'Geef water en vuur de ruimte die ze vragen 'Ja, leden van de schaatskernploeg komen bij mij' Feiten &Meningen VRIJDAG 17 APRIL 1992 2 Zafferana wacht gelaten af Mijnen worden r tot ontploffing gebracht o de lavastroom om te leiden. Betonblokken zijn metheli's geplaatst j g Eerste dam om de lava stroom tegen te houden. Op ca. 80 m. van het dorp wordt e< in dam aangelegd vt in grond en rotsen. heeft 22 uitbarstingen meege maakt en zegt de vulkaan als geen ander te kennen. „De ex-, perts, de wetenschappers, de ministers, de militairen, de heli kopters, ik vertrouw ze niet", zegt hij. „Iedereen doet en con troleert, maar de berg blijft vuur spuwen." Hij woont in het ten noorden van Zafferana gelegen miniscule dorpje Contrada Bal- lo. Woensdag was hier grote on rust omdat het gerucht ging dat de lava zou worden afgebogen richting Ballo. De burgemeester van Zafferana suste de zaak en verklaarde plechtig dat op laag De besneeuwde top van de Etna, de meest actieve vulkaan van Europa, die sinds de cember weer vuur spuwt foto epa sinds de aardbeving het ge meentehuis is gevestigd, staat op de nominatie te worden be dolven. „We wachten af', zegt Fabrizio gelaten. Hij draait de auto het erf op en nodigt ons uit de nacht in zijn huis door te brengen „Nu het nog kan." De volgende dag schijnt de zon. Het stemt de leden van het cri sisteam, dat is gevestigd in Ho tel Airone, optimistisch. Het plan om enorme betonblokken naar de krater te brengen en ze in de lavatunnel te laten glijden kan misschien worden uitge voerd. Men wil een soort trom bose veroorzaken, waama de la va uit het gat zal moeten stro men dat met explosieven in de tunnel is geslagen. Het voornaamste doel is de on dergrondse lava-aanvoer te stoppen. Als de lava uit het gat stroomt zal ze afkoelen en veel minder snel richting Zafferana vloeien. Even buiten het dorp werken Italiaanse en Ameri kaanse militairen aan een ijze ren plateau dat moet dienen als 'lanceerbasis'. De 50 betonblok ken, die eigenlijk zijn bestemd voor anti-terroristische doelein den, staan in slagorde opge steld. Enorme Staillion-helikop- ters, die hun diensten in Viet nam hebben bewezen, zijn klaar om het geheel naar boven te brengen. Witte vlag In de Calanna-Vallei is het lava- front praktisch tot staan geko men. Een wapenstilstand? Nie mand kan het zeggen. Zeker is dat Giuseppe Fichera zijn fraaie zomerverblijf kwijt is. Boven de zwart-rode massa is alleen nog een stuk van hef dak te zien. Fi chera klaagt de autoriteiten aan en doet dat niet zonder humor. Op het dak had hij een witte vlag geplaatst en op de muur 'bedankt regering' geschreven. Op het terras had hij vier glazen rode wijn ingeschonken voor de Etna. „Omdat onze gastvrijheid geen grenzen kent", zegt hij met een wrange grijns, terwijl hij een Japanse Filmploeg obser veert die zijn bloeiende aman delbomen met daarachter de dreigende rokende massa vast legt. niveau de lava zelf haar weg mag bepalen. Dit geheel vol gens het oude Siciliaans spreek woord 'geef aan water en vuur de ruimte die ze vragen en grijp niet in'. Hoe lang Zafferana zal kunnen standhouden, is, zelfs door de experts, niet te zeggen. In de af gelopen vier maanden is de ac tiviteit van de Etna niet vermin derd. Sinds december heeft hij 150 miljoen kubieke meter lava uitgespuugd. Het verleden le vert bovendien talloze voorbeel den van langdurige activiteit. In de jaren '50 duurde een eens De gesprekken in Zafferana gaan over de oprukkende lava maar van paniek is, vreemd