Leiden Regio Geen vuiloven als afval vermindert Hoogheemraadschap: ons geduld is op 'Werknemers bij station moeten auto thuis laten' grootste smeerpoets' Slalommen door afval DONDERDAG 16 APRIL 1992 9 a koevoet loman leefmans Sava wil standpunt van de regering De verwachte afvalvermindering is de belangrijkste reden om de bouw van een nieuwe vuilverbranding bij Ypen- burg in elk geval tot de zomer op te schorten. Het Sava- bestuur besprak gisteren een rapport van onderzoeksbu reau Berenschot dat het project van 1,5 miljard gulden onaanvaardbaar vindt. aangeleverd. Het Berenschot rapport en de AOO-cijfers zijn voor het dagelijks bestuur van het Sava op dit moment 'zwaar wegende redenen' om de bouwopdracht niet te verlenen aan het Duitse bedrijf Babcock. Of dat ooit nog gebeurt is af hankelijk van de vraag of de re gering de AOO-cijfers over neemt. Waarschijnlijk is het standpunt van de regering deze zomer bekend. Om deze reden wil het dage lijks bestuur van het Sava dat vervolg pagina 1 De nieuwe installatie is (op pa pier) berekend op 600.000 tot 800.000 ton afval, terwijl de 35 gemeenten in het Sava over tien jaar slechts 250.000 ton huis houdelijk afval zullen produce ren. Ook het landelijke Afval Overlegorgaan (AOO) heeft be cijferd dat rond de eeuwwisse ling te veel ovens in het land zullen staan voor de hoeveel heid huisvuil die dan wordt Discussie onderwijs aan allochtonen leiden De eerstvolgende 'Groen Links op zondag' gaat over zwart-witte scholen en onderwijsplan 'Het Leidse ei'. Over dit actuele thema wordt 26 april een forumdiscussie gehouden. Het gaat daarbij om de vraag of een aparte school voor jonge al lochtone kinderen hun taalachterstand kan wegwerken. In het forum zitten Hedy Wetens (directeur rk basischool De Singel), Ton van Loon (directeur openbare basisschool De Viersprong), Burhan Mihciokur (Turkse Culturele Vereniging), Jamal Tchiche (Marokkaanse Culturele Vereniging Cultureel Werk) en Rianne 'van Schreven (raadslid Groen Links). De discussie wordt gehou den in 't Spoortje (Bernhardkade 40) en begint om 15.30 uur. Troubadour yt yt Langs bars en kroe- I I gen in Leiden trekt een Belgische troubadour die gedichten voordraagt en verkoopt. Leiden is een menselijke stad, vindt hij I Erica /I "3 De jaarlijkse kermis yt r Om uit de proble- I J in Leiderdorp wordt I J men te komen wil toch gehouden op de Laan van Ouderzorg projectontwikkelaar Erica drie kantoorgebouwen in de regio verkopen Leidschendam doorgaat met de procedures die nodig zijn voor de bouw. Het Leidschendamse gemeentebestuur heeft alle voorbereidingen begin dit jaar echter opgeschort, omdat toen al grote twijfels bestonden over het project, waartegen duizen den bewoners te hoop liepen. Ondertussen gaat het Sava- bestuur kijken naar alternatieve mogelijkheden voor de verwer king van het Zuidhollandse huisvuil. Uit het Berenschot- rappport blijkt dat het afval over een paar jaar kan worden ver brand bij de AVR of in de Dordrechtse vuilverbranding. Ook wordt serieus gekeken naar de mogelijkheid om afval te ver gisten. Met een dergelijk project is de gemeente Leiden overi gens al druk bezig. Vrijmarkt nu al volgeboekt De kindervrijmarkt die op 30 april rond het stadhuis wordt gehouden, is in een recordtem po van twee dagen geheel vol geboekt. De negentig plaatsen zijn alle bezet, gisterochtend werd de laatste beschikbare plaats uitgegeven. De stormloop op de kinder vrijmarkt heeft de organisatoren geheel verrast. B. Westerink van de Vereniging