Leiden Regio Meer kansen voor mannen op school Juüu; Oude Olympische Spelen herleven Festival inet unieke, oude Leidse films De liefde tussen een scholiere en een dolfijn TATERDAG 18 APRIL 1992 13 Nieuw middel 1 K Hoogheem- I D raadschap van Rijn land heeft bij toeval een nieuwe methode ontdekt om de hoeveelheid fosfaat in afvalwater aanzienlijk te verminderen jfiroekriem aanhalen "7 Door een teruglo- I pend leerlingenaan- ftal en hoge onderhouds- jkosten moet het Rijnlands (Lyceum in Wassenaar de ikomende periode op de I kleintjes letten Wethouder overweegt vrouwen-voorrang te versoepelen Wethouder H. Koek (onderwijs) overweegt de regels die (rouwen voorkeur geven bij vacatures in het openbaar Dnderwijs te versoepelen. Gedacht wordt om op scholen jvaar vrouwen in de meerderheid zijn, mannen ook de inogelijkheid te geven een leidinggevende functie te be deden. Bovendien wil Koek meer rekening gaan houden Inet de wensen van het personeel wanneer een nieuwe directeur wordt aangetroldcen. gens niet zonder slag of stoot. Bij de vervulling van de vacatu re van rector op het Gymnasi um spande een vrouwelijke kandidaat een kort geding om te bewerkstelligen dat zij alsnog zou worden voorgedragen zij verloor overigens terwijl op de Rembrandt-scholengemeen- schap het personeel te hoop liep tegen de voordracht van een vrouwelijke rector. Koek signaleert dat er 'weerstanden zijn geweest' en wil daar in de toekomst 'rekening mee gaan houden'. In het basisionderwijs blijkt in vergelijking met vijf jaar gele den niet veel veranderd. Bijna de helft van de openbare basis scholen wordt geleid door een vrouw. In het speciaal onderwijs heeft het beleid geen enkel re sultaat gehad. Geen van deze scholen heeft een vrouwelijke directeur. ten het einde van dit jaar wordt ||e vrouwen-voorrangsregeling bpnieuw bekeken. Dan zal ook blijken welke uitzonderingen de (vethouder wil gaan maken. Zij niet van plan de regeling in haar geheel af te schaffen. Vol lens de wethouder zijn er goe ie resultaten geboekt en dat pleit er juist voor de regeling in grote lijnen voort te zetten. Vijf jaar geleden werd de yrouwen-voorrangsregeling in Leiden geïntroduceerd met als poel meer vrouwen op leiding- levende posities te krijgen. Zo trijgen vrouwen op scholen (vaar meer dan 50 procent man nen werken, de absolute voor- Leur. De maatregel blijkt vooral re- iultaat te hebben gehad in het ppenbaar voortgezet onderwijs. Leiden kende vijf jaar geleden heen vrouwelijke directeuren of fectoren, nu worden twee van Ie drie vo-scholen door vrou- (ven geleid. Dat verliep overi- Kwaliteitseisen In Amsterdam waar ook vijf mmtmi - "perfekte balans tussen flexibiliteit en zakelijkheid" Admiraalsweg 4 2315 SC Leiden (ind De Waard) lel. 071 - 227225 lax 071 - 219621 All-round specialist in nieuwbouw .verbouw, renovatie, restauratie en (groot-) onderhoud van grote en kleine bouwprojekten. Tevens bungalow- en villabouw en inlerieuraanpassingen. Eenmalig festijn in Volkshuis verkrijgbaar waarin enkele hon derden titels van films en video- pbanden zijn opgenomen. De catalogus is interessant voor verzamelaars van beeldmateri aal maar ook voor club- en buurthuizen die zo aan de weet kunnen komen waar ze voor de films die ze willen vertonen, te recht kunnen. WIM KOEVOET EN WIM WEGMAN Liefhebbers van oude films over Leiden kunnen op zaterdag 16 mei hun hart ophalen. In het Leidse