VS vrezen Iraakse actie tegen Kurden Buitenland Conflict rond Zwarte Zeevloot verscherpt Conferentie over honger in Afrika Rellen in Nepal Italiaanse DC lonkt naar ex-communisten Kabinet pal achter Jeltsin 'Een goddelijk referendum' Malawi wil oude president Banda kwijt DONDERDAG 9 APRIL 1992 7 Af P A£cnee tan Prrsv ANP Algrmem NrcJcUrxh PrnbuTiu AP Anocutrd Ptrw Josef Mengele is echt dood frankfurt Josef Mengele die als nazi-kamparts gruwelijke me dische experimenten heeft verricht, is echt dood. Dat blijkt uit een DNA-onderzoek dat werd verricht met medewerking van Mengeles vrouw en zoon.Mengele is in 1979 in Brazilië overle den", aldus Hans-Eberhard Klein, de Duitse officier van justitie die zich sinds 1974 met de zaak Mengele heeft beziggehouden, gisteren op een persconferentie in Frankfurt. Resten Marcos later naar Filipijnen mount samat De stoffelijke resten van ex-dictator Ferdinand Marcos mogen pas na de komende verkiezingen (11 mei) naar de Filipijnen worden overgebracht. Dat heeft de Filipijnse rege ring vandaag bepaald. De familie was van plan het lijk van Mar cos komend weekeinde naar de Filipijnen over te brengen. De in februari 1986 verdreven Marcos overleed 2,5 jaar geleden in bal lingschap op Hawaii. Anderson krijgt Vrije Geest-Prijs Washington Terry Anderson, de AP-joumalist die bijna zeven jaar in gijzeling is gehouden in Libanon, heeft de Vrije Geest- Prijs gekregen. Aan de prijs, die dit jaar voor het eerst wordt uit gereikt, is een bedrag van 245.500 dollar (bijna 500.000 gulden) verbonden, 100 dollar voor elke dag dat Anderson vastzat. Werknemers kleden nieuwe baas uit Barcelona Een grote groep woedende werknemers van het noodlijdende voormalige Akzo-bedrijf La Seda in Barcelona hebben gisteren een bijzondere aandeelhoudersvergadering ver hinderd. De vergadering was belegd door advocaat Soler Prado, de grootste aandeelhouder, die het aandelenpakket van Akzo voor het symbolische bedrag van een peseta heeft overgeno men. De werknemers verwijten Akzo en Prado dat zij hen in de steek hebben gelaten. Prado werd door hen gedeeltelijk ont kleedt. Op de foto worden woedende werknemers afgevoerd. fO- moskou hans geleunse correspondent Het conflict tussen Rusland en Oekraïne om zeggenschap over de Zwarte Zeevloot heeft zich gisteren verscherpt. In het Oek- raïnse parlement werd het be sluit van président Jeltsin om de vloot onder Russische jurisdic tie te brengen, afgebrand als 'Russisch imperialisme'. De Russische minister van buiten landse zaken, Kozyrev, heeft zijn Oekraïnse ambtsgenoot Zlenko uitgenodigd zaterdag in Moskou over de hoog opgelo pen kwestie te overleggen. In de belangrijkste vlootha- ven, Sebastopol op de Krim, verbrandden demonstranten gisteren Oekraïnse vlaggen. De woordvoerder van het (pro-Rus sische) vlootcommando, Vladi mir Sjigin, zei tegen het persbu reau Tass, dat duizendei* de: monstranten naar de marineba sis waren gekomen om die te verdedigen tegen 'Oekraïnse aanvallers'. In het Oekraïnse 'parlement legde president Kravtsjoek de verantwoordelijkheid voor de crisis bij Rusland. Kravtsjoek verklaarde maandag alle GOS- strijdkrachten op Oekraïnse bo dem tot Oekraïns bezit, nadat de Russische vice-president Roetskoj een dag eerder in Se bastopol had uitgeroepen dat de Zwarte Zeevloot altijd Rus sisch was, Russisch is en Rus sisch zal blijven. De opperbevelhebber van de GOS-marine, admiraal Vladimir Tsjerriavin, arriveerde gisteren in Sebastopol om toe te zien op de uitvoering van Jeltsins de creet. In de praktijk betekent dit dat per schip wordt uitgevoch ten of de Oekraïnse of de tsaris tische Andreas-vlag wordt gehe sen. Gisteravond werd gemeld dat deze. Russische