Omroepen krijgen garanties toeihanl Burger moet afkicken van overheid Kopen op de pof wordt dure grap Binnenland Mauritshuis in bloei Babylijkje ontvoerd uit begrafeniswagen 'Overheid moet weg uit cao zorgsector' Olympisch Stadion gaat tegen de vlakte a duinrell GIRO 50500 DONDERDAG 16 APRIL 1992 3 Renbuietu GPD G*fne*md»ipp**»fcr PmAmsS Taxichauffeurs in Franse cel lille» Twee Nederlandse taxichauffeurs die maandag aan de Frans-Belgische grenspost Halluin werden betrapt op het ver voer van tien illegale Aziaten, zijn veroordeeld tot zes maanden cel wegens medeplichtigheid aan illegaal verblijf in Frankrijk. Daarnaast is het tweetal voor 3,5 jaar de toegang tot Frankrijk ontzegd en zijn de auto's, een Opel en een Mercedes, in beslag genomen. De illegalen zijn teruggestuurd naar België Ontslag leidt tot brand in kazerne den haag De Haagse officier van justitie heeft gisteren een jaar cel geëist tegen een 38-jarige magazijnbeheerder in de Alexan- derkazeme, die vorig jaar een ruimte in brand stak vanwege de obsessie dat hij ontslagen zou kunnen worden. De brand richtte voor ruim een ton schade aan aan onder meer een kledingde pot, de oorlogsnoodvoorraad van het korps commando's, medi cijnen en instrumenten. De man, die inmiddels is ontslagen, kampte met schulden (waarmee hij door Defensie werd gehol pen) en privéproblemen, toen hij hoorde dat er een reorganisa tie kwam draaide hij door. Prins Claus even journalist den haag Prins Claus heeft gisteren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort even voor journalist gespeeld. De prins was er aan wezig bij een boekpresentatie annex persconferentie over de wereldtentoonstelling in Sevilla. Nadat de prins het boek 'Hol land made in Sevilla' over de Nederlandse inzending in ont vangst had genomen, was er gelegenheid tot het stellen van vra gen. Maar zoals wel vaker op ietwat overbodige persconferen ties, was er aanvankelijk niemand die nog een vraag had. De prins verbrak de wat pijnlijke stilte. Aanvankelijk was het de be doeling dat Claus direct na de ontvangst zou vertrekken. Hij ver blijdde de organisatoren echter met de mededeling dat hij Sevil la zo interessant vindt dat hij bleef zitten. Helft vluchtelingen is kind den haag De helft van de 16 miljoen vluchtelingen in de wereld bestaat uit kinderen jonger dan 12 jaar. Dat heeft de stichting Vluchteling vandaag bekendgemaakt aan de vooravond van We- reldvluchtelingenweek, die van 3 tot 9 mei wordt gehouden, dit jaar staat het kind centraal. Voor alle basisscholen is het lespak ket "Vluchtelingen in de Derde Wereld' samengesteld, terwijl er voor de ouders van leerlingen een aparte folder is gemaakt. Ruim 1000 scholen hebben inmiddels besloten de Wereldvluch- telingenweek met acties te ondersteunen. Op voorwaarde van meer samenwerking Nederland 1, 2 en 3 blijven beschikbaar voor de bestaan de publieke omroepen. Ze krijgen daarvoor een zendtijd garantie van tien jaar op voorwaarde dat ze nauwer gaan samenwerken. Gegadigden voor commerciële televisie kunnen ruimte krijgen op de kabel. Op de radio worden vijf zenders voor de publieke omroepen vrijgehouden, en één voor de regionale opmroepen. den haag gpd-anp Agenten intimideren agentes rotterdam anp Zeven op de tien agentes krij gen seksuele toespelingen van hun mannelijke collega's. Als ze daarover hun beklag doen, krij gen ze vaak nul op het rekest De procedure bij een klacht is onduidelijk en door vaak ondes kundige begeleiding pakt de zaak veelal in het nadeel van de agente uit. Dat blijkt uit een en quête onder 31 agentes in de politieregio Dordrecht en om streken. De