Val Nikkei-index niet te stuiten Chaos bij dwangverkoop bedrijf boer Peterman Economie Marktsector Antillen: bloeden voor ambtenaren Cementproducent ENCI verliest macht aan Belgen Russische Barbie heet Veronika Trein van de toekomst Fujimori volgt traditie dictaturen Latijns-Amerika DONDERDAG 9 APRIL 1992 Technisch geschoolde vindt snel werk den haag Schoolverlaters met een technische opleiding, op welk niveau dan ook, vinden het snelst een baan. Academici die sociale wetenschappen of een taal hebben gestudeerd, doen er drie keer zo lang over een baan te vinden als technisch ge schoolde lbo'ers. Dat blijkt uit de Enquête Beroepsbevolking van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). ICL ziet winst aanzienlijk dalen londen De nettowinst van het Britse computerbedrijf ICL is vo rig jaar fors gedaald van 214 tot 129 miljoen gulden. Daarmee steekt het bedrijf echter nog gunstig af tegen vele concurrenten, die in de rode cijfers zijn gekomen dankzij de malaise in de computerbranche. De omzet nam toe van 5,31 tot 6,20 miljard gulden. ICL Nederland heeft vorig jaar een nettowinst gemaakt van 28 miljoen gulden. Het jaar daarvoor was de winst 16 mil joen gulden. Nieuwe topman General Motors Detroit Het Amerikaanse autoconcern General Motors (GM) heeft Lloyd Reuss, de verantwoordelijke man voor de activiteiten in de Verenigde Staten, vervangen door John F. Smith. Dat heeft GM-topman Robert Stempel deze week in Detroit bekendge maakt. Reuss lijkt hiermee tot zondebok te zijn gemaakt voor de slechte resultaten van GM op de thuismarkt vorig jaar. Betere positie voor acteurs en musici geneve/den haagDe ILO, de internationale arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties, gaat in mei maatregelen bespreken om de sociale positie te verbeteren van mensen die in de amuse mentsindustrie werken: acteurs en actrices, musici, dansgroe pen en zangers en zangeressen. Hoewel er in deze industrie steeds meer geld omgaat, plukken de genoemde beroepsgroe pen daar nog weinig vruchten van. Dit staat in een rapport van de ILO. Bandenfabriek UBO failliet utrecht De Utrechtse Banden Onderneming (UBO) is failliet. Het bedrijf verkeerde al enkele weken in surceance van betaling. De 170 werknemers staan waarschijnlijk binnenkort op straat. Ze zijn gisteren op de hoogte gebracht. Een woordvoerder van de Industriebond FNV zei gisteren voor Radio Utrecht dat er geen geld is voor een sociaal plan. De oorspronkelijke bandenfa briek legde zich de laatste jaren vooral toe op recycling van rub ber. Chinese boeren beginnen lijndienst peking Een groep boeren in China, afkomstig uit de welvarende streek Cangnan in de provincie Zhejiang, heeft zondag een con tract ondertekend met de nationale luchtvaartmaatschappij Nanjing United Airlines voor een lijndienst tussen Zhejiang en Sjanghai.de grootste stad van China. Een ticket voor de nieuwe lijndienst kost omgerekend 51 gulden. De winst gaat voor 82 procent mar Nanjing United Airlines, de rest is voor de initia tiefnemers Ook Wall Street fors omlaag willemstad stellaslooten correspondent De situatie op Curasao is na weken ambtenaienstakingen weer normaal. De strijd tussen vakbonden en regering is voor lopig beslist. Deze week werd het officiële akkoord onderte kend. de ambtenaren zagen hun eisen ten dele ingewilligd. Maar de rest van de AnfJliaanse samenleving moet daarvoor bloeden. Het leek aanvankelijk een eenvoudig loongeschil: de amb tenarenbonden eisten loonsver hogingen, de regering gaf bij ge brek aan geld niet volledig toe. Het conflict had echter een bit tere ondertoon. Het