Volkshuis wordt die dag een festival met onder meer voor- en naoorlogse film- en vi deobeelden. De voorverkoop begint woensdag 22 april. De kaarten kosten 15 en 25 gulden en zijn verkrijgbaar op het stad huis, bij de stichting welzijn en bij het gemeentearchief. De or ganisatoren verwachten een stormloop op de 250 zitplaat sen. Ondanks de vermoedelijk grote belangstelling, blijft het echter bij een eenmalig festijn. Het festival is 'Stadsbeeld in beweging' gedoopt en wordt ge organiseerd door, de Dirk van Eckstichting. Medewerking komt er van de Leidse Video en Smalfilm Liga, het Centrum Leidse Stadsfilms, de Stichting Industrieel Erfgoed, het ge meentearchief en de 3 October- Vereeniging. Behalve films zijn er ook le zingen. In de films en de lezin gen komen onder meer de ge- meeptereiniging tussen 1914 en 1939 "aan bod, de bevrijdings feesten en de brand bij de firma Krantz (1956). Verder zijn er beelden te zien van de oude Leidse veemarkt en verschillen de 3 oktoberfeesten. Volgens de organisatoren zullen de bezoe- 'kers bij het zien van sommige oude filmfragmenten overigens 1 versteld staan hoe de stad de af gelopen tientallen jaren is ver anderd. Er zitten films bij die nog nooit eerder zijn vertoond. Op de festivaldag is een catalogus Archief De Dirk van Eckstichting hoopt dat het festival de aanzet wordt voor een Leids audio-visueel ar chief. „We proberen mensen van het nut daarvan te overtui gen. Beelden en geluidsbanden worden nu zeer verspreid be waard. Als ze op een plek wor den geregistreerd, en eventueel opgeslagen, worden ze beter toegankelijk voor het publiek", aldus voorzitter Jaap Moes van de Stichting. De organisatie heeft nu al on geveer 450 films en film-frag menten geïnventariseerd. Som mige daarvan verkeren overi gens in een vrij slechte staat. Moes: „Het zou mooi zijn als we te zijner tijd geld loskrijgen om die beelden te restaureren. Maar zo ver zijn we nog niet. We moeten eerst maar eens proberen om het archief op po ten te zetten." Het is per se niet de bedoe ling om een Leids filmmuseum op te richten. „Dat is weer wat te veel van het goede. Er wor den trouwens al heel veel films van leiden bewaard bij de Rijksvoorlichtingsdienst, Poly goon en de Nederlandse Smal- fi'm liga. Het lijkt me niet zo zinvol om het werk dat zij doen, te kopiëren." jaar geleden met voorrangsbeleid werd gestart is onlangs besloten de regeling af te schaffen. Amsterdam ver legt de aandacht naar andere achterstandsgroepen als al lochtonen. Koek is zeker niet van plan Amsterdam te volgen. In het Leidse college van B en W wordt echter verschillend gedacht over het nut van de regeling. Wethouder A. van Bochove (CDA/personeelszaken): „Je moet je afvragen of het resultaat van dit beleid niet hetzelfde ge weest zou zijn zonder dit be leid." Hij pleit er voor de aan dacht te verleggen naar betere opleiding van vrouwen. Maar Koek vindt dit soort uitspraken onzin: „Met uitlatingen hoe het geweest zou zijn zonder voor rangsbeleid, begeef je je op glad ijs." Meer aandacht voor andere achterstandsgroepen is volgens Koek niet noodzakelijk. In per soneelsadvertenties van de ge meente wordt altijd opgenomen dat voor allochtonen (m/v) de zelfde voorrang geldt als voor vrouwen. In de praktijk heeft dat nog geen resultaten opgele verd. Onderwijsambtenaar Hes- selink: „We hebben één al lochtone vrouw in een school leiding. Allochtone mannen