Conditie Timman beter dan ooit Sport Bax houdt promotiekansen In een Keuken van Ons mag U gerust Flink opscheppen. Ijshockeyers vatten puntverlies licht op DONDERDAG 9 APRIL 1992 27 Databank relschoppers toegestaan Stockholm De Zweedse politie kan met oog van de eindronde van de Luropese titelstrijd voetbal in juni gebruik maken van een datasysteem, waarin de namen van relschoppers bij voet balwedstrijden zijn opgenomen. De regering gaf gisteren toe stemming voor het gebruik van een databank. Volgens Anders Danielsson. hoofd van de politie in Zweden, worden in de computer de namen opgeslagen van fans die de afgelopen jaren betrokken waren bij rellen rondom voetbalwed strijden. De Zweedse politie zal de collega's uit de deelnemende landen vragen om medewerking bij het samenstellen van een uitgebreid registratiesysteem. FIFA wil 'parkeerverbod' invoeren zurich De wereldvoetbalbond (FIFA) wil op 30 mei een einde maken aan het 'stallen' van spelers. Het contracteren van profs om ze daarna bij een andere club te stallen, wil de bond aan banden leggen om competitievervalsing tegen te gaan. Volgens woordvoerder Tognoni van de FIFA komt de federatie eind mei met een nieuwe regel die het 'parkeren' van spelers verbiedt. Een club als AC Milan maakt volop gebruik van de mo gelijkheid spelers te contracteren en ze vervolgens aan andere clubs uit te lenen. Souness doorstaat operatie goed londen Graeme Souness, de trainer van Liverpool, heeft een zware hart-operatie van vijf uur in een privé-kliniek in Londen goed doorstaan. Bij de voormalige aanvoerder van het Schotse nationale team werd een drievoudige by-pass aangelegd. Sou ness (38) moet nog tenminste tien dagen in het ziekenhuis ver blijven. Vertrouwde gezichten duiken op in Linares leiden aad siera zaalvoetbalmedewerker Na de 10-3 zege op het stroef draaiende Frans Maas heeft het zaalvoetbalteam van Bax nog steeds kans op promotie naar de eerste divisie. RGC verloor van koploper JSB met 4-1. Het Dordtse Arwiko is na de 12-4 nederlaag tegen Alter Boys ge degradeerd. Rozet won met 5-3 tegen Toplicht. In de hoofdklas se stond één wedstrijd op het programma. Roac '79 pakte te gen Migor met 9-3 overtuigend de winst en door dit resultaat mogen de Rippers nog stilletjes hopen op een verlengd verblijf in de hoofdklasse. Bax-Frans Maas 10-3 Dat Bax gisteravond in de dub bele cijfers scoorde had twee re denen. De tegenstand was mi nimaal en doelman Rob van Dijk stak in een puike vorm. Voordat Bax aan de leiding kwam had het eerst een slipper tje nodig van de doelman van Frans Maas. Hij liet een houd baar schot van Wim Hooymans uit zijn handen glippen (1-0). Daarna mochten de Voorhou- ters de score opvoeren tot een ruststand van 5-2. Doelpunten makers: Mart Bax, Wim Bouckaert, Rick van Dijk (2x). Opmerkelijk was de rentree van Anhur van Orssagen. Zijn laatste optreden dateerde al weer van 30 november vorig jaar tegen hetzelfde Maas. Van Orssagen, ietwat onwennig, zag in de tweede helft zijn heroptre den bekroond met een juweel van een doelpunt. Hij zag zijn schot van zón zeven meter dia gonaal in de kruising verdwij nen. Doelpunten van Rick van Dijk, Mart Bax, Wim Hooy mans, Wim Bouckaert resul teerden in een eindstand van 10-3. Toch zijn de Voorhouters niet gerust op een goede afloop van de competitie