ging in wt- zen om de verloren rechten vak ambtenaren. Rechten als een vakantietoeslag, een kerstbonus en prijscom pensatie. Deze toeslagen heb ben de ambtenaren jarenlang moeten ontberen sinds ze in de jaren tachtig tijdens een zware economische recessie werden wegbezuinigd. Het was altijd de bedoeling om die rechten te herstellen, maar de regering vond het daarvoor nu nog te vroeg, hoe wel de economie gestaag groeit. De ambtenarenbonden zagen met lede ogen aan hoe de privé- sector wel van die groei profi- De macht van ENCI in Maas tricht is snel tanende. De direc tie van het eens zo trotse ce- mentbedrijf aan de westelijke Maasoever moet voortaan in de pas lopen bij de grootaandeel houder, het Brusselse concern CBR. Daar worden de beslissin gen genomen, in Maastricht wordt slechts uitgevoerd. CBR, in het bezit van 69 pro cent van de ENCI-aandelen, is een van de grootste cementcon- cems ter wereld. Het concern bezit zowel in de Verenigde Sta ten als in West-Europa grote ce- mentbedrijven, met op beide continenten omzetten van ruim een miljard gulden. De toenemende invloed van CBR doet zich gelden in de in vesteringen in het Maastrichtse fabriekscomplex. Alleen al in de afgelopen vier jaar 's rui™ 100 miljoen gulden gestoken in winning-methodes en gebouwen en machines voor verwerking en opslag. Er zijn plannen om nog eens ruim 60 miljoen te investeren in een nieuwe installatie voor cement- maling. Door alle moderniseringen kan ENCI ook met veel minder mensen uit de voeten. Zonder gedwongen ontslagen daalde het aahtal werknemers in 15 jaar van 1200 naar 600. Volgens woordvoerder Poesen heeft ENCI het 'redelijk' gedaan in 1991. Over de winst mag hij niks zeggen, de cijfers worden volgende week bekend gemaakt. De verwachting dat het resultaat lager zal £ijn dan een jaar eerder (67 miljoen in 1990), lijkt echter gerechtvaar digd, omdat door de malaise in de bouwwereld vorig jaar min der cement is verkocht. De dramatische koersval op de effectenbeurs van Tokyo lijkt nog niet ten einde. Vandaag ging de Nikkei-index van de 225 belangrijkste fondsen met 577,38 punten om laag tot 16.598,15 punten, een daling van 3,4 procent. Gisteren kelderde de Nikkei-index met 616,02 punten tot 17.175,53 punten, een daling van bijna 3,5 procent. tokyo-new york Ook de beurs van New York liet de beleggers gisteren schrikken. De Dow Jones-index zat ander half uur na opening op een ver lies van bijna 52 punten en sloot uiteindelijk 32,19 punten lager op 3181,36 punten. De da ling werd veroorzaakt door de vrees voor een reeks slechte kwartaalcijfers. De koersen op de beurs van Tokyo dalen al geruime tijd. Sinds het weekeinde is de Nik kei met maar liefst 7,5 procent gedaald. De grootste klap kwam dinsdag, toen verloor de index 645 punten. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de koersen vandaag weer aantrokken. De ochtendhandel werd afgesloten met een winst van de Nikkei-index van 410 punten. De stijging was voorna melijk het gevolg van aankopen door koopjesjagers, die het lage koerspeil niet konden weer staan. Tijdens de middagsessie lieten de kopers het echter af weten en er traden verkooppro gramma's van de computers in werking, waardoor de koersen weer hard onderuit gingen. Volgens een handelaar in Tokyo ontstaat er steeds meer vrees dat het hele financiële stelsel van Japan wordt opge blazen. De regering lijkt voor alsnog niet te willen ingrijpen. Minister van financiën Tsutomo Hata verklaarde gisteren dat er geen plannen zijn voor maatre gelen om snel een ommekeer te bewerkstelligen. De Amsterdamse effecten