Libië begint met tegenmaatregelen HOE KRIJG IE EEN VENT VAN 2 METER OP Z N KNIEËN? Buitenland Bosnische hoofdstad Sarajevo stroomt leeg 'Fujimori had geen andere mogelijkheid' Najibullah mogelijk weg uit Afghanistan Crisis in Moskou gesust Koppigste huurster van New York overleden ANC hield belastend rapport Winnie achter DONDERDAG 16 APRIL 1992 5 AFP AgpncF trance Pre« ANP Algrmwn N«JcfUfvh Pfibufwu AP Asootted Prr« DPA Dcutjchc Prtse A^otu» CPD Gfmer^chippeVre Pt*Wmi tod Thr'ndepcwit IPS mir SCVKT RTR Rfutr* Lavastroom Etna weer in beweging zafferana In Zafferana, het Siciliaanse dorp dat wordt bedreigd door de lava van de Etna, is de spanning weer teruggekeerd. Gis teravond zette de lavastroom zich opnieuw in beweging. De aangekondigde actie van Italiaanse en Amerikaanse militairen moest worden afgelast wegens het slechte weer. Vandaag zal, als het weer dat toelaat, opnieuw een poging worden ondernomen om de lavastroom te stoppen met behulp van cementblokken. BB wil boycot Wereldexpo Sevilla brussel Om de Spanjaarden duidelijk te maken dat het afgelo pen moet zijn met de Spaanse gruweldaden tegen dieren moet er een massale boycot komen van de wereldtentoonstelling in Sevilla. Dat zei gisteren de gewezen Franse filmactrice Brigitte Bardot op een persconferentie in Brussel van de Europese Fede ratie voor Natuurbehoud en Dierenbescherming. Tijdens de bij eenkomst werd een korte film vertoond met beelden uit de ruim 2000 'volksfeesten' die jaarlijks in Spanje worden georganiseerd. Het ging om stieren waarvan de horens in brand worden gesto ken en die achterna gezeten worden door dronken mannen, stieren die tot grote hilariteit van een volksmenigte worden ver dronken, pluimvee dat omhoog wordt gegooid en vervolgens af geslacht, ezels die worden mishandeld en een geit die vanaf een kerktoren midden in een juichende menigte wordt gegooid. „U ziet het, Spanje is een barbaars land gebleven", aldus Bardot. Zes jaar cel voor De Benedetti milaan» Carlo de Benedetti, topman van het Italiaanse compu- terconcem Olivetti, moet voor zes jaar en vier maanden de cel in. De rechtbank in Milaan oordeelde vanochtend dat De Bene detti door fraude schuldig is aan de ondergang van de Italiaanse bank Banco Ambrosiano in 1982. De rechter ging verder in zijn vonnis dan de aanklger, die twee maanden minder had geëist. Jerry Brown stond gebruik hasj toe Philadelphia» Jerry Brown, de kansloze Democratische presi dentskandidaat, is gisteren in opspraak geraakt toen een politie officier voor de tv-camera's verklaarde dat de voormalige gou verneur van California het gebruik van verdovende middelen in zijn huis heeft toegestaan. De politieman bevestigde daarmee het verhaal van vier agenten, die vorige week vertelden dat in Brown's huis marihuana en cocaine werd gebruikt toen zij deel uitmaakten van Browns veiligheidstaf. Brown, die gouverneur was van 1975 tot 1982, sprak de beschuldigingen gisteren tegen. Volgens de Califomische wet is het verboden het gebruik van marihuana in je huis toe te staan en is het in het bezit hebben van cocaïne een misdrijf. Artsen Zonder Grenzen helpt Nicaragua den haag Artsen Zonder Grenzen (AZG) gaat hulp sturen naar Leon, het gebied in Nicaragua waar de bijna duizend meter ho ge vulkaan Cerro Negro actief is. Op verzoek van de Nicaragu aanse regering stuurt AZG medicijnen, technische uitrusting en andere goederen, plus een ploeg van zes hulpverleners. De Cer ro Negro, 80 km ten noordwesten van Managua, begon vorige week onverwacht te werken. Inmiddels