Rijnlands: broekriem aanhalen 'Onderwijs een tijdje met rust laten' Regio Leiden Euro Disney magneet Nederlandse parken Ingrijpende verbouwing Gevers Deynootschool Nieuw bloed brandweer Voorschoten Warmondse 'Trekpleister' blijkt in trek Oudheidkamer wil nieuw 'dak' ZATERDAG 18 APRIL 1992 17 Playbackshow op jaarmarkt oegstgeest De winkeliersvereniging Oegstgeest-Actief organi seert dit jaar tijdens de jaarmarkt op dinsdag 5 mei een play back- en soundmixshow. De jeugd kan zich inschrijven voor de playbackshow, jongeren en volwassenen kunnen een poging wagen in de soundmixshow. Het maximum-aantal deelnemers per categorie is twaalf. Deelnemers kunnen zich melden bij Op dam, tel: 071-170707. Paasactiviteiten in De Does leiderdorp» Sportcentrum De Does in Leiderdorp organiseert in de paasvakantie weer speeldagen in het zwembad. Onder het motto 'Een ei vol verrassingen' ligt het zwembad weer 'eivol' met speelattributen. In alle baden van De Does kan dinsdag 21, donderdag 23 en vrijdag 24 april van 11.00 tot 15.00 uur volop worden gespeeld. Donderdag is het patatdag. Iedere bezoeker ontvangt die dag bij aankoop van een toegangsbewijs een 'Does- muntje'. Daarmee kan een bakje patat worden gehaald bij de bikinibar in het recreatiebad. Op eerste paasdag is het zwembad gesloten. Op tweede paasdag is het zwembad geopend volgens het zondagrooster: van 10.00 tot 12.00 uur is er familiezwemmen en van 12.00 tot 15.00 uur vrij Beiaardkunst in Warenar wassenaar De Unie van Vrijwilligers organiseert op donderdag 23 april de laatste culturele ochtend van het seizoen in theater Warenar. Mr. Romke de Waard, Nederlands bekendste beiaar dier, zal deze ochtend iets vertellen over beiaardkunst. Iedereen is welkom vanaf 10.00 uur. Belangstellenden die nj^t over eigen beschikken kunnen via tel. 01751-79542 proberen of er, tegen vergoeding, iets geregeld kan worden. Jeroen Piket bij schaaksimultaan oegstgeest De Stichting Winkelcentrum 'lange Voort' houdt op Koninginnedag een schaaksimultaan in het gemeentecen trum aan de Lijtweg. Er wordt gespeeld tegen de Nederlands kampioen Jeroen Piket. Deelnemers kunnen zich aanmeldingen bij Münninghoff, tel: 071-175170. Bij de komst van het imposante Euro Disney in Frankrijk kun- nen ook de Nederlandse attrac tieparken goed garen spinnen. De publiciteitscampagne die met de opening van de nieuw ste loot aan de Disney-stam ge paard gaat, heeft namelijk een enorme uitstraling. Directeur J. van Zuylen van Nijevelt van het Wassenaarse Duinrell was deze week bij de première van de nieuwste Film voor het 3D-theater van zijn park wel bereid die theorie toe te lichten. „Alle kinderen die momenteel worden geconfron teerd met de reclames voor Eu ro Disney, beginnen onmiddel lijk bij hun ouders te zeuren of ze niet naar Parijs kunnen afrei zen. Pa krabt zich dan naden kend op het hoofd als hij de prijzen voor de reis, de toegang en de overnachting bij elkaar optelt. Hij komt dan al snel tot de conclusie dat Euro Disney er niet in zit en stelt als compro mis een Nederlands attractie park voor. Voor enige concur rentie ben ik dus niet bang." Ook de Floriade in Zoeter- meer legt Duinrell volgerts Van Zuylen geen windeieren. Het Wassenaarse attractiepark be schikt ook over overnachtings mogelijkheden op een grote camping en in zogenaamde 'Duingalows', een combinatie tussen stacaravans en bunga lows. Veel bezoekers aan de Flo riade kiezen voor een verblijf op Duinrell, zo stelt Van Zuylen aan de hand van het aantal boe kingen vast. Het