Amsterdam ruziet over referendum 'Terugvorderen van bijstand is onbegonnen werk' Binnenland 'Personeelstekort in bollensector voorbij' Premie verzekering auto's moet omhoog Paaskunst op struisvogelei Verzekeraars dragen toch bij aan rampenfonds aardbeving Inkrimping veestapel schaadt economie niet Akzo mag weigeraar van taaltest ontslaan DONDERDAG 16 APRIL 1992 AJgemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappeli|ke Persdienst Nog geen zicht op oplossing metaal utrecht Vandaag is in ongeveer twintig bedrijven in de metaal nijverheid gestaakt. Gisteren gingen vijftien bedrijven plat, aldus de Industriebond FNV, die een kleine vijfhonderd stakers regi streerde. De staking in de metaalnijverheid ging vandaag de vierde dag in zonder dat er uitzicht is op een spoedige oplossing. Bonden en werkgevers liggen met elkaar in de clinch over het op termijn invoeren van sancties bij ziekteverzuim, zoals het inle veren van vakantiedagen en lagere ziekte-uitkeringen. FNV op oorlogspad tegen Begemann helmond Bestuurder H. van Rees van de Industriebond FNV is woedend op de Begemann Groep van j. van den Nieuwenhuy- zen omdat het concern van plan is Begemann Staalbouw over te plaatsen van Helmond naar Stramproy. Bovendien wordt op dit moment onderhandeld over een mogelijke verkoop van Bege mann Pompen aan een bedrijf in Venlo. Begemann Pompen is eveneens gevestigd in Helmond. Volgens Van Rees is eerder aan de bond toegezegd dat beide bedrijven voorlopig nog in Hel mond gevestied zouden blijven. „De Industriebond FNV voelt zich behoorlijk belazerd door Van den Nieuwenhuyzen. Hij houdt zich niet aan afspraken. We zullen dan ook samen met de werknemers in het geweer komen tegen deze kwalijke gang van zaken", aldus van Rees. CSM wil Hak Conserven overnemen Amsterdam Het voeding- en biochemiebedrijf CSM wil de groenteconservenondememing Hak overnemen. CSM maakte gisteren bekend dat de onderhandelingen al ver gevorderd zijn. Hak is volgens eigen zeggen marktleider in Nederland wat be treft de Droduktie en verkoop van houdbare groenten en vruch ten in glazen potten. Het bedrijf behaalde vorig jaar een omzet van 155 miljoen gulden en biedt werk aan 355 mensen. Voor CSM betekent de transactie een aanzienlijke uitbreiding van de activiteiten op het gebied van consumentenmerkartikelen. RBA en telers sluiten overeenkomst ALKMAAR ANP Het Regionaal Bureau Arbeids voorziening (RBA) in Alkmaar heeft met de werkgevers in de Noordhollandse oollensector een overeenkomst gesloten, die het jaarlijks terugkerende pro bleem van personeelsgebrek en illegale werknemers tijdens het oogstseizoen moet uitbannen. Dat heeft directeur M. Ruim- schotel van het RBA gisteren bekendgemaakt. Het RBA garandeert de helft van de circa 1.800 vacatures te zullen vervullen en zal daartoe eerst in Ierland werven. De werkgevers, die de andere helft op eigen kracht zullen werven, staan garant voor vervoer en volwaardige huisvesting van de EG-arbeidskrachten. Mocht het RBA niet aan de afspraak kun nen voldoen, dan mogen de werkgevers bollenpellers van buiten de EG De premie voor de autoverzeke ring moet omhoog. Daar valt volgens de verzekeringsgroep Avero-Centraal Beheer (AVCB) niet te ontkomen. De geclaimde schade ligt op het ogenblik 7 procent hoger dan in de eerste maanden van vorig jaar. Het staat nog niet vast wanneer de premies zullen stijgen en met welk percentage. De kosten van de verzeke ringsmaatschappijen lopen ove rigens slechts ten dele op door toeneming van het aantal scha degevallen. Veel meer moet de stijging worden toegeschreven aan de bewustheid van slacht offers om ook andere schade te claimen dan louter die aan au to, fiets of dergelijke. Zo worden verzekeraars in toenemende mate aangespro ken voor vergoeding van inko men dat slachtoffers van