PvdA: Meer bezuinigen op Defensie 'Varken lijkt in zijn gedrag op mens' Baan en huis nodig De freule en de bungelende man aan het touw Binnenland Dolfijnen in problemen Vering auto - gestut met 3 houten balk voor vluchtelingen Uitbreiding taken premier niet nodig DONDERDAG 9 APRIL 1992 ■<Jer1ands flenbutau GPD Gemetm Reeën dood door ondervoeding Brabantse biesbqschHet hoge water en ondervoeding zijn de belangrijkste oorzaken geweest van de grote sterfte onder reeën in de Biesbosch tijdens de winter van '90-'91. Dat is vastgesteld door het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad. Niet minder dan tachtig dode reeën werden toen gevonden tegen 'slechts' dertig kadavers in de afgelopen winter. Boswachter Bart Weel: „Vorig jaar winter hebben we een paar keer kort achter el kaar hoog water gehad. Dan moeten die beesten de grienden uit naar een dijk of een griendheuvel. Op weg daarheen moeten ze vaak door het territorium van een ander, die het niet op indrin gers heeft voorzien. In plaats van rustig eten moet worden ge vochten. En als ze op hun vluchtplek zijn aangekomen, is er ook al geen overvloed, omdat ze dan op een kluitje zitten." Fentener van Vlissingen treedt af zeist» ja Fentener van Vlissingen treedt op 24 juni af als be stuursvoorzitter van het participatiefonds Noro Nederland. Daarmee is een eind gekomen aan de combinatie aandeelhou der en directeur Fentener van Vlissingen. Hij wordt opgevolgd door I.J.J. Heesterbeek. Noro is een beleggingsclub met een ver mogen van ongeveer 2,5 miljard gulden. Na het vertrek van Fen tener van Vlissingen wordt een raad van commissarissen be noemd. De ex-topman blijft indirect betrokken bij Noro omdat hij een plaats in de raad krijgt. Vorig jaar ontstond een rel toen verschillende vermogende aandeelhouders in opstand kwamen, omdat zij zich gedupeerd voelden door het optreden van Fente ner van \Tissingen. Zes hectare natuurterrein afgebrand assen» In Assen is gisteren op het militaire schietterrein Witter- veld van het ministerie van defensie ongeveer zes hectare na tuurterrein afgebrand. De brand is volgens de politie aangesto ken. Een aantal hagedissen en diverse broedsels van water- en andere vogels zijn verloren gegaan. Omdat de brandweer van Assen snel ter plaatse was, kon verdere verspreiding van het vuur worden voorkomen. Het afgebrande terrein bestond uit heide, bentgras en jonge aanwas. Het Witterveld is in totaal tweehonderd hectare groot. Overleg cao bouwnijverheid zit vast utrecht De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 50.000 man uitvoerend, technisch en administratief personeel in de bouwnijverheid (de UTA-cao) zijn gisteren vastgelopen. De vakbonden gaan hun kaderleden raadplegen om te bekijken hoe meer druk op het overleg kan worden gezet, zo deelde een wordvoerder van de Bouw- en Houtbond FNV mee. „De werk gevers willen alleen een kaftje om de cao, die verder alleen maar lege blaadjes telt", aldus de woordvoerder. Alle vakbondsvoor- stellen zijn volgens hem tot nu toe aan dovemansoren gericht. Zo willen de werkgevers geen afspraken maken over verdere ar beidstijdverkorting, deeltijdwerk en scholing. En ook met de uit voering van in de oude cao gemaakte afspraken loopt het mis, aldus de bouw- en houtbond 'Hulp Oost-Europa opvoeren De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil vanaf 1993 structureel één a anderhalf miljard extra bezuinigen op Defensie. Tegelijkertijd moeten de landbouwuitgaven in EG-verband worden bevroren. De opbrengst wil de klein ste regeringspartij ten goede laten komen aan ontwikke lingssamenwerking en de hulp aan