beurs reageerde gisteren gela ten op de sterke koersdalingen van de beurzen in New York en Tokyo. De CBS-koersindex van de belangrijkse fondsen zakte terug van 207,5 naar 205,3 pun ten. Ze putten echter hoop uit de campagneslogans van de afge lopen verkiezingen. Er zou een frisse wind over Curasao gaan waaien. Maar voor de ambtena ren verbeterde er nauwelijks iets. Vandaar dat de bonden van overheidsdienaren met de sta kingen lieten zien dat wie wind zaait, storm zal oogsten. Dat hun looneisen nu ten de le zijn ingewilligd, heeft voor de hele Antillen gevolgen. De kos ten, zo'n 71 miljoen gulden, worden betaald uit belasting maatregelen die speciaal voor dit doel worden ingevoerd, bij voorbeeld een btw-heffing van vijf procent. Vakbonden voor niet-over- heidspersoneel hebben hierte gen bezwaar aangetekend en ook het bedrijfsleven heeft dat gedaan. Werkgevers en werkne mers in de marktsector willen niet opdraaien voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden vcor ambtenaren. Het is boven dien rtiet zeker of de andere An tilliaanse eilanden de looneisen kunnen betalen waaraan op Cu rasao is toegegeven. Wellicht moeten ze bijstand vragen van de centrale regering in Willem stad. Maar die kan zelf amper de eindjes aan elkaar knopen. kobe» Werknemers van Kawasaki bewonderen het door hen vervaardigde prototype van een toekomstige hoge snelheid-trein in Kobe, Japan. Het gestroomlijnde voertuig met de werknaam WIN 350 is gebouwd in opdracht van de Japanse spoorwegen. Wanneer de trein in het echt moet gaan rijden, is niet bekend. FOTO AP weerselo jan bengevoorp Herman Peterman staart door het keukenraam naar buiten waar zijn laatste dieren, enkele hanen en hennen, onbekom merd rondrennen. ,,Ik ben hier geboren en getogen. Het lijken nu wel weer de oorlogsjaren. Ik weet nog hoe m'n vader een paar Duitsers het kippenhok uitschoot. Ja, hij was niet bang. Dat ben ik ook niet. Opgeven doe ik nooit. Waar heb ik anders tien jaar voor gevochten? Ik heb bijna alle Nederlandse recht banken gezien. Het is een schande dat de Akzo met z'n troep vrijuit gaat. Dat kan toch niet? Maar het loopt ook met de Akzo slecht af. Dat zul je zien." Het is kwart over twaalf op dinsdagmiddag en op de Wol- bertdijk verzamelt zich voor het erf van Peterman een menigte voor de openbare dwangverko- ping van de melkkoeien, kalve ren, jongvee en landbouwwerk tuigen. Peterman, die in Twente naam heeft gemaakt als de 'gif- boer' uit de Weerselose buurt schap Lemselo, is uitgeproce deerd. Tien jaar vocht hij voor een schadevergoeding nadat zijn vee onder verdachte om standigheden ziek was gewor den en vervolgens gestorven. Volgens Peterman als gevolg van vergiftiging door HCH-afval van de Hengelose Akzo-vesti ging, maar hij heeft dit juridisch nooit hard kunnen maken. Na vele processen en hoog oplopende schulden zouden deze week veestapel, boerderij, werktuigen, grond en melkquo tum worden geveild. Het sluit stuk van de Peterman-tragedie ontaardt echter in een complete chaos. Op het erf voltrekken zich operette-achtige taferelen, waarbij de hoofdrolspeler en zijn \touw in de keuken blijven: ,,Ik hoef daar niet bij te zijn. Wat we gaan doen als alles weg is? Ach, we zien wel." De chaos begint 's ochtend als de veewagens in beslag ge nomen melkvee arriveren. Pe terman weigert de dieren op z'n boerderij toe te laten. ,,Ze ziin niet van mij, maar van de Stich ting Peterman Moet Blijven", luidt zijn commentaar op de Herman Peterman had liever zijn gelijk gehaald. verkoping die deurwaarder Tij huis in opdracht van de schuld eisers op zijn erf wil houden. Omdat de noodzakelijke schet sen van de dieren ontbreken („Die heb ik niet, maar de stich ting", verzekert Peterman) moet de veeveiling te elfder ure wor-. den afgeblazen en verdwijnen de koeien weer in de veewagen. Licht in de duisternis brengt W. Wolbrink van de Peterman- stichting: „la, het klopL Wij zijn de eigenaar van het vee en de schetsen van de koeien zitten hier in mijn tas. Als Tijhuis ze wil hebben, moet hij maar bij onze advocaat aankloppen." Tijhuis' antwoord is kort maar krachtig. „Ik sommeer u binnen 24-uur de papieren aan mij te overhandigen anders volgt een kort geding", laat hij Wolbrink Onopgelost mysterie inmiddels dringen publiek en kopers het erf op voor de later op de middag te houden be zichtiging van boerderij en op stallen. 's Avonds zal de veiling VOjflNI. De meningen over de Peter man-affaire blijken nog net zo verdeeld als tien jaar geleden. Sommigen voelen mee met de veehouder en geloven dat de oorzaak van alle ellende op het Hengelose Akzo-terrein moet worden gezocht. Anderen zien op het erf met oude schuren al leen maar de bevestiging van het oordeel dat Peterman als boer niet deugt. Maar wat er tien jaar geleden werkelijk is ge beurd toen de koeien van Peter man stierven en de teloorgang van het bedrijf begon, zal wH altijd een onopgelost mysterie blijven. De hoge biedingen van in to taal ruim een miljoen gulden die later op de avond op boer derij, grond en melkquotum worden uitgebracht, verrassen iedereen. Daarmee lijkt Peter- man tenminste uit de schulden. De verkoping van het vee, vol gens insiders goed voor zo'n 50.000 gulden, komt daar bin nenkort nog eens bovenop. Voor Herman Peterman een schrale troost. Hij had liever zijn gelijk gehaald. De verkapte staatsgreep in Peru van afgelopen zondag vond plaats tegen de achtergrond van een zware sociaal-economische crisis, die door Latijns-Amerika waart. De armoede is gestegen en grote delen van de bevolking hebben niet geprofiteerd van het neoliberale economisch be leid zoals dat in Latijns-Ameri ka, en ook Peru, de afgelopen jaren is doorgevoerd. Democratisch gekozen rege ringen konden in de jaren tach tig de teruggang in welvaart van brede lagen van de bevolking niet tegenhouden. Daardoor is de sociale onvrede dermate ge groeid dat de militaifen in La- tijns-Amerika zich weer geroe pen voelen hun land van de on dergang te redden. Dat lijkt ook te gelden voor Peru, waar president Alberto Fujimori met behulp van het le ger het parlement aan de kant zette. Sinds het aantreden van Fujimori twintig maanden gele den heeft hij de maandelijkse inflatie kunnen verlagen van 230 naar 4 procent, maar het aantal mensen dat in armoede leeft is verdubbeld tot 60 pro cent van de bevolking. Weliswaar is de desastreuze toestand waarin Peru verkeert niet alleen terug te voeren op het economische beleid. Ook oorlog tussen het leger en de guerrillabeweging Sendero Lu- mitioso (Lichtend Pad) wordt gevoed door de armoede in het land. In Latijns-Amerika wordt de machtsgreep van Fujimori ver geleken met de couppoging van 4 februari in Venezuela door jonge legerofficieren. Deze re bellie vond zijn oorsprong in het neoliberale beleid dat hun president Carlos Andres Perez voerde. De aanpassingspro gramma's die het Internationaal Monetair Fonds (IMF) aan Ve nezuela opdrong stortten veel inwoners in de armoede, waar door de onvrede toenam. De coup mislukte doordat het grootste deel van het leger trouw bleef aan Perez. Sinds dien echter staat hij onder grote druk om zijn beleid te wijzigen. Het verschil echter is dat de rebellie in Venezuela gericht was tégen het neoliberale beleid van president Perez, terwijl Fu jimori zich juist volmachten toeëigent om datzelfde beleid zonder tegenwerking te kunnen doorzetten. In die zin past de staatsgreep van Fujimori eigenlijk beter in het tijdsbeeld van de jaren ze ventig. De militaire dictaturen in Chili, Argentinië en Uruguay hadden naast hun wrede re pressie nog een gemeenschap pelijk kenmerk: zij waren alle maal gericht op een grondige herstructurering van de econo- De economische adviseurs van de militairen vonden dat bureaucratie, vakbonden, cor ruptie, te hoge staatsuitgaven en protectionisme verhinder den dat de economieën vol doende efficiënt en goedkoop produceerden om op de inter nationale markten te kunnen Dit zijn deels de zelfde argumenten die Fujimori gebruikt om zijn handelen nu te rechtvaardigen. In de andere Latijnsameri- kaanse landen werd de her structurering van de economie in de jaren tachtig voltrokken onder dwang van het IMF. De schuldencrisis die in 1982 uit barstte, toen Mexico niet meer in staat was de enorme rentelast op zijn buitenlandse schulden te voldoen, bracht IMF en We reldbank er toe de schuldenlan den de duimschroeven aan te draaien. Alleen als de regerin gen voldeden aan de strakke voorwaarden van het IMF, kon den zij de broodnodige nieuwe leningen of herschikking van de schuldafbetaling krijgen. De voorspoed aie de door westerse landen gedomineerde financiële instituties voorspel den als gevolg van het neolibe rale economische beleid, bleef echter uit. De opofferingen lij ken voor niets geweest. /(•lis liet WtlHWllml \.m Chili heeft zijn keerzijde. De Chileense dictator Augusto Pi nochet, in de hele wereld veraf schuwd, werd door de toonaan gevende internationale econo mische instituten geprezen om zijn voorbeeldige economische open-deur beleid. Maar ook daar leefde bij het aftreden van Pinochet in 1989 meer dan de helft van de bevolking onder de armoedegrens, méér dan toen hij de macht greep. Het neoliberale economische beleid lijkt haar langste tijd te hebben gehad. De sociale ge volgen zijn dermate ernstig dat het beleid alleen met autoritaire machtsmiddelen kan worden voortgezet. Dat laatste is wat Fujimori op dit moment pro beert te realiseren. Maar de vraag is of hij voldoende basis heeft om het beleid te kunnen voortaan Witlof brengt nauwelijks nog geld in 't laatje LEEUWARDEN GRO Het is mis met de witlof. Hoe wel de groente bij de consu ment zeer geliefd is, zitten de telers in de problemen. De prij zen zijn ingezakt, waardoor het nauwelijks nog de moeite loont witlof te telen. Drie jaar geloden lagen de veilingprij7en voor een kilo wit lof rond de 2,75 gulden. Vorig jaar daalde de pnjs net onder een rijksdaalder en nu is de prijs zelfs tot iets boven de acht dub beltjes gezakt. „Er is nu sprake van een absoluut dieptepunt", aldus teler Verbart uil Heiion. „Wij kunnen de lonen niet van de opbrengst betalen, dus put ten wij uit de reserve." Volgens tuinbouwdeskundige Sijtsma in Hurdegaryp ligt de kostprijs bij doelmatige bedrijven op 1,80 gulden per kilo witlof. De oor zaak van de sterke prijsdaling ligt in Frankrijk, het grootste witloftelende land van de EG met 22 ihmi he* tare I >aar is vo rig jaar nog eens 2 000 hectare bijgekomen. Frankrijk impor teerde tot voor enige tijd witlof, maar voert sinds de uitbreiding witlof uit, dat elders in de EG moet worden verkocht. Het ex tra aanbod drukt de prijs. Bo vendien zijn de lonen in Frank rijk lager, waardoor Franse wit lof nog eens extra goedkoop is.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9