De grote bevlogenheid van dirigent Bernard Haitink 'Ik heb gewoon gedaan wat ik normaal vond' 7 Tol Hansse komt zijn vader steeds weer tegen Rtv show STARDOM ,Y Jason Donovan, popster en acteur is dus geen homofiel. In een Engels Dlad verscheen een artikel waarin werd gesugge reerd dat Jason 'queer' is. Dat schoot hem in het verkeerde keelgat en hij stapte naar de rechtbank. Donovan wilde van deze 'blaam' worden gezuiverd. Hij eiste een schadevergoeding van 200.000 Engelse ponden voor het gewraakte artikel. De rechter stelde hem in het gelijk en Jason is nu, in Nederlands geld omgerekend, 600.000 gulden rijker. ,Y Als laatste kandidaat op de finale van het Nationale Song festival trad Humphrey Campbell voor het voetlicht. Hij won. In het Zweedse Malmö, waar 23 landen strijden om de Eurovi sie-trofee, is hij ook weer de laatste in de rij. Dat geeft Campbell zelfvertrouwen, zegt de in Suriname geboren zanger. Bijgeloof versterkt soms het ge loof in eigen kunnen. May I ha ve your votes, please? ,Y De zangeres Helen Shepherd trekt zich tegenwoordig het lot aan van zwerfkatten. De dieren- liefhebster kan zo in tranen uit barsten als zij iets hoort over dierenleed. Zij was dan ook zeer begaan met koningin Beatrix toen deze haar hondje 'Miss Pepper' verloor. Inmiddels be moedert Helen tientallen zwerf katten. Larry Fortensky nam voor zijn kersverse echtgenote Liz Taylor een lief jong herders hondje mee naar huis. Nu wil het lot dat Liz twee Shih Tzu's heeft. Die twee vonden de pup maar een indringer. Dat lieten ze ook duidelijk merken. Het tweetal bracht de dagen luid keffend door. Liz en Larry wer den er gek van, maar Taylor wil de haar echtgenoot niet voor het hoofd stoten. Dus ruimden de Shih Tzu's uiteindelijk het veld. De lievelingen van Liz blij ven wel in de familie. Ze zijn nu onder dak bij haar zoon Christopher Wilding. In het programma TROS- Triviant waren onlangs Karin Bloemen en André van Duin te gast De kennis van beiden op het gebied van onder meer kunst en cultuur, sport, amuse ment, wetenschap en politiek, was ver beneden peil. Op vra gen over muziek en toneel (toch haar terrein) moest Bloemen steeds het antwoord schuldig blijven. Zij probeerde dat te ver bergen door clichés op te lepe len als: ,,Gut, dat had ik nou nét willen zeggen of ik weet het wel maar het wil me niet te bin nen schieten.". Nee, dan maar liever André, die bij de meeste vragen ruiterlijk toegaf: ,,Ja hoor eens daar heb ik geen ver stand van." Zangeres en actrice Grace Jones is door de rechter failliet verklaard. Haar belastingschul den waren opgelopen tot 1,6 miljoen dollar. Voor de rechter verklaarde Grace dat ze op dit moment niet meer dan 350.000 dollar bezit. Ze vertel de dat ze een lange periode van tegenslagen achter de rug heeft, die eind jaren tachtig be gon toen ze in haar thuisland Jamaica werd opgepakt voor co- caïne-bezit. Ook zou haar ac countant er vandoor zijn gegaan met een groot deel van haar for tuin. DONDERDAG 9 APRIL 1992 12 STRIPS BOLLEBOOM BOES Zanger werkte mee aan boek over omstreden Jacques van Tol Tineke de Nooy blij met homofieienprijs De Gouden Driehoek draagt hem wel - 'absoluut' - maar vandaag toevallig beesten, frutsels, trofeeën en fo- M even niet. Het is een driehoekige gouden broche, een briljantje of diamantje, ik weet het niet, het glimt ir elk geval." Anneke Grönloh heeft hem al eens gewonnen, de Zan geres Zonder Naam heeft er een, en vorig jaar was André de gelukkige. Dit jaar ging hij naar Tineke - Tin us - de Nooy. De Gouden Aan de muur veel tekenin- an Walasse Ting, waarvan met opdracht. Op een Duin plankje ligt een blauwe bril, met de naam 'Tineke' opvallend in het montuur verwerkt. „Die zet beloning te ontvangen ik op als ik in het buitenland iets dat zo normaal is als ben, anders herkennen prijs ingesteld elke ochtend je tanden poetsen, niet." Tineke draagt i door Manfred l-anger