Waterkanten aan kust unieke leefgebiedjes Boer beschermt flora en fauna tegen betaling Over leven Weer thuis MILIEUTIP DONDERDAG 9 APRIL 1992 10 redactie: monica wesseunc Excursie De Kleine Aarde boxtel De gemeente Zoeterwoude organiseert ter afsluiting van de cursus 'Milieu in en om het huis' op maandag 13 april een excursie naar De Kleine Aarde in Boxtel. Lr zijn nog een paar plaatsen over in de bus en dus kunnen ook niet-cursisten mee. De kosten bedragen 45 gulden per persoon. Voor dit geld krijgen deelnemers de reis, een 2,5 uur durende rondleiding, onderbro ken door een ecologische lunch. De bus vertrekt 's morgens om 9.00 uur, om 17.00 is de thuiskomst. Voor nadere inlichtingen en opgave kan worden gebeld met R. van der Voort, telefoon 01715- 9204. Bezichtigingen weidevogels leiden Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie regio l-eiden organiseert op zondag 12 en donderdag 16 april twee weidevogelexcursies. Op zondag wordt het vroeg uit de veren want om 8.30 uur al is het verzamelen geblazen bij de LOl aan de Zijldijk in leiderdorp. Vandaar gaat de groep op de fiets naar een boerderij aan het eind van de Zijldijk van waaraf te voet een weidevogelgebied in wordt getrokken. Op donderdag begint de excursie om 18.30 uur bij café Crones- teyn in leiden; het polderpark Cronesteyn wordt bezocht. Hoe wel er niet door de eilanden zelf wordt gelopen (vogels behoe ven rust), is warme kleding aan te raden. De excursies zijn gratis. Nadere inlichtingen bij Ton Gordijn, telefoon 071-143726. Spaarlamp met kleine Fitting eindhoven Philips introduceert begin september een elektroni sche spaarlamp met kleine fitting. Deze spaarlamp, type PLC-E, is negen Watt sterk en vergelijkbaar met een gloeilamp van veer tig Watt. De kleine fitting is gebruikelijk in smalle lamphuizen en kroonluchters. Philips claimt voor de spaarlamp een acht keer langere levensduur dan een gloeilamp en een vermindering van het stroomgebruik met tachtig procent. Spaarlampen hebben al leen zin op plaatsen waar licht lang achtereen noodzakelijk is. Het nieuwe type kost 37,95 gulden. Informatie over zwanen gevraagd bussum Een aantal verontruste vogelliefhebbers heeft een zoge noemd Knobbelzwanenplatform opgericht. Doel is te komen tot een landelijk gecoördineerde actie om de jacht op knobbelzwa nen af te schaffen. Deze dieren worden in sommige gevallen be jaagd vanwege de schade die ze zouden veroorzaken. Het platform zoekt naar 'ethisch en ecologisch verantwoorde al ternatieven' voor dit afschot. De oprichters vragen informatie over problemen met knobbelzwanen en jachtpraktijken op te sturen naar: R. Kloosterman, Huizerweg21j, 1401 GG Bussum. Telefoon 02159-10562. Plan voor moeras Schouwen schouwen» Natuurmonumenten, de Zeeuwse Milieufederatie en de Vogelwacht Schouwen-Duiveland hebben een plan gepre senteerd voor de aanleg van een moeras aan de zuidkust van Schouwen. Het achthonderd hectare metende moeras zou een meer geleidelijke overgang moeten vormen tussen de Ooster- schelde en de nabijgelegen agrarische gebieden. Volgens de organisaties zijn er door de Deltawerken veel ge schikte gebieden voor vogels verdwenen. De aanleg van dit moeras zou dit enigszins kunnen goedmaken. Het plan is be doeld als bijdrage aan de discussie rond het landinrichtingspro ject Zuid-Schouwen. De twintig boerderijen in het gebied zou den elders een plaats moeten krijgen. Batterijen, aanstekers, pakjes kauwgom en aardappelschil mesjes zijn in supermarkten en warenhuizen bijna niet meer los te koop. Om diefstal te voorkomen zitten ze in een plastic vormpje op karton ge