Hervormde Kerk moet bezuinigen Info Samen op Weg-kerk krijgt slankere top Bidden tijdens luchtalarm DONDERDAG 16 APRIL 1992 ZIEKENHUIZEN ONGEVALLEN DIENST Elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth Ziekenhuis) EHBO ziekenhuis Rijnoord elke dag geopend. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Afdeling intensieve zorg 10.30-11.00 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. ST. ELISABETH ZIEKENHUIS (tel. 071-454545): volwassenen 14.00-14.45 uur en 18.30-19.30 uur. Klasse afd. 11.15-12.00 uur, 14.00-14.45 uur en 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling gynaecologie: 14.00-14.45 uur en 18.30-19.30 uur. alleen voor vaders bovendien van 19.30-21.00 uur. Afdeling Special Care: 14.00-14.30 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg Sportblessures: maandag 19.30-20.30 u ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur (Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Voorzwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkunde ir en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en hoofdverpleegkundige. RIJNOORD (tel. 01720-63131): 14.30-15.15 uur en 18.30-19.30 uur. Extra bez hartbewaking: 11.00 -11.30 uur. Kraamafdeling: bezoek voor vaders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling. Overigen van 14.30 -15.15 en van 18.30 -19.30 uur. Kinderafdeling: bezoek voor ouders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling. Overigen van 14.30 -15.15 uur en 18.30 -19.30 uur. INFOPAGINA: Op deze pagina treft u aan: Maandag: geestelijk leven. gids maatschappelijke instellingen. Dinsdag: Woensdag: Donderdag: programma's lokale radio, geestelijk leven, mediscne diensten, medische diensten. BIOSCOPEN COLOFON UITG EVERSM AATSCH APPIJ Leidsch Dagblad BV, een werkmaat schappij van Damiate Holding BV. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Ruud Paauw (adj). telefoon 01720-48888. Vuurbaakplein 11,2225 JB Katwijk, 01718-12383. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse. 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08 00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal80,10 per kwartaal (post)113.85 per jaar310,85 per maand 27,80 (Automatische incasso) BEROEPINGEN NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd per 1 mei tot geeste lijk verzorger (part-time) van het Twenteborg ziekenhuis te Almelo: mevr. drs. E. Diepe- veen te Wezep (part-time), die deze benoeming heeft aange nomen. Beroepen te Woerden: J.Hage te Maasland; te Woudenberg: P. Molenaar te Lekkerkerk. Aangenomen naar Broek op Langedijk: N. de Lange, kandi daat te Linschoten, die be dankte voor Surhuizum en voor Parrega-Hieslum en Tjerkwerd- Dedgum; naar Burgh: A.R. van der Deyl te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Eindhoven: J. van den Brink te Zaandam; te Serooskerke: G. Warner te Arn hem, die dit beroep heeft aan genomen. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Hoek en te Alblas- serdam i.c.m. Nieuw Lekker- land: drs. R. van der Wolf, kan didaat te Gees; te Hoogkerk: F.H. Folkerts te Stadskanaal. LEIDEN - Witte Donderdag wordt vanavond in de Hooglandse kerk aan de Nieuwsteeg in Leiden op een nieuwe manier gevierd. Er wordt een combinatie gemaakt tussen toneel en kerkdienst, waar bij het thema het verraad van judas is. Voorganger is ds. Alblas. Ge meenteleden van de binnenstadskerken spelen de discipelen en andere volgelingen. Aanvang 19.30 uur. De toekomstige Samen op Weg-kerk met haar nadruk op de plaatselijke gemeente krijgt een sterk afgeslankte landelijke orga nisatie. De decentralisatie leidt er verder toe dat de dienstverlenende organisatie op het niveau tussen gemeente en synode wordt versterkt. Er zullen geen gedwongen ontsla gen vallen. Wel heeft de samenvoeging soms vergaande consequenties voor de ruim 750 personeelsleden van de drie bij Samen op Weg betrokken kerken. Dit blijkt uit het gisteren gepresenteerde rapport over de eerste faSe van de fusie van de bovenplaatselijke organisatie van de nieuwe kerk. Het rapport is opgesteld met behulp van een