Tilspecialisten in Diaconessenhuis 'Hou Orions tot 2010 in de lucht' Treinenloop in Leiden normaal U bent uw eigen binnenhuis architect. Ministers slaan eerste paal politiekantoor hülsta E! Regio 'Bij enquêtes meer bevoegdheden' DONDERDAG 9 APRIL 1992 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (CHEF) MONICA WESSELINC N WESTERLAKEN Primeur voor Leids ziekenhuis Het Diaconessenhuis in Leiden is het eerste ziekenhuis in Nederland dat verpleegkundigen heeft opgeleid tot til- specialist. Het ziekenhuis hoopt op die manier de rug klachten bij verpleegkundigen terug te dringen. Tien ver pleegkundigen mogen zich inmiddels specialist noemen. >4 WESTERLAKEN Het tillen van patiënten bezorgt veel verpleegkundigen rug klachten. Het Diaconessenhuis neemt zijn personeel daartegen in bescherming. Vrouwen mo gen voortaan niet meer dan twintig kilo tillen en hun man nelijke collega's 25 kilo. Omdat patiënten over het algemeen genomen zwaarder wegen, heeft het Diaconessenhuis liften aangeschaft waarmee patiënten uit bed of uit een stoel kunnen worden getild. Hooft' Valk heeft het voortouw geno men tot het opleiden van tilspe cialisten. In het Diaconessen huis, zegt hij, is het ziektever zuim als gevolg van rugklachten iets minder dan zes procent, landelijk ligt dat cijfer boven de acht procent. De rug van een verpleegkundige wordt constant belast. Vorig jaar deed het zieken huis onderzoek naar het voor komen van rugklachten. Dat heeft ertoe geleid dat er vier til- liften werden aangeschaft. Valk: ..Het zijn apparaten waarmee de patiënt comfortabel kan worden getild terwijl de rug van de verpleegkundige niet wordt belast. Vroeger gebeurde dat wel. Toen moest de verpleeg kundige met lichaamskracht de patiënt verplaatsen. Maar we hebben een nieuw tilbeleid. Het ziet ernaar uit dat dit zelfs in een protocol wordt vastgelegd." Gedrag En dat betekent dat de ver pleegkundigen zich daaraan hebben te houden. „Dat houdt wel in dat het gedrag van de verpleegkundige moet verande ren", zegt Valk. „Nee, dat zal niet gemakkelijk zijn. De tien tilspecialisten moeten hun col lega's ervan doordringen dat ze de liften gebruiken en geen li chaamskracht. Deze mensen zijn enthousiast en gemoti veerd. Van hen nemen de ande ren aan dat het anders moet." Nel Hordijk, een van de tien specialisten, vertelt dat ze niet de hele dag met 'tillen' bezig is. „Ik werk gewoon op de afdeling als verpleegster en tilspecialist. M'n collega's vertel ik dat ze het apparaat moeten gebruiken en hoe het werkt. Je bent eigenlijk bezig met heropvoeden. Kijk, de werkgever heeft verplichtingen tegenover jou, maar jij hebt dat ook tegenover hem. Dus moet je voorkomen dat rugklachten tot ziekteverzuim leiden. De lift is daartoe een middel." Nel Hordijk verplaatst een patiënt met de tillift. foto jan holvast Leidse hoogleraar en voormalig generaal maakt zich sterk voor Valkenburg 'Lente en centen LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Dikke drommen mensen, volgepakte perrons, uitpuilende trei nen en af en toe een stem die door de ether schalt om te melden dat een trein is vertraagd. Dat was vanmorgen vroeg het ver trouwde beeld op het Leidse NS-station. De treinstaking lijkt voor Leiden voorbij. De posters die vanaf maandag op deuren en lokketten meldden dat treinen helemaal niet of onregelmatig reden, zijn vanmorgen verwijderd. Na deze bemoedigende binnenkomer wordt de rei ziger niet teleurgesteld. .Alles rijdt en meestal ook op tijd", rijmt een olijke NS-employé. De man is duidelijk tevreden met de uit slag van de staking. Gevraagd naar de reden van zijn uitbundige stemming roept hij „lente