Oost-Europa. Dat blijkt uit een notitie van de PvdA-fractie die tot een 'trendbreuk' moet leiden in de 'buitenlanduitgaven'. den haag gpd Bij Defensie kan de onderzee dienst worden geschrapt, even als de marineluchtvaartdienst De luchtmobiele brigade kan goedkoper, het aantal nieuw aan te schaffen transportvlieg tuigen kan terug en dat geldt ook voor het aantal parate F-16- vliegtuigen. Deze plannen gaan veel ver der dan de voorstellen die PvdA-minister Ter Beek vorige week aankondigde. Ter Beek waarschuwde toen dat de krijgsmacht wel kleiner, maar niet per definitie goedkoper zou worden. „We hebben een pri mair financiële invalshoek ge kozen", zei financieel specialist Melkert gisteren bij de presen tatie van de notitie. De PvdA wil vanaf 1994 een nieuwe harde norm voor de ontwikkelingshulp die wordt ge handhaafd bij „goed en slecht weer", aldus buitenlandspecia list Van Traa. De nieuwe norm wordt één procent van het bru to nationaal produkt (BNP), als het aan de PvdA ligt. Nu is de officiële norm 1,5 procent van het netto nationaal inkomen. In harde guldens wordt het budget voor de ontwikkelingshulp in de PvdA-plannen dan opgerekt met circa 400 miljoen per jaar. Naast die nieuwe harde norm van één procent van het BNP voor directe hulp aan ontwikke lingslanden wil de PvdA nog eens elk jaar één procent van het BNP reserveren voor onder steuning van de Verenigde Na ties, internationaal milieube leid, vluchtelingenbeleid en hulp aan Oost-Europa. De tota le hulpstroom van Nederland naar Oost-Europa moet de ko mende jaren worden opge hoogd naar één miljard gulden (dat is nu circa 160 miljoen). De PvdA wil ten slotte weten of het geld van de EG aan ach tergebleven (vooral zuidelijke) EG-landen verantwoord wordt besteed. De partij vindt het niet acceptabel dat de uitgaven aan deze landen fors omhoog gaat, terwijl de EG-hulp aan Oost-Eu ropa sterk achterblijft. hollum Vier witsnuitdolfijnen hebben gisteren voor de nodige opschudding gezorgd op het strand van Ameland. Op jacht naar vis kwamen de ruim twee meter lange dieren van de Noordzee in een geul terecht op het Rif bij Hollum. Toen die geul gedeeltelijk droogviel, kwamen de dolfijnen in de problemen. „Ik denk dat ze daar langer dan een uur hebben gelegen", Jdus Ri- kus Oud, meetleider bij Rijkswa terstaat die de dolfijnen ontdek te. Met een shovel en een trek ker en met hulp van een aantal jongens die een strandtent aan het opbouwen waren, zijn drie dolfijnen naar dieper water aan de Noordkant van het eiland ge bracht Oud: „We hebben de dolfijnen in het water een tijdje vastgehouden. Toen ze om zich heensloegen, hebben we ze de vrijheid teruggeven en verdwe nen ze snel naar dieper water". Voor één dolfijn kwam de hulp te laat. Het dier lag hoger op het strand en is vermoedelijk gestikt FOTO GPD TOM WOUTERS Slechts deel Amsterdam wordt autoluw AMSTERDAM GPD De autoluwe optie bij het refe rendum in Amsterdam moet niet zonder meer in praktijk worden gebracht. Dat vindt het college van burgemeester en wethouders van de hoofdstad. Bij het referendum eind vori ge maand koos een meerder heid van de kiezers die kwamen opdagen (slechts 27 procent van de stemgerechtigden) voor de autoluwe optie. Dat draag vlak vindt het college te klein. In een voordracht aan de ge meenteraad spreekt het college zich uit voor 'overname' van de uitslag, maar houdt het tegelij kertijd een flinke slag orn de arm. „Het scenario autoluw zal zichzelf moeten bewijzen aan de hand van ervaringen en gefa seerd ten uitvoer worden ge bracht", aldus B. en W. Volgens het college moet de uitvoering afhankelijk zijn van het karakter van de Wijk Zo moeten buurten met veel be drijven worden ontzien. Ook de complete grachten gordel moet gevrijwaard blijven van de autobeperkende maatre gelen omdat de meerderheid van de grachtenbewoners tegen het autoluwe scenario heeft ge stemd. Het Platform Binnenstad Au tovrij, campagnevoerder voor het autoluwe scenario, is het niet eens met de voorgestelde aanpak van het college. Hel Platform kondig! protest acties aan als het tot uitvoering komt. De gemeenteraad neemt op 15 april een besluit over de voordracht. 