Ritzen en CDA leggen ruzie bij Binnenland 'Een kwalitatief benedenmaats interieur' Hoge daling verzuim ambtenaren Naar buiten met moeder Kok wil nu al lasten verlagen Het nieuwe nummer voor't weerbericht. 06-8003 Problemen tussen bonden ns niet zomaar opgelost DONDERDAG 9 APRIL 1992 3 Algemeen Neóertanch Pefiborwu GPD Omeemchappe^te Perxfcenst Normaal-zanger Jolink zwaar gewond hümmelo» Zanger Bennie Jolink (46) van de Achterhoekse rock groep Normaal is afgelopen nacht zwaar gewond geraakt bij een ongeval in zijn woonplaats. Jolink raakte door nog onbekende oorzaak op weg van de opnamestudio naar huis met zijn auto van de weg en botste tegen een boom. Hij is met zwaar let sel opgenomen op de intensive care van het Doetinchemse zie kenhuis, maar verkeert niet in levensgevaar. Normaal heeft alle optredens voor onbepaalde tijd afgezegd. Weer lijk in Zaanstreek gevonden wudewormer Op een parkeerterrein bij een afrit van de A7 in Wïjdewormer is gisteravond rond acht uur het lichaam aange troffen van een nog onbekende man. De politie vermoedt dat hij door geweld om het leven is gebracht. Het is de tweede keer bin nen een week dat in de Zaanstreek een lijk op een parkeerplaats is gevonden. Fries protest bij PTT Groningen Met het verbranden van een grote stapel telefoon- en postcodeboeken voor het hoofdkantoor van de PTT in Gro ningen protesteerde de Fryske Aksjerunte gistermiddag tegen het gebruik van de Nederlandse versie van Friese plaatsnamen door de PTT. De Friese actiegroep vindt dit discriminatie van de Friese taal. Acht jaar voor ontvoering Amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft een 31-jarige Brit gisteren veroordeeld tot acht jaar cel wegens de ontvoering en beroving van een Australisch echtpaar. Zijn 23-jarige mededader kreeg drie jaar cel opgelegd. De straffen zijn conform de eis van de officier van justitie. Het Australische echtpaar werd op 13 juli vorig jaar in Amsterdam in hun eigen auto ontvoerd en vervol gens beroofd van geld en sieraden. Na de aanranding dwongen de twee daders de Australiërs naakt in het water van een vaart te springen. Rainbow failliet baarn/amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de stichting Schreeuw om Leven en Rainbow Bijbelplan van drs. L Dorenbos failliet verklaard. Dat heeft de rechtbank desge vraagd bevestigd. Het faillissement werd in maart 1991 aange vraagd door de oud-compagnon van Dorenbos, G. de Jong uit Baarn. De Jong beheerde tot 1989 de financiën bij Rainbow, maar raakte in conflict met Dorenbos over diens financieel be leid. Eis twee jaar voor aandeel coke-zaak Maastricht De officier van justitie van de rechtbank in Maas tricht heeft deze week twee jaar gevangenisstraf geëist tegen drie van de mannen die begin dit jaar twee grote misdadigers hiel pen ontsnappen uit de gevangenis in Sittard. Een van de ont snapte gevangenen is de 40-jarige leider van een Colombiaanse drugsmaffia. Hij was tot zestien jaar veroordeeld vanwege zijn aandeel in de beruchte IJmuidense coke-zaak, de grootste cocaï nevangst ooit in Europa. Over verbeteren van achterstandspositie leraren den haag gpd-anp Minister Ritzen van onderwijs en de CDA-fractie hebben vannacht hun conflict over de lonen in het onderwijs bij gelegd. Gisteren overdag hielden kaderleden van de vier onderwijsbonden in Den Bosch een manifestatie om hun eis tot verbetering van de positie van leraren kracht bij te zetten. Op de aanvullende vragen die de CDA-fractie in