Doodseskaders in bezet gebied Feiten &Meningen Wil je eindelijk stemmen, mag het toch weer niet Andorra neemt afscheid van de middeleeuwen De nasleep van een politieke rel DONDERDAG 9 APRIL 1992 Faisal Husseini beschuldigt Israël De uitspraken waren koel en voorspelbaar. Volgens Fai sal Husseini, een van de belangrijkste Palestijnse advi seurs bij de vredesbesprekingen over het Midden-Oos ten, zijn in de bezette gebieden sinds 9 december 18 Pa- lestijnen zonder vorm van proces geëxecuteerd door Is- raëls binnenlandse veiligheidsdienst en door eenheden van de politie. JERUZALEM ROBERT FISK THE INDEPENDENT Alleen al eind vorige maand zijn zes Palestijnen op deze manier omgebracht. De meesten wer den doodgeschoten 'tijdens een vluchtpoging'. Anderen, aldus Husseini, werden gearresteerd en onder het oog van familiele den in Israëlische voertuigen weggevoerd en in het geheim doodgeschoten. Op de rumoerige, chaotische persconferentie werden de 18 slachtoffers in bedekte termen omschreven. 'Gezochte jonge ren', noemde Husseini ze het ene moment, 'activisten' het andere. Hij gaf toe dat een aan tal van hen in het bezit was ge weest van vuurwapens. Het zou heel goed mogelijk zijn geweest dat de dode mannen zelf scherprechters waren die ver antwoordelijk zijn voor de moord op enkele van de 462 Pa lestijnen die wegens vermeende collaboratie met de Israël vorig jaar zijn doodgeschoten. Maar wat indruk maakte, waren de ooggetuigen, die zeiden te hebben gezien hoe de 19-jarige Khaled Fahmawi op 12 maart door het Israëlische leger en ge heim agenten uit zijn huis in Jenin werd gehaald een paar uur voordat de Israëlische mili taire gouverneur de plaatselijke mukhtar belde om hem op de hoogte te stellen van Fahmawi's dood. De Israëli's beweren dat de man is doodgeschoten nadat hij in zijn huis een pistool op hen had gericht. Maar zijn zwager en verschillende buren verklaarden tegenover de; journalisten dat, hoewel Fahmawi een pistool bezitte, hij later door de Israëli's is ondervraagd en weggevoerd in een legerjeep. Buurman Afif Hussein zei dat hij Fahmawi vragen heeft horen beantwoorden. „Zij begonnen de kleren van zijn lichaam te scheuren en hem te slaan. Toen werd hij weggeleid en ik zag hem met de Israëli's naar een jeep lopen. Hij werd erin gezet en weggevoerd." De familie zag Fahmawi pas weer terug toen hij al dood was, een prop watten in een kogel- wond in zijn achterhoofd, zijn gezicht onder het bloed. Libanon Dit relaas zou, samen met di verse andere incidenten die door Husseini werden beschre ven, minder overtuigend zijn als het niet in overeenstemming was met bijna identieke be schrijvingen van onrechtmatige moorden door geheim agenten acht jaar geleden in Libanon. Vandaar dat wat op de perscon ferentie werd gezegd, bekend voorkwam. In Libanon werd herhaaldelijk waargenomen hoe Israëli 's jon ge mannen uit dorpen achter volgden, om vervolgens te be richten over de dood van die zelfde jonge mannen 'tijdens een vluchtpoging'. Op 14 juni 1984 bijvoorbeeld, beschreef de familie van Morsjed Nahas hoe hij op het dorpsplein van Bidias in het zuiden van Libanon werd gearresteerd door in burger ge klede Israëli's, een auto werd in- gesleurd en vervolgens werd doodgeschoten in een straat in de buurt. Husseini noemde nog andere gevallen, waaronder dat van Hussein Abdul-Raouf Ayad (20), die in zijn been werd geschoten na een benzinebom te hebben gegooid naar een grenspatrouil- le van de politie in de stad Ramallah op de Westelijke Jor- daanoever. Volgens Husseini werd de gewonde man vlakbij de markt „geconfronteerd met een groep soldaten. Toen ze nog slechts meters verwijderd waren van de ongewapende jongeman, openden de soldaten het vuur". Doodseskaders Als het waar is wat Husseini zegt, dan maken de Israëli's in de bezette gebieden