'Minder parkeerkaarten' 'Leidenaars 30 april thuis houden' Leiden Wethouder weet zich geen raad met reclamezuil SKM en Stadskabei praten wel maar gaan niet samen 7 Scheiding en schulden DONDERDAG 9 APRIL 1992 17 CDA-wethouder Walenkamp weet heel slecht raad met de elektronische reclamezuil op het terrein van de Groenoordhal- len, langs de drukke Willem de Zwijgerlaan. Hij deed deze be kentenis gisteravond in de raadscommissie voor verkeer en eco nomische zaken. Uit een notitie die Walenkamp over deze kwestie heeft laten schrijven wordt duidelijk dat de zuil daar eigenlijk niet hoort te staan. Op dit moment is echter niet duidelijk of de gemeente van het ding kan afkomen en hoe dat moet. De verantwoordelijkheid voor de zuil ligt bij de Groenoordhal- len maar omdat deze een gemeentelijke afdeling vormen is er geen vergunning voor aangevraagd. Walenkamp zei gisteravond dat hij nog altijd op het probleem studeert. Aan de opvatting dat de zuil weg moet uit oogpunt van verkeersveiligheid, heeft de wethouder niet zo veel. Hij geeft toe dat het bouwsel een 'aandachtstrekker' is, maar voor zo ver hij weet heeft het geen botsingen veroorzaakt. Bovendien is volgens Walenkamp 'de automobilist zelf zijn grootste vijand'. ..Dit klinkt flauw. Ik zeg het ook niet om te bagatelliseren, maar het is wel een waarheid als een koe." D66-raadslid S. Blok drong er bij Walenkamp op aan 'het as pect van de welstand' in de discussie te betrekken. „Het gaat me er niet om alles weg te halen, maar ik wil weten op welke manie ren we dit soort ongewenste ontwikkelingen kunnen tegen gaan." Het raadslid is bang dat de gemeente de plaatsing van andere zuilen moet toestaan als ze nu niet ingrijpt. Volgens Walenkamp is zijn collega T. van Rij (PvdA) bezig met een noti tie over de welstandsaspecten van reclamezuilen. BURGERRAADSLIEDEN Stadskabei en de Stichting Ka belnet Merenwijk (SKM) heb ben oude vetes vergeten en pra ten over samenwerking. De ge sprekken worden gevoerd in het kader van een 'breed overleg' tussen exploitanten in de regio over de toekomst van het kabel net. Bekeken wordt of gemeen schappelijke aktiviteiten als een alarmeringssysteem voor bejaar den of een regionaal teletekst- net mogelijk zijn. Beide partijen blijken echter anders te denken over het doel van de gesprekken. Wethouder S. de Vreeze (namens Stadska- bel) meent dat plaatselijke ver schillen in het televisie-aanbod uit de wereld moeten worden geholpen. „Het is toch raar ,dat je in het grootste deel van Lei den een Turkse zander kan ont vangen en in de Merenwijk niet", aldus De Vreeze. Van een toekomstige fusie is geen sprake, benadrukt de wet houder. „We zijn bezig schoon schip te maken en de vuiltjes uit het verleden op te lossen", zo karakteriseert De Vreeze de ge sprekken. De gesprekken gaan volgens hem ook over het pro gramma-aanbod van beide ka belexploitanten en de voorstel len om de gehele kabelexploita tie bij het energiebedrijf onder te brengen. Secretaris A. Muller van de SKM gaat veel minder ver. „In regionaal verband wordt beke ken wat we samen kunnen doen. Van samenwerking tus sen SKM en Stadskabei alleen, is geen sprake", aldus Muller. Hij benadrukt dat de SKM zelf standig wil blijven om zo een democratische controle te ga randeren. De relatie tussen Stadskabei en SKM is altijd gevoelig ge weest. Pogingen van de ge meente om de banden aan te halen, hebben eerder tot irritas- tie bij de bestuurders van de SKM geleid. Ook beweringen dat de SKM niet in staat zal blij ken de lagere tarieven te hand haven, hebben kwaad bloed ge- De vereniging Koninginnedag Leiden (VKL) wil er op 30 april alles aan doen om te voorko men dat Leidenaars de