vlag op 30 van de ruim 300 schepen wap perde. Officieren die meewerken aan Oekraïnse pogingen een eigen vlootcommando óp te zetten, worden ontslagen. Dat lot trof de door Kravtsjoek tot vlootchef benoemde schout-bij-nacht Bo ns Kozjin. Hij werd onmiddel lijk door GOS-vlootcomman- dant Kasatonov de laan uitge stuurd en vervolgens door Kravtsjoek tot 'opperbevelheb ber van de Oekraïnse marine' benoemd. Oekraïne wil ten minste een derde van de vloot in eigendom nemen. Rusland vindt dit teveel van het goede. Voor beide lan den is de vloot, met vliegdek schepen, kruisers, onderzeebo ten en fregatten, veel te groot en te duur, maar er is van beide kanten de afgelopen maanden zovqel politiek prestige in de strijd geworpen, dat het conflict geheel uit de hand dreigt te lo pen. nairobi frans V correspondent afrika Om 23 miljoen inwoners van de Hoorn van Afrika voor de hon gerdood te behoeden, zijn de staatshoofden van Kenya, Etio- pië, Somalia, Sudan en Djibouti gisteren in de Etiopische hoofd stad Addis Abeba aan een regio nale conferentie begonnen. De situatie in de Hoorn is op dit moment slecht, maar kan nog veel en veel slechter worden als niet snel actie wordt onderno men, zo waarschuwen hulpver leners. In zijn openingstoespraak verklaarde de Etiopische presi dent Meles Zenawi dat de Hoorn van Afrika het toneel blijft van conflicten en oorlogen en hij deed een beroep op alle regionale leiders samen te wer ken om een catastrofe te voor komen. Het leven van zeker 23 mil joen mensen loopt gevaar als gevolg van hongersnood, ziekte en burgeroorlogen in de Hoorn van Afrika. Volgens de Verenig de Naties hebben het afgelopen jaar meer dan één miljoen in woners van de Hoorn hun va derland verlaten op zoek naar voedsel en veiligheid, terwijl ruim zeven miljoen mensen naar een gebied elders in hun eigen land zijn gevlucht. Hulp verleners zeggen dat hun wérk er steeds moeilijker op wordt als gevolg van de aanhoudende ge wapende strijd in Sudan en So malia. Ook in grote delen van Etiopië laat de veiligheidssitua tie nog steeds te wensen over en diverse regio's kampen met et nische conflicten. kathmandu Studenten in de Nepalese hoofdstad Kathmandu verbranden een pop die minister van binnenlandse zaken Deupa moet voorstellen. De minister wordt gesteld voor de dood van zeker zeven betogers, bij rellen deze week in de Himalayastaat. Sinds maandag liggen het openbaar vervoer, vele bedrijven en scholen stil de enorme prijsstijgen van de laatste tijd. foto afp verantwoordelijk uit protest tegen correspondent De uitslag van de verkiezingen heeft de politieke wereld in Ita lië op haar kop gezet. De zitten de coalitie, die een gevoelige nederlaag leed, likt haar won den en zoekt naar nieuwe part ners. De christen-democrati sche partij (DC) heeft haar oog laten vallen op de voormalige communistische partij PDS. De DC, de grote en onver wachte verliezer van de ver kiezingen, maar nog steeds de grootste politieke groepering, heeft een uitnodiging voor sa menwerking gestuurd naar de PDS, de republikeinse partij en de Groenen. De DC heeft haast, WEtfit zij wil niet voor het blok worden gezet door president Cossiga, die er geen geheim van maakt dat hij zelf een premier zal aanwijzen als de partijen niet tot overeenstemming ko men. Een premier die een noodprogramma opstelt, ver volgens in het parlement op zoek gaat naar een meerderheid voor elk van de programma punten en op basis daarvan een regering samenstelt. De poging van de DC de hui dige coalitie van christen-de mocraten, socialisten, liberalen en sociaal-democraten, uit te breiden, lijkt echter gedoemd te mislukken. De vroegere com munisten laten, net als de ande re