genoeg, geen enkele sprake. foto» ap claudio luffoli uitbarsting ruim een jaar en in de 17de eeuw zelfs tien jaar. Als de techniek geen uitkomst biedt, zal het hogere soelaas moeten bieden. De Madonna met de verbrande voet, die in 1792 op miraculeuze wijze de lava voor de poorten van Zaffe rana wist te stoppen, wordt weer intens aanbeden. Tijdens de echaristie-viering is de grote tent, die sinds de aardbeving dienst doet als kerk, afgeladen. Alleen met hulp van God, zo be nadrukt vader Gigi, kan de mens de krachten van de na tuur overwinnen. Het 'front' ligt even stil, maar dat wil niet zeggen dat de lava niet meer de Calannavallei in stroomt. Niet ver van waar in ja nuari de eerste wal werd ge bouwd, glijdt ze snel neer waarts. Brem en andere vegeta tie die de vallei tot een (be schermd) natuurgebied maken, vatten vlam en verdwijnen on der het rood-zwarte tapijt. De hitte is aanzienlijk en er hangt een penetrante zwavellucht. De sintels die de lava meevoert, maken een zacht, knisperend geluid. tie niet verontrustend. Een geo loog die samen met enkele mili tairen het terrein verkent, legt uit dat zolang de lava boven op de oude, gestolde lava stroomt er geen gevaar is. „We moeten voorkomen dat de verse lava zich ondergronds voortbeweegt en zo beneden in het dal het front voortduwt. Met explosie ven proberen we grotvorming tegen te gaan." Scepsis Een oude man volgt de discus sie met de nodige scepsis. Hij Zafferana lijkt in oorlog te verkeren. Nu de lavastroom uit de Etna het dorp tot op enkele honderden meters is ge naderd, worden de meest spectaculaire scenario's ont wikkeld om dicht bij de krater in te grijpen. Overal staan militaire voertuigen en brandweerwagens. De politie be waakt, ook 's nachts, de weg naar de Calannavallei. Zon der pas mag niemand er door. EEtCO van der unpen op die berg gevestigd, ook al is an voorpagina de kans klein dat ze werkelijk bescherming zal bieden." Fabrizio Adomo wijst naar de We rijden het parcours dat de lage heuvel die zijn huis scheidt lava, als het echt mis gaat, zal van de vallei. „Ik heb mijn hoop volgen. Ook het gebouw waarin Catane Namens de kemploegleden las Bart Veldkamp bij terugkeer van de Olympische Spelen, op Schiphol een verklaring voor die getekend was door alle toprijders. In die verklaring werd fel stelling genomen tegen de uitspraken van de Haarlemse arts Michel Karsten. Links van Veldkamp trainer Ab Krooik, rechts Jan Dijkema, waarnemend voorzitter van de schaatsbond. foto anp. marcel antonisse Woensdag 8 april Het geduld van Karsten en zijn raadsman mr. Faro begint op te raken. Faro: 'Als we vandaag nog niets gehoord hebben van de KNSB, brengen we morgen onze verklaring uit." Donderdag 9 april Om 17.00 uur maakt Karsten zijn verklaring openbaar. De kernpunten: 1) 'Ik weiger nog steeds te zeggen om wie het gaat.' 2). 'Het betreft slechts één lid van de kernploeg die mij heeft geconsulteerd.' 3). 'Ik betreur het dat door mij - nadrukkelijk ongewild - men sen zijn geschaad.' 4). 'Ik voel mij door uit spraken van Harm Kuipers en Ab Krook ernstig geschaad.' Karsten maakt er voorts melding van dat er een vertrouwelijk ge sprek is gevoerd met de KNSB. Hij komt te rug op zijn eerdere standpunt dat hij stopt met de begeleiding van de sporters: 'Daar ga ik mee door.' De schaatsbond onthoudt zich (nog) van commentaar. Yvonne van Gennip reageert met: 'Het lid van de kem- J— bij Karsten is geweest zou zich nu :nd moeten maken.' De voormalige Oostduitse schaatswereld neemt met leedvermaak kennis van de do- pingrel in Nederland. In dat verband spreekt Karin Enke haar twijfels uit over de 'zuiverheid' van de prestaties van Yvonne van Gennip op de Olympische Spelen in Calgary. 