Industrie bemoeit zich met GATT 'Whizz-kid' Bill Gates is niet bang voor IBM Hyperactieve Ohra is niet bang zich te verslikken Economie Samenwerking Amev en VSB zeer succesvol Proberen rond te komen 'Dat we winnen is een vaststaand gegeven' DONDERDAG 16 APRIL 1992 Economie Derde Wereld trekt aan Washington De economische groei in de Derde Wereld zal in de jaren negentig aantrekken. De landen van Midden- en Oost- Europa blijven zwakke prestaties leveren. Dat staat in een rap port van de Wereldbank dat vandaag is gepubliceerd. De voor malige Oostblok-landen komen in de jaren negentig niet verder dan een economische groei van gemiddeld 1,9 procent per jaar. De ontwikkelingslanden komen op 4,9 procent per jaar, na een gemiddelde van 3,2 procent begin jaren tachtig. De Wereldbank baseert haar optimisme op de economische hervormingen in ontwikkelingslanden. Vrees voor toekomst MGM culver city Het voortbestaan van de Amerikaanse filmmaat schappij MGM/Pathé Communications is ernstig in gevaar. Dat heeft de accountant van het concern, KPMG Peat Marwick, dinsdag laten weten bij de publicatie van rampzalige jaarcijfers. Over 1991 werd een verlies geleden van 347,4 miljoen dollar. MGM is diep in het moeras geraakt sinds de onderneming eind 1990 voor 1,36 miljard dollar werd overgenomen door de om streden Italiaanse zakenman Giancarlo Parretti. Wall Street naar nieuw record new york Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben de aandelenkoersen op de effectenbeurs van New York zich van een zeer zonnige kant laten zien. De Dow Jones-index van de dertig toonaangevende fondsen steeg met 47,63 punten en sloot op 3353,76 punten, een nieuw record. Dinsdag was de beursin dex al met ruim 38 punten omhoog gegaan. Het enthousiasme van dinsdag was gisteren volop aanwezig en werd extra aange wakkerd door de bekendmaking van een aantal meevallende be drijfswinsten. Staaloorlog tussen EG en VS dreigt brussel Amerika en Europa staan aan de rand van een staal oorlog. Een woordvoerder van de Europese Commissie verklaar de gisteren dat als Washington een poging doet de staalinvoer uit Europa te beperken, de EG tegenmaatregelen zal nemen. De Amerikanen zijn op 31 maart weggelopen bij de onderhandelin gen over een internationaal staalalckoord. In Brussel wordt ge vreesd dat Washington zal zwichten voor de eis van Amerikaan se staalproducenten de staalinvoer uit Europa te beperken. Gamma blijft winst boeken Amsterdam De nettowinst van Gamma Holding (bedrukt tex tiel, interieurverzorging) is vorig jaar met 6 procent gestegen tot 71,3 miljoen gulden. Voor volgend jaar wordt een nieuwe stij ging van de winst verwacht, de vijftiende op rij. Brussel tempert hoop op succes De samenwerking tussen verze keraar Amev en de Verenigde Spaarbank (VSB) heeft in korte tijd spectaculaire resultaten op geleverd. vooral op het gebied van distributie. De VSB is door het samengaan, vorig jaar, het grootste bankafzetkanaal ge worden voor Amev-verzeke- ringsprodukten. Gesterkt door het succes is Fortis, de groep waarin de acti viteiten van Amev-VSB en de Belgische AG-groep zijn vere nigd, bezig de verzekeringsacti viteiten uit te breiden. Dat heeft Amev-topman J. Bartelds giste ren in Utrecht gezegd bij de presentatie van de jaarcijfers van Fortis en Amev. Bartelds noemde. 