van Kantebeen Het geheim Oude Vier van Njord klaar voor de Varsity Tijdnood wordt Timman fataal Groningen gelijk Sport Jaspers en Van Bracht in kwartfinales onderuit ZATERDAG 18 APRIL 1992 :--i a; - Dick Jaspers en Rini van Bracht zijn in de kwartfinales van de Europese titelstrijd driebanden uitgeschakeld. Jaspers, twee de geplaatst, verloor gisteren in Cairo met 1-3 van de Italiaanse prof Zanetti. Van Bracht ging met dezelfde cijfers on deruit tegen Raymond Ceulemans. Met de twee Nederlanders vloog ook Torbjörn Blomdahl uit hei toernooi. De oud-wereldkampioen werd het slachtof fer van een bevlieging van de Fransman Connesson. De vroegere kaderspecialist keek in de vijfde set tegen de achterstand van 6-13 aan, toen hij met een serie van negen explodeerde err de partij uitmaak- Vader Eennart Blomdahl hield de eer van de Zweedse familie hoog. Hij ver sloeg de Oostenrijker Pills (3-0). In de halve finale werd hij gekoppeld aan Za netti, de andere gaat tussen Ceulemans senior en Blomdalil senior. Dick Jaspers leek gisteremorgen de aanpassingsmoeilijkheden overwonnen te hebben. Op de eerste dag ondervond hij veel moeite met het materiaal. Dat vertaalde zich in moeizame overwinnin gen op de Spanjaard Gonzales (2-0) en de Duitser Rudolph' (2-1). Tegen de Zweed Nillson was de Willebrorder voor treffelijk op dreef. In twee sets f 15-4 15-3) en met het vorstelijke moyenne van 1.500 nam hij royaal afstand van zijn opponent en werd hij ongeslagen winnaar in groep B. In de kwartfinales was zijn start weder om imponerend. Zanetti werd met 15-7 op achterstand gezet Hrt «vat hel l.i.itsir wapenfeit van de jonge Brabander in het mondaine Mena House Oberoi Hotel nabij de pyramides. In de resterende drie sets scoorde hij nog slechts 23 carambo les (2-15 12-15 9-15). Door de nederlaag ging Jaspers met 1000 Duitse marken winst premie naar huis. Net als Van Bracht. De Waalwijker verloor twee keer gisteren. Becks in finale Elvira Becks heeft gisteren bij de wereldtitelstrijd tocsteltumen in Parijs de finale van het onder deel paardspringen bereikt De prestatie was historisch. Nooit eerder kwam een Nederlandse In de halve eindstrijd kwa men zeventien turnsters uit. De beste acht daarvan plaatsten zich. samen met de titelverde digster, voor de finale. Onder hen bevond zich Becks. Joesoepov staat met 3-2 in het voordeel unares hams bouwmeester gpd-schaakmedewerker Als gevolg van hevige tijdnood is Jan Timman in de vijfde matchpartij door Arthur Joesoe pov na 50 zetten verslagen. De stand is thans 3-2 in het voor deel van de Russische groot meester. Voor de zoveelste keer is bewezen dat het speeltempo van 40 zetten in 2 uur de oor zaak is van veel blunders. Timman had het moeilijk in de vijfde partij, maar lange tijd bleef hij overeind. Toen in de tijdnoodfase het spel in slag werk ontaardde, deed hij even wel een aantal miserabele zet ten en na de eerste tijdcontrole bleek hij in een eindspel met ongelijke lopers beland te zijn, waaruit geen ontsnappen mo- gelijk was. Wit: A. Joesoepov Zwart: J. Timman Nimzo-Indisch 1d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pc3 Lb4 4. e3 0-0 5. Ld3 d5 6. Pf3 b6 In de derde partij koos Timman met succes voor 6...c5 7. 0-0 Pbd7!? Hij begrijpt dat Joesoe pov zijn kennis daaromtrent wel heeft aangevuld en daarom kiest hij een ander systeem, waarmee Kortsnoj in de jaren vijftig succesvol was. 7. 0-0 Lb7 8. cxd5 exd5 9. a3 Een ander kansrijk svsteem is 9. Pe5. 9...Ld6 10. b4 a6 11. Db3 De7 Gebruikelijk is ll...Te8 waarop meestal 12. a4 volgt. 12. b5 axb5 Na 12...a5 13. a4 kan wit met 14. Ia3 zijn zwakke loper afruilen. 13. Pxb5 Pbd7 14. Lb2 c5 15. Pxd6 Dxd6 16. LfB c4 17. Dc2 g6 Gezonder ziet 17...Tfe8 eruit. 18. Lxd7 Pxd7 19. Pe5 Tfe8 20. Lc3 Lc6 Uiteraard wil Timman een actievere rol voor zijn loper creëren, maar op a4 heeft dit stuk toch weinig toe komst. Beter lijkt 20...Lc8 om. zo mogelijk, naar e6 of f5 te gaan 21. Db2 La4 22. e4 16 Het is begrijpelijk de IMwimi df diagonaal al-h8 dicht wil hou den. Toch kwam 22...dxe4 in aanmerking. Er ontstaat nu een eindspel met zware stukken en ongelijke lopers, een gevaarlijk soort eindspel voor een verdedi ger .23. Pxd7 L)\d7 24. c5! Det 25. ex!6 Dxf6 26. Tfel TxeU 27. tel M 28. Te5! I».- potato van de witte actie. Zwart moet nu ruilen en dat betekent dat de witte loper op d4 een superieu re positie gaat innemen. Inmid dels zijn ai beide spelers in tijd nood gekomen en de gevolgen daarvan zijn weldra merkbaar 28...Txe5 29. dxe5 De6 30. 1x14 Lb3 31. h3 h5 32. Dd2 U4 33. Dg5 107 Sterker is 33 Kg7 om 34. g4 met 34...hxg4 35 Iixg4 Ldl te beanfwoorden 34. g4 hxg4 35. hxg4 Ke8? Nu haalde 35...Ldl 36. 13! Lxf3? 37. Df4* Diets uit. maar 35 IJ7 B bS was vermoedelijk wel voldoen de geweest om de stelling te houden. 36. Kg2 Kd7? Daar moest de loper staan. 37. Kg3 Ldl? 38. O KcTT? Hij had nog 38...b5 kunnen proberen, maar ook dan krijgt hij het na 39. Dd2 La4 40. f4 zeer moeilijk. 39. D16! De winnende zet. Pion b6 gaat nu verloren en dan heeft wit op beide vleugels een meerderheid. De zwarte pion nen zijn machteloos. Merk waardig dat Timman deze ele mentaire wijsheid niet tijdig heeft onderkend. 39...Dxl6 Iets beter, maar evenmin voldoende was 39...Kd7 40. Lxb6 40. gxf6 Kd7 De tijdcontrole is gehaald, maar de partij is beslist. Er volg de nog 41Lxb6 c3 42. Ld4 c2 43. Lb2 Ke6 44. g5 Le2 45. K12 Lb5 46. Ke3 Le8 47. Kd3 La4 48. Kc3 Kd6 49. Lel Ke6 50. Kb4 en zwart gaf het op. SCOREBORD Nacompetitie afdeling Leiden leiden Hoewel de beslissing in de eerste klasse zondag van de afdeling Leiden ten aanzien van het kampioenschap nog moet vallen tweede paasdag MMO Teylingen bij UDO is het programma van de nacompetitie voor periodekampoenen in middels bekend. Daarin opgenomen is ook de verliezer van eer der genoemd duel. Mocht die wedstrijd in eerste instantie geen winnaar opleveren dan start de nacompetitie een week later. Het voorlopige programma is 26 april: Stompwijkse Boys - Bernard- us en UDO - MMO/Teylingen. 3 Mei: MMO/Teylingen - Stomp wijkse Boys en Bernardus - UDO. 10 Mei: MMO/Teylingen - Bemardus en Stompwijkse Boys - UDO. De wedstrijden van de laatste speeldag worden op neutraal terrein gespeeld. Matthaus mist EK munchen Het Duitse elftal zal het tijdens de eindronde om het Europees kampioenschap, in juni in Zweden, zonder aanvoerder Lothar Matthaus moeten stellen. Ip de rechterknie van de voet baller is een kruisband afgescheurd. De speler van Intemaziona- le staat ten minste vijf maanden op non-actief. Siemerink verliest van Chang hong kongJan Siemerink is in de kwartfinales van het met 575.000 gulden gedoteerde tennistoernooi in Hong Kong uitge schakeld. De Rijnsburger, als zesde geplaatst, verloor met 6-3,6- 2 van de als derde ingeschatte Michael Chang. Waterpolo-ploeg in kruisfinales mennecy Het Nederlands mannen-waterpoloteam heeft zich geplaatst voor de kruisfinales van het achtlandentoernooi in het Franse Mennecy. De ploeg van coach Ivo Trumbic won gisteren met 11-10 (4-2 3-4 1-2 3-2) van Tsjechoslowakije. Historische zege basketbalsters Valenciennes De Nederlandse vrouwenploeg heeft het basket- baltoemooi in Valenciennes geopend met een overwinning. Gis teren werd Korea verslagen met 73-68. Bij de rust keek Oranje nog tegen de achterstand van 13 punten aan, 26-39. Het was een historische zege. De eerste ooit op Korea, dat in Valenciennes met een verenigde ploeg uitkomt. Van Wijk verder bij Unicum leiden Het A-toemooi van Unicum verregende gisteren groten deels, maar Jacqueline van Wijk wist zich in de nattigheid toch bij de laatste vier te voegen. Ze won in twee sets van Marinka Bartels (7-5, 6-1). Pauline Mulder van Unicum kon hét tegen ti telhouder Eva Haslinghuis niet bolwerken. Ze verloor met dui delijke cijfers, 6-2, 6-1. Vandaag staan de uitgestelde mannen partijen van gisteren op de rol. Als het droog blijft beginnen Mi chael van den Berg (tegen Jeroen Heinhuis) en Dennis van Scheppingen (tegen Michel van der Sande) om 12.00 uur aan de kwartfinales. FC Groningen houdt kans op kwalificatie voor Europees voet bal. Na de 3-3 gisteravond tegen MW in Maastricht achterhaal de de formatie van Westerhof Vitesse op de vierde plaats. Mo gelijk geeft de vijfde positie al recht op een ticket voor deelne ming aan het toernooi om de UEFA-beker, volgend seizoen. Na een half uur stond de ploeg met 0-2 (2x Meijer) ach ter. Olde Riekerink strafte voor rust een blunder van MMV-kee- per Agu af, maar het werd 1-3 door een schitterende knal van Visser. Kort na rust liet Agu opnieuw een bal los, dit keer bij een schot van Olde Riekerink. Djur- ovski was ter plekke om te pro fiteren. Niet veel,later liep Van Duuren van de middenlijn door, na een pass van Holband! Alleen voor Agu maakte hij geen fout, 3-3. Linders van MW kreeg rood omdat hij Van Duuren bij het shirt pakte. ARCHIEFFOTO Frits Kantebeen praat in op Mirjam Hooman. Mirjam Hooman is een open boek voor Frits Kantebeen. In Leiden maakte de tafeltenniscoach zich dan ook geen enkel moment zorgen toen zijn pupil in Stuttgart het lan- dentoernooi wel erg stroef opende.Mirjam is te vergelij ken met een huis, dat uit hele Fijne stenen is opge bouwd," zegt de inmiddels in Duitsland gearriveerde trainer, „als er iets niet goed gaat, valt alles in elkaar en draait ze direct een stuk minder. Maar een dag later kan alles anders zijn." stuttgart rob onderwater Mirjam Hooman en Frits Kante been vormen een hechte een heid. Vanaf het moment dat Hooman vanuit Lichtenvoorde de wijk nam naar Leiden en in aanraking kwam met de trainer, was het sportliefde op het eerste gezicht. Volgend seizoen speelt Hooman voor Duitse marken bij Tus Glanen. Kantebeen volgt in haar kielzog en treedt ook over de grens op als steun en toeverlaat. „Maar ik ben geen vertrouwensman," verduidelijkt hij. „Dat zou iemand kunnen zijn die geen reet verstand van tafeltennissen heeft. Ik ben vriend en coach van Hooman. Dat is een juiste omschrijving." De 31-jarige Leidenaar be schouwt het uitstapje naar Duitsland als een grote uitda ging. „Ik heb lang genoeg in het Nederlandse wereldje rondgelo pen. Ik heb competitie gespeeld en ben trainer geweest. Dan weet je het allemaal wel en wil je wel eens wat anders." Hooman is dus gesteld op de aanwezigheid van de privé- coach. „Maar afhankelijk is ze niet," oordeelt Kantebeen. „Ze heeft wel behoefte aan een klankbord. In topsport is dat een normale zaak. Tennissers hebben dat ook. Bij tafeltennis sers luisteren een aantal dingen Hooman heeft een fijngevoe lige geest. „Ik moet veel op haar inpraten. Vooral op momenten dat het wat minder gaat. Mir jam is iemand die nooit met de rem erop kan spelen. Ze neemt dus veel risico's in haar spel. Dat vraagt mentale veerkracht." Daarom waakt Kantebeen er voor om hoge verwachtingen te scheppen bij zijn pupil. „Nadat Mirjam in Den Bosch de Top 12 had gewonnen, dacht iedereen dat ze op alle grote toernooien kan schitteren. Zo denk ik niet. Met de zevende plaats die ze in Wenen heeft behaald, heeft ze voor veel mensen gefaald, maar voor mij niet. Ik kan niet wakker liggen van een slechte dag, want ik weet dat het morgen weer be ter gaat." Mirjam Hooman is niet de enige die binnen de tafeltennis- bond zweert bij een privécoach. Trinko Keen heeft zich verbon den aan Carel Deken, voormalig trainer van Avanti. De NTTB ziet de ontwikkelingen met lede ogen aan. Het bestuur heeft het de spelers dan ook verboden om privécoaches mee te nemen op toernooien in buitenland. Maar voor Frits Kantebeen geldt een uitzondering, al wordt dat niet hardop gezegd in Stuttgart. De coaching van Mir jam Hooman is een heikel punt. Officieel hoort Kantebeen niet bij de ploeg, maar hij mag zijn pupil straks wel terzijde staan in de Schleyer-hal. Jan Vlieg is na melijk gerechtigd om hulp van anderen te vragen, als hij tij dens het individuele toernooi geen tijd heeft om te coachen. En vandaag, morgen en maan dag heeft Vlieg geen tijd. Vorm De gunstige loting voor Hooman is prettig, maar doet niet terzake. „We leven van wedstrijd naar wedstrijd. En over haar vorm kan ik maar een ding zeggen: ik heb het nog nooit meegemaakt dat ze in het verloop van een toernooi slech ter is gaan spelen." Bettine Vriesekoop sloot het landentoemooi af in mineur, maar donderdag in de eerste ronde van het dubbelspel bleek dat zij is hersteld van de zware inspanningen. Bij de loting heeft Vriesekoop het slechter getroffen dan Hooman. Zij is in de tweede ronde gekoppeld aan de Roemeense Emilia Ciosu. De Leidsé coach Oost is duide lijk: de Oude Vier van Njord is klaar voor de 109de aflevering van de Varsity die morgen bij Houten wordt gevaren. Niet als favoriet, liever zelfs nog een jaartje als underdog. Rekenend op een zorgvuldig opgebouwde eigen prestatie. Hopend op een misstap van de tegenstander. Vorig jaar nog was Oost assis tent van Algie, zelf een Varsity winnaar, en werd de ploeg vier de. Dit jaar staat hij zelf aan het roer, zij het aan de kant natuur lijk. Met assistentie op zijn beurt van de Oostduitse trai ningscoördinator Leichtfuss. Wie bepalen de wedstrijd? „De favorietenrol is dit jaar dui delijk voor Skadi met Koos Maasdijk aan boord. Zij starten op baan 2, naast ons op baan 1. Ze zullen misschien hard star ten, maar dat doen wij ook. Maasdijk laat het nog wel eens op de eindsprint aankomen, dat kan riskant zijn. Verder is er Ne- reus, vorig jaar winnaar, maar dit jaar zonder Arisz en Kelder man. Laga heeft dezelfde ploeg die vorig jaar derde werd. Nog niet gezien dit voorseizoen. In de strijd om de tweede plaats moeten we ons zeker kunnen mengen, maar dit seizoen zie ik ons nog liever wel als under dog." Wie bemannen de Oude Vier? „Exact dezelfde ploeg die vorig jaar nationaal kampioen werd in het senior-B veld en op een haar de uitzending naar de Match des Seniors op Sicilië Dat zijn Boeder, Scholten, Van Opstal en Reijchard. De eerste en de laatste zaten vorig jaar ook in de Oude Vier, de an dere twee maken hun debuut. Stuurman is voor de vierde maal Bijleveld. Bij het coachen word ik bijgestaan door Boven berg en van der Werf'. Kunnen lichte roeiers ook in de Oude Vier komen? „Njord heeft inderdaad enkele goede lichte roeiers. De selectie heeft echter plaatsgevonden op grond van vermogen, en deze vier hadden wat dat betreft ge woon het meeste in te brengen. Volgend jaar wil coördinator Leichtfuss de Oude Vier overi gens samen stellen uit tweetjes. Gewoon de twee snelste twee tjes samen in de Vier, of ze nu licht zijn of zwaar." Hoeveel invloed heeft Leichtfuss op deze Oude Vier gehad? „Zijn invloed is bijzonder groot geweest. Wat betreft de roei- techniek is hij een grote steun. Als ik een' probleem heb met een roeier hoef ik hem maar even aan te spreken en hij weet precies waar ik het over heb. Ook bij de seizoensopbouw heeft hij veel invloed gehad. Vanaf september vorig jaar heb ben we duidelijk naar de Varsity toegewerkt. Leichtfuss heeft de wedstrijden in de voorberei dingsperiode uitgekozen. In te genstelling tot vorig jaar, toen de ploeg pas drie weken voor de BETAALD VOETBAL Eredivisie MW - Groningen 3-3 (3-1). 15 Me.tef 1-0. 26 Meiier 2-0. 29 OMC R-ekerink 2 1 43 Visser 31, 50 Diurovski 3 2. 61 V»n Duuren 3-3 Sc hei öy echter Lemmers Toeschouwers 4000 Rode kaart 70 Lmde-s (MW) Gele kaart Diuro*ski. Mui/mgh (FC Groningen) Eerste divisie FC Zwolle Emmen 2-2 (1-1). 27 T.mmerman 1-0. 29 Van Oostrum 1 l 49 0e Jonge 1 2. 63 Konterman 2 2 <«r«Hchop) Scne.dvech ter Janssen Toesc houwers 1315 Gete kaart DAMMEN HOCKEY AMSTELVEEN Europese bekers voor lands kampioenen Mannen Groep A: Uhienhorst (Ou Racing Club de Par s IFra) 3-0 13-0), Havant (Eng) Leopold (Be 2 2 12 1 Groep B AHetico Tertassa (Spa) L snagarvey (Ier) 3 1 (1-1) Btoemendaai (Ned) Alma Ata (GOSI 2 0(0-0) Vrouwen Groep A: M&C (Ned) Siougr T ng) 4 0 (1-0) Amsterdam PegaSuS lier) 4 0 (1-0) Groep B Western Kir» iSch. Emtracht- Frankfurt (DuO 3-1 (1-1) Club de Campo (Spa) - Stade Francais (Frai 3 1 '1 0) Mannen Groep A »n;( g \.- l> (Pon 8-1 (24)1 MGC (Ned) Rot Www Mun chen (DuO 7 1 (3-01 Groet B Hounyow (Eng) - Wh,te Star (Ben 8 1 (3-0' niescei (Spa) Harlequins (Ier) 8-0(7 0) Vrouwen Groep A VOP W S* Mos. u (Rus) 4-0 (3 01 Groep B f -St Personnel (Eng) - Sa' Sebastian (Spa (1-0). Od Aieundra (Ier) Ra rt ei berg (Dm) 0-0 SCHAKEN TENNIS VOLLEYBAL ZAALVOETBAL CATANIA kwalificatie toernooi WK r Ne der'a>3 3 to 1) 16 R r*J 0 1 72 Proet t. 1 1 2 7 lootvwd 1 7 vr T-eefs 1 3 -d stand 1 Nede-andA 7 2 k»gos.e,-e 4-5. J Itai* 4 4 4 Bega 4 3 5 Portugal 4-1 KOERSEN Varsity bij elkaar kwam, roeien we nu al die tijd al in deze sa menstelling. Daar gaat rust vanuit. Ook het vaststellen van de trainingsbelasting is in nauw overleg met Leichtfuss gebeurd. Tot en met december trainden we tien maal per week en heb ben we vooral veel kilometers gemaakt. Januari was rust maand maar nu trainen we zeer intensief. Veertien keer per week." Wat gaan de roeiers na de Varsi ty doen? „De hele ploeg zal zich op de Randstad Regatta, één week na de Varsity, trachten te kwalifice ren voor uitzending naar de we reldkampioenschappen voor studenten. Leichtfuss heeft het zo uitgedokterd dat de ploeg op beide wedstrijden in vorm kan zijn. Verder in het seizoen heb ben Boeder en Scholten als doel uitzending in de ongestuurde twee naar de wereldkampioen schappen voor roeiers tot 23 jaar. Ook Reijchard en van Op stal zullen wellicht in dit num mer tuuten, maar /ii zijn In* middels 23 en zullen zich dus in het SA-veld moeten begeven." De Oude Vier van Njord staat op scherp voor aflevering 109 van de Varsity.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23