'Er is iets aan de hand geweest.' Vrijdag 10 april Het bestuur van de schaatsbond maakt be kend dat er een kort geding tegen Karsten wordt aangespannen: het dient op 22 april in Haarlem. Over de inhoud van de dag vaarding wenst de KNSB geen mededelin gen te doen. Dinsdag 16 april De inhoud van de dagvaarding voor het kort geding tegen Karsten wordt bekend. De KNSB blijkt officieel niet de eisende partij. Dat zijn 20 de deelnemers aan de Olympisc he Winterspelen in Albertville, inclusief de shorttrack-ploeg. De schaatsers eisen dat Karsten zijn mededelingen over dopingge- bruik binnen de schaatstop herroept, en zijn excuses aanbiedt. Morgen: Het dopinggebruik in de Nederlandse schaatsploeg. Een exclusief interview met arts Michel Karsten. Eerder verschenen in deze serie: -15 april: Schone schijn in de schaatssport al lang verdwenen. -16 april: Eerste dopinggeval in Nederland Krook zegt: 'Mijn schaatsers kennen die man niet eens'. Bondsarts Frank Nusse is ziedend. Hij noemt dokter Karsten 'een be denkelijk figuur'. De schaatsbond (KNSB) reageert eveneens furieus maar wil niet overgaan tot actie vooraleer gesproken is met de Olympische ploeg. Dokter Karsten blijkt niet onder de indruk van deze opwinding. „Hoe", vraagt hij zich af', kunnen ze dat nou allemaal beweren? Ik weet wie ik hier heb zitten. De schaats bond is hypocriet." De vraag om welke rijders/rijdsters het gaat, wenst hij niet te beantwoorden. „Ik noem geen namen. En dat zal ook nooit doen." Donderdag 26 maart Dokter Karsten is bedreigd met een bom aanslag en sluit daarom tijdelijk zijn huis artsenpraktijk. De telefonisch aangekondig de actie wordt niet uitgevoerd. Karsten wendt zich tot de Inspectie van de Volksgezondheid Noord-Holland. Hij wil zijn standpunt (het begeleiden van sporters in het gebruik van anabole steroïden; do ping dus) toetsen aan dat van de Inspectie. Vrijdag 27 maart Karsten besluit te stoppen met het begelei den van topsporters. I lij is geschrokken van de reacties die zijn uitspraken hebben op geroepen. Zondag 29 maart Bij terugkeer van de Olympische schaats ploeg wordt tijdens een persconferentie op Schiphol bekend, dat alle leden een verkla ring tekenden waarin ze verzekeren 'clean' te zijn en waarin ze afstand nemen van de beweringen van dokter Karsten. De schaatsbond die inmiddels mr. Ene Vilé heeft ingeschakeld als raadsman, dreigt met juridische stappen wanneer Karsten zijn beschuldiging niet intrekt, of blijft weigeren om namen te noemen van door hem gedro geerde schaatsers. KNSB-woordvoerder Jan Dijkema: „De verklaringen van de schaat sers ontslaan Karsten van zijn medisch be roepsgeheim in deze zaak." Maandag 30 maart De voorzitter van de medische commissie van de schaatsbond, oud-kemploeglid dr. Harm Kuipers, veroordeelt de houding van dokter Karsten. „Hij heeft", aldus Kuipers, „met zijn uitspraken over anabolen-gebruik de medische ethiek met voeten getreden." Kuipers, die in deze affaire Karsten aanvan kelijk niet afviel en hem zelfs enigszins steunde, wekt met deze en andere uitspra ken woede op bij de Haarlemse arts. Op ad vies van zijn raadsman onthoudt Karsten zich van commentaar. „En daar heb ik het erg moeilijk mee." Dinsdag 31 maart Karsten - die op deze dag zijn praktijk weer opent - kondigt aan dat