Rini Bay wacht nog steeds op grote hit 'Mevrouw Baak, mevrouw Baaaak' Rtv show NOS brengt reportages over het 'echte Amerika' Frank Kramer herenigt jeugdliefdes DONDERDAG 16 APRIL 1992 Voor een echte doorbraak heb je Hilversum nodig' De handel koopt in op het succes dat je hebt op Hilversum 3", zegt de Haarlemse zanger Rini Bay. „Je moet een hit heb ben, maar je krijgt geen hit als de discjockeys je platen niet draaien." Terwijl hij zonder al die publiciteit de zalen best vol kan krijgen. Vorig jaar was het Concertgebouw in Haarlem dat hij had afgehuurd tot de nok toe vol. „Na vier nummers begon nen ze al te roepen 'We want more, we want more.' Na vijf nummers was er polonaise in de zaal. Het was feest." Iedereen zong mee. Met 'Jij hoort bij mij' en 'Ga toch bij hem vandaan', maar ook bij 'De glimlach van een kind' en 'In the Ghetto' en 'You never walk alone.' „Het is een breed reper toire. Ik zing graag feestnum mers, maar ook een mooie bal lad. Ik wil niet in een hokje.'' De muziek is geleidelijk aan een steeds grotere plaats in zijn leven gaan innemen. Aanvanke lijk zong hij alleen en bij uitzon dering in zijn buurtcafeetje in Haarlem. „De mensen bleken dat leuk te vinden en ik kwam opeens tot de ontdekking: 'Dit wil ik'. Voorheen was ik niet on tevreden met m'n bestaan, maar ik miste iets. Door het zin gen besefte ik wat dat was. En door het applaus, want als je daarvan eenmaal hebt ge proefd...". Van het een kwam het ander. Bay nam een discotheek van een vriend over en wist die tot grote bloei te brengen. „Ik trad ieder weekeind op, voor een steeds groter publiek, want mensen die eenmaal waren ge weest nodigden vrienden uit. Het had tot gevolg dat ik ook uitnodigingen voor optredens kreeg. Vrijgezellenavonden, per- soneelsfeestjes." „Ik ben in eigen beheer pla ten gaan uitbrengen. Ze ver kochten goed. Maar ze werden niet opgepikt door Hilversum. Dat is jammer, want voor een doorbraak heb je die jongens nodig. Ik moet een uitzondering maken voor RTL 4. Die besteedt wel aandacht aan Nederlandse artiesten. In showprogramma's, zoals Hitbingo wordt ruimte voor hen gemaakt." Keuzevrijheid „Er zijn nu plannen om opna men te maken van mijn volgen de concert in Haarlem. Want ik ga gewoon door. Er gaat geen dag voorbij of iemand vraagt aan me: 'Wanneer geef je weer zo'n concert?' Dat doe ik dit na jaar in de Haarlemse Schouw burg. Lijkt me heel spannend. De opbrengst gaat naar Jantje Beton. Ik hoef er zelf niet wijzer van te worden." „Mijn horeca zaken heb ik verkocht. Ik ben van plan in de loop van het jaar een meubel zaak te beginnen. Zie je: ik hoef van dat zingen niet te leven. Voor mijn levensonderhoud heb ik m'n andere werk. Ik hoef niet rijk te zijn. Als mijn vrouw en mijn kinderen goed te eten hebben, het gezellig hebben, vind ik het goed." „Het is een beetje een luxe dat ik voor mijn inkomsten niet afhankelijk ben van het zingen. Het geeft je veel meer keuzevrij heid. Nu bepaal ik zelf waar ik zing en wat ik zing. Alleen, het maken van platen gaat natuur lijk niet zo gemakkelijk. Dan heb je een platenmaatschappij nodig, die een paar ton beschik baar stelt. En dat gebeurt pas als je een hit hebt." „Maar ik heb geduld. Ik ben nu zes jaar bezig. Ik heb de kans gekregen een repertoire op te bouwen. In het café en in de discotheek heb ik geleerd met publiek om te gaan. Ik weet dat je laat op de avond niet met langzame nummers moet ko men. Tegen die tijd zit er een slok in en dan willen de mensen feesten." „Tenzij er allemaal verliefde stelletjes tegenover je staan. Dan moet je een langzaam nummer