1991 een voorspoedig jaar* voor Fortis. In het eerste volledige jaar van het bestaan van de groep is de winst met 3,7 procent gestegen van 909 miljoen gulden in 1990 tot 943 miljoen gulden in 1991. De omzet nam toe van 14,4 mil jard gulden tot 17,3 miljard gul- Het internationale bedrijfsleven heeft de regeringsleiders van de belangrijkste handelsnaties opgeroepen het GATT-overleg voor de vrijmaking van de wereldhandel met succes af te sluiten. Zij vrezen dat de wereldwijd zwakke economie 'extra klappen' krijgt als de slotfase van het overleg volgende week faalt. Dat schrijven de top mannen van het internationale bedrijfsleven in een brief aan de regeringsleiders. De brief werd gisteren gepubli ceerd in de Britse krant Financial Times. door de topmannen van Akzo, Unilever, ABN AMRO, Nedlloyd, Koninklijke Olie en Hoogovens. Internationaal bekende namen zijn John Akers van IBM, Gio vanni Agnelli van Fiat, Robert Stempel van General Motors, Akio Tanii van Matsushita, Ed- zard Reuter van Daimler Benz en Akio Morita van Sony. Vooral de meningsverschillen tussen de EG en de VS over de landbouw staan een overeen komst van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Handel ,,De industrielanden worden geplaagd door een recessie die direct is te wijten aan een diep gaand gebrek aan vertrouwen van het bedrijfsleven, waardoor investeringen worden vertraagd en de inkrimping langer duurt. Als de Uruguay-ronde (GATT) niet met succes wordt afgeslo ten, betekent dat een zware ex tra klap voor het vertrouwen", aldus de briefschrijvers. De brief is onder meer ondertekend en Tarieven) al tijden in de weg. De VS willen dat de EG haar subsidiebeleid drastisch in krimpt. Brussel wil op zijn beurt dat de VS de export van graan- vervangers naar Europa aan banden leggen. De voorzitter van de Europe se Commissie, Jacques Delors, en premier Cavaco Silva van Portugal vergaderen volgende week woensdag in Washington met president Bush over de GATT-problematiek. Als voor bereiding op de topontmoeting hebben hoge ambtenaren van de EG en de VS dinsdag in Lon den gesproken over het vastzit tende overleg. De Europese Commissie heeft de hoop op een spoedige doorbraak bij de GATT echter bijna opgegeven. De meningsverschillen tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten zijn niet kleiner geworden, aldus een woordvoerder van de Commis- arnhem ton van uerop In Den Haag geldt trage wetge ving volgens algemeen-direc teur B. Huesmann van de Arn hemse verzekeraar Ohra als gul den regel. Met name de wetge ving op het gebied van zieken fondsverzekering verliep in de ogen van Huesmann zo traag, dat Ohra's plannen voor een ei gen ziekenfonds zijn ingehaald door een ander initiatief: dat van samenwerking met enkele ziekenfondsen. Ohra (Onderlinge Hogere Rijksambtenaren) diende vijf jaar geleden een aanvraag in om een eigen, landelijk zieken fonds op te richten. Het wach ten op toestemming van de overheid moe, begon Hues mann vorig jaar echter gesprek ken met enkele ziekenfondsen over samenwerking. Dat resul teerde gisteren in de bekend making dat Ohra en de AGA- groep vanaf volgend jaar samen gaan. Hoe de nieuwe verzeke raar gaat heten, is nog niet be kend. De naam Ohra-AGA zal in ieder geval geen lang leven zijn beschoren, want dat ligt niet lekker in de mond, erkent ook den. VSB en Amev hebben vorig jaar samen een breed pakket bankprodukten samengesteld. Eind vorig jaar verkochten on geveer 800 onafhankelijke tus senpersonen dit pakket. Dat aantal is inmiddels opgelopen tot ruim 900. De 450 verzeke ringsconsulenten die bij Amev in dienst zijn hebben dit pakket ook onder hun hoede genomen. Daardoor heeft de VSB in nog geen jaar tijd haar distributie netwerk met meer dan 1.300 verkooppunten uitgebreid. De gunstige resultaten zijn ook beïnvloed door acquisities, zoals de overname van de divi sie collectieve verzekeringen van de Amerikaanse verzeke raar Mutual Benefit Life, begin oktober. Verder nam Amev in Nederland Tollenaar Wege ner- Interlloyd over, een van de grootste industriële verzeke raars in Nederland. AG was op dat terrein al de grootste in Bel gië, zodat Fortis sindsdien de grootste industriële verzekeraar in de Benelux is. bayrut Mustapha Fakheh (links) en zijn Libanese economie is door de jarenlange verdienen om zo in ieder geval de dagelijkse vrouw