en centen." Onregelmatig Dat beeld was gisteren compleet anders, 's Morgens is het Leid se station nog uitgestorven. De eerste treinen rijden rond het middaguur om ongeveer half één het station uit, waarna in de loop van de middag de treinenloop met horten en stoten op gang komt. Hoewel voertuigen in alle richtingen vertrekken kan NS-personeel niet zeggen hoe lang het nog zal duren voordat volgens het boekje wordt gereden. Om kwart over vijf 's middags heeft een aantal reizigers de gok genomen naar het station te komen. Waar echter op een van de drukste uren van de dag doorgaans duizenden mensen rond de sporen krioelen, blijft het nu betrekkelijk rustig. Uit het handje vol treinen dat het station binnenrijdt stappen steeds enkele tientallen reizigers uit, terwijl eenzelfde aantal zijn reis begint. Een lokettist weet te vertellen dat 'iedere reiziger komt waar hij naar toe wil.' „Vraag me alleen niet hoe lang dat kan duren." Hoewel met een zekere regelmaat treinen het station binnenrij den wordt de dienstregeling nog maar ten dele uitgevoerd. De treinen stoppen op alle stations die zij passeren en dat levert het merkwaardige beeld op van een omroepster die meldt dat de sneltrein naar Rotterdam zal stoppen op de stations De Vink èn Voorschoten. Het zal de tientallen wachtende passagiers een zorg zijn. In een aangenaam middagzonnetje wachten ze op de treinen die komen gaan. „Hé man, 't is lente", roept een jongen. „Zelfs die spoorjongens komen weer in beweging." LEIDEN/VALKENBURG Generaal buiten dienst G. Berkhof, hoogleraar strategische studies aan de Leidse universi teit, verwerpt het idee om de Orions van Vliegkamp Orions te verkopen. „Zolang we niet we ten wie onze vijanden zijn en de grenzen van Europa onzeker zijn, moeten we niets opgeven. Want als je iets opgeeft, krijg je dat in tien jaar niet terug." Bovendien betwijfelt hij of het opgeven van de Orions wel zo veel geld oplevert, omdat geen rekening is gehouden met wachtgelden van militairen. Berkhof waarschuwt ook tegen 'schijningrepen': iemand moet toch de olielozingen in de gaten houden. Je kunt de Orions wel van die deeltaèk ontheffen, maar je schiet er weinig mee op wanneer het bij een kostenvcr- schuiving blijft. Ook constateert hij dat de vliegtuigen steeds vaker worden ingezet hij het lokaliseren van drugshandelaars bij de Antillen. „En ook daarin voldoen ze goed." Hij verwacht dan ook dat <ic talons In de lucht blijven tot ze, in 2010. zijn afgeschreven. „We zijn van een wereld met uitroeptekens, terechtgekomen in een vol vraagtekens. En als u me nu vraagt of er geen situatie denkbaar is waarin we met een onderzeeboot worden aange vallen, zeg ik: 'nee, die garantie kan ik u niet geven'. Landen als Syrië en Libië hebben ook on derzeeboten." De generaal b.d., in legerkrin- gen bekend als 'Sjakie Plof om dat hij op iedere straathoek een Russische spion zag staan, is het met de minister van defensie eens dat 'we' nooit meer zelf standig oorlog zullen voeren. Maar kunnen we ons altijd op anderen verlaten? „Nee. Stel nu dat Venezuela een begerig oogje laat vallen op ons verre stukje koninkrijk. We hoeven dan heus geen blanco cheque van de Amerikanen te verwachten, zo van: als je problemen hebt, schieten wij wel te hulp." Inmiddels staan bezuinigin gen voor de deur bij de verschil lende krijgsmachtonderdelen, niet in de laatste plaats om te kunnen investeren in de lucht mobiele brigade. Die brigade is het paradepaardje van Ter Beek, dat stukken duurder lijkt te worden dan de geraamde vijf 'Orions Valkenburg overbodig LEIDEN/VALKENBURG Verkoop de 13 Orion-patrouillevliegtuigen, waarvan er 12 op marinebasis Valkenburg staan. Bespaar daarmee 15 procent op het exploitatiebudget van de marine en verlies niets: onderzee- bootbestrijding is allang geen hoofdtaak van de marine meer en het vermogen van het westen heeft de vraag altijd al overtroffen. Dat schrijft P. Volten, oud-lid van de defensiestaf en senior vicepresident van een in New York gevestigd instituut dat zich richt op veiligheid in het westen door een stabiel oosten (IEWSS). Zijn pleidooi in NRC Handelsblad lijkt een aardig ver volg op de oproep van defensieminister Ter Beek, vorige week, om datgene te doen waar we goed in zijn en partners te laten opknappen wat zij goed kunnen. Bij de onderzeebootbestrijding is die partner Groot-Brittannie. Samen met Nederland moest die van oudsher voorkomen dat Sovjet onderzeeërs ongezien de Noordkaap rondden en de At lantische Oceaan tussen Noorwegen en Groot-Brittannie indui ken, op weg naar Europa. miljard. In zijn algemeenheid merkt Berkhof op dat te sterk bezuini gen ons prestige in de wereld kan aantasten: „We zijn de der tiende economische macht en geven nu al een lager percenta ge van ons bruto nationaal pro- dukt uit aan defensie dan die positie rechtvaardigt." En hij vervolgt met: „Omdat we al door de muziekkorpsen heen zijn, is bezuinigen bij de fensie niet meer zo makkelijk. Je verdient ook niet zoveel door, pakweg, enkele Orions weg te halen. De investering in de ba sis heb je al gedaan, terwijl on derhoudsdienst en vliegveld- dienst nodig blijven. Ook als je maar een paar vliegtuigen hebt staan." Een overplaatsing naar de tweede marinebasis, De Kooy op Texel, lijkt evenmin gelukkig: „Dat vliegveld ligt onvoorstel baar lullig. Omdat Orions niet zo makkelijk kunnen wegdraai en, moeten die vaak dwars over Den Helder vliegen. En, anders dan in de omgeving van Valken burg, zijn daar geen voorzienin gen voor getroffen." Ander argument tegen slui ting van Valkenburg komt van de basis zelf: VIP's (zeer belang rijke personen) zouden moeilijk elders kunnen landen en opstij gen. Berkhof ziet dat anders: „Het belangrijkste argument te gen het Rotterdamse Zestienho ven lijkt het mindere comfort: men landt daar wat verder van het Binnenhof. En je kunt die dames en heren moeilijk met de trein laten komen. Maar dat Zestienhoven moeilijk af te zet ten is, is niet waar." Voor andere taken van de Orions, zoals het opsporen van olievlekken, lijkt het Rotterdam se alternatief hem zelfs 'zeker zo gunstig': „De gemeente zal ech ter niet zitten te springen om vliegtuigen die wel lawaai ma ken, maar niet bijdragen aan de bloei van de haven." LEIDERDORP MONICA WESSEUNG Dc ministers Dales (binnen landse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) sloegen gistermorgen samen de eerste paal voor net eerste hoofdkantoor van een politieregio in Nederland. Het nieuwe kantoor is bedoeld voor de staf van de regio Hollands Midden van dc nieuwe politie organisatie. In april 1993 moe ten rijks en gemeentepolitie zijn samengevoegd tot een nieuwe organisatie, opgedeeld in 25 regio's. Hollands Midden is dc eerste regio die al voor een onderkomen heeft gezorgd. Het nieuwe bureau wordt ge bouwd aan het Elisabcthhof in Leiderdorp en moet medio 1993 klaar zijn. Bouwer is aanne- meramaat» happij Du Pile, Het pand wordt gehuurd door dc rijksgebouwendienst. Minister Dales riep gistermor gen opnieuw op tot nauwe sa menwerking tussen de hulpver leners. De regio's van de brand weer, ambulances en politie moeten exact dezelfde grenzen hebben. Alleen dan is het mo gelijk bij rampen of grootschali ge ongevallen goed en snel de noodzakelijke hulp te verlenen. De politieregio