Leiden Regio 'Bouwvereniging soms te zakelijk' nostra ncerca Een show van ruim 260 auto's CBB verwacht meer leerlingen 'Moederbedrijf Reece wachtte op zijn kans' DONÜERÜAG 9 APRIL 1992 15 Koninginnedag "7 De Vereniging Ko- I ninginnedag wil met een groots program ma Leidenaars weerhou den op 30 april naar Am sterdam te gaan Politiekantoor yi q De ministers Dales I O en Hirsch Ballin sloegen gisteren de eerste paal voor het politiekan toor in Leiderdorp Dorpsbus /i q De dorpsbus in I y Oegstgeest heeft in het eerste jaar bijna 7000 mensen vervoerd Paaskermis bij Groenoordhallen leiden De opbrengst van de jaarlijkse paaskermis op het voor terrein van de Groenoordhallen komt dit jaar ten goede aan de Lakenfeesten. De kermis begint paaszaterdag (18 april) en twee de paasdag 11.00 uur. Op zondag is de aanvangstijd 13.00 uur. Ter afsluiting zal om 21.00 uur een groot vuurwerk bij de Groen- oordhal worden afgestoken. Kijk- en luisterhoek in bibliotheek leiden De bibliotheek in de Merenwijk krijgt de beschikking over een interculturele kijk- en luisterhoek waar kinderen pren tenboeken kunnen lezen en met een koptelefoon op het verhaal in hun eigen taal - Marokkaans, Berber, Turks en Nederlands - kunnen horen. De kinderhoek wordt woensdag 22 april ge opend. De kinderen krijgen vanaf 14.00 uur uitleg. Om 15.30 uur vertelt de Arubaanse Olga Orma verhalen. Verdachte moord opgepakt leiden Een 29-jarige Leidenaar is gisteravond aangehouden als verdachte van de moord op Willem Comelisse. Deze 35-jarige Leidenaar werd 12 oktober op de Bosrode door messteken om het leven gebracht. De verdachte is omstreeks elf uur 's avonds gearresteerd in de omgeving van de Engelendaal in Leiderdorp. Het is de vierde verdachte die in deze zaak is aangehouden. Drie anderen moest de politie weer laten lopen. Comelisse werd 's nachts na cafébezoek in het centrum van Leiden neergestoken. De CNV noemt het 'opmerke lijk' dat de reorganisatie bij Ree ce AMF wordt aangekondigd, precies een jaar na de overna me door de Amerikanen. „Een jaar is bij fusies namelijk de maximale periode waarin de nieuwe eigenaar de verplichtin gen van vorige ondernemer moet nakomen. Nu is die ter mijn koud voorbij of de Ameri kanen zetten het mes in het be drijf." CNV-man Fortuin heeft gevraagd om een 'deugdelijke analyse' van de problemen. De directie heeft de vakbondsman toegezegd dat hij nog voor dit weekeinde de benodigde stuk ken krijgt. Dinsdag praten bond en directie verder. Volgens For tuin is hooguit 30 procent van de werknemers bij een bond aangesloten. Personeelsleden wilden gistermiddag niet reage ren op de inkrimpingsplannen. leiden «gert visser Met een omzet van ruim twee miljoen gulden behoort de jaar lijkse beurs van tweedehands auto's in de Groenoordhallen tot de grootste autoshows in de regio. De kracht van een derge lijke grootschalige autoverkoop zit 'm in het feit dat klanten wa gens in alle soorten, maten en prijsklassen kunnen vergelijken. Daarom, menen de organisato ren, kan deze beurs die komen de dagen weer wordt gehouden, na 18 jaar nog steeds mee zon der dat het programma behoeft te worden opgepoetst. Er zijn wel jaren geweest dat tussen het wagenpark gooche laars hun act deden om het pu bliek te vermaken. Maar dat werkte niet. Daarom ontbreekt het variété en gaat het er op de ze show eenvoudig aan toe. Ruim 260 auto's, in prijs vari ërend van 10.000 tot een kleine 50.000 gulden, spelen de hoofd rol en zaterdagavond zal blijken dat bijna de helft van eigenaar