Cultuur Kunst Geschiedenis Pieterskerk te boek Paviljoen in Sevilla 'smakeloos' Werk van Tuerling is veelbelovend Gedurfde constructie Workshop 'swing jazz' in het LVC DONDERDAG 9 APRIL 1992 21 Angst Q In 'Guilty by Suspi- Z J don' raakt een film regisseur, nadat hij door de FBI is ondervraagd, volle dig in de ban van de angst Koude Oorlog a In marathonboek van Hans van Wis sen en Volker Kluge wordt de Koude Oorlog nog eens dunnetjes overge daan REDACTIE CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK (CHEF) SASKIA STOELINGA Delle Vigne wijzigt programma leiden» De Argentijnse pianist Aquiles Delle Vigne brengt mor gen in de Stadsgehoorzaal een ander programma dan aanvanke lijk de bedoeling was. In plaats van de 'Schilderijententoonstel ling' van Moussorgski, speelt Delle Vigne drie mazurka's en een scherzo van Chopin en de Appassionata-sonate van Van Beetho ven. De aangekondigde grote fantasie in C van Schumann blijft wèl op het programma. Made in Leiden 2 leiden 'Composers in residence'. Zo heet het concert dat op 11 april om 20.15 uur wordt gehouden in De Waag in Leiden. Dit concert is het tweede deel van de concertserie Made in Leiden'. Uitgevoerd worden composities van buitenlandse componisten die op verzoek van de Leidse componist Burckhardt Söll gedu rende een aantal zomers in Leiden hebben gewerkt. Het gaat hier om composities waarvoor de stad Leiden de inspiratie heeft aangedragen. Een selectie zal worden gebracht door sopraan Djoke Winkler Prins en het ensemble Entente Musicale. Matthaus Passion in Leiden leiden Ook dit jaar brengt Bachkoor Holland weer de Matthaus Passion van Bach in de Leidse Pieterskerk. De uitvoeringen heb ben plaats op donderdag 16 april (19.30 uur) en vrijdag 17 april (11.30 uur eerste gedeelte, 14.30 uur tweede gedeelte). Mede werking verlenen onder anderen sopraan Maria Zedelius, de alt Ulla Groenewold en de tenoren Peter Bartels en Kurt Equiluz. Het Haags Matrozenkoor en het Amsterdams Kamerorkest zor gen voor verdere muzikale ondersteuning. Paco Pena in Den Haag den haag Gitarist Paco Pena komt op maandag 27 april met zijn flamencogezelschap in de Anton Philipszaal in Den Haag. Paco Pena en zijn gezelschap spelen 'Flamenco Puro'. De maestro 'wordt bijgestaan door dansers, zangeressen, gitaristen en zan gers. Toegangskaarten voor het spektakel kunnen worden ver kregen bij het Uitbureau van K&O aan de Oude Vest 45 te Lei den, tel. 141141. Oude toneelspelen te boek den haag 's Werelds grootste toneelspelenverzameling uit de Rederijkerstijd is binpenkort toegankelijk voor een groot pu bliek. Volgende week brengt de Haarlemse Broederschap van de Rhetorijkamer De Pellicanisten het eerste deel uit van een serie oude toneelspelen, omgezet in moderne lettertekens. recensie maarten baanders. 'De Reis' door RAZ Gezien 8/4, LAK-the- ater Leiden. Choreograaf Hans Tuerlings is bezig een geheel eigen plaats te veroveren in de Nederlandse dans. Zijn werk onderscheidt zich niet zozeer door een eigen bewegingsstijl, als wel door het uitgebreide gebruik van ver schillende theatermiddelen waarin de dans een belangrijke, maar niet alles overheersende plaats inneemt. In zijn nieuwste voorstelling 'De Reis' is het aan deel van mime, zang, film en veel attributen groter dan in zijn eerdere produkties. 'De Reis' is gebaseerd op de roman 'Reis naar het einde van de nacht' van Céline en heeft oorlog als thema. Opvallend is dat de mime een heel eigen functie. De dans drukt uit wat mensen in oorlogstijd onder gaan. De bewegingen zijn hef tig, zwaar en in andere passages teder, verdrietig. In een drama tisch duet ontmoet een soldaat zijn vrouw; er is een zoeken naar intimiteit in allerlei geba ren, maar uiteindelijk blijkt dat de oorlog, die iedereen mee sleurt in hetzelfde lot, de echte, tedere emoties verwoest. In een andere scène geven de dansers militaire discipline weer, en la ten zien hoe belachelijk en waanzinnig gedrilde bewegin gen zijn, wanneer ze tot in het absurde worden doorgevoerd. Het mime-aahdeel geeft een Over vorstverlet en lijklucht Onderaannemers en vorstverlet zijn begrippen die al eeuwen geleden bestonden. Men kan erover lezen in 'De Pieterskerk in Leiden'. Deze uitgave over de middeleeuw se bouwgeschiedenis van dit monument vormt het zesde deel in de Leidse Historische Reeks, een uitgave van de Stichting Matrijs in samenwerking met de Vereniging Oud-Leiden. resse guldens dairvoir'. Dat hij soms drie jaar achterstallig loon te goed had, komt, omdat hij niet permanent op het bouw- Alleen als de onderbouwmeesters - on deraannemers dus - er niet uit kwamen, werd zijn hulp inge roepen. Dan kwam hij uit Kam pen naar Leiden en hield een week of drie een oogje in het leiden annemiek Het boekje werd gistermiddag in de Pieterskerk officieel gepre senteerd. Auteur is de kunsthis- werk aanwezig torica Bianca van den Berg, die met deze uitgave de huidige stand van het onderzoek naar dit eeuwenoude gebouw wil afronden om tegelijkertijd een voorzet te geven voor verder onderzoek. De oudste bekende bron met betrekking tot een kerk op de huidige plaats is een aanteke- In 1512 ontsnapte het kerk volk aan een ramp. In de nacht van 4 op 5 maart, een week na- ning in het memorieboek van dat tijdens de eerste misviering rond 1500 van de Pieterskerk. Daarin staat opgetekend dat de kerk, toen nog kapel, op 11 sep tember 1121 door bisschop Go- debald, onder patronaat van de Petrus en Paulus, werd gewijd. de winter al stenen gevallen en paniek was uitge broken onder de kerkgangers, stortte de ongeveer 100 meter hoge toren in. Het orgel bleef hangen aan de torenstomp. Het hier bedoelde kerkgebouw Omdat bij deze ramp niemand betrof een kapel die waarschijn- werd gedood of gewond, be- lijk bij het grafelijk hof hoorde. De geschiedenis verhaalt verder van de vele verbouwingen in la ter eeuwen, die de Pieterskerk uiteindelijk maakten tot het la tere monumentale gebouw. Bouwmeester Rutger van Kampen die in de veertiende eeuw met de uitbouw van de kerk werd belast, zo valt te le zen, kreeg jaarlijks 'cledere van acht ellen lakens of achte Ghel- sloot het stadsbestuur uit dank hiervoor tot een processie met het Heilig Sacrament. Herbouw van de toren was een te dure zaak, omdat de stad inmiddels bankroet was. De ambachtslieden die door de eeuwen heen betrokken wa ren bij de bouw van de Pieters kerk, werden niet alleen voor dit karwei ingehuurd. Zij werkten ook aan andere bouwerken en in de winter hadden zij vorst verlet. Dan werd het werk afge dekt met zoden en mest om schade door vorst te voorko- De Pieterskerk kent ook som bere tijden: de Beeldenstorm hield ook hier huis en ontdeed de kerk van al haar schatten. Voortaan zou het een sober Godshuis zijn. Al wisten de no tabelen en andere vooraan staande Leidenaars (professo ren) wel weg met verfraafingen in de vorm van grafzerken en dergelijke. Aan dat begraven in de kerk kwam mede een einde door de pestepidemieën in de zeven tiende eeuw. In de achttiende eeuw maakte men hiertegen steeds meer bezwaar, met name om hygiënische redenen. Maar ook de vele verzakkingen die optraden door het steeds open breken van de kerkvloeren wa ren een bron van ergernis. „Bij het openen van grafkelders kwam bovendien niet zelden zo'n afschuwelijke lijklucht naar boven dat een of meer omstan ders flauwvielen." In 1827 werd het begraven in de kerk bij ko ninklijk besluit verboden. 'De Pieterskerk in Leiden' ver haalt verder van de band met de universiteit, de bezienswaar digheden in de kerk en biedt een inventarisatie van grafste nen (422 in getal) en epitafen. 'De Pieterskerk in Leiden' door Bianca van den berg; uitgege ven bij Matrijs, utrecht; f 24,95. De eeuwenlange wordingsgeschiedenis v Bianca van den Berg. i de Pieterskerk staat n afstandelijk, symbolisch com mentaar. Mime-kunstenares Audrey Helwes is de personifi catie van de Overwinning en de bariton-zanger Egidius Pluy- men, die haar begeleidt, is een dikke man in streepjespak. Veel van de symbolen die in deze voorstelling gebruikt worden zijn clichés: ordetekenen, hel men, een varkenskop, wijn, de praal van het gewaad waarin de Overwinning, krullerige schilde rijlijsten, meisjes als verlokken de belofte. Maar de kracht van de voorstelling is dat deze sym bolen geen moment een versle ten indruk maken. Oorlog is een oud verhaal en de choreograaf vertelt het nog eens, op zijn ei gen manier. Hans Tuerlings heeft zich la ten inspireren door Céline. Veel van wat in de voorstelling te zien is, doet denken aan de woeste taferelen van de Eerste Wereldoorlog, zoals die in het begin van 'Reis naar het einde van de nacht' zijn beschreven: rauwheid, vertwijfeling en ook hypocrisie, protest tegen mis plaatste trots. Minder terug te vinden is Célines schrijfstijl, het ritme waarmee zijn verhaal voortdreunt en de korte zinnen waarmee hij de lezer bombar deert. Tuerlings is van plan nog en kele vervolgprodukties, even eens door Céline geïnspireerd, te maken. Dit eerste deel, met zijn interessante combinatie van gedrevenheid en heldere beelden, is in elk geval veelbelo vend. Helmert Woudenberg maakt v recensie conny van der zande 'Spelers' door RO theater, geschreven door Ger Thijs naar DostojevsL-i, met Hel mert Woudenberg Antoinette Jelgersma en Loes Wouterson, regie Peter de Baan, Makkelijk toegankelijk kun je het stuk 'Spelers' van Ger Thijs niet noemen. In dit toneelstuk worden twee verhalen verteld. Het eerste verhaal is dat van de schrijver Dostojevski die een ro man moet schrijven om het geld dat hij van zijn uitgever ge leend heeft terug te betalen. Het boek moet binnen een maand af zijn, anders moet hij een geldboete betalen en raakt hij de rechten over zijn toekomsti ge werken kwijt. Om zo snel mogelijk te kunnen werken neemt hij de stenografe Anna in dienst. Zij blijkt een inspireren de persoonlijkheid te zijn en Dostojevski wordt verliefd op haar. Het tweede verhaaltje betreft het onderwerp van de roman die een sterk autobiografisch karakter draagt.' De schrijver is ooit smoorverliefd geweest op de schrijfster Polina die hem ge nadeloos in de steek liet en hem een gokverslaving bezorgde. Als de schrijver met Anna aan het boek werkt zien we Polina als romanfiguur door de kamer zweven. Hier lopen fictie en werkelijkheid door elkaar. Dit is een van de hoofdmotieven in het stuk. Andere belangrijke motieven zijn de twee liefdesrc laties en het schrijfproces. Voor de toeschouwer is het dus op letten geblazen en dat is lang niet altijd even makkelijk. Zeker de gedeelten waarin Dostojevski en Polina contact met elkaar hebben zijn vaak vervelend. Dat komt vooral omdat je in Polina met geen mogelijkheid een femme fatale kunt zien. Zij is eerder een neurotisch typje van wie je je maar moeilijk voor kunt stellen dat zij de grote lief de van de schrijver is geweest. Ook de vele sterk verhalende monologen zijn niet in staat de aandacht vast te houden. Vreemd genoeg zijn juist die gedeelten spannend waarin de schrijver en de stenografe met elkaar praten en werken aan de roman, zonder dat Polina op het toneel is. Je voelt gewoon dat er wat in de lucht hangt. Helmert Woudenberg maakt van Dostojevski een prachtige eigenwijze en agressieve oude man. Zijn woedeuitbarstingen getuigen van een energie die het aanvaardbaar maken dat hij nog op een jong meisje verliefd kan worden. Het mag dan een moeilijk stuk zijn, waarin zeker ook slaapverwekkende momenten aanwezig zijn, toch blijft de ge durfde constructie een knappe prestatie. En wie in slaap mocht zijn gevallen is zeker aan het eind even wakker geworden op het moment dat Dostojevski Anna ten huwelijk vroeg. Dat was namelijk een van de verte - derendste stukjes toneel van het afgelopen seizoen. Voor de twaalfde maal zal op zaterdag 25 en zondag 26 april het landelijk gerichte Swing jazzworkshopfestival plaats hebben in het LVC in Leiden. Geboden wordt een kleurrijk aanbod van diverse jazzstijlen en geïmproviseerde muziek. Het 'Riciotti Ensemble', onder leiding van Leon Berendse, zal samen met 'Jazzworkshop Haarlem' op 25 april het festival openen. Ijs en weder dienende ge beurt dat met een buitencon- cert is het slecht weer. den wordt het concert binnen ge houden. Vervolgens zullen ver schillende wonishops, leeror- kesten en groepen uit Neder land laten horen waarmee ze zich bezighouden. Te beluiste ren zijn onder meer het 'Beatrix Sextet', 'De doorbraak', de Itali aanse rietblazer Daniele d'Agaro en drummer Martin van Duynhoven met het Per cussie Ensemble. De volgende dag. zondag 26 april om 16jO0 uur, is n WWilW- om een dwarsdoorsnede van het Nederlandse workshop- aanbod te beluisteren. 'Strictly Ear', de band van de saxofonist 11 i ans, ad hot IMvbI mot een concert besluiten. Op beide dagen is er vanaf 21.00 een film programma met bijzondere, historische jazzfragmenlen. utrecht gpp "De inrichting van het Neder lands paviljoen in Sevilla staat in schril contrast met de kwali teit van het gebouw. Potsierlijke aanpassingen van oorspromce- lijke ideeën aan een traditioneel Holland-imago en levensge vaarlijke constructies om ge luidsapparatuur en fotoborden op te hangen maken de presen tatie schrikwekkend." Moshé Zwarts windt er geen doekjes om. Hij is samen met zijn partner Rein lansma en T &T Design ontwerper van het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling in het Spaanse Sevilla. De Abcoudese ontwerpers van het gebouw wij zen iedere verantwoordelijkheid voor de inrichting af. Zwarts: "Het meest frustrerende is nog, dat er niemand te vinden is die deze verantwoordelijkheid wél op zich wil nemen." Het marketingbureau Reco, dat de inzending van paviljoen en inrichting heeft verzorgd, heeft er mee te maken. Maar ook de rijksoverheid en het be drijfsleven, die samen het be stuur van de verantwoordelijke stichting vormen. 'Toen we zelf in Sevilla waren, hebben we po gingen gedaan om iemand te spreken te krijgen. Maar ieder een verwees naar een ander. Wat ons betreft moet bij een volgende gelegenheid de over heid weer alleen verantwoorde lijk zijn in plaats van een joint- venture van overheid en be drijfsleven: de ervaringen met de wereldtentoonstellingen in Brussel en Osaka waren prima." Zwarts benadrukt dat de uit voering van het gebouw zelf ge heel volgens de ideeën van de ontwerpers is geschied: „Muiti Vastgoed heeft met een beperkt budget een uitstekende presta tie geleverd. Daar staan we vier kant achter." In het ontwerp van T&T Design en architectenbureau Zwarts en lansma uit Abcoude zijn voorstellen verwerkt voor accenten in de inrichting. Zo hadden de architecten een ei gentijdse windmolen gepland en een loopband voor de snelle bezoekers. De windmolen is, al dus Zwarts, nu een 'reusachtig lelijk model van een Hollandse windmolen in meccano-onder delen uit multiplex' en de 'rol band voert door een timnel, waar de bezoekers gemakkelijk hun hoofd stoten aan de onvak kundig opgehangen tv-monito- ren'. Henri Remmers van het bureau Reco laat vanuit Sevilla weten de reactie van Zwarts op z'n zachtst gezegd voorbarig te vinden: .Als je hem een huis laat bouwen, wil hij ook bepa len welk bankstel er in komt en welk schilderij." Volgens direc teur Remmers slaat de kritiek nergens op. „Ik heb inmiddels een fax van Zwarts gekregen, waarin hij zegt dat zijn opmer kingen door de media verkeerd zijn weergegeven. Maar voor mij is het genoeg. Ik wil niets meer met hem en lansma te maken hebben. Zij krijgen ook geen uitnodiging voor de ope nine van het paviljoen op 20 april.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21