wijk ne men naar Amsterdam. Met gro tere activiteiten in de binnen stad en met de hulp van 25 buurt- en wijkverenigingen gaat de VKL de concurrentie met de jaarlijks overvolle hoofdstad „We zijn er trots op dat er dit jaar weer vier wijkverenigingen bij zijn gekomen die ook activi teiten gaan organiseren. Daar mee is het aantal gekomen op 25. Sommigen hadden kritiek dat we te veel activiteiten in de binnenstad hielden en de men sen uit de wijken wegtrokken. Maar juist op aandrang van on der meer enkele raadsleden, en we denken uiteindelijk tot ie ders tevredenheid, is het pro gramma met een aantal punten uitgebreid", aldus C. Langezaal van de VKL. Terugkerende evenementen zijn de kindervrijmarkt rondom de Koom- en Visbrug, de sport markt met demonstraties op het Stadhuisplein en een kleine ker mis op het Pieterskerplein. Daarnaast houden hondenlief hebbers op het plein bij de Hooglandse kerk demonstraties met hun huisdieren en is er een tientallen meters lange kabel en roetsjbaan tussen de Waag en de Hoogstraat. De vereniging verwacht veel van de actie Vlag in Top. Wie zich van tevoren opgeeft met de bon uit de Oranjekrant en de vlag fier heeft wapperen, maakt kans op onder meer een reis naar Eurodisney. Ook wordt een nog onbekend maar markant Leidse gebouw la Cristo inge pakt met een immense Hol landse driekleur. Playbackshows, touwtrekken, De kindervrijmarkt moet ook dit jaar kinderoptochten, ballonnen op- willekeurige greep uit de tien- turnverenigingen organiseren, laten, grimeren, poppenkast en tallen activiteiten die de diverse Vrijwel elke buitenwijk is van de pannekoeken. Dat is slechts een buurt-, wijk-, korfbal- en speel- partij. Wethouder Walenkamp optimistisch Roemeen op cursus in Valkenburg VALKENBURG De Roemeen Zoltan Kiss komt binnenkort naar Valkenburg om daar een opleiding tot fietsenmaker te volgen. Zijn komst werd al eerder verwacht, maar de Nederlandse ambassade wilde de jonge man in eerste instantie geen inreisvisum verstrekken. Telefoontjes met de ambassade hadden echter effect. De precieze datum waar op de jonge slotenmaker in Valkenburg aankomt, is nog niet be kend. Wethouder J. Walenkamp van verkeer is optimistisch over het verminderen van het aantal parkeervergunning- houders in de binnenstad. Om dat doel te bereiken heeft een meerderheid in de gemeenteraad besloten jongeren onder de 27 jaar vanaf 1 juli geen vergunning meer te verlenen. Jongeren die al een vergunning hebben, raken die echter niet kwijt. LEIDEN WIM KOEVOET geldt. D66-raadslid S. Blok is erg bezorgd dat door dit ruime Om problemen te voorkomen overgangsrecht de aanvankelij- heeft het college van B en W be- ke doelstelling niet wordt ge sloten dat de strengere regels al- haald. „Het gaat er toch om dat leen voor nieuwe aanvragers houders van vergunningen niet op plaatsen voor kort parkeren terecht komen." Toch voorspelt wethouder Walenkamp dat de effecten van de nieuwe regels al op korte ter mijn merkbaar zullen zijn. Hij hield de raadscommissie gister avond voor dat de gemeente dank zij het ruime overgangs recht 'verschoond blijft van al lerlei procedures'. „Daar hadden we zeker mee te maken gehad als we vergun ninghouders onder de 27 jaar hun parkeerrecht hadden ont nomen. Daar was heel veel ambtelijke capaciteit in gaan zitten. De procedures hadden ons wel drie jaar kunnen kos ten. Al die tijd en energie kun nen we nu gebruiken om de maatregelen door te voeren en het bestand op te schonen." WD, Groen Links en de SP blijven tegen de nieuwe regel dat voor het verkrijgen van een vergunning voor het parkeren in de binnenstad de aanvrager minstens 27 jaar moet zijn. De ze fracties zijn wel blij met het