'Toezicht op de uitkeringen door onafhankelijken' Degenen die toezicht houden op de uitvoering van de sociale verzekeringen moeten geen ver tegenwoordigers van werkge vers of werknemers zijn. Het moeten onafhankelijke mensen zijn. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgele genheid moet dat in haar nieu we Organisatiewet Sociale Ver zekeringen (nOSV) garanderen. Dat is de wens van een vrijwel kamerbrede meerderheid, zo bleek gisteren tijdens een over leg. Uit een rapport van de Re kenkamer bleek onlangs dat het toezicht van de Sociale Verzeke ringsraad (SVr) op de fondsen voor de werkloosheids- en ar beidsongeschiktheidsuitkerin gen faalde. Het karakter van de toezicht houders staat zo ter discussie omdat het vermoeden bestaat dat het met de wao zo uit de hand is gelopen omdat vakbe weging en werkgevers een 'deal' hebben gesloten. Zij zouden de wao hebben gebruikt als afvloeiingsregeling voor overtollige of niet meer op timaal functionerende werkne- papendrecht gpd Plan Vluchtelingenkerk drukt de kosten wageningen tonny Een zwijn in één hok met soort genoten eet sneller en neemt grotere porties dan wanneer het in z'n eentje het leven moet slij ten. Verder lijkt het gedrag van varkens op sommige punten verdacht veel lijkt op dat van mensen. Samen wonen vinden ze gezellig. Ze spelen samen, vechten, snuffelen aan elkaar en vinden het fijn als ze bij het sla pen gaan lekker dicht tegen el kaar kunnen liggen. Dat zijn en kele conclusies die Lydia de Haer trekt in haar studie naar het eetpatroon bij varkens. De 29-jarige Wageningse pro moveert maandag aan de Land bouw Universiteit in Wagenin- gen op het proefschrift 'Belang van het voeropnamepatroon voor de selectie van groeiende varkens'. Het resultaat van een 4-jarige studie aan het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (IWO), waarbij ruim 550 var kens werden geobserveerd. Niet dat de Wageningse daarbij dag en nacht in de hokken gluurde en de bewegingen van de stu dieobjecten op een kladje no teerde. Alles gebeurt", vertelt ze, „per computer. Met behulp van apparaatjes en antennes gaan we na wanneer, hoe vaak en hoeveel een varken eet Zo wel alleen als in groepsver band." Het grote voordeel van groepsgewijs fokken is de mo gelijkheid tot vergelijken. De Haer: „Het is een heel goede methode om te zien wie de bes te is. Met het onderzoek wil ik aantonen dat het fokken van varkens best in een groep kan en dat daarbij heel goed de in dividuele resultaten kunnen worden geregistreerd. Gebleken is dat de beste groeps-fokvar- kens ook de beste mestvarkens krijgen." Het kost de fokker een flinke investering (duizend gulden per varkensplaats af te schrijven Qver zes jaar) maar de bespa ring qua ruimte en arbeid is aanzienlijk. Een voerstation, zoals De Haer dat voor ogen staat, is ideaal voor de moderne fokker. Het edele handwerk, zoals voeren, verdwijnt Alles gaat automatisch, ook de fokre- sultaten. Volgens De Haer zijn veel ziekten die nu voorkomen niet nodig. „Uit mijn onderzoek blijkt dat varkens gezonder zijn als ze zich gelukkig voelen. Ze