gegadigden, weten dat de uit slag van de verkiezingen een ex pliciete veroordeling is van de oude coalitie. Volgens de leider van de PDS, Achille Occhetto, zou deelname aan een regering die niet wil breken met het ver leden een belediging zijn van de Italiaanse kiezers. Hij geeft er voorlopigde voorkeur aan de mogelijkheden te onderzoeken voor een pact van progressieve partijen. Ruzie in Turkse regering over aanpak Kurdische betogers Amerika maakt zich be zorgd over een mogelijke nieuwe Iraakse aanval op de Kurden in het noorden van het land. Nationaal veiligheidsadviseur Brent Scowcroft uitte die zorgen gisteren in een interview met de omroep CNN. moskou ap Jeltsin is naast president ook premier en minister van defen sie, maar staat onder zware druk om die extra posten neer te leggen. De president, die zijn beleid verdedigt voor het Con gres van Volksafgevaardigden in Moskou, waarschuwde eerder deze week dat Rusland chaos wacht als hij van zijn functies en zijn economische volmach ten wordt ontheven. Het parle ment stemt mogelijk vandaag over Jeltsins positie. correspondent Volgens Scowcroft zijn Iraakse troepen opgerukt in de richting van het gebied ten noorden van de 36e breedtegraad, waar de Kurden zijn gevestigd. Boven dien hebben de Irakezen lucht doelraketten in dat gebied op gesteld. Washington heeft inmiddels contact opgenomen met bond genoten als Groot-Brittannië, Frankrijk, Saudi-Arabië en Tur kije om te bespreken wat er moet gebeuren. Scowcroft wilde niet speculeren over de vraag of de geallieerden opnieuw tot mi litaire actie tegen Irak zullen overgaan. De geallieerden beloofden een jaar geleden dat zij de Kur den in het noorden van Irak zouden beschermen, nadat de ze door de Iraakse militairen met grof geweld waren aange vallen. Zo is het Irak nog altijd verboden boven de 36e breed tegraad vluchten uit te voeren. In dat gebied wordt geregeld door geallieerde straaljagers ge patrouilleerd. Mede daarom hebben de berichten over de luchtdoelraketten in Washing ton voor zoveel alarm gezorgd. Tot zover onze correspon dent. Intussen lijkt Turkije succes te boeken met zijn harde optreden tegen aanvallen vanaf Kurdi scne bases in Irak. Een woord voerder van de Democratische Partij van Kurdistan zei gisteren dat er een eind moet komen aan de gewelddadige acties in Turkije van de Kurdische Arbei derspartij PKK De Iraakse Kur den willen op goede voet blijven met Turkije om hun levensader met het Westen'niet af te snij den. Binnen de Turkse regering is echter ruzie over de aanpak van de Kurden. De Sociaal Demo cratische Populistische Partij (SDPP) van Erdal Inonu, een van de coalitiepartners, verwijt het Turkse leger onnodig bloea vergieten bij de rellen vorige maand in het zuidoosten van Turkije. In een onderzoeksrap port schrijven vier vooraan staande partijleden dat soldaten het vuur openden op ongewa pende burgers en gewonden uit ambulances sleurden om hen af te tuigen. Het hele Russische kabinet treedt af als het parlement pre sident Jeltsin dwingt zijn pre mierschap op te geven. Dat heeft vice-premier Jegor Gajdar gisteren gezegd. „Als de presi dent zijn buitengewone volm achten en zijn positie als rege ringsleider verliest, zal het hele kabinet uiteraard opstappen", zei Gajdar tot bezorgde Jeltsin- aanhangers. Gewonden bij vreugde-uitbarstingen om Arafats redding nairobi frans van den houdt correspondent afrika „Vlees voor de krokodillen. Dat is waarvoor iedereen die het huidige regime bestrijdt, zal dienen." Met die officiële uit spraak heeft de president Banda van Malawi er geen misverstand over laten bestaan dat zijn rege ring tot de meest bloeddorstige, onmenselijke en dictatoriale re gimes in