'Ik zag toekomst in Perle von Stuttgart' Leiden D66: zoek winkelier voor Zwartemeerlaan Actie malende molenviergang Gymnasium tijdelijk in Reinwardt DONDERDAG 15 APRIL 1992 11 Onderscheiding voor unieke bloem van Voorhouter „Ik heb vaak gehoord 'waar haal je de moed vandaan'. Maar ik zag gewoon wat in die calla." Soms tegen beter weten in, is P. Koomen uit Voorhout als eerste geslaagd één calla Perle von Stuttgart, een plant met kenmerkende sneeuwwitte bloemkelken, te vermeerderen. Voor de bloemen van deze plant, waarvan er inmiddels duizen den in zijn kas aan de Engelselaan staan, kreeg de Voor houter een zilveren onderscheiding op de Floriade in Zoetermeer. koos om het produkt op een milieuvriendelijke wijze te ver zorgen. „Dat vraagt veel tijd en geld. Je zocht het maar uit want subsidie kreeg je niet." De teelt van bollen en andere bloemen moest in de tussentijd voor het benodige inkomen zorgen. Als 16-jarige jongen kreeg Koomen de calla ooit van de tuinman van een Leids klooster. Hij moest er zuinig op zijn, want het was de enige calla Per le von Stuttgart ter wereld. „De plant bloeide nooit aan Zoeter- woudsesingel, maar de tuinman zei toch dat ik 'm mee moest nemen." Eenmaal thuis be steedde Koomen aanvankelijk niet al te veel aandacht aan de plant. „Later, een jaar of twintig geleden, wilde ik toch kijken wat er in die plant zat. Ik zag daar toekomst in." Het betekende het begin van een moeizame weg, vooral ook omdat de Voorhouter er voor Milieubewust Alleen in het eerste stadium heeft de Voorhouter beperkt ge bruik gemaakt van bestrijdings middelen. „Je wilt de plant toch gezond houden en in de tussen tijd probeer je alternatieven uit." Wat die alternatieven zijn, geeft Koomen niet prijs. Hij kiest dan ook zorgvuldig zijn woorden om maar niets van de door hem ontwikkelde teeltme thode prijs te geven. Het enige dat hij loslaat is: „Met de sap pen van de plant valt veel te doen. Ik sta achter het milieu bewust telen en wil daar best mijn medewerking aan verle nen, maar niet op korte termijn. Ik wil eerst mijn werk afma ken." Met het in bloei krijgen van de calla en het vermeerderen van de plant heeft Koomen nog niet zijn uiteindelijke doel be reikt. Zo wil hij er voor zorgen dat de Perle von Stuttgart, die nu nagenoeg het hele jaar in bloei staat (van september tot en met-juni in de kas en gedu rende de overige maanden in de buitenlucht) nog meer bloemen gaat produceren. Daarnaast wil hij binnenkort ook de planten gaan exporteren. Dat lijkt lucra tief omdat de bloemen alleen al op de veiling een gemiddelde prijs van drie gulden per stuk opleveren. De plant moet een veelvoud van dit bedrag op brengen. Waarmee Koomen eindelijk geld ziet voor zijn ja renlange inspanning. „Twintig jaar lang heb ik hieraan nul komma nul verdiend." Maar geld is niet de belang rijkste drijfveer voor Koomen geweest. Daarvoor praat hij met veel te veel liefde over zijn vak. De erkenning voor zijn levens werk lijkt hem veel meer waard te zijn. „Een groot bedrijf had dit produkt allang aan de kant gedaan", zegt zijn volop mee werkende vrouw. „Vijftien jaar geleden hebben we ons wel eens afgevraagd of we hier nog mee door moesten gaan. Je zag alleen maar een diep gat. Het heeft echt wel eens wat tranen gekost." Koomen vond niemand om zich heen om eens van gedach ten te wisselen. Het enige waar hij op kon bouwen was zijn schrift met aantekeningen. .Al les schreef ik op. Als ik nu lees hoe ik het toen deed, dan zeg je wel eens: hoe heb ik zo stom kunnen zijn. Met al die gege vens kan ik nu wel een boek schrijven." De Voorhouter sluit niet uit dat dat ooit nog eens gebeurt. P. Koomen bij zijn levenswerk op de Floriade. Na jarenlang telen kan hij zijn produkt eindelijk aan het grote publiek presenteren. foto henk