Koniginnedag: „Twee jaar geleden zijn we met deze vrijmarkt begonnen. Beide jaren zijn er 50 plaatsbewijzen uitgegeven hoewel er veel meer kinderen terecht konden. Daar om hebben we dit jaar een deel van de marktenroute bestemd voor een wielerroute. Achteraf hadden we dat dus beter niet kunnen doen. Volgend jaar zul len we proberen meer ruimte voor de vrijmarkt in te ruimen. Het is heel triest dat we nu toch een aantal kinderen hebben moeten teleurstellen." De vrijmarkt waarop kinderen oude spulletjes kunnen verko pen, wordt gehouden op de Vis markt, Hoogstraat, Nieuwe Rijn en Koombrug. Uit de animo voor de markt leidt Westerink af dat de vereniging Koninginne dag er in slaagt de uittocht naar Amsterdam af te remmen en steeds meer inwoners in Leiden te houden. leiden Op de hoek van de Hooigracht- /Nieuwstraat bestrijkt een batterij bakken bij na het gehele straatoppervlak. Voetgangers met een kinder- of boodschappenwagentje moeten zorgvuldig slalommen om de obsta kels te ontwijken. Glas- en papiercontainers staan rondom een brievenbus opgesteld. Aan de andere kant versperren twee enorme plan tenbakken de doorgang. A. Rasser van de ge meentelijke reinigingsdienst geeft toe dat de vuilcontainers er wat ongelukkig staan. Gek genoeg zijn de de containers juist midden op het voetpad neergezet om het minder-validen makkelijk te maken. Rasser „Ik heb me laten vertellen dat invaliden de gevelroute nemen. Zij lopen altijd prettiger aan de kant van de huizen." Om die reden zijn de bakken niet te gen de muur, geplaatst De reinigingsdienst heeft op veel plaatsen in de binnenstad moei te om de containers kwijt te kunnen. Met de dienst parkeerbeheer wordt overlegd over het beschikbaar stellen van parkeerplaatsen voor de bakken. Oud-directrice meisjes-hbs overleden De oud-directrice van de voor malige gemeentelijke hbs voor meisjes. Helena van der Vliet, is deze week overleden. Ze is 77 jaar geworden. De crematie heeft gisteren in Leiden plaats gehad. De hbs voor meisjes, geves tigd aan de Garenmarkt. was de voorloper van de huidige Louise de Colignv-gemeenschap. Van der Vliet i's in Sneek geboren. Voordat ze naar Leiden kwam was ze directrice van de ge meentelijke hbs voor meisjes in Arnhem. Later werd ze aange steld als hoofdinspectrice van het algemeen voortgezet. Ze was officier in de orde van Oranje Nassau. Open-dag in Rex In cultureel ontmoetingscen trum 'X' (de voormalige Rex- bioscoop aan de Haarlemmer straat 52) wordt zaterdag een open dag gehouden. De gebrui kers willen Lie dag gebruiken om informatie te geven aan be langstellenden over hun bedoe lingen met het pand. Ook wordt er een paaseicren-zoekactie voor kinderen gehouden en treedt ei een jazz-band op i Iet programma duurt van 12.00 tot 19.00 uur. De bioscoop werd eind vorig jaar gekraakt en de nieuwe bewoners willen van het pand een cultureel centrum maken. 'Rijnland' opent de aanval op gemeente Haarlemmenneer leiden/haarlemmermeer wim wegman Het Hoogheemraadschap is woedend op de gemeente Haar lemmermeer omdat die maar blijft weigeren een beslissing te nemen over de plek voor de rioolwaterzuivering te nemen. De bouw daarvan vindt het schap absoluut noodzakelijk om de kwaliteit van het water in dat gebied te garanderen. „Desnoods wijst Haarlem mermeer het plan van de hand. Dan hebben we tenminste een handvat. Tegen zo'n besluit kunnen we in beroep gaan, de zaak alsnog kunnen afdwingen", legt dijk graaf E.H. van Tuyll van Seroos- kerken van het schap uit. „Nu blijft