Russisch zodra hij daarvoor wat tijd kan vrij maken. „En misschien kan ik dan ook weer mijn economie-studie oppikken." Als je afgaat op zijn very casual uiterlijk komt een dergelijke uitspraak geloofwaardig over. Je zou bijna vergeten dat deze jonge knul in zijn witte jeans, turqoise sweater en witte moccasins (zonder sokken!) de personificatie is van de inmiddels uitgestorven yup. Je komt natuurlijk niet zomaar over de vloer bij een miljardair als Donald Trump, om maar eens een zijstraat te noemen. „Vandaag had ik toevallig niets belangrijks op de agenda," klinkt het bijna verontschuldi gend. „Morgen beq ik weer jasje dasje." Niets is toevallig, alles heeft met alles te maken. Kort nadat Mar ten Toonder (79) deze week op Schiphol uit het vliegtuig stapte, trilde Ne derland op z'n grondvesten. „Vrienden van mij in Ierland wisten absoluut zeker dat het met mijn bezoek te maken had, haha. Nee, ik geloof niet dat ik aardbevingen veroorzaak." Maar toch... Was het niet de schrijver Toonder zelf die professor Prlwytzkofsky na een aardschok liet zeggen: „Onwetenschap pelijke waanzin. Zo een dommer jongen als dezer Urg persoon kan gene supersonische trillings ten gehore brengen. Uit!" Achteraf bleek het blaagje Urg toch de boosdoener. In de Toonder-filosofie is niets onmogelijk. „De geest bepaalt de materie, in derdaad. Toeval bestaat naar mijn idee niet, de waarheid evenmin. Die wordt door ieder een zelf ingevuld." In het nu verschenen eerste deel van zijn autobiografie 'Vroeger was de aarde plat' be schrijft Toonder zijn leven vanaf z'n geboorte Cl 912) tot vlak voor de oprichting van zijn ei gen tekenstudio's (1939). De titel verwijst naar veranderende opvattingen over de wer kelijkheid. De aarde bleef plat, totdat geleer den anders beweerden. De waarheid blijft rekkelijk. Het boek is het biografiedebuut van een man die al sinds zijn vijfde jaar verhaal tjes vertelt en miljoenen oplettende lezertjes beeft geboeid met beeldverhalen en ballon strips. Herkenning 'Vroeger was de aarde plat' is voor de lezers van Tom Poes, Heer Bommel en andere Toonder-vertellingen een feest der herken ning, De schilder Terpen Tijn, professor Zby- gniew Prlwytzkofsky en het wonderlijke man netje Pee Pastinakel; ze blijken allemaal een levend voorbeeld te hebben gehad. Marten Toonder legde ooit hun eigenaardigheden vast op papier en liet ze later weer tot leven komen. Voor zijn biografie raadpleegde Toonder oude post en aantekeningenboekjes vol ob servaties. „Ik had ze met rust willen laten', Schrijft hij, „want woorden en gedachten van gestorvenen zijn drukkend. Leven is bewe ging, en alles wat leeft verandert voortdurend - ook het denken. Omdat er zonder denken geen herinneringen bestaan, is de mens altijd Bezig zichzelf te verzinnen, want hij bestaat Is 'general director' van Bergtrans BV adviseert Steven Rottier bedrij- n willen doen in het irodukten en tussen de bedrijven door organiseert hij sinds drie jaar de Miss verkiezingen in wat nu het Gemenebest van Onafhankelijke Staten wordt genoemd - een tv-programma dat goed is voor 2,3 miljard kijkers. Zijn betrokkenheid is zo groot dat hij met 'zijn' miss de wereld afreist ter meerdere eer en glorie van haarzelf én van zijn eigen busi ness. De meisjes die het nét niet zijn gewor den, kunnen terecht bij een modellenbureau dat - u voelt 'm al - ook door hem wordt be stierd. Om publiciteit geeft hij niets, „want dat le vert me toch geen reet op. Die verhalen over de jongste miljonair van Nederland zijn