Wassenaarse park ver wacht dit jaar in totaal 1,2 mil joen gasten te mogen begroe ten. Er is dit jaar voor ongeveer tien miljoen gulden in Duinrell geïnvesteerd. De belangrijkste nieuwe attractie, de Splash, .wordt met Pinksteren geopend door staatssecretaris Y. van Rooij. Het Rijnlands Lyceum in Wassenaar moet de komende jaren de broekrienuaanhalen. De financiële positie staat onder druk als gevolg van het teruglopend aantal leerlin gen en de hoge onderhoudskosten van het gebouw. Dit stelt drs. J. Lourens, bestuursvoorzitter van Het Rijnlands Lyceum, in het eerste jaarverslag dat de scholengemeen schap heeft gepresenteerd. wassenaar karen tangel Het teruglopend leerlingenaan tal is een logisch gevolg van het feit dat het aantal geboorten in Nederland terugloopt. Omdat de bijdrage van de rijksoverheid is gebaseerd op dat leerlingen aantal, lopen ook de inkomsten terug. Het is volgens voorzitter Lourens dan ook vooral zaak het aantal leerlingen op peil te houden, 'door uit te dragen hoe goed en leuk de school is'. In de praktijk wordt er al volop gewerkt aan het verbete ren van het imago. Volgens rec tor J. Mos gebeurt dit onder meer door buitenschoolse acti viteiten. „Ik stond afgelopen donderdag nog met een groep van 250 leerlingen in de regen op het strand voor een paas- wandeling. Ondanks het weer hebben we tóch genoten. Na af loop hebben we met z'n allen ontbeten en was het al met al een geslaagde actie." Het Rijn lands Lyceum heeft dit jaar ove rigens 15 aanmeldingen meer binnen dan vorig jaar, laat Mos trots weten. Flet gebouw van de scholengemeenschap aan de Wassenaarse Backershagenlaan vormt een zeer hoge kosten post. Het heeft vele loze ruim ten, waardoor het stoken en schoonhouden relatief duur zijn. Eind april begint de school met de renovatie van het onder komen. Rector Mos: „We willen een compacter gebouw dat doelmatiger kan worden ge bruikt. Er zijn nu veel te veel bij gebouwen. Het moet geen mo derne blokkendoos worden, maar we willen terug naar de oorspronkelijke staat, zodat de oude charme kan herleven. Het is een prachtig pand, alleen kun je dat nu bijna niet meer zien." De renovatie omvat onder meer een uitbreiding van het aantal lokalen, de vervanging van de stalen puien van het oudste deel van het pand en de ver plaatsing van een aantal voor zieningen, zoals de bibliotheek. Het streven van de rijksoverheid naar steeds grotere scholenge meenschappen heeft er de afge lopen periode toe geleid dat het Rijnlands Lyceum op een aantal onderdelen sterk is uitgebreid. De school fuseerde, na een ja renlange samenwerking, met de Schout bij Nacht Doorman mavo. Vrijwel tegelijkertijd diende het bestuur van de inter nationale afdeling van het Ne derlands Lyceum in Den Haag een verzoek om fusie in. De Ne derlandse afdeling van die school moest worden gesloten en de internationale afdeling kon alleen voortbestaan als ze zou samengaan met een andere school voor havo-vwo. Het Rijn lands Lyceum had al jaren de wens de opleiding te verbreden met een internationale afdeling. Sinds augustus 1991 is die er dan ook. De scholengemeen schap beschikt overigens over twee dependances in Engeland en Schotland, waar lessen ge volgd worden door leerlingen van (Nederlandse) ouders die in het buitenland verblijven. Bestuursvoorzitter Lourens verwacht dat dank zij de 'inter nationalisering' van het Rijn lands Lyceum de financïele po sitie verder kan worden verbe terd. „De verschillende afdelin gen moeten zichzelf kunnen be druipen. Maar wat wel