korpschef van de toekom stige politieregio, Tieleman, zegt de uitslag van de enquête 'heel erg schrijnend' te vinden. De klachtenprocedure in het district zal daarom ook worden aangepast. Met die besluiten heeft minister d'Ancona van WVC gisteren knopen doorgehakt in het zich al jaren voortslepende media debat. Ze baseert haar beleid op het eerder dit jaar verschenen rapport van de Commissie- Donner. Die concludeerde dat commerciële omroepen feitelijk en juridisch niet zijn tegen te houden, maar stelde tevens dat publieke omroepen die het commerciële experiment willen aangaan, geen garantie konden krijgen dat ze na een mislukking terug kunnen in het publieke bestel. Veronica, Vara en Tros besloten daarop binnen het pu blieke bestel te blijven. D'Ancona kiest voor het plan dat vorig jaar door NOS-voorzit- ter De Jong is gelanceerd. Dat gaat uit van samenwerking van NCRV, KRO en Avro op Neder land 1, Veronica, Tros en EO op Nederland 2, en NOS, VPRO en Vara op Nederland 3. De laatste drie moeten vooral, samenwer ken op het gebied van de cultu rele programma's, servicepro gramma's, en de minderheden- programma's. De 'publiekstrek kers' van de NOS, zoals bijzon dere evenementen, het journaal en de sport wil ze over de drie netten verdelen. Met het voorstel om de regio nale omroepen tussen de zes en twaalf uur per dag te laten uit zenden, komt de minister terug op uitlatingen die zij eerder dit jaar deed. Toen opperde zij de gedachte om zendtijd van re gionale omroepen te beperken tot zes uur per dag. De regiona le omroepen en de Tweede Ka mer reageerden daar toen zeer negatief op. Lokale televisie zal alleen mogelijk zijn via de ka bel. Waar het geld vandaan moet komen, moet de Commissie- Van der Zwan nog aangeven. D'Ancona denkt zelf niet graag aan uitbreiding van reclame en evenmin aan een verhoging van de omroepbijdrage. NOS, Avro, KRO en NCRV hebben positief gereageerd op de voorstellen van de minister. Zij zijn goed te spreken over het plan om de omroepen een ga rantie voor tien jaar te geven. De NOS noemt de brief „een in houdelijk stevig stuk, waaruit blijkt dat de minister van WVC en de publieke omroep in grote lijnen op dezelfde golflengte zit ten." den haag Een student van de Meester- bindersopleiding Huis te Lande legt de laatste hand aan een reusachtig bloem stuk op het plein voor het Haagse Mau ritshuis. Het bloemstuk van vijf bij zes meter is daar neergezet ter gelegenheid van de expositie 'Het Mauritshuis in bloei', waarop Hollandse en Vlaamse bloemstillevens uit de Gouden Eeuw worden getoond, foto anp koen suyk Politie voor raadsel in bizarre zaak rotterdam «gpd Het babytijkje dat dinsdag door spelende kinderen werd aangetroffen in een vuilniszak in een plant soentje in de Rotterdamse Afrikaanderwijk, Is gister middag rond drie uur ontvoerd uit een lijkwagen. Het werd enkele uren later vlakbij de plaats van ont voering weer gevonden. De politie tast volledig in het duister naar het motief voor de bizarre ontvoering en werkt met acht man aan de zaak. De ontvoering gebeurde toen een lijkwagen met het dode kind terugkwam uit Rijswijk van onderzoek door het gerechtelijk laboratorium. Op een kruising werd de wagen klemgereden, waarna drie mannen de klep openden, de lijkzak pakten en er vandoor gin gen. Voor directeur Voortman van het RJjswiJkse labo ratorium is de ontvoering een compleet raadsel. „Ik werk hier al heel lang, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Ik heb me ook zitten afvragen wat hier achter zit. Waarom lost iemand dit op zo'n manier op?" Volgens hem is het personeel van het laborato rium