Referendum in Peru over 'staatsgreep' t/ Democratische Partij zit nu vast aan Bill Clinton Europarlement matigt voorstellen MacSharry Buitenland Ruzie over Zwarte Zeevloot Noorderster Bossi steunt op ijverigste deel Italië Sikh-protest graan- en katoenimport WOENSDAG 8 APRIL 1992 7 Kleindochter van Mussolini gekozen rome» Alessandra Mussolini is voor de neo-fascistische Itali aanse Sociale Beweging (MSI) in het parlement gekozen. De pornosterren Ilona Staller (Ciccicolona) en Moanna Pozzi, van de Partij van de Liefde, haalden het niet. De 29-jarige kleindoch ter van de fascistische dictator Benito Mussolini was lijsttrekker van MSI in Napels. Tijdens de verkiezingscampagne zei zij grote bewondering te hebben voor veel van de opvattingen van haar grootvader. Alessandra is een dochter van Romano Mussolini, een zoon van de Duce, en Maria Scicolone, een zuster van film ster Sophia Loren. foto epa Kompels na 15 uur uit mijn bevrijd selby Reddingswerkers hebben gistermorgen bij het plaatsje Stillingfleet in North Yorkshire acht mijnwerkers bevrijd die 15 uur op ongeveer 800 meter diepte in een ingestorte mijntunnel hadden vastgezeten. De reddingswerkers waren een nacht- lang bezig met hun blote handen brokstukken weg te halen. De op gesloten kompels kregen voedsel door een gat in het puin. Vaticaan wil gehoorzame priesters Vaticaanstad De Rooms-Katholieke Kerk wil celibataire pries ters, die trouw zijn aan paus en bisschoppen en die in armoede leven. De priesteropleiding moet meer op de problemen van de huidige samenleving worden gericht. Dit schrijft paus Johannes Paulus II in het document Pastores dabo vobis (Herders zal ik jullie geven), dat gisteren is gepubliceerd. Burgemeester Athene sterft na beroerte athene Burgemeester Antonis Tritsis van Athene is gisteren op 55-jarige leeftijd overleden, aan de gevolgen van een beroerte die hem op 30 maart had getroffen. De architect Tritsis werd in januari vorig jaar voor vier jaar tot burgemeester gekozen. Met steun van de conservative regering wilde hij de vergane glorie van het vervuilde Athene in ere te herstellen. Tritsis werd tijdens het militaire bewind (1967-74) lid van de verzetsgroep van An dreas Papandreou. Toen Papandreou's socialistische PASOK in 1981 aan de macht kwam, werd hij gekozen als parlementslid. Hij bekleedde tweemaal een ministerspost. Betrekkingen Ivoorkust en Zuid-Afrika abidjan Ivoorkust en Zuid-Afrika hebben gisteren hun diplo matieke betrekkingen hersteld. Ivoorkust is het eerste Afrikaanse land dat daartoe overgaat. Op het hele kóntinent heeft alleen Malawi nimmer de betrekkingen met Pretoria verbroken. Kaap verdië ging vorig jaar november over tot relaties op het niveau van consuls. Levenslang 14-jarige voor moord 7-jarige decatur Een 14-jarige jongen is gisteren door een rechtbank in de Amerikaanse staat Georgia tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op een 7-jarig meisje. De jongen, die 13 was toen hij het misdrijf pleegde maar als een volwassene werd vervolgd, had het meisje meegelokt naar een apartement en haar daar aangerand en om het leven gebracht. Graanprijs met 20 procent omlaag STRAATSBURG HANS DE BRUÜN CORRESPONDENT EG Het Europees Parlement heeft zich gisteren uitgesproken voor verlaging van de graanprijs met 20 procent in het produktiejaar 1993-94. Het inkomensverlies voor de boeren mag alleen wor den gecompenseerd, als zij be reid zijn tenminste 15 procent van hun grond braak te laten liggen. De drastische maatregel is be doeld om het graan- en zuivel beleid van de EG te hervormen. Het voorstel van het Europarle ment gaat echter minder ver dan EG-landbouwcommissaris Ray MacSharry had voorgesteld. Hij wilde de graanprijs met 30 tot 35 procent verlagen. Het parlement voelt ook niet voor een verlaging van