Cultuur Kunst 'Succes komt toch altijd onverwacht' Weinig echte uitschieters bij 'Bloemen en mensen' Optreden Elisa Monte Teken- en dichtwedstrijd DONDERDAG 16 APRIL 1992 Uitverkocht Q Een uitverkocht I -7 operahuis in Am sterdam, waar de allereer ste uitvoering van de ope ra 'Leven met een gek' werd opgevoerd redactie cees van hoore annemiek ruygrok (CHEF) Gedicht Jean Martinot Z Z maakte een 992 re gels tellend gedicht over 'menselijke' dieren Hitsingle zet wereld Ten Sharp op z'n kop Het popduo Ten Sharp heeft de afgelopen maanden praktisch alle uithoeken van Europa gezien. Afgelopen week werd er vliegensvlug gereisd tussen Parijs, Londen en Bonn. Ook andere landen op het Europese continent, zoals Spanje. Italië, Griekenland en de Scandinavische landen trekken voortdurend aan zanger Marcel Kapteijn (32) en toetsenist Niels Hermes (33) voorbij. verwacht ik de komende maan den weinig vrije tijd." Zowel Niels als Marcel zit er niet erg mee in zijn maag. Het succes lacht het Nederlandse popduo toe en daar is hard naar toegewerkt. „Toch komt succes eigenlijk altijd onverwacht. Je weet nooit van tevoren hoe een plaat wordt ontvangen. Toen 'You' een jaar geleden in Neder land uitkwam, werd het vrij snel een top-tien hit. Dat de single daarna ook elders in Europa zo'n succes is geworden, heb ben we niet kunnen voorzien. Het aardige is dat niet alleen de single, maar ook onze cd fantas tische verkoopresulaten boekt. Inmiddels zijn van beide ruim vierhonderdduizend exempla ren verkocht." Pretentie Het eerste land buiten Neder land dat de deur op een kier zette voor de single Vou' was Tot voor een jaar geleden ope reerden zij in betrekkelijke ano nimiteit. De komst van de single 'You' bracht daar plotseling ver andering in. „Dat plaatje heeft onze wereld wel op z'n kop ge zet", reageert Niels Hermes vanuit zijn woonplaats Purmer- end. Hij komt samen met zijn mu zikale partner Marcel Kapteijn even op adem in Nederland. Veel tijd om uit te rusten is hun niet gegeven, want volgende maand wacht Amerika. „Dat wordt heel spannend", ver wacht de toetsenman en com ponist van Ten Sharp. „Maar la ten we niet te veel op de zaken vooruit lopen. Het is al fantas tisch zoals het tot dusver in Eu ropa is gegaan. Als onze platen in de Verenigde Staten en Zuid- Amerika uit komen en aanslaan, dan wordt het pas echt druk en Griekenland, een EG-land dat onlangs nog een boycot afkon digde voor Nederlandse pro- dukten. „Maar gelukkig niet voor onze muziek", reageert Niels Hermes opgelucht. „Van de ene op de andere dag schoot "You' naar de top van de hitpa rade. Daarna volgden in rap tempo de andere Europese lan den. Anderhalve maand gele den werd 'You' in Engeland uit gebracht. Volgens onze platen maatschappij maken we goede kans op een hoge notering. We wachten af!" In Europa is het kabelmuziek station MTV heel belangrijk ge weest voor de vergroting van de naamsbekendheid van Ten Sharp. Niels Hermes:„Je merkt dat in landen waar MTV te ont vangen is, onze populariteit in korte tijd enorm is gestegen. Dat illustreert de macht van zo'n muziekstation. Onze clip is ongelooflijk vaak uitgezonden en dat is een belangrijke stimu lans." In Nederland is Ten Sharp met de cd 'Under the waterline' op de proppen gekomen. Dat dat geen slechte zet is geweest, blijkt uit het verkoopcijfer. Van de cd is het nummer 'Rich Man' op single uitgebracht. Eigenlijk een noodsprong, liever had Niels Hermes een compleet nieuwe plaat willen laten ver schijnen. „Maar ja, tijdgebrek is er de oorzaak van dat we nog niet voldoende nieuw repertoire hebben kunnen schrijven. In mei wordt 'You' uitgebracht in Amerika. Misschien dat we even een adempauze