scheelt is dat allerlei algemene kosten voor bijvoorbeeld de schoollei ding beter kunnen worden ver deeld. Dat is een belangrijke re den waarom we de begroting van het Rijnlands toch sluitend hebben gekregen", aldus voor zitter Lourens. voorschoten Het moet uiteindelijk uitmon den in een uitbreiding, maar voorlopig lijkt het alsof er alleen iets is weggehaald. De Ge vers Deynootschool aan de Schoolstraat in Voorschoten ondergaat een ingrijpende ver bouwing. Op de bendenverdieping wordt het gebouw naar de kant van het plein uitgebreid met een speellokaal en een gemeenschappe lijke ruimte. De daken van de twee lokalen gaan dienen als extra speelruimte voor de kinderen. Via een trap kunnen zij hun nieuwe speelgele- genheid bereiken. Halverwege de trap wordt bovendien een glijbaan gebouwd die op het speelplein uitkomt Op de bovenverdieping wordt de indeling van het pand niet veranderd. De vier groeps- lokalen ondergaan alleen een 'face-llft'. Ze krijgen nieuwe kozijnen, andere vloerbedek king en een verlaagd plafond. Verder worden in alle lokalen aanrechtjes aangebracht. De verwachting is dat na de zomervakantie de leerlingen en leerkrachten, die tijdelijk naar de Johan Willem Frisolaan zijn uitgeweken, hun vernieuwde schoolgebouw kunnen be trekken. voorschoten astrid v Het korps van de vrijwillige brandweer in Voorschoten wordt waarschijnlijk aangevuld met vier of vijf nieuwe leden, onder wie een paar vroüwen. Hiermee is commandant J. Herpst uit de personeelsproble men. Hij kampte met een on derbezetting in zijn korps, dat officieel 28 leden moet tellen. Verder moest rekening worden gehouden met het feit dat in de loop van dit jaar een aantal spuitgasten vanwege hun ge vorderde leeftijd afzwaait. „Als een brandweerman 55 jaar is moet hij met pensioen", zegt commandant Herpst. „Om die reden vertrekken er elk jaar wel vrijwilligers. Maar de uit stroom van de afgelopen jaren is vooral veroorzaakt doordat grote bedrijven uit Voorschoten verdwijnen. Als er onder het personeelsbestand van die on dernemingen ook korpsleden zitten, zijn we die meteen ook kwijt." Dit jaar heeft de brandweer nadrukkelijk in de advertenties aangegeven dat ook vrouwen kunnen solliciteren. Op de voorlichtingsavond van vorige week meldden zich elf r aan. Na de eerste selectie zijn daarvan nog een stuk of vijf kandidaten over. Die moeten nog enkele procedures en een keuring doorlopen. Reserveleden „Van de nieuwe vrijwilligers is een deel overdag voor honderd procent beschikbaar", vertelt commandant Herpst. .Anderen zijn voor 50 procent beschik baar, maar die kunnen elkaar weer aflossen. Op het moment zijn twaalf leden van het korps overdag in Voorschoten aanwe zig. Wij hopen dat nu aan te vullen tot veertien a zestien mensen. Dat is wel nodig ook. Op één wagen zitten zes brand weerlieden. Om twee wagens te bemannen hebben we ook wat reserve-leden nodig. Lr is altijd wel iemand ziek of op vakan tie." In september begint de nieu we brandweercursus. Op z'n \Toegst kunnen de nieuwe krachten begin volgend jaar mee uitrukken. Tot die tijd voorziet Herpst geen proble men. „De lichte onderbezetting van bet moment heeft geen ge volgen voor de veiligheid", ver zekert hij. WARMOND 'Trekpleister in oorlogstijd', het boek over de oorlogsjaren in Warmond, blijkt een succes. In middels zijn er, bijna drie maanden na het ver schijnen van het boek, een dikke 1000 exempla ren van verkocht. De drukker had zo'n 1200 exemplaren afgeleverd. Een herdruk komt er volgens Van Dam dan ook niet, maar