van jet-set Helaas is zo'n prijs nog steeds gekleurde legging discotheek 'It' als teken van nodig, stelt Tineke, waardering voor 'goed gedrag' Haar Bussumse kantoor ten opzichte van homofiel Ne- sche cowboylaarzen met poeze- koppen bij een t-shirt waarop gezellig pand, vol Lady en Vagebond prijken. dcrland. Het moet vreemd zijn prettige zithoekjes, speelgoed- „Moet je Tineke de Nooy: „Ach ja, de Jongens.' vandaag bij de post zat," is het eerste wat ze zegt. „Wat moet ik daar nou weer mee?" Ze laat me een brief zien van Paul de Leeuw, vol excuses over de nare dingen die hij er over haar heeft 'uitgeflapt'. Desondanks hoopt hij samen met haar binnenkort een goed glas wijn te kunnen drinken. Tja Laten we het maar over de Gouden Driehoek hebben. Is ze er blij mee? „Ik vond het enig dat ik hem kreeg, tot nu toe ben ik alleen maar met carnaval ger idderd. Ach ja, die jongens. Zij vinden het leuk en ik ook." Ti neke kreeg de prijs omdat ze in haar programma de integratie van homofielen op natuurlijke wijze heeft laten verlopen. „Ik heb veel gedaan voor homofie len, jarenlang al. Ik heb gewoon gedaan wat ik normaal vond." Onschuldig Tineke heeft zich met name inge zet voor de zaak- Dick van Leeuwarden, een homofiele man die nu al bijna acht jaar on schuldig in de gevangenis zit, vanwege zijn ge aardheid. Deze zaak werd boven water gebracht door de Gay- Krant, die er een uitgebreid on derzoek naar heeft gedaan. Er werden bewijzen verzameld, er kwam boven ta fel dat er flink was gerootzooid bij de veroordeling, men vond een opeenstapeling van juridi sche fouten en Tineke behan delde vervolgens een en ander uitgebreid in haar programma. Er ging een gratieverzoek naar staatssecretaris Kosto van justitie. En wat gebeurde er? Niets. Tineke is zeer bewogen als ze over deze zaak praat. Ze is kalmer, rustiger dan op tv, niet zo 'vliegerig', maar bij dit on derwerp springen de tranen haar bijna in de ogen. „De tra giek is dat zo'n aardige lieve man, die in de gevangenis pan nekoeken bakt. daar zit tussen de heroïne en de coke. Dat kan niet, dat mag niet." „Een huurmoordenaar die in opdracht iemand neerschiet is al na drie jaar vrij. Ik ben bij- zondcY tevreden over Neder land en hoe het hier gaat, maar af en toe heb ik zo mijn twijfels. Ik weet niet wat ik nog kan doen. Een plan? Een idee? Ik wou dat ik het wist. Mijn redac tie heeft nog steeds contact met Dick, we staan nog steeds ach ter hem. Dat is het enige dat hij nog heeft." Gert-Jan Droge, de presenta tor van Glamourland, noemde Tineke eens 'de moeder van alle nichten in Nederland'. „Ja, daar viel mijn mond wel van open, ik heb het maar ter kennisgeving aangenomen." Maar heeft ze een speciale band met homofie len? „O ja, absoluut. Waarom? Dat weet ik niet. Ik heb heel veel homofiele vrienden, dat komt ook door mijn vak, daar werken veel homofiele mannen. En het aardige van die jongens is dat ze heel langdurige relaties hebben, langer en beter dan menig huwelijk." „Mannen vinden het altijd leuk om met mij op te trekken, of ze nu homofiel zijn of niet. Na mijn scheiding ben ik acht jaar alleen ge weest, dan zijn homofielen ideale vrienden. Ze zijn leuk om mee uit te gaan, gezellig om mee te eten. En geen gesode mieter. Dat scheelt natuur lijk." Als je erover nadenkt, is het ei genlijk vreemd dat er een prijs bestaat voor mensen die ho mofielen als nor male mensen be handelen. Of niet? Tineke aar zelt. „Wat moet ik daar nou van zeg gen? Dat is iets heb afgevraagd. Ik heb hem ge kregen, en als homofiel Amster dam vindt dat ik hem verdiend heb, dan aanvaard ik hem met veel dank. Zo zit dat in elkaar." Maar dan zou je ook u>el een prijs kunnen instellen voor ie mand die specifiek aardig is voor kortharige teckels, of i>oor i met blond haar Het Wereldje PANDA DE L'ISLE „Neeneenee. Hoho", roept Tinejce. „Ik vind dat je teckels of blonde vrouwen niet moet ver gelijken