worden dan minder snel ziek. De beesten moeten meer loop ruimte krijgen. Boeren kunnen echter niet zo maar overgaan op scharrelvarkens. Dat kost veel en kan alleen als de bereid is wat extra's vlees te betalen." Vluchtelingenwerk wil een pro ject starten om 4 a 5000 vluch telingen die jaarlijks in Neder land mogen blijven aan werk en een huis te helpen. Daardoor zal het aantal vluchtelingen in asielzoekerscentra en noodop- vanghuizen dalen. Dat is niet al leen beter voor de vluchtelin gen, maar drukt ook de kosten, zo verwacht Vluchtelingenwerk. Het plan heet Transfer. Vluchtelingenwerk bood het gisteren aan de vaste kamer commissie voor welzijn en cul tuur aan. De organisatie wil een oplossing aandragen voor het gebrek aan opvang van de vluchtelingen die worden ge doogd of een verblijfsvergun ning hebben, maar nog steeds ir^ asielzoekerscentra of nood opvang zitten. Volgens voorzit ter J. Scholten van Vluchtelin genwerk kost opvang in wonin gen op jaarbasis 20.000 gulden minder. Gemeènten doen dat nu ook al, maar nog onvoldoen de. vindt Vluchtelingenwerk. Het bureau Coopers Lybrand Management Consultants advi seert een persoonlijke benade ring van vluchtelingen bij be middeling voor werk en woon ruimte. Verhuurders, gemeenten, de werkgevers en arbeidsvoorzie ning zouden het project moeten steunen. WVC zou het project dat acht miljoen gulden per jaar kost, moeten betalen. Het mi nisterie krijgt de kosten eruit als er minimaal vierhonderd vluch telingen uit de opvangcentra weggaan. i haar studieobjecten. Het mag volgens de Papend- rechtse politie een wonder he ten dat het gevaarte geen onge luk heeft veroorzaakt. Wegens ernstige gebreken werd gis terochtend een Poolse vracht wagen van de weg gehaald en in beslag genomen. Een oplettende automobilist zag om elf uur op de A15 ter hoogte van Papendrecht dat de trekker scheef achter de opleg ger hing en waarschuwde de politie. Die hield de vrachtwa genchauffeur vervolgens aan en constateerde een waslijst aan gebreken: versleten banden, ka potte remmen, de defecte vering van de oplegger werd ge stut met een houten balk en de koppeling tussen oplegger en trekker functioneerde slecht. De vrachtwagencombinatie is in beslag genomen en de vracht, 23 ton uien, overgela den. De Poolse eigenaar kreeg een proces-verbaal en is voor de keus gesteld: de combinatie in Nederland laten repareren of deze op een dieplader naar Po len laten bréhgen. Als de Europese integratie bui ten beschouwing wordt gelaten, is er absoluut geen aanleiding om de Nederlandse premier meer bevoegdheden te geven. Hooguit kan het reglement van orde van de ministerraad zo worden uitgebreid dat de pre- Laatste vergadering in oude zaal Tweede Kamer den haag henri kruithof Het was eind jaren zestig. Omdat voorzitter Van Thiel afwezig was, zat freule Wttewaal van Stoettwegen de vergadering van de Tweede Ka mer voor. Plotseling hoorde zij een luid geraas. Toen zij opkeek, zag ze boven zich een man aan een touw bungelen. Van Thiel had de freule op het hart gedrukt de vergadering onmiddellijk te schorsen als er iets gebeurde. En dat deed de freule dus. Vervolgens liep ze naar premier Piet de long. „Wat moet ik doen, Piet?", vroeg zij vertwijfeld. De immer kalme De Jong keek naar de bunge lende mam en sprak onverstoorbaar-tot de freule: „Ach Bob, ik geloof niet dat er reden tot grote ongerustheid is." De man bleek slechts met een touw om zijn middel boven de voorzittersstoel te hangen. Eind deze maand wordt de nieuwe vergader zaal van de Tweede Kamer in gebruik genomen. In de oude zaal, die sinds 1815 als vergaderruim te in gebruik