Van Scheppingen gedijt in anonimiteit Sport Werder remt Brugge Alleen resultaat telt nog voor Barcelona Zaalvoetballers Bax nog niet zeker van promotie DONDERDAG 16 APRIL 1992 27 REDACTIE HERMAN )OUSTRA SCOREBORD EUROPA CUP I RUGBY SCHAKEN TENNIS EUROPA CUP2 UEFA-CUP LOTTO BADMINTON WATERPOLO WIELRENNEN ZAALVOETBAL TAFELTENNIS Finale EC 1 Zaideuropees onderonsje BARCELONA GPD/ANP/RTR Dat de voetbalJogica van Johan Cruijff door weinigen begrepen wordt, is algemeen bekend. Maar wat terugspeelballen, vijf verdedigers en tijdrekken in een thuiswedstrijd te maken heb ben met het door Cruijff zo ge- propagandeerde aanvallend voetbal, was gisteravond tegen Benfica ook voor de trouwe Bar celona-supporters een raadsel. Want de slechts' 90.000 socio's die naar het Nou Camp-stadion waren gekomen om hun club van Benfica te zien winnnen, tracteerden de onzekere en soms zeer paniekerige discipe len van Cruijff herhaaldelijk op boegeroep en fluitconcertert. De Nederlandse trainer had er lak aan, want met zijn ploeg kwali ficeerde hij zich via een 2-1 overwinning voor de eindstrijd van het Europa Cup 1-toernooi. Cruijff had voor een zeer ver dedigend concept gekozen met Sema, Nando, Koeman, Gu- ardioloa en soms ook Eusebio ver naar achteren. Omdat Ben fica, dat moest winnen om nog een kans op de finale te hebben, van meet af aan ten aanval trok, kreeg Barcelona toch enige kan sen. In de twaalfde minuuy)ro- fiteerde Stoichkov doeltreffend. nadat Jose Carlos een lange trap van Koeman verkeerd had be handeld: 1-0. Negen minuten later werd het zelfs 2-0 door de enige mooie aanval van Barcelona in de hele wedstrijd. Eusebio begon vanaf eigen helft een rush en lanceer de Stoichkov. De Bulgaar legde de bal handig terug voor Ba- kero, die hard inschoot. Ondanks deze ruime voor sprong, kwam Barcelona dat Witschge zelfs niet op de bank had zitten niet in zijn spel. De verdedigers, inclusief Koem an, stapelden fout op fout, en beperkten zich tot terugspeel ballen en lange trappen naar voren. Acht minuten na de tref fer van Bakero werd het dan ook terecht 2-1. Isaias passeer de Koeman alsof hij er niet stond en bracht met een slim me pash door het centrum Brito in stelling. Deze gaf Zubizarreta met een laag schot het nakijken. Vanaf dat moment sloeg de paniek toe bij Barcelona. Aan aanvallen kwam het al helemaal niet meer toe en Benfica be greep dat het een kans had. De Portugezen domineerden de tweede helft nadrukkelijk, maar doelrijpe kansen leverde het overwicht niet op. De vreugde van de spelers en Club Brugge is er niet in geslaagd dc finale om de Europese beker voor bekerwinnaars te bereiken. De Belgen verloren gisteren in Bremen van Werder met 2-0. Bovendien raakte Brugge de match- winnaar van de turbulente thuiswedstrijd (1-0) Amokachi na twee gele kaarten twintig minuten voor tijd kwijt. De derde keer was raak voor de Duitsers en leverde dc spelers per man een premie bijna 35.000 gulden op. Twee keer strandde de ploeg van Otto Rehhagel in de halve finales; op Bayer Ixrvrrkusen (1988) en Fiorentina (1990). De nummer acht van de Bundesliga behield een kans op Europees voetbal, die vorige week zeer gering was geworden nadat tweede Bundesligaclub Hannover '96 Werder de doorgang naar de finale om de Duitse voetbalbeker had ver sperd. Club Brugge, onder aanvoering van trainer Broos, was vol zelf vertrouwen naar de Hansestad afgereisd. Over uitschakeling werd niet gepraat. „We maken in Bremen zeker een doelpunt", had Foe ke Booy zelfverzekerd gezegd. „Daar twijfelt niemand aan /.ij ma ken er nooit drie." Dat klopte, maar de twee van Bode (31ste minuut) en Bockcnfeld (60stc minuut) waren toereikend voor de Duitsers om op 6 mei in Lissabon met AS Monaco te strijden om de tweede Furopese beker Club Brugge had in Bremen voetbalhistorie kunnen schrijven door als eerste Belgische club alle drie de Europese finales te heb ben gespeeld. Dat feest ging niet door in het met 35.000 toeschou wers, onder wie 6000 Belgen, uitverkochte Weserstadion Michael Laudrup (links) en Hristo Stoichkov schreeuwen om het hardst na het eerste doelpunt van Barcelona In het publiek over het eindresu- laat maakte alles goed bij Bar