neemt de activiteit af. Maar de terugkeer van ongeveer 12.Q00 evacué's leidt tot grote problemen. Vele duizenden hectares grond zijn bedekt met as, waterputten zijn onbruikbaar en er dreigt een cholera-epidemie. Kim II Sung wil betere relatie met VS Pyongyang Temidden van de massale festiviteiten rond de vie ring van de 80ste verjaardag van de Noordkoreaanse leider Kim II Sung zorgde de communistische dictator zelf voor de grootste verrassing: hij sprak de wens uit de betrekkingen met de Vere nigde Staten te verbeteren. In een gisteren gepubliceerd inter view met de Washington Times zei Kim dat hij graag zou willen dat de VS een ambassade openenen in de hoofdstad Pyongyang en toonde hij zich bereid meer stoffelijke overschotten van Ame rikaanse soldaten uit de Koreaanse oorlog terug te sturen. Russische adviseurs weg uit Tripoli uit vrees voor aanslagen Ambassadeur Peru verdedigt 'staatsgreep De Afghaanse president Naji bullah is het land ontvlucht. In de hoofdstad Kabul heeft een militaire raad de macht overge nomen. Dat meldde de Iraanse radio vanmorgen. Het commu nistische regime in Kabul heeft overigens ontkent dat Najibul lah het land heeft verlaten. Volgens de radio is Bani Azi- mi, de eerste onderminister van defensie in Kabul, het hoofd van de militaire raad. Hij zou bereid zijn de leiding van het land over 1*5 i i tel lende raad. De speciale VN-gezant voor Afghanistan, Benon Sevan, is vandaag in Kabul aangekomen om de onderhandelingen voor te bereiden tussen gematigde Afghaanse politici en opstande- Jingen van de mujahedin (isla mitisch verzet), die de hoofd stad Kabul in een ijzeren greep houden. De regering heeft gisteren toegegeven dat de vitale lucht machtbasis Bagram, 50 kilome ter ten noorden van de hoofd stad, is veroverd door verzets strijders van Ahmad Shah Ma- sud, van de guerrillabeweging Jamiat-i-Islami. Ook de oostelij ke buitenwijken van de hoofd stad vielen gisteren in handen van het Afghaanse verzet. In Kabul zijn gisteren 15 vliegtuigen aangekomen met troepen die naar het verzet zijn overgelopen, aldus militaire en diplomatieke bronnen. De troe pen, die onder leiding staan van de Oezbeekse generaal Abdul Rashid Dostam, zijn gekomen om de hoofdstad te verdedigen tegen rivaliserende verzetsgroe pen die de stad vanuit het noor den en zuiden bedreigen. moskou hans geleunsete verwarring. „Waar hebben we nu eigenlijk voor gestemd", vroegen afgevaardigden zich af. Zaterdag zette het Congres de regering onder druk met een resolutie tot ombuigingen van het economische beleid en be perking van Jeltsins presidentië le bevoegdheid om zonder par lementaire goedkeuring minis ters te benoemen. Die resolutie was voor de regering onaan vaardbaar. Vandaag moet blijken of een nieuw conservatief offensief de regering nog in een lastig parket kan brengen. Op voorstel van de orthodoxe communist Ba- boerin zal het Congres stem men over het ongeldig verkla ren van het uit 1956 daterende besluit van partijleider Chroesjtsjov om het schierei land De Krim bij de republiek Oekraïne te voegen. Neemt het Congres Baboerins voorstel, over, dan is een verscherping van het conflict met Oekraïne over De Krim, thuisbasis van de Zwarte Zeevloot, onafwendbaar. correspondent Politieke ruilhandel tussen het Russische parlement en de re gering maakte gisteren een ein de aan de 'kabinetscrisis'. De regering besloot het maandag bij president Jeltsin ingediende ontslag in te trekken, nadat het Volkscongres in een verklaring steun uitsprak voor de econo