zingen, want ze willen de dansvloer op en tegen elkaar aan leunen. En wat betreft het optreden heb ik geleerd dat je nooit de aandacht op jezelf moet vestigen. Je moet contact maken met het publiek, of ie mand eruit pikken en (Jaarop je aandacht richten: alsof je spe ciaal voor haar of hem zingt." Corry Konings „Je leert ook dingen na te laten. Van het optreden in het Con certgebouw heb ik een video band. Die heb ik heel goed be keken. Ik zag dat ik na het eer ste nummer overdonderd was door het succes. Dat moet ik een volgende keer beter opvan gen. Al doende leert men. En ik weet in ieder geval zeker dat ik er goed aan heb gedaan van te voren niet bekend te maken wie in het voorprogramma stond. Dat was Corry Konings. Tot mijn verrassing had ze ja ge zegd toen ik haar uitnodigde. Maar ik had haar naam niet op de affiches gezet. Want, dacht ik: de mensen moeten voor mij komen, ze moeten niet afgaan op haar naam. Corry ging daar mee aJckoord." „Maar wat bleek: er zaten twaalfhonderdvijftig mensen in de zaal, die geen van allen wis ten dat Corry zou optreden. Dat STARDOM ,Y BZN-zangeres Carola Smit is in verwachting van haar eerste kind, dat eind november moet worden geboren. Voor de band zal dit geen verstrekkende gevol gen hebben. Carola blijft bij BZN. De huidige tournee van BZN die tot en met juli dit jaar loopt, gaat gewoon door. De nieuwe tournee zal niet in okto ber van dit jaar, maar in februari 1993 beginnen. Dan hoopt Ca rola weer op de been te zijn. ;Y Vrienden wisten het al lang, maar nu is ook het grote publiek op de hoogte van het geheim van Rudi Carrell. De showmaster houdt er twee vrouwen op na. Met de ene, Anke, is hij in de echt verbonden en de andere, Suzanne, is zijn minnares. De verhouding met de 35-jarige Su zanne is al acht jaar aan de gang. Eeh goed bewaard geheim dus en dat in de showbizz. De aantrekkelijke presentatri ce van de Staatsloterij-show, Ani ta Witzier, laat de harten van he ren sneller kloppen. Velen zullen ook de wens hebben gekoesterd haar eens in de armen te mogen sluiten. Te laat! Anita is twee we ken geleden in het diepste ge heim getrouwd met producer Jeroen van Baaren. Zelfs haar collega's wisten van niets. De Parijse nachtclub Moulin Rouge heeft er een 'attractie' bij in de persoon van LaToya Jack son. Een jaar lang zal zij optre den in de cancan-show 'Formida ble'. Voor dit baantje krijgt Jack son niet minder dan tien miljoen gulden, maar daar moet ze zich wel zeven keer per avond voor omkleden. -> De Amsterdamse burgemees ter Ed van Thijn is onlangs voor de derde keer in het huwelijks bootje gestapt, dit keer met voor lichtster Odette Taminiau. Onder de vele mensen die het echtpaar kwamen feliciteren bevonden zich ook ex-minister Neelie Kroes en haar vriend Bram Peper, bur gemeester van Rotterdam. Zou den Neelie en Bram binnenkort ook Voordat Rijk de Gooyer werd benaderd door verzekeringsmaat schappij Reaal voor de recla mespot 'Foutje, Bedééóénkt', klopten zij aan bij Paul de Leeuw. Reaal zag het wel zitten als het viezige mannetje Bob de Rooy de spots zou vertolken. Paul wilde er niets van weten. Een ander een beetje met zijn typetje in de weer. Kom nou. Rijk zal hem wel dankbaar zijn geweest want de acteur verdient met het 'Foutje' niet minder dan anderhalve ton. -JY De 52-jarige Ria Valk heeft een huis gekocht in Zandvoort. Zij gaat daar wonen met haar twintig jaar jongere vriend Bobby Kiburg. Voor het optrekje betaal de de zangeres een bedrag van zes ton. Rini Bay: „Ik hoef niet rijk te worden." foto united photos de boer ze er was, maakte het