hebben een paar keer naar een dergelijke functie gesolliciteerd, maar ze voldeden niet aan de kwaliteitseisen." LEIDEN WIM WEGMAN Het Rijksmuseum van Oudhe den laat in het weekeinde van 2 en 3 mei een klassieke vijfkamp herleven. Dat was een van de onderdelen van de Olympische Spelen, zoals die in het oude Griekenland werden gehouden. Het evenement maakt deel uit van een speciaal programma dat het museum houdt over de klassieke Olympische spelen. De vijfkamp wordt nage speeld door vier atleten, die ie der een Griekse plaats vertegen woordigen. De rituelen die vroeger golden, worden zo pre cies mogelijk uitgevoerd. Zo opent een 'priester' de spelen een plechtige het beeld van de Griekse Zeus. De priester treedt tijdens de wedstrijd ver der op als scheidsrechter. De oude vijfkamp bestaat uit de onderdelen worstelen, ver springen, hoogspringen, ge wichtheffen en boksen. De meeste sporten worden overi gens anders beoefend dan te genwoordig het geval is. Bij het worstelen moeten de deelne mers bijvoorbeeld overeind blij- Als rug, schouders, knieën of heupen de grond raken, merkt de scheids rechter dat aan als een val. Ie mand die drie keer valt, heeft verloren. Het is de deelnemers verboden elkaar te bijten of met de vingers in eikaars ogen te steken. Bij hét verspringen moeten de atleten vanuit stilstand, met twee halters in de hand, weg springen. Ze worden geacht keurig met beide voeten naast elkaar te landen. De boksers van vroegers hadden wat meer vrij heid dat tegenwoordig. Zo on geveer alle slagen of stoten mdt open of vlakke hand wa ren geoorloofd. De prijsuitreiking van de vijf kamp in Oudheden zal een mengeling van modeme en klassieke tijden worden. De prij zen worden overhandigd door Ria Stalman, Olympisch kam pioene discuswerpen tijdens de Spelen in Los Angeles. De win naar wordt vervolgens gehul digd door de priester. De vijfkamp is niet het enige evenement tijdens het Olympi sche weekeinde. In de filmzaal van het museum worden conti nu films vertoond over de klas sieke Spelen. Speciaal voor kin deren is dat weekeinde de pre mière van de Nederlandstalige tekenfilm 'Goofy de olympische kampioen'. Het Rijksmuseum van Oudhe den is gevestigd aan het Ra penburg 28. Het is op 2 en 3 mei geopend van 12.30 tot 17.00 uur. 'Het water was ijskoud maar ik wist dat hij zou komen' LEIDEN LOMAN LEEFMANS Ze is te jong om Flipper op tv te hebben gezien. Maar toch zijn dolfijnen de grote liefde van de 15-jarige Aaf Verkade. 'Aaf Ver kade Dolfijnenstudio', staat op een van de deurbellen van een statig grachtenpand aan het Ra penburg. Op Aafs kamer wordt duidelijk wat daarmee wordt bedoeld. Enkel en alleen dolfij nen: Afbeeldingen, boeken, t- shirts, schilderingen, folders, knipsels, handdoeken, speldjes, video's etc. „Vanaf mijn vierde ging ik een maal per jaar naar het dolfi narium in Harderwijk. En toen ik nog een beeldje van een dol fijn van mijn ouders kreeg, was ik verkocht. Steeds vaker ging ik naar Harderwijk en daar bleef ik dan de hele dag, van de eerste show om tien tot de laatste om zes uur. En dan blijven wachten om te kunnen kletsen met de trainers, maar die hadden daar meestal geen zin in", herinnert Aaf zich. Dat veranderde toen ze een fotografe ontmoette die Aaf ge bruikte voor een fotoserie in het dolfinarium. Ze mocht de half op de kant geschoven tuime laars aaien en een foto van de stralende Aaf met twee dolfij