De Goeij redt Feyenoord Wild-westvertoning in sprint Gent-Wevelgem umt Sport Donike slaat terug Fortuna staat nu boven rode streep Oud-tennisser Arthur Ashe besmet met Aids-virus nmo DONDERDAG 9 APRIL 1992 25 De Duitse anti-dopingspecialist prof. Manfred Donike is woe dend op het Nederlands Insti tuut voor Dopingvraagstukken (NeCeDo). Dat zou ervoor heb ben gezorgd dat de verdediging van Krabbe en co bij de behan deling door de beroepscommis sie het afgelopen weekeinde in Darmstadt de beschikking had over een zegel met exact het zelfde nummer als waarmee de urinestaal van de Duitse atlete bij de controle in het Zuidafri- kaanse Stellenbosch was verze geld. Door de presentatie van een zegel met hetzelfde nummer bewees de verdediging dat met de monsters gemanipuleerd had kunnen worden. Donike vermoedt dat NeCedo-directeur Emile Vrijman het zegel in han den heeft gespeeld van Krabbe- manager Jos Hermens. Na de vrijspraak van Krabbe, Breuer en Möller noemde Donike het een schandaal, dat klaarblijke lijk verzegelingsmateriaal door het NeCeDo is doorgegeven. Blankenstein komt niet leiden John Blankenstein zal vanavond niet aanwezig zijn bij een bijeenkomst van de COVS. De scheidsrechter is verhinderd en kan daarom geen spreekbeurt houden voor- de scheidsrech ters uit de Leidse regio. Litouwer Stakeonas wint proloog den bosch De proloog van de Teleflex-tour voor amateurs is gisteren in Den Bosch gewonnen door de Litouwer Stakenas. Hij finishte na ruim vijf kilometer in 5 minuten 30 seconden en 49 honderdste. Daarmee bleef hij zijn twee landgenoten Koveliovas en Rumsas, respectievelijk tweede en derde, net voor. Peter Mol (35ste plaats) was de snelste renner van het Leidse Swift/Casba in een tijd van.5.44,49. Overige Swift-renners: Mark Rasch (5.53,48), Koudekerker Femand Warmerdam (5.53,53), Niels van Stralen (5.54,77), Mare Faas (5.54,93) en Vital Timmermans (5.58,66). Nieuw Venneper Peter Tates (Het Zuiden) eindigde in 6.01,45. Frank van Veenendaal uit Sassenheim, uitkomend voor 't Luchtschip, reed de proloog in 5.51,68. Blindedarm-ontsteking Rijkaard milaan» Frank Rijkaard is in de voor AC Milan belangrijke fase van het seizoen getroffen door een blindedarm-ontsteking. De middenvelder van de koploper in de Serie A kreeg een antibioti- cakuur voorgeschreven. Zestien dagen na de operatie aan zijn linkerknie heeft Ruud Gul- lit bij AC Milan voorzichtig de training hervat. De aanvoerder van het Nederlands elftal werkt de komende weken rustig aan zijn volledige herstel en wil pas op 3 mei tegen Lazio Roma zijn rentree te maken. Rominger pas naprotest leider alto ibardin Een protest van ploegleider Fernandez van CLAS was gisteren noodzakelijk om Tony Rominger aan het leiderstri cot te helpen. Met uitzondering van de jury had iedereen aan de finish op de hoogte van Ibardin geconstateerd dat de Zwitser ge noeg seconden voorsprong had om Stephen Roche in de Ronde van het Baskenland als leider af te lossen. Een uur na de ritzege van Udo Bölts diende de Ier de leiderstrui in te leveren bij de Helveet, die als derde was gefinisht achter Bölts en Delgado. Na kleine overwinning op RKC stttard/enschede m ïmmËÊm: Luchtballet uitgevoerd door Feyenoorder Henk Fraser en doelman Edward Metgod van Sparta. Met hangen en wurgen heeft Feyenoord zich gisteravond geplaatst voor de finale van de KNVB-beker. Na 120 mi nuten had de Rotterdamse club strafschoppen nodig om zich van stadgenoot Sparta te ontdoen. Ed de Goeij groeide uit tot de held van het legioen