met minderheden. Ho mofielen behoren tot de min derheden, daar zijn belangen groepen en dus prijzen voor. En dat is nodig, helaas. Twintig jaar geleden was het bij Veronica nog zo dat er over twee homo fiele collega's niet kon worden gesproken. Inmiddels hebben we bereikt dat er nu dingen zijn als de Gay-Krant en sociëteiten waar die jongens bij elkaar kun nen komen. Maar als je kijkt naar de zaak-Dick van Leeuwar den, zijn we er nog lang niet." HILVERSUM FRANCOtSE LEDEBOER Regisseur Hans Hulscher heeft voor de NOS een documentaire gemaakt over de dirigent Bernard Haitink. We zien Haitink aan het werk tijdens re petities en optredens met de Berliner Philharmo- niker, de Staatskapelle Dresden en het orkest van de Royal Opera in Covent Garden. De dirigent vertelt over zijn carrière, maar ook over aardse zaken als de moeilijke keus van het juiste diri geerstokje en het gunstige effect van musici in rok op de sfeer in de concertzaal. De documentaire 'Een dirigentenleven' is niet alleen een eerbetoon aan Haitink's grote vak manschap geworden: de beelden van diepe emo tie terwijl hij Mozart dirigeert geven het gevoel dat we even kennis mogen nemen van wat hem in zijn hart beroert. Haitink blijkt te beschikken over een onverwacht gevoel voor humor en zelf spot, ook geeft hij attent complimenten als een orkest goed heeft gespeeld. Voor zo'n man speelt een orkest natuurlijk de sterren van de hemel, denk je als toeschouwer. Er klinkt echter nog steeds bitterheid door wan neer hij praat over zijn met ruzies begeleide ver trek als chef-dirigent van het Koninklijk Concert gebouworkest in 1988, waar hij in 1964 tot chef dirigent werd benoemd. „Ik luisterde als jongetje van acht in 1937 voor het eerst naar Mengelberg"", vertelt hij. „Ook in de oorlog bleef ik gaan, al vond mijn moeder het heel vervelend dat ik dan tussen Duitse officieren zat. Ik ging echter toch, want moest muziek horen. Natuurlijk had ik nooit gedroomd dat ik in 1957 als snotaap voor het eerst voor het orkest zou staan. Ze lieten me in 1988 echter gewoon gaan. Ik heb dat als een diepe breuk gevoeld, na al die jaren dat ik me het leven zonder Concertgebouw niet kon voorstel len." Claustrofobisch Met het verstrijken van de tijd is Haitink deze af faire echter ook in een positief daglicht gaan zien. „Ik kan me nu veel beter voorstellen dat een diri gent die 25 jaar aan een orkest is verbonden, een claustrofobisch gevoel teweeg brengt. Ik kreeg daar zelf ook last van. Nu zou ik nooit meer er gens chef-dirigent willen zijn. Ik vind het heerlijk mijn tijd zelf in te delen naast de vier vaste maan den per jaar bij de Royal Opera House Covent Garden. Ik heb heel veel geleerd van het dirigeren van opera's." De muzikale fragmenten in de documentaire bevestigen Haitink's reputatie als Mahler- en Brucknerspecialist, maar de dirigent zelf zegt dat hem dat etiket eigenlijk niet zint. „Dat is me door de media opgedrongen, terwijl mijn liefde voor Bernard Haitink: „Ik zou nooit meer ergens chef-diri gent willen zijn." foto anp Mozart al uit mijn conservatoriumtijd dateert. Mozart is voor mij echt het hoogste goed." Als illustratie voor Haitink's veelzijdigheid toont Hulscher hem bovendien tijdens de directie van Wagner's Ring' in Covent Garden. Daarmee is een lang gekoesterde wens vervuld, vertelt de vermoeide maar intens gelukkige dirigent na af loop. Haitink werd in eigen land gelauwerd met onder meer het Commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau en de Erasmusprijs. Met lichte spot merkt hij op dat „de prijzenregen tegen woordig omgekeerd evenredig is aan mijn optre dens in Nederland." De vrede met het Concertge bouworkest is echter weer getekend: op 24, 25 en 26 februari volgend jaar dirigeert hij een pro gramma met Mahler, Berlioz en Ravel. De NOS- afdeling cultuur heeft al aangekondigd daar in elk geval opnames van te maken. ('Bernard Haitink, een dirigentenleven', vrij dag, 20.25, Nederland 3) Praten over zijn vader geeft hem een ambivalent gevoel. Hij is niet alleen maar de zoon van Jac ques van Tol. Hij is Tol Hansse, zanger, schrijver en beeldend kunstenaar. Toch heeft Hansse besloten mee te werken aan het boek dat onlangs over zijn vader is verschenen. 