gisteren niets bijzonders opgevallen. Zeker is In elk geval dat de achtervolgers goed op de hoogte moeten zijn geweest. Veel secties worden In Rotterdam verricht. De ontvoerders moeten gewe ten hebben dat in dit geval de sectie in Rijswijk zou plaatsvinden. Commissie: Vrijheid leidt tot minder kosten ruswuk anp De overheid moet zich niet meer bemoeien met de cao voor de zorgsector. Onderhandelingsvrijheid is een van de voorwaarden voor het bereiken van de kostenbe sparing die staatssecretaris Simons van volksgezond heid voorziet in zijn plan voor een volksverzekering te gen ziektekosten. Dat zegt de Commissie Prijsvorming in de Zorgsector (Commissie-De Beer) in het gisteren gepubliceerde eindrapport. Wel moet de overheid via wetgeving de kwaliteit van de zorg waarborgen. Ook moeten de ba sisopleidingen voor medisch, verpleegkundig en ver zorgend personeel onder de verantwoordelijkheid van de overheid blijven vallen. Het vervolgonderwijs is al een verantwoordelijkheid voor de sector zelf. Nu stelt de minister van sociale zaken de loonruimte in de zorgsector vast. Dat leidt ook dit jaar weer tot gro te problemen, omdat De Vries een maximum heeft ge steld van 3 procent, terwijl de bonden 5 procent willen om de inflatie voor te blijven en nog iets extra over te houden. De werkgevers geven de bonden gelijk, en trekken samen met hen op tegen het kabinet. Asielzoekers vermoordden asielzoekster vledder anp De politie heeft gisteren twee bewoners van het het asielzoe kerscentrum De Adelhof in Vledder aangehouden voor het doodrijden van een 37-jarige Kurdische asielzoekster. Het slachtoffer werd op 1 april 's avonds tijdens een wan deling met opzet aangereden, waarna zij in een sloot beland- dé. Eén van de inzittenden van de auto heeft haar daar uitgehaald en met een stok een aantal ma len geslagen. Daarna is de auto nog enkele malen over de vrouw heen gereden, die ter plekke overleed. De vrouw woonde sinds vier maanden op de de Adelhof. Waarom de 34-jarige vrouw en de 18-jarige man tot de aan slag besloten, is nog onduide lijk. Nieuw CDA-programma benadrukt eigen verantwoordelijkheid den haag gpd-a De burger moet meer zijn eigen verantwoordelijkheid nemen. De overheid dient slechts borg te staan voor een bodem in het bestaan. Dat is het leidende principe in het nieuwe Pro gramma van Uitgangspunten van het CDA. De vier kernpun ten van het beginselprogramma uit 1980 - gerechtigheid, solida riteit, gespreide verantwoorde lijkheid en rentmeesterschap - worden wel gehandhaafd, maar 'gespreide verantwoordelijk heid' krijgt meer nadruk. Premier Lubbers hamerde er gisteren bij de presentatie op dat één van de opdrachten voor het CDA is om na het verlies van de eigen verantwoordelijk heid „het cement weer in de sa menleving te brengen". De CDA-leider meent dat we moe ten „afkicken van een verslaving aan de overheid". Concreet betekent dat dat de weg onder meer wordt geopend naar een mini-stelsel in de soci ale zekerheid, minder subsidies sluit betaald te gaan werken of in de volkshuisvesting zodat het de zorg voor de kinderen op wonen duurder wordt, een aan- zich neemt. Door belastingen zienlijke beperking van het ba- en premies te heffen naar sispakket in het plan-Simons en draagkracht van het huishou- minder studiefinanciering. De den en kinderbijslag laat de burger moet meer sparen en zelf zaken gaan verzekeren, vindt het CDA. „Mensen zullen dan bewus ter en meer gericht keuzen moeten maken", stelt de commissie onder leiding van 'CDA- peetvader' Steen kamp. Als werklozen weigeren zich bij te scholen en werkervaring op te doen, dient de