Staking afgeblazen bij Ford Rijnland Kantoor Infotheek moet 18,5 miljoen opbrengen Zuidhollands avontuur op Floriade Regio 'Sfeer van saamhorigheid' belet staking bij Menken Erica wil zich redden met verkoop panden Commissie: reclame van Bakker is misleidend DONDERDAG 15 APRIL 1992 15 FNV beschuldigt directie van intimidatie personeel LEIDEN/LEIDERDORP ERIC JAN WETERJNGS De Industriebond FNV heeft een voor vandaag geplande 24- uurs staking bij de Leidseen Leiderdorpse vestiging van het garagebedrijf Ford Rijnland bv afgeblazen. De stakers zouden zijn geïntimideerd door hun werkgever. Directeur/ eigenaar A. Molenbeek ontkent deze be schuldiging. „Ik heb alleen ge wezen op de consequenties van een staking: uitstel van investe ringen en gevaar voor de werk- Het werk zou worden neerge legd door de negen produktie- medewerkers in het Leidse fili aal aan de Vijf Meilaan en de zes man in het filiaal aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp. „De werkgever heeft gedreigd met lagere inko mens en verlies van werkgele genheid, waarna een aantal mensen is afgehaakt", zegt een woordvoerder van de Industrie bond FNV. „Daarna hebben we de actie maar helemaal afgebla zen." Volgens directeur Molenbeek is er geen sprake van intimida tie. Maandag kreeg hij een brief van de FNV, waarin stond dat in zijn garagebedrijf zou worden gestaakt. „Ik heb het personeel vervolgens in een brief op de consequenties gewezen. Daarna heeft een delegatie van het per soneel een gesprek aangevraagd en toen heb ik mijn standpunt nog eens duidelijk uitgelegd." Molenbeek is vooral boos over het feit dat in zijn bedrijf als enige in de regio zou worden gestaakt. „Dat betekent je rein ste concurrentievervalsing. Als de tent hier dicht is gaan de klanten naar een ander. En als er geen geld binnenkomt is het logisch dat investeringen en werkgelegenheid gevaar lopen." Gisteren werden twintig kleine re bedrijven in de metaalnijver heid getroffen door' stakingen die in deze sector zijn uitgeroe pen door de Industriebonden FNV en CNV. Daarbij waren tussen de 500 en 600 werkne mers betrokken. In tien bedrij ven voerden de bonden geza menlijk actie. Ook vandaag, op de vierde actiedag, denkt de FNV twintig bedrijven plat te leggen. Vandaag wordt aan de Bovag, de werkgeversorganisatie in de garagebedrijven, een petitie aangeboden. Daarin wordt de werkgevers gevraagd niet alleen met klanten, maar ook met de werknemers in de automobiel- branche fatsoenlijk om te gaan. Op zijn beurt voelt Molenbeek zich onfatsoenlijk behandeld door de FNV. „Zegt die man van de FNV tegen mij: 'Als er een bos wordt omgehakt, moet er een keer een boom als eerste gaan'. Ik heb geschreven dat ik er vrede mee zou hebben als de totale bedrijfstak plat zou gaan, maar ik heb geen zin het enige slachtoffer te zijn." FOTO HENK BOUWMAN Commissaris Patijn opent de Zuidhollandse inzending op de Floriade. Hij krijgt hulp van ruim honderd schoolkinderen LEIPEN WILLEM SPIERDIJK Het kantoor van de Infotheek staat te koop. Het pand, eigen dom van de Westland/Utrecht Hypotheekbank, moet 18,5 mil joen gulden opbrengen. Vol gens een woordvoerder van Jo nes, Lang en Wootton, dat be middelt bij de verkoop, hebben zich al verschillende kandidaten gemeld bij de makelaars. Daar zouden ook zeer serieuze gega digden bij zijn. Een nieuw bedrijf in het kan toor aan de Plesmanlaan moet wel aan strenge eisen voldoen. In het erfpachtcontract is gere geld dat de onderneming moet passen binnen de formule van het bio-sciencepark. Een woordvoerder van Jones Lang en Wootton denkt dat het niet gemakkelijk is om het ge bouw te verkopen. „De markt voor dit soort kantoren is de af gelopen jaren beslist niet verbe terd. Toch hebben zich verschil lende kandidaten gemeld. Het is mogelijk dat er een bedrijf binnen het bio-sciencepark past. In het andere geval moe ten we met de gemeente over eenstemming zien te bereiken over ontheffing van bepaalde voorwaarden." De verkoper van het gebouw zegt dat de vraagprijs voor het kantoor met de opslagruimte op nogal eenvoudige wijze tot stand is gekomen. „Na het fail lissement van Infotheek is Westland/Utrecht Hypotheek bank eigenaar geworden van het gebouw. De bank heeft er 18.5 miljoen gulden ingestoken, dat moet er ook weer uitko men." De vertegenwoordiger van Jo nes Lang en Wootton wil zich niet uitlaten over de vraag of de vraagprijs niet veel te hoog is. „Er zijn voorzieningen die nor maal niet in een kantoor zitten zoals bijvoorbeeld een telefoon centrale. Die alleen al is een half miljoen waard. Verder valt er natuurlijk over elk aannemelijk bod te praten." De Leidse bedrijfsmakelaar Smitsloo verwacht niet dat het Infotheek-kantoor voor een be drag van 18.5 miljoen wordt verhandeld. „De bouw van het bedrijf heeft ongetwijfeld rond de 20 miljoen gekost, maar ik denk dat het nu niet meer dan 10 miljoen waard is." Hij wijst erop dat de verhouding tussen kantoor en opslagruimte bij het gebouw nogal incourant is. „Bij een depot van deze omvang hoort normaal gesproken kan toorruimte van 600 vierkante meter, dit gebouw heeft echter bijna 10.000 vierkante meter vloeroppervlakte." ZOETERMEER MONICA WESSEUNG Commissaris van de koningin S. Patijn heeft gisteren de inzen ding van de provincie 'Op avontuur in Zuid-Holland' op de Floriade in Zoetermeer geopend. Patijn kreeg hierbij hulp van 115 schoolkinderen van onder meer de Sint Bonifa- tius- en de Timotheusschool uit Alphen aan den Rijn. De provincie heeft bij het ma ken en financieren van de in zending samenwerking gezocht met de gemeenten Rotterdam en Gouda en twaalf natuur- en recreatieschappen. De tentoon stelling kost ruim een miljoen gulden. Zuid-Holland neemt 800.000 gulden voor zijn reke ning. In een tijd van grote bezuini gingen is bijna een miljoen gul den wel erg veel geld voor een 'inzendinkje'. Gedeputeerde L Blok: „Dit is een investering op de lange termijn. We willen in Zuid-Holland de komende jaren nog op grote en kleine schaal landschappen aanleggen. Daar hebben we de medewerking van anderen voor nodig. Boeren zullen grond moeten inleveren, huizen- en kassenbouw moeten elders." Zo is het de bedoeling dat een deel van het Nieuwkoopse plas- sengebied als natuurgebied wordt aangewezen; ten oosten van Zoetermeer een bos van 1500 hectare wordt aangelegd en in de Krimpenerwaard een natuurgebied van 5000 hectares wordt ingericht. 'Avontuur* 'Op avontuur in Zuid-Holland' is opgebouwd als een 160 meter lang lint, dat de tocht voorstelt vanuit de huiskamer de natuur in. Er zijn dierengeluiden, geu ren, klauterwerk en andere ele menten. Het beginpunt van het Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: lel. 01720-22100 lint is een huiskamer. Buiten is er een woud van verkeersbor den en via een wandelingetje door de stad (de citywalk) wordt de stadsrand bereikt. De ruimte net buiten de steden wordt veelal gebruikt om huisvuil kwijt te raken en dus is een belt te zien. Na de stadsrand is er dan uiteindelijk het landschap. Op de expositie zijn drie typen uitgewerkt: het veenweidege- bied, de delta en de duinen. De duinen vormen als rand van de provincie, ook de rand van de tentoonstelling. De duinen be staan uit een vier meter hoge zandwal met een duinhuisje van waaruit de expositie kan worden bekeken. Ter gelegenheid van de Flo riade heeft de provincie samen met de SDU Uitgeverij Plantijn- straat het boek 'landschappen in Zuid-Holland' uitgegeven. Het boek gaat in op de ont staansgeschiedenis van het landschap. De fabriek Menken/Van Grie ken in Wassenaar is een van de weinige consumptiemelkbedrij- ven in Nederland waar niet wordt gestaakt. Bij Menken is sinds de oprichting in 1925 het werk nog nooit onderbroken. „Ons is hier zelfs nog nooit een staking aangezegd", weet direc teur R. Luycks. „Dat was deze keer wel het geval en dat ligt hier heel emotioneel." Oud-personeelsleden van Men ken vermoeden dat de sfeer van saamhorigheid in het vroegere familiebedrijf veel mensen er van weerhoudt te gaan staken. Luycks denkt dat die houding bij 'de oude garde' een speelt. „Natuurlijk proberen we die normen en waarden over te dragen op de nieuwkomers, maar de tijden veranderen." De mening van het personeel valt moeilijk te peilen. Luycks heeft 'liever niet' dat de verslag gever 'over het bedrijfsterrein gaat lopen om met iedereen te praten.' Vakbondsman P. Lo- diers is vol lof over het bedrijf. In het algemeen voert Menken 'een goed sociaal beleid', con stateert de stakingsleider in de zuivelsector. „Zelfs ons felste kaderlid heeft waardering voor zijn baas, omdat hij ziet dat die de tent goed runt." Ook over di recteur Luycks is zijn oordeel duidelijk: "Een goede vent, die geen lui verhalen verkoopt." Betrokken de i Volgens voorzitter aernemingsraad H. van den Broek wordt binnen het bedrijf weinig over de zuivelstaking ge praat. „Maar dat zeg ik op per soonlijke titel, de onderne mingsraad is geen partij in dit conflict. Het enige dat we als ondernemingsraad hebben ge zegd is dat we bij een staking eventueel zouden willen bemid delen." Ook Van den Broek ver moedt dat veel mensen bij Menken/Van Grieken niet wil len staken vanwege hun 'be trokkenheid bij het bedrijf FOTO JAN HOLVAST Van de ruim 350 werknemers zijn er ongeveer 100 bij de FNV aangesloten, de enige bond die tot staking heeft opgeroepen. Lodiers weet zeker dat aan het begin van de week ongeveer 'veertig vijftig' mensen bereid waren te staken. „Essentieel is de vraag of je de centrale bestu- ringsniimte plat kunt krijgen. Zeven van de acht mensen die daar werken wilden meedoen." De staking is uiteindelijk niet doorgegaan omdat de directie druk zou hebben uitgeoefend op de mensen die in de nacht van zaterdag op zondag als eer sten het werk hadden moeten neerleggen. Lodiers: „De twee mensen om wie het ging zijn door iemand van de bedrijfslei ding aangesproken. Dan krijg je zo'n verhaal wat ik onderhand wel kan uittekenen: 'Denk aan de boeren, weet je wel wat voor gevolgen een staking heeft' en zovoort. Die mensen voelden zich gruwelijk onder druk gezet. Zondagmiddag heb ik nog een gesprek met hen gehad, maar ik kon ze niet overtuigen." Geen druk Menken-directeur M. Dietvorst ontkent dat de bedrijfsleiding druk zou hebben uitgeoefend op deze werknemers. „Het recht van mensen om te staken erkennen wij, maar we hebben wel iedereen op de consequen ties gewezen. En ik denk dat we dat netjes hebben gedaan." Vanwege de aarzeling bij de eerste potentiële stakers zette de FNV de actie niet door. ,Als het dan ten koste gaat van de mensen, moet je de actie afbla zen", zegt Lodiers. „Er zijn vak bondsbestuurders die daar veel harder in zijn, maar ik denk aan het individuele lid." Daarna overwoog de bond om de toe gangsweg naar de fabriek te bloldceren, maar zag daar uit eindelijk van af. „Dan heb je zo een kort geding aan je broek en dan mag je helemaal niks Lodiers is alles afwegende toch tevreden over de actie bij Menken. „Het doel was een waarschuwing uit te delen en dat is bereikt zonder dat we het zwaarste middel hoefden te ge bruiken." De vakbondsbestuur der denkt niet dat de relatie met Menken is verziekt door de ge beurtenissen van de afgelopen week. „Wij hadden zelfs de af spraak dat we op het terrein van Menken een actiecentrum kon den inrichten als de staking zou doorgaan. Dat tekent toch de verhoudingen." Directeur Luycks bevestigt dat. „Onze belangen lopen voor een deel natuurlijk parallel met die van de werknemers en wij hopen ook in de toekomst op een goed contact met de bon den." Kantoren moeten miljoenen opleveren LEIDEN WILLEM SP1ERDUK Projectontwikkelaar Erica Be heer hoopt door verkoop van drie projecten uit de financiële problemen te komen. Directeur Swaak wil het kantoorgebouw Schutterspoort aan de Schip- holweg in Leiden, het kantoor aan de Boekerslootlaan in Noordwijk en een kantoorge bouw in Alphen aan den Rijn op korte termijn verhandelen. De faillissementsaanvraag van het bedrijf werd begin deze week ingetrokken, omdat Erica over eenstemming bereikte met de schuldeiser. De verwachting is dat Erica op het project Schutterspoort en kele miljoenen kan verdienen. Het kantoorpand zou circa 22 miljoen waard zijn. Een bankier heeft er 20 miljoen in gestoken. Geldschieter Directeur Swaak zegt verder overeenstemming te hebben bereikt met een nieuwe geld schieter. Hij wijt de problemen van zijn bedrijf aan het bank roet van zijn Zweedse partner, de UM-Gruppe, die nu nog in stok ifaMitnrtr vorm li vood gezet. Deze Zweedse partner zou projecten van Erica Beheer kopen. Ingewijden noemen dit overi gens maar éën van de redenen van de moeilijkheden waarin de projectontwikkelaar verkeert. Andere oorzaken zijn dat het bedrijf te grote risico's heeft ge nomen, te veel projecten heeft opgezet terwijl andere nog niet waren afgerond en de vermin derde vraag naar kantoorruim- De raad van commissarissen is inmiddels afgetreden. Vol gens president i omntfmrii nr. K.H. Beyen was er geen nood zaak meer voor de raad om aan te blijven nadat de Zweedse partner zijn aandelen aan direc teur Swaak had overgedragen. Erica is statutair wel verplicht om een raad van commissaris sen te hebben. Beyen ziet de toekomst van het bedrijf som ber in. Liften Swaak zegt echter nu met 99,9 procent van de schuldeisers overeenstemming te hebben bereikt. Daaronder is nog niet liftenbouwer Möhringer uit Haarlem. Hij heeft de lift in ge bouw Schutterspoort stilgezet. Directeur Valk wil eerst geld (ongeveer 100 000 gulden) zien alvorens hij hem weer in wer king stelt. Hij heeft alle liften- bouwers in Nederland in kennis gesteld van de problemen die lui mü I nca heeft. De bankier van Schutters poort heeft nu een kort geding aangespannen om de lift in werking te krijgen. Deze zaak dient vandaag bij de Haarlemse rechtbank. fPvc in huisvuil veroorzaakt geen extra dioxine Huisvuil waarin eeen pvc zit, vormt bij verbranding ongeveer evenveel dioxine als huisvuil waar wèl pvc in zit. Het huisvuil van Nederland bes-at al zo veel chloor (afkomstig uit etensres ten). dat wat extra chloor uit pvc geen effect heeft op de dioxine-uitstoot. Dat heeft pro fessor R. Louw van Chemie en Milieu van de rijksuniversiteit Leiden vandaag bekend ge maakt op een symposium in Leiden. Louw heeft proeven gedaan met de verbranding van huisvuil. Hij heeft dat zonder pvc. maar wel met etensresten verbrand. De dioxine-uitstoot van die proef - verbranding was volgens louw vrijwel net zo groot als uitstoot bij pvc-houdend huisvuil. Toe voeging van vijf keer de norma le hoeveelheid pvc leverde nau welijks een stijging op van de dioxine-uitstoot. DE Z1LK KEES VAN DER UNPEN Bloembollenhandelaar P. Bak ker Hillegom bv uit De Zilk is op de vingers getikt door de Rekla- mc Code Commissie. Volgens de commissie was zijn reclame actie in het voorjaar van 1991 'misleidend'. Bakker verspreid de enveloppen met de tekst: 'Hartelijk gefeliciteerd! U heeft 100.000 gulden gewonnen en u krijgt een schitterend sieraad in uw pakket.' Volgens de com missie stond op de envelop niet duidelijk genoeg aangegeven dat het hier alleen maar ging om oen Lm-, op ren pri|s \an Bakker laat weten de uit spraak 'te betreuren'. Ook meent hij dat er wel wat is 'af te dingen op het uitgesproken oordeel'. „In de uitspraak valt te lezen dat het kansaspect niet op de envelop tot uiting kwam. Dat kon ook moeilijk, want er werd geen envelop gebruikt", laat hij weten. Volgens de bloembollen - handelaar kreeg de ontvanger een hoes met daarin een tuin pidv waarop an boakrt stood afgebeeld. Aan het boeket hing een kaartje met de gewraakte tekst. „De Code Commissie heeft zich te veel gefixeerd op die afbeelding", meent Bakker. ..in dujdeUta irnns Hond naast dit boeket geschreven: Heeft u 100.000 gulden gewon nen. dan stuur ik u dit boeket." Bakker meent dat daarmee vol doende duidelijk was aangege ven. dat de ontvanger alleen maar een kans maakte op de pnjs Volgens secretaris A.E. de Gel der van de Stichting Reklame Code is de reclame van Bakker in behandeling genomen naar aanleiding van een klacht van een particulier. Bakker is vol gens de stichting nooit eerder in aanvaring gekomen met de commissie, hoewel 'we over dergelijke reclames al heel veel uitspraken hebben gedaan'. Volgens De Gelder heeft de uit spraak geen verdere conse quenties ..Het gaat hier om een aanbeveling, maar Bakker kan als hij dat wil gewoon doorgaan met de actie, dat is niet strafbaar. Alleen de dagbla den en tijdschriften die zijn aangesloten bij onze stichting zijn verplicht advertenties die door de commissie zijn veroor deeld niet op te MOMB >p brievenbuszendingen hebben wij echter geen invloed." Bakker zegt niet van plan te zijn door te pn bm dt at do ALPHf.N A/D RIJN De Koffer. Hoofdvtrajt 131-1 33 KATWIJK AAN 71 1. Baaibergeo. Ambtchtwveg 19 Maarnoot. Pnrxrstraat 40 1 El DEN, Vd Klugt. Haademmeatraat 2 56 I El DERDORP. Wooncentrum Stoutenbeek, Meube*p*e»n 1.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15