de melk prijs met 10 procent, zoals MacSharry had voorgesteld. Een compromis van de socialisten (min 2 procent) werd echter weggestemd. Wel mogen de quota vier jaar lang telkens met een procent omlaag. Compen satie mag alleen worden gege ven als de inkomens daardoor meer dan vier procent dalen. Het afzwakken van MacShar- ry"s voorstellen kwam vooral tot stand door de houding van de christendemocraten, die reke ning houden met hun grote agrarische achterban. De socia listen wilden veel verder gaan. Toch is de instemming van de christendemocraten met forse prijsdalingen voor de boeren een teken aan de wand. Toch weten de boeren ook nu nog niet precies waar ze aan toe zijn. Het parlement kan alleen adviseren. Het ziin de sterk ver deelde EG-lanabouwministers die uiteindelijk de komende maanden beslissen over de toe komst van de Europese land bouw. Ondanks verzet van de Ne derlandse, Ierse en Belgische le den heeft de christendemocrati sche fractie in het Europarle ment (Europese Volkspartij - EVP) toch besloten samen te gaan met de Britse conservatie ven. Ook twee Deense conser vatieven zullen in de fractie van de EVP) worden opgenomen. VN: Complete vredesmacht naar Joegoslavië De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties is gisteren una niem akkoord gegaan met het sturen van de volledige, 14.000 man tellende, vredesmacht naar Joegoslavië. De VN hadden tot dusver alleen voorhoede-een heden (ondermeer uit Neder land) naar de Balkan-staat ge stuurd. Bij de oprichting, op 21 febru ari, van de Beschermingsmacht van de Verenigde Naties (For- pronu) in het uiteengevallen Joegoslavië, had de V-raad de stationering van de vredes macht afhankelijk gesteld van een verlaging van de kosten. Deze werden geschat op mini maal 634 miljoen dollar per jaar. Zaterdag deelde VN-secre- taris-generaal Boutros Ghali de raad in een rapport mee dat de kosten zijn beperkt met 26 mil joen dollar. Na de Europese Gemeen schap gaan ook de Verenigde Staten over tot erkenning van Slovenië, Kroatië en Bosnië- Hercegovina, zo kondigde mi nister Baker van buitenlandse zaken gisteren aan. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo werd ook vandaag weer gevochten tussen de poli tie en Servische milities. Het is niet duidelijk of het door Ser viërs gedomineerde federale le ger bij de strijd is betrokken. De president van de Bosnië-Her- cegovina, Alija Izetbegovic, heeft Oostenrijk en via dit land de EG gevraagd „alles te doen om te voorkomen dat geweld de democratie overwint". Winnie Mandela wil scheiding niet bevestigen JOHANNESBURG Rtr-DPA-UPI-ANP Winnie Mandela heeft gisteren de Zuidafrikaanse pers ge vraagd niet langer te speculeren over een mogelijke scheiding tussen haar en haar man, ANC- voorzitter Nelson Mandela. In een verklaring die werd voorge lezen door haar advocaat Ismail Ayob, zei Winnie echter niet dat de geruchten over een schei ding onjuist zijn. Wel ontkende zij bij monde van Ayob iedere betrokkenheid bij de moord in 1989 op de arts Abu Baker Asvat. De ontken ning was noodzakelijk gewor den nadat een belangrijke ge tuige in de moordzaak afgelo pen weekeinde had verklaard dat Winnie Mandela opdracht heeft gegeven tot de moord. Een broer van de vermoorde arts heeft gevraagd om herope ning van het onderzoek. Dokter Asvat onderzocht in 1989 de vier jongens die door Winnie's lijfwacht waren ont voerd en mishandeld. De 14-ja- rige Stompie had die mishande ling niet overleefd. Asvat wei gerde destijds de visie van Win nie, dat de jongens niet al te hard waren geslagen, te onder schrijven. Korte daarna werd hij vermoord. Ozonlaag dunner Volgens deskundigen van het Europese. Ozonsecretariaat (EOS) in het Britse Cambridge is de ozonlaag boven het noorde lijk halfrond de afgelopen maanden aanzienlijk dunner