organisatie-adviesbureau. In de nieuwe organisatie zal vaker pro jectmatig worden gewerkt, waarbij specia listen uit diverse niveaus tijdelijk met elkaar samenwerken. Het landelijke zowel als het regionale bestuur zal sterker dan voorheen aandacht moeten schenken aan het maken van plannen en het stellen van prioriteiten. De structurele hereniging van de Neder landse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lu- therse Kerk verloopt in drie fasen. Na in spraak vanuit de regio's en de organen stel len aan het eind van dit jaar de afzonderlij ke synodes en vervolgens de gezamenlijke synode dit deel van de herstructurering (de algemene uitgangspunten) vast. Een jaar la ter gebeurt hetzelfde met de hoofdlijnen van de werkorganisatie. Na de derde fase, waarin de voorstellen worden uitgewerkt, is het formele begin van de gefuseerde orga nisatie per 1 januari 1995"te verwachten. Uitgangspunt is dat wat plaatselijk kan, ook plaatselijk moet geschieden: zo niet, dan moet het regionaal en als dat niet kan, dan moet het landelijk. Het Samen op Weg- proces wordt gezien als een onomkeerbaar proces. Er wordt niet teruggekomen op dere besluiten. Wel wordt er gestreefd i besluiten met een zo groot mogelijk draag vlak, met ruimte voor verscheidenheid. Er zal rekening worden gehouden met de modaliteiten in de kerk. De fusie dient zonder gedwongen ontsla gen te geschieden, maar er komt wel een sociaal plan. Daarin worden onder meer de huidige rechten, de consequenties van huizing, afvloeiingsregelingen en de moge lijkheid van herplaatsing bij een andere werkgever vastgelegd. Naar verwachting zal de nieuwe organi satie op den duur goedkoper kunnen wer ken, maar dit is geen doelstelling van de fu sie. Er komt een centrale huisvesting in het midden des lands, passend bij het kerkelijk imago, milieuvriendelijk en goed bereik baar. Pas in een later stadium wordt hier over een besluit genomen. Eén van de weinige boerderijen van de Alphense Rldderbuurt die dwars op de dijk staat. Door deze ma nier van bouwen hoef de er maar betrekkelijk weinig grond te wor den opgehoogd. Bo vendien staat de zon in de huiskamer. Het is de ruim 200 jaar ou de boerderij Landlust van de familie J.C. van der Louw. Koos van der Louw woont al ruim 60 Jaar, in het fraaie pand dat is op getrokken uit met de hand gemaakte Ussel- steentjes. In de loop der jaren zijn het boen- en stoephok en de hooiberg gesloopt Ruim 22 jaar geleden is de boerderij voor het laatst gerestau reerd. Vorig Jaar heeft Van der Louw het pand laten witten. Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist da gelijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vast te leggen. Tijdens die ritten komt hij langs allerlei 'beeldi ge' plekjes die niet di rect hot news vormen, maar het zeker waard zijn om aan het le zerspubliek te presen teren Heeft u sugges ties dan kunt u hem bellen tussen 's och tends 8 30 en 9.00 uur Telefoonnummer 071-161400. ANNO 1892 De grootste courant van de wereld bevindt zich in het cou rantenmuseum te Aken. Het is de 'Illuminated Quadruple Con stellation', welke in 1859 te Nieuw-York is verschenen. Het formaat is dat van een biljart, acht en halve voet lang en zes voet breed. Deze courant ver scheen bii de gelegenheid van de onafhankelijkheids verkla ring. Zij bevat acht bladzijden ieder met dertien kolom, die elk ruim 12 decimeter lang zijn. Het papier van het blad, dat een maal in de 100 jaar verschijnt, is zeer duurzaam en sterk en bui tengewoon zwaar. Veertig per sonen hebben acht weken lang achtereen gewerkt om dit nom- mer tot stand te brengen. Inder tijd kostte het exemplaar 50 cents. En er werden er 28,000 gedrukt, waarvan er nu wel niet veel meer over zullen zijn. De tekst, die met fraaie houtgravu res is versierd, zou een flink quarto boekdeel vullen, 't Merk waardige is, dat er geenc recla me-artikelen oftewel adverten- tiën in staan. De kleinste cou rant ter wereld, 'El Telegram- ma', die in Guadalajara (Mexi co) verschijnt, gaat ongeveer 200-maal in dit reuzenexem- plaar. Bij de 'parlementaire steeple chase' in Warwickshire, is