nen prijkte een maand later in het jeugdblad Taptoe. Roze dolfijn „Daar móet ik heen" was de eerste reactie van de Leidse na dat ze in een krant van oktober 1989 had gelezen dat er in een baai bij het plaatsje Dingle in Ierland een wilde dolfijn zwom die bepaald niet mensenschuw was. Het dier had van de plaat selijke bevolking de naam Fungi gekregen. De vissers zagen brood in hun 'huisdier' en bouwden hun boten om tot toe risten vaa^[tuigen voor de toege stroomde dolfijnkijkers. „In 1989 was het nog rustig. Je voer met een schip naar het midden van de baai waar Fungi zwom", aldus Aaf die echter veel meer van plan was dan alleen kijken. Gehuld in een duikpak en een monovin aan haar voeten, een trompet en opblaasbare roze dolfijn sprong ze van de boot en zwom het dier tegemoet. „Het water was ijskoud maar ik wist gewoon dat hij kwam. Dolfijnen zijn gevoelig voor trillingen en het lijkt wel of ze van muziek houden. In het begin kwam hij nog niet zo dichtbij maar hij Met een trompet trachtte Aaf de aandacht van Fungi te trekken: „Het lijkt wel of dolfij' was wel gek op de roze dolfijn. Ik ben elke dag teruggeweest en Funjp werd steeds nieuwsgieri ger.' Een jaar later ging Aaf op nieuw met haar ouders naar Dingle. Inmiddels was Fungi vier meter groot en een interna tionale bekendheid geworden. Uit de hele wereld kwamen ca meraploegen de dolfijn temid den van de zwemmers vastleg gen. Maar het oog van de lens viel ook 'vaak op de Hollandse Aaf die met haar vin, trompet en roze dolfijn ook een opval lenden verschijning was en Fungi langer in haar omgeving wist te houden dan de andere Aaf heeft een BBC- documantaire op de video. Vooral een scène in de scheme ring, waar Aaf en Fungi minu tenlang voorzichtig over eikaars vin heen zwemmen en duiken, maakt indruk. Attractie „Die monovin vond hij het al lerleukste. Ach.ik hield er wel een paar blauwe plekken en een gebroken monovin aan over. Maar daar was- ik eerder trots op", vertelt ze. Ook in Ierse toe ristenfolders, wetenschappelijke werkjes en zelfs in een videoclip van de Engelse pop-artiest Ju lian Cope is Aaf te zien met haat Fungi. Zelfs op de hoes van de bijbehorende LP staat ze afge beeld met trompet en van het geld wat ze daarvoor kreeg, kon ze afgelopen herfst voor de der de maal naar Ierland afreizen. „Hij herkende me niet meer. Het zat vol toeristen en zag zwart van de bootjes en kano's. Er kwamen vijfduizend mensen per dag waarvan duizend het water ingingen. Daarbij was Fungi aangevallen door een or- ca en had hij drie schrammen op zijn rug. In zijn bek had hij ook een putje, waarschijnlijk door een aanvaring met een schroef. Hij is een vreselijke toe ristenattractie geworden'vindt Aaf die schouderophalend zegt 'Inspraak plan Kopermolen niet gebrekkig' Wethouder T. van Rij (ruimtelij ke ordening) noemt het verwijt dat de inspraak rond de Koper- molenplanncn gebrekkig is ge weest. onzin. Die kritiek werd donderdag geuit door vier be wonersorganisaties uit de Me- renwijk en de Club van Boze Buurtverenigingen. „Deze plan nen zijn drie jaar lang bespro ken met de omwonenden. Dan kun je toch niet zeggen dat de inspraak slecht is geweest", meent Van Rij. De beschuldiging dat de ge meente de bewoners ten on rechte niet heeft gewezen op de beroepsmogelijkheden, wijst hi| van de hand. „Het is een stan daard-procedure om dat wel te doen. En dat is in dit geval ook gebeurd." Volgens