bullshit," zegt hij zonder omhaal. „Als de vrouw van een Philips-directeur mij in de Privé ziet staan en zegt: 'Hé, die jongen waar jij zaken mee doet is miljonair', dan denkt zo'n man automatisch: waarom moet ik dan vijf ton meebetalen aan zijn project?!" Steven Rottier houdt er een Rotterdamse ma nier van zaken doen op na: aan zijn daden wil hij niet al te veel woorden vuil maken. De feiten spreken voor zich. Na zijn middelbare schooltijd heeft hij op eigen kracht een plaats verworven in een wereld die moeilijk toegan kelijk was. In het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten beheert hij een Eastern Europe Consultancy, hij koopt en verkoopt de meest uiteenlopende produkten, en hij is de man achter de Russische Miss-verkiezingen die ruim drie jaar geleden van start gingen en waarvoor hij over de gehele wereld de tv- rechten heeft verkocht. De uitzending van de kroning is goed voor 2,3 miljard kijkers: kas- De Top Rottier opereert in Rusland onder de naam Bergtrans BV. Hij heeft trouwens iets met bergen, want dank zij de Elbus - die nog 1500 meter hoger schijnt te zijn dan de Mount Everest - bereikte hij in '89 letterlijk en fi guurlijk de 'top\ Na een geslaagde beklim ming en afdaling (per snowboard) gingen de grenzen open voor de toen 19-jarige athene um-leerling. Nadat zijn prestatie worldwide was uitgezonden, kregen de Russen belang stelling voor hem. Het ministerie van Sport zaken benaderde de jonge durfal met de vraag of hij het wereldkampioenschappen snowboard wilde organiseren. Marten Toonder maakt autobiografisch debuut na een periode van depressies nog steeds niets te mopperen of te klagen hoor. Je hebt gewoon iemand nodig om je plezier mee te delen. Alleen op vakantie is ook maar half op reis." Vloek Phiny miste hij al toen de jonge Marten Toonder in de zomer van 1931 na het beha len van zijn HBS-diploma enkele maanden op zeereis mocht. Tijdens de reis op het schip van kapitein Marten Toonder senior, besefte junior voor het eerst hoe hij naar zijn buurmeisje verlangde. „Maar dat was toch anders. Toen was ik nog jong." De vloek van het oud zijn, zo noemt hij hem de zee, de wind, de natuur. God was ook de storm op zee. De toom Gods, dat was voor mijn vader een begrip." Klein Geluk Terugblikkend op een lang en werkzaam le ven, is het geluk vaak aan zijn kant geweest. Niet het grote geluk, daar gelooft Toonder niet in. „De momenten van klein geluk, sa men aan mooie dingen werken. Thuis, of het teamwork in de studio. Dat soort geluk besef je alleen op het moment zelf niet. Maar er zijn ook mensen die op de een of andere ma nier het ongeluk aantrekken. Heel triest, een van onze studiomedewerkers had dat. Werd altijd achtervolgd door pech. Wanneer hij ook op zomervakantie ging: altijd regen. De man kon geweldig inkleuren, met aquarel. Toen zijn produktie af was vloog het kasteel Nederhorst (met daarin de Toonder-studio's - red.) in brand. Een ramp. De man heeft daar jarenlang zware depressies van gehad. Ik geloof niet dat een mens zijn lot kan ontlo pen." Lijkt verdacht veel op dat ongelukkige Bommel-personage met het eeuwige regen wolkje boven zich. Toonder veert op: „Pre cies, de Zwarte Zwaddemeel. Dat is zo'n ty pe." Toonder stopte in 1986 met zijn Tom Poes/Heer Bommel-reeks. „Het was een lo gisch einde, net zoals na de zesde klas de la gere school is afgelopen. Na 45 jaar was het verhaal uitverteld. Er is maar een beperkt aantal gegevens op de wereld en die heb ik zo'n beetje gebruikt. Je moet oppassen voor