doordat hij de elf- metertrap van Emest Faber keerde. marcel van der kraan gpd-verslaggever Voor Sparta-trainer Rob Jacobs kwam een wreed einde aan een mooie droom. Rotterdamse 'Robbie' ging er tot gisteravond prat op dat hij er bij al zijn werkgevers de laatste jaren in was geslaagd Europees voetbal te bereiken. Voor Sparta was het bekertoernooi de laatste kans, omdat het een UEFA Cup-ticket al maanden geleden uit het hoofd heeft moeten zetten. Rob Jacobs stierf duizend do den op de Sparta-bank. In de eerste helft al, toen zijn ploeg tot verbazing van de kleine 40.000 toeschouwers al na een kwartier de leiding nam. Mit- chel van der Gaag, mee naar vo ren gestormd bij een vrije trap van Michel Valke, kreeg met enig geluk de bal voor zijn voe ten in de overvolle doelmond en lepelde de bal simpel langs Ed de Goeij. Onverdiend was de voor sprong niet. Sparta troefde de thuisclub in de beginfase op ve le fronten af. Maar nadat Feye noord was ontsnapt aan een strafschop, die door John Blan kenstein niet aan Sparta's kwik zilverachtige Elden de Getrou we werd toegekend, schrok de Kuipploeg wakker. Het nam via Peter Bosz en Ri chard Witschge de regie op het middenveld van Michel Valke over. De bluf, die Rob Jacobs doorgaans weet over te brengen op zijn spelers en die aanvanke lijk ook aanwezig was, ver dween als sneeuw voor de zon. Het surplus aan technische en fysieke kwaliteiten bij Feye noord kwam vervolgens duide lijk aan het licht. Maar meer dan de fraaie gelijkmaker van Rob Witschge, vlak voor rust, le verde het niet op. De beste mogelijkheid om Feyenoord binnen de reguliere speeltijd naar de finale te lood sen kwam kort na de hervatting. Henk Fraser werd door Rob Witschge de diepte in gestuurd en bediende Kiprich op maat, maar de Hongaar belandde zonder de bal in het net. Ook in de verlenging zag Feyenoord geen kans de muur te slechten. Sparta haalde de strafschoppenserie. Daarin zag Faber zijn inzet gekeerd door De Goeij. De benutte trappen van Metgod, Kiprich, Fraser, Witschge en Bosz waren voor Feyenoord voldoende om voor het tweede achtereenvolgende jaar de eindstrijd te halen. Dit keer heet de tegenstander Roda JC. Dat levert ongetwijfeld weer een volle Kuip op. En in finan cieel opzicht kon deze maand al niet meer stuk voor Feyenoord, nu ook een oplossing werd ge vonden voor het geschil met de vroegere sponsor HCS. Het au tomatiseringsbedrijf uit Den Bosch claimde een bedrag van 13,8 miljoen gulden van Feye noord. Penningmeester Van den Herik onthulde gister avond: ..Inhoudelijk zijn we het eens. Voor de rechter zullen wij samen niet meer verschijnen. Wat een geweldige dag is dit dus eigenlijk geworden." Fortuna Sittard heeft gister avond een kostbare overwin ning behaald in de strijd tegen degradatie. De inhaalwedstrijd tegen RKC, dat nog kans had op Europees voetbal, werd met 1-0 gewonnen door een doelpunt van verdediger Szalma. Het was voor de Limburgers, na de winst van zaterdag bij VW, de tweede zege binnen vijf dagen. Angst bij Fortuna en voor zichtigheid aan RKC-zijde be heersten lange tijd het duel. In het voorzichtige spelletje pasten ook de missers van Mordang, die twee keer een fraaie kans om zeep hielp. Alleen RKC- doelman Teeuwen ging niet ge bukt onder faalangst, want hij ging in de 32ste minuut op avontuur tot bijna aan de mid denlijn. Daar kwam Fortuna in balbezit. Barmentloo schatte de situatie goed in en schoot van zeker 35 meter. Maar terwijl Teeuwen terugsprintte naar zijn doel, had Marcel Brands zijn plaats ingenomen. Hij stopte de bal op de doellijn. RKC was voor rust geen mo ment gevaarlijk en volhardde ook in de tweede helft in het ri sicoloze schuifspelletje. Voor de 3000 toeschouwers viel weinig te genieten. Het spel werd met de minuut rommeliger en slechter. Fortuna waagde zich nog nauwelijki op de helft van RKC. Bij de eerste echte uit braak was het echter raak. Ri chardson redde ten koste van een hoekschop voor Boogers. Usta bracht de bal fraai voor het doel waar verdediger S/alma van veertien meter de bal in de kruising kopte, 1 -0. FC Twente FC Utrecht kan zich na de ne derlaag van 2-0 gisteren tegen FC Twente in het Diekmansta- dion alvast op het volgende sei zoen richten. Het was de laatste kans op Europees voetbal. De thuisclub mag na de bedroe vende vertoning, die uiteinde lijk twee punten opleverde, nog een beetje hopen op een plaats in het UEFA-Cup-toernooi vol- gend seizoen. Kort nadat FC Utrecht na ruim een uur schoorvoetend de defensieve stellingen had verla ten, werd gescoord. Liesdek miste knullig een pass van in valler Mrkela. Het was de aan leiding voor Mulders zeventien de competitietreffer, 1-0. Zeventien minuten had de ploeg van trainer Fafié om net als in de vorige competitie aan te tonen dat ze ook offensieve kwaliteiten heeft. Maar het elftal van 'Koning Ab' had zich blijk baar te zeer vast gebeten in het idee 90 minuten lang gegroe peerd voor Van Ede te moeten vertoeven. Met een uitbraak in de slotminuut besliste De Boer het duel definitief in Twentes voordeel. Feyenoord en Roda JC hebben gistermorgen voor de rechtbank in Rotterdam het financiële conflict, dat is ontstaan naar aanlei ding van de transfer van Henk Frëser, uit de wereld geholpen. Feyenoord kwam met de Limburgse club overeen dat het voor 1 mei een bedrag betaalt van 265 000 gulden. Dit komt in de plaats van de door Roda IC verlangde bankgarantie van drie ton. Jorien van den Herik, die namens Feyenoord het woord voerde, zei zich 'moreel verplicht' te voelen de proceskosten voor zijn rekening te nemen. Ter zitting werd bekend dat de tranfersom voor de overgang van Henk Fraser van Roda JC naar Feyenoord destijds ruim 2,1 miljoen gulden bedroeg. Dubieuze triomf Cipollini na diskwalificatie Abdoesjaparov wevelgem dick gpd-verslaggever Na veel soebatten mocht de stokoude Georges Matthijs, or ganisator van Gent-Wevelgem, de door milieu-activisten ge koesterde Kemmelberg weer in zijn klassieke koers opnemen. In de hoop dat deze Vlaamse helling met een stijgingspercen tage van achttien procent zijn slopende werk als kuitenbijter zou verrichten. Het mocht niet zo zijn. In de 54ste editie van Gent- Wevelgem sorteerde 'de Kem- mel' het effect van een mols hoop. En omdat de weergoden voor een aangename lentedag hadden gezorgd, draaide het aan de Belgisch-Franse grens op een massasprint uit. En wat voor een. Een geruchtmakende wild-westvertoning op leven en dood, waarin Mario Cipollini zijn bijnaam als 'cowboy van Toscane' alle eer aandeed. De Italiaan werd na een zinderend nummertje waaghalzerij uitge roepen tot winnaar. Jawel, uitgeroepen, want Ci pollini flitste niet als eerste over de meet in Wevelgem. Die eer sleepte Djamolodine Abdoesja parov, net als vorig jaar, uit het hoogoplaaiende sprintersvuur. Maar Abdoe' had dit keer vals gespeeld, oordeelde de jury van aankomst na een furieus protest van Cipollini en diens Belgische ploegleider Roger De Vlaeminck (GBM). En vervolgens werd de GOS'ser in Italiaanse dienst (Carrera) uit de uitslag ge schrapt en kreeg hij ook nog eens 1000 Zwitserse francs (1400 gulden) boete voor een partijtje vrij worstelen op de ra cefiets. Waarna de nummer drie van dit vervaarlijke 'spel', de Belg Johan Capiot, zijn kans schoon zag op een papieren zege. Hij zou op zijn beurt door Cipollini zijn 'geflto', maar daar wilde de Franse juryvoorzitter Madelaine niets van weten. Capiot kreeg nul op het rekest en moest zich met een tweede plaats tevreden stellen. Het moge duidelijk zijn, het eerste grote sprintersfestival van dit seizoen, waarin alle grote jongens aantraden, hield de ge moederen in Wevelgem flink bezig. Verhitte discussies, ver wijtende blikken, over en weer scheldwoorden en het nauw keurig bestuderen van video banden, die tientallen keren voor- en achteruit werden ge spoeld. De beelden leverden inder daad het bewijs dat 'Abdoe' over de schreef was gegaan. Op zo'n honderd meter voor de streep trok hij Cipollini overdui delijk aan zijn koersbroek. Maarzonneklaar was ook dat Cipollini in overtreding was ge weest. De Italiaan week, toen 'Abdoe' hem dreigde voorbij te snellen, wel heel sterk van zijn lijn af. De man uit het GOS bevreesd als hij was om, net als vorig jaar in de laatste Touretappe, door de dranghek ken ruw te worden gestuit beantwoordde die achttienka raats zwieper met een hande ling die je met goed fatsoen ook in de categorie 'noodafweer' zou kunnen thuisbrengen. Monsieur Madelaine deed dat dus niet. Patrick Sercu, de vroe gere Belgische sprintkoning, daarentegen wel. Zijn mening over dit incidentrijke duel: „Wat Cipollini deed, is een typische reactie van een sprinter die aan voelt dat er iemand aan zit te komen. Dus neemt hij maatre gelen en sluit hij de deur. Ab- doe's reactie is ook symptoma tisch voor een sprinter. Hij ge bruikte zijn handjes om zichzelf te beschermen. In mijn ogen was Cipollini daarom een grote- Djamolidine Abdoesjaparov (links) gaat als eerste over de finish nadat hij Mario Cipollini (tweede van links) heeft vastgehouden. Siemerink valt af in Tokyo TOKYO/AMEUA ISLAND ANP/SIP In Tokyo heeft Richard Krajicek de derde ronde bereikt De als zesde geplaatste Hagenaar won gisteren van de Duitser Arne Thorns met 6-3, 7-6 (7-5). Rijns burger Jan Siemerink redde het niet. Hij ging onderuit tegen de Amerikaan Jim Grabb. Sieme rink won de eerste set in de tie break en moest de twee daarop volgende inleveren met 5-7, 1 6. Paul Haarhuis ontmoette Mi- chiel Schapers. De jongste van het tweetal zegevierde, zij het met moeite. Schapers won de eerste set met 6-3, daarna was de als tiende geplaatste Haar huis de betere (7-5,6-3). Brenda Schuit/ krijgt op nieuw de kans oen vedette te verslaan. De Nederiandse ont- in de ac ht&te Rnak i van het tennistoernooi in Amelia Is land da ak matt gsdaMi Steffi Graf. De nummer één van Duitsland rekende gisteren in een nerveuze partij af met haar talentvolle landgenote Silke Meier. Brenda Schuit/ won van de Argentijnse Florencia Iabat. De 1 lecmsteed.se verloor de eer ste set met 1-6. Daarna zette ze de Argentijnse onder druk. Met succes: 6-3,7-5. re boosdoener." Later meldde de jury echter dat het gooi- en smijtwerk vlak voor de streep niet van invloed was op haar 'wijze' besluit. Nee, Abdoesjaparov zou zich in het van het sprintge- weld ook al een keer hebben af gezet tegen Cipollini. Beelden daarvan waren echter niet ver toond. Cipollini wilde het uiter aard wel even bevestigen. „Toen ik uit het zadel ging om aan te zetten, trok Abdoe zo hard aan mijn broek dat ik ge woon terug moest in het zadel en opnieuw kon beginnen." En toen zijn zwieper in de discussie aan de orde kwam, wist hij ui teraard van de prins geen kwaad. 