kunnen inlas sen om ons bezig te houden met het schrijven van nieuwe stukken. Want dat is hard no- dig." „Ten Sharp wil zich in de ko mende jaren blijven onder scheiden van andere bands. We zijn geen dansband. We maken melodische muziek. Voor onze eerste cd hebben we praktisch alle instrumenten uit de com puter gehaald. Alleen de saxo foonpartij is live ingespeeld. Bij onze volgen de cd willen we meer het menselijke aspect er bij betrekken. Ik geloof dat de liedjes een extra emotionele la ding krijgen als ze door muzi kanten worden uitgevoerd. De computer hebben we in het ver FOTO GPD leden, gedwongen door kleine budgetten, moeten gebruiken. Nu we succes hebben, gaan deuren die een jaar geleden nog op een kier stonden, opeens wagenwijd voor ons open. We kunnen zelf bepalen hoe we bij een volgende od te werk zullen gaan. Daar zullen we zeker van profiteren." Paris is burning Q Tijdens zogenaam- Z J de drag balls krui pen transseksuelen en tra vestieten in de film 'Paris is burning' in de huid van mensen die zij bewonde ren Schilderij Rembrandt brengt te weinig op AMSTERDAM ANP Het Rembrandt-schilderij 'Da niel en Cyrus voor de afgod Bel' is tijdens een veiling van Chris tie's in Londen niet verkocht. De verkoop werd gestaakt, om dat de biedingen niet hoger kwamen dan 6 miljoen gulden. Dat was onder het afgesproken minimum bedrag, aldus een woordvoerder van Christie's. Volgens niet-officiële schat tingen zou het kleine schilderij uit 1633 een bedrag van rond de 25 miljoen gulden opbrengen. Het werk was bij Christie's inge bracht door een Britse particu lier. Eind februari was het te zien in het Joods Historisch Museum in Amsterdam. Wat er nu gaat gebeuren met het schilderij is niet bekend. Het kan zijn dat de inbrenger alsnog tot een vergelijk komt met één van de bieders, aldus Christie's. Rembrandts 'Daniel' is afkom stig uit de collectie van de Am sterdamse kunsthandelaar Peter Croon. Toen hij in 1650 failliet ging, werd het door de Engelse acteur Barton Booih (1881- 1733) aangekocht. Het doek is nu nog steeds in bezit van de erfgenamen van de acteur. Sotheby's in Londen brengt binnenkort ook een schilderij van Rembrandt onder de ha mer een portret van Johannes Uytenbogaert uit 1633. De op brengst van het schilderij wordt geschat op een kleine tien mil joen gulden. BEELDENDE KUNST RECENSIE NANCY STOOP Expositie 'Bloemen en mensen'Te zien tot eind mei bi) Mecenas Art Consultancy. Middelstegracht 87, Leiden, ma t7m vr van 9 00-17 00 uur Bloemen houden van mensen, mensen houden van bloemen en ook van kunst. De florale thematiek van diverse tentoon stellingen luidt het begin van 'het voorjaar en de Floriade in. Zo ook 'Bloemen en mensen' bij Mecenas Art Consultancy. Dat adviseert al enkele jaren be drijven over de toepassing van kunst in de werkomgeving. Daarnaast wordt twee maal per jaar een speciale tentoonstelling gehouden in de representatieve behuizing aan de Middelsteg racht. De ontvangstkamer geeft door de zakelijke stijl, vermengd met de nodige artistieke allure, direct het visitekaartje van Me cenas af. Temidden van sculp tuur, glas en keramiek uit ae vaste collectie, attendeert een groot en bloemrijk druksel van Frans de Jong mii op de thema expositie. Ondanks hulp van de lange lijst met werken, raak ik al snel de draad kwijt. Een plak- kertje bij een schilderij of een gestileerde tulp, zet mij soms op het goede spoor, maar tussen de her en der verspreide kunst werken is het even zoeken. In de toonzaal maakt het werk van niet in de catalogus genoemde kunstenaars de verwarring nog groter. Los van tekortkomingen in de presentatie vormt Bloemen en mensen' een gemengd boeket van technieken, stijlen en op vattingen. Het gemeenschappe lijke uitgangspunt schept een ruim kader, waarbinnen zowel typische stillevens als figuur stukken ondergebracht zijn. Een tussenvorm van beide gen res als passende verbeelding van het thema komt incidenteel voor, bijvoorbeeld in de gobe lins van Anja van Doormaal. Omdat een titel ontbreekt, laat de liggende vrouw in een papa- vervcld op een van deze wand tapijten ruimte voor allerlei in terpretaties. Naast deze nadruk kelijke symboliek zorgen twee als bloemen verklede acteurs in de tekeningen van Chrit lamin voor een grappig en speels ele- Kleine, geabstraheerde bron zen figuren van Fem Zwaag en de monumentale vrouwen van Andrea Dogterom laten ver schillen in opvatting over de weergave van mensen zien. Er is echter geen groter contrast in genre en werkwijze denkbaar dan tussen de werken van Dari us Gunneweg en Dick Fluitsma die broederlijk naast elkaar hangen. Een in onaards blauwe tinten uitgevoerd boeket van Gunneweg vertegenwoordigt de traditie van minutieus geschil derde bloemstillevens. Fluitsma daarentegen zoekt het in de expressiviteit van de snelle lijn om zijn figuren te ka rakteriseren. Tussen de vele voorbeelden van geslaagde of minder geslaagde variaties op het thema trof ik weinig echte uitschieters die een spannende verhouding tot het thema had den, of het moet die ene litho van Van de Vegte zijn. waarin de vage echo van vormen een harmonieus beeld oplevert. 'Bloemen en mensen' onder vindt de nadelen van een groepstentoonstelling en een thematisch opgezette expositie; de ruime selectie werkt opper vlakkigheid in de hand en de nadruk op het onderwerp maakt kwaliteit tot oen bijkom stigheid, maar stelt haar niet als voorwaarde. Een professioneel werkend kunstbedrijf als Mece nas kan zich dergelijke tekort komingen eigenlijk niet veroor loven. ...»r :f| Kaarten voor Hoofdstad Operette leiden De Hoofdstad Operette komt op maandag 11 mei met de Weense operette 'Die Czardafurstin' van componist Emmerich Kélmén naar de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Voor de ze voorstelling zijn toegangskaarten te koop bij het Uitbureau van K&O aan de Oude Vest 45 te Leiden, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Architectuurlezing in De Waag leiden Dr. C.M. Rehorst, architectuurhistoricus en directeur van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag, geeft woensdag 22 april in De Waag in Leiden een lezing met als titel 'Die Glaseme Kette - Utopische projecten binnen het ex pressionisme'. Centraal in deze voordracht staan de architec tuurfantasieën van de Duitse architect Bruno Taut (1880-1938). De lezing is de eerste van een lezingencyclus die De Waag dit jaar organiseert in samenhang met een serie tentoonstellingen rond het thema beeldende kunst en architectuur. Aanvang 20.30 Tentoonstelling Weissenbruch den haag Werk van de Haagse School-schilder Johannes Weis senbruch (1824-1903) is van 24 mei tot en met 14 juni te zien op een overzichtstentoonstelling in de Haagse Pulchri Studio aan het Lange Voorhout. De 80 geëxposeerde werken geven samen een opmerkelijke doorsnee van zijn oeuvre. Joost Zwagerman in De Burcht leiden Hanneke Eggels, directeur van de landelijke stichting Li teraire Salon, heeft vrijdag 24 april in de Kunstkring Burcht een gesprek met de schrijver Joost Zwagerman. Tijdens deze avond zal Eggels met name ingaan op de thematiek in het werk van Joost Zwagerman. Het begrip decadentie staat daarbij centraal. Joost Zwagerman leest voor uit zijn werk. Hij werd onlangs, sa men met vijf andere auteurs, genomineerd voor de AKO-litera- tuurprijs 1992. Het genomineerde boek Vals licht' is zijn derde roman en ver scheen in 1991. Daarvoor publiceerde hij twee gedichtenbun dels en enkele romans. Het gesprek van Eggels met Zwagerman begint om 20.15 uur in De Burcht aan de Burgssteeg 14 te Lei den. Pianist Sammy Price overleden new york De Amerikaanse pianist Sammy Price, bekend als de 'Koning van de Boogie Woogie', is dinsdag op 83-jarige leeftijd overleden. Price speelde in het begin van de jaren dertig vaak in bars die door maffia-leden werden bezocht. In 1937 ging hij naar New York, waar hij sessiepianist werd bij het Decca-label. Hij begeleidde onder meer Rosetta Tharpe, Lee Brown en Evelyn Knight. Na de Tweede Wereldoorlog speelde Price in een groot aantal New Yorkse jazzclubs. Hij werkte samen met de klarinettist Sid ney Bechet en de saxofonist King Curtis. Ook in Europa gaf Price regelmatig concerten. Zijn muziek was een opvallende menge ling van blues en boogie woogie. Zijn laatste grote concert gaf Price vorig jaar juni tijdens het JVC Jazz Festival in New York. Leger des Heils vangt drie ton Amsterdam Bij Sotheby's in Amsterdam zijn zeventien 19de eeuwse schilderijen geveild waarvan de opbrengst, 280.000 gul den, naar het Leger des Heils is gegaan. De inbrenger wenst anoniem te blijven, aldus het veilinghuis. Een Londense hande laar is op dezelfde veiling de nieuwe eigenaar geworden van een zomers boslandschap van de hand van B.C. Koekkoek (1803- 1862). Hij had er 287.500 gulden voor over. Het schilderij, 'De te rugkeer van de vissersvloot' van Hendrik Willem Mesdag (1831- 1915), bracht 172.500 gulden op. Voor 'De Spuistraat in Den Haag', een olieverfschilderij van Floris Amtzenius (1864-1925), werd 109.250 neergeteld. Beide werken blijven in Nederland. leiden Elisa Monte Dance Company, een van de toonaangevende moderne dansgezelschappen, treedt dinsdag 21 april op in het AT&T Danstheater aan 't Spui in Den Haag. Voor deze voorstelling, waarin twee •uwe choreografieën van Elsa Monte te zien zijn, kunnen kaarten worden besteld bij het K&O-Uitbureau i de Oude Vest 45 in Leiden. foto davidf pftifili Stedelijk museum De Lakenhal staat van 11 april tot en met 28 juni in bloei. Voor het publiek betekent dat, behalve beelden de kunst en poëzie om te be kijken en te lezen, óók een mo gelijkheid om zélf met deze kunstuitingen bezig te zijn. De Lakenhal schrijft name lijk, in samenwerking met het Leidsch/Alphens Dagblad, een teken-, schilder- en dichtwed strijd uit. Het is de bedoeling dat de deelnemers zich daarbij laten inspireren door de expo sitie 'Uit tijd geplukt' waarop de bloem centraal staat Wie aardig met penseel of pen kan omgaan, wordt nadrukkelijk uitgenodigd om uiterlijk vóór 10 mei een schilderij, een aquarel, een tekening en/of een gedicht met als onderwerp bloemen, voorzien van naam, adres en telefoonnummer en onder vermelding van 'Uit tijd geplukt' op te sturen of af te geven bij stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28-32, Postbus 2044, 2301 CA Leiden. Er zijn twee leeftijdscatego rieën: deelnemers van onder de 16 jaar en deelnemers van 16 tot pakweg 100 jaar. Twee deskundige jury's on der voorzitterschap van Doris Wintgens, conservator moder ne kunst van De Lakephal en samensteller van deze ten toonstelling, zullen de werken beoordelen. Voor informatie over de schilder- en dichtwed strijd kan men terecht bij Ni cole Roepers van De Lakenhal, telefoon 254620. Op zondagmiddag 24 mei zal de Leidse wethouder van cultuur, H. Koek, tijdens een feestelijke bijeenkomst in De lakenhal de prijzen uitreiken. Winnaars van de eerste prijzen kunnen ook rekenen op publi- katie van hun werk in deze krant.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17