een ongeluk derven. Bedrijfsvereni gingen claimden in veel geval len al de Ziektewet- en wao-uit- keringen die zij aan ongevals slachtoffers moeten betalen. De AVCB-Groep is met een aandeel van 13 procent de lei der op markt voor motorrijtui genverzekeringen. Om de reparatiekosten bij schadegevallen te beperken, hebben de verzekeraars van de groep contracten gesloten met een groot aantal reparatiebe drijven. In voorkomende geval len worden kosten gedrukt door voor reparatie niet altijd meer gebruik te maken van nieuwe onderdelen. Het kan in de repa ratiekosten een stuk schelen als gebruik wordt gemaakt van on beschadigde onderdelen die zijn overgebleven van andere automobielen. Raad achter moeizaam compromis over autoverkeer Het mislukte referendum over het autoverkeer in de Am sterdamse binnenstad heeft gisteren geleid tot een forse aanvaring tussen de collegepartijen PvdA, WD, D66 en Groen Links in de hoofdstad. De gemeenteraad besloot gisteravond op CDA en WD na de uitslag van het refe rendum te volgen, maar dat gebeurde pas nadat de colle gepartijen elkaar flink in de haren waren gevlogen. echter „buiten elke proportie". Het ontwikkelen van ideeën is niet voorbehouden aan het col lege, aldus Holvast. Uit het moeizame compromis over vermindering van het au toverkeer blijkt dat de belang rijkste winkelstraten en de wij ken waarin het bedrijfsleven be langrijk is vertegenwoordigd worden ontzien. Ook de grach tengordel is vooralsnog gevrij waard van 'autoluwe' maatrege len. Als extra beperking werd asteren via een motie van het CDA toegevoegd dat het ge meentelijke structuurplan 'maatgevend' moet zijn voor de autoluwe plannen. Verder heeft de WD een 'minderheidsstandpunt' laten opnemen, waaruit blijkt dat de VVD de uitslag van het referen- Groen Links haalde zich de woede van PvdA, D66 en WD op de hals door een rapport te presenteren, met daarin stap pen die moeten leiden tot een autoluwe binnenstad. „Goed koop, niet collegiaal en een pro vocatie", vond de PvdA dat. De maatregelen die Groen Links voorstelt vloeien namelijk van zelf voort uit de raadsvoor dracht waarin het compromis tussen de collegepartijen is ver vat. „Dit is de laatste keer dat we dat accepteren", dreigde Van der Laan. Ook D66 en de WD vonden de stap van Groen Links niet netjes. B. Holvast van Groen Links vond de reacties van zijn mede-collegepartijen zullen dan een werkvergunning krijgen. Volgens Ruimschotel heeft het RBA met Ierland concrete afspraken gemaakt over 400 werknemers en een tewerkstel lingsvergunning toegezegd. Voor invulling van de overige 500 vacatures gaat het RBA wer ven in en buiten Noord-Hol land. Ruimschotel verwacht dat door de overeenkomst tijdig ze kerheid ontstaat voor de be drijfstak, zodat „niet in paniek hoeft te worden gegrepen naar alternatieve, vaak illegale ma nieren van personeelsvoorzie ning." Volgens de directeur blijft de bollensector altijd gedeeltelijk op buitenlandse werknemers aangewezen. Het is volgens haar een illusie dat voldoende Nederlandse werkzoekenden bereid zouden zijn bollen te pellen. AMSTELVEEN De één houdt het op effen rode of gele eitjes van de kip, de ander maakt van het paaseieren schilderen ware kunst. Frits van Veenhuysen uit Amstelveen gebruikt ecnte olie verf op een 'doek' van struisvo gelei. Vutter Van Veenhuysen is y w-' - 'imp 10^'^ titKf-' dum vanwege de zeer lage op komst (27,6 procent) niet over neemt en de 'autoluwe' beleids richting niet als leidraad wenst te nemen. Toch heeft de WD toegezegd autoluwe plannen 'loyaal' uit te voeren en aan scherping van het beleid 'be spreekbaar' te vinden. WD-wethouder van financi en F. de Grave kwam eerder on der vuur te liggen, door enkele dagen voor het referendum be kend te maken dat de meest vergaande variant Amsterdam tientallen