Occasion nieuwe markt voor verzekeraars ruimte ken. Bel onze uparkeren deze Astra en Golf zetten Ford de voet dwars Mitsubishi's Classic Marathon Fords 'Zeta-kleppers' nu ook in Fiesta Weg en wiel Sleutelmaatje en plaklichter DONDERDAG 16 APRIL 1992 31 Ondanks een stijging van de Nederlandse autoverkopen in het eerste kwartaal van dit jaar heeft autoproducent Ford flink terrein moeten prijsgeven. Ford zag de verkoop sterk dalen met 5.701 wagens naar 13.633 eenheden. Dit blijkt uit door de RAI gepubliceerde cijfers. Volgens een woordvoerder heeft Ford vooral last gehad van de nieuwe modellen Volkswagen Golf en Opel Astra. Daarnaast zijn potentiële Ford-kopers af wachtend door de geplande modellenverandering bij Sierra en Scorpio. Ford verwacht het verlies in de resterende negen maanden gedeeltelijk goed te kunnen maken. Volgens de RAI is de verkoop, in vergelijking met de eerste drie maanden van 1991, met bijna twee procent aangetrokken tot 170.203. Vooral de zakelijke rij ders nemen meer auto's voor hun rekening, op het moment 37% van de verkochte wagens. Vijf jaar geleden was dat 28%. Opel deed het goed met de nieuwe Astra en bleef in het eer ste kwartaal van dit jaar markt leider met 28.127 auto's tegen over 24.440 in 1991. Ook Volks wagen/Audi steeg licht (naar 16.582) dankzij de nieuwe Golf. Renault verloor terrein (nu 10.172) en PSA (Peugeot en Ci- troën) behaalde winst (nu 20.959 auto's). Het voormalige Oostblok was uit de gratie. Yugo werd zwaar 'getroffen' door de burgeroorlog in Joegoslavië. Slechts vier men sen kochten een Yugo tegen over 28 in het eerste kwartaal van 1991. Het Poolse FSO zag de afzet met bijna 50% dalen tot 23 auto's. Lada daarentegen zette 784 wagens weg (859 in 1991). Skoda ging achteruit met 148 wagens naar 234 auto's. De nieuwkomer uit Taiwan, Yue Loong, verkocht 15 Feelings. BLIKVANGERS Volgende week drie autopagina's Volgende week vrijdag belicht Weg en Wiel in drie pagina's het fenomeen middenklasser. Wat voor soort auto wordt daar mee bedoeld en wat zijn de verkoopverhoudingen op de auto markt? We besteden aandacht aan nieuwe modellen maar ook aan gevestigde namen. Voorts een overzicht van actuele nieuwprijzen van personenauto's die in ons land te koop zijn. Gratis CD-speler bij nieuwe Citroen AX Wie voor 25 april bij Citroën een nieuwe AX koopt, krijgt daar geheel voor niets een Philips CD-speler bij, ter waarde van 1.350. Luidsprekerboxen en adapter worden er bij geleverd en ook voor de montage van het geheel worden geen extra kosten berekend. Citroën presenteert deze tijdelijke aanbieding, die voor alle AX-uitvoeringen geldt, onder de naam AX Saxo. Peugeot 106 Dixie met gratis muziek Peugeot heeft een muzikale 106, genaamd Dixie, in de aanbie ding. Het betreft een 106 XN 1.1, uitgebreid met een set vloer matten, stootstrips op de flanken en een Blaupunkt radiocasset- tespeler met antenne, luidsprekers ën complete bedrading. De klant betaalt daar niets extra voor en krijgt de Dixie voor 21.150 (met 4-bak, voor vijf versnellingen is dat 21.650). Klassiekers onder de paas-hamer Op tweede paasdag wordt in het Van der Valk-motel in Tiel van af 14 uur een klassieker-veiling gehouden. De kijkdagen zijn 17, 18 en 19 april. De ochtend voor de veiling wordt er een concours d'élégance gehouden. Voor meer informatie kunt u bellen met organisator Triple C (tel. 02942 - 1433). Omvangrijke Super Car Show Piasmolen In het weekeinde van 25/26 april wordt op het recreatieterrein De Grote Siep in Plasmolen (bij Nijmegen) de Super Car Show gehouden. Vele superauto's en motoren zijn er te zien en er is een omvangrijk bij-programma in elkaar gezet. De toegang be draagt 12,50, voor kinderen tot en met 12 jaar is dat vijf gul den. De show is op beide dagen van 10 tot 18 uur geopend. Voor "Occasionverzekering van de Zwolsche Algemeene" Het informatieadres ierzÊkertngen Emveka b.v. Hoge Rijndijk Ingang/postadres: Lekstraat f 2314 VJ Leiden Telefoon: 071-410101 Fax: 071-414911 Het is dit jaar driekwart eeuyv geleden dat de firma Mitsubis hi Motors van start ging met haar eerste in serie geprodu ceerde auto. De Japanse fabri kant wil dit feit op een gepaste wijze onder de aandacht bren gen en doet dat door middel van sponsoring van de gere nommeerde Classic Marathon. Mitsubishi, dat in ons land sinds het midden van de jaren zeventig vertegenwoordigd is, zocht voor de viering van het 75-jarig bestaan naar een acti viteit die aansloot op de rijke historie van het merk. waarin autosport een grote rol speelt. Het werd de Classic Marathon, een lange afstands-rally voor klassieke auto's van minimaal een kwart eeuw oud. Mitsubishi nam het hoofdsponsorschap voor dit evenement over van banden fabrikant Pirelli en waarborgt daarmee voorlopig het voort bestaan van de Èdassieke rally. De overeenkomst geldt voor alsnog voor één jaar. maar Mitsubishi zegt nu al waar schijnlijk nog een onbepaald aantal jaren door te gaan met de sponsoring. De Classic Marathon is een unieke combinatie van auto sport en toeristisch rijden. De deelnemers proberen voor alles hun wagens op leeftijd ongeschonden naar de finish te sturen, maar schrikken er niet voor terug om er flink te genaan te gaan in de diverse klassementsproeven. De komende (vijfde) Mara thon gaat op zondag 7 juni van start in Scheveningen. De dag ervoor wordt op het terrein van de Nederlandse Mitsubishi-importeur Hart Nibbrig Greeve in Sassen- heim de verplichte keunn^ van tic tlfdnunriirtf auto* gehouden. Van daaruit vertrekken de Uanteken naar hei Kmhaus in Scheveningen, waar de au to's geruime tijd door het pu bliek bekeken kunnen worden Op zondag wordt 's morgens \Toeg het startschot gelost voor de rally, die via België. Duitsland, Tsjechoslowakije en Oostenrijk een week later ir het Italiaanse Merano zal fi nishen. De verzekeringsmaatschappij Zwolsche Algemeene in Nieuwe- gein heeft een nieuwe markt aangeboord: de occasion-rijders. Basisprincipe is dat de zoge noemde 'Occasionverzekering' in het eerste jaar niet de doorgaans zo tegenvallende 'dagwaarde' dekt, maar cje aankoopprijs. NIEUWEGEIN GPD In de jaren daarna wordt een tevoren afgesproken 'rustige' afschrijving op basis van die aankoopprijs gehanteerd. En dat tegen de normale all risk-pre mie, waarbij als altijd wordt uitgegaan van de cataloguswaarde. De Zwolsche Algemeene presenteerde deze nieuwe verzekeringsvorm afgelo pen maandag na een intensieve STER- reclamecampagne de dag ervoor. Directeur W.A.H. Rijnders: ,Onze occa sionverzekering zal stellig worden geï miteerd, daarom willen we er zeker van zijn de eerste claim te leggen, zo dat de occasionkoper onze maatschap pij als eerste in verband brengt met de verzekering die hij wenst. Zolang het begrip 'dagwaarde' bestaat heeft het aanleiding gegeven tot heftige meningsverschillen tussen verzekerde en verzekeraar. Meestal lopen aan koopsom en dagwaarde flink uiteen. Zoals allerlei factoren de verkoopsom bepalen (inruilprijs, garantie, winstper centage, enz.) zo zijn er ook factoren die van invloed zijn op de dagwaarde (minder courant model, onderhouds- staat, aantal kilometers, enz.). De tweedehands markt is zeer groot, veel groter dan de stabiele nieuwmarkt van 500.000 eenheden. In totaal is vijf tig procent van alle auto' (nieuw of tweedehands gekocht) all risk verze kerd. De jonge occasions komen veelal bij de dealers vandaan. De oudere gaan van particulier naar particulier. De prijzen van de tweedehands auto's zijn de laatste vijf jaar sterker gestegen in vergelijking met de nieuwe wagens. Dat maakt de 'occasionverzekering' aantrekkelijk. Ook met de aankoop van een gebruikte auto is tegenwoordig veel geld gemoeid en de rijder zal, zo meent de Zwolsche Algemeene. zijn ri sico afdoende gedekt willen hebben. De directie geeft toe dat het systeem fraudegevoelig kan zijn. Vandaar dat de aanJcoopsorn wel wordt beoordeeld voordat hij in de polis wordt opgeno men. Dit om bedrog uit te sluiten. Een extreem voorbeeld: men zal niet een Lelijke Eend van vijf jaar oud voor t>0.000 gulden wordt ver zekerd. De aanvechting om het karretje terstond in de prak te rijden zou dan te groot worden. Maar de verzekeraar benadrukt, dat een aankoopsom die aan de hoge kant is, voor lief wordt genomen. Het kan zijn dat een klant een goede prijs v bepaald type dat deze nu juist a eisen voldoet. In feite dekt de wil betalen om- n zijn vaak speciale ekering de afschrij- de auto (althans in het eerste De Fiesta XR2i met nieuwe Zeta-motor vervangt de Fiesta Turbo. Yue Loong garandeert inruilwaarde Voor een nieuw automerk als Yue Loong is in het begin de te ver wachten inruilwaarde een zwak punt. Daarom heeft importeur Eurimpo een inruilwaarde vastgesteld, die bij aankoop van een Yue Loong Feeling wordt gegarandeerd. Na twee jaar of 30.000 kilome ter krijgt de Feeling-bezitter 70 procent van de aanschafwaarde te rug bij aankoop van een nieuwe. Na drie jaar of 45.000 kilometer is dat 55 procent. Meer gereden kilometers worden verrekend volgen- vastgestelde voorwaarden. Eurimpo stelt de voorwaarde dat het voorgeschreven onderhoud moet hebben plaatsgevonden en dat de auto schadevrij is. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via AJvJWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Rijswijk richting Rotterdam (A 13) Reconstructie knooppunt Ypenburg. dag en nacht. Gouda - Hoek van Holland (A 20) T.h.v. het Kleinpolderplein, in beide richtingen, overdag. Utrecht - Breda (A 27) T.h.v. Werkendam, in beide richtingen, dag en nacht. Onder de naam 'Zeta' heeft Ford kort gele den de eerste vertegenwoordigers van een geheel nieuwe generatie motoren voorge steld. Allereerst werd de Escort-serie voor zien van de nieuwe krachtbron en nu is die ook leverbaar in de Fiesta. Zeta staat in feite voor motoren met zestien kleppen, waarbij Ford het niet in eerste in stantie heeft gezocht in een surplus aan paardekrachten. De constructeurs hebben vooral gemikt op souplesse, onderhouds- vriendelijkheid en zuinigheid. Maar daarbij leveren de nieuwe motoren toch ook zeer behoorlijke prestaties. Het zijn moderne blokken, waarin de laatste kennis over verbrandingsprocessen is verwerkt. Ford stapt hiermee, zoals de trend het welhaast voorschrijft, over op de toepassing van meerkleppen-techniek. Net als de Escort heeft de Fiesta vooralsnog de beschikking over twee Zeta-versies van 1.8 liter, met een maximaal vermogen van 105 pk en 130 pk. Op korte termijn volgen nog een 2.0 liter (in de nieuwe Sierra) en een 1.6 liter Zeta machine. Vooral van deze laatste verwacht Ford Nederland veel goeds. Gemonteerd in de Escort CL kan de prijs immers net onder de dertig mille wor den gehouden en dat is concurrerend, zeker ten opzichte van de Opel Astra, de naaste rivaal. De Fiesta-reeks wordt nu dus versterkt met twee sportieve versies: de Fiesta S (105 pk) en de XR2i (130 pk). Laatstgenoemde ver vangt de Fiesta Turbo. De prestaties zijn vergelijkbaar, maar de XR2i beantwoordt daarbij aan de strengste uitlaatgas-eisen. De Fiesta S opent volgens Ford de deur naar geavanceerde technologie en een sportief rijgedrag voor een breder publiek. De XR2i spurt vanuit stilstand in 8,5 secon den naar een snelheid van 100 kilometer per uur, terwijl de top rond de 200 km/uur ligt. De S doet het uiteraard wat rustiger aan, maar sprint nog altijd in 9,5 seconden naar 100 km/uur om vervolgens een top van 182 km/uur op de klokken te toveren. Ook niet gering dus. De nieuwe Fiesta zestienldeppers zijn te koop voor 32.320 (Fiesta S) en 40.450 (voor de Fiesta XR2i). rr? om een 100% rake groep autoliefheb bers te berei- advertentie afdeling. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaait BLIK IN HET VERLEDEN Bij Detroit (hoe kan het anders) bevindt zich het Henri Ford Museum. Veel, maar niet alles, draa/t daar om de Ford-produkten van weleer. Een in het oog springende plaats nemen de statige convertibles In. die aan verschillende Amerikaanse presidenten hebben toebehoord Het zijn auto's die een prominente rol hebben gespeeld In de korte maar bewogen geschiedenis van de Nieuwe Wereld Op de foto de Ford Lincoln X-100, bouwjaar 1961. waarin presioent John F Kennedy op 22 november 1963 In Daltas werd vermoord. Een jaar later werd de auto grondig tot een gepanserde wagen omgebouwd en kwam er een doorzichtig kogelvrij dak op. foto a/> I—ietsen en banden plak- I ken horen bij elkaar. .A. Daarom is een gere nommeerd plakmerk als Simson niet stuk te krijgen. De fabrikant gelooft niet zo in bui tenbanden met extra brekerla- gen en latex binnenbanden, want in de harde fietspraktijk rijdt iedereen vroeg of laat nog wel een keer lek. Toch wedt de firma Bandrep uit Mijdrecht op meer paarden, want stel je voor dat een slim merik straks de volledig lekvrije fietsband presenteert. Dan kan de firma wel inpakken met de uit 1881 daterende solutie en plakkers. Bandrep voert naast Simson een reeks artikelen die het leven van de fietser veraan genamen. Zaken als eerste hulpspaak, remmentemmer, bandeknecht en pannepomp waren er al. Deze hebben gezel schap gekregen van het sleutel- maatje. Dat is een lichtgewicht gereedschapsdoosje van 10 x 5,3 x 2,3 cm. Er zitten drie dopsleutels in met de gangbare fietspomp voor alle banden bruikbaar. Prijs 6,50. De eerste hulpspaak was er al. Deze is nu ook verkrijgbaar voor ATB's. Het is een verstelbare spaak van staaldraad die een gebroken exemplaar tijdelijk kan vervan gen voor de prijs van 13,75. Altijd wind mee Als het aan de Zweedse uitvin der Lennart Hoglund ligt, hoe ven fietsers nooit rrieer nat te worden en tegen de wind in te fietsen. Droog weer en wind mee zijn volgens hem natuurlij ke omstandigheden die na te bootsen zijn. Hij ontwierp een overdekt fietspad in de vorm van een smalle pijp, waar fiet sers doorheen moeten. De mo gelijkheid bestaat een lucht stroom door de pijp te voeren, zodat de fietser de wind mee heeft. Passeren is er overigens niet bij, daar is de pijp te smal voor. Onderweg afstappen moet ook vrij lastig zijn. Hoglund heeft Europees patent op zijn vinding gevraagd. maten 8,9 en 10 mm, vijf in- bussleutels in de maten 6, 5, 4,3 en 2 mm, een kruiskop- en een gewone schroevedraaier. Hier mee zijn vrijwel alle bouten, moeren en schroeven van een fiets te verstellen. Alles is ram- melvrij verpakt voor de prijs van 19,75. De plaklichter is een nieuw re paratiedoosje in de vorm van een bandelichter en ook als zo danig te gebruiken. In het doos je vanzelfsprekend het bekende plakassortiment met solutie, plakkers en schuurplaatje. Om dat één bandelichter te weinig is, zit aan de onderkant van het doosje een tweede exemplaar geklemd. Dit nieuwe artikel is overigens pas later in het jaar verkrijgbaar. Verder presenteert Bandrep een set van drie verloopnippels voor drie kiorten ventielen, Holland se, Franse en Amerikaanse. Met gebruik van deze nippels is elke len in de Classic Marathon: Henny Hemmes (links) rijdt waarschijnlijk in een Volvo Amazon Gijs van Lennep (rechts) doet dat in een Austin Healey. foto hart nibbrig greeve Bekende n naar Italië

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31