uitkering fors te worden gekort. Meer mensen moeten aan het werk, vooral ouderen boven de 50 en part ners die nu nog niet werken. De vut moet daarom flexibeler wor den gehanteerd. Ten principale blijft de keuze aan het 'huishou den' of een van de partners be- Burger moet bewuster en gerichter keuzes maken overheid aan de partners die keuzevrijheid, al dus het rapport. Op ethisch ge bied maakt het CDA zich zorgen om de praktijk bij reageerbuis bevruchting. Ex perimenten met embryo's zijn daarom alleen toegestaan bij het totstand - brengen van zwangerschap. De overheid dient naast het stellen van wettelijke normen 'een mo reel en cultureel beraad te sti muleren in de samenleving, op dat het ethische bewustzijn le vend blijft en over het medisch handelen verantwoording wordt afgelegd', aldus het ont werp-program. Het bezit van kernwapens kan niet langer worden gerecht vaardigd, zo stelt de commissie. Nu de Sovjetunie niet meer be staat. is in de dreiging 'een we zenlijke veranderine' opgetre den. Een wereldwijd verbod op nucleaire, biologische en che mische wapens is vereist. De commissie hecht ook aan hand having van 1,5 procent van het nationaal inkomen dat aan ont wikkelingssamenwerking wordt uitgegeven, het principe dat juist door de CDA-fractie is los gelaten. Het CDA-congres moet het nieuwe programma volgend voorjaar vaststellen. Partijvoor zitter Van Velzen zei in een re actie dat zijn partij met dit ver nieuwde Program van Uit gangspunten niet meer 'met be houdzucht verbonden kan zijn'. Volgens hem is het CDA „een partij van vernieuwing en ver andering". Rente niet meer aftrekbaar voor belasting amsterdam anp Slechts enige uren na het gelijk spel van Ajax tegen Genua in een uitverkocht Olympisch Sta dion, luidde enkele kilometers verder de doodsklok over dat zelfde stadion. De Amsterdamse gemeenteraad besloot een nieuw stadion te bouwen in Amsterdam Zuidoost. Als dat in 1996 gereed is, zal het Olym pisch Stadion vrijwel zeker wor den gesloopt. Het nieuwe, multi-functione- le stadion krijgt 50.000 zitplaat sen met de mogelijkheid tot vol ledige overkapping. Ajax wordt er de hoofdbespeler. Het sta dion gaat 215,2 miljoen gulden kosten, waarvan de gemeente 60 miljoen gulden voor haar re kening neemt. Er is desondanks nog een tekort van 35 miljoen gulden, reden voor Groen Am sterdam, Groen Links en PvdA- raadslid Grewel om tegen het plan te stemmen. Volgens sportwethouder Louis Genet heeft de Europese voetbalbond UEFA toegezegd het als nationaal beschouwde stadion op de lijst te plaatsen voor belangrijke internationale wedstrijden. Voor 1996 staat Amsterdam met het nieuwe sta dion kandidaat voor het Euro pees Kampioenschap voetbal. De komende vier jaar zal Ajax voor topwedstrijden uitwijken naar het Olympisch Stadion. In een laatste, wanhopige poging dit stadion te behoeden voor sloop, deed de directie nog een beroep op de raad de beslissing" over nieuwbouw uit te stellen. D«'s Splish. Nieuw en niet voor softies! iZZ-Attraktiepark 3242 JP Wassenaar. Ttet: 01751-40260 den haag laurent heere en jurrjaan geldermans Eind vorig jaar riepen de banken nog triom fantelijk dat persoonlijke leningen eindelijk uit de taboesfeer kwamen. Maar het wordt wel een stuk duurder: het kabinet heeft be sloten om de rente op die leningen niet lan ger fiscaal aftrekbaar te maken. Met als ge volg dat de fiscus niet langer meebetaalt aan het op krediet kopen van auto's, was drogers, keukens en pe's. Financiën be spaart daarmee pakweg 800 miljoen per jaar, maar de economische gevolgen ervan zijn gigantisch. Gemiddeld heeft iedere Nederlander, in clusief