proberen een beetje bij te verdienen burgeroorlog volledig ontwricht, het geld is levensbehoeften te kunnen betalen, met de verkoop van sigaretten in een winkel- bijna niets meer waard. Veel burgers probe- foto epa straat In de Libanese hoofdstad Bayrut De ren net als het echtpaar Fakheh wat bij te Uitvinder MS-dos en Windows werd miljardair amsterdam walter devenuns Het is 'fun' om één van de grootste software-on- dememingen te leiden. En aspiraties om zich kandidaat te stellen voor het Amerikaanse presi dentschap heeft hij ook al niet. Welkom bij de wereld van Microsoft. De wereld van de 36-jarige directeur en grootaandeelhouder William 'Bill' Gates. Een Amerikaanse 'selfmade man' zoals die alleen in boeken lijkt voor te komen. Ooit op vijftienjarige leeftijd begonnen met het schrijven van programma's voor computers. Nu bestuurder van een concern met 10.000 werkne mers en een omzet van enkele miljarden dollars. Bijna iedere computergebruiker kent de bekend ste produkten van Microsoft: MS-dos en Win dows. Hij ziet er nog jong uit, ondanks zijn drukke baan. Maandagavond overgevlogen uit de Vere nigde Staten, dinsdagmorgen persontbijt in Schiphol Hilton. Daarna onderweg naar een klas bekende Nederlanders om hen 'les' te geven in het bedienen van Windows en MS-dos. Dinsdag avond zat Gates weer in het vliegtuig op weg naar een andere Europese hoofdstad. Zijn loopbaan is fascinerend. Gates begint in 1970 met het schrijven van computerprogram ma's. Een paar jaar later richt hij met een vriend Microsoft op. Daama komt hij in contact met het grootste computerconcern van de wereld, IBM. 'Big Blue', zoals IBM wel wordt genoemd, wil pc's vericopen en Microsoft mag de besturingscodes leveren. Dit besturingsprogramma MS-dos zal sa men met de pc's van IBM in het begin van de ja ren tachtig de wereld op haar kop zetten. De creatie van de zogenoemde 'IBM-compati ble' computers is een feit en apparaten die niet op het programma van Microsoft werken zoals de eerste machines van bijvoorbeeld Tulip of Phi lips kunnen de prullenbak in. In 1986 gaat Ga tes met een gedeelte van zijn aandelen naar de beurs. Terwijl de omzet- en winstcijfers record na record breken, wordt de waarde van de nog in ri de bekende Nederlanders die dinsdag zijn bezit zijnde aandelen geschat op ongeveer zeven miljard dollar. Geld lijkt de man van zeven miljard niet veran derd te hebben in een doodsaaie manager. Eerder komt het beeld van een uit zijn kluiten gegroeide puber te voorschijn. Uitgedost met een fietsgele stropdas schommelt hij met zijn bovenlichaam als een klein kind heen en weer. Terwijl hij de vruchtensalade met zijn vingers te lijf gaat, ora kelt het 'genie' tussen neus en lippen door over de toekomst van de software-industrie. Van computerfabrikanten moet hij niet veel hebben. Zijn samenwerking met IBM is passé na een ruzie over programmatuur. IBM is boos op Gates, omdat hij het nieuwe besturingssysteem OS/2 van IBM bestrijdt met Windows. Windows is een grafisch software-ontwerp, waarbij de dos commando's met behulp van een 'muis' kunnen worden uitgevoerd. IBM kwam een paar jaar ge leden met een nieuwe machine op de markt die niet meer op het 'verouderde' MS-dos werkte. Windows is daarentegen gebaseerd op de dos- Huesmann. Ohra's plannen voor een ei gen ziekenfonds. Medi-Zorg ge heten, verdwijnen met de fusie niet in de prullenmand. Inte gendeel, Medi-Zorg kan einde lijk van start, nu de overheid be gin dit jaar eindelijk toestem- minggaf. Volgens Huesmann bijten de twee activiteiten elkaar niet. Medi-Zorg richt zich vooral op de lucratieve collectieve con tracten en ex-particulier verze kerden. die na inkomensdaling weer ziekenfondsverzekering zoeken. Bovendien fuseert Me di-Zorg eind dit jaar met AGA. AGA ontstond eind 1990 uit het Algemeen Nederlands On derling Ziekenfonds (Anoz - Friesland), het ziekenfonds Gooi en Omstreken en de Apel- doomse collega Apeldoorn en Omstreken. Anoz Gooi Apel doorn of kortweg AGA Groep, voelde vrij snel aan dat de fusie slechts een stap was op weg naar een groter kingsverband. „Wij vreesden dat wij het op termijn toch niet alleen als groep konden redden", aldus directeur P. Zuidema van de AGA Groep. „Vandaar dat wij kort na de fusie meteen weer hebben uitgekeken naar een al gemeen verzekeraar als moge lijk partner Ohra kwam eruit als meest geschikte kandidaat." Samen zijn AGA en Ohra goed voor één miljoen klanten. AGA levert met 630.000 fonds patiënten het grootste aandeel. )hra heeft 400 000 verzekerden Aanleiding voor de fusie is niet alleen het Plan-Simons. dat leidt tot schaalvergroting in de ziektekostenverzekering. Hues mann en Zuidema maken er geen geheim van verdere ambi ties te koesteren. Ohra. dat aJ tijden praat over intensieve sa menwerking met de spaarban kencombinatie SNS, heeft AGA ook weten te lokken met zijn 'all-finance'-plannen. Sinds de scheiding tussen bank- en verzekeringsactivitei- ten twee jaar geleden werd op geheven. werken veel banken en verzekeraars samen (all-fi nance). Ohra biedt zijn vaste klanten al de mogelijkheid om te sparen bij het concern via de eigen Ohra Bank. Met SNS in huis kan het pakket nog verder uitgebreid worden. Huesmann schilderde giste ren een toekomst waarbij de Ohra-verzekeringswinkels en de regio-kantoren van AGA zowel bank- als assurantiediensten aanbieden. Op de vraag of hij niet teveel tegelijk aanpakt, ant woord t Huesmann resoluut: „We zijn niet bang ons te over eten. We willen alleen ons pro- duktenpakket uitbreiden. De jaarcijfers leren dat middelgrote bedrijven toch het beste rende- commando's, terwijl OS/2 van IBM door het to taal nieuwe concept oudere computers naar de schroothoop verbant. Volgens Gates heeft IBM niet veel succes met OS/2. „Wij leverden de software voor 85 procent van alle computers op de wereld. IBM verkocht slechts de rest", aldus Gates. De bekendmaking van IBM eind maart dat het bedrijf zQn ruim 300.000 medewerkers zal vragen OS/2 te verko pen aan buren, tandartsen en schoolbesturen om zo het marktaandeel te vergroten, levert bij Gates hoon en spot op. „Wij hebben intussen meer dan tien miljoen pakketten verkocht. IBM bedient maar een klein deel van de markt. Schijnbaar is het bereid geld te verliezen op haar software-acti viteiten", aldus Gates, „En misschien verkoopt IBM inderdaad wat aan een tandarts." Volgens analisten heeft IBM ongeveer een miljoen OS/2- pakketten kunnen verkopen. De 'whiz-kid' neemt de plannen van 's werelds grootste computerconcem om zich meer te rich ten op de ontwikkeling en de verkoop van softwa re gelaten op. „Ik betwijfel of IBM een hoog per centage van haar omzet uit de verkoop van pro grammatuur kan halen. Tot nu toe is alles wat IBM heeft gedaan op softwaregebied mislukt", al dus Gates. Funproces tontoemen Gates is overtuigd van ziin gelijk. Glimlachend trekt hij zijn knie op en plant hij zijn schoen op de zitting van de stoel. De samenwerking tussen Apple en IBM en het proces van Apple tegen Mi crosoft over schending van een aantal patenten, niets lijkt hem te deren. Elke dag is er weer een uitdaging. De computer hoe kan het anders met Windows uitgerust, is een van zijn hulpmid delen om het leidersbestaan dragelijk te maken. „In mijn pc kan ik onmiddelijk zien hoeveel er bijvoorbeeld verkocht is in Frankrijk." Het leiden van een miljardenconcem is tenslotte een 'fun proces', zo vindt hij. FNV in kleinmetaal terug aan stakingsfront De Deugd merkt onmiddellijk op: „De spanning van deze sta king houdt ons echt wel wakker, hoor." Spannend is de staking ln de kleinmetaal zeker, zegt het tweetal. „Nieuw, enerverend, maar vooral leuk", schetsen de stakinscoördinatoren de gang van zaken. „Bij de grote metaal bedrijven en in de chemie- en voedinesmiddclenindustrie kun je blindvaren op de kadergroe pen in de bedrijven. Je hebt vaak een zee van tijd om de zaak op de rails te zetten." In de kleinmetaal, waar de meeste bedrijfjes slechts een paar man personeel tellen, is aal beslist niet het geval Ook aan werkgeverszijde ko men de stakingsleiders nieuwe situaties tegen Van Winkel deelt de werkgevers ruwweg on der in drie groepen „De eerste groep bestaat uit werkgevers die achter de opstelling van hun onderhandelaars staan en acties rustig, maar gelaten ova zk h heen laten komen. De tweede groep bestaat uit de herrie schoppers. die in paniek ra ken Die groep werkgevers zorgt ook voor de meest schilderach tige verhalen. Zoals de directeur die een kantincbijeenkomst wil de verhinderen „door een truck voor de deur te zetten" en actie voerders bedreigde met „een klap voor hun kop". Voor de derde groep werkge vers heeft het tweetal geen en kele waardering. Van Winkel noemt ze dan ook de „smerige proleten", die om het hardst roepen dat er bij ziekmeldingen geld en vrije dagen moeten worden ingeleverd. „Maar die net zo gemakkelijk tegen een werknemer zeggen: 'Ik heb geen werk op dit moment, hier heb je een paar ruggen en meld je maar ziek. Hoe de laatste staking in de me taalnijverheid, de beruchte loodgietersstaking van 1936. af liep, weten Ineke de Deugd en Hans van Winkel niet zo pre cies. Maar wel dat het een lang durige staking betrof en dat het toen öök om vakantiedagen ging. Toen eisten de werkne mers echter extra vakantie dagen, terwijl ze nu de barrica den opgaan om te voorkomen dat de werkgevers hun plannen doorzetten om werknemers bij ziekte vrije dagen te laten inle- Nog even peinzend over de afloop van de uit de vergetel heid gehaalde loodgieterssta- king zeggen de twee sta- kingscoordinatoren van de FNV in Zuid-Holland zelfverzekerd. „In 1936 waren we er zelf niet bij, maar dat we winnen is een vaststaand gegeven." De grote respons op de stakingsoproep sterkt hen in die opvatting. Van Winkel somt enkele voor beelden op. „Begin deze week meldden werknemers van het installatiebedrijf Borsje en Buis man, die aan het Amstelproject in Amsterdam werken, dat ze een paar uur zouden staken. Op hetzelfde moment stopten voor de deur van ons districtskantoor in Rotterdam drie personeels- busjes van hetzelfde bedrijf en stonden ineens 25 andere sta- kingswilligen beneden in de hal." De Deugd had in Rotterdam eenzelfde ervaring. „Werkne mers van Mostert Pijpleidingen vToegen waarom we niet in hun kantine waren geweest. Een spontane melding, die resul teerde in een staking. Het actie- balletje rolt aardig." Van Winkel vult enthousiast aan: „We moe ten opassen dat het succes ons niet opvreet." Een relativerende Damrak lijdt onder macht banken Centrum. D. van Wens veen, be stuurs voorzit ter van de bank Mees en Hope (een volk» doch ter van ABN AMRO) pleitte voor een groei van het aantal markt partijen op de beurs. Dat is vol gens hem noodzakelijk om te kunnen concurreren met een beurs aLs die in bijvoorbeeld loonden. De rol van de hoekman moet volgens hem worden be De grote banken (ABN Amro. NMB Postbank en Rabobank) zijn evengoed als de hoekJieden en commissionairs verantwoor delijk voor het afbrokkelen van de internationale concurrentie positie van de Amsterdamse ef fectenbeurs. Alledrie zijn te do minant aanwezig. zo luidde gis teren één van de voornaamste conclusies tijdens een symposi um over de toekomst van het Damrak. De bijeenkomst was georganiseerd door Touche Ron Nederland (TRN) en de stichting Amsterdam Financieel handel in lokale fondsen. Nog voor 1993 zal het beurs- beatuur besluiten nemen over de toekomstige strategie van bet Damrak.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29