herhaling, dat je niet hetzelfde verhaal in een nieuw jasje stopt." De herhaling in andere strips en geïllu streerde verhalen stoort hem. „Dat vind ik tragisch. Asterix bijvoorbeeld, daar was ik een groot liefhebber van. De laatste albums wa ren een afknapper." Wonden Deel twee van de autobiografie staat al in de steigers. Het schrijven zal 'm dit keer nog moeilijker afgaan, voorspelt Toonden „Ik kom nu in een periode waarover al erg veel is geschreven. Je haalt bovendien eerder won den open." De beschrijving van de oorlogsperiode, waarin de steeds groter wordende Toonder studio's legaal én verzetswerk maakten, zal niet volledig zijn. „Ik ga niet over de oorlog schrijven, maar over mijn persoonlijke bele venissen in die tijd. Met namen moet je voor zichtig zijn. Behalve van enkele notoire schurken, die komen eriq." uit zijn geheugen. Daarom heb ik die papie ren nodig; het staat me tegen om mezelf he lemaal zonder houvast te verzinnen. Ik heb wel aardiger figuren bedacht." Zo'n anderhalf jaar geleden begon het werk. Het zou een van de moeilijkste klussen van zijn leven worden. Na de dood van zijn vrouw Phiny Dick was Toonder door een diep dal gegaan. De biografie werd na enkele maanden van depressies als therapie aange grepen. „Het begin was enorm zwaar, het stond me tegen. Wat een papier heb ik toen weggegooid." „M'n vrienden hadden gezegd: je zult steun hebben aan al die mooie herinnerin gen. Ik dacht toen: wat een onzin, juist de goede herinneringen maken het verlies zo veel groter. Op een gegeven moment zie je gewoon niets meer zitten, komen er zelf moord-ideeën bij je op en vraag je je af: waar doe ik het allemaal nog voor? Dat gevoel in jezelf... daar ben ik gelukkig overheen geko- Het schrijven sleurde Toonder door de zwaarste tijd van zijn leven, maar de leegte bleef. „Of ik nog een doel heb? Nee, dat is weggevallen. De echte vreugde, die heb je niet meer als je alleen bent." Hij vervolgt vlug, bijna verontschuldigend: „Maar ik heb zijn eenzaamheid. Generatiegenoten zijn weggevallen. „Ik heb ze bijna allemaal over leefd. Alleen met mijn broer Jan Gerhard kan ik nog over de tijd van vroeger praten. Als je dat met anderen zou doen, ben je dan al gauw een sauriër." Opnieuw de hartelijke lach. Toonder straalt weer levensvreugde uit, ondanks de diepe wonden. Hij prijst zich een gelukkig mens dat veel artistieke dromen werkelijkheid zag worden. „Ik ben een ge luksvogel. kennelijk onder een gunstig ge sternte geboren." Toonder woont al meer dan een kwart eeuw in het Ierse Greystones. De Keltische hang naar mystiek heeft hij zich helemaal ei gen gemaakt. „Ik geloof niet in toeval, maar ik moet een beetje oppassen met dat soort uitspraken. Voor je hef weet ben je een man van kaboutertjes." Schaamte voor kabouter tjes - spreekt hier echt de geestelijke vader van mysterieuze types als Kwetal en de magi ër Hocus Pas? Een bulderende lach. „Dat is ook zo, dat is ook zo." Hij spreekt met diepe bewondering over het geloof van de Ieren. Onder een laagje ka tholicisme voelen de Kelten een sterke oer- verbondenheid met de natuur. „Vader had dat ook. Hij kwam van Rotummerplaat, waar Marten Toonder (bijna 80): „Na 45 jaar was het verhaal uitverteld. Er is maar een beperkt aantal gegevens op de wereld en die heb ik zo'n beetje nu zoveel om te doen is. God was daar voor gebruikt. foto gpd 'Wonderboy' Steven Rottier met 'zijn' Miss Rusland: „Ik ben en Wijf een ordinair Rotterdammer- tje foto •om

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 38