want volgende week staat de wedstrijd McDo- nald's-Bax op de rol. Een tegen stander die als enige dit seizoen nog niet van Bax heeft verloren. De gevestigde schaakorde geeft vooralsnog geen krimp. Het zijn louter vertrouwde gezichten, die zich vanaf ko mende zaterdag in het Zuidspaanse Linares opmaken voor de halve finales van de kandidatenmatches. Jan Timman krijgt na Robert Hübner en Viktor Kortsjnoj te maken met Artur Joesoepov. Natuurlijk is ook Anatoli Karpov weer van de partij. De 'eeuwige' uitdager van we reldkampioen Gary Kasparov ontmoet Nigel Short. De nieuwe generatie zit vooralsnog in de wachtkamer, be seffend dat ervaring, sterke zenuwen en psychologisch inzicht op dit niveau onontbeerlijk zijn. rage het hoofd moest buigen is nog altijd raadselachtig. Het gevolg is in ieder geval dat Artur Joesoepov, de 'Muur uit de Oeral', het opnieuw tegen Jan Timman mag opnemen, hetgeen laatstgenoemde in één opzicht niet slecht uitkomt. „Het is gemakkelijker je op een tweekamp met Joesoepov voor te bereiden dan op matches met Hübner of Kortsjnoj. Joe soepov is openings-theoretisch goed onderlegd, maar zijn spel is voorspelbaar", aldus de Am sterdamse grootmeester. Timman bewaart niettemin slechte herinneringen aan een eerder kandidaten-treffen met Joesoepov. Zes jaar geleden za ten de twee in Tilburg tegen over elkaar, maar vooral door een gebrekkige voorbereiding werd een vermoeide Timman zo ongeveer met de grond gelijk gemaakt (3-6). Het is allemaal lang geleden, te lang ook om er te lang bij stil te staan. In de daarop volgende KRO-revanchematch werden de punten gedeeld (3-3) en sinds dien heeft Timman niet meer verloren van de 32-jarige be baarde Tartaar, die tegenwoor dig met vrouw en kind in Mün- chen woonachtig is. Die verhuizing is niet los te denken van de gebeurtenissen in het voorjaar van 1990, toen Artur Joesoepov het slachtoffer werd van een brute roofoverval in zijn flat in Moskou. Na een schietpartij, waarbij de schaker werd getroffen door een kogel in de buik, werd hij levensge vaarlijk gewond opgenomen op de afdeling intensive-care van Anderhalf jaar geleden vergaap te de schaakwereld zich in Til burg aan een joch van zestien uit Siberië, dat zijn geluk in New York is gaan zoeken. Gata Kamski was een hemelbestor mer van het zuiverste water, maar verder dan de poort kwam hij toch (nog) niet. Vaswanathan Anand stond af gelopen zomer in Brussel op het punt zich bij de laatste vier kan didaat-uitdagers te scharen. De vlag hing in India bij wijze van spreken al uit, maar de pu bliekslieveling, die voor de du vel en Kasparov nog niet bang is, knoeide er op het moment suprème ongelooflijk op los te gen Anatoli Karpov. En dan was daar de onbere kenbare en onnavolgbare Vassi- li Ivantsjoek uit de voormalige Sovjet-Unie, die op de valreep de boot miste. Ivantsjoek is een genie pur sang, volgens de Joe goslavische grootmeester Lju- bomir Ljubojevic 'misschien nu al de beste schaker ter wereld', maar in mentaal opzicht een hopeloos geval. Is de nieuwe generatie te week en niet bestand tegen de spanning van het hedendaagse topschaak, zoals genoemde Lju bojevic beweert? Er is veel voor te zeggen. Over de manier waarop Anand een 'gelopen' koers tegen Karpov verprutste zijn de deskundigen nog lang niet uitgepraat en de wijze waarop Ivantsjoek tegen Joe soepov een voorsprong ver speelde en vervolgens in de bar- 'Ouderdom' krijgt geen vat op Jan Timman het centrale ziekenhuis in Mos kou. Pas maanden later kon de kogel in een Brussels hospital, via de rug, worden verwijderd. Zelfvertrouwen Dat Jan Timman aan de voor avond van de kandidatentwee- kamp blaakt van het zelfver trouwen, is niet verwonderlijk. In het supertoemooi van het zelfde' Linares toonde hij on langs in puike vorm te zijn: Timman eindigde op een met Ivantsjoek gedeelde tweede plaats, ruim achter wereldkam pioen Kasparov, maar ver voor Joesoepov, tegen wie hij het vol le punt pakte. „Dat toernooi," zegt Timman, „heeft me veel energie gekost. Dat ik deson danks zo n goede vorm heb we ten vast te houden, is verheu gend. De voorbereiding op de match verloopt in alle opzich ten naar wens. Ik heb in ieder geval voldoende tijd gehad om Joesoepov kende in Linares een goede start, stortte vervol gens in en eindigde op een kleurloze negende plaats. Tim man: „Opvallend was dat hij met wit slecht presteerde. Maar het zou onverstandig zijn aan zijn matige spel conclusies te verbinden, want toernooien en matches zijn niet met elkaar te vergelijken. Het is bekend dat Joesoepov een taaie matchspe ler is." Voor Timman staat het vast dat Joesoepov niet meer het krachtige schaak van pakweg zes jaar geleden laat zien, een bewering die de voormalige Moskoviet moeiteloos onder schrijft. Timman: „Het spel van Joesoepov is in ieder geval wis selvalliger dan destijds. Van me zelf weet ik dat ik. in vorm. ster ker ben dan voorheen en min der zwakke momenten ken." Timman is afgelopen zondag in Spanje neergestreken in ge zelschap van Leiderdorper Jeroen Piket, die hem ook tij dens de match tegen Kortsjnoj terzijde stond. „Die samenwer king is wederzijds goed beval len". zegt Timman. ten over vloede. „Jeroen is iemand die blaakt van energie. Ook met het oog op zijn toekomst is dit werk voor hem nuttig." Spijtig noemt Timman het dat Piket al na een paar dagen moet afhaken wegens verplich tingen elders (toernooi in Dort mund). De Amsterdammer, sinds kort erelid van de KNSB, heeft even overwo gen .Min 'oude' Zweedse vriend Ulf Andersson te strikken. maar daar heeft hij bij nader inzien van afgezien. „Het zou misschien een te grote verantwoor ding op zijn schouders leggen. Ik doe het nu «er- der in m'n eentje. Een probleem? Welnee, dat is nooit een pro bleem geweest. Tegen Hübner stond ik er nok ,il leen voor en Hüb ner i^ niet zwakker dan Joesoepov. Het is een misvat ting te denken dat ik me zonder se condant geen raad Abstract Jan Hendrik Tim man. die vermoedt dat hij zich met een (geschatte) Elo-waardering foto»anp van 2650 punten weer bij de top tien van de wereld heeft ge schaard. vierde afgelopen de cember zijn 40ste verjaardag. „Zo n jaartal is natuurlijk een vrij abstract begnp. Kortsjnoj is er nog altijd het levende bewijs van dat leeftijd niets zegt Bij Karpov daarentegen heb ik wel eens het idee dat het allemaal wat moeizamer gaat. Ik geloof niet dat dat voor mij opgaat. Ik heb een betere condiue dan ooit, ook al doordat ik regelma tig tennis. Ik barst Mg VM de ambities, ik merk er niets van dat mijn geheugen me in de steek laat en bij mijn weten word ik niet geplaagd door een tik." i la- Timman moet er zelf or chen. Hij wil er maar mee gen: het zit heus nog wel SCOREBORD SPORT OP TV BETAALD VOETBAL EREDIVISIE FC Twente - FC Utrecht 2-0 (0-0). 