miljoenen guldens gaat kosten. Groen Amsterdam verweet hem het saboteren van de volksraadpleging en eiste in eerste instantie dat De Grave zou aftreden. Gisteren liet R. van Duijn van Groen Amsterdam het bij het indienen van een 'motie van treurnis'. Die werd door de raad buitenproportioneel bevonden. De Grave had al aangegeven het accepteren van de motie als het uitspreken van wantrouwen te zullen beschouwen. De motie werd verworpen. Consumentenbond wil overleg over schadevergoeding De slachtoffers van de aardbe ving in Limburg krijgen toch uitzicht op een tegemoetko ming van verzekeraars in hun schade. Het Verbond van Verze keraars zal begin volgende week bekendmaken welk bedrag de gezamenlijke verzekeraars in net Rampenfonds zullen stor ten, als bijdrage aan de schade vergoeding. In het fonds zit ook overheidsgeld, waaronder een miljoen van de provincie Lim burg. De totale schade beloopt in elk geval tientallen miljoenen guldens. Ondertussen worden plannen gemaakt om te komen tot een Aardbevingspool'. Het is de be doeling dat alle verzekerings maatschappijen daarin deelne men. Verzekeringen tegen de gevolgen van een aardbeving worden daar automatisch door de maatschappijen naartoe ge sluisd. Ook dan zal de schade- uitkering overigens niet ongeli miteerd zijn. Voor het verzeke ren van aardbevingsschade zal apart premie moeten worden betaald of zal een extra opslag op de premie voor de opstalver zekering gelden. De Consumentenbond heeft gisteren minister Dales van bin nenlandse zaken, de provincie Limburg, het Verbond van Ver zekeraars en het Nationaal Rampenfonds uitgenodigd met elkaar te gaan praten over schadvergoeding aan de gedu peerden van de aardbeving in Limburg. In de brief die aan de betrok ken partijen is gestuurd, schrijft de bond dat ze zich tot nu toe terughoudend heeft opgesteld „in de verwachting dat de eerst verantwoordelijke partijen snel helderheid zouden verschaffen. Helaas moeten wij constateren dat die duidelijkheid tot op dit moment uitblijft". Volgens de oond zou het ge sprek tussen de vier partijen dinsdag of woensdag moeten plaatsvinden. Minister Dales (Binnenlandse Zaken) heeft tot nu toe verklaard niet tot eniger lei actie over te gaan om de ge dupeerden tegemoet te komen, in afwachting van een definitie- Gevolgen agrarische sector wél ingrijpend ve inventarisatie van de schade in Limburg. Het Verbond van Verzekeraars wilde nog niet rea geren op de brief van de Consu mentenbond. Het Nationaal Rampenfonds heeft de aardbeving nu bestem peld als 'nationale ramp'. Het fonds heeft 2,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld, waarvan 1 miljoen direct op het rampengi ronummer 777 wordt gestort. Geld uit het fonds is overigens alleen beschikbaar voor particu lieren en is bestemd voor niet verzekerde schade. Het bisdom Roermond heeft de kerkbesturen in de gebieden die door de aardbeving zijn ge troffen, geadviseerd voorlopig de klokken niet te luiden. Zo wil het bisdom verdere schade aan de kerken en aan woningen van particulieren voorkomen, aldus de woordvoerder van het bis dom. Het bisdom schat de schade die de aardbeving aan kerkgebouwen heeft aangericht op tenminste 30 miljoen gul den, maar er wordt gevreesd dat dit bedrag nog aanzienlijk zal oplopen. IRA-verdachten vangen bot bij schadeclaims DEN HAAG ANP Inkrimping van de Nederlandse veestapel is goed voor het milieu, terwijl de economie er nauwelijks onder lijdt. Dat blijkt uit een onderzoek van het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM), het Centraal Planbureau (CPB), het Landbouw-Economisch Insti tuut (LEI) en TNO. Het onder zoek is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van milieu beheer. Inkrimping van de veestapel met 30 procent remt de groei van het nationaal inkomen (het bedrag de Nederlanders met el kaar verdienen) slechts met 0,1 procent per jaar. Dat is omgere kend een half miljard gulden. De betalingsbalans wordt er evenmin door beïnvloed. Te genover een kleinere export van vlees staat namelijk een kleinere import van veevoeder. De werk gelegenheid daalt in totaal een half procent door de inkrim ping. De gevolgen voor de agrari sche sector zijn wél ingrijpend. De veebedrijven produceren minder, de gemiddelde be drijfsomvang daalt en de werk gelegenheid neemt af. Later dit jaar moet het kabi net besluiten over een eventue le inkrimping van de veestapel. In de studie zijn zes manieren onderzocht om de veestapel in te krimpen, zoals een regeling waarbij de overheid mestpro- duktierechten opkoopt van vee houders. De kosten voor het op kopen van mestrechten worden geschat op een miljard gulden. Een andere methode is de in voering van een quotering van de vlees-, en eierenproduktie. Dit botst echter met de EG-re- gels en vergt een intensieve controle. Na het gerechtshof in Den Bosch heeft ook de rechtbank in Roermond de schadeclaims van de twee vrijgesproken IRA-ver- dachten Sean Hick (31) en Ge rard Harte (28) afgewezen. Dat heeft de persofficier van justitie vanmorgen gezegd. Na hun vrijspraak van de moord op twee voor Britse mili tairen versleten Australische ad vocaten op 30 mei 1990 in Roer mond, dienden drie van de vier verdachten claims in. Paul Hug hes (28) trok die later in. Harte werd door de rechtbank in Roermond als enige veroor deeld tot achttien jaar, maar werd in hoger beroep vrijge sproken. Ook Hughes en Donna Maguire werden vrijgesproken, maar zijn samen met Hick aan Duitsland uitgeleverd waar zij van andere aanslagen worden verdacht. Duitsland had niet om de uitlevering van Harte ge vraagd. Hij kon daarom na de vrijspraak terug naar Ierland. DEN HAAG THEO HABtKEXS Mensen die ten onrechte een bijstandsuitkering hebben, lo pen na 1 augustus een zeer gro te kans dat ze die moeten terug betalen. Nu voeren de gemeen ten nog een eigen beleid, maar straks worden ze verplicht het ten onrechte betaalde terug te vorderen. Het ministerie van sociale zaken verwacht zo jaar lijks 150 tot 200 miljoen gulden terug In de knip te krijgen. De gemeenten verwachten dat ze veel meer werk moeten verzetten, dat hen tegelijkertijd weinig oplevert. Als gemeenten verplicht ziin elke teveel uitbe taalde gulden terug te halen, kost dat vreselijk veel tijd en energie. Bovendien gaat het leeuwedeel van het gela onmid dellijk door naar het rijk: sociale zaken betaalt negentig procent van de bijstand en dus wordt eenzelfde deel naar het ministe rie doorgesluisd. De kosten van deurwaarder, incassobureau en procedures komen echter voor rekening van de gemeente. „Het pure rendement is be trekkelijk gering", zo taxeert een woordvoerder van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten de situatie. Volgens de VNG gaan de sociale diensten op dit moment bedrijfsmatig te werk. Baten en lasten worden afgewo- n, met als gevolg dat onren- ele inspanningen achterwe ge blijven. Zo blijft er tijd en energie over voor projecten om mensen aan een baan te helpen en uit de bijstand te halen. Toch kan de bijstandstrekker die zijn uitkering een maand laat doorlopen, terwijl hij alweer werkt voortaan op problemen rekenen. Hetzelfde geldt voor de bijstandsmoeder, die van haar ex-man een extraatje kreeg toegestopt voor de kinderen zonder dat te melden. Maar waar ligt de grens? Duizend gulden is al wat. Maar moet de gemeente ook naar de rechter als het om hon derd gulden gaat en de uitke ringsgerechtigde niet akkoord gaat met de voorgestelde 'min nelijke' verrekening. En wat als de cliënt eeen cliënt meer is, zo dat verrekenine van die laatste vijftig gulden niet eens mogelijk is? De ervaring leert dat de be reidheid om