Haarlemmermeer maar voortdurend om nieuwe, maar nutteloze informatie vragen. Dat schiet niet op." De provincie Noord-Holland heeft inmiddels een paar keer geprobeerd te bemiddelen in de ruzie. Die zijn tot dusver vruch teloos gebleven. Rijnland heeft het provinciebestuur daarom gevraagd een besluit voor de ge meente Haarlemmermeer te nemen. Noord-Holland heeft beloofd dat voor 7 juli te doen. Haarlemmermeer heeft vervol gens een week de tijd die beslissing uit te voeren. Blijft de gemeente dan nog treuzelen, dan opent Rijnland op 15 juli de aanval. De dijkgraaf verwacht daarna snel succes. „Als wij alle nieuw- bouwplannen dwarsbimen, zullen de projectontwikkelaars ongetwijfeld binnen de kortste keren bij de gemeente op de stoep staan en vragen waar ze in "hemelsnaam mee bezig zijn. De druk wordt dan zo groot dat Haarlemmermeer vanzelf wel door de bocht gaat." Hoewel hij de maatregel zelf al ongehoord noemt, onder streept Van Tuyll dat Rijnland geen andere keus heeft. „We hebben ons in de onderhande lingen met Haarlemmermeer uiterst coulant opgesteld, maar deze vervuiling kunnen we niet langer tolereren. Ons geduld is op." Waarom de gemeente dwarsligt, is hem overigens on duidelijk. „Ze wil geen indus triële activiteiten op de plaats waar wij de installatie hebben gepland. Maar een rioolwater zuivering is niet te vergelijken met industrie. Bovendien, we willen er een leuk bos omheen planten zodat het hele ding over een jaar of vijf aan het oog is onttrokken." Een alternatief van de ge meente Haarlemmermeer, om de zuiveringsinstallatie noorde lijker neer te zetten, heeft geen genade gevonden in de ogen van het schap. „Dat zou zo'n 45 miljoen gulden extra kosten, onder meer omdat dan enkele kilometerslange pijpleidingen aangelegd moeten worden. Tenminste, als we willen voorkomen dat het afvalwater direct in een natuurgebied ge loosd wordt. Zo veel geld moet je niet uitgeven als er een goed plan op tafel ligt. Nog los van de vraag wie die 45 miljoen moet betalen." leiden wim koevoet De gemeente Leiden wil de werknemers van grote bedrijven de auto uit en in de bus krijgen. De directie verkeer en vervoer van de gemeente liet onlangs weten over dit plan met bedrij ven rond het station te willen praten. Ook voor andere bedrij ven worden nu plannen ge maakt. Het hoofd van de afdeling, G. Aletrino, wil de aandacht aller eerst richten op de ambtenaren in het stadhuis en het stads- bouwhuis en aan de medewer kers van het energiebedrijf (EWR) aan de Langegracht. Ook die moeten hun auto's uit en de bussen in worden gelokt. Sa men met de NZH wordt een zo genaamde 'vervoersmanage- mentstudie' gemaakt. Daarbij is ook de hulp van de Kamer van Koophandel nodig. De situatie aan de Stations- en Schipholweg is flink uit de hand gelopen. De bedrijven zit ten op een steenworp afstand van NS- en busstation en toch rijzen de parkeerproblemen er de pan uit. De werknemers wachten niet met smart op de bus maar op de parkeergarage die bij de NBBS moet verrijzen. Pretenties De 'vervoersmanagementstu- dies' gaan volgens Aletrino veel verder dan carpoolprojecten en plannetjes voor buslijnen over bedrijfsterreinen. Ze komen voor rijkssubsidie in aanmer king en hebben volgens de ambtenaar 'een veel langere adem'. Ze kunnen resulteren in wijzigingen van buslijnen of de instelling van geheel nieuwe lij nen. Aletrino sluit niet uit dat bedrijven daaraan gaan meebe talen, maar van enige verplich ting kan geen sprake zijn. „Wel tot aanbevelingen waar achter ook