celona. Cruijff: „Wij hebben ge wonnen en de finale bereikt, dat is het belangrijkste". Of dit Bar celona tegen Sampdoria een goede kans heeft om voor het eerst in zijn geschiedenis de Eu ropa Cup voor landskampioe nen te winnen, moet worden af gewacht. Vele supporters had den daar gisteravond een hard hoofd in. Amor mist de eindstrijd in elk geval. Hij werd met geel bestraft en hem wacht een schorsing. Amor barstte prompt in tranen uit, want vorig jaar had hij ook al de finale van het Europese bekertoernooi te gen Manchester United wegen een schorsing moeten missen. Sampdoria In Genua slaagde Sampdoria er niet in Panathinaikos van zich af te schudden. Voor het uitver kochte stadion namen de Grie ken zelfs de leiding. Aanvaller Maragos kopte in de 26ste mi nuut raak uit een hoekschop (0- 1). Nog voor de rust herstelde aanvoerder Mancini het even wicht (1-1). Na de pauze namen de Italianen geen risico. Het had een open lijnverbin ding met Brussel, waar An- derlecht op voorsprong stond tegen Rode Ster. Bij de rust met 2-1, na negentig minuten met 3-2. Voor 8.000 toeschouwers gaf Oliveira de club van Aad de de wedstrijd tegen Benfica. FOTO AP Mos in de derde minuut de lei ding (1-0). Pancev maakte vier minuten later gelijk: 1-1. Bos man zette Anderlccht een mi nuut voor rust op 2 -1 In de tweede helft beperkte Anderlecht zich tot counteren. Rode Ster viel aan, maar Degry- se scoorde tien minuten voor het einde 3-1. Twee minuten la ter bracht Cula de achterstand 3-2. dat kwam niet dat Rode Ster uitgeschakeld. Bax moet tot de laatste wedstrijd wachten of het promoveert naar de tweede divisie. Gisteren moesten de Voorhoutse zaalvoet ballers de punten weer delen met McDo nald's (4-4). RGC incasseerde tegen Noor- degraaf opnieuw een nederlaag, in Voor hout werd het 4-7. JSB mag zich na de 7-2 overwinning op Arwiko kampioen noemen de tweede divisie. In de hoofdklasse maakte een incompleet Lugdunum er op- uw een potje van. Tegen De Sleutels verloor het afgetekend met 19-4. Ondanks de 7-4 overwinning op Bram's Snackbar daalt ROAC '79 na een eenjarig verblijf af ir de eerste klasse. Overige uitslagen: ACS-Wally sport 3-3, Boerenburg-Eigeman 11-3. De wedstrijden Migor-THB Boys en Stoof-Eigenbrood gingen niet door. McDonald's-Bax 4-4 Een ernstig verzwakt Bax, dat Rick van Dijk, Hennie Koet en Patrick Scheurwater miste, gaf de Leidenaars goed partij. De opvallend actieve Wim Bouckaert (vaak ongrijpbaar) liet via een doeltreffend schot al gelijk de goede bedoelingen zien van de Voorhouters. Ook het gedegen spel van de 37-jarige Harry van Dam (Bax 3) mocht er zijn. René van Weerdt uit Bax 2 volgde het goede voorbeeld van zijn teamgenoot. Hij fiet doelman Wil Henzing met een wel haast indentiek schot kansloos (0-2). Een zeker niet agressief spelend McDo nald's trok binnen de kortste keren de sco re weer gelijk. Eerst haalde Herman van Marwijk doeltreffend uit. Diens broer Hans noteerde met een frommeldoelpunt de ge lijkmaker (2-2). Na de pauze kwam de Leidse midden moter nog op voorsprong. Hans van Mar wijk zette zijn team op 3-2. Lang duurde deze weelde niet, want Wim Hooymans en Wim Boukaert ver stoorden het kortstondige Leidse feestje (4-3). Toch kwam McDonald's nog gelijk. Uit een pass van Hans van Marwijk kon Nico Lakenberg in elk geval één punt in Leiden houden. Voor McDonald's is de competitie afgelopen, maar voor Bax tre den nog spannende tijden aan. Bax is al leen gebaat bij winst tegen HMSH om rechtstreekse promotie af te dwingen naar de eerste divisie. SPORT OP TV Erik Bakker slaat Robert Jan Bierefis uit Unicumtoernooi Dennis van Scheppingen vindt tennistoernooien als die van Unicum wel leuk. Lekker ballen zonder al te veel pot- tekijkers. Terwijl in het clubhuis aan de Haarlemmertrek vaart gisteravond alle ogen waren gericht op Ajax - Ge nua. werkte de Mijdrechtenaar op een verlaten baan 2 zijn partij af tegen Jos Koemans en won in twee sets (7-5, 7-5). LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN Van Scheppingen (16) hoeft niet zo nodig in de belangstelling. Dat heeft hij een keer 'in extre mis' meegemaakt. Hij geniet nu van anonimiteit. Want al is hij een doorsnee tennistalent dat