mische hervormingen en het behoud van Jeltsins volmach ten. Nadat de zitting gisteravond was afgesloten, berichtte het persbureau Tass dat Jeltsin in een telefoongesprek met vice- premier Gajdar zijn steun aan het kabinet had uitgesproken en de ontslagaanvraag had af gewezen. Jeltsin heeft zich sinds vorige week vrijdag niet meer op het Congres laten zien. Na de stemming van gisteren feliciteerden ministers elkaar. „Dit is een overwinning voor de regering", zei minister van eco nomische zaken Netsjajev. In de Congreszaal heerste,echter gro- Een alternatief voor Peru was er niet. In een gesprek met enkele Nederlandse journalisten bena drukte de Peruaanse ambassa deur in Nederland, Jorge Colun ge, gistermiddag voortdurend dat president Fujimori slechts één mogelijkheid restte: de noodtoestand uitroepen, het parlement naar huis sturen en perscensuur uitvaardigen. „Ons constitutioneel systeem kende geen uitweg meer. Als de president deze maatregelen niet nad genomen, dan hadden de terroristen en de drugshandel de macht op korte termijn over genomen", aldus Colunge. Hoewel de 'presidentiële' staatsgreep wereldwijd is bekri tiseerd en de Verenigde Staten onmiddellijk de economische en militaire hulp aan Peru op schortten, probeert de ambas sadeur begrip te kweken voor de situatie in zijn land. De pro blemen in Peru zijn zo gigan tisch, meent Colunge, dat het buitenland best enig begrip mag opbrengen voor de „tijde lijke" opschorting van de demo cratische structuren. Nadat hij met ruim 60 pro cent van de stemmen tot presi dent was gekozen trof Fujimori, aldus Colunge, in juli 1990 een puinhoop aan. Het land kon geen krediet meer krijgen en was een paria voor de financiële wereld. „Fujimori wist de su perinflatie terug te dringen, zet te zich in voor een betere ver houding met de buurlanden en bracht Peru terug in de interna tionale financiële gemeenschap. Maar de drugshandel en het terrorisme zijn de moeilijkst te nemen barrières. De president wil die problemen aanpakken, maar wordt daarin tegenge werkt door het Congres en de rechterlijke macht." Een rech terlijke macht die volgens Co lunge door en door corrupt is en een parlement dat maatrege len blokkeert om de drugshan del en het terrorisme effectief aan te pakken; daarmee kan ook een democratisch gekozen president niet uit de voeten. Peru moet binnen anderhalf jaar weer een democratisch land zijn, beklemtoont de am bassadeur. Perscensuur en huisarrest van oppositieleden zijn inmiddels volgens hem weer opgeheven en de Peruaan - se bevolking kan zich per refe rendum over een nieuwe grondwet uitspreken. Colunge benadrukt dat de meerderheid van de Peruanen achter de pre sident staat en hij is ervan over tuigd dn dat bo nQÜ New Yorks koppigste huurster, Jean Herman, is vorige maand op 69-jarige leeftijd overleden. Alleen door haar dood zou haar uit 1865 stammende huis in de 60ste straat vrijkomen, zo had Herman tijdens haar le ven steeds gezegd. Ze sloeg zelfs een aanbod van anderhalf miljoen gulden om haar huurflat te verlaten af en dwong een projectontwikke laar een torenflat rond haar huls te bouwen. De onderneming Cohen Bro thers Realty Corp kocht In 1981 de hele straat met de be doeling er een torenflat neer te zetten. Andere huurders wer den uitgekocht, maar Herman beriep zich met succes op een wet uit de Tweede Wereldoor log die huuropdrijving ver biedt en huurders grote rech ten geeft, en bleef zitten waar ze zat. Haar twee-kamerflat, waar voor zij maandelijks 200 dollar huur betaalde en waar zij al 30 Jaar woonde, was haar dier baarder dan welke andere wo ning ook. Daarom besloten de gebroeders Cohen In 1988 de ii.ii .ui üm! so da mor on haar huls heen te bouwen. Toen haar broer de bezittin gen van zijn zuster opruimde vond hij een archief over haar strijd om de flat, met daarin fanmail uit de hele wereld. „Misschien was dat wat haar gaande hield", aldus Harold Herman. „Dat was haar meer waard dan geld." 40i«" ADUR0DAM MADURODAM. HÉÉÉI. NEDERLAND AAN IE VOETEN HarlnekDd* I 75 IVn IU«« Tclvtnno 070 555 W Libië heeft zes Europese diplomatieke missies en de ver tegenwoordiger van Japan in Tripoli laten weten dat een aantal diplomaten het land zullen worden uitgezet. Frankrijk, Italië, Duitsland, Zweden, België, Tsjecho-Slo- wakije en Japan werden gisteren op het Libische ministe rie van buitenlandse zaken van het besluit op de hoogte gebracht. Tripoli reageert daarmee op de uitwijzing van Libische diplo maten door een aantal landen, in navolging van de sancties die de Verenigde Naties gisteren te gen Tripoli instelden. De sanc ties, waaronder een lucht- en wapenembargo, werden giste ren van kracht omdat Libië wei gert de twee vermeende daders van de bomaanslag op een Amerikaans lijntoestel boven het Schotse Lockerbie uit te le- Tot nu toe houden alie VN-le- den zich aan de sancties, zoals die eind maart zijn afgesproken. Alle luchtverbindingen met Tri poli zijn verbroken, de wapen handel is stopgezet en een eer- Winnie zou zelf mishandeld hebben Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) heeft drie jaar gele den een intern rapport over de vermeende betrokkenheid van Winnie Mandela bij misdaden achtergehouden. Het rapport kwam gisteren naar buiten. Het vijf pagina's tellende do cument baseert zich in belang rijke mate op de verklaringen van Gabriel Pelo Mekgwe, een getuige in het proces dat vorig jaar tegen Winnie werd aange spannen. Vlak voordat Mekgwe tegen haar zou getuigen, werd hij door ANC-leden het land uitgesmokkeld. Uit de verklaringen van Mekgwe blijkt dat Winnie zelf vier zwarte jongeren uit Soweto heeft mishandeld. Eén van hen. Stompie Moeketsi Seipei, over leed later aan zijn verwondin gen. Wegens gebrek aan bewijs werd Winnie vrijgesproken van deze aanklacht. Wel werd zij tot zes jaar cel veroordeeld wegens medeplichtigheid aan mishan deling. In afwachting van hoger beroep is zij vrij. De openbaring van het rap port kwam op dezelfde dag dat Winnie Mandela haar aftreden aankondigde als hoofd sociale zaken van het ANC. „De laster campagne tegen mij heeft een moeilijke situatie geschapen voor het ANC, mijn man en mij zelf', zo verklaarde zij gisteren. Afgelopen maandag maakte Nelson Mandela bekend dat hij en zijn vrouw gaan scheiden. VN-inspecteur: Irak wil open kaart spelen Irak wil volgende maand een „volledig en definitief' over zicht van zijn kernwapenpro gramma geven. Dat heeft de lei der van een VN-inspectieteam in Irak, Dimitri Perricos, giste- ren gezegd. Perricos stond aan het hoofd van 22 inspecteurs die vorige week toezicht hielden op de vernietiging, van installaties en uitrustingen voor kemwapen- produktie en tevens 16 andere installaties onderzochten. Daar niet zeker is of zich in Irak nog meer installaties voor het programma bevinden, is Irak gevraagd naar gegevens en inlichtingen over het produktie- netwerk. ..Baghdad wil deze nu indienen voor de volgende in spectie in mei, maar heeft wat dat betreft nog niets op papier gezet aldus Pemcos. ste groep Libische diplomaten is uitgewezen. De Libische