dubbel leuk voor het publiek. Maar voor mij was het tegelijkertijd duidelijk: ik hoefde niet te twij felen. Dus volgende keer wil ik weer een verrassing in het voor programma." „Inmiddels heb ik contact met Emiel Hartkamp. Hij heeft beloofd liedjes voor me te wil len schrijven. Ik stel me daar veel van voor. Ik wil voor het volgende concert, in het najaar, een single klaar hebben liggen. Een hit, als het aan mij ligt" Anita Witzier in het diepste geheim getrouwd. Amstel Televisie AT5: een mislukt televisie-avontuur? AMSTERDAM FRED VAN ESSEN Feike Salverda: ambitieuze opzet maar te weinig geld. Na nog geen twee weken kwam Feike Salverda tot de ont dekking dat je met 4,5 miljoen per jaar geen professioneel plaatselijk televisiestation kunt runnen. Met een kort briefje aan de persrneldde de hoofdre dacteur zien afgelopen maan dag af en liet de AT5-redactie aan zijn lot over. Bij Amstel Televisie-AT5 den ken ze binnen een maand een vervanger te hebben gevonden. Maar die vervanger zal moeten werken met dezelfde 'beperkin gen' als Salverda. Voorlopig blijft het dus aanmodderen op AT5. Misschien dat de moun tain bike die ze elke avond weg geven bij het spelletje 'Top of strop' wat goedkoper kan? De reclamespots op Radio Noord-Holland denderen al twee weken lang onverminderd door: tientallen keren diezelfde lijzige stem die zegt: „Op de motor ernaar toe móóie beel den gemaakt: ik zag hem voor m'n ogen zinken! Ie ziet wat je raakt op AT 5." Of presentatrice plakkerige stem een beroep doet op de vandalisme-gevoeli- ge Amsterdammer: „Ik wil met u praten." Het géót maar door, op de ra dio en de eigen zender: een oog- en oorverdovende cam pagne die van AT5 „het enige televisiestaion met 800.000 tip gevers in groot Amsterdam" moet maken. Ambitieus opge zet door Salverda, die na jaren onderzoeksjournalistiek en een mislukt avontuur bij TV 10 op ander spoor raakte, maar het bij AT5 al snel voor gezien hield. „Tien man erbij en anders gaat het niet", hield hij maandag avond zijn directie voor. Dat hadden kritische kijkers vanaf woensdag 1 april ook al vastge steld. Er gaat veel mis op AT5 lange stiltes en verkeerde over gangen tussen de items, knulli ge interviews. En die snelle re porter die wethouder Marja Baak op de avond na haar aftre den niet thuis trof, stal ook niet echt de harten van zijn kijkers. Nadat een gerekt „Mevrouw Baak, mevrouw Bééók" met ca mera-lens en al door de brie venbus niet had geholpen, liet AT5 een buurman beledigingen over Marja roepen. Ach, schoonheidsfoutjes. Alle begin is moeilijk. En die nieuwsploeg verdient nou juist het minst kri tiek. Met drie verslaggevers en zes bureauredacteuren voegen ze met hun reportages recht- van-de-straat wel degelijk iets toe aan het nieuws. De tien extra mensen van Sal verda zouden „over de hele breedte worden ingezet", zegt Joost Reynders, chef van de nieuwsdienst. Reynders zou een verslaggever erbij krijgen. Een welkome aanvulling, want „het is wel èrg hard werken met zo'n kleine ploeg. De mensen hollen van hot naar her door de stad." Deze week praat de redactie met de directie over de toe komst. „Het spijt iedereen dat Feike weg is", zegt Reyndefs. „Ik was graag met hem doorge gaan. Het is een creatieve man met goede ideeën. Maar als hij uit zichzelf weg gaat, kunnen wij daar weinig aan doen." Op de achtergrond sist een scanner. Reynders: „Ontsnap ping uit de Bijlmerbajes! Ik moet ophangen." Want de uitzendingen gaan door. Met Top of strop. Jet, de Tiplijn en Monnie. de pratende avondwinkelier uit de Roeters- straat. 