Broodhaantjes en beschilderde eieren maken paasontbijt tot een feest Smaak Ganzebout en borstfilet versmade lekkernijen Goed en snel klaar WOENSDAG 8 APRIL 1992 9 MENU VAN -tl «w voorlichtingsbureau DE DAG W voor de voeding GROENTEBOUILLON MET OMELETREEPJES MIHOENSCHOTEL MET TAHOE zie onderstaand recept) KROEPOEK EMPING Kook 200 gram mihoen volgens de ge bruiksaanwijzing gaar. Fruit een kleinge sneden ui met een uitgeperst teentje knof look in anderhalve eetlepel olie. Bak een in ringen gesneden prei; een in repen gesne den kleine rode paprika en een halve fijnge: sneden spaanse peper mee. Bak 200 gram in blokjes gesneden tahoe; twee bolletjes kleingesneden gember en twee eetlepels gembersiroop vijf minuten mee. Roer de gare mihoen door de groente en warm het geheel goed door. Per persoon: 2300 kilojoules, 550 kilocalo- "n, 21 g eiwit, 14 g vet 79 g koolhydra ten. PITTIGE BRUINE BONEN MET ANANAS (zie onderstaand recept) KROPSLA MET GEMENGD ZOETZUUR VRUCHTENGRIESMEELVLA Fruit een kleingesneden ui in 15 gram (di- eet)margarine of boter. Bak 100 gram shoarmavlees al omscheppend bruin en gaar. Laat een half blikje ananasstukjes uit lekken, Voeg een blik bruine bonen toe en warm het geheel goed.door. Per persoon: 1500 kilojoules, 360 kilocalo rieën, 24 g eiwit, lig vet 43 g koolhydra ten. GERILLEERDE SPEKLAPJES KOMKOMMERSLA MET MAIS GEPOFTE AARDAPPELS MET KRUIDENBO TER CHOCOLADE-US MET WARME KERSEN (zie onderstaand recept) Verwarm een blikje kersen met een eeüepel sinaasappellikeur of sinaasappelsap. Bind het vocht met wat aangemengde aardap pelmeel. Verdeel vier bolletjes chocolade-ijs over twee coupes. Verdeel de kersen over het ijs en gameer met een schuimpje. Direct ser- Per persoon: 700 kilojoules, 17(kkilocalo- rieën, 4 g eiwitten, 3 g vet, 32 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT Hoewel er tegenwoordig ook veel i zijn die graag en goed koken, zijn de inzen ders van een lievelingsrecept toch bijna al tijd vrouwen. Bijna, want dit recept voor HETE AARDAPPELS is afkomstig van WIL LEM BALM uit HAARLEM, die zich hob byist-kok noemt. Nodig: aardappels (naar gelang het aan tal personen); 1 ui; 3 teentjes knoflook; halve theelepel ker riepoeder, halve thee lepel cayennepeper; een theelepel sambal manis; ketjap; toma tenketchup; sherry. Schil de aardappels en laat ze acht mi nuten koken. Snijd intussen de ui in ringen en pers de teentjes knoflook uit. Snijd de aard appels - na afkoe len - in plakken en bak ze, onder toe voeging de gen, knoflook, kerrie, sambal, cayennepe per en ketjap in zonnebloemolie mooi licht bruin. Roer er als laatste wat tomaten ketchup en een scheutje sherry door. TIP: maak een paar bollen knoflook schoon. Pel de teentjes en doe ze dan in een glazen potje met zonnebloem olie, dat kunt u daarna maanden goedhouden.. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem. t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Bakkers maken meer dan 1 miljoen paasbroden Van de Nederlandse bakkers wordt verwacht dat zij in de week voor Pasen meer dan 1 miljoen paasbroden bakken. Paasbroden zijn rijk gevuld met rozijnen, krenten, suka de, sinaasappelsnippers en met spijs gevulde broden die traditiegetrouw overal in ons land bij het paasontbijt en tegenwoordig ook bij de paas-brunch een belangrijke plaats innemen. Voor de meeste bakkers be gint Pasen eigenlijk al een week eerder, want dan worden er palmpasen de traditionele broodhaantjes, -eendjes, -gans jes, broodslingers en soms ook broodkransjes gebakken. Palm pasen wordt in Drenthe, Twen te, de Achterhoek en in bepaal de delen van Noord-Brabant, Zeeland en Noord- en Zuid- Holland gevierd. In de week voor Pasen kan men echter bij bijna alle bakkers in Nederland terecht voor broodhaantjes, ook wel broodvogels genoemd. In de gebieden waar palmpa sen wordt gevierd, maken kin deren palmpasentakken, waarin naast broodhaantjes ook eieren worden gebruikt. Zij trekken dan in optocht door de straten onder het zingen van: „Palm-, Palm-, pasen, ei-koer-ei, één