gebruik van doodseskaders. Net zoals de Israëli's volgens de Libane- zen en volgens de Verenigde Naties in het begin van de ja ren tachtig in Libanon gebruik maakten van executiepelotons. Maar iedereen die een simpele moraal zoekt achter deze ver- Jonge Palestijnen werpen een barricade van brandende autobanden op tegen de Israëlische oproerpolitie. foto afp ontrustende affaire, wordt te leurgesteld.' „Ik wil niet ingaan op de vraag of de jongeren wel of niet waren bewapend voegt Husseini er ongemakkelijk aan toe. „Het punt is dat ze gevan gen genomen hadden kunnen worden. Dit was een standrech telijke executie. Deze mannen hadden voor de rechter kunnen worden gebracht." Volgens Husseini zou dit blijk kunnen geven van een nieuw vertrouwen in het Israëlische rechtsstelsel. Maar er was geen aandacht voor het feit dat hon derden beweerde collaborateurs zonder vorm van proces door Palestijnen worden vermoord bijvoorbeeld door leden van de Zwarte Pan terbeweging, waartoe Fahmawi zou hebben behoord. Ook werd geen mel ding gemaakt van het gerucht dat de Zwarte Panters Husseini zelf zouden hebben bedreigd wegens deelname aan de vre desbesprekingen over het Mid den-Oosten. VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVERDRIET JANINE BOSMA Zesentwintig jaar en nog nooit gestemd. Tenminste, als je die ene keer voor de gemeente raad niet meetelt. Nog nooit heb ik door het uitbrengen van mijn stem, hoe nietig ook, de samenstelling van een parle ment mee mogen bepalen. De toegang tot het stemhokje is mij ontzegd omdat ik een bui tenlander ben. Geboren uit Britse ouders ben ik tot mijn elfde in Groot-Brit- tannië opgegroeid en hoewel ik inmiddels bijna zestien jaar in Nederland woon, ben ik vol gens mijn paspoort nog steeds Brits onderdaanDat vind ik ook wel prettig zo. Verneder landst tot en met is mijn Britse paspoort in feite nog het enige tastbare bewijs van mijn moe derland. Een stukje van mijn prilste jeugd als het ware. Dat moet gekoesterd. In Nederland mag ik dus ais buitenlander niet stemmen bij parlementsverkiezingen, maar in Groot-Brittannië wel. In spraak op afstand. Van dat recht wilde ik dit jaar per se gebruik maken, maar ik mag niet! Vier jaar geleden mocht ik voor het eerst een stem uit brengen voor de Lagerhuisver kiezingen, maar dat vooruit zicht kon me toen blijkbaar niet echt boeien want ik heb die kans voorbij laten gaan. Ditmaal is de situatie anders, want net als veel 'landgenoten' vind ik dat de Conservatieven van Major hun tijd meer dan gehad hebben. Onder hen is de tegenstelling tussen arm en rijk steeds groter geworden; om het hoekje bij de villawijk liggen verpauperde wijken Ia Coronation StreeL NeU Kin- nocks Labour belooft verande ring, en iets zegt mij dat de in de oppositiebankjes gepokt en gemazelde roodharige politi- BRITS LAGERHUIS ml ,-fr in totaal 650 zetels Overige 23 cus beslist geen onaardige pre mier zal zijn. Mijn stem staat dus vast. He laas mag ik hem niet uitbren gen, want ik heb me te laat bij het consulaat in Amsterdam aangemeld. De verkiezingen worden vandaag gehouden en ik belde pas een paar weken geleden op voor de stemfor- mulieren. Dat leek me vroeg genoeg. Fout. Een overzeese stemmer had zich al voor 10 oktober vorig jaar moeten melden. Toen wist zelfs pre mier Major nog niet dat er vandaag verkiezingen zouden worden gehouden. Keeping your vote while living abroad (je stem behouden als je in het buitenland woont) heet de brochure die ik inmid dels via het consulaat al enige weken in mijn bezit heb. Daar in staat te lezen dat ik me ieder jaar voor 10 oktober als kiezer moet melden. Alleen dan wordt mijn naam toegevoegd aan de kiezerlijst die jaarlijks wordt opgesteld voor het geval er verkiezingen plaatsvinden. Verder, zo vermeldt de brochure, is stemmen per post verboden. Een