plakt. Zo'n verpakking wordt 'blister' genoemd, het Engelse woord voor blaar. Voor het milieu is dit inderdaad een zeer pijnlijke verpakking, vooral omdat deze vaak van pvc is ge maakt. Een belangrijk bezwaar van pvc is dat er bij verbran ding ervan dioxine vrijkomt. In speciaalzaken zijn deze artike len meestal gewoon los te krij gen. Dit is milieuvriendelijk en vaak nog goedkoper ook. Na het schilderen Verfresten bevatten terpetine of andere oplosmiddelen die schade lijk zijn voor het milieu. Bovendien worden in verf vaak giftige stof fen zoals zware metalen gebruikt als kleurstof. Die stoffen mogen niel in het milieu terecht komen, zeker niet in het water. Het water- zuiveringsbedrijf krijgt de stoffen namelijk niet uit het water. Houd verfresten, terpetine, afbijtmiddelen, tinner en dergelijke daarom altijd apart. Breng ze naar de chemocar zodat ze op de juiste ma nier kunnen worden verwerkt. Dat geldt ook voor verf op waterba sis en natuurlijke verf op basis van lijnolie. Deze kunnen ook zware metalen bevatten en moeten daarom op dezelfde manier worden behandeld. 'Ja natuurlijkoppervlakkig ISBN 9021004968. prijs 12.50 Tuinen, vijvers, terrassen en kamerplanten: over elk van de onderwerpen zijn boeken vol te schrijven. De herkomst van planten, hun verschijnings vorm hier, verzorging van planten binnen en buiten. Al le aspecten zijn zó interessant dat het een bix'k waard is. Al les in één boek willen prop pen pakt meestal niet best uit. Het blijft oppervlakkig. De nieuwe gids 'Ja natuurlijk 2, bloemen en planten' (beho rende hij de gelijknamige tv- serie) is zo'n uitgave van alles in één en dus net niks. Het boekje telt zo veel hoofdstukken dal voor elk 'on derwerp eigenlijk veel te wei nig ruimte overblijft. Na het lezen van 'rozen snoeien', 'ka merplanten vermeerderen' of 'het aanleggen van een vijver' blijven er minstens evenveel vragen over als er beantwoord worden. In plaats van oVer de onderwerpen algemene infor matie te geven, verliest de au teur zich geregeld in details. Zn wordt wel uiteengezet hoe folie in een nieuw aangelegde vijver moet worden aange bracht, maar wordt nauwe lijks iets verteld over het neer zetten van planten. Wat verder opvalt is de wat belerende manier van schrij ven. Gezellig is niet hetzelfde als betuttelend. Tuinders of plantliefhebbers die echt wat meer willen weten over een specifiek onderwerp, doen er verstandig aan daarover een boek te kopen. Zij die de tv- cursus volgen en de gegevens nog eens willen nalezen, kun nen bij de boekhandel dit boekje aanschaffen. De grutto's zijn weer in de weidegebieden zend kilometer gevlogen om in ons koude neergestreken om te broeden. De vogels heb- kikkerlandje voor nageslacht te zorgen. De ben een lange reis achter de rug. Na een lange tocht wordt gemaakt met een pauze in overwintering in de rijstvelden van Guinea moerasgebieden in Zuid-Frankrijk. De tocht is Bissau en Senegal in Afrika hebben ze vijfdui- vol gevaren: naast allerlei klimatologische ontberingen moeten de dieren zich ook de ja gers en boeren in Frankrijk 'van het lijf hou- foto martijn de jonge Zeevenkel, strandbiet, zeekool en de gele hoompapaver Menselijk handelen leidt er vaak toe dat plante- of dier soorten verdwijnen. Het komt echter ook omgekeerd voor. Zo is in Katwijk de waterkant van de uitwatering af gewerkt met speciale stenen, waardoor er voor bijzonde re planten een uniek leefgebiedje is ontstaan. Het afgelo pen jaar groeiden er zeevenkel, strandbiet, zeekool en de Gele hoompapaver: stuk voor stuk plantesoorten die vrij wel nergens elders in Nederland voorkomen. het eerst ook de bollenvelden gaan bekijken. Dat leverde ver rassende resultaten op. Van Dijk: „De bollenvelden zijn ab soluut oninteressant zodra de bollen bloeien. De kwekers zor gen ervoor dat er dan niks leuks staat. In de periode waarin het veld braak ligt, schieten allerlei onkruiden op zoals de kleine brandnetel, de akkerkers en het kleine kruiskruid. Echt bijzon der zijn deze niet. Het zijn heel sterke plantesoorten, anders zouden ze die gifwolk ook niet hebben kunnen weerstaan De zogeheten zanderijvaar ten, de sloten in de bollenvel den nabij Noordwijkerhout, la ten wel een bijzondere flora zien. „Blijkbaar is het gif dat in de bollenteelt wordt gebruikt, niet in de sloten gesijpeld. Het water is wel voedingsrijk maar niet vies. Er komen waterlelies noorpwu k monica wesseunc Ook het gebied 'de Coepel- duijnen' tussen Noordwijk en Katwijk is, mede ten gevolge van menselijk handelen, een ware schatkamer voor bijzonde re planten. In vroeger tijden is dit duingebied door de zee dorpbewoners gebruikt als ak kerbouwgebied en werden er geiten en schapen gehoed. De grond is van nature uitzonder lijke kalkrijk. De combinatie van extensief gebruik in vroegere ja ren en de kalkrijkdom maken de Coepelduijnen tot bijzonder gebied. Er komen bremrapen voor, de nachsiline bloeit er, ra telaars en zee-averuit tieren er welig. Dat er nieuwe plantesoorten bij komen is bekend geworden door de naspeuringen van le den van de vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming Noordwijk. Op dit moment wordt er door vijf van de 620 le den hard gewerkt aan een nieu we flora van Noordwijk en om streken. De laatste dateert uit 1972. Destijds is alleen het duingebied tussen de provincie grens en de Katwijkse uitwate ring onder de loep genomen. In de nieuwe uitgave worden ook de bollenvelden, de slootkan ten, de wegbermen en zelfs de straatvegetatie meegenomen. J. van Dijk van de vereniging zet uiteen dat het de bedoeling is in de flora alle vondsten van wilde planten vanaf 1980 mee te nemen. Het begrip 'wilde plant' is overigens moeilijk te definië ren. Zo werd Staatsbosbeheer in de dertiger jaren gevraagd hees ters uit Zundert aan te kopen en in het duingebied te planten. De boomkwekerij lag op zijn gat en behoefde steun. „De Rode ri bes en Mahoniestruik die se dertdien het duingebied sieren, zijn niet inheems maar inmid dels wel verwilderd. Die neemn we dus op in de flora". Het nieuwe werk verschijnt over twee jaar en omvat het ge bied tussen de noordelijke pro vinciegrens en de Katwijkse uit watering en als oostelijke grens de Eeidsevaart en de A4. Niet al leen de bijzondere planten wor den in de lijst opgenomen. „Ook de plantjes die tussen de straattegels groeien inventarise- Bollenveld De plantliefhebbers zijn -bioloog kom je op rare plekken. Zo heeft Van Dijk verleden jaar, speciaal voor de flora, alle vuilnisbelten in de ze regio onderzocht op plante- groei. „Ik ben ook voor het eerst van mijn leven op een golfbaan geweest. Er blijken grappige planten te staan. Zo vind je op vuilnisbelten nogal wat verwil derde en verbasterde kamer- en tuinplanten." Er zijn de afgelopen jaren ook planten verdwenen. Van Dijk vindt dit niet per definitie 'een ramp'. In het duingebied zijn decennia geleden dennen aan geplant. Op donkere plekjes in het bos groeide het Stofzaad, een parasiet die op dennewor- tels leeft. Staatsbosbeheer is het naaldbos aan het dunnen en plant er loofbomen voor in de plaats. De reden hiervoor is dat loofbomen natuurlijker zijn dan dennen, althans in een duinge bied. Door het dunnen wordt het licht in het bos en verdwijnt het stofzaad. „Dat kan je niet erg nomeen", becommentari eert Van Dijk. Verdwijnen van plantesoorten is wél erg als het een symptoom is van het ver- den haag/regio monica wesseunc Veertig boeren in het veenwei- degebied van Zuid-Holland doen mee aan een experiment bedoeld om op het agrarisch bedrijf de natuur meer de kans te geven. De boeren mogen zelf weten op welke manier ze flora en fauna beter beschermen. De betaling is afhankelijk van het resultaat. Naarmate er meer bloemetjes of diertjes zijn, is de vergoeding hoger. Betaling voor natuurproduk- tie is niet echt nieuw. Tot voor kort bestond alleen het systeem van beheersvergoedingen. De boeren kregen geld als ze be paalde dingen niet deden zoals niet maaien, niet mesten en niet omspitten. Het niet-doen moest uitmonden in méér na tuur. Dit experiment gaat uit van betalen op grond van resul taat. Veel boeren ervaarden de beheersregeling als te betutte lend. Met betaling op grond van resultaat kunnen ze natuur vriendelijke maatregelen beter inpassen in het bedrijf. Betalen op grond van resul taat is alleen mogelijk als be kend is hoeveel plantjes er eerst waren en hoeveel er zijn na een jaartje natuurvriendelijk beheer. Vorig jaar is door de afdeling milieubiologie van de universi teit Leiden een methode uitge werkt voor het bepalen van de natuurwaarden. Er is een ma nier gemaakt om te tellen hoe veel bijzondere plantjes de slootkanten herbergen en hoe veel en welke weidevogels waar zitten (broeden). Het experi ment dat dit jaar begint, behelst alleen de slootkanten. De boeren tellen aan de hand van een lijstje zelf hoeveel bij zondere plantesoorten er zijn. Bijzonder aan de slootkant zijn onder meer de dotterbloem, de koekoeksbloem en de moeras wederik. Vervolgens gaat de boer 'boeren' op een manier die de natuur spaart en na een jaar tje wordt opnieuw geteld hoe veel bijzondere plantjes er zijn. De vergoeding die hij krijgt, is afhankelijk van de toename van het aantal bijzondere plante- De agrariër, in veenweidege- bieden meestal melkveehou ders, kan de slootkant rijker ma ken qua plantenpopulatie door ervoor te zorgen dat er weinig meststoffen in de sloot terecht komen. Hoe armer het water, des te minder hard groeien de planten en des te minder be hoeft er te worden gemaaid. Bij zondere planten die laat in het jaar bloeien, krijgen met laat maaien de kans zich via zaad te verspreiden. De proef is een initiatief van de landbouworganisaties, de af deling milieubiologie van de universiteit en de Zuidhollandse milieufederatie. Het is nog niet zeker of volgend jaar ocik de weidevogels erbij worden be trokken. Er is nog geen geid om ook de komst van extra weide vogels aan boeren te vergoeden. dwijnen van een landschap of stukje natuur. De leden van de vereniging maken de flora vooral omdat ze het leuk vinden. „Planteliefheb- bers zijn uitzonderlijk nieuws gierig". Dat is echter niet de enige reden. De kennis over de flora geeft de natuurliefhebbers een wapen om te strijden tegen aantasting van natuur en land schap. Dat heeft het verleden wel uitgewezen. De Vereniging heeft enkele jaren geleden een fauna gemaakt van bijzondere vogelsoorten. Die beschrijving van vogelsoorten heeft de pro vincie Zuid-Holland ervan over tuigd in de polder Hoogeweg in Noordwijk geen glastuinbouw toe te staan. Er zijn nog steeds grote gebie den die bescherming behoeven. De bollenvelden niet: „die be schouwen wij als verloren." In de polders Hoogeweg, Elsgeest en de binnenduinrand liggen graslanden waar nog bijzondere bloemen azoals de pinkster bloem in voorkomen. Ook langs de sloten van deze polders is er een rijkdom aan planten te vin den. „Die gebieden moeten dus voor teloorgang worden be hoed." Hoe meer diertjes en plantjes de boer 'maakt', des te meer geld staat er tegenover. foto wim dijkman Eindeloos snuffelen tussen plantjes en grasjes om te speuren naar ni Van Dijk en een aantal andere vrijwilligers zijn er al maanden druk n IN 'T VELD Wekenlang zit het Turkse tortel- tje al voor zich uit te staren. Half slapend lijkt het wel, want zijn mooie bruinrode oog-heeft hij meestal half dichtgeknepen. Als ik de trap afloop en door het kleine gangraampje naar hem kijk, knipoogt hij vriendelijk te rug. Het nest kun je nauwelijks een nest noemen. Niet meer dan een paar takjes aan het eind van een veel te dunne hulsttwijg. Daardoor zwiept hij bij elke windvlaag als in een kermisattractie heen en weer. Om zeeziek van te worden. Maar als de jongen straks uit het ei gekomen zijn, kan de kat er tenminste niet bij. Ons Turkse torteltje bivakkeert al heel lang in de buurt. Het kippenhok van de buren was zijn supermarkt Als er voer werd gestrooid, kreeg hij ook zijn deel en daardoor was hij zelfs tammer dan de kip die achteraf een haan bleek te zijn. Nu de kippen en haan zijn op gedoekt. moet hij zijn kostje er gens anders opscharrelen. (Gras)zaden en bessen vormen het dagelijks menu. Maar waar mensen (en broodkruimeltjes) zijn, houdt de Turkse tortel het nog gemakkelijker uit. Dat be wijst zijn succesverhaal wel. Dit grijze duifje met zijn roze- beige-bruine glans en een half zwart halsbandje kwam vijftig jaar geleden alleen nog maar voor in India en het Midden- Oosten. In die afgelopen halve eeuw is het torteltje in een stormachtig tempo over heel Europa uitgezwermd. Het be gon met de Balkanlanden en vandaar trok hij via Hongarije en Tsjecho-Slowakije naar West-Europa. In Nederland is de Turkse tortel voor het eerst in 1947 gezien. In 1949 broedde hij voor het eerst en nu leven er hier naar schatting al zo'n 100.000 broed paren! Hij is ook al naar Engeland overgestoken en heeft inmiddels IJsland be reikt. De graanboeren in de Ver enigde Staten zijn dus gewaar schuwd. Dat succes heeft alles te maken met de enorme voortplantings- drift van de Turkse tortel. Hij broedt het hele jaar door en produceert vaak drie tot vier broedsels per jaar. Als eksters of katteh toeslaan en dat ge beurt nogal eens behoren zelfs zeven legsels tot de moge lijkheden. Soms worden de jon gen uit een eerder broedsel nog door de ouders gevoed als er al nieuwe eieren in het nest lig gen. Officieel gebeurt dat van maart tot september, maar in een zachte winter als die van dit jaar hoef je niet op te kijken van een kersttorteltje. Hij broedt vrijwel altijd in een altijdgroene boom, zoals mijn hulst of een den. Het duifje dankt zijn Neder landse naam aan de liefde die men in Turkije voor hem koestert. Ik heb me laten vertel len dat hij daar 'kumru' wordt genoemd en dat hij wordt ver troeteld als een heilige vogel. Ze hangen mandjes voor hem op om het broeden bij huis te be vorderen, want dat brengt geluk en voorspoed. De Turkse tortel heeft iets verte- derends, zoals alle dieren met relatief grote bruine ogen blijk baar op onze sentimenten in werken. Ook het koeren helpt daaraan mee. Het is een be scheiden, bijna hees 'koe-koe koe-roe' met de klemtoon op de middelste noot, terwijl het laatste stukje er een beetje bij- hangt. Een aardig geluid, al wordt het soms zo vaak achter een herhaald dat het een beetje slaperig maakt. Vooral op een mooie, lange zomeravond. Ie gaat er nu al naar verlangen. TON INT VELD

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10