geworden. Er kan opnieuw een gat ontstaan als regeringen niet snel een algeheel verbod afkon digen op ctk's (chloorfluorkool- stoffen), aldus de EOS. De EG wil dat al per 1995 doen. maar er zijn nog niet genoeg vervan gende stoffen. Uitzonderingstoestand voor 12 tot 18 maanden De Peruaanse president Fujimori wil binnen zes weken een referendum uitschrijven, zodat de bevolking zich kan uitspreken over zijn „regering voor nationale wederop bouw". Zes tot negen maanden na deze eerste volksraad pleging volgt een tweede referendum, over de grondwet. Daarna zouden nationale verkiezingen volgen. Agence Francr ANP Algfncm NcóeHi'xh Pmburrao AP Avwx Dcu&ct* Prr»e Agmtur GPD Gefnwxhwxx+Ac 1 Ind The Independent IPS d Preo intemitxxv»! Peruaanse regering kondigde gisteren de 'uitzonde ringstoestand' af, voor een pe riode van 12 tot 18 maanden. Die periode zal in het teken staan van „eenheid en nationa le wederopbouw", aldus de nieuwe premier Oscar de la Puente en diens minister van buitenlandse zaken, Augusto Blacker, op een persconferentie in de hoofdstad Lima. Blacker beklemtoonde dat Fujimori normaal van plan is zijn ambtstermijn uit te dienen, die loopt tot 28 juli 1995. Hij sprak tegen dat Peru zich mo menteel in een situatie van dic tatuur bevindt. „Wij hebben nu te maken met een uitzonderlij ke situatie die slechts tijdelijk van aard zal zijn en zeker geen jaren zal duren. Bepaalde poli tieke krachten hebben gepro beerd een campagne in gang te zetten om het beleid van presi dent Fujimori schipbreuk te la ten lijden." Fujimori ontbond zondag avond het nationale parlement, naar zijn zeggen om halt toe te roepen aan de verloedering van zijn land, dat wordt geteisterd door terrorisme en een econo mische crisis. Hij zei de rechter lijke macht in Peru geheel te zullen reorganiseren om her vormingen sneller uit te kunnen De president maakte gisteren onverwacht een praatje met journalisten, tijdens een wande ling door Lima. Hij beloofde dat de militairen de bureaus van de plaatselijke en internationale media, die zij zondagavond be zetten, snel zullen ontruimen. Ook zullen de soldaten uit de straten van Lima verdwijnen zodra de situatie weer normaal is, aldus Fujimori. Hij zei niets over militairen die de woningen van een aantal politieke leiders hebben bezet. De Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS) kondigde giste ren een spoedzitting aan om de situatie in Peru te bespreken. Rusland botst opnieuw met Oekraine MOSKOU» HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Een decretenoorlog tus sen Oekraïne en Rus land over het bezit van de Zwarte Zeevloot heeft de spanning nis sen beide republieken tot recordhoogte doen stijgen. De Russische president Jeltsin veror donneerde gisteren per decreet dat de ruim 300 schepen van de vloot voortaan Russisch ei gendom zijn. Een dag eerder had de Oekraïnse president Krausjoek, eveneens per presidentieel de creet, bepaald dat Oek raïne eigenaar is en controle moet hebben over al het militaire terieel op zijn grondge bied. De Zwarte Zee vloot is grotendeels ge stationeerd in de Oek raïnse havens Sebasto pol (op de Krim) en Odessa. Volgens het decreet van Kravtsjoek blijft het nucleaire deel van de voormalige Sovjet strijdkrachten in Oek raïne onder commando van GOS-opperbevelhebber Sjaposjnikov. De omvang ervan moet in onderhandelingen wor den bepaald. Sjaposjnikov verklaarde gisteren in het Russische Volkscongres, dat het decreet van Jeltsin vermeldt dat met Oekraïne moet worden onderhandeld over net aantal schepen dat Kiev tot zijn bezit mag rekenen. Maarschalk Sjaposjnikov gisteren In het Rus sische Congres. foto epa Sjaposjnikov reageerde veel gematigder op het Oekraïnse besluit dan de Russische vice-pre sident Roetskoi. Deze criticus van Jeltsin en spreