Sport Ajax weer bij groten van Europa Ongeslagen Feyenoord slikt teleurstelling weg Jonk houdt hoofd koel "DONDERDAG 16 APRIL 1992 25 Barcelona in finale Barcelona staat Z weer eens in de fi nale van de Europa Cup I. Op Wembley speelt de ploeg van Cruijff tegen Sampdoria uit Genua Toernooi Unicum —t Dennis van Schep- Z pingen stond ooit voor een vol Antwerps sportpaleis. Gisteren speel de hij op baan 2 bij Uni cum en won m twee sets van Koemans Waalse Pijl q Gert-Jan Theunisse Z O toog in de Waalse Pijl ten aanval. Maar raak te verstnkt in een Italiaan se combine en kon niet winnen Jeffrey van As twee duels aan de kant zeist» Jeffrey van As is voor twee duels geschorst. De aanvoerder van Ajax 2 kreeg die straf wegens ernstig wangedrag' in de wed strijd van vorige week tegen koploper AZ 2. De Leidenaar pakte na een kwartier een doorgebroken speler vast en mocht meteen inrukken. Zijn clubgenoot Edgar Davids werd voor één wedstrijd uitgesloten, evenals Frijns en Van Corstanje (beiden Eindhoven), Waslander (Heracles), Thai (MW), Nascimento (RKC), Baas (RBC), De Getrouwe (Sparta), Wilsterman (SW/Dordrecht '901 en Van der Meer (FC Utrecht). Ajax begint weer met uitwedstrijd Amsterdam Ajax speelt de eerste wedstrijd van de finale van de strijd om de UEFA-beker uit. Dat is bij loting door de UEFA vast gesteld. De eerste ontmoeting van de eindstrijd vindt plaats op 29 april. De return volgt twee weken later in het Olympisch sta dion van Amsterdam. De voorverkoop van de eindstrijd begint zaterdag om tien uur in Amsterdam. Financiële misrekening van Feyenoord Rotterdam Feyenoord is met de wedstrijd tegen Monaco onge veer acht ton aan televisierechten misgelopen. Het duel werd na een schimmig spel van enkele dagen uiteindelijk niet door de Franse zender TF1 uitgezonden, omdat de omroep geen over eenstemming bereikte met penningmeester Van den Herik. TF1 bood 2,5 miljoen Franse francs, ongeveer 800.000 gulden. Van den Herik vroeg namens Feyenoord anderhalf miljoen gulden. De verwachting was dat de partijen nog wel tot een vergelijk zouden komen, maar dat gebeurde niet. Vuurpijl verwondt Duitser ernstig bremen Tijdens de Europacupwedstrijd voor bekerwinnaars tussen Werder Bremen en Club Brugge (2-0) is een 38-jarige Duitse toeschouwer gisteren zwaar gewond geraakt toen hij door een vuurpijl werd getroffen. De man is met ernstige brand wonden in een ziekenhuis opgenomen. Drie Belgen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar zijn aangehouden op verdenking van het afste ken van de vuurpijl. Maradona mag het veld niet in buenos aires De wereldvoetbalorganisatie FIFA heeft de Argen tijnse bond (AFA) gedwongen Diego Maradona bij een liefdadig heidswedstrijd aan de kant te laten. De FIFA dreigde spelers te straffen als zij met de voormalige Argentijnse aanvoerder zou den meespelen. Maradona was de topattractie in de wedstrijd, die werd gespeeld om geld in te zamelen voor de familie van Juan Gilberto Funes. Deze voormalige international stierf in ja nuari na een hartoperatie. Hij was een goede vriend van Mara dona. Becks verder met paardsprong parus Elvira Becks slaagde op de openingsdag van de wereldti telstrijd toesteltumen in Parijs half. Het voor de Olympische Spelen van Barcelona genomineerde talent verwierf 9.800 pun ten voor paardsprong en brug ongelijk, maar alleen op het eerste onderdeel was dat voldoende voor een plaats in de hive finales van morgen. Op de paardsprong werd ze twaalfde, op de brug tweeëntwintigste. Ajax is weer doorgedrongen tot de Europese top. Vindt Louis van Gaal. „Technisch/tactisch is dat altijd al zo ge weest, mentaal en fysiek behoort Ajax