'Alleen goedkope huizen bouwen' Dorpsbus na eerste jaar groot succes 'Ontwikkelingshulp is taak voor gemeenten' Regio Leiden VVV Leiden bereid tot samenwerking Verbouwing kinderdagverblijf Winnie de Poe weer uitgesteld Leiderdorp houdt dit jaar geld over DONDERDAG 9 APRIL 1992 19 Onenigheid tussen woningstichting en gemeente Wannond Alleen nog maar huizen bouwen voor mensen met een smalle beurs, en dan het liefst nog voor de Warmonders zelf. Dat is de simpele wens van J. van Mameren, de voorzitter van de Warmondse woningstichting Warmun- da. Zijn visie over het aantal goedkope en dure huizen dat de komende jaren in het dorp moet worden ge bouwd, wijkt belangrijk af van het standpunt van het plaatselijke gemeentebestuur. Paas-bloemstukjes voorschoten In activiteitencentrum De Boschbloem in Voor schoten kunnen op maandagavond 13 april en dinsdagmiddag 14 april paas-bloemstukjes worden gemaakt. Dit gebeurt onder het toeziend oog van Joke de Ridder. In verband met de aan schaf van materialen wordt men verzocht zich bijtijds aan te melden. Tel: 071-615483. Straathof start sponsorloop zoeterwoudeJeroen Straathof, wereldkampioen schaatsen ju nioren, lost op dinsdag 14 april het startschot van de jaarlijkse sponsorloop van de jeugdcommissie van SJZ in Zoeterwoude. Straathof voetbalde enkele jaren geleden ook voor SJZ. Voor de sponsorloop is in sportpark Haasbroek een parkoers uitgezet van 500 meter voor de E- en F-jeugd en een parkoers van 1000 meter voor de D-jeugd. De meeste leden hebben al een groot aantal sponsors gevonden om hun prestaties 'geldelijk te belo nen'. De deelnemers aan de loop hebben maximaal anderhalf uur de tijd om zoveel mogelijk ronden af te leggen. De op brengst van de sponsorloop is voor het jeugdwerk binnen de SJZ. Inzamelactie voor Pools tehuis leiderdorp Het Leiderdorpse Komitee Tuberculosebestrijding in Polen organiseert komende zaterdag een inzamelactie voor een jonganstehuis in Owinska. Om de leefsituatie in het tehuis waar 135 kinderen in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar ver blijven te verbeteren wil het comité graag allerlei schoon maakmiddelen ontvangen, evenals verf, kwasten en rollers om de verveloze kamers op te knappen. Ook zijn allerlei spelletjes welkom. De artikelen kunnen van 10.00 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur worden afgegeven in de Bemardusschool aan het Kooikerspad 2 en bij J. Tieken aan de Resedastraat 56 in Lei derdorp. De spullen worden, samen met 1000 kg levensmidde len, op 24 april naar Polen gebracht. RfDACTlE D'CK VAN DtR PLAS (chff M9 Of GRAAff UCSKTH BUlT'NX ASTRID VAN DEN BERG WllfRED SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE 071 -161419 De dure villa's in Warmond zijn onbetaalbaar voor de Warmonders zelf. foto hielco kuipers leiden/warmond De VW in Leiden is bereid tot samenwerking met het kleine VW-kantoortje in Warmond. De Leidse directeur C. Hugens wil bepaalde onderdelen van zijn dienstverlening, bijvoor beeld zijn computergegevens, ook aan Warmond beschikbaar stellen. ,,We doen dat graag, bo vendien ligt Warmond voor ons naast de deur." De Warmondse VW moet met een groter kantoor gaan sa menwerken omdat het niet over alle benodigde faciliteiten be- voorschoten astrid van den berg Door de lekkende dieselpomp in een garagebox van een be drijf aan de Beetslaan in Voor schoten is mogelijk ook het grondwater vervuild. Deze week is inmiddels 35 kubieke meter grond onder de garage afgegra ven. In de hoek van de garage waar de hemelwaterafvoer in het riool uitkomt, is de vervui ling het grootst. De situatie is nog verergerd door een lek in het riool. Deze week is een peil buis geplaatst om te bekijken of ook het grondwater doorde dieselolie is aangetast. De resul- oegstgeest wilfred simons Het project Dorpsbus van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO), dat in 1991 begon, is een groot succes. In het eerste jaar werden 6893 mensen vervoerd en voor dit jaar wordt een forse groei ver wacht. Eén en ander blijkt uit het jaarverslag van de SWOO over 1991. De bus vervoert niet alleen ouderen, maar brengt tussen 11.30 en 13.30 uur ook maaltij den van het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest naar het Dienstencentrum aan de Lijt- weg. Op die uren is de bus dus niet beschikbaar voor het ver voer van ouderen. „We kunnen wel een tweede bus gebruiken", zo zegt de secretaris van de SWOO, M.E. van Ovost-Brussel. Indien 55-plussers van de dorpsbus gebruik willen maken, moeten zij een dag van te voren naar het Dienstencentrum bel len en meedelen op welk tijd stip zij meegenomen willen worden. Een coördinatrice maakt dan een 'routing', op ba sis waarvan de chauffeurs rij den. De dorpsbus, die wordt ge- leased van de NZH, rijdt door het hele dorp en doet ook het station in Leiden, het AZL en het Diaconessenziekenhuis aan. Na 17.00 uur wordt er niet meer gereden. Het project draaide het eerste jaar nog niet kostendekkend, maar dit kon volgens Van Ovost-Brussel ook niet worden verwacht. „We maken nu nog gebruik van een subsidie van de gemeente, maar het is wel de bedoeling dat de bus zichzelf gaat bedruipen", zegt zij. Wie met de bus mee wil, kan een tien-strippenkaart kopen voor 17,50 gulden, maar wie er slechts neel zelden gebruik van schikt. Als Warmond die sa menwerking weigert zal het kantoortje door het overkoepe lende orgaan ANW worden ge sloten. De ANW is, met instem ming van de meeste VWS, be zig met een reorganisatie. Doel daarvan is de klanten óók in kleine kantoren goed van dienst te zijn. „De grote VW kan de kleine re kantoren aanvullen", aldus Hugens. „Wij willen best bij stand aan Warmond verlenen. We moetennog met elkaar overleggen in provinciaal ver band hoe we dat aanpakken." taten worden volgende week verwacht. Het defect aan de dieselpomp werd aan het eind van vorige week ontdekt na klachten van bewoners van bejaardenhuis Forescate over stankoverlast via het riool. Toen bleek dat de stank werd veroorzaakt door de lekkende pomp, nam de eige naar van de tank een bedrijf in de arm dat de grond onder de garage verwijderde. Vóór de ga rage is de grond waarschijnlijk ook vervuild. Hier liggen korte rioolbuizen met schuifverbin- dingen, waardoor veel vervuild water kon doorlekken. De Dorpsbus in Oegstgeest was het populariteit. maakt, kan ook voor twee gul den een los kaartje kopen. De bestuurders van de bus, allen vrijwilligers, zijn zelf ook 55-plussers. De animo ervoor was groot, ondanks het feit dat de chauffeurs-in-spe een exa men moesten afleggen om er mee te mogen rijden. „We heb ben nu zelfs twee dames die de bus besturen", meldt Van Ovost trots. warmond caroline van overbeeke Het college van burgemeester en wethouders erkent dat er goedkope woningen moeten worden neergezet, maar vindt tegelijkertijd dat het om de bouw van een aantal dure hui zen toch ook niet heen kan. Van Mameren gaat uit van de stel ling dat in de nieuwbouwwijk Endepoel III alleen maar betaal bare sociale sector-woningen voor de dorpelingen zelf moe ten komen. De verdeling die de gemeente nu heeft gemaakt voor Ende poel III bestaat uit een derde deel vrije-sectorwoningen, een derde 'sociale' huurwoningen en een derde 'sociale' koopwo ningen van de in totaal onge veer 89 te bouwen huizen. Van Mameren vindt dat de gemeen te eigenlijk helemaal geen vrije sector-woningen moet bouwen in Endepoel III omdat al elders in het dorp, onder meer op het KPM-terrein, 46 vrije sectorwo ningen verrijzen. „Het is dan lo gisch om juist minder dure hui zen neer te zetten in Endepoel. Maar de gemeente houdt toch vast aan de plannen voor de bouw van die dure woningen." De onenigheid tussen Van Mameren en het gemeentebe- leiderdorp uesbeth buitink De verbouwing van het kinder dagverblijf Winnie de Poe is op nieuw uitgesteld. De jaarreke ning over 1990 van de stichting Kinderdagverblijf Leiderdorp (SKL) vertoont een tekort van 77.000 gulden. Burgemeester en wethouders willen eerst weten wat het tekort over vorig jaar is, voor wordt besloten tot de uit breiding. De uitbreiding stond gister avond wel op de agenda van de raadscommissie welzijn, maar werd na ontvangst van de jaar rekening op het laatste moment De SWOO beheert ook een alarmeringssysteem, waarmee ouderen in geval van nood hulp kunnen inroepen. In 1991 werd hiervan, zo blijkt uit het jaarver slag, 259 keer gebruik gemaakt, maar in 229 gevallen ging het om loos alarm. Volgens de se cretaris van de stichting is hier niets aan te doen: „De betrok kenen dragen -^naraatje om de hals. Als hei i stuur kwam naar buiten bij de presentatie van een onderzoek van de Nationale Woningraad (NWR)j In opdracht van de ge meente én Woningstichting Warmunda berekende deze or ganisatie dat Warmond de ko mende jaren 325 huizen tekort komt, vooral eensgezinswonin gen. De vraag naar woningen blijkt bovendien veel groter dan blijkt uit het aantal woningzoe kenden dat staat ingeschreven. De koophuizen 57 procent van het totaal zijn verder re latief duur in Warmond: 42 pro cent van de huizen heeft een verkoopprijs van boven de 250.000 gulden. Van Mameren verwijt de ge meente te veel aan geld te den ken. „De projectontwikkelaar Eurowoningen is alleen geïn teresseerd als hij dure huizen kan bouwen. De gemeente komt daaraan tegemoet." Van Mameren wijst in dit verband op de vrije sectorkavels in En depoel die eerst aan de Warm onders zelf waren beloofd voor een redelijke prijs maximaal één ton en uiteindelijk toch zijn bestemd voor dure vrije- sector huizen. Het Warmondse college weerspreekt de kritiek van Van Mameren. Volgens wethouder geschrapt. „Wanneer het tekort structureel blijkt te zijn, moeten we eerst onderzoek plegen naar de oorzaak", verklaarde wet houder C. Kemer. De jaarreke ning over 1990 vertoont wel de rode cijfers, maar geeft geen verklaring. Voorlopig is nog on duidelijk wat het grote tekort heeft veroorzaakt. De uitbreidingsplannen voor Winnie de Poe zijn al verschil lende keren eerder aan de orde geweest, maar waren steeds te duur. Een inteme verbouwing moest de oplossing bieden. Het aantal kindplaatsen kon zo wor den uitgebreid'van 29 naar 38. genaan slaat of valt, wordt een knopje ingedrukt waardoor in bejaardencentrum Hofwijck alarm wordt geslagen. Een op lossing zou zijn dat het knopje minder gemakkelijk is in te drukken, maar dan wordt het voor de mensen weer moeilijker om alarm te slaan. Een echte oplossing is voorlopig düs nog niet voornanden." In de gevallen waarbij het van volkshuisvesting J. Wasse naar denkt de gemeente juist wél aan de inwoners met een smalle beurs. „Het tegendeel van wat Van Mameren beweert, is waar. Het is aan dit college van burgemeester en wethou ders te danken dat er sowieso nog goedkope huizen in Ende- Een aantal andere knelpunten waarmee de SKL al jaren kamp te, konden meteen worden op gelost. De SKL had de jaarrekening over 1990 opnieuw laten opstel len, omdat de stichting dacht dat het oorspronkelijk geraam de tekort van 54.000 gulden niet klopte. „Dat klopte inderdaad niet", merkte Kemer gister avond wat cynisch op. „Het is veel hoger en dat is een ernstige zaak. Voor de SKL betekent dit uitstel, maar opschorten wil niet zeggen dat we de verbou- vfring helemaal niet meer voor elkaar krijgen." alarm goed werkte, ging het vooral om mensen die uit hun bed waren gevallen en niet meer op eigen kracht op kon den staan. Ook werd in een aantal gevallen alarm geslagen omdat de betrokkenen meen den dat er in hun huis werd in gebroken. poel III worden neergezet. Het hele terrein was namelijk in handen van Eurowoningen. Uiteindelijk hebben we toch nog een deel in bezit gekregen door te onderhandelen met het kassenbedrijf Wamero. En daar aan is te danken dat er nu tóch goedkope huizen komen: wij Vrije tijd Vormgeving Sociaal cultureel centrum Sjel- ter in Leiderdorp begint op 28 april een cursus vormgeving voor meisjes van 14 tot 18 jaar. Sieraden van metaal maken, T- shirts verven en posters maken staan onder meer op het pro gramma. De cursus wordt afge sloten met een excursie naar Schoonhoven, waar een edel- smit wordt bezocht. Er is op de cursus ook informatiemateriaal aanwezig over opleidingen in deze richtingen. Opgeven voor 17 april bij Sjelter: 071-893135. Paasvakantie Tijdens de paasvakantie organi seert Sjelter in Leiderdorp op 15, 17, 22 en 23 april activiteiten voor kinderen. Het thema is dromen. Op woensdag 15 april van 13.30 tot 16.30 uur voor vier- tot twaalfjarigen wordt er toneel gespeeld over dagdro men en worden er droomspelle tjes gedaan. Vrijdag 17 april van 9 tot 12 uur is er een paasont- bijt, gevolgd door een 'levend ganzebord' door de wijk met di verse paasopdrachten. WARMOND KAREN TANGEL ,Als ik minister van ontwikke lingssamenwerking was. zou ik mijn collega Dales van Binnen landse Zaken laten verklaren dat ontwikkelingshulp echt een gemeentelijke zaak is. Door dicht bij de burger te werken, wek je pas echt de interesse op. Op deze manier krijgen de in woners een veel beter inzicht in de problematiek die in arme landen speelt." Met deze woorden richtte burgemeester L Dalhuisen-Po- lano van de gemeente Benne- broek zich gisteravond tot mi nister J. Pronk tijdens de viering van het tienjarig bestaan van de Stichting Ontwikkelingssamen werking Warmond. Als oud- wethouder van deze gemeente was Dalhuisen destijds nauw betrokken bij de totstandko ming van de stichting. Pronk achtte de oproep aan Dales echter niet nodig. "Ont wikkelingssamenwerking moet van onderaf komen en niet van hoger hand worden opgelegd", meende hij. Pronk zette gister hebben juist onze nek uitgesto ken." De wethouder zegt niet blij te zijn met de dure huizen op het KPM-terrein. „Dat is dan ook een erfenis van het vorige ge meentebestuur." Over de vrije- sector woningen die toch op Endepoel verrijzen, zegt hij: avond nog eens de uitgangs punten van zijn beleid uiteen en benadrukte verder dat ont wikkelingssamenwerking nu ei genlijk nog belangrijker is dan 40 jaar geloden, omdat de we reld sterk veranderd is. Hij ver wees onder meer naar de veran deringen die zich in het Oost blok hebben voorgedaan. De minister wees ook op het belang van ontwikkelingssa menwerking voor de Westerse wereld. „We kunnen nog veel van Derde-Wereldlanden leren. Onze obsessie voor materie en techniek is zeer riskant. De nor men, waarden en tradities van landen in de Derde Wereld zijn van groot belang voor ons. Wc kunnen ze gebruiken voor de opbouw van onze eigen toe komst". aldus minister Pronk. Herinneringen De Warmonders hebben de af gelopen tien jaar in elk geval hun sporen verdiend op het ge bied van ontwikkifingvsamen werking. Sinds de oprichting van de stichting worden allerlei projecten in Burkina Faso (het „Goedkoop bouwen is leuk, maar je moet wel reèel blijven. We leggen op Endepoel III uit eindelijk toen nog een ton toe. Bovendien, wil je een mooie en levendige wijk maken, dan moet je volgens mij ook dure huizen bouwen." voormalige Opper Volta) in Afri ka gesteund. J. Timmermann, voorzitter van de Warmondse stichting, herinnerde nog eens aan het allereerste project voor Burkina Faso: de bouw van een aantal dierenverblijven, zoals kippenhokken en een varkens stal. en de aanleg van een schooltuin. Volgens een Afri kaans idee moest er naast scho ling ook ruimte zijn om te leren omgaan met dieren en het ver bouwen van gewassen. Later werden drie klaslokalen neerge zet, werd er geld gegevrn voor de aanleg van elektriciteit en in november '91 werd een com pleet nieuwe school in gebruik genomen. Timmermann benadrukte dat lirl iiihilcum van dr mi< htmg alleen mogelijk was dank zij dr hulp van de vele vrijwilligers en medewerkers die zich ieder jaar inzetten bij de collecte, de pres tatieloop en de wcrrltfwinkd „Dank zij de inzet van de War monders hebben de kinderen in Burkina Faso meer perspectief gekregen voor hun verdere le ven", aki us voorzitter Timmer marm Grondwater mogelijk aangetast Ontwikkelingssamenwerking Wannond viert 10-jarig bestaan B en W noemen overschot betrekkelijk leiderdorp uesbeth b De gemeente Leiderdorp ver wacht dit jaar een overschot van 74.600 gulden. Dat blijkt uit de voorjaarsnota, die deze week in de commissies wordt gesproken. Bij de begrotings behandeling voor 1992 werd nog een tekort van 1,2 miljoen verwacht. Burgemeester en wethou ders noemen het overschot zelf echter 'betrekkelijk'. „In de nota zijn de kosten van een bodemonderzoek in de Kleine Zandput en de rijksbezuini ging op het onderwijs nog niet opgenomen." Ook de kosten van de zogenaamde kwali teitsverbetering van het amb telijk apparaat staan niet in de nota vermeldt. De* reorganisa ties van het werk in het ge meentehuis kost 244.000 gul den. Het meerjarenperspectief van de gemeente blijft een ne- f;atief saldo vertonen. Het col- ege verwacht in 1993 een te kort van ruim een miljoen gul den, dat een jaar later moet af nemen naar bijna 700.000 en in 1995 naar bijna 500.000 gul- Het overschot in dit iaar wordt vooral veroorzaakt cl oor een toename van de algemene uitkering die de gemeente van het rijk ontvangt, door een versnelde bouw in de nieuw bouwwijk Buitenhof en door hogere opbrengsten uit de on roerend- goedbelasting.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19