ruime overgangsrecht. Nimmer stonden er zoveel restaurants in Leiden tegelijkertijd te koop als in de afgelopen maanden. De Sleutelstad lijkt verzadigd. Wil je een nieuw eethuis beginnen dan moet je dus wel met iets héél nieuws komen. Daarom zetten ze bij 'Schildknegt' antilope en springbok op het menu. „Het moet duidelijk iets anders worden. Een voor Leiden nieuwe formule", aldus Gerard Schildknegt, een 39- jarige Leidenaar die na jaren 'voor een baas' in de horeca te hebben gewerkt, in deze moeilijke tijd toch een eigen zaak is begonnen. Die is gevestigd in een pandje aan de Oude Rijn, waar tot voor kort een andei restaurant zat dat het niet redde, en gaat zaterdag open. Wild „Werken met een zo klein mo gelijke vaste menukaart. Voor de rest alleen wisselende ge rechten. Dat is waar het om draait. Elke dag wat anders ser veren. Dat heeft zo zijn voorde len. Je hebt geen diepvries no dig want alles wordt de dag er voor ingekocht en mensen kun nen nooit zeggen: we gaan bij Schildknegt dit of dat eten. Het blijft altijd een verrassing", al dus de Leidenaar. Iets over het eten wil Schildknegt wel prijsge ven. Het wordt veel wild maar dan geen haas, duif of konijn: „Nee, dat is buiten het wildsei- zoen alleen ingevroren te krij gen en dat is nou net wat ik niet wil. Ik heb ontdekt dat antilope en springbok de laatste tijd ook in Nederland verkrijgbaar zijn. Probleem is dat mensen dat niet kennen en er waarschijnlijk een beetje huiverig voor zijn. Maar het is prachtig dieprood vlees en heeft een geweldige smaak", verzekert Schildknegt, die zich met wijn uit de Kaap en koffie uit Kenia verder op Afrika heeft georiënteerd. Wilder Een aantal beruchte Leidenaars die Schildknegt tot zijn vrien den mag rekenen, gaan ook hun stempel op de nieuwe zaak drukken. De voormalige kroeg baas Bernard Stöxen die zijn licht eerder in de gemeenteraad heeft laten schijnen stopte al zijn creativiteit in het maken van de verlichting voor het res taurant. En de muziek is afkom stig van de dichter Jules Deel- der. De poëet heeft tapes ge maakt van zijn radioprogram ma en de jazzklanken galmen voorzichtig door de speakers bij Schildknegt. Verder gaat de opening gepaard met een expo sitie van de Amsterdamse kun stenaar Bert de Laaf. 'Eerlijk koken'. Dat is de term die Schildknegt voor zijn werk wijze heeft bedacht. Hij doelt daarmee niet alleen het ontbre ken van een diepvries maar ook op de porties: „Alsjeblieft geen novelle cuisine. Dat is uit. Men sen moeten niet met honger weggaan. Dat is niet eerlijk" Ook het interieur herbergt een noviteit voor Leiden. Behalve in een 'normaal' restaurant-ge deelte kan er ook fn de keuken worden gegeten: „Direct met de kok overleggen wat hij aan het doen is en zien hoe het eten wordt gemaakt. Dat is een oud Amerikaans idee. Bovendien, als de zaak vol zit, kan ik altijd nog zeggen dat er een plaatsje in de keuken is", aldus de eige naar. Gerard Schildknegt: „Als het vol Is, kan ik altijd nog zeggen: ga maar in de keuken zitten." Wildst Merenwijkbewoner P. Vlasveld is wild op de gemeentereini ging. Tot voor kort kon plastic apart worden ingeleverd bij de chemocar. Maar het verwer kingsbedrijf dat het plastic van de gemeente afnam, haakte af en nu verdwijnt het spul weer bij het gewone afval. „Waarom doet Leiden niet zijn best om een andere afnemer te vinden, net als Oegstgeest. Want het is wel erg makkelijk: zo van gooi maar in de groene bak", schrijft Vlasveld.' Ook over het vegen ligt Vlasveld met de reiniging overhoop. De veegmachine komt slechts en kele malen per jaar bij hem in de buurt: „En raast over de be strating. Het resultaat is dat die machine beter weg had kunnen blijven. Want