directies zich scha ren. De druk om met het open baar vervoer van en naar het werk te reizen is dan toch be hoorlijk groot, vooral ook omdat de verschillende personeelsor ganisaties in het overleg worden betrokken", aldus Aletrino. Volgens Aletrino wordt het geen probleem om de bedrijven op sleeptouw te nemen. „Het gaat hier niet alleen om een of ander algemeen maatschappe lijk belang. De bedrijven heb ben er zelf ook baat bij. Bij voorbeeld dat er meer parkeer plaatsen voor klanten of zakelij ke relaties beschikbaar wor den." Dat de parkeergarage bij de NBBS overbodig wordt, houdt hij niet voor mogelijk. „Zelfs in gebieden met een optimaal openbaar vervoer, zoals in Rot terdam, wordt rekenihg gehou den met één auto op-tien werk nemers." Aletrino heeft dan ook niet de pretentie dat hij alle werknemers de bus in zal krij gen. „Werknemers uit Nijme gen zullen wel met de auto moeten blijven komen." Aan de studie voor het gebied rond het station gaat een inven tarisatie vooraf. Ook komen er gesprekken met de directies van de betrokken bedrijven. De stu die handelt over het woonwerk verkeer van honderden werkne mers. Het gebied bij het station is als eerste aan de beurt omdat het 'in potentie' zeer goed be reikbaar is met het openbaar vervoer. Het zal nog wel enige tijd duren voordat de studie is afgerond. Wel moet nog dit jaar de propaganda losbarsten. De NZH en de gemeente Leiden overleggen hoe die popaganda het best kan worden gevoerd. Het conflict over de afvalwater zuivering in Haarlemmermeer- Noord is niet de eerste ruzie tussen het Hoogheemraad schap van Rijnland en deze ge meente. De twee instanties lig gen bijna voortdurend over hoop. Rijnland-bestuurder R. den Daas zegt dat Haarlemmer meer dit soort zaken 'bijna stel selmatig negeert'. De gemeente is volgens hem de meest vervuilende gemeente in het gebied. ..Waarbij ze de rest echt op grote afstand achter zich laat. Dm een voorbeeld te geven. In Rijnland is 3,6 procent van alle huizen niet op het riool aangesloten. In Haarlemmer meer is dat 5.7 procent. Bij be drijven bedraagt het percentage ,b pro cent, in Haarlemmermeer 13,7 En bij de woonboten is het he lemaal erg. In het hele gebied is 52 procent van deze boten niet op het riool aangesloten. In de Haarlemmermeer bedraagt dat percentage 100 procent. Maar wat we ook doen. de gemeente vertikt het om die percentages omlaag te brengenaldus I)en Daas. Ook bij andere rioolwa terzuiveringen in Haarlemmer meer zijn problemen. ..Bij een van de installaties, die hoogno dig moet worden uitgebreid, heeft Haarlemmermeer ons grond aangeboden voor een prijs die tien keer hoger was dan wat de gemeente zelf had betaald. Dat is geen manier om met een openbaar lichaam, wat we toch zijn, om te gaan." Gemeente maakt plan voor Stationsgebied en ambtenaren 'Haarlemmermeer is O; Sprankelende paasbrunch cn paasdiner in «ti|lvollc ambiance Eerste paxvliR van 12 00 tot 15 00 uur cm fccvtrl.,k< Champagnc-Paasbrunch 75,- per couvrr fm bron. hen met h.nncn om plannen cn J.neren wc Beide pMwfagen 85,- per coo\crii>t diner a la arte Onze hunpumtt zorgt beide dagen voor een muzikale Voor meer informatie en reserveringen Restaurant De Palmentuin, Koningin Wilhclminahoulcvard 24. 2202 GV Noordwi|k a Telefoonnummer 01719-19*0. Werknemers van bedrijven bij het station moeten niet meer met de auto naar hun werk gaan. De gemeente probeert hen in de bus te krijgen. ir ook ambtenaren - foro»HificoKumRS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9