een nieuw onderzoek beantwoord had wil len zien door externe deskundi gen, zal Ritzen reageren zodra het kabinet weet wat het met de lerarensalarissen wil. Om al die vragen te kunnen beantwoor den zal Ritzen alleen van onaf hankelijke deskundigen gebruik maken, zoals het CDA oor spronkelijk eiste, als hij dat no dig acht. De woordvoerder van Ritzen verwacht dat het kabinet 'zeer binnenkort' besluiten neemt over de lonen in het onderwijs. Van vertraging zal geen sprake zijn als gevolg van de oplossing De CDA-fractie is vannacht in de kleine uurtjes teruggekomen op haar eis dat Ritzen (PvdA) de lonen van leraren ongemoeid moet laten tot er een aanvul lend onderzoek naar de loon- structuur in het onderwijs op tafel ligt. Ritzen mag nu gewoon met zijn collega's in het kabinet gaan onderhandelen over de hoogte van de docentenionen, op basis van het bestaande on derzoek. Daaruit blijkt dat lera ren gemiddeld 10 procent min der verdienen dan hun collega's bij de rijksoverheid. die Ritzen en het CDA nu voor hun conflict hebben gevonden. Aan de demonstratie in Den Bosch deden gisteren zo'n zes honderd leraren mee. Zij dreig den met harde, landelijke acties als het kabinet onvoldoende te gemoet komt aan het pakket van eisen van de bonden. De kosten daarvan bedragen 700 miljoen gulden. Komt het kabi net er in beperkte mate aan te gemoet, dan wordt vooralsnog op regionale schaal actie ge voerd. FNV-voorzitter J. Stekelen burg, een van de sprekers, stel de dat de salarisachterstand in het onderwijs is opgelopen in een periode dat CDA en WD regeerden. „Het CDA kan zich om die reden niet verschuilen achter een nieuw onderzoek. Dat is de mensen aan het lijntje houden." Proef blijkt spectaculair succes Het ziekteverzuim onder vijf- zesduizend Rijksambtenaren die bij een 'verzuimproef zijn betrokken, is spectaculair ge daald. Tegenover een ziekteper centage van 6,4 in het eerste kwartaal van 1991, stond in het vierde kwartaal nog maar 4,2 procent. Vooral de beperking van het langdurig verzuim (dat veelal tot afkeuring leidt) is aan zienlijk. De sleutel tot succes vormt de aanpak van arbeidsomstandig heden. Ook mag een werkne mer pas worden afgekeurd als alle mogelijkheden voor terug keer zijn uitgeprobeerd. „We mikken in beginsel op terug keer", aldus bedrijfsarts E. Vink van de bij de proef betrokken bedrijfsgezondheidsdienst. „Daar moet de baas van de zie ke voorzorgen." Aan de 'verzuimproef wordt meegedaan door ambtenaren van de ministeries van algeme ne en binnenlandse zaken en de belastingdienst. Ambtenaren die aan de proef meedoen en zich ziek melden, krijgen na een dag bezoek van een rapporteur. Van den Broek wil baan van Pronk afschaffen den haag gpd Breng het buitenlandse beleid en de ontwikkelingssamenwer king in één hand en schaf de functie van minister van ont wikkelingssamenwerking af. Dat pleidooi hield minister Van den Broek (CDA) van buiten landse zaken gisteren in de,Eer- ste Kamer. kwestie, Jan Pronk (PvdA), reageerde prompt „Die keuze is niet de mijne", zei hij tijdens een debat over zijn begroting Ontwikke lingssamenwerking in de Se naat. Minister Van den Broek vindt de politieke eenwording van buitenlands beleid en ontwikke lingssamenwerking logisch, omdat de beide terreinen veel raakvlakken met elkaar hebben. „Denk maar aan de mensen rechten", zei de minister, ver wijzend naar de kwestie-Indo- In de samensmelting van de beide ministeries ziet hij een mogelijkheid zijn eigen ministe