overzeese kiezer moet óf iemand machtigen óf zelf even de overtocht maken. Vooral dat laatste had ik na tuurlijk wel leuk gevonden. Zo'n verplicht uitstapje is nooit weg. Maar goed, over vier jaar dan maar. Tenminste, dat hoop ik. Volgens de brochure vervalt je stemrecht twintig jaar na ver trek uit Groot-Brittannië. En in 1996 bereik ik die mijlpaal. - MEW NS-LOGO- TOM JANSSEN Ankara verguld met voorzitterschap Raad van Europa De soep wordt nooit zo heet gegeten als hij wordt opgediend. De president van de Istanbulse Ka mer van Koophandel, Yalim Erez, heeft bij wijze van protest tegen het Duitse wapenembargo te gen Turkije, zijn BMW niet ingeleverd bij het Duitse consulaat zoals hij had beloofd. En ook Der Spiegel, die vorige weck in Turkije werd ver kocht met aan elkaar geplakte pagina's waarop een verhaal over de Kurden stond, werd deze week weer gewoon verkocht hoewel er een ver haal in stond waarin de spot wordt gedreven met de gang van zaken van de week ervoor. Het was allemaal een nasleep van het Duitse wa penembargo. dat de regering afkondigde na be richten dat pantserwagens uit het voormalige Oost-Duitsland waren ingezet bij acties tegen de Kurden. Het embargo leidde in Turkije tot een golf van woede, waarbij zelfs president Ozal zich liet verleiden tot een vergelijking van het Duits land van Kohl met dat van Hitier. 13e rel is inmiddels over haar hoogtepunt heen, hoewel de Turkse pers het naderende bezoek van Mitterrand nog wel aanstipt als symbolisch voor een verandering van bondgenoot. Aanvankelijk stelden de Turkse kranten het voor alsof Duits land totaal geïsoleerd stond in de EG met zijn kri tiek op het Turkse optreden tegen de Kurden, maar intussen heeft de gemeenschap via diplo maten van de troika Nederland Portugal-Groot- Brittannië in Ankara om opheldering verzocht over wat er is voorgevallen in het zuidoosten van het land. Mede doordat dit memorandum samenviel met het vierdaagse islamitische Suikerfeest, waarop geen kranten verschijnen, heeft het niet veel aan dacht gekregen in Turkije, evenmin als een venij nig artikel in de zondagseditie van de New York Times, de meest serieuze krant in het land. dat eerst wel waarderende woorden voor Turkije vond. In dit stuk wordt de toenemende betekenis van Turkije en vooral zijn rol bij de gewenste liberali sering en democratisering van de islamitische re publieken in de voormalige Sovjetunie breed uit gemeten, maar tevens wordt betoogd dat deze modelfunctie in het gedrang komt zodra Turkije zelf de democratie ondermijnt en de minderhe den onderdrukt. Ook Kohls rede in de Bondsdag was een mengsel van begrip voor Turkijes toenemende betekenis en kritiek op het optreden tegen de Kurden. al werden tegelijk de gevaren van het terrorisme aangestipt. Dit alles leidt ertoe dat de Turkse kranten steeds meer nadruk leggen op de stelling: „Europa heeft ons meer nodig dan wij Europa Zelfs premier Dcmirel probeerde op het hoogte punt van de rel met Duitsland dit Turkse zelfbe wustzijn te versterken met de boutade, dat „we ons niet meer zo moeten laten leiden door wat ze in het Westen van ons denken". Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. De gevoeligheid voor de publieke opinie in het sinds Atatürk geheiligde Westen is de laatste tientallen jaren, althans bij het niet fundamentalistische be volkingsdeel van Turkije, alleen maar groter ge worden. Maar men begint zich in Turkije weliswaar neer te leggen bij het vooruitzicht dat een Turks lid maatschap van de EG nog lang op zich kan laten wachten. Maar dat Turkije, naar in het Westen nog weinig wordt beseft, volgende maand voorzi- ter wordt van de Raad van Europa blijft een won der waar Ankara zeer verguld mee is en dat het land tot het uiterste wil uitbuiten. Andorra, een langgerekte supermarkt. ANDORRA LA