Frisse Vento door 'Golf met kofferbak' Jetta U voelt zich thuis bij: oft rnazoa dealer Forse kritiek op stichting Fiets! Weg en wiel Eerste belastingvrije Opeis in Hongarije van de band gelopen DONDERDAG 9 APRIL 1992 11 Chrysler heeft momenteel een vijftigtal speciale uitvoeringen van de Jeep Wrangier, genaamd Limited, beschikbaar. Deze auto is uitgevoerd in 'jagersgroen' metallic met leren bekleding en aluminium honingraatvelgen met bredere banden. Voor de mo torisering koos Chrysler voor het 4.0 liter 6-cilinderblok van 131 kW/178 pk. De Limited is te koop voor 64.550 en ook le verbaar met grijs kenteken. Zwarte MX-5 debuteert in Autotron Op de tentoonstelling Cabrio '92, komend weekeinde in het Au totron te Rosmalen, zullen voor het eerst 'open' versies te zien zijn van de Peugeot 106, de Rover 200 en de Suzuki Swift. Ook Mazda staat er met een nieuwtje voor Nederland: de MX-5 in 'brilliant black'. Deze zwarte cabriolet heeft met beige leer be klede sportstoelen, een beige interieur, stuurbekrachtiging, een elektrische antenne en roestvrijstalen dorpelbeschermingspla- ten. Ook zit er een in carrosseriekleur uitgevoerde harde kap bij, voorzien van binnenbekleding en achterruitverwarming. De zwarte MX-5 is beperkt leverbaar en te koop voor 65.493. Britse merken verzameld in Houten Liefhebbers van Britse auto's en motoren kunnen komend weekeinde in Houten (bij Utrecht) terecht, waar de manifestatie British Cars Bikes wordt gehouden. Vele beroemde Engelse merken zijn daar in het Expocenter Samen Sterk aanwezig, met speciale aandacht voor het beroemde merk Aston Martin (zie Blik in het Verleden). De tentoonstelling is vrijdag 10 april ge opend van 10 tot 22 uur, zaterdag 11 en zondag 12 april van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs bedraagt 12,50, landeren tot 12 jaar betalen 6,50. Gelimiteerde versie Mazda F coupé Mazda zelf zal ook niet hebben gedacht dat de 323 F het best verkopende model binnen de 323-serie zou worden. Deze apart gelijnde coupe is zo aangeslagen dat er vorig jaar, net als in 1990 ruim 6.200 de deur uitgingen. Nukomt Mazda met een speciale versie van de F coupé die de toevoeging Creon heeft gekregen. Dit actiemodel is uitgevoerd in de speciale metallic-kleur 'deep purple' en beschikt onder meer over sportieve GT-stoelen, elek trisch bedienbare ramen en spiegels, speciale bekleding, een met leer bekleed stuurwiel en dito schakelpookknop. De prijs bedraagt 39.995, stuurbekrachtiging kost 1.200 gulden extra. De oplage is beperkt tot 400 exemplaren. Succesvolle Voyager nu echte WorldStar In een speciale uitvoering van de goed verkopende ruimteauto Voyager heeft Chrysler de standaarduitrusting uitgebreid met onder meer airconditioning, elektrisch bedienbare ramen vóór, speed control, een verstelbaar leren stuurwiel en aan de buiten kant een zwart dakrek. De prijs begint bij 54.995 voor de versie met 2.5i-motor. De WorldStar is ook te koop met 6-cilinder mo tor en op een 'BVB-loos' grijs kenteken. In totaal worden even wel slechts 200 van déze speciale uitvoeringen geleverd. Open dag in auto- en tweewielerbedrijf Autotechniek is de laatste jaren een vak geworden waar de tech nische ontwikkelingen elkaar in snel tempo opvolgen. Elektroni ca is daar een goed voorbeeld van. Immers, auto's worden steeds 'knapper' en elk model zit weer vol nieuwe snufjes. En dat betekent dat de branche jonge mensen met een goede voor- en vakopleiding èn met belangstelling voor auto's en techniek, goed kan gebruiken. Om jonge mensen te interesseren voor de auto- en tweewielerbranche wordt er komende zaterdag (11 april) een landelijke open dag georganiseerd. Bij diverse bedrij ven in de regio kunnen geïnteresseerden kennis maken met alle facetten van dit vak en tevens wordt er informatie gegeven over de branche, de beroepsmogelijkheden en de opleidingsinstitu ten. Voor meer informatie kan men bellen met het Innovatie- en Onderwijscentrum Motorvoertuigen- en Tweewielerbranche (Innovam): 06 - 0226556. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Den Bosch - Maastricht (A 2) Tussen Veldhoven en knooppunt De Hogt bij Eindhoven, in beide richtingen, dag en nacht. Gouda richting Hoek van Holland (A 20) Ter hoogte van het Kleinpolderplein, dag en nacht. Utrecht - Breda (A 27) Ter hoogte van Werkendam, in beide richtingen, dag en nacht. Tilburg richting Eindhoven/Den Bosch (A 58/A 65) Reconstructie aansluiting A 58/A 65, dag en nacht. AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. Weversbaan 27, Leiderdorp, tel. 899349 THOMEf voor Leiden, Leiderdorp e.o. 65ï^Kmsteeg autobedrijven ALPHEN A/D RUN VOORSCHOTEN Hoorn 174 Hofweg 39 Tel. 01720 - 21521 Tel 071 - 769307 LEIDERDORP USSE v.d. Valk Boumanweg 2 Glodlolenstraat 39 Tel. 071 - 899212 TqI 02521 - 19131 KATWIJK Zeeweg 61 Tel. 01718- 15141 OEGSTGEEST Geversstraot 30 Tel, 071 - 173414 Britse eenvoud in een Italiaans getinte verpakking, ofwel de Aston Martin DB5 uit 1964. Dit type Is wereldberoemd geworden als auto van filmheld James Bond (geheim agent 007) maar werd ook als sportauto zonder schietstoel, kogelvrije scher men. kanonnen en radar alom gewaardeerd. Er zijn tussen '63 en '65 slechts 1.023 DB5's gebouwd. waarvan er vier zijn gebruikt In de 007-fllrm. De aanduiding DB komt overigens van David Brown, die van 1947 tot 1972 eigenaar van het Britse sportwagenmerk was. Aston Martin-liefhebbers moeten komend weekeinde zeker even een be zoekje aan Houten brengen (zie Blikvangers) HKHltffOTO 'Jagersgroene' Jeep Wrangier Limited FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Mercedes boos UTRECHT Mercedes is geïrriteerd door de berichten als zou er bij de pro- duktie van elke S-klasse Merce des 52 ton afval ontstaan. Volgens de fabrikant wordt ver zwegen dat 90% van deze 52 ton als restmateriaal bij de win ning van erts dient te worden gezien. „Daarvan wordt nu al 80% hergebruikt en dit percen tage stijgt nog steeds." Daarbij heeft de argumentatie slechts betrekking op de kosten en niet op de baten van een proces. Niemand wijst katalysa toren van de hand, ofschoon bij de winning van de 4 gram plati na die een katalysator bevat, circa 500 kilo erts dient te wor den gedolven", aldus Mercedes. BUK IN HET VERLEDEN BLIKVANGERS BUDAPEST RUNA HELUNGA CORRESPONDENT Bijgelovig kunnen ze bij General Motors niet zijn, om uitgere kend vrijdag de dertiende uit te kiezen als de dag waarop de eerste Hongaarse Opel Astra van de band rolde. De splinternieuwe Opel-fabriek in Szentgotthard start met een produktie van 15.000 Opeis per jaar, maar GM wil dat aantal binnen korte tijd verdubbelen. GM heeft met deze activiteit in feite een voor Hongarije totaal nieuwe industrietak geïntrodu ceerd, want tot dusver had het land geen eigen fabricage van personenauto's. De Opel-fabriek, waar jaarlijks ook 200.000 motoren zullen worden geproduceerd, is voor 65 procent eigendom van GM. De rest van de aandelen is in Hongaarse handen. Opel is overigens niet de enige buitenlandse investeerder, want spoedig zal een nieuwe Suzuki- fabriek in Esztergom zijn deu ren openen. In 1995 moeten daar 50.000 Suzuki Swifts van de band rollen. Dat Hongarije maar liefst twee autofabrikanten wist over te ha len tot de bouw van nieuwe fa brieken, is vooral te danken aan de zeer gunstige belastingvoor delen die beide investeerders werden geboden. GM hoeft tien jaar lang geen omzetbelasting te betalen. Onderdelen kunnen belastingvrij worden geïmpor teerd, terwijl ook over de Astra's die in Hongarije worden ver kocht, geen belasting hoeft te De Hongaarse premier Joszef Antall reed zelf de eerste Hongaarse Opel Astra van de band. worden betaald. Voor Suzuki geldt een soortgelijk vriendelijk belastingklimaat. Daar staat tegenover dat de Hongaren het autoimporteurs van andere merken dit jaar aan zienlijk lastiger hebben ge maakt. De Hongaarse regering heeft toegegeven dat het strikte importbcleid een tegemoetko ming aan Opel en Suzuki is. Opel heeft dit soort ItSUIltjeS it) de rug hard nodig, want het merk is niet erg populair in Hongarije, vorig jaar werden er slechts 2.000 Opeis verkocht. De importbeperking voor ande re merken en het belas li ngvoor deel voor de wee nieuwe auto fabrieken hebben tot een offi cieel protest van de EG geleid Zowel bij Opel als bij Suzuki is het management van de fabriek in handen van het moedcrbe drijf. In de negen man sterke di rectie van de GM-fabriek zitten slechts twee Hongaren. Suzuki heeft ter voorbereiding van de opening een aantal Hon gaarse werknemers naar Japan gehaald om daar te wennen aan de Japanse werkmethodes. Dat experiment is geen onver deeld succes geworden. Een deel van de Hongaren keerde voortijdig terug met de klacht dat ze veel te hard hadden moe ten werken en nauwelijks vrije tijd hadden gekregen. Ze waren bovendien weinig enthousiast over de verplichte gym oefen in gen op de Japanse tabriek en de strikte discipline. Volkswagen heeft met recht een frisse wind door de Jetta gejaagd. Dit type is ooit gelanceerd als een Golf met kof ferbak, een Golf sedan dus. Zijn opvolger kreeg de naam Vento mee, wat in het Italiaans zoveel als wind betekent. Volkswagen wil echter dat de Vento niet gezien wordt als op volger van de letta. De marke- ting-mensen hebben de wagen beslist tussen de Golf en de gro tere Passat willen plaatsen. Dat wordt onderstreept door de uitrusting en niet in het minst door de prijsstelling. Het instap model van de Vento kost 34.495, twerwijl de goedkoop ste Golf net onder de 29 mille staat genoteerd. Voor die extra guldens beschikt de Vento als basismodel wel over een rijkere uitrusting en een 1.8 liter 75 pk motor. De instap-Golf moet het stellen met een 1.4 liter machine met zestig paardekrachten. Ook nebben alle Vento's stuur bekrachtiging en de mogelijk heid een airbag te laten monte ren voor de bestuurder èn de passagier. De nieuwe Jetta (we noemen hem toch maar zo) ofwel Vento is technisch wederom gelijk aan de Golf. Ook uiterlijk vertoont hij veel overeenkomsten. De .vormen zijn duidelijk ronder dan van de voorganger Jetta. Van achteren gezien lijkt de Vento wel een beetje op de Pas sat. Het front van de wagen is bijna gelijk aan dat van de Golf, met dit verschil dat de koplam pen van de Vento hoekiger zijn. De kofferbak, want daarom gaat het bij dit nieuwe type vooral is met 550 liter groot in deze klas se. De ruimte is hoog en diep. Het interieur is identiek aan dat van de Golf, bic lualefde neer klapbare achterbank. Opmerkc lijk detail is de mogelijkheid de rugleuningen met de sleutel te vergrendelen, zodat iemand na het inslaan van een portierraam niet zomaar in de kofferbak kan komen. Het is een oplossing, die tot dusver alleen op veel duurdere auto's was te zien. De Vento rijdt ook net zo voor spelbaar als de Golf. De extra last aan de achterkant is niet van invloed op het goede stuur gedrag. De scnokdemping is vrij soepel. Verder kent ook de Vento een topmodel met de nieuwe smalle VR6 motor, het 2.8 liter zescilin der blok. dat vorig jaar al in de Passat en de Golf werd geïntro duceerd. Het vermogen be draagt 174 pk. Andere motoren zijn behalve de 1.8 liter 75 pk, een 1.8 liter met 90 pk, een 2.0 liter met 115 pk en twee 1.9 liter diesels met 64 en 75 pk. De laatste beschikt dan over een turbocompressor en een katalysator. De VW Vento staat sinds vorige week vrijdag bij de dealers. F ietsfabrik anten heb ben forse kritiek op het werk van de stichting Fiets! Union heeft gedreigd het lidmaatschap op te zeggen en Giant Nederland is uit on vrede vorig najaar al uit de stichting ge stapt. „De stichting heeft geen daadkracht," zo zegt Union-directeur C. de Kriek in een ge sprek met de Fiets- Vakkrant. Met geld van de fietsfabrikan- ten houdt de stichting dure campagnes om de fiets te promoten, maar nooit wordt on derzocht of dat iets oplevert. De recente campagne van de stichting 'Alle Fietsen zijn groen' kostte een miljoen gulden. De Kriek: „Deze campag ne was geldverslin dend en er is niets ge- evalueerd. Ik heb de indruk dat de acties bij het grote publiek absoluut niet aan slaan." Fietsfabrikanten vin den wel dat er een Hoezo te zwaar? 'Los Pedalos', een acrobatentrio uit Basel, gaat er prat op de kleinste driezitter ter wereld te berijden. moet zijn die de belangen van de fietsbranche bundelt en flink r clame rr^takt voor de fiets en het fietsen. Dat moet een onafhankelijke organisatie zijn, met een duidelijke doelstelling en financiële verantwoor ding. De stichting Fiets! voldoet volgens de fabrikanten niet aan deze voorwaarden. Er is geèn officieel en openbaar jaarverslag waarin te lezen is wat de ac tiviteiten zijn geweest en waaraan het geld is be steed. De fietsfabrikanten stellen deze eis. omdat zij met elkaar ruim 1,6 miljoen gulden bij elkaar brengen. Wanneer Union het lidmaatschap op zegt, scheelt dat de stichting een vijfde a inkomsten. Zelfplakkende band Specialized, Amerikaan se fabrikant van fietsen en fietsaccessoires, brengt een zelfplakkende binnenband op de markt, de Airlock. De binnenband bevat een vloeistof die zich bij mo gelijke lekkage een weg naar buiten zoekt en dan stolt. Specialized heeft dit aJ langer bestaande systeem geperfectio neerd. Er bestaan busjes met plakvloeistof om zelf in een lekke band te spuiten. Bezwaarlijk is het hoge gewicht van de vloeistof en de slechte houdbaarheid. Specialized is overtuigd van de hoge kwaliteit van de door een chemi cus samengestelde vloei stof en geen de volgende garantie: raakt een band binnen de zes maanden lek. dan' mag de klant hem gratis komen om ruilen. Overigens zou de nieuwe binnenband ne gentig procent van alle foto fpa mogelijke lekkages on dervangen. De overige tien procent betreft scheuren en gaten waartegen geen enkele binnenband bestand is. De grootste maat Airlock weegt 85 gram. De Amerikaanse firma Tost het lekke bandenpro bleem niet op met de buitenband, zoals steeds meer bandenfabrikanten doen. Er worden uitste kende ervaringen opgedaan met anti lekstroken en brekeriagen. die bescherming bieden in drie kwart van de gevallen waarin een band lek raakt. Specialized vindt echter dat deze extra lagen het fietsen minder comfortabel maken. De Airlock wordt geïmporteerd door Specialized Benelux. tel.070 - 3175220. De prijs bedraagt 19,50 voor alle maten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11