luchtvaartmaat schappij Arab Airlines heeft gis teren nog wel geprobeerd enke le vluchten uit te voeren, maar de gezagvoerders kregen te ho ren dat zij niet welkom waren. Vliegtuigen met bestemming Egypte, Italië, Zwitserland en Tunesië moesten onverrichter- zake terugkeren. Ook Eurocon trol in Maastricht, dat het lucht verkeer in Duitsland. Frankrijk, Luxemburg, België en Neder land begeleidt, mag sinds giste ren geen vliegverkeer van en naar Libië afhandelen. Veel landen zijn gisteren meteen begonnen met net uit wijzen van Libische diploma- De bijna lege hal van het vliegveld ten. De Europese Gemeenschap stuurde drie van de acht in Brussel gevestigde diplomaten naar huis. Japan zette twee Li- biërs op het vliegtuig. Zweden vijf, Italië vier en Frankrijk zes. Zelfs Zwitserland, dat geen lid is van de VN, heeft zich bij het embargo aangesloten. Meer dan 3000 Russische ad- in Tripoli. viseurs en hun gezinnen heb ben Libië verlaten. Volgens Ra dio Rusland zullen Russische diplomaten dit voorbeeld spoe dig volgen. Het vertrek van de Russen is ingegeven door vrees voor mogelijke aanslagen tegen burgers van de landen die de Libië heeft laten weten dat foto fPA het de zaak voor het Intematio naai Gerechtshof in Den Haag tegen Groot-Brittannië en de VS zal voortzetten Dinsdag werd de eis van Libië om de twee ver dachten zelf te mogen berech ten. afgewezen. De procedure voor het Hof kan enkele jaren duren. Servische soldaten rusten uit nadat zij de Bosnische stad Visegrad, 240 kilometer van de Servische hoofdstad Belgrado, hebben ingenomen. foto lpa budapest runa hellinga correspondent oost-europa Sarajevo is volledig in de greep van de burgeroorlog. Op alle wegen rond de hoofdstad van Bosnië-Hercegovina zijn barri cades gebouwd, die van dorp tot dorp door moslims, Kroaten of Serviërs worden be waakt. De meeste wegen zijn nauwelijks nog berijdbaar en de aanvoer van levensmidde len ligt volkomen stil. De voed selsituatie in Sarajevo is inmid dels tamelijk wanhopig. Datzelfde geldt voor de me dicijnen in ziekenhuizen. „Er is nog ongeveer voor een week medicijnen in de meeste zie kenhuizen", aldus de Neder lander Niels Bartels van Artsen zonder Grenzen. De organisa tie, die de belangrijkste zieken huizen van Bosnië van genees middelen probeert te voorzien, heeft zelf nauwelijks nog voor raad. Wat er is, wordt in kleine porties naar die plaatsen ge stuurd waar het het hardste nodig is. Artsen zonder Gren zen verwacht deze week een nieuw transport medicijnen, maar het grote probleem is om de goederen naar Sarajevo te krijgen. „We denken er nu over het Joegoslavische leger om hulp te vragen, maar we aarze len of dat wel verstandig is", aldus Bartels. Een ander probleem is dat streekziekenhuizen, die voor de verspreiding van de medi cijnen in de dorpen moeten zorgen, dat niet altijd meer doen omdat sommige dorpen inmiddels tot 'de andere partij' behoren. Sarajevo zelf was gisteren overdag rustig, maar de vluch telingenstroom vanuit de stad blijft, voor zover mogelijk, aan houden. „Ik was vanochtend op- het vliegveld in de hoop daar iets te kunnen regelen, en ik schat dat er zo'n 4.000 men sen in de vertrekhal zaten te wachten", zegt Bartels. Tever geefs, want de nieuwe maat schappij Bosnian Airways heeft na enkele dagen zijn vluchten zo'n twintig bussen compleet van Sarajevo naar Belgrado ge- werden vernield, heeft de stad staakt. Een aanslag op het bus- nog verder geïsoleerd, station van Sarajevo, waarbij

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5