'De spookschrijver', geschre ven door Henk van Gelder, be licht de carrière van Van Tol als lijfdichter van Ix>uis Davids en maker van tal van liedjes voor latere cabaretiers. Naast de ver diensten van Van Tol worden in het boek ook zijn dubieuze kan ten belicht. Zo maakte hij in de T weede Wereldoorlog cabaret programma's met duidelijk na zistische sympathieën. Zijn zoon Tol Hansse: „Zelf heb ik me nooit zo verdiept in het werk van mijn vader. Nu vind ik het wel leuk om de din gen die hij heeft gemaakt op een rij te zien. Hij heeft genoeg narigheid van zijn keuze in de oorlog gehad. Hij is er in die tijd al op terug gekomen, mede door mijn moeder. Die was, zoals vrouwen eigen is, intuïtief. En zij vond dat er iets fout zat. Uiteindelijk heeft hij zich door haar laten overhalen. Ik sta op het standpunt: 'Gij zult niet oor delen'. Ik leefde niet in de tijd dat hij leefde. Ik ken hem als een zeer beschaafde man met een goede moraal. Als opvoeder had hij zelfs moderne opvattin gen." „Maar ik heb alle begrip voor mensen die de oorlog op een andere manier hebben beleefd. Vooral vlak na de oorlog waren de reacties zwart wit. Ik vind dat in het boek de zaken tot hun juiste proporties zijn terug gebracht. Ook de dingen die de man goed heeft gedaan, komen aan de orde." „Ik weet hoe moeilijk hij het na de oorlog heeft gehad. Voor de oorlog verkocht hij zijn lied jes aan Davids en die zette dan zijn eigen naam eronder. Na de oorlog gebeurde hetzelfde. Weer gingen de uitvoerende ar tiesten met de eer strijken. Dat vond hij erg. Hij zei wel eens: 'Kunnen ze dan geen pseudo niem verzinnen, moet per se hun eigen naam eronder? Respect „Toen het boek over hem in de maak was zijn mijn zuster en ik ook in de mappen gedoken. Al les is bewaard. Soms hebben we de handgeschreven eerste ver sies nog. Zo ontdekten we tot onze verbazing dat liedjes die Sonneveld beroemd heeft ge maakt zoals 'Josefine' en 'Juf frouw van Dam' ook door mijn vader zijn gemaakt. En we heb ben nog niet eens alle mappen doorgewerkt." „Ik heb alle respect voor Van Gelder. Ik had het boek nooit zo kunnen schrijven. Ik ben er te emotioneel bij betrokken. Van Gelder heeft zich opgesteld als de perfecte toeschouwer. De enige kanttekening die ik heb is dat Davids meer eer toekomt. Tenslotte is hij degene geweest die de liedjes door zijn aanpak zo groot heeft gemaakt." „Ik kom mijn vader steeds weer tegen. Er is een nieuwe cd met Davids-liedjes met 'Jans Pommerans', gezongen door Ina van Faassen en later door Ria Valk, 'Mijn Ideaal' van Corry Brokken en 'Scheiden doet lij den' van de Zangeres Zonder Naam." „Zelf schrijf ik ook voor ande ren. Voor Corry van Gorp bij voorbeeld. Eerlijk gezegd schrijf ik liever voor anderen dan dat ik zelf zing, zeker als het gaat om live-optredens. Het is moeilijk geworden wat betreft het uit brengen van Nederlands reper toire. Er zijn van mijn platen toch zo'n half miljoen exempla ren verkocht. Maar als ik bij een platenmaatschappij aanklop, val ik toch in de low-budget- produkties. Dat wil zeggen dat er 30.000 gulden beschikbaar is voor het maken van een com plete cd." „De grote makke is dat Hil versum het verleerd lijkt om Nederlandse produkten te draaien. Terwijl de mensen toch graag Nederlands horen. God zijdank zijn er nu de regionale omroepen. Die hebben in hoge mate de functie gekregen van Tol Hansse: „We kwamen van alles in oude mappen tegen." etalage voor Nederlands materi- foto gpd aal. Ik ben blij dat ze er zijn." 6LWCP! \x 5>fM- Sfijn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12