is verwisseld. Dat gegeven is in al die jaren constant gebleven. Evenals het bezoekersaantal, het zijn er ieder jaar nooit meer dan 3000. De organisatie is in handen van de Leidse Dealer Sociëteit waarbij alle dealers van Leiden en de directe omgeving bij zijn aangesloten. „Gewone auto handelaren zijn uitgesloten van deelname aan deze show", ver klaart voorzitter Anth. Kam steeg: „Een niet-dealer kan van alles zijn. Er hoeft er maar een verkeerde tussen te zitten en het imago van de show gaat naar beneden. Wij waken voor behoud van de kwaliteit." Die kwaliteit betekent dat op de beurs alleen auto's staan die jonger zijn dan vijf jaar. Oliecrisis De occasionshow vindt zijn oor sprong in het jaar van de olie crisis en de autoloze zondag (1973). De verkoop van wagens daalde toen zo dramatisch dat tot 'deze 'noodgreep' werd be sloten. Negentien jaar later heb ben de autofabrikanten weer te maken te maken met een ver minderde verkoop. De reden is een andere: „De concurrentie is zo groot dat de kwaliteit van de auto's gigantisch wordt verbe terd. Dat betekent dat ze langer meegaan. Chassis en motor slij ten nauwelijks meer. Daardoor zie je ook een toename van de handel op de tweedehands- markt", zo legt gepensioneerd dealer N. Reizevoort uit. De bijna moordende concur rentie dwingt de dealers hun klanten optimaal van dienst te zijn. Kamsteeg: „Zo ben ik fer vent voorstander van een con trole van de importeurs op de dealers. Door de klanten te vra gen naar hun ervaringen met de garages, kan de service nog ver der worden verbeterd. Op die manier geef je je klanten zeker heid. Maar zo'n onderzoek wordt helaas door nog maar en De organisatoren van de autoshow: (vlnr) J. Verberg, N. Reizevoort en Anth. Kamsteeg. kele importeurs toegepast." Behoefte aan kwaliteit leidde ook tot de Nationale Autopas, een initiatief van Bovag, ANWB en RAI dat ruim aandacht krijgt op de show. Het houdt in dat de gegevens en met name de ki lometerstand van geregi streerde auto's worden opgesla gen in een centrale databank. Iedere koper kan zo verifiëren dat er niet met de kilometer stand is geknoeid van de wagen die hij wil aanschaffen. Behalve tot kwaliteit leidt de harde concurrentie ook tot scherpe prijzen en dat zal de komende drie dagen op de show duidelijk worden, voor spellen de organisatoren. Kam steeg: „Waar 22 dealers bij el kaar staan heerst een competi tiesfeer. Dat geldt ook voor de inruilprijzen. Afspraken tussen de dealers worden niet ge maakt. Onmogelijk, want het zijn allemaal kooplui. En daar FOTO JAN HOLVAST mee kan de klant zijn voordeel doen." (De dealer occasionshow In de Groenoordhallen is vandaag en morgen geopend van 17 - 22 uur. Op zaterdag van 10 - 17 uur) Meer klachten bij burgerraadslieden Cursisten van de Suze Baartschool. De school wil graag roldoorbrekend zijn." Arbeidsbureau wordt strenger Een toenemend aantal mensen wendt zich tot het Insti tuut Burgerraadslieden met klachten over het optreden van woningbouwverenigingen. De klachten hebben vooral betrekking over het onderhoud en de oplevering van huizen van de bouwverenigingen. Volgens het insti tuut worden veel mensen verrast door een zakelijker be leid van de bouwcorporaties. FOTO» JAN HOLVAST Apparatuur gestolen uit garagebedrijf leiden Bij een snclkraak aan de Ho ge Rijndijk is vannacht een hele stelling vol autoradio's en cd-spelers gestolen uit een garagebedrijf. Een om wonende hoorde omstreeks drie uur glasgerinkel en zag dat een man met een straat tegel de nut