bouwman AGENDA Klaverjassen en sjoelen bi| Con Bra vura aan de Beukenschans 57, aan vang 20.00 uur. Noordwijk Informatie-uur van de Voedingsbond FNV, Café de Weis, A van Royen- straat, aanvang 19.30 uur. Paasbijeenkomst van de Ned. Chr Vrouwenbond afd Noordwijk-bmnen, mmv Marcel den Duik. koordirigent en organist. De Vmkenhof. Achterzee weg. aanvang 20.00 uur Noordwijkerhout Optreden van Indianen en Eskimo dansers in De Schelft, aanvang De gemeente moet op zoek naar een nieuwe gebruiker van het kleine winkelcentrum aan de Zwartemeerlaan in de Me- renwijk. Deze aansporing doet D66-raadslid J. Hoekema in een brief aan burgemeester en wet houders. „Deze leegstand oogt niet al leen weinig fraai, maar schept ook een sfeer van verval en leegloop", aldus Hoekema in zijn brief. Ook de omgeving lijdt onder de slechte staat van de bouwsels, die tot het domein van vandalen zijn verworden. Een tijdje geleden zag het er nog naar uit dat er zich een sportschool zou vestigen. Deze kandidaat haakte op het laatste moment af, hetgeen de D66 be treurt. Als enige overgeblevene. is er nu nog een reisbureau ge vestigd. De eigenaar hiervan luiide vorige maand in deze krant de noodklok. „Het wach ten is op het moment dat de he- lc boel hier echt een keer in de fik vliegt", zei hij. De ondernemer wil dat de ge meente en politie nu eens maatregelen nemen. Hij betaalt erfpacht aan de gemeente voor zijn winkelpand en dat betekent volgens hem dat de gemeente hem 'optimaal genot' moet ver lenen. D66'er Hoekema zou als buurman van de het reisbureau graag een horeca-vestiging in het winkelcentrum zien. „Maar wij beseffen dat dit gepaard gaat met problemen met het bestemmingsplan, parkeren en geluidhinder' Hoekema heeft aangekondigd in de raadscommissies op de kwestie terug te zullen komen Vergeefse poging heroïnevangst dens de huiszoeking werden De politie heeft gisteravond een echter geen drugs aangetroffen, inval gedaan in een woning aan wel een gestolen auto-cd speler, de Langestraat, op zoek naar, De bewoner, een 24-jarige man. verdovende middelen. Het ver- verklaarde tegenover de politie moeden was dat in het huis niet te weten dat het apparaat werd gehandeld in heroïne. Tij- gestolen was. Weer wasgoed van lijn gestolen leioen partij spijkerbroeken, badlakens en overhemden gestolen. De kleren [ringen 's ochtends aan de lijn te drogen. Tussen half zes en half elf zijn ze spoorloos verdwenen. De 'wasgoeddief heeft weer toegeslagen. Aan de achterkant van een flat in de Milanenhorst in de Merenwijk is gisteren een Fasson nummer 1 bij milieutelefoon Vooral bij mooi weer onder vinden de bewoners van de Ha- zerswoudse wijk Groenendijk veel last van de fabrikant van zelfklevende materialen. Meer dan de helft van de klachten over Fasson kwamen binnen in de maand augustus. Volgens directeur A. Leenards van de Hazcrswoudse Fasson - vestiging kan er op korte ter mijn niets gedaan worden aan de stankoverlast. Van alle zaken klaagd wordt bij de Alphense milieutelefoon wordt Fasson in Hazerswoude-Rijndijk het meest genoemd. Van de 306 klachten die de milieutelefoon in de tweede helft van 1991 te verwerken kreeg, hadden er 49 betrekking op het Hazcrswoud se bedrijf dat ook een vestiging aan de leidse Lammenschans weg heeft. De actiegroep 'Houd de molenviergang in wer king' heeft gisteren een molen met 5526 hand tekeningen aangeboden aan dijkgraaf A. Kemp van waterschap De Aarlanden. De actiegroep probeert sinds ruim een maand het waterschap ervan te overtuigen dat de viergang niet moet worden vervangen door volautomatische gema len. De Aarlanderveense molens vormen de eni ge molenviergang ter wereld die nog in werking Ook met de molens kan de polder op peil worden gehouden, betoogde Els de Jong na mens de actiegroep. Dat gebeurt