73. Mulder 1-0, 90 De Boer 2-0. Scheidsrechter Bakker. Toeschouwers 4550. Gele kaart. Van der Meer (FC Utrecht). Fortuna Sittard - RKC 1-0 (0-0). 69 Szalma 1- 0. Scheidsrechter: 3000. Gele kaart: Maessen (Fortuna). mento(RKC) EERSTE DIVISIE Heracles Wagenlngen 1-1 (0-1). 21 Weert 0-1. 49 Stemmann 1-1. Schei ter Bettrnger Toeschouwers: 1200 Gele kaan Waslander (Heracles). Vonk, Vink (bei den Wagenmgen). Go Ahead Eagles - Helmond Sport 1-0 (1-0). ten Toeschouwers 1750. BEKER Feyenoord - Sparta 1-1 n.e. (1-1, 1-1). F< Gaag 0-1 43 W tsth^°l-l Sfa-schoor Me-god 2 1. Vurens 2-2. Kipnch 3-2. Vaiki 3. F-aser 4-3. Faoe- m.st. w tschge 5-3. C r s de Nootjer 5-4. Bosi 6-4. Sche dsrech Bankenstem Toeschouwen 32 365 jf Bom e-Vev: -'S:a-ai BUITENL.VOETBAL VRIENDSCHAPPELIJK BASKETBAL KOERSEN TENNIS WIELRENNEN IJSHOCKEY De Nederlandse ijshockeyspeler Van Galen in duel met drie Roemenen. Oranje kwam niet verder dan een 2-2 gelijkspel. foto epa KLAGENFURT ANP Blij met het gelijkspel (2-2) te gen Roemenië waren de Neder landse ijshockeyers gisteren niet. Tot pessimistische reacties leidde het eerste puntverlies tij dens de strijd om het wereld kampioenschap in de B-groep echter evenmin. „Niks aan de hand", weet coach Larry van Wieren die denkt dat er nog geen kwalijke gevolgen hoeven te zijn. Het accent ligt nog altijd op de wedstrijd tegen Oostenrijlc Wordt zaterdag van het gast land gewonnen, dan eindigt Ne derland als eerste en is promo tie naar de hoogste klasse van het mondiale Ijshockey een feit. Of die winst tot de mogelijkhe den behoort, is vers twee, maar de uitgangsposities zijn onge wijzigd gebleven. Mits het Nederlands team geen verdere 'vergissingen' maakt. Het onder de vlag van Joegoslavië in Oostenrijk aan wezige samenraapsel Serven mag vandaag geen obstakel vor men. De waarde van de slot wedstrijd tegen Japan, zondag, kan pas op zaterdagavond na het als WK-fïnaJe geldende Oos tenrijk - Nederland worden be paald. De puntendeling met Roemenië, de derde voor de Oosteuropeanen in vijf duels, was direct te wijten aan het flegmatieke karakter dat de Ne derlandse ploeg als sinds jaar en dag kenmerkt. De meeste spe lers waren met hun gedachten zoals eigenlijk iedereen in IGa- genfurt al bij zaterdag. Tegen de stugge Roemenen ontbrak het Nederland vooral aan overleg. Dat de Roemenen verder geducht zijn voor hun snelle counters, onderstreepte Gereb met zijn openingstreffer in de zestiende minuut. Mollen was uit een rebound goed voor 1-1 en na de 2-1 (Hartogs, 42ste minuut) leek Nederland on danks het bar en boze spel toch nog zonder kleerscheuren te ontsnappen. Eén minuut en 38 seconden voor tijd ontstond toch nog een winkelhaak door de 2-2 van An tal. SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubetpieei 9 LBdwdwp tel 07UI2615(ï eloge u.|noen Ueubeie* Een SieMatic keuken is een prachtige, inspirerende culi naire omgaing waarover merkbaar goed is nagedacht Bij de Duitse Stiftung Wbrentest werd SieMatic zelfs als beste getest In het grote SicMahc keukenboek vindt u 1001 ideccn voor het opscheppen In 14 prijsklassen Maar het boek is gratis SieMatic 't Liefst een SieMatic.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27