van een show room insloeg. De dief liep vervolgens naar binnen, pak te een Melius mei grilMMp paratuur op en vertrok daar na per auto. Polen gerold op Hoogstraat leipen» leiden nanja ruiter Meer mensen komen in de toe komst terecht op scholen voor volwassenen. Dat is het gevolg van een strenger beleid van het arbeidsbureau. Dat verwacht zowel het CBB als de Suze Baartschool, die vandaag hun eerste lustrum vieren. „Ze worden haast verplicht een kijkje te gaan nemen in de wereld van de bijscholing. In een brief van het arbeidsbureau staat dat niet reageren betekent dat dat wordt doorgegeven aan de uitkerende instantie", - zegt Tecla Germers, cursistenbege leidster van het CBB. „Mensen die nog in de ziekte wet zitten en misschien in de wao terecht komen, worden steeds vaker naar een instantie als de onze gestuurd. Dat ze on geschikt zijn voor hun oude baan, betekent nog niet dat ze nergens anders aan de slag kun nen. Ze zeggen vaak duidelijk: ik ben gestuurd. Andere men sen vinden het juist prettig weer aandacht te krijgen en hadden gewild dat ze eerder bij het CBB terecht gekomen waren." Het centrum is de afgelopen jaren flink gegroeid en de cur sisten, meestal met een afge broken opleiding en langdurig werkloos, zijn moeilijker bemid delbaar dan in het begin, vindt Tecla Germers. „Mensen met een beroepsopleiding komen hier niet terecht, die vinden zelf wel een nieuwe baan. Sommige cursisten hebben leerproble men of ze worden vaak ontsla gen. We moeten ze sociaal vaar diger maken eh dat lukt vaak." Maar niet altijd. Ongeveer tien tot vijftien procent van de cur sisten haakt voortijdig af. „Som migen kunnen het niet aan." Zelf wijst het CBB mensen ook af. wanneer het twijfelt aan hun geschiktheid of motivatie. In de afgelopen jaren zijn er enkele veranderingen geweest bij de CBB. Nieuw zijn onder meer 'contract-activiteiten'. Dat zijn cursussen die het CBB in nauwe samenwerking met be drijven opzet. Als voorbeeld noemt Germers technieklessen voor werkende brandweervrou- De cursisten aan de Suze Baart school - voornamelijk herintre dende vrouwen - zijn volgens directeur Catrien Smit sterk ge motiveerd. „Ze komen omdat ze weer aan de slag willen." Smits verwacht ook dat meer vrouwen door de sociale dienst gestuurd worden door het strakkere beleid. De opleiding van de cursisten ligt hoger dan bij het CBB. „Hoewel geen diploma vereist is, hebben de meeste vrouwen al een aardige basis: een mavo- of havo-niveau. Het niveau van onze opleiding is dan ook ho ger. Het programma is aange past aan moeders. „De oplei ding is niet fulltime, ze gaan en kele dagen per week naar school. Ze beginnen om negen uur, zodat ze eerst hun kinde ren naar school kunnen bren gen en er is een vergoeding voor kinderopvang." Extra aandacht besteedt de Suze Baartschool aan het ver sterken van het zelfvertrouwen. „Vaak is het een hele stap voor "hen om naar ons toe te komen. Ze moeten weer studeren, wat ze al jaren niet meer hebben ge daan, terwijl ze niet weten wat ze van het werk mogen ver wachten." Met een symposium hebben Centrum voor Beroepsoriënta tie en Beroepsoefening (CBB) en de Suze Baartschool vandaag hun eerste lustrum gevierd. leiden «gert visser roy klopper Veel huurders die hun woning verlaten, worden geconfron teerd met de eis van de bouw verenigingen om de woning in oorspronkelijke staat achter te laten. Soms moeten fikse bedra gen worden neergeteld voor herstelverbouwingen. „Bij ge schillen blijkt nogal eens een te hoog bedrag bij de vertrekkende huurder in rekening wordt ge bracht", aldus de burgerraads lieden. Zij suggereren dat dit het ge volg kan zijn van professionali sering bij de woningbouwvere nigingen. De regel dat vertrek kende huurders de woning in oorspronkelijke staat moeten achterlaten is al oud maar werd 'vroeger' niet consequent toege past. Veranderingen in de wo ning kunnen wel gehandhaafd blijven wanneer de volgende huurder er voor tekent. Maar vaak, zegt burgerraadsvrouw Jo- set Mons, beseffen huurders onvoldoende dat zij op hun beurt in de problemen kunnen komen wanneer ze de woning verlaten. In een aantal gevallen waarbij de kosten hoog opliepen, heeft het instituut bemiddeld tussen verhuurder en huurder omdat de laatste zich onvoldoende be wust was van de risico's die hij had genomen. Dat de verhuur ders vaak een hoog bedrag re kenen voor het in oude staat herstellen van de woning komt omdat zij zich baseren op de nieuwprijs van materialen en geen rekening houden met af schrijving van de woning, zo staat in het jaarverslag van het instituut te lezen. De verschillende verhuurders in de stad reageren verbaasd op de aantijging dat ze moeilijker doen bij verhuizingen. Hoofd bewonerszaken E. van Kaam van woningbouwvereniging De Sleutels zegt dat de regels juist soepeler worden gehanteerd. „We proberen de mensen te motiveren om zelf iets aan de woning te doen." Alleen indien de aanpassingen technisch on deugdelijk zijn dwingt De Sleu tels de vertrekkende bewoners het pand weer in de oude staat terug te brengen. Ook zegsman C. Vrouwe van Ons Doel weet niets van strengere normen bij oplevering van woningen. „Ik ken het verslag van de burger raadslieden niet. Binnenkort overleggen we met ze. Mis schien dat dan meer duidelijk wordt." Veel klachten kwamen er bij de burgerraadslieden vorig jaar binnen over de toekenning van de huursubsidie, zo blijkt uit het jaarverslag. Dit verklaren de raadslieden door te wijzen op de zakelijker aanpak van de subsidiegever, het ministerie van volkshuisvesting. „De con trole op de juistheid van de ver strekte gegevens is aanzienlijk verscherpt. Een te lage opgave wordt vroeger of later onbarm hartig gecorrigeerd." Overigens hebben de burger raadslieden in een aantal geval len met succes bemiddeld mede omdat door de subsidiegever verkeerde gegevens werden ge bruikt. Ook bleken gegevens van de gemeente niet overeen te stemmen met de feitelijke si tuatie waardoor soms ten on rechte subsidie werd terugge vorderd. Twee Polen zijn dinsdag de du pe geworden van zakkenrollerij op de Hoogstraat. Een porie monnee met al hun geld drie honderd dollar werd gestolen. Zonder middelen van bestaan meldde het tweetal zich giste ren bij de Poolse ambassade om geld voor de terugreis te krijgen. Dat werd hen echter om on bekende redenen geweigerd Ten einde raad ging het stel daarop naar de lx*idse politic. Vannacht is hun onderdak ver leend in een politiecel aan de langegracht. De politie gaat met de Poolse ambassade bemidde len over geld voor hun terugreis. Wat zoveel wil zeggen als 'het bevredigen van onze speurtocht naar geluk Voor wie niet zoveel tijd heeft om te filosoferen, heeft Stoutenbeek Wooncentrum een Italiaanse maand geor ganiseerd. Van 10 april tot en met 2 mei bent u van harte welkom in ons filiaal te Beverwijk en/of Leiderdorp Stoutenbeek, fascinerend creatief. Óf stoutenbeek Beverwijk Parallelweg 10.02510 29033 ff Uiooncentrum Leiderdorp Meubelplein 1,071-899323

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15