Leiden Regio 'Dit heeft niemand kunnen voorzien' Haarlemmermeer: actie 'Rijnland' overtrokken Rijnland bv 2e PAASDAG Leiden-Noord wil Raad en Daadwinkel langer open Vervallen kerkhof VRIJDAG 17 APRIL 1992 13 Wijkagenten p De nieuwe wijk- I D agenten gaan zake lijker optreden. Ze hebben geen tijd meer om vrijblij vende bezoekjes af te leg gen GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN De Ia Mar verwacht niet dat de vuilverbranding er ooit nog komt Jarenlang is veel energie en nog veel meer geld gestoken in een project, dat vermoedelijk nooit verder komt dan het papier. Een rapport van onderzoeksbureau Beren schot heeft de plannen voor een hypermoderne vuilver branding van 1,5 miljard gulden bij het Prins Clausplein in Leidschendam de nek omgedraaid. Het dagelijks be stuur van het samenwerkingsverband Sava heeft de acti viteiten, in elk geval voorlopig, maar waarschijnlijk voor goed, stopgezet. Een vraaggesprek met de Leidse milieuwethouder Hans de la Mar van Groen Links, die vorig najaar als Sa- va-bestuurder de poppen aan het dansen bracht en deze week zijn gelijk kreeg. LEIDEN. JANET VAN DUK Als de vuilverbranding er niet komt, hebben 35 gemeenten in Zuid-Holland ongeveer 100 mil joen gulden voor niets uitgege ven, nog afgezien van de scha declaims die de Duitse bouwer Babcock zal indienen. Voor Lei den betekent dat een schade post van minstens 10 miljoen gulden. „We hebben tot nu toe 88 mil joen gulden uitgegeven. Onge veer de helft van dat geld is be steed aan de aankoop van het grote terrein bij Ypenburg. Als we de grond weer verkopen, krijgen we die investering weer terug. We gaan er ook van uit dat we geen schadeclaims krij gen, omdat in het contract met de bouwer staat dat we het kun nen verbreken als daar zwaar wegende redenen voor zijn. En die zijn er, vinden wij. Boven dien blijkt uit het rapport van Berenschot dat burgers nooit meer gaan betalen als we afzien van de bouw van de vuilver branding. Het verwerken van een ton huisvuil zou op Ypen burg ongeveer 250 gulden gaan kosten. De alternatieve moge lijkheden, verbranden bij de AVR in Rotterdam of in de Dordtse vuilverbranding, zijn niet duurder. Zelfs als je de voorbereidingskosten voor Ypenburg in dat tarief doorbe rekent, kom je niet boven de 250 gulden uit." Het lijkt er op dat het samen werkingsverband Sava rijkelijk laat tot het besef is gekomen dat de vuilverbranding niet nodig is. „Ik denk niet dat iemand eerder heeft kunnen voorzien dat de hoeveelheid afval zö zou afne men. Vorig jaar nog ging ieder een uit van een grotere groei van het afvalaanbod. Rapporten bevestigden dat. De verande ring kwam pas in november- /december, toen de cijfers van het Afval Overlegorgaan (AOO) bekend werden. Die gingen uit van een minder sterke groei, zelfs van een daling met tien procent. Vervolgens bleek ook de overheid een stapje harder te willen lopen om dat te bereiken. Dat was een hele omslag." Maar daarvoor bestonden toch ook al grote twijfels over het project? „Er waren wel twijfels, maar die gingen over andere zaken. Niet over de omvang van het vuil- aanbod, die stond nooit ter dis cussie. In december heb ik ge vraagd om een onderzoek naar alternatieven. Maar daarvoor kreeg ik geen steun. Aanvanke lijk bestond bij de andere ge meenten toch een soort onge loof. Die dachten: het kan toch niet dat die berg zo klein wordt? Hoe komt het dan dat u daar wèl van overtuigd was? „Ik zag de effecten van de maat regelen die wij invoerden. De hoeveelheid papier die wij in Leiden inzamelen is vorig jaar verdubbeld doordat meer pa pierbakken zijn neergezet. Pa pier