daar nu ook toe." De technisch directeur van Ajax stelde het zonder een spoor van twijfel. Superieur voor zich uitblikkend, liet Van Gaal tevens weten geen moment ongerust te zijn ge weest over een goede afloop tegen Genoa. Zelfs niet toen de Italianen vlak voor de rust door Iorio verrassend een 1-0 voorsprong namen. Van Gaal: „Er gaat momenteel zoveel overtuiging van dit Ajax uit, een doelpunt kon niet uitblijven." Leo Beenhakker, waarop in Am sterdam zo vurig was gehoopt, voorlopig niets terecht komt Tonnie Pronk, namens Ajax een meer dan aandachtig toeschou wer in het Turijnse Stadio Delle Alpi, zag Torino met 2-0 win nen. Aan die uitslag had de nummer vier in de Italiaanse Serie A, die in Madrid met 2-1 had verloren, juist voldoende om de 'Koninklijke' de door tocht naar de eindstrijd te ver sperren. gpd-verslaggever Achteraf is het altijd gemakke lijk praten, maar hoe het ook zij, de spelers van Ajax beschaam den het vertrouwen dat de coach in hen stelde niet. Dennis Bergkamp tekende binnen een minuut na de pauze voor de 1 -1 eindstand en omdat Ajax twee weken geleden in Genua met 3- 2 had gewonnen, kon een nieuw flonkerend hoofdstuk worden bijgeschreven in de toch al rijke clubgeschiedenis. Voor het eerst in zijn 92-jarige bestaan drong de Amsterdamse club gisteravond door tot de eindstrijd van het UEFA Cup toernooi. Of Ajax inderdaad al weer tot de Europese top behoort moet nog blijken. AC Milan, Barcelo na en Rode Ster Belgrado, om maar eens drie Europese voet balgiganten te noemen, zijn an dere koek dan Orebro SK. Rot- Weiss Erfurt, Osasuna Pamplo na, AA Gent en Genoa, de ploe gen waarmee Ajax dit seizoen afrekende. Niettemin heeft Ajax onder Louis van Gaal een reu zensprong voorwaarts gemaakt. Een belangrijk manco is even wel nog dat de ploeg veel te veel kansen laat liggen. Ook tegen Genoa was dat weer het geval, zonder dat het de Amsterdam mers fataal werd. Geen Madrid In de finale in het Europa Cup 3-toemooi, die in twee wedstrij den wordt beslist, stuit Ajax niet op de tegenstander die het zich wenste. Real Madrid ging tegen Torino kopje onder en dat bete kent dat van Maar het was niet alleen de aanwezigheid van Leo Been hakker in het Bemabeu-stadion die Ajax naar Real Madrid deed verlangen. Al had Louis van Gaal zijn voorganger in De Meer natuurlijk maar wat graag een hak willen zetten. Het was ook vanwege de speelstijl dat Van Gaal een voorkeur had voor de zesvoudige Europa Cup 1- winnaar. „Real is een voetbal lende ploeg en dat ligt Ajax be ter dan het catenaccio dat veel Italiaanse clubs vaak nog hante ren", aldus de technisch direc teur, die zondag alvast pools hoogte gaat nemen in Turijn, waar Torino dan aantreedt te gen Sampdoria. Voordat het Re- al bij de neus nam, had Torino, met de Belg Enzo Scifo als regis seur, achtereenvolgens KR Reykjavik, Boavista Porto, AEK Athene en KB Kopenhagen uit geschakeld. De zevenvoudige Italiaanse kampioen, opgericht in 1906, staat voor de eerste keer in de eindstrijd van een Europees bekertoernooi. Ajax was al zes keer eerder finalist. Lukt het de Amsterdamse club op 29 april in Turijn en op 13 mei in het Olympisch stadion ook Torino de baas te blijven, dan is het de tweede club die Dennis Bergkamp (rechts) slaagde er in de eerste helft nog niet In doelman Sim one Braglia van Genoa te verschalken. roro awp zowel de EC 1 (1971, 1972, 1973), de F.C 2 (1987) als de EC 3 heeft veroverd. Tot dusver is alleen luventus uit Turijn nog maar tot die krachttoer (EC 1 in 1985, EC 2 in 1984, EC 3 in 1977 en 1990) in staat gebleken. Lichtvaardig Ajax voetbalde gisteravond minder superieur dan veertien dagen geleden in Genua. De