rie en diens taken te versterken. Het ministerie van ontwikke lingssamenwerking is veel gro ter dan Buitenlandse Zaken. Met Pronk valt wel te praten over een herindeling van depar tementen, maar hij wil de dis cussie breder maken en ook de internationale economische be trekkingen erbij halen. emmen Ze is pas vijf weken oud: Mingalar Oo. Samen met haar moeder en haar tante nam ze gisteren vo verblijf van het Noorder Dierenpark in Emmen, waar ze is geboren. In die tijd is ze flink gegroeid: van 85 r i kijkje in het bulten- FOTO ANP JAN ARRINGA Rel rond paviljoen Nederland Expo 92 in Sevilla amsterdam anp De inrichting van het Nederlandse pavil joen op de wereldtentoonstelling in Se villa is gevaarlijk, inhoudelijk beneden de maat en oerlelijk uitgevoerd. Dat zegt architect Rein Jansma. Samen met archi tect Moshé Zwarts is hij verantwoorde lijk voor het ontwerp van het gebouw. Over het paviljoen zelf tonen beide ar chitecten zich zeer enthousiast. „Dat staat als een huis", aldus Jansma, die de ze week met zijn collega in Nederland terugkeerde na een bezoek aan de Expo 92. De wereldtentoonstelling, waar 110 landen aan meedoen, wordt op 21 april geopend en duurt tot 12 oktober. Zwarts en Jansma hebben 'het pavil joen ongeveer drie jaar geleden ontwor pen. Hun ontwerp werd uit vijf inzendin gen gekozen door de Stichting Holland - Sevilla, die speciaal door de overheid voor de Expo in het leven is geroepen. Uitvoerder van het ontwerp werd Reco- Productions in Hilversum. Het Hilsersumse bedrijf heeft niet al te best werk geleverd. Sommige onderde len in het paviljoen zijn volgens Jansma ronduit gevaarlijk. Zo is er een tunnel, waarin een aantal televisies op aanraak - hoogte' zijn opgehangen. Ook zijn ge luidsboxen „uiterst knullig" bevestigd, waardoor het gevaar bestaat dat de ap paratuur naar beneden valt. „Niemand heeft er met een veiligheidsbril naar ge keken.", aldus Jansma. Het „kwalitatief benedenmaatse inte rieur". zoals Jansma het omschrijft, blijkt onder meer uit de presentatie van een oud-Hollandse uit mecano-onderdelen opgebouwde windmolen. Het geheel lijkt vervaardigd met een figuurzaag. Het idee van de windmolen is volgens Jansma af komstig uit de koker van beide ontwer pers. „Wij hadden echter een modeme windmolen voor ogen, waarmee we het innovatieve aspect van Nederland wil den tonen.". Wat er nu staat is van een schokkend niveau, aldus Jansma. De problemen zijn volgens Jansma voor een deel terug te voeren op de inge wikkelde structuur die bestaat tussen de Stichting Holland-Sevilla en Reco Pro ductions. Jansma: „Niemand was eigen lijk echt verantwoordelijk voor de inrich ting van het paviljoen. Brieven van ons, waarin wij onze bezorgdheid over de Oost-Europa is aantrekkelijk voor zwart geld Die moet snel onderzoeken of de ziekte veroorzaakt is door de arbeids- dan wel werkomstan digheden. Is dat het geval, dan krijgt de betreffende chef te ho ren dat hij de problemen maar moet oplossen. Daarbij krijgt hij hulp van gekwalificeerde des kundigen. Project-coördinator C. van den Heuvel erkende vanmorgen enigszins schoorvoetend dat de aanpak van arbeidsomstandig heden juist de visie is van de vakbeweging in de hoog opge laaide discussie over het terug dringen van Zonder er erg in te hebben, leunde FNV-voorzitter Johan Stekelenburg gisteren even met zijn voet op het hoofd van onderwijsminister Ritzen (een paaltje met een portret van de minister eromheen). Stekelenburg was een van de