ei is geen ei, twee ei is een half ei, drie ei is een Paasei" Symbolen De Paasbroden, haantjes, slingers en kransjes zijn eigen lijk oeroude symbolen. De paas broden, -haantjes en andere Fi guren die van brooddeeg wor den gebakken herinneren aan de heidense offermaaltijden. Het brood heeft de plaats inge nomen van de oorspronkelijke offerdieren. De paashaantjes en ook de boterlammetjes die bij de paasbrunch op tafel komen zijn daarvan de meest spreken de voorbeelden. Eieren vormen van oudsher het teken van vruchtbaarheid en de groet aan het voorjaar. In de kerken wordt het ei gezien als het symbool van de herrijze nis: zoals het kuiken de eier schaal breekt, zo breekt Chris tus de wand van het graf open en staat Hij op uit de dood. In veel families wordt het paasontbijt beschouwd als een van de gezelligste van het gehe le jaar. Naast het traditionele paasbrood komen er dan ver schillende broodsoorten, uiter aard ook veel kleine broodjes waarop soms zelfs een ei is meegebakken, op tafel en na tuurlijk ook veel gekleurde en soms heel kunstig beschilderde Daarnaast is de paas-brunch in opkomst. Ideaal die in het paasweekeinde ook eens lekker willen uitslapen. Zo'n paas-bninch leent zich ook uitstekend om vrienden of verre familieleden uit te nodigen. Stel hiervoor een feestelijke tafel samen, waarbij het paasbrood natuurlijk niet mag ontbreken. Eén of mandjes, eventueel zelf in eigen oven afgebakken broodjes ho ren er samen met de eieren, bo terlammetjes natuurlijk ook bij. Daarbij kunt u verschillende soorten kaas en vleeswaren en wellicht een frisse (kip)salade Knapperige goudgele broodhaantjes. FOTO ARCHIEF Calorierijk maar uitstekenel smakend vlees Serviesgoed MARTIN VAN HUUSTEE De gans was vele eeuwen het meest gewaardeerde eetbare gevo gelte. Sinds de jaren vijftig verloor het dier echter veel van zijn culi- fans. Waaróm de gans bij ons nauwelijk nog wordt gegeten, wordt misschien duidelijk als .we bedenken dat zijn vlees bijna net calorierijk is als vet varkens vlees. We willen immers alles ma- ?n licht in deze tijd. Maar een devlees levert bijna even veel joules of calorieën. En toch is dat, in elk geval in restaurants, razend popu lair. Wilcfe ganzen zijn er ook in Ne derland nog altijd. Alleen in het jachtseizoen mag er op worden ge schoten. Maar al in de tijd van de oude Egyptenaren werd de gans gefokt en gedomesticeerd. De vo gels bewaken het erf, eten de rest jes op en leggen nog eieren ook. Hun veren geven heerlijk warm dons en het vlees is een delicates se. Toch is het tegenwoordig 'pre ken voor de ganzen' (aan dovemansoren ge zegd) als we vertellen dat ganzebout en borstfi let zo lekker zijn, om nog maar te zwijgen van ganzevet en ganzelever. Alleen met oudejaar is de vogel traditioneel nog altijd een feestgerecht in Scandinavië. Duitsland en Engeland. Omstreden De veelomstreden dieronvriendelijke manier waarop de vogels gevoederd worden, voorbe stemd om als grondstof te dienen voor de we reldberoemde gan- zeleverpastei, is ie- deren wel bekend. De ganzelever is dan ook groten deels van het reper toire verdwenen bij onze toprestau rants. Eendelever is thans het modieuze produkt. Maar ook die krijgen niet vanzelf zo'n enorm grote, wanstaltig uitgegroeide lever- Zo wordt het pu bliek 'de gans gere den', ofwel: voor de gek gehouden. De oude Romei nen wisten al hoe een grote lever kon worden verkregen. Plinius de Oude be richtte in de eerste eeuw van onze .jaartelling over het met vijgen vetmes ten van ganzen. Hij wees daarbij op de Ganzeborst met spaghetti en cantharellen Ingrediënten: 4 ganzeborsten; boter om in te bakken, zout, peper, 100 g witte spaghetti, 100 g groene spaghetti; 1 eidooier, 250 g licht geslagen room; 200 g cantharellen; 2 sjalotjes, 7e liter crème fraïche; 3 eetl. groene kruiden (bieslook, kervel, peterselie); scheutje witte wijn. Hak de sjalotjes fijn en fruit ze in de boter. Voeg de cantharellen toe en laat die even meebakken. Blus dit af met een scheutje witte wijn en voeg de crème fraiche toe. Roer alles door elkaar en neem de cantharellen uit de pan. Laat de saus een beetje in koken en roer er dan de gehakte groene kruiden door. Kook de spaghetti in ruim kokend, licht gezouten water beet gaar. Bestrooi de ganzeborsten met peper en zout en bak ze mooi ro sé (van binnen lichtrose) in de boter. Laat ze op een warme plaats 5 minuten rusten en snij ze dan in vier of vijf plakken. Verdeel de gare, uitgelekte spaghetti over vier ovenvaste bor den. Leg er de plakken ganzeborst en de cantharellen op en giet de saus er over. Roer de eidooier en de lichtgeklopte slagroom door elkaar en giet dit rond de spaghetti. Zet dan de borden in een hete oven of onder de grill totdat het dooier-roommengsel een mooi lichtbruin kleurtje heeft. voortreffelijkheid van hun lever en verder opzwelt als hij na de slacht gelegd wordt. Getruffelde lever heel >vordt gebakken in korstdeeg. Clause verhuisde later naar Straats burg, en exporteerde van daaruit zijn getruffelde leverpastei over de hele wereld. Vandaar dat wij bij vet gemeste ganzen altijd eerst aan Straatsburg denken, hoewel ze zo wel in de Elzas, in de Périgord als in Les Landes worden gefokt. Maar in Oost-Europa en in Israël worden eveneens grote hoeveelheden gan zelever geproduceerd. De joden hadden in de Elzas ge leerd dat voor hen ganzevet een uit stekende vervanger was voor var kensvet, dat ze om godsdienstige redenen immers niet mogen eten. In Israël zijn ze daarom op grote schaal ganzen en eenden gaan fok ken en vetmesten. Overigens wordt veel van de leverproduktie tegen woordig geëxporteerd, niet in de laatste plaats naar Frankrijk. In Duitsland is uitgesmolten gan zevet een graag gegeten broodbe leg. Het smaakt veel lekkerder dan reuzel (varkensvet), dat daar ook wel op het brood gesmeerd wordt. Zuurkool en dat deze nog rode kool, in ganzevet gesmoord, smaken bij in zoete melk geen enkele andere bereidingswijze zo over heerlijk. De Duitse serviezenfabrikant Dibbem maakt het twee partijen naar de zin: lief hebbers van effen en van gedecoreerd tafelmeubilair. Gekozen is voor een dui delijk bloemendecor, in combinatie met aubergine, pastelgeel, -groen of -blauw. Samenstellers van een servies kunnen spelen: bijvoorbeeld gebloemde borden, in combinatie met effen schalen en effen kopjes met gebloemde schoteltjes. Het 'platte' goed is in effen en gebloemd te koop. Een ontbijtbordje kost ƒ14,95, een kop en schotel ƒ26,90. Je hebt niet altijd zin en tijd om uren in de keuken te staan. Als je snel en toch leuk en verantwoord wilt eten komt daarbij wel wat inventiviteit kijken. Het Nederlands Zuivel - bureau steekt 'snelle kokers' met het boekje 'Eenpans eetplezier' een handje toe. De uit gave bevat meer dan honderd recepten en de meeste zijn binnen een half uur tot drie kwartier klaar. De recepten variëren van stoofschotels tot maaltijdsalades. Ook zijn er recepten zoals soepen en ovenschotels bij voorbeeld, die van tevoren kunnen wor den klaargemaakt. Het boekje is vbor 6,95 in de boekwinkel te koop. Conflt Ganzeleverpastei, paté de foie gras, is pas Fransen zijn meesters in het toepassen van voor de eerst gemaakt in 1762. De Normandi- de reeds zeer oude conserveringsmethode die sche pasteibakker Jéröme Clause kwam op het wij 'confit' noemen: het koken van vlees i idee de lever te combineren met stukjes truffel gen t de Périgord. Daar gaat een dun laagje t hakt gemalen varkensvlees omheen en het ge- aardewerken pot WETEN WAARD bewaren. Zowel gans als eend en varken den op deze wijze ingemaakt, waarbij het duurdere gevo- geltevlees dikwijls gemengd wordt met voordeliger varken. Als de pot eenmaal aangebro ken het vlees steeds op nieuw met een laagje gesmolten vet worden bedekt. Confit kan lang bewaard worden en is op veel verschil lende manieren te gebruiken. Het komt zowel koud als warm op tafel. De poot van de gans wordt alge meen beschouwd als het smakelijkste deel om confit van te maken; de vleu gels echter zijn niet alleen goedkoper, maar zeker zo mals. Jaarlijks strijken in Nederland zo'n 300.00 tot 400.000 ganzen r FOTO ARCHIEF ,Y Jonge kaas raspen is vaak een lastig kar wei. Dit wordt vergemakkelijkt door de kaas even in de diepvriezer te leggen. >Y Jonge kaas klontert snel in de foodpro cessor. Neem daarom een gewone rasp. Hoe jonger de kaas; hoe grover de rasp moet zijn. ,Y Restjes geraspte kaas kunnen ongeveer zes weken in de diepvriezer worden be waard. >Y De kaaskorst kan beter niet meegeraspt worden. Het beschermlaagje op de korst smaakt niet lekker. Het plastic of de paraffi ne is onverteerbaar maar niet schadelijk voor de gezondheid. „Y Op een donkere, koele plek kunnen aardappels geruime tijd worden bewaard. Leg ze vooral niet in de koelkast, dan wor den ze blauw. „Y Plaats een schotel altijd op een rooster midden in de oven, behalve als het gerecht een korstje moet krijgen. Door het rooster een richel boven het midden te plaatsen krijgt het gerecht iets meer bovenwarmte. ;Y Pizza's en hartige taarten moeten een ri chel onder het midden worden geplaatst, dan krijgt de deegbodem meer onderwarm- te en is sneller klaar. Tokay pinot gris uit Elzas smaakt perfect bij paté I 1^ en witte wijn met vol- I doende persoonlijk- beid om perfect te smaken bij paté zelfs de rijke ganzeleverpastei komt uit de Elzas en heet Tokay Pinot Gris. Deze bijzondere wijn smaakt trouwens ook heerlijk bij veel gevogelte- en vleesgerechten. Op een plein in het hart van Colmar staat, boven een fon tein", een standbeeld van Lazare de Schwendi, met een druiven tros in zijn hand. Schwendi was een veldheer uit de Elzas, die op II februari 1565 de Turken ver dreef uit het Hongaarse bolwerk Tokaj. Tot de oorlogsbuit be hoorden maar liefst 4000 vaten Tokajer wijn. Volgens de overle vering zou de generaal daarna zo verzot raken op deze wijn, dat hij opdrachfegaf om de des betreffende druivensoort mee te nemen naar de Elzas. Zo zou het Elzasser wijntypeTokay Pi not Gris zijn ontstaan. Of deze geschiedenis inderdaad waarheidsgetrouw is weet nie mand. Wel staat vast dat de druivensoort Tokay Pinot Gris (elders in Frankrijk gewoon pi not gris genoemd) niets van doen heeft met de druif waar van de Hongaarse Tokayer werd en wordt gemaakt. Want dat is de furmint. Daarentegen ont moet je de pinot gris wél op een andere plek in Hongarije, na melijk langs het Balatonmeer. Zijn naam luidt szürkebarat, of wel 'grijze monnik'. Heeft de in tendant van Schwendi mis schien een foutje begaan? Of had hij gewoon geen zin om he lemaal naar Tokay te reizen en nam een willekeurige andere soort mee? Wij zullen het nooit weten. Gevoelige druif Hoe dan ook, Tokay Pinot (iris wordt nog altijd in de Elzas ge maakt, zij het in beperkte mate. De gelijknamige druif is name- lijk gevoelig voor regen, wal be- tekent dat hij in de noordelijk gelegen Elzas een te onregelma tige opbrengst geeft om op gro te schaal te worden geculti veerd. Momenteel is slechts zo'n 6 procent van de Elzasser wijngaarden met Tokay Pinot Gris beplant. Zijn wijn ligt ook niet overal te koop en vrijwel nooit onder een tientje. Het loont echter de moeite om eens een fles te proberen. Want een goede Tokay Pinot Gris heeft veel karakter en kwaliteit. Exotisch aroma Dat dit geen gewoon karakter is, blijkt uit de bijnaam die de wijn in de Elzas draagt: de sultan. Zijn geur en smaak neigen na melijk naar het exotische. I let aroma van een Tokay Pinot Gris bevat vaak een lichte rokerig heid in combinatie met een zweem van honing en iets noot- achtigs. Bovendien is het altijd een stevige wijn met een volle, soms haast wat vette smaak. In zijn geboortestreek beschouwt men Tokay Pinot Gris als de ideale tafelpartner voor de weelderige ganzeleverpastei. Maar ook met andere vleespa tés kan hij prachtig worden ge combineerd. Bovendien heeft deze blonde wijn voldoende kracht en persoonlijkheid om te passen bij gerechten met gevo gelte, varkensvlees, kalfsvlees, Idein wild en pittige kazen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9