Afrika moet worden gerekend. Voor Hastings Kamuzu Banda, die Malawi 28 jaar geleden naar de onafhankelijkheid leidde en sindsdien onafgebroken regeert, zou de politieke toekomst van zijn land toch eigenlijk niets meer uit moeten maken, zou je zo denken. Zijn leeftijd (hij is in de 90) en fysieke staat (hij stot tert, struikelt en valt geregeld in het openbaar) in acht genomen is hij zelf de aangewezen per soon om binnen niet al te lange tijd het tijdelijke voor het eeu wige te verwisselen. Maar de werkelijke macht in Malawi is reeds enige tijd in handen van Banda's gedood verfde opvolger, de penning meester van de regererfde Mala- wische Congrespartij (MCP) en minister van staat John Tembo. Hij wil kennelijk het dictatoriale en compromisloze beleid van zijn leermeester onveranderd voortzetten. Dat betekent hand having van de eenpartijstaat met een sterke leider afin de top en geen millimeter ruimte voor een georganiseerde oppositie of andere dissidente geluiden. Vandaar dat oppositie- en vak bondsleider Chafukwa Chihana maandag bij terugkeer in Mala wi direct werd gearresteerd, ge volgd door de sluiting van het vakbondskantoor in de hoofd- stad Lilongwe. De oppositie, sinds kort georga niseerd in het vanuit Zambia opererende Interim-comité voor een Democratische Allian tie, laat zich door die gebeurte nissen niet uit het veld slaan en heeft verzekerd een hoge prijs te willen betalen voor democra tische hervormingen in Malawi. De aantijging dat Chihana's te rugkeer naar Malawi een roeke loze daad was hij wist ten slotte bij voorbaat dat hij zou worden gearresteerd aangezien iedere vorm van oppositie bij wet verboden is in Malawi wordt resoluut van de hand ge wezen. „Chihana ging naar Malawi te rug om de publieke opinie op te porren ten gunste van een meerpartijenstelsel. Zijn arres tatie of eventuele dood deed daarbij niet terzake. Chihana en de andere leden van het comité zijn bereid zware offers te bren gen voor democratie in Mala wi", aldus een comité-lid. De oppositie is ervan overtuigd dat de situatie in Malawi het kookpunt heeft bereikt en dat het Banda-regime ten val moet worden gebracht. Op vreedza me wijze, want een gewapende strijd wordt vooralsnog door niemand nagestreefd. Westerse regeringen worden onder druk gezet hun handen van het be wind in Lilongwe af te trekken en de oppositie daadkrachtig te steunen, terwijl ook de hulp van internationale mensenrechten organisaties zal worden inge roepen. Een van de meest urgente eisen is uiteraard de vrijlating van Chihana, over wiens lot de rege ring in alle talen zwijgt, maar die volgens westerse diploma ten nog steeds in leven is en door de politie wordt vastge houden. „Maar ook alle andere politieke gevangenen dienen te worden vrijgelaten, want Chiha na is slechts een van hen", ver duidelijkt een lid van het Inte rimcomité. „Onze campagne is gericht op iedereen die slachtof fer is geworden van Banda." tel aviv ad bloemendaal correspondent Palestijnen in en buiten de door Israël bezette gebieden hebben gisteren geestdriftig gereageerd op het nieuws dat Yasser Arafat een vliegtuigongeluk in de Libi sche woestijn heeft overleefd. De vreugde is des te groter om dat het wonder want zo wordt het gezien de kwestie van zijn opvolging minder ac- cuut heeft gemaakt. Het feest van Arafats overle ving werd niet alleen gevierd door Fatah-aanhangers, maar door Palestijnen van alle politie ke geledingen. „Zoals Jonas uit de maag van de walvis ver scheen, kwam Arafat uit de Li bische woestijn", zei journalist Hamdi J:arraj, zelf een aanhan ger van het Volksfront van Ge orge Habash. De Palestijnse dichter Ali Chalili noemde Arafats wonderbaarlijke redding „een