sprekers tijdens de manifestatie van de onderwijsbon den in Den Bosch. foto anp koensuyk AMSTERDAM GPD Midden- en Oost-Europa blij ken aantrekkelijk voor investe ringen met zwart geld. De voor delen die buitenlandse inves teerders krijgen aangeboden, worden nog eens versterkt doordat geen navraag wordt ge daan naar de herkomst van het kapitaal. Dat blijkt uit een vandaag ge presenteerd onderzoek van Economische Zaken. Uit het onderzoek blijkt dat zeker 47 Nederlandse bedritan niet meer bestaan, terwijl zij zeggen een joint-venture te hebben in een Oosteuropees land. Kroonprins als dirigent van Bomenmars AMERSFOORT ANP Prins Willem-Alexander zal za terdag om vier uur 's middags 'De Nationale Bomenmars' diri geren in Amersfoort. De mars wordt gespeeld door de Konink lijke Amersfoortse Muziekvere niging en The Girls Gang. Op aangeven van de kroon prins zetten tegelijkertijd zo n duizend fanfares, harmonieën en brassbands elders in het land in. Zij kunnen de kroonprins volgen dankzij een rechtstreek se uitzending van RTL4. De mars is het startsein voor een actie voor de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten, i ),n heeft de Rijksvooiik 111mis dienst meegedeeld. Vice-premier komt eind mei met concrete voorstellen den haag gpd gang van zaken uitten, bleven dan ook onbeantwoord." Omdat niemand echt verantwoordelijk is, richt de huidige kri tiek zich ook niet tegen één persoon, zegt hij. Volgens een woordvoerder van Reco- Productions zijn de twee kritische archi tecten 'rancuneus' omdat zij slechts ver antwoordelijk zijn voor het gebouw en niet voor de inrichting ervan. „Maar zeg nou zelf, ik hoef de architect die mijn huis bouwt, toch ook niet automatisch opdracht te geven de inrichting te ver zorgen?" Volgens de woordvoerder is beide architecten inmiddels namens de stichting Holland-Sevilla een spreekver bod opgelegd. Vice-premier en minister van fi nanciën Kok wil nog dit jaar een lastenverlichting van 250 tot 500 miljoen gulden doorvoeren. De PvdA-bewindsman vindt dat nodig om te voorkomen dat de lastendruk hoger uitvalt dan het in het regeerakkoord opgeno men maximum van 53,6 pro- Kok heeft dat gisteren in de Ka mer gezegd. Berekeningen van Financiën geven aan dat de las tendruk dit jaar tussen 53,65 en 53,7 procent uitkomt. Eind mei wil Kok het kabinet voorstellen voor de lastenverlichting doen. Indien mogelijk wil de be windsman lastenverlichtingen die voor 1993 in het vizier ko men, al na 1 juli van dit jaar la ten ingaan, zo gaf hij te kennen. Hoe die lastenverlichting eruit moet gaan zien, zei de minister niet, al sprak hij wel over belas tingen en/of sociale premies. In de Kamer haalde Kok gis termiddag keihard uit naar voorstellen van premier Lub bers. Deze heeft zijn collega's in het kabinet het idee voorgelegd om het financieringstekort van het Rijk volgend jaar minder te rug te brengen dan was afge sproken. De premier denkt aan 4,25 in plaats van 3,75 procent. Dat betekent een verschil van 2,5 miljard gulden. Lubbers wil dat geld besteden aan lastenverlichting in 1993. Hij wil de inflatie terugdringen, Reizigers uit protest met oude kaartjes in trein UTRECHT» ANP Reizigers verhalen hun onge noegen over de stakingen bij de Nederlandse Spoorwegen op creatieve wijze. Dat zegt de rei zigersvereniging Rover, die de afgelopen dagen ongewild als klachtenbank heeft gediend. Al tientallen mensen hebben aan gekondigd hun verlopen abon nement drie dagen extra te ge bruiken. Of