komt in deze streek al wel grotendeels over een met die van de ambulance regio. De brandweer 'op het grondgebied van Hollands Mid- Voor het heien van de eerste paal was een ouderwetse heimachines van de zolder gehaald waarbij acht man met touwen het heiblok ophesen. De touwtjes waren in handen van (vlnr) officier van justitie Klopper-Gerret- sen, de Leidse burgemeester Goekoop, en de ministers'Hirsch Balin en Dales. foto jan holvast den' is nog onderverdeeld in les wil dat de twee brandweer de minister kwaliteitsverbete- twee regio's: een rondom Lei regios's worden samengevoegd, ring mogelijk. „Ook door het sa- den en een rondom Gouda. Da- Samenwerking maakt volgens menwerken en samengaan van rijks- en gemeentepolitie kun nen we aan het nog verder ver beteren van de kwaliteit wer ken." Hirsch Ballin prees het bestuur van de regio voor zijn voortva rendheid in het vinden en rege len van huisvesting. Landelijk is dat nog een probleem. De regio krijgen geld waarmee ze naar eigen inzicht huisvesting kun nen regelen. Korpsbeheerder van Hollands Midden, burgemeester Goe koop van Leiden, ging ironisch in op het gebrek aan man kracht. Hollands Midden telt 1255 man politie hetgeen neer komt op één agent op elke 545 inwoners. Haaglanden heeft een agent op de 275 inwoners, Rijnmond een op 240 en Am sterdam zelfs een op 170. .Af gaand op de sterkte moet je concluderen dat de politieregio Hollands Midden een oase van rust is temidden van een poel van verderf en stormen van cri minaliteit. De aangrenzende politieregio's hebben per inwo ner gemiddeld twee keer zo veel politieagenten: daar moet het dus gevaarlijker en drukker zijn." Goekoop riep de ministers Dales en Hirsch Ballin op met de definitieve toekenning van de budgetten, Hollands Midden extra te bedelen. Kamerhoog of juist niet. 't Kan. Volg gerust uw eigen inzichten, want met "imago- contur" van hülsta hebt u verbazend veel speelruimte. Kom met uw ideeën langs. Wij adviseren u graag en kostenloos. AMBACHTSWEG 11 -13 TEL 01718-28151 DONDERDAG KOOPAVOND Kamervragen over aanbevelingen commisie-Engwirda die alleen bij parlementaire enquetes zijn gere geld. Toen de commissie nog met haar onderzoek in Alphen bezig was, vroegen D66 en PvdA al om ex tra bevoegdheden voor enquêtecommissies van gemeente en provincie. Ze hadden met spijt ge constateerd dat de Alphense commissie niets kan ondernemen tegen getuigen die niet komen op dagen. Minister Dales antwoordde toen dat ze bij de recente herziening van gemeente- en provincie wet niet had gemerkt dat behoefte aan dergelijke aanpassingen bestaat. „En als de commissie Eng wirda erover begint, kan er altijd nog naar wor den gekeken", zei ze. Na de presentatie van het rapport koos ook Groen Links voor meer be voegdheden, terwijl een kamermeerderheid van CDA en WD terughoudend reageerde. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN PAUL VAN DER KOOU Minister I. Dales (binnenlandse zaken) moét aangeven of ze gemeentelijke en provinciale en quêtecommissies meer bevoegdheden wil geven, zoals de commissie Engwirda heeft voorgesteld. De kamercommissie milieu gaat haar daar schrif telijk om vragen, zo is gisteren achter gesloten deuren besloten. Morgen wil Groen Links in de kamercommissie voor binnenlandse zaken voorstellen om de aan bevelingen van Engwirda in handen te geven van de commissies die, in opdracht van Kamervoor zitter Deetman. studeren op een democratischer Nederland. Zelf pleitte de commissie-Engwirda vooral voor een verschijningsplicht en de moge lijkheid om getuigen onder ede te horen, zaken

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18