is 25 procent van de totale hoeveelheid afval. Bovendien zie je de mentaliteit van burgers en ook van het bedrijfsleven veranderen. Maar in het Sava- bestuur werkt het wel tegen me, dat ik van Groen Links ben. De andere bestuurders denken dat je met je hoofd in de wolken loopt, dat het allemaal alleen maar een wens is die ver van de werkelijkheid staat." Is het niet verstandiger om nu te besluiten een kleinere vuilver branding te bouwen. Dan zijn de kosten die tot nu toe zijn ge maakt niet voor niets. „Onze installatie zou jaarlijks 600.000 tot 800.000 ton kunnen verbranden, terwijl de 35 ge meenten over tien jaar volgens Berenschot 250.000 ton produ ceren. Het rapport geeft aan dat het onverantwoord is om instal laties te bouwen voor minder dan 500.000 ton. De prijs per ton wordt dan veel te hoog. Het lost ook de problemen met de bouwer niet op, want je moet weer helemaal opnieuw begin- Als al het geld in de Leidse vuilverbranding was gestopt, dan had die nog jaren kunnen doordraaien. „Nee, dat is niet zo. De installa tie in Leiden kon niet meer wor den aangepast aan de milieu-ei sen, want het was een oud sys teem, met ovens waar je niet zomaar rookgasreinigers kón aanbrengen." Het Sava is niet het toonbeeld van een organisatie waar alles altijd op rolletjes loopt. „Er is een slechte start geweest, we hadden te weinig ambtena ren. Maar er zijn verbeteringen toegepast, er was onder meer „Een overtrokken reactie." Dat zegt wethouder J. Kroon van de gemeente Haarlemmermeer over de dreigementen van het Hoogheemraadschap van Rijn land. Het schap vindt dat de ge meente veel te lang treuzelt met de beslissing over de plek voor een waterzuiveringinstallatie. In deze krant dreigde Rijnland gis teren bezwaar te zullen maken tegen alle grote woningbouw plannen als Haarlemmermeer niet voor 15 juli een beslissing neemt. De twee partijen twisten over de juiste locatie voor de nieuwe zuivenng. Vorige week vrijdag zaten Rijnland en de gemeente nog aan tafel bij de provincie om het conflict op te lossen. Toen heeft de gemeente, volgens Kroon, om een nadere onderbouwing van Rijnland gevraagd maar die is nooit gekomen. Vorige week werd ook besloten een onafhan kelijk ingenieursbureau in te schakelen om beide locaties door te rekenen. „Het gaat Rijnland maar om één ding en dat is zo snel moge lijk een waterzuiveringsinstalla tie bouwen op de plek waar hij dat wil. De gemeente heeft ech- Demonstraties voor 55-plussers leiden De ouderenactiviteitencommissie presenteert zich maandag 27 april in dienstencentrum Merenwijk (Rosmolen 6). De hele dag zijn er demonstraties van activiteiten voor 55-plus sers (van 10.00 tot 15.00 uur), 's Morgens wordt onder meer tekst en uitleg gegeven over ikebana/origami, zijde-schilderen en per- gamano. 's Middags zijn er demonstraties bloemschikken, crea tieve handvaardigheid en fimo-kleien. Er is verder een kleine tentoonstelling van door ouderen gemaakte werkstukken. ter een bredere verantwoorde- lijkhéid. Wij willen de voor- en nadelen in beeld brengen", al dus Kroon. Op de beschuldiging van Rijnland dat de gemeente de grootste vervuiler is in Haarlem mermeer zegt Kroon: „Wat voegt zo'n opmerking nou toe? Misschien hebben ze wel gelijk, maar dat komt dan doordat er onvoldoende zuiveringscapaci teit is in Haarlemmermeer. En daar is Rijnland verantwoorde lijk voor. We kunnen wel heen en weer blijven kaatsen met op merkingen maar daar doe ik niet aan mee", aldus Kroon. Man overlijdt na val van trap Leiden, Lammenschansplein 6, tel. 071-769358 Leiderdorp, v.d. Valk Boumanweg 71, tel. 071-899301 Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071-310031 Noordwijk, Beeklaan 5, tel.01719- 19478 AL ONZE SHOWROOMS ZIJN OP GEOPEND Een 70-jarige inwoner uit Aer- denhout is gisteren in het AZL overleden aan de verwondingen die hij opliep door een val van een trap. De man stond op 27 maart in de kelder van een wo ning aan de Rijnsburgerweg op een trap en verloor zijn even wicht. Door de val liep hij hoofdletsel op. Aanvankelijk liet dit zich niet zo ernstig aanzien. Maar toen de Aerdenhouter in coma raakte werd hij naar het AZL vervoerd, waar hij gisteren overleed. Woning gekraakt in G. Doustraat Het pand aan de Gerrit Dous traat nummer 6 is afgelopen dinsdag gekraakt. Een van de bewoners meldde dat gisteren bij het politiebureau aan de Langegracht. Het pand stond geruime tijd leeg omdat de tuin is vervuild en moet worden af gegraven. Volgens de kraker wonen er nu zeven personen waaronder een gezin met kin deren. leiden De begraafplaats aan de Groenesteeg ligt er verwaarloosd bij. Het gras tiert er welig en som mige graven liggen half open. Als het aan de PvdA ligt wordt het kerkhof nog voor de zomer opge knapt De raadsleden van deze partij maken zich ernstige'zorgen over de toestand van de begraaf plaats. Sommige graven zijn er zo slecht aan toe dat ze gevaar opleveren voor jeugdige bezoekers, meent de PvdA. Daarbij zou het ontbreken aan toe zicht waardoor de toestand alleen maar verslech tert. De gemeente wil aan het einde van het jaar beginnen met de renovatie, maar dat vinden de PvdA'ers te laat. Het plan van het college kan tot gevolg hebben dat het kerkhof een paar maanden moet worden afgesloten en dat is 'onwenselijk, ge zien het bezoek dat hieraan onder anderen door be woners van de wijk wordt gebracht'. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Kleuterverblijf -j Het toekomstige I kinderdagverblijf in Warmond wordt mogelijk voor een aantal jaren on dergebracht in een zoge heten portacabin Schiphol /t In de maand maart <Z I kwamen bij de Commissie Geluidhinder Schiphol 5.696 klachten binnen over vliegtuigla waai COMMENTAAR Vuilverbranding De bouw van een nieuwe vuilverbranding bij Ypenburg dreigt uit te lopen op een enorm fiasco. Weliswaar zijn de voorbereidingen nog niet definitief gestopt, maar het heeft er alle schijn van dat de eer ste paal voor het complex bij het Prins Clausplein nooit zal worden geslagen. Het project, dat in 1985 werd begonnen, is eigenlijk nooit goed van de grond gekomen. De 35 deelnemende gemeenten - verenigd in het Sava - konden het lange tijd niet eens worden over de plaats voor de vuilfabriek en de weerstand van de burgers uit de omge ving bleek onverwacht groot. Ruim 10.000 bezwaren zijn ingediend tegen de plannen. Inmiddels is de vertraging opgelopen tot vijf jaar. Dat heeft ook te maken met het feit dat van de organisatie van het samenwerkingsverband niet deugde, zoals een onderzoeksbureau vaststelde. De bestuurders zelf begonnen het ook steeds somberder in te zien. Verschillenden van hen twijfelden het afgelopen jaar openlijk over de kansen van het project, dat anderhalf miljard moest gaan kosten. Uiteindelijk is het de burger geweest die de bouw van een vuilfa briek definitief overbodig heeft gemaakt. Zijn bereidheid om zorg vuldiger met huisvuil om te gaan - tot grote verrassing kennelijk van de overheid - heeft ertoe geleid dat er onvoldoende aanbod is voor de nieuwe vuilfabriek. Nu, na zeven jaar, rest een verlies dat wordt geraamd op circa 100 miljoen gulden. Het fiasco rond de vuilverbranding gaat de gemid delde belastingbetaler zo'n 200 gulden kosten. Dat rechtvaardigt een diepgaand