goddelijk referendum". In de loop van de vorige nacht, toen het nieuws van Arafats vermissing bekend werd, was het Israëlische leger in de bezette gebieden ver sterkt, uit vrees voor ernstige ongeregeldheden. Het waren echter geen rouwdemonstraties, maar spontane vreugde-uitbar stingen die de militairen giste ren noopten in te grijpen. In de Gazastrook raakten daarbij 15 mensen gewond. Met verband om zijn rechteroog en de Libische leider Gaddafi aan zijn ziekenhuisbed, verscheen Arafat gisteren op de Libische televisie. FOTO De Israëliërs weten al lang dat de PLO meer is dan een een- mansonderneming van Arafat. Daarom dansten zij gisteroch tend, toen het er nog op leek dat Arafat was omgekomen, niet op de daken van vreugde. Toch zei parlementslid Geula Cohen van de ultra-nationalisti sche Techiya-partij na het ho ren van de eerste berichten: „Daar zijn we mooi van af' Arafat verscheen gisteravond voor het eerst na het vliegtuig ongeluk op de Libische televisie De PLO-leider lag in een zie kenhuisbed. met een verband om het rechteroog en builen op zijn hoofd. Hij sprak enkele mi nuten met de Libische leider Gaddafi. De Palestijnen hadden overi gens nog een reden om fees tend de straat op te gaan. De veiligheidschef van Fatah, Kamal Medhat, heeft dinsdag een aanslag op zijn leven over leefd. Toen hij zijn huis in het vluchtelingenkamp Mieh Mich in Sidon verliet, werd hij onder vuur genomen. Het was de vier de aanslag op Medhat sinds 1986 Bérégovoy pakt werkloosheid en corruptie aan PARUS HANS GERTSEN correspondent De Franse regering heeft een groot offensief tegen werkloos heid en corruptie aangekon digd. In zijn regeringsverklaring stelde de nieuwe Franse pre mier Pierre Bérégovoy gisteren dat de strijd tegen die twee kwaden de absolute prioriteit heeft van de regering. De Franse regering wil de ko mende maanden 900.000 lang durig werklozen een nieuw per spectief geven door hen banen, bij- of herscholing dan wel werk ten behoeve van de gemeen schap aan te bieden. Daarnaast gaat de Franse regering deeltijd arbeid stimuleren door de soci ah' lasten voor werkgevers te verlichten. Het geld voor de aanpak van de werkloosheid denkt Bérégovoy te vinden in een gedeeltelijke privatisering van een aantal staatsbedrijven. Bérégovoy kondigde verder aan dat hij het 'abces van de corniptie' met wortel en tak wil uitroeien. Justitie zal daarvoor extra mankracht en geld krijgen. Bovendien wil hij een wetsvoor stel indienen dat politici ver plicht hun bezittingen en in komsten te openbaren. De regeringsverklaring is goed ontvangen. Voor de came ra's en microfoons kraakten op positieleiders de nieuwe pre jnier genadeloos af, maar in de wandelgangen oogstte hij de nodige bewondering. Zelfs zijn grootste tegenstanders moesten toegeven (Jat Bérégovoy een helder en ambitieus program ma op tafel heeft gelegd. Vluchtelingen kunnen terug naar Suriname PARAMARIBO ANP Suriname, Frankrijk en het Ho ge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Natte (Ii\m< R) hebben gbte ren overeenstemming bereikt over de repatriëring van Sun na- mors uit Frans-Guyana I tweede groep vluchtelingen die bij familie in Oost-Suriname onderdak kunnen krijgen, strekt vandaag de Marowijne-grensri- Dat is het resultaat van over leg tussen Suriname, Frankrijk en het UNHCR. l>e repatriëring werd vorige weck op verzoek van Suriname opgeschort als gevolg van een communicatie stoornis over de uitkering van vertrekpremies en de opvang- mogelijkheid in Oost-Surinamc Frankrijk keert tot eind sep tember dit jaar aan elke volwas sen vluchteling t 000 francs uit en aan elk kind de helft van dit bedrag.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7