Amsterdammers vatten de klus aanvankelijk te lichtvaardig op, wat Van Gaal later overigens be streed. „Ik vind juist dat we in de eerste helft heel zorgvuldig hebben gespeeld. We hebben toen veel kansen afgedwongen, maar verzuimd de beslissende klap uit te delen." Hij wees op de enorme kans die Bergkamp al na acht minuten miste en dacht eveneens met afgrijzen terug aan de riante mogelijkhe den die Aron Winter en Stefan Pettersson ongebruikt lieten. Het doelpunt waarmee lorio Genua vlak voor de pauze tegen de verhouding in naar een 1 -0 voorsprong schoot, gaf Van Gaal in de rust geen aanleiding tot maatregelen. „Ik had toen alleen even het gevoel van, wat kan het leven zuur zijn. Ik heb tegen de jongens alleen gezegd dat ze goed speelden en ge woon zo moesten doorgaan.' Dat deed Ajax. met Wim lonk en Michpl Kreek als uitblinkers. En nadat Bergkamp binnen een minuut na de pauze voor 1-1 had gezorgd, was er geen vuiltje meer aan de lucht voor de Am sterdammers en kon het feest in hel uitverkoihlr >lvmpis< h M.i dion beginnen. AMSTERDAM GPO „Of Ajax nu weer een topclub is, weet ik niet. We zijn in elk geval op de goede weg. Als iemand aan het begin van het seizoen had ge zegd dat we in de finale van de UEFA Cup hadden gestaan, waren daar toch wel vraagtekens bij gezet." Wim lonk bleef de nuchterheid zelve na afloop van het duel te gen Genoa. Zo nuchter, dat hij de indruk wekte niets van een eindstrijd af te weten. lonk glunderend: „Ik besef heus wel dat we in de finale zitten. Maar ik ben nu eenmaal altijd nuchter Of we nu winnen of verliezen. Dat is een goede eigenschap van me." De goe de eigenschap van de Volendammer was. na ac onverwachte te gentreffer van Maurizio lorio. vooral aan Ajax zelf goed besteed. „We zijn niet bij de pakken gaan neerzitten Rustig blijven spelen, de bal laten rondgaan. Die goal moest vanzelf komen En na uie 1 -1 was het gebeurd met die jongens." Voor rust had het volgens lonk eigenlijk al afgelopen moeten zijn met de weinig subtiele Italiaanse ploeg. „Ik deed een paar goede dingen. lammer dat er niets uit fcwam". aldus Jonk. Het publiek wilde na afloop het liefst meteen 'naar Leo toe' De droomfinale Ajax-Real Madrid leek slechts een kwestie van tijd. De spelers van Ajax sloten zich aanvankelijk graag aan bij het stadion gezang. „Het liefst hadden we tegen leo gespeeld. Ik geloof dat ie dereen bij ons dat wel wilde", zei Frank de Boer. Counters bezorgen Monaco finaleplaats in toernooi der bekerwinnaars De op één na beu te manier om kennio te maken met Allele keukenu. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven rmrrm Leulm Centrum "Iwfcn" M*V Keuken Centrum Rjud tel on 149859 tel 070 i*46lS4 rotterdam albert geesing gpd-verslaggever Het leek vooraf allemaal zo mooi. Na de sensationele 1-1 van twee weken geleden in het prinsdom rekende het legioen zich al bij voorbaat rijk. In de ei gen Kuip. met 50.000 hartstoch telijk meelevende fans tot de nok toe gevuld, hoefde Feye noord 'maar' 0-0 te spelen om de dolle 6 mei 1970 van Milaan te laten herleven. Hoe anders was de werkelijkheid. Met de bijna stormachtige wind ver vloog de Rotterdamse droom en stapte AS Monaco als een te rechte finalist de eindstrijd bin nen van het Europese toernooi van bekerwinnaars. Voor Feyenoord resteerde slechts de schrale troost dat de ploeg andermaal ongeslagen was gebleven (2-2) en met op geheven hoofd de arena kon verlaten. Daar koop je door gaans weinig als de finale bin nen handbereik is, toch had Feyenoord gisteravond alle re den niet al te diep in de put te zitten. Dat deed Wim lansen dus ook niet. Opmerkelijk monter arriveer de de puinruimer uit