is, wordt vandaag voor het laatst gedebatteerd. Nostalgische anekdotes omgeven het einde van een tijdperk. Het verhaal van de freule is er één van. Een andere zegsman weet het verhaal nog aan te vullen. De toenmalige griffier van de Tweede Kamer, de legendarische Schepel, was een prak tisch ingesteld man. Hij droeg altijd een lineaal, een stukje touw en een zakmes bij zich. Na het incident snelde hij naar boven, het mes al open klappend. Bijna begon hij met het doorsnijden van het touw, toen een bode hem erop wees dat de man zich wel eens ernstig zou kunnen beze ren als hij op de harde marmeren vloer onder hem zou vallen. Uiteindelijk werd de man naar binnen getakeld. Een ander verhaal - eveneens waar gebeurd, verzekeren goed ingelichte bronnen - gaat over een ondervoorzitter van de Tweede Kamer. Een maal in De Stoel gezeten liet hij zich een kof fiekopje vol sterke drank bezorgen. Vergaderin gen pleegden in die tijd nog tot diep in de nacht te duren, dus bij één kopje bleef het niet. Aan het eind van de vergadering was de man nauwe lijks meer in staat 'de vergadering is gesloten' te zeggen. In tegenstelling tot Van Thiel en de freule hield voorzitter Dick Dolman er helemaal niet van vergaderingen te schorsen als er incidenten wa- moet je niet mee Dat v s zijn e Tijdens een van de vele kruisrakettendebatten stormde plotseling een man de Tweede Kamer binnen en sprong op de regeringstafel, waar pre mier Lubbers juist met zijn betoog bezig was. Het was de werkloze onderwijzer 'Bingel' die al geruime tijd ageerde tegen allerlei bewindslie den. Hij was duidelijk over zijn toeren en schreeuwde iets als: doorman!" Dolman schorste de vergadering niet. maar stuurde de onverstoorbare kamerbewaarder Piet van de Tas naar de opgewonden man. Van de Tas hoefde niets meer te doen dan zijn hand uit te steken. De ex-onderwijzer verliet gedwee aan het handje van de kamerbewaarder de vergader zaal. In die tijd ging het er veel gemoedelijker aan toe in de Tweeae Kamer dan nu. Een beveili gingsdienst was er nog niet. Het vroegere hoofd van de griffie, Piet Goossen, was een hervormde notabel uit Den Haag. Hij had, vooral uit zijn kerkelijke kring, oude Scheveningse vissers in dienst genomen om voor portier of bode te spe len. Maar na een reeks incidenten werd toch be sloten een echte beveiligingsdienst in het leven te roepen. mier in verband met EG-top conferenties mag afwijken van het mandaat van de raad. Dat kan in onvoorziene omstandig heden, of zodra de internatio nale geloofwaardigheid van Ne derland in het geding is. Dit concludeert dr. S. Roze- mond van het Nederlands Insti tuut voor Internationale Betrek kingen ttngendad, In ittn on derzoek naar de rol van de Ne derlandse minister-president. In de Europese Raad (de officië le naam van de EG-topconfe- rentie) heeft premier Lubbers enige tijd geleden opgemerkt dat hij niet „gehandicapt" wil zijn „in informatie, contacten, presentie en status." lubbers zei toen meer bewegingsvrij heid te willen om te kunnen- „coördineren, initiëren en su- pemseren Rozemond zegt dat. gezien de manier waarop in Nederland de premier wordt aangewezen, niet bij voorbaat mag worden verondersteld dat hij geschikt is als hoeder ran de specifiek bui tenlands politieke gezichts hoek. Dit hoeft echtCT geen be zwaar te zijn „indien Nederland langzaamaan de ambitie opge eft mede vorm te geven aan de internationale machtsverhou dingen. In dat geval wordt van de premier verwacht dat hij of zij de neiging onderdrukt zich in controversiële en delicate kwesties te exponeren."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5