een van de vermaardste gentlemen- riders, kapitein Middleton, door zijn paard afgeworpen en heeft den nek gebroken. De ongeluk kige was onmiddellijk dood. Bij de sportwereld stond kapitein Middleton in hoog aanzien. Bij de herhaalde bezoeken van de keizerin van Oostenrijk aan En geland en Ierland had deze stoute ruiter steeds de eer, H.M. op hare tocht te paard te verge zellen. In 't jaar 1890 won hij in 26 races de eerste prijzen. ANNO 1967 De Poolse minister van Staat Wieczorek heeft dit weekeinde een enorm monument onthuld op de plaats van het vroegere Duitse concentratiekamp Auschwitz-Birkenau ter herden king van de daar omgebrachte vier miljoen mensen uit alle de len van Europa. Er weerklonken saluutschoten en tromgeroffel, toen de minister de onthulling verrichtte. Het monument be staat uit een granieten schoor steen, een symbool van de schoorstenen van de cremato ria, met daarbij de ruïne van een echt crematorium en een echte gaskamer. Het is omge ven door grote terrassen van witte natuursteen. Tot het com plex behoren ook het perron en de rails, waarlangs de treinen vol slachtoffers zijn aangevoerd. Hans Zandbergen uit Ha- zerswoude-Groenendijk mocht zaterdagmorgen even op het politiebureau in Leiden komen, want zijn bromfiets, die onlangs in Leiden was gestolen, was te recht. Tot Hans grote teleurstel ling was er nog weinig sprake van bromfiets, want het voer tuig lag geheel uit elkaar. Een troost had hij: de dader werd aangehouden. Het breed moderamen (uitgebreid bestuur) van de her vormde synode komt voor 15 september met een plan voor de vermindering van het aantal formatieplaatsen van de landelijke kerk in de jaren tot en met 1997. De provinciale kerkvergaderingen zullen voor die datum aangeven, hoe op hun werk in de komende vijf jaar 20 procent kan worden bezuinigd. Begin dit jaar kwamen het sy nodebestuur en de provincies overeen een 'gemengde com missie' in te stellen die een uit weg uit de impasse moest bie den. Een reeks aanbevelingen deze commissie is dinsdag Dat is een van de afspraken die liet synodebestuur van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de negen provinciale kerkverga deringen dinsdag hebben ge maakt. De verhouding tussen overgenomen. De secretaris-ge" het synodebestuur en de pro vincies was vorig iaar zo slecht dat de provincies begin novem ber het in de kerkorde voorge schreven overleg met het syno debestuur boycotten. Zij eisten eerst meer duidelijkheid over de huns inziens wenselijke decen tralisatie van het bovenplaatse lijke kerkewerk. Bovendien wa ren zij het oneens met de bezui nigingen op hun werk. neraal van de Hervormde Kerk. dr. K. Blei, onderstreepte bij die gelegenheid het belang van de provinciale kerkvergaderingen als „een onmisbare schakel" in het kerkewerk. De provincies hebben het sy nodebestuur toegezegd aan te geven hoe zij hun middelen over de zes werkvelden, zoals diaconaal werk, gemeenteop bouw en de begeleiding van de plaatselijke gemeenten, verde len. De Generale Financiële Raad zal nog deze maand aan geven, hoe de bezuinigingen van de laatste jaren zijn ver deeld over het landelijke en provinciale niveau. Het breed moderamen zal sa men met de Generale Financië le Raad, de Raad voor de Zen ding en de Generale Diaconale Raad voor 1 juli volgend jaar met een plan komen voor een zo groot mogelijke integratie van de geldstromen voor het al gemene bovenplaatselijke ker kewerk, de zending en de diaco nie. De provincies speelden met de gedachte om de financiering van het bovenplaatselijke kerke werk afhankelijk te maken van vrijwillige bijdragen van de ker kleden, maar dat wees het syno debestuur af, omdat de finan ciering van het kerkewerk dan afhankelijk zou worden van „de toevallige, onberekenbare offer vaardigheid van individuele ge meenteleden". i uit westelijk Hercegovina bidden tijdens een luchtalarm in de stad Listica. In dit deel van Joegoslavië wordt al dagen hevig gevochten tussen het Servische leger en Kroaten. Meer dan 50.000 mensen zijn op de vlucht foto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 30