onderzoek naar de gang van zaken bij het Sava. De vraag op welke manier de slechte organisatie en de gebrekkige de mocratische controle aan de mislukking hebben bijgedragen, dient daarbij centraal te staan. een andere directeur gevonden, een heel zware. Maar het duur de natuurlijk allemaal wel te lang. De vuilverbranding moest er in 1993 staan, dat zou nu 1998 worden. Dat is een vertra ging van vijf jaar. En elk jaar werd de prijs per ton huisvuil 25 gulden hoger. Maar achteraf kun je zeggen: maar goed dat we nog niet aan het bouwen zijn." Hoe groot is de kans dat het project na de zomer toch u>ordt voortgezet en wordt het dan niet veel duurder? „Het lijkt me uiterst onwaar schijnlijk dat dat wordt beslo ten." 'Twijfel over prognoses' PAUL VAN DER KOOU Voorzitter R. Vlaanderen van het Sava, het samenwerkings verband van gemeenten die een nieuwe vuilverbranding willen bouwen bij Ypenburg. sluit niet uit dat na de zomer toch wordt besloten de bouw door te laten gaan. Gisteren werd een besluit over het pro ject opgeschort. Vlaanderen betwijfelt of de ramingen over het aanbod kloppen. „Er zijn verschrikke lijk veel onduidelijkheden en zeer beperkte instrumenten voor het voorkomen en herge bruiken van afval", zei hij gis teren. Hij noemt de ramingen ambitieus. Zijn twijfels worden weggenomen, zo zei hij, wan neer de regering maatregelen neemt om het scheiden van afval verder te bevorderen. Het Sava kan dan zonder problemen onder het contract uitkomen met de firma die de oven zou bouwen. Vlaande ren: „Via de pers heeft deze firma met schadeclaims van 100 miljoen gulden gedreigd. Maar via de geëigende juridi sche weg hebben we niets ge hoord." Om de bouwer geen reden voor claims te geven, wil het Sava de procedures voor de bouw gewoon afmaken Leids chendam is gevraagd hieraan medewerking te verlenen. Mocht de gemeente blijven weigeren, dan krijgen provin cie en rijk het verzoek de ge meente daartoe te dwingen. LEIDEN WIM KOEVOET „De wethouders die geen socia le vernieuwing in hun porte feuille hebben, hebben er geen kloot voor over." De veront waardiging in de wijkgroep so ciale vernieuwing Leiden Noord was gisteravond groot. De bewoners willen dat hun toekomstige Raad en Daadwin kels minstens 36 uur per week open zijn. LeidenNoord krijgt echter geld voor 24 uur. Wethouder H. Koek (PvdA), eerstverantwoordelijke voor so ciale vernieuwing, zou wel wat voelen voor die extra 12 uur, maar in het college is de aan vraag voor extra uren gesneu veld. Een grote afvaardiging uit LeidenNoord zal eind deze maand proberen de raadscom missies op andere gedachten te brengen. In de Raad en Daadwinkels kunnen bewoners terecht met vragen aan en informatie over gemeentelijke instellingen. Lei den—Noord. dat uit vier wijken bestaat, krijgt twee van zulke winkels. In de wijkgroep werd gisteravond duidelijk dat de bi bliotheek zo'n 90 vierkante me ter van de bovenverdieping van buurthuis 't Spoortje ter be schikking wil stellen voor een van de winkels. E. Dijkhuizen, die namens de bibliotheek aan sociale vernieu wing doet, prees de koppeling tussen de boekenuitleen en de Raad en Daadwinkel. De biblio theek is immers reeds bij een groot aantal mensen bekend en beschikt over een grote hoe veelheid informatie waaruit ook kan worden geput voor de Raad en Daadwinkel. Zo is er een 'ge digitaliseerde subsidiezoeker' voor onder meer huursubsidie en bijzondere bijstand. Als de openingstijden van bibliotheek en de winkel op elkaar kunnen aansluiten is voor beide een rendabeler dienstverlening mo- gelijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13