VELLA RUUD DE WTT CORRESPONDENT Met parlementsverkiezingen in Italië en Groot-Brittannië en deelstaatverkiezingen in Duits land heeft de stembusgang van de 8.000 stemgerechtigde An- dorrezen nauwelijks aandacht gekregen. Toch zijn deze verkie zingen, die zondag de eerste ronde beleefden, voor de 60.000 inwoners van dit 468 vierkante kilometer kleine Pyreneeën- staatje van groot belang. Want volgens de 'oude' en na zondag ongetwijfeld ook weer de 'nieuwe' regeringsleider, Oscar Ribas, zal het de laatste keer zijn dat de Andorrezen zonder grondwet stemmen. Dat wil zoveel zeggen als: Andorra hoopt na 700 jaar van middel eeuwse bestuursstructuren spoedig een modeme Europese rechtsstaat te worden. De geschiedenis als onafhanke lijke staat van het principado Andorra gaat terug tot het jaar 1278, toen de graaf van Foix en de bisschop van La Seu d'Urgell het bergstaatje creëerden. De beschermheren beloofden het handjevol inwoners dat ze geen belastingen hoefden te betalen, omdat ze anders van de honger zouden omkomen. De armoede en onherbergzaamheid van An dorra zijn al die eeuwen de be langrijkste redenen gebleven waarom Frankrijk en Spanje geen belangstelling toonden om het in te lijven. De armoede van Andorra was tot een halve eeuw geleden spreekwöordelijk. maar sinds dien is er heel wat veranderd. Door de opkomst van het toe risme (en de afgelopen tien jaar van de ski-sport), de daaraan gekoppelde vrijstelling van be lastingen op sterke drank, hifi- apparatuur, sigaretten en par fums en het gunstige belasting systeem voor iedereen die An dorra tot woonplaats kiest, maakt het nu een bloeiperiode door. Die roept aan beide kanten van de Pyreneeën de nodige jaloezie op. Want met name voor ver mogende Catalanen, zoals de tennissers Arantcha, Emilio en Javier Sanchez Vicario en de operas-terren Montserrat Ca- balle en Alfredo Kraus, is Andor ra een tweede vaderland gewor den. Zij moeten er, om te kunnen profiteren van de aanzienlijke belastingvoordelen, formeel mi nimaal zeven maanden per jaar wonen. Een Andorrees paspoort hebben deze import-Andorre zen echter niet. Dat is voorbe houden aan authentieke inwo ners. Een buitenlander kan zo'n paspoort alleen aanvragen als hij met een echte Andorrese trouwt. De 30.000 Spanjaarden, 5.000 Portugezen. 3.500 Fran sen en nog eens 10.000 andere buitenlanders in Andorra heb ben daarom ook geen stem recht. De verkiezingen voor het uit 28 leden bestaande Casa de la Vall werden overigens vervroegd, omdat de Consell, het parle ment, het niet eens kon worden over de begroting van 1992. Ook dreigden de onderlinge tegen stellingen een belemmering te worden voor het in april vorig jaar gestarte overleg over de eerste grondwet, waarvoor met name de formele staatshoofden van Andorra de Franse presi dent en de bisschop van La Seu d'Urgell zich sterk hebben gemaakt. Na de eerste ronde van afgelo pen zondag weet Oscar Ribas zich in de zeven 'parochies', die De huizen in Andorta zijn duur, maar je krijgt nooit bezoek v elk vier parlementariërs aanwij zen, reeds verzekerd van 13 ze tels. Politieke partijen bestaan er weliswaar niet in Andorra, maar Ribas weet dat hij kan re kenen op minstens de helft van de kandidaten uit de per paro chie gevormde belangengroe pen. Dat Andorra afscheid wil ne- i sommige middel- gewoonten en wetten, blijkt uit het feit dat voor het eerst negen vrouwen kandidaat stonden voor een college dat tot nu toe alleen uit mannen be stond. Gelukkig blijven ook na de in voering van een nieuwe, op de mocratische leest geschoeide grondwet toch ook een aantal oude tradities voortbestaan. Zoals het aanbieden van een peseta door de parochie van Canillo aan de 400 stemgerech tigden, als rubia (vergoeding) voor het uitoefenen van het stemrecht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2