'Kapitalisme' brengt China nog geen vrijheid Eerste dopinggeval een raadsel Feiten Meningen DONDERDAG 16 APRIL 1992 2 mening in de jaren die daarop volgden, ligt een nieuw massaal protest tegen willekeur, corruptie en ontbreken van wezenlijke vrij heden niet voor de hand. Nog zeker 1300 mensen die een rol ge speeld hebben in de beweging van 1989 zit ten gevangen, aldus de mensenrechtenor ganisatie Asia Watch in New York. „Er is geen enkele aanwijzing dat ze binnenkort vrijkomen of strafvermindering krijgen. De Chinese overheid brengt integendeel drie jaar na de demonstraties nog steeds activis ten voor de rechter. De trend is dat dissi denten die sinds 1989 actief zijn, harder worden aangepakt", betoogt Robin Munro, die voor Asia Watch de situatie in China on derzoekt Het is Munro een raadsel waarom dissiden ten en voormalige politieke gevangenen zelfs worden aangemoedigd kritiek te leve ren. De onderdrukking van activisten uit et nische minderheden in Xinjiang, Binnen- Mongolië en Tibet, die strijden voor be houd van hun eigen identiteit en cultuur, is in de afgelopen jaren verhevigd. Priesters en dominees zijn gearresteerd omdat zij te godsdienstig actief waren. „Deng Xiaoping is een fervente tegenstander van vrijheid in denken. Hij gebruikt de oproep om conser vatisme te bestrijden waarschijnlijk alleen maar als een instrument om druk uit te oe fenen op de conservatieve leiders", denkt de onderzoeker hardop. Hij wil geen uit spraak doen over de afloop van de huidige machtsstrijd. „Het kan goed uitvallen, maar ook uitdraaien op een ramp." Voor vakbondsbestuurder Lee is het een uitgemaakte zaak dat het politieke systeem uiteindelijk ten dode opgeschreven is, om dat de politici in Peking in de val zitten.Als economische hervormingen inderdaad doorgevoerd worden, dan is een decentrali satie van de macht onvermijdelijk. Bedrij ven zullen bijvoorbeeld een eigen verant woordelijkheid eisen. Als het hervormings proces gestopt wordt, betekent dat geen economische groei en zal een ontevreden bevolking opstaan en veranderingen eisen." In het spoor van de economische hervormingen die in China weer hun intrede hebben gedaan, is opnieuw ook de roep om democra tie te horen. Dissidenten hebben in de afgelopen weken kritiek ge leverd op de dictatuur van de communistische partij. Twee onder gronds actieve groeperingen hebben politieke hervormingen ge- eist. CORRESPONDENT De oppositie tegen het regime in Peking is niet dood. Maar resultaten in de vorm van veranderingen in het politieke systeem kun nen nog lang op zich laten wachten, aldus China-kenners. Een groep dissidenten in het noordwesten van China zegt vorig jaar zomer een Sociaal Democratische Partij te hebben opgericht. Ze streven naar de „afschaffing van de com munistische een-partij-dictatuur" en de „opbouw van een nieuwe maatschappij ge baseerd op vrijheid, rechtvaardigheid, men- seliji held en wetten", aldus een handvest van vier pagina's dat begin deze maand on der buitenlandse verslaggevers is verspreid. Tijdens de zitting van het parlement, oegin deze maand, gaf een ondergrondse groep activisten voor democratie een verklaring uit. De IJberaal Democratische Partij stelt daarin dat de door Deng Xiaoping gepropa geerde economische veranderingen tot mislukken gedoemd zijn als niet tevens een democratische besluitvorming mogelijk wordt. „Alle belangrijke besluiten moeten in het openbaar en door de hele bevolking worden genomen. De besluitvorming mag zeker niet liggen in handen van één partij, want dan zullen besluiten tot hervorming niet worden gedragen en gesteund door het volk." Bekende tegenstanders van het bewind, zoals de strijder voor een vrije vakbond Han Dongfang, hebben zich opnieuw in het openbaar kritisch gepresenteerd zonder on middellijk gevangen genomen te worden. Het lijkt erop dat de hoogbejaarde Deng de leidinggevende bureaucraten in de conser vatieve hoek schrik heeft aangejaagd met zijn campagne tegen star, maoïstisch den ken. Iedereen die volgens de oude traditie ingrijpt, stelt zich meteen kandidaat om te wor den vervangen op het grote par tijcongres aan het einde van het jaar. De grotere openheid heeft ge leid tot druk gespeculeer over de mogelijkheid van verande ringen in net Chinese politieke systeem. De voormalige pre mier van Groot-Brittannië, Mar garet Thatcher, verklaarde op een spreekbeurt in de Verenig de Staten goede hoop te hebben dat economische hervormingen zullen leiden tot politieke her vormingen. De praktijk leert echter dat in China de economische werke lijkheid een heel andere is dan de politieke. Met name in de laatste jaren heeft de samenle ving volgens de officiële leer verdoemde 'kapitalistische' trekken gekregen, compleet met neon-reclames, hamburger-res taurants en computerspelletjes. Het lijkt de machthebbers in Peking een zorg te zijn dat het marxistisch gedachtengoed economisch met voeten wordt getreden, zolang hun eigen macht maar niet wordt aange tast. Ze zitten stevig in het za del, want elke uithaal naar de macht kan met hulp van leger en politie worden afgewimpeld. De Hongkongse vakbondsbestuurder Lee Cheuk Yan ziet op korte termijn nog geen veranderingen in het politieke systeem plaatsgrijpen. In elk geval is het wachten 'Alle macht aan het volk'. Met deze tekst liepen studenten in 1989 door de straten van Peking. volgens Lee op de dood van de oudste ge neratie leiders die onder geen enkele voor waarde hun macht willen afstaan. „Dat duurt nog enkele jaren. In de machtsstrijd tussen de opvolgers zouden politieke veran deringen aan de orde kunnen komen, maar alleen als dat vanuit de bevolking geëist wordt. Dat laatste is van doorslaggevend belang." Maar, zeker na het gewelddadig ingrijpen van het leger bij de demonstraties voor meer democratie in 1989 en de onder drukking van mensen met een afwijkende Nederlandse balans: twee van de drie beschuldigden vrijuit Houthandelaar Ernst Beets (45 jaar) uit Pur- mcrland vroeg het zich in de opschudding rond de uitspraak van de Haarlemse arts Michel Karsten dat er doping wordt ge bruikt in de Nederlandse schaatstop, al een tijdje af: „Waar blijven 'ze'? D'r zal toch wel eens ooit iemand wakker worden en ont dekken dat ik de eerste was,..?!". Op 20 december 1967 werd Ernst Beets door de KNSB beschuldigd van dopingge- bruik tijdens het nationaal kampioenschap in het weekeinde daarvoor. In alle opzich ten een primeur in de Nederlandse schaats sport. De bond voerde bij die wedstrijden namelijk de eerste controles uit. De affaire Beets is ook in ander opzicht een bijzonder geval: het grootste mysterie van de in totaal drie dopingzaken die zich in Nederland tussen 1967 en 1992 voor deden. Toen vijf jaar later (Nederlands kampioenschap, januari 1973) Kon Nooitgedagt als tweede in de geschiedenis werd 'gepakt', lag het vraagstuk overzichtelijk: een hoestdrank met de verbo den stof efedrine. Hij had - naar zijn zeggen - ter bestrijding van een bronchiale aanval, twee slokken Nattermann genomen. Uit het flesje waaruit collega Jos Pronk stond te drinken. En die kreeg zestien jaar later (Neder lands marathonkampioen schap, februari 1989) als derde, en voorlopig als laatste, de reke ning van hetzelfde middel ge presenteerd... Pronk werd posi- tu\f bevonden bij de dopingcon trole na het Nederlands mara thonkampioenschap in februari 1989. Vier maanden later sprak de bond hem vrij. Niet omdat een tegen-onderzoek (de con tra-expertise) in zijn voordeel was uitgevallen, maar vanwege de onbevoegdheid van het KNSB-bestuur om hem te straf fen. Jos Pronk - stelde de KNSB- commissie van beroep vast - viel buiten de dopingreglemen- ten van de internationale orga nisatie (ISU) omdat die het ma- ratlionschaatsen nog niet (en thans nog steeds niet) had er kend. Daardoor bleef Ron Nooitge dagt over als de enige Nederlandse schaat ser die officieel schuldig is bevonden aan het gebruik van stimulerende middelen. Want net als Jos Pronk werd ook Emst Beets indertijd door de KNSB van 'de zwarte lijst' gehaald. „Maar ook al ben ik gerehabili teerd", zegt Beets 25 jaar later, „door alle opspraak is toch een smet blijven hangen. I n dat zit me dwars. Tot op de dag van van daag." Mysterie Beets Het mysterie Beets begint op zaterdag 16 december 1967. Beets neemt dan deel aan het Nederlands kampioenschap. Hij (20 jaar) is een talentvolle, veel belovende, schaatser (kans op deelname aan de Olym pische Spelen van Grenoble) in de tijd van Ard Schenk, Kees Verkerk. Peter Nottet, Jor- rit lorritsma en )an Bols. Zijn bronzen me daille op de 500 meter brengt hem die za terdag automatisch bij de eerste doping controle in het bestaan van de KNSB. Beets nu: „Ik was me van geen kwaad bewust. Het was gezellig dollen toen we daar met de eerste drie van die 500 meter in het potje moesten piesen. Niet wetende dus dat ik positief bevonden zou worden." In ziin eerste reactie na de bekendmaking van net voor hem slechte nieuws, komt Beets met een uitspraak die de sportwereld dan al kent uit de wielersport: misschien werd met de voeding gerommeld. Beets toen: „Het is goed mogelijk dat iemand wat in de sinaasappel of de koffie heeft gedaan. Let wel: ik beschuldig niemand persoonlijk. Dat niet. Maar je weet nooit." Hij sluit uit dat de oorzaak in een middeltje tegen neus- verkoudheid heeft gezeten. Op advies van de in schaatskringen werkzame dokter Kees Lap nam hij Otrivin. „Maar", zegt Beets, „dat kan het niet zijn geweest." Nee. Professor De Vleeschouwer (uniyersi- teitslaboratorium Gent) die het onderzoek heeft uitgevoerd, vond een stof die niet voor komt in de samenstelling van Otrivin: amfe tamine. En niet zo'n beetje ook, blijkens een uitspraak van KNSB-arts Baart. Die zegt: „Volgens Gent zat er zeer veel in." Een groot raadsel daarom, dat het door Emst Beets aangevraagde tegen-onderzoek (uitgevoerd in Parijs) voor honderd procent in zijn voordeel uitvalt. Geen enkele twijfel. Bij maar liefst uier proeven wordt geen spoortje van stimulantia gevonden. De ver baasde KNSB-arts Baart: „Het kan zijn dat we de urine niet koud genoeg hebben be waard. Gent gaat akkoord met het opslaan in een normale koelkast, Parijs eist bewaren in een diepvries-installatie. Wij hebben het altijd gewoon in de koelkast ge had en dat is altijd goed gegaan. Maar misschien is dit een uit zonderlijk geval geweest en za ten er lichaamseigen stoffen in de urine die de afbraak van de amfetamine meer dan normaal hebben versneld." Heeft Emst Beets nu wel of niet doping gebruikt? ,Nee', zegt hij. „Echt niet. Nu, zo veel jaar later, zou ik best durven bekennen als ik inderdaad iets had gepakt. Daarom laat die zaak me ook niet los, al ben ik officieel vrijge sproken. Ik denk regelmatig: er is met die controles zó iets vreemds gebeurd, zal ik er nog eens achteraan gaan? Zal ik eens proberen uit te zoeken wat nou precies gebeurd is? Ze zul len bij de KNSB toch wel dos siers hebben zeker...?!" Mede vanwege dit voorval, heeft Emst Beets - zwaar aange slagen door de dopingaffaire - daarna nog maar één vol sei zoen geschaatst. Efedrine Sporters in wier urine bij de do pingcontrole sporen van efedri ne zijn aangetroffen, hebben vaak geschermd met het ge bruik van middeltjes tegen ver koudheid. Dat begon, in Neder land, met wielrenner Evert (Eef- fie Drine) Dolman. Die schreef in de jaren '60 bij een positieve uitslag de overtreding toe aan 'neusdruppels'. De schaatsers Jos Pronk en Ron Nooitgedagt beriepen zich op een hoestdrank. Wat kan er nou - vragen sporters die door dit soort middelen aan de schandpaal ko men - mis zijn met dit soort onschuldige produkten? „Spul", voegen ze daar graag aan toe, „dat je bij de drogist kunt halen en zelfs door kinderen genomen mag worden? Wat is daar nou mis mee? Het feit dat efe drine in de samenstelling zit. Internationaal (tot en met het Olympisch Comité) staat dit produkt op de lijsten van verboden midde- Deskundigen zijn het er over eens dat bij huishoudelijk gebruik, de hoeveelheid efe drine van een middeltje tegen verkoudheid geen invloed heeft op de sportprestatie. Maar de eeuwige vraag blijft: zijn de sporen inderdaad daar van afkomstig, of nam de sporter wat anders. En: tot hoe ver strekt huishoudelijk gebruik. Want - ook daar zijn de deskundigen het over eens - hoe on schuldig het flesje uit de drogisterij ook is: bij stevig gebruik van bedoelde middelen tegen verkoudheid werkt de efedrine wèl prestatie-verhogend. In een grote dosis ge nomen, krijgt het produkt een amfetamine achtige werking waardoor de vermoeidheid wordt onderdrukt en de strijdlust toeneemt. Waar ligt de grens? Jos Pronk voerde aan dat hij in de twee da gen voor het kampioenschap, enkele keren gorgelde met Nattermann om keelpijn te bestrijden. „Ik heb het niet eens doorge slikt." De uitslag van de dopingcontrole stond daar haaks op: een spiegel van 7.4 waar de norm op maximaal 4.9 ligt. De door de schaatsbond geraadpleegde dopingdes- kundige professor Van Rossum oordeelde echter dat deze dosis zo gering was „dat van stimulerende werking geen sprake ge weest kan zijn". Mede daardoor werd de schorsing van 15 maanden die Pronk door de KNSB was opgelegd, ongedaan gemaakt. Jos Pronk (campinghouder te Oost-Graft- dijk; drie weken geleden gestopt met wed- strijdschaatsen) kijkt er bitter op terug. „Mijn naam is door het slijk gehaald en die hele kwestie heeft me een hoop geld aan de advocaat gekost." Nooit stimulerende middelen gebruikt? „Nooit." Syndroom In februari 1973 probeerde Ron Nooitge dagt via een kort geding tegen de schaats bond eerherstel af te dwingen nadat hij was beschuldigd van het feit dat hij gedrogeerd had deelgenomen aan het Nederlands kam pioenschap. Nooitgedagt bereikte in het eindJdassement een vijfde plaats achter Jap- pie van Dijk, Piet Kleine, Hans van Helden en Harm Kuipers. Bij de dopingcontrole werd efedrine aangetroffen. Nooitgedagt toen, en nu: „Ik heb maar twee slokken Nattermann tegen de hoest genomen. Schande dat ik daar op gepakt ben." De Amsterdamse rechtbank (mr. Sthee- man) stelde Nooitgedagt in het ongelijk, onder meer vanwege het feit dat het ge wraakte middel in de samenstelling de ver boden stof efedrine bevat. „En dat staat op de dopinglijst." Nooitgedagt in een terugblik:Als je je rot hoest dan kijk je op zo'n flesje niet naar de tekst van de samenstelling. Dan denk je ge woon: zo'n drankje, dat helpt. Ze maken toch reclame op televisie...?! Nu ook weer... En dan kom je met een slokkie van dat spul in de publiciteit als een dopinggeval. Terwijl ik in die tijd medici achter me had die ver klaarden dat geen sprake kon zijn van pres tatie-beïnvloeding.' Schaatsbond en rech ter legden die verdediging naast zich neer, en zo is Ron Nooitgedagt de enige Neder landse schaatser die in 25 jaar dopingcon trole schuldig werd bevonden. De nu 42-jarige Ron Nooitgedagt, werk zaam als sportleraar, blijkt nog steeds zeer emotioneel over de kwestie. „Wat mij werd aangedaan laat me niet los. Het is een soort concentratiekamp-syndroom. Morgen in deel 3 uan deze serie: Het dagboek uan 'een spraakmakende Eerder verscheen In deze serie: 15 april: Schone schijn in het buiten land. Jos Pronk: „Ik heb alleen maar gegorgeld met een hoestdrankje". foto anp arthur bastiaansf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2