hij voor het einde van de week een verklaring zal afleggen. „Maar zeker niet morgen. Niet op 1 april..." Woensdag 1 april Karsten heeft de hulp ingeroepen van de Rotterdamse jurist mr. M. Faro. Samen stel len ze een verklaring op en sturen die naar de schaatsbond. Opmerkelijk: volgens Kar sten streven beide partijen naar het uit brengen van een gezamenlijke verklaring Donderdag 2 april De Inspectie voor de Volksgezondheid Noord-Holland toont zich na het onder houd waar Karsten om vroeg, 'niet gelukkig' met de werkwijze van de Haarlemse arts. De Inspectie: „Met het regelmatig voor- schrijven van doping wordt een behandel wijze gepropageerd die omstreden is. We zijn ook niet gelukkig met de manier waar op hij zich in de media profileert." Deze uitspraak van de Inspectie heeft voor Kar sten verder geen gevolgen. Bondscoach Ab Krook doorbreekt de 'stilte' die volgens Karsten is overeengekomen met de schaatsbond. Krook (gast in het tv-pro- gramma 'Match' van Barend en Van Dorp) doet echter geen opvallende uitspraken. Vrijdag 3 april Tegen de toezegging van Karsten in, blijft de verklaring uit. De Haarlemse arts en zijn advocaat schrijven dat toe aan vertraging bij de schaatsbond. KNSB-raadsman mr. Eric Vilé: 'Ik ben nog steeds ni<>t in het bezit van Karstens' tekst.' Het dagboek van een spraakmakende zaak Naar aanleiding van de beschuldiging (door oud- atleet en trainer Raymond de Vries) dat Ruud Wielart tijdens zijn carrière do ping gebruikte, wordt de Haarlemse ex-top sporter uitgenodigd voor het tv-programma 'Berg'. Wielart benadert arts Michel Karsten met de vraag of hij er voor voelt mee te wer ken aan die uitzending. Karsten zegt 'ja'. Daarna trekt Ruud Wielart op advies van zijn advocaat zijn toezegging aan Berg in. Karsten niet. „Ik had nou eenmaal 'ja ge zegd." Hier ligt het begin van de ophefmakende 'zaak Karsten', een onthulling over doping gebruik (anabole steroïden) binnen de Ne derlandse schaatstop. Maandag 23 maart Na een algemene gedachtenwisseling over sport en doping, spitst tv-presentator Gert Berg zijn gesprek mfet dokter Michel Kar sten toe op het schaatsen. Letterlijk ver loopt dat alsvolgt: BERG: Harm Kuipers zegt zeker te weten dat de kernploeg geen doping gebruikt. KARSTEN: Dat is toch iets dat me tegen de borst stuit. Ik waardeer Harm Kuipers zeer wat betreft zijn wetenschappelijke know how. Maar ik denk dat hij als hoofd van de medische commissie beter weet. Mijn vraag aan Harm Kuipers, of de medische com missie van de schaatsbond, zou dan zijn: hoe vaak heb je in de laatste twee jaar de kernploeg en de subtop out of competion, dus buiten de wedstrijden om, gecontro leerd.? BERG: Mag je zeggen dat leden van de kernploeg gebruiken? Komen ze bij u? KARSTEN (na een lange stilte): Tja... Nou gaat u het zo generaliseren. Dat kan ik niet zeggen. Ik kan alleen maar zeggen dat ik mensen heb die daar inderdaad op hoog ni veau presteren. BERG: Leden van de kernploeg komen bij u? KARSTF.N: Ia. BERG: I leeft u naar de Olympische Spelen van Albertville zitten kijken? KARSTEN: Ja. BERG: Heeft u toen mensen zien schaatsen die bij u over de vloer kwamen? KARSTEN: Ja. BERG: Ook mensen die medailles hebben gewonnen? KARSTEN: Daar kan ik me niet over uitla ten. (Einde van de gewraakte passage in dit tele- visie interview Dinsdag 24 maart De schaatsploeg - op dat moment nog in Albertville. klaar voor de terugreis reageert met grote verontwaardiging. Coach Ab

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2