dat is ook nooit de opzet geweest. Op de uitgaven is door de Warmondcrs over wegend positief gereageerd De Sassenheimse auteur Hein van Dam heeft tot dusverre slechts één negatieve reactie gekregen Eén van de tien tallen Warmonders die voor het boek werden geïnterviewd, bleek niet blij met de term 'gast arbeider' waarmee hij werd omschreven De Warmonder in kwestie was destijds allesbehalve vrijwillig naar Duitsland afgereisd en had liever als 'dwangarbeider' te boek willen staan Directeur van.Leiderdorpse PWA-school bij viering jubileum Kasteel De Wittenburg in Was senaar, een internationaal ont vangstcentrum voor het be drijfsleven, wordt verbouwd. Op souterrain-hoogte wordt een zaal bijgebouwd voor verhuur bij gelegenheden als concerten, diners en conferenties. De zaal ligt verzonken in het terrein, zo dat het aanzien van het kasteel niet zal veranderen. De vergun ning voor de verbouwing is in middels verleend, maar de werkzaamheden zullen niet eer der dan in oktober beginnen. Het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders is deze week akkoord gegaan met de aanleg van een tijdelijke in- en uitrit aan de kant van de Rijksstraatweg. Door de aanleg van deze verbinding wordt voorkomen dat het zware bouwverkeer via de Bloem camplaan aanrijdt Het ont vangstcentrum overlegt nu nog met de gemeentelijke dienst groenvoorziening over de maat regelen die getroffen moeten worden om de bomen bij de Rijksstraatweg zo min mogelijk te beschadigen. Waarschijnlijk worden de bomen in de bouw periode met planken omkist. Financiële steun gezocht bij Leiderdorpers Onder het motto 'Help de Oud heidkamer onder dak' gaat de Leiderdorpse Oudheidkamer vanaf 1 mei actie voeren voor een nieuw onderkomen. De stichting heeft zo'n 120.000 gul den nodig om een pand te kun nen kopen. Omdat Leiderdorp dit jaar 1213 jaar bestaat, beeft de stichting zich ten doel ge steld 1213 inwoners te vinden die bereid zijn elk 100 gulden te betalen. Ook de bedrijven worden be naderd. Voorzitter B. Mul van het bestuur van de Oudheidka mer begrijpt echter wel dat men daar echt niet op de zoveelste smeekbede zit te wachten „Wc stellen er dan ook wat legen over. Van de actie wordt een ge denkboek gemaakt, waann be drijven kunnen adverteren. f>e advertentieruimte kost, u raadt het al, 1213 guldenaldus Mul. „Dat is niet zo veel als je het vergelijkt met normale adver tentiekosten en bovendien blijft het boek lang in de Oudheidka mer bewaard Het krijgt dus his torische waarde." De Oudheidkamer heeft een nieuw onderkomen nodig om dat de huidige jpcatie, de zolder van het restaurant van de Hol lands* he Tuvn aan de Hoofd straat, in december door de ei genaar zelf gebruikt gaat wor den. Dit was vijf jaar geleden overeengekomen in het huur contract De gemeente Leider dorp heeft al laten weten geen geld over te hebben voor een nieuw pand Wel wil ze het hui dige huurbedrag, 3500 gulden, blijven doorbetalen. Mul is teleurgesteld over de houding van de gemeente. „Op die manier wordt de verant" woordelijkheid wel erg makke lijk ter zijde geschoven. Het ge meentebestuur heeft destijds die afspraak gemaakt met de Hollandsche Tuyn. Dat is bui ten ons om gegaan. Dan kun nen ze ons nu niet zo maar la ten vallen", aldus de voorzitter. De stichting zelf heeft gren geld De Oudheidkamer moet rondkomen van de tientjes die de zestig donateurs ovrtmakrn. Mul erkent dat het streven om nu zelf een pand te kopen, hoog gegrepen is ..Maar het gaat om de historie van leiderdorp. Als wt met z'n allen