hem is het ook al niet waar dat de bcwo ners van de Tuinbank geen be zwaar meer kunnen maken te gen de aanleg van een ontslui- tingsweg bij hun flat, omdat ze pas zijn ingelicht nadat de be roepstermijn was verstreken „ik denk dal de Chib ven Bo ze Buurtverenigingen op dit punt een aantal zaken door el kaar haalt. De weg komt aan de orde wanneer de nele verkeers afwikkeling rond de Kopermo len wordt besproken. Maar die maakt deel ujt van het bestem mingsplan. en dat is nog niet behandeld. De bewoners heb ben dus nog alle gelegenheid om hun bezwaren naar voren te brengen." De wethouder wijst er trou wens op dat de weg in de plan nen juist is verplaatst naar aan leiding van protesten van bewo tijdens een inspraakavond. dat ze dit jaar niet meer terug gaat. Het is zonder haar schuld 'uit' met Fungi en ze gaat naar stig op zoek naar een andere plaats op aarde waar ze met tui melaars contact kan maken. Aaf houdt zich nu meer bezig met het oprichten van een monovinclub in loeiden. Ze heeft al een naam bedacht: Dol fini loeiden. In haar vorige woonplaats Nijmegen was er een. maar hier niot „Hier is geen club dus ben ik aangewe zen op het vrijzwem- uurtje- Maar dan bots je al snel togen iedereen aan Ik spring nog lie ver het Rapenburg in. Echt hoor, zal ik even". „De die waren hebben we voor de volle digheid een brief gestuurd over deze wijziging." Het bezwaar dat door de bouwplannen rond het winkel centrum de Kopermolen 10.000 vierkante meter groen ver dwijnt, zegt Van Rij niet goed te begrijpen. „Kennelijk hebben ze alle bermen meegeteld. Overi gens kom ik dan nog niet aan 10.000 vierkante meter. Ik nodig ze daarom uit om me dit punt nog eens goed uit te leggen." Gelaten reacties op uitstel vuilverbranding De grote fracties in de loidse gemeenteraad reageren gelaten en weinig verrast op het besluit de bouw van een vuilverbran ding bij Ypenburg op te schor ten. Ze stemmen in met het be sluit van het dagelijks bestuur van dB SA\ v waarin dB I 1 gé meenten zitten, die de oven wil den bouwen. „Beter ten halve gekeerd dan ten gehele ge d\Yaald", vertolkt CDA'cr P. Duck bbo riaehbd nwelin V leen de WD vindt het te vroeg om het project af te blazen. Vol gens fractievoorzitter M. van der Nat is de ramp nog veel gro ter als later blijkt dat de installa tie toch nodig is. Niemand maakt zich zorgen over de 88 miljoen gulden die reeds aan het proiect zijn be steed en uiteindelijk door de burgers zullen moeten worden betaald. CDA'er Kluck „Het Af wil QwfafonMn AOO), <i.n met nieuwe cijfers over de af valstromen is gekomen, be stond niet toen het besluit viel om de installatie te bouwen De CDA'er voegt er aan toe dat hij van de turijM NB dB WR weinig begrijpt. Zelfs in het 'slecht-weer scenario' dat de ui ini! gemaald li volgam Kluck sprake van voldoende verbrand ingscapacit ei t in de provincie, zodat een nieuwe vuilverbranding bij Ypenburg overbodig is. Ook do oppositie laat dc kwestie gelaten over zich heen komen. D66'cr E. Coremans heeft weinig trek in een zwarte pieten-spel: „De prognoses over verminderde afvalstromen wa ren voor iedereen een om me keer. Niemand kon van tevoren bevroeden dat er minder afval in omloop zou komen Het is wel zuur dat het zo is gelopen, aan de andere kant is net ook prettig dat we nu kunnen op houden met het gooien van ved geld in een diepe put."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13