ze willen met een oud kaartje gaan reizen. Bij de Nederlandse Spoorwe gen zijn tot nu toe vijftig scha declaims van particuliere reizi gers binnengekomen. Het ziet er echter niet naar uit dat die worden gehonoreerd, aldus een woordvoerder. Volgens artikel 108 van het Nieuw Burgerlijk Wetboek is de vervoerder na melijk niet aansprakelijk voor schade als gevolg van vertraging tijdens de treindienst. Mensen die reizen met een verlopen kaartje - ook als dat uit protest is - zijn dus gewoon zwartrijders. De NS-woordvoer- dcr kan echter niet voorspellen of alle conducteurs daar van daag ook naar zullen handelen. looneisen afremmen en werk gelegenheid stimuleren. Vol gens de premier is zijn voorstel haalbaar omdat het financie ringstekort in het jaar daarop. 1994, toch volgens plan op 3,25 procent uitkomt. Kok keerde zich fel tegen de plannen van Lubbers. Hij merk te op „wat minder lichtvaardig" te denken over de stelling 'komt tijd, komt raad' dan anderen doen. Het verschuiven van pro blemen naar de toekomst noemde hij 'geen oplossing'. Lubbers lijkt met zijn plannen helemaal alleen te staan in de Tweede Kamer de PvdA-fractie steunt zijn minister en het CDA doet dat 'vooralsnog' ook. De premier heeft zijn idee ge opperd in het kader van de dis cussie in het kabinet over de Kaderbrief: een stuk waarin Kok de hoofdlijnen voor de begro ting 1993 schetst. Morgen praat het kabinet verder over die brief. Wanneer het kabinet er een beslissing over neemt, is nog onduidelijk. Voor het algemene wccrbcrich voortaan 06-8003. Het tancf i 20 cent per i het KNMI belt Tot uw dienst, PTT Telocom. UTRECHT Het is grondig mis tussen de vakbonden bij de NS. De Ver- voersbond CNV en de FSV, die een akkoord bereikten in de cao-onderhandelingen, en de Vervoersbond FNV. die het on derhandelingsresultaat ver wierp, kunnen elkaar niet meer luchten of zien. En als de voor tekenen juist zijn, zal dat nog wel even zo blijven. Voordat de leden van de ver schillende bonden zich over het onderhandelingsresultaat heb ben uitgesproken, zullen er geen initiatieven worden onder nomen om de verhoudingen te normaliseren, zo lieten woord voerders van de bonden weten. „We moeten eerst maar eens naar onze eigen leden luiste ren", aldus een zegsman van de Vervoersbond CNV. Ook de Vervoersbond FNV wacht af. Hij laat het intiatief echter vooralsnog aan de ande re twee bonden. „Zij hebben in- eerst maar eens oplossen" De constatering van de FNV bond lijkt juist. Vooral de FSV zal naar verwachting alle moge lijk moeite moeten doen om haar leden te overtuigen van de juistheid van het onderhande- jtagpowihm Op -i<' btleen* komsten in het land bleek dat vooral de achterban van deze bond niet gelukkig is met de uitkomsten van het cao-overieg. Het onderhandelingsresultaat laat de mogelijkheid dat per 1 april volgend jaar, de aanvangs datum van de nieuwe cao, wordt ingegrepen in de arbeids voorwaarden van diverse NS- diensten. De Nederlandse •n streven voort r flexibilisering v arbeids en rusttijden om de strijd aan te kunnen met de in ternationale concurrentie, Aan passingen van andere arbeids voorwaarden worden in het ak- denken echteT dat het zo'n vaart niet zal lopen Er komt immers eerst een studie naar de gevol gen die de concurrentie uit het buitenland voor NS en zijn diensten zal hebben, zeggen zij. En de aanbevelingen die uit die I in.li-- volgen, wonlan mede be paald door de bonden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3