proberen iets van onze geschiedenis te hcwa ren, moeten wc daar ook waf voor om hebben. zou willen dat de i t in zo'n hoog tempo veran deringen blijft opleggen. De ontwikkelingen in het onderwijs volgen elkaar veel te snel op. is jammer, want er gaat enorm veel tijd in gitten. Die kunnen we bij voorbeeld beter besteden aan een leuke drama les of leerlingen met proble- Directeur E. Snell van de Lei derdorpse Prins Willem Alexan- derschool grijpt de viering van het 25-jarig jubileum van de ba sisschool aan om zijn wens ken baar te maken. Hij wil door het ïisterie van onderwijs een tijdje met rust worden gelaten. „We zijn nu steeds bezig met management. Aan het inhoude lijk bezig zijn met het onderwijs kom je niet of nauwelijks meer Sinds de oprichting van de Prins Willem Alexanderschool de Leeuwerikstraat in 1967, zijn de leerkrachten getuige ge weest van menige verandering. Leerkracht T. Güttinger: „Toen ik hier kwam werken, in het be- van de jaren zeventig, waren de eerste onderwijsvernieuwin gen wel achter de rug. Daarna kwam nog de vorming van de basisschool en het schoolwerk plan voor 4- tot 12-jarigen. In verband met die basisschool hebben we de school verbouwd, zodat de kleuters in hetzelfde gebouw kwamen." Anderhalf jaar geleden onder ging de Prins Willem Alexander school die het jubileum viert met een feestweek van 22 tot en t 29 april opnieuw een in grijpende wijziging door de fu- met de Springschans. „Die is heel klein geworden en we moesten dus wel fuseren", al dus Snell, die vöör de operatie directeur van de Springschans is. „Bij de schaalvergroting nu aan de gang is, kunnen daardoor buiten schot blij- Directeur E. Snell (rechtsachter) van de Prins Willem Alexanderschool temidden v het onderwijs kom je niet of nauwelijks meer toe." ven. De norm voor een basis school in Leiderdorp is mini maal 170 leerlingen. Wij hebben er 213." Televisie De leerlingen van de basis school worden inmiddels heel anders benaderd dan een kwart eeuw geleden. „We geven de kinderen een vraagstuk en moe digen ze aan zelf een oplossing te vinden. Er wordt veel meer gediscussieerd in vergelijking met vroeger. De kinderen zien ons ook niet meer als de autori teit en noemen ons gewoon bij de voornaam. We bespreken veel meer, bevelen niet. maar leggen uit waarom iets niet kan of mag. Daarna moeten de kin deren zich wel aan de afspraak houden. Wanneer ze dat niet doen, vinden ze het zelf ook heel rechtvaardig als ze straf krijgen. Ze leren wat de grenzen zijn en hebben daarbinnen de vrijheid om te bewegen." De televisie speelt ook een veel belangrijker rol. „Kinderen zijn daardoor heel visueel inge steld en kunnen steeds slechter luisteren naar een les die alleen mondeling wordt gegeven Door de programma's worden ze zelf wel mondiger, ze bellen bijvoorbeeld naar de kindertele foon", merkt4 Güttinger De leerkrachten zelf krijgen ook te maken met problemen die vroeger niet of nauwelijks aan de orde kwamen. Eén van de belangrijkste daarvan is het herkennen en de opvang van incest-slachtoffers. Snell: „Leer krachten worden niet opgeleid om slachtoffers van incest op te vangen. Als het waar is dat één op de tien kinderen wordt mis bruikt. zou je in elke klas zo'n drie incest-slachtoffers hebben. Van dat idee schrik je enorm." „We weten dat ook hier kin deren hebben gezeten die zijn misbruikt en mishandeld, maar wij hebben dat nooit gesigna leerd", vult Güttinger aan ..Ik vind dat een hele nare gedach

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17