Rotter dam-zuid nog geen tien minu ten na de eliminatie in de pers kamer. „Het is natuurlijk nooit leuk om te verliezen, toch kan ik niet zeggen dat ik teleurgesteld ben", aldus Jansen. „Als je weet hoe Feyenoord er een jaar gele den voorstond en als je ziet hoe ver we met deze ploeg zijn ge komen, mogen we eigenlijk al leen maar tevreden zijn." Het was hem veertien dagen gele den in Monaco al niet ontgaan dat de Monagasken over bedui dend meer individuele kwaliteit beschikken. Dat gaf uiteindelijk ook de doorslag. Feyenoord kwam op alle onderdelen van net spel tekort, maar ontbeerde vooral de individuele kwaliteit die de Franse topclub wel bezat. „Als ik zo'n Weah zie spelen, daar gaat mijn hart van open, dat mag je best weten. Dat is een absolute topspeler, één van de beste aanvallers die ik ooit heb gezien. Net als Barros." Het was ook geen toeval dat dit tweetal Feyenoord vonniste. Viel de openingstreffer van Ge orge Weah, op aangeven van BarTos, nog in de categorie ge lukstreffers, de tweede, pal na de rust van Rui Barros, was een schoolvoorbeeld van een per fect uitgevoerde counter. Doel man De Goey pareerde nog wel de harde inzet van Weah, maar was kansloos toen Rui Barros vanuit de rebound raak kopte. Die counters waren er de oor zaak van dat Feyenoord voor de rust voortdurend op twee ge dachten hinkte. En derhalve niet de durf en de moed bezat om de Franse nummer twee op eigen helft op te zoeken. De va derlandse bekerwinnaar koesterde de verdediging, nam geen enkel risico en speelde voor de rust de bal maar liefst zeventien keer terug op De Goey. Vroeg of laat moest dat Feyenoord opbreken. „We kon den niet anders", verdedigde Jansen naderhand de ploeg. „Op hetzelfde moment als je te gen deze ploeg pressie gaat spe len, is dat dodelijk. Dan krijg je meteen een counter om de In werkelijkheid had Feye noord geen schijn van kans te gen het technisch en tactisch superieure Monaco. De ploeg speelde met twee spitsen (Weah, Fofana) en daarachter met drie spelers (Dib, Puel. Bar ros), die voortdurend van posi tie wisselden en Feyenoord voortdurend in verwarring brachten, lansen: „Om in de fi nale te komen, hadden we van- Feyenoorder Regi Blinker wordt van boven e i onder belaagd door Jerome Gnako (links) en Patrick Valéry. avond elf goede spelers nodig gehad. Toch kan ik deze ploeg niets verwijten. Ze hebben alles gegeven wat ze hadden." Dat was te weinig om de be storming van de Europese top nu al gestalte te geven. Om de tijden van weleer in Rotterdam te laten terugkeren moet Feye noord vooral flink in de geld buidel tasten. Het geld ont breekt echter om de ploeg van meer aanvalskracht en doel punten te voorzien. De aan schaf van een produktieve spits is daarbij een eerste vereiste. De vijf doelpunten in acht Europe se bekerduels onderstrepen dat, de magere score in de laatste tien ontmoetingen (zesi zijn daarvoor een overduidelijk be wijs. Met de twee treffers van gisteravond overtrof Feyenoord zichzelf. De eerste viel pal na de 2-0 van Barros en kwam op naam van Rob Witschge, die at tent reageerde op een afgesla gen schot van Kiprich. „Vanaf dat moment", klaagde Monaco- trainer Arséne Weneer nader hand, „hielden wij de bal niet genoeg in de ploeg en kregen wij het daardoor nog moeilijk." Dat leek slechts zo. want in wer kelijkheid had Feyenoord geen schijn van kans Ondanks het feit dat de ploeg langzaam maar zeker de pressie opvoerde. De gelijkmaker van de wel erg laat ingezette Marian Damaschin was daarvan misschien het be wijs. Maar op dat moment ge loofde allang niemand meer in de finalekansen van Feyenoord.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25