wat die machine achterlaat, wordt alleen maar een vieze boel. Sinds ik met de reiniging daarover contact heb opgenomen, rijdt deze bijna nog sneller dan voorheen", al dus Vlasveld in zijn brief. Wat de Meremvijker vooral steekt is dat hij tijdens zijn be- Mevrouw Jager komt op ons spreekuur en vertelt dat zij een brief heeft ontvangen van een deurwaarder. Daarin wordt haar als 'mede-eigenaar' meege deeld, dat de echtelijke woning uit haar vorige huwelijk in op dracht van de hypotheekhouder wordt verkocht op een openba re veiling. „Hier begrijp ik niets van", stelt mevrouw Jager. „Veertien jaar geleden ben ik gescheiden en toen is onze wo ning toebedeeld aan mijn man." Mevrouw lager was in ge meenschap van goederen ge trouwd. Ze had samen met haar n huis gekocht en daar op een hypotheek genomen. In 1978 is zij gescheiden. Toen is afgesproken dat haar man de woning zou houden en de hy potheek op zich zou nemen. Na de echtscheiding is hij in de wo ning blijven wonen. Een jaar ge leden kwam hij onverwacht in financiële moeilijkheden en kon hij de hypotheekverplichtingen niet meer nakomen. Dit heeft er uiteindelijk toe geleid dat de bank tot verkoop van de woning besloot om uit de opbrengst de resterende hy potheekschuld te kunnen vol doen. Omdat het huis en de hy potheek nog op naam van beide ex-echtgenoten staan, krijgt ook mevrouw Jager bericht van de verkoop. „Hoe kan dat nou?" vraagt mevrouw Jager. „Ik heb zwart op wit dat hij de woning zou houden. Daar hebben we beiden voor getekend." Wanneer in gemeenschap van goederen getrouwde echt genoten besluiten te scheiden, is het gebruikelijk dat zij afspra ken maken over de verdeling van hun gemeenschappelijke bezittingen en schulden (de boedel). Wanneer deze afspra ken op papier worden gezet en beide echtgenoten dit onderte kenen, spreekt men van een echtscheidingsconvenant, waarbij scheiding en deling van de boedel worden geregeld. Ook bij de echtscheiding van me vrouw Jager is zo'n convenant opgesteld. Veel mensen denken dat ze van een gezamenlijke schuld zijn verlost, wanneer deze schuld in het convenant aan de andere echtgenoot wordt toebe deeld. Helaas is dit niet het ge val. Het probleem is namelijk dat de afspraken in het conve nant alleen tussen de ex-echt- genoten onderling gelden en niet tegenover derden. Wanneer men wil bereiken dat deze af spraken ook tegenover schuld eisers gelden, moet aan andere vereisten worden voldaan. In het geval van mevrouw Jager moeten de eigendomsakte van het huis en de hypotheekover eenkomst worden gewijzigd en op naam van haar ex-echtge noot worden gesteld. Dit ge beurt in een notariële akte. die met medewerking van bekfe echtgenoten tot stand moet ko- Wanneer de bank die de hy potheek heeft verstrekt, met de wijziging van de hypotheek - overeenkomst akkoord gaal. is mevrouw lager van haar aan sprakelijkheid voor de schuld verlost, zodra deze wijziging in het hypotheekregister is geregi streerd. Bij mevrouw Jager heeft echter nooit een wijziging van de hypotheekovereenkomst plaatsgevonden. Helaas komt het regelmatig voor dat men na een echtschei ding wordt geconfronteerd met schulden uit het voormalige hu welijk, waarvan men op grond van het echtscheidingsconve nant dacht verlost te zijn. Denk bijvoorbeeld aan een auto. die men gezamenlijk op huurkoop basis heeft gekocht. Wanneer de echtelijke woning geen koop woning maar een huurwoning is, komt het voor dat na de echtscheiding een van de echt genoten in deze woning blijft wonen, terwijl de huurovereen komst op naam van beide ex- echtgenoten blijft staan. Het gevolg hiervan kan zijn dat beide ex-echtgenoten aan sprakelijk blijven voor de huur schulden die na de echtschei ding ontstaan. Bij mevrouw Ja ger liep het gelukkig nog goed af. Hoewel ae opbrengst van een huis bij een verkoop op een veiling meestal laag is, was de opbrengt in dit geval voldoende om de hypotheek en de bijko mende kosten te voldoen. Niet altijd is dit het geval. Uit het voorgaande blijkt dat het bii een echtscheiding VU1 groot belang is om goed na te gaan of met betrekJdng tot ge zamenlijk aangegane schulden aan alle procedure-eisen is vol daan. Vraagt u hierover tijdig juridisch ad\ies Inst. Burgerraadslieden, Bree- slraat 92, 2311 (V Iid. n Spreekuren: ma (11-12) en do (18.30-20) en op tel. afspraak (254142) J. MootM Kooljmant H. Lohmann VRUETUD Handlezing Belangstellenden kunnen van avond (van 20.00 oto 22.00 uur) hun hand laten lezen of tarot kaarten laten leggen in café-res taurant Eigenzorg (Stations straat 19). Men kan zich ook aanmelden voor cursussen over deze onderwerpen. Bedrijf Voor allochtonen die een eigen bedrijf willen beginnen houdt de Stichting Werkgelegenheid vanavond een informatie-bij eenkomst. Die wordt gehouden in het Olga-verzamelgebouw aan de Evertsenstraat, van 20.00 tot 22.00 uur. Voor informatie en aanmelding: J. ten Kroode, tel. 219811. Reünie Het Centrum voor Beroepso riëntatie en Beroepsoefening viert morgen zijn eerste lustrum in het leidse Volkshuis lApo- thekersdijk 33). Alle oud-cursis ten zijn uitgenodigd voor een reünie die begint om 18.30 uur. Modeshow Een modeshow i ners van het Noorderkwartier en de Kooi wordt vrijdag 10 april gehouden in Dienstencen trum 'De Rondedans' aan de !u lianastraat 74. Aanvang 10.00 uur. maar om 14 00 uui is de zomermodeshow nogmaals in 'De Zijloever' aan de lage Rijn dijk 129 te zien. De toegang is gratis. Speebo-theek Speel-o-theek Klapstuk aan de Pieterskerkchoorsteeg zoekt vrijwilligers voor de uitleen op woensdagochtend en donder dagmiddag. Van de vrijwilligers wordt hulp verwacht bij de uit leen en de aanschaf en repara tie van speelgoed. De mogelijk heid bestaat cursussen te vol gen op het gebied van spel en speelgoed. Inlichtingen en aan meldingen via tel. 217329 en 123271. Tentoonstelling Een tentoonstelling over het werk van de afdeling Natuur- en Milieu edut atie NMI1 van de directie Groen van de gemeente is in de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraal 4. Tot dins dag 28 april kunnen geïnteres seerden tijdens openingstijden de tentoonstelling bezichtigen. AGENDA FOTO HENK BOUWMAN zoeken aan de binnenstad de vegers wel in het langzame maar degelijke tempo ziet rond gaan. Vlasveld valt derhalve de twijfelachtige eer ten deel dat hij als eerste leidenaar de ge meente vraagt het langzamer aan te doen. (LI.) Roy Klopper eo Loman Leefmant VRIJDAG 10 APRIL Lelden Lenng "Dat kan m'n kleine broertie ook' door Wil Uitgeest over schilder kunst van deze eeuw, De Zonneboom, De Laat de Kanterstraat 5. aanvang 20 00 uur Gedichten van GutdoGezeiie, T S b*ot Society. De Burcht. Burgsteeg prof dr Ouwenee! uit De Bilt. Streek school Lammenschansoark. aanvang 20 00 uur Klaverjassen, jokeren en sjoelen t>| Speeitumver Stevenshof. C van B'uggooad 2. aanvang 20.15 uur en. Far East Bonsai Centre. Kraaier slaan 30 van 9 00 tot 12 00 uw Oegstgeest Postzegel ruiiavond van de PVO in 't Groot Proffit. Boertvaaveplem. aan var* 19 00 uur ZATERDAG 11 APRIL Leiden Rommelmarkt m de Pieterskerk, van 10.00 tot 17 00 uur 'Darters van toen'. 10 jaar Spons toernoc. Café De Spons. Korte Mare aanvang 14 00 uur Bonsai show met demonstratie snoei n Ned Jeugd kam schap Brandmgsurfen. locat* strand voor het KSN clubhuis, Kon Attrid boulevard, aanvang 10 00 uu'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17