immers al 200 jaar. Door naast de molens mechanische hulp gemalen te plaatsen kunnen de molenaars ook i de moderne eisen van peilbeheersing vol doen. Op een veel goedkopere manier dan met volautomatische gemalen. De actiegroep vraagt zich dan ook af waarom het waterschap toch voor volautomatische gemalen kiest. De Jong: „De reden voor deze ingreep is nog steeds in duister gehuld. Of is er geen echte reden te noe men?" De actiegroep kreeg steun van vertegenwoor digers van de gemeente Alphen, de provincie Zuid-Holland en de stichting molenviergang Aarlanderveen. Ook zij vonden dat de molen- viergang moet blijven malen. Een Aarlander veense boer vertelde dat hij drie dagen met hoofdpijn heeft rondgelopen nadat hij van de plannen van het waterschap had gehoord. Dijkgraaf Kemp bleef echter bij zijn stand punt. De actiegroep zou minder handtekenin gen hebben opgehaald wanneer de mensen be ter geïnformeerd waren geweest, betoogde hij. Nu hadden ook 25 ingelanden van de. droogge maakte polder hun handtekening gezet voor de molens. Bij elkaar bezitten zij meer dan de helft van de polder die volgens het waterschap door de molens niet optimaal bemalen wordt. Het Stedelijk Gymnasium is vol gend schooljaar op vier ver schillende plaatsen in Leiden gehuisvest. Ongeveer een-derde deel van de docenten geeft van af september les in het gebouw van de voormalige Leidse Rein wardt Academie aan de Van den Brandelerkade. Het pand staat leeg sinds eind vorig jaar, toen de hbo-opleiding voor mu- seumwerk verhuisde naar Am sterdam. Het Stedelijk Gymnasium be trekt het leegstaande gebouw in verband met de grootscheepse renovatie van het hoofdgebouw aan de Fruinlaan. Door de op knapbeurt, waarmee een kleine vier miljoen gulden is gemoeid, kan gedurende het schooljaar 1992/1993 slechts een gedeelte van het pand worden gebruikt. In het 54 jaar oude gebouw wordt nu ongeveer 65 procent van de lessen verzorgd. De rest van het onderwijzend personeel is gehuisvest in een dependan ces aan de Du Rieustraat en de De Meij van Streefkerkstraat. Door de renovatie verhuist een deel van het personeel tijdelijk naar de Van den Brandelerkade. De docenten die blijven wer ken in het gebouw aan de Fru inlaan zullen wel het een en am der moeten incasseren, 'wellicht met oordoppen op' beseft con rector G. Desar. „Het is geen ideale situatie, maar het ge bouw aan de Van den Brande lerkade is gewoon te klein voor iedereen. We moeten even door de zure appel heen bijten." Het pand aan de Fruinlaan krijgt nieuw dakgoten en -ka pellen, het voegwerk wordt ver nieuwd en ook de elektra wordt aangepast. Speciale aandacht krijgen volgens N. Smulders van de gemeentelijke directie on derwijs de 'monumentale' raamkozijnen. Die worden ook vernieuwd maar de architect probeert de oude en kenmer kende stijl ervan te handhaven, aldus Smulders. Het Stedelijk Gymnasium heeft ongeveer duizend leerlin gen. lje zit rustig in een Leids café aan de bar en praat over voetbal, vrouwen en vreemdelingen. Typische kroegpraatjes dus. Dan klopt een man zachtjes op je schouders en draagt vervolgens een gevoelig gedicht voor. Kiezen Op sterven na ben ik nu dood, Stilletjes vloeit ook de laatste inkt weg uit mijn laatste pen Maar er zal iets van me overblijven Een hand niet voor mij helaas vol gedichten, Als deeltjes van een mens die heeft geleefd.... Valt de stilte, of komt er eindelijk geluid?" Dat is nu niet het niveau dat je in een Leidse kroeg gewend bent. Verantwoordeljk voor deze opleving is Cyriel Vandekerckhove. Zoals zijn naam al doet vermoeden, een Belg. Jarenlang was hij depressief en onderging hij psychotherapie. Toen hij de harde maatschappij weer aan kon was er geen plaats voor hem. Voor regulier werk was hij afgeschreven. Zijn alternatief is poëzie. Gedichten maken en aan de man brengen. Een troubadour van strofes. Poëzielte „Ik heb dat twee maanden in Antwerpen gedaan. Maar daar ben ik uitgeput. Telkens weer dezelfde Idanten in dezelfde ca fés. Ik had rust nodig", aldus Vandekerckhove. In een Ant werpse kroeg was hij een Hol lander tegen gekomen die hem verzekerde dat er een markt voor hem bestond in Amster dam. „Ik ging met honderd gul den de grens over en dacht 'dat gaat zeker lukken', maar het was overal druk en een heksen ketel. Ik werd onzeker. Neder land is toch een ander land met andere mensen en andere ge woontes. Ik moet het hebben van mensen die uit hun werk een pintje gaan drinken in het café. In Nederland gaan de ca fés pas laat open", aldus de dichter. Via Haarlem, dat hem ook maar matig beviel, streek hij begin deze maand in Leiden neer. „In De Uyl kwam ik als eerste. Daar verkocht ik niks, maar kreeg door een paar goede gesprek ken wel hoop. In de Burcht-so ciëteit ging het beter en natuur lijk in Belgisch café Het Gerecht. Leiden blijkt ook niet zo groot te zijn en niet iedere kroegbaas vindt het even leuk wat ik doe, maar het Leidse publiek staat er open voor", is de ervaring van Vandekerckhove. Poëzielskracht „Excuus Kijk liefste, af en toe moet ik weer eens naar de kroeg Om even weg te zijn van het gekkenhuis waarin ik werk en leef Om weer dichter bij mezelf te komen, tyereug te kunnen gaan En weer de weg te vinden naar jou Weten en voelen hoe we weg van en voor mekaar kunnen zijn. „Op de Beestenmarkt lukt het niet de gedichten te verkopen. Ik ben voorzichtig, maar wordt ook wel eens als vuil behandeld. Niet eens zozeer door mensen in kroegen maar door litera tuur-kenners. Die gaan je dan zitten verbeteren. Van kunstca fés moet ik het dus niet hebben maar de Burcht vormde een uit zondering. Bijzonder aardige ervaringen deed Vandekerckhove op in de Kruik en in Odessa: „In de Kruik stond stamgast Hans 'de Schip- De Belgische troubadour Vandekerckhove draagt in de kroeg voor uit eigen werk. foto henk bouwman per' op en ging mijn gedichten voordragen. Dat was leuk want vergeet niet dat er met vreem delingen nogal eens gelachen wordt. In Odessa was er hele maal een plezante ervaring. De man achter de toog deed de muziek uit en zei 'draag maar voor'. Daarna gingen ze met de pet rond. Dat was een dankbaar publiek", vindt Vandekerckho- Poëzielsgelukkig „Leiden is kortom een menselij ke stad en daar was ik naar op zoek. In Haarlem aanvaarden ze niet wat ongewoon is en in Delft ook niet Toch moet dit niet mijn leven blijven. Ik wil niet voor kroegpubliek optreden, louter en alleen om mijn hotel te kunnen betalen. Ik wil een boek schrijven van de op brengst van een bundeltje ge dichten dat ik ga uitbrengen. In Nederland wordt minder aan poëzie gedaan dan in Vlaande ren ihaar je kan hier wel sneller hogerop. Ik heb al een aantal mensen ontmoet die mij con tacten hebben gegeven", aldus de rondtrekkende dichter. Zijn onzekerheid en menselijk heid die zijn gedichte uitstralen, geven hem hoop voor de toe komst: „Mijn kracht ligt name lijk daarin dat ik beken een mens te zijn. Dat ik durf te laten zien dat je ook verdriet kan heb ben, dat je droomt en durft uit komen dat je eenzaam bent." „Deze gedichten zijn het sluit stuk van een lang verhaal (dat nooit verteld kan worden) En het begin van een nieuw le ven als verteller (Je kan het mogelijk maken als Maar niks hoeft alles kan, een goed gesprek een reactie in mijn logboek. Je ziet maar Cyriel Vandekerckhove blijft in leiden tot begin mei. Wie een van zijn gedichten, geschreven op een mooi papiertje, voor een luttel bedrag wil kopen, behoeft alleen in de kroeg op hem te wachten. (LL) Roy Mopptf Lom«n L—frmnt» td 071-161418

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11