een regeling te tref fen fors afneemt als men zelf niet meer van een uitkering af hankelijk is. Voor het ministerie van socia le zaken is er geen probleem. De gemeenten moeten gewoon de wet uitvoeren. Doen ze dat niet, dan kan ze dat duur ko men te staan. Ze lopen dan het risico dat de minister ophoudt met betalen. „Theoretisch be staat de mogelijkheid dat de ge meente zelf het volle pond moet betalen", aldus een woordvoer der. In principe zijn de gemeenten het wel eens met het ministerie dat gelijke monniken gelijke kappen dienen te dragen. Dat is ook in het belang van de ge meenten zelf. De woordvoerder van de sociale dienst in Amster dam maakt niet voor niets ge wag van „oneigenlijke verhuis- bewegingen", doordat andere gemeenten strenger waren in de Het ministerie verwacht dat de verplichting om de onwillige echtgenoot op te sporen het meeste geld oplevert. Het zoge naamde 'nihil-beding', waarbij man en vrouw bij de scheiding afspreken dat er geen alimenta tie betaald hoeft te worden, wordt al enkele jaren niet er kend. Als een man makkelijk het eerste levensonderhoud voor zijn vrouw en kinderen kan betalen, zet verhaal van de bijstandsuitkering zoden aan de dijk, maar bij iemand die maar weinig kan bijdragen, levert d4t meer last op dan gemak. „Mensen die weerbarstig zijn en nu niet meewerken, willen dat straks ook niet. Daar zullen we een hele kluif aan hebben", meent de woordvoerder van de sociale dienst in Den Haag. „We krijgen er een hele administra tie bij van mensen die helemaal geen cliënt zijn. Dat zijn men sen waar we eigenlijk niets mee van doen hebben.' En wat le vert het niet voor werk op als zo'n man van baan verandert en verhuist of het land verlaat? Loonbeslag houdt op bij veran dering van werkkring. De sociale dienst in Amster dam zag de bui al een jaar gele den hangen en is al met het ge meentebestuur in de slalom Maar er moet ook nog worden gepraat met het ministerie. Woordvoerder F. van Woerden wijst erop dat „individuele ge vallen ontsnapping mogelijk blijft". Maar het is wel duidelijk dat niet kan worden volstaan met het aangeven van cijferma tige grenzen. Boven vijftig gul den wel een deurwaarder en daaronder niet, zit er niet in. „Maar absolute noodgevallen laten we echt lopen." Amsterdam is niet van plan alle voorschriften blindelings op te volgen. De gedachte dat er een redelijke verhouding dient te zijn tussen baten en lasten, laat de woordvoerder evenmin los. „Het ministerie moet toch erkennen dat je beter stil kunt zitten dan zomaar geld verspil len." deels uit buitenlandse werkne mers. Aanvankelijk weigerden twee buitenlandse werknemers aan de test deel te nemen. Eén van hen heeft later toch meege daan. Volgens raadsman M. van Schaik van het Bureau voor Rechtshulp in Roosendaal was het bezwaar van de ander dat Akzo de groep Marokkanen en Turken binnen het bedrijf er uit heeft gelicht voor de test, en dat niet per persoon is gekeken of een test noodzakelijk was. De 31-jarige buitenlandse werknemer yoerde aan dat hij de Nederlandse taal, na een ver blijf van ruim dertien jaar in Nederland en een diensttijd van elf jaar bij Akzo, voldoende machtig is. Akzo-Fiber in Steenbergen mag „de buitenlandse werknemer ontslaan die begin dit jaar wei gerde mee te doen aan een taal test. Het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening in Ber gen op Zoom heeft de ont slagaanvraag deze week geho noreerd. Akzo in Steenbergen wilde ongeveer veertig werknemers onderwerpen aan een taaltest, omdat een vernieuwde proces procedure een bepaalde vaar digheid in de Nederlandse taal vereiste. Aan de hand van de test zou bekeken worden," wie van de groep een taalcursus diende te volgen. Volgens de Akzo-woordvoer- der bestond de groep groten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4