de jongste baby, 1.000 gulden ge leend voor consumptiegoederen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) had Nederland eind vorig jaar voor 16,9 miljard gulden aan consumptief kre diet uitstaan. Dit zijn leningen (bij voor beeld doorlopende kredieten en persoonlij ke leningen) voor de aanschaf van min of meer luxe goederen. Hypotheken vallen er niet onder, 'rood staan' en kredietverstrek kingen door postorderbedrijven tot nu toe evenmin. Over die 16,9 miljard gulden werd 23 miljard gulden rente betaald, waarvan de fiscus 30 procent (bijna 800 miljoen) voor zijn rekening nam. Volgens CBS-woordvoerder Rietzschel valt over de hoogte van individuele lenin gen weinig te zeggen. „Zowel bedragen van 60.000 gulden komen voor als leninkjes van duizend piek." Wel zijn mensen met mid den- en hogere inkomens meer leningen gaan afsluiten, terwiil mensen met een klei ne portemonnee zich zijn gaan matigen. Uit begin dit jaar gepubliceerde cijfers van de Postbank blijkt dat personal compu ters en plezierjachten goed scoren, maar in het niet vallen bij de aanschaf van auto's, waarvoor bijna de helft van de leners het geld gebruikt. De RAI verwacht echter dat de gevolgen voor de automobielhandel wel zullen meevallen. „Zover wij weten, is in de sector nieuw en gebruikt samen vorig jaar voor één miljard gulden via leningen gefi nancierd. Als je ziet dat alleen al de nieuw- markt goed is voor een omzet van vijftien miljard, dan valt dat dus wel mee", aldus woordvoerder Glasius. Maar het door hem genoemde cijfer heeft geen betrekking op de mensen d'e zelf naar de bank stappen voor een persoonlijke le ning. Het cijfer heeft alleen betrekking op mensen die gebruik maken van de krediet- mogelijkheden van de autofabrikanten zelf. Ook een deel van de caravans wordt met geleend geld gekocht. „Plezierig is het na tuurlijk niet, maar de effecten voorspellen, betekent pure speculatie", aldus Glasius. Zo'n 18 procent van de leners kocht meu bels en andere spullen voor de woning. „Dat heeft enorme gevolgen voor onze han del. Veertig procent van de omzet be dreigd", hapt woordvoerder Niehe van de woningstoffeerders naar adem. „Juist wij worden zwaar getroffen, omdat aankopen in onze sector makkelijker worden uitge steld. Als de auto kapot gaat, komt er een nieuwe. Met het vervangen van een defecte koelkast wacht ook niemand. Maar een bankstel..." De kredieten die postorderbedrijven aan hun klanten geven, vielen tot op heden bui ten het door het CBS verzamelde cijferma teriaal. Volgens woordvoerder Weening v de Postorderbond gaat het om circa ?uu miljoen gulden, ongeveer een derde van de omzet van de postorderbedrijven. „De ge middelde klant heeft een krediet van zo'n 700 gulden. Dat loopt dus wel los. De rest betaalt contant of binnen drie maanden", zegt Weening. Dat wil allerminst zeggen dat de postorderbedrijven staan te juichen bij de voorgestelde maatregel. „Het gaat weer ten koste van de omzet. En dat terwijl de detailhandel het toch al niet gemakkelijk heeft". Overigens zal lang niet iedereen last heb ben van het schrappen van het rentevoor deeltje. Reden: ongeveer de helft van de mensen met een lening trekt de rentekos ten toch al niet af. Hierbij gaat het met na me om mensen met de laagste inkomens. "GeefMilamila de kans om weer te lopen Met 100 gulden helpt u hem op de been NEDERLANDSE STICHTING VOOR ILPRABRSTRIJDrVG AMSTERDAM lepra Ls onze zorg Hirsch Ballin luistert aandachtig toe tijdens de presentatie van het nieuwe Program zijn partij. i Uitgangspunten van foto anp paul stolk

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3