het BI-niveau nog maar net is ontgroeid, hij heeft de wereld pers al een keer gehaald. Dat was vijf maanden geleden in Antwerpen, waar het poenerige ECC-toemooi werd gehouden. Dat was deze Van Scheppingen, inderdaad. In de Scheldestad werd Van Scheppingen tijdens de finale dag door een compleet over stuur geraakte organisatie om hulp gevraagd. Boris Becker bleek wegens griep de eindstrijd tegen Aaron Krickstein niet te kunnen spelen en alle andere spelers van het evenement wa ren al naar huis. Slechts Van Scheppingen zojuist winnaar geworden van het juniorentoer- nooi was nog bechikbaar. De lts-scholier bood gewillig zijn diensten aan, kwam live op tv in een aantal landen en werd in één klap wereldberoemd. Want de 'namaak-finale' werd in een bomwol Sportpaleis gewoon ge speeld en uitgezonden. Belgenmop Bijna een half jaar later kan Van Scheppingen lachen om de Bel genmop waarin hij de hoofdrol speelde. „Maar dat was in de week na Antwerpen wel anders. Ik werd gek van alle toestanden. Ik moest in het jeugdjournaal, Studio Sport en alle verslagge vers zochten me. Op een gege ven moment werd ik ook ge vraagd voor demonstratiewed strijden, kun je nagaan." Hij werd er niet vrolijker van. „Ik kreeg een enorme terugslag en mijn ouders hebben even al le publiciteit afgekapt", zegt de van nature vriendelijke en op geruimde tennisser van tweede klasser Luck Raek. „Nu vind ik het leuk als mensen me herken nen zoals hier in Leiden. Dan zeggen ze: jij bent toch die jon gen van Antwerpen? Het stoort me nu niet meer. Een attractie? Nee, zo voel ik dat niet. Zouden er mensen speciaal naar mij ko men kijken?" Van Scheppingen heeft overi gens nog een appeltje te schil len met de bazen van het Ant werpse toernooi. „Sommige mensen in Nederland denken dat ik schatrijk ben geworden omdat ik de stand in van Becker was. Mooi niet. Ik heb niets ge kregen. Nog altijd zit ik te wach ten op een bericht van die toer- nooibaas, Palmieri. Mijn vader belt en faxt nog steeds naar hem. Hij is er nooit. Ik mag toch wel iets krijgen? Noem het des noods smartegeld, haha. Zon der mij kon die finale boven dien toch niet doorgaan?" Het is wel wat laat om nu nog een slaatje te slaan uit het eve nement. „Weet ik wel, maar op die dag zelf ging alles zo snel. Ik stond op de baan en was hele maal over mijn toeren. Nie mand die me begeleidde of zei: je moet om geld vragen. Ik zou het nu wel anders doen." Van Scheppingen ging na ECC wel als een speer op de nationa le ranglijst. Van nummer 1000 - dat zijn alle tennissers die nog geen punten hebben gehaald voor de ranking - ging hij naar 64. „Eerst maak ik mijn lts af deze zomer. Daarna wil ik ten- nisprof worden. Ik heb goede hoop om bij de jeugdselectie van de bond te komen. Wie weet sta ik ooit nóg eens in de finale van Antwerpen. Dat is een geintje. Ach, ik heb de vi deoband van de wedstrijd tegen Krickstein. Die pakken ze me niet meer af." Behalve Van Scheppingen kwam gisteren ook Erik Bakker verder. Hij zorgde op Unicum voor een verrassing door Robert Jan Bierens uit het toernooi te zetten. De Unicummer gaf de nummer 48 van Nederland slechts twee games (6-0, 6-2). Verdacht weinig, gezien de re putatie van Bierens. Marco van Trigt bereikte ook de tweede ronde via een over winning in twee sets op de he vig met zijn racket smijtende Hans Peter Zwaagstra (7-6, 6-3). De linkshander uit Hillegom ontmoet nu de als tweede ge plaatste Bemd Lenten. Hij ver sloeg gisteren Martijn Krans. De Merenwijker speelde goed, maar de lange Lenten trok de partij vrij gemakkelijk naar zich toe: 6-16-4. Michael van den Berg moest diep gaan op het centrecourt. Daniël de Jonge verplichtte de lange Koudekerker tot een drie- setter. De als eerste geplaatste titelhouder kon pas in de derde afstand nemen van de blonde Tukker: 6-4, 3-6,6-3. Perry Paauw zag zijn zege reeks afgebroken. De verrassing van het Kwalificatietoernooi (hij verspeelde geen set in de voor rondes) moest in het hoofdtoer nooi met 6-3, 6-4 buigen voor Michel van der Sanden, bepaald geen schande voor de thuisspe- DennjS van Scheppingen: „Zouden er mensen speciaal naar mij komen kijken?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27