'n Echte ALNO is uit het goede hout gesneden. Arthur Ashe tijdens de persconfe rentie gisteravond in New York. FOTO» EP A De Amerikaanse oud-tennisser Arthur Ashe heeft gisteravond op een perscon ferentie in New York bekend gemaakt dat hij besmet is met het virus dat Aids veroorzaaJct. De besmetting zou hebben plaatsgevonden door een bloedtransfu sie tijdens een hartoperatie. „Ik weet sinds september 1988 dat ik Aids heb", zei Ashe. Hij zei het nieuws nu wereldkundig te maken omdat er ge ruchten over zijn toestand de ronde de den. „Het spijt mij dat ik gedwongen ben deze onthulling op dit moment te moe ten doen." Ashe (48) zei dat de besmetting werd ontdekt toen hij een hersenonderzoek onderging omdat hij de controle over zijn rechterarm kwijt was geraakt. Bij een hersenscan werd toxoplasmose ontdekt, een symptoom dat zich bij Aids kan voordoen. Daarna bevestigde bloedon derzoek dat hij seropositief was. Ashe zei zich niet ziek te voelen en goed te kunnen functioneren in zijn be zigheden. Hij vertelde dat zijn vrouw en dochter niet besmet zijn en zei zich te willen inzetten om anderen over Aids voor te lichten. Ashe onderging hartope raties in 1979 en 1983. Hu is er voor 95 procent zeker van dat nij tijdens de laatste operatie besmet werd. Ashe is de tweede prominente sportfi- guur in de VS van wie bekend is gewor den dat hij Aids heeft. De basketballer Magie Johnson liet in november weten dat hij het virus vermoedelijk door heteroseksueel contact had opgelopen. In de VS worden ongeveer 4.770 geval len van Aids, ofwel 2 procent van het to taal, toegeschreven aan bloedtransfusies. Bijna al die besmettingen vonden plaats voordat in 1985 werd begonnen met het testen van donorbloed. In zijn actieve sportcarriere vond Ashe dat zwarte Amerikaanse sportlieden hun successen moesten gebruiken om te strijden voor burgerrechten. Hij vervulde daarbij een vooraanstaande rol en hield een redevoering voor de VN-commissie voor de mensenrechten. Hij droeg er toe bij dat Zuid-Afrika in maart 1970 uit de Davis Cup werd gestoten vanwege de apartheid. In 1963 werd Ashe de eerste zwarte tennisser die de VS vertegen woordigde in het Davis Cup toernooi. In 1981 werd Ashe captain van het Ameri kaanse Davis-Cupteam. Ashe was in 1968 en 1975 de nummer 1 van de tenniswereld. In 1968, toen hij nog amateur was, versloeg hij in de fina le van de open Amerikaanse tenniskam pioenschappen de Nederlandse profes sional Tom Okker. Zijn grootste triomf vierde hij in 1975 toen hi| de schijnbaar onoverwinnelijke Jimmy Connors ver sloeg in de finale van Wimbledon. Zijn internationale tenniscarrière leek voorbij toen hij in 1977 aan een hiel ge opereerd moest worden en aLs gevolg van een oogblessure maar vier toernooi en kon spelen. Eind 1978 kwam Ashe te rug en in 1979 reikte hij tot de zevende plaats op de wereldranglijst. In juli van dat jaar. op 36-jarige leeftijd, werd Ashe getroffen door een hartaanval. In april 1980 kondigde hij aan met wedstrijdten- nis te stoppen. ALNO inbouwkeukens zijn er in heel veel verschillende uitvoeringen en mate rialen, Natuurlijk ook in hout Ambachte lijk gesneden uit hout van de bovenste plank Noq veel méér nieuws staat u te wachten bij de ALNO Select Dealer. Wereldklasse die u toekomt LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521-19119.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25