'Amerikaans professio neel en Amsterdams gezellig', beloofde Salverda vooraf. Het heeft niet lang geduurd voordat de hoofdredacteur meende dat hij dat 'professioneel' wel kon vergeten. De presidentsverkiezingen in de VS zijn voor de NOS-televisie aanleiding om de ko mende maanden regelmatig uitgebreid aandacht te besteden aan de problemen van hei land en hei dagelijks leven van de Amerikanen. Tot aan de eindstrijd op 3 no vember dit jaar wordt in de Journaal-uit zendingen en NOS-lxtat verslag gedaan van de vendezlngBn rif. N06»cotTespondent Paul Sneijder verzorgt de berichtgeving vanuit de Verenigde Staten. Tevens besteedt NOS-Laat aandacht aan de thema's dié centraal staan in de verkie zingscampagnes, zoals de gezondheidszorg, de wapenwet, de positie van de zwarte be volking en de kloof tussen arm en rijk. De actualiteitenrubriek doet dat aan de hand van maandelijkse reportages over het wel en wee in de Amerikaanse stad Richmond in de staat Virginia. Inmiddels zijn twee afleveringen uit deze reportageserie op het scherm te zien ge weest De verkiezingen worden door de NOS afgesloten met de 'All American Night'. Een groots opgezet programma rond de verkiezingsdag en de uitslagen, dat 's avonds om zeven uur begint en tot drie uur in de nacht duurt. Volgens eindredacteur Tom Kamlag van NOS-Laat wordt op de Nederlandse televi sie altijd het geijkte beeld van Amerika ge toond. „Wij willen juist de andere kant van Amerika laten zien. De kant die wij meestal niet kennen, zoals de vele televisieshows waarin alles kan worden gezegd en die zelfs van Paul de Leeuw een keurig nette cabare tier maken." STRIPS BOLLEBOOM BOES Nieuwe quiz: herken de oude vlam van uw partner Frank Kramer op het scherm Na jaren een oude liefde weer tegen het lijf lopen. Voor de één is het een nacht merrie, voor de ander een groot feest. In het nieuwe spel- programma Oude Liefdes, dat aanstaande zondag (eerste Paasdag) om 20.10 uur op de KRO-televisie voor het eerst is te zien, staan confrontaties met jeugdliefdes centraal. Presentator Frank Kramer ontvangt acht weken lang twee paren die al enkele jaren zijn getrouwd of geruime tijd sa menwonen. In het programma ontmoet één partner van ieder stel drie onbekende personen. Eén van deze personen is een oude vlam van zijn of haar partner. Het is de kunst om er achter te komen wie dat is. Om de deelnemer een hand je te helpen vertellen de onbe kende jeugdliefdes over een ge zamenlijke belevenis met de partner. Tevens moet die part ner na afloop raden met wie zijn of haar vlam-van-toen in middels door het leven gaat. Ook in dit geval moet een keuze gemaakt worden uit drie perso nen. Natuurlijk ontbreken ook de bekende Ne derlanders niet in de nieuwe kwis. In de eerste af levering is Robert ten Brink te gast. Vier vrouwen komen in de uitzending vertel len dat zij de oude liefde van Ten Brink zijn. Het is aan de kandidaten om uit te vissen wie de echte oude vlam van de VARA-presentator is. Aardig detail is dat ook* de bekende Nederlander zijn jeugdliefde niet van tevoren heeft gezien. De vraag is dus of hij of zij de oude vlam herkent. Oude Liefdes is gebaseerd op een idee van de Engelsman To ny McLaren. Voordat deze drie jaar geleden voor zichzelf be gon als bedenker van amuse mentprogramma's, was hij producer van spelshows bij de BBC. Old Flames is door de BBC uitgezonden en komt bin nenkort op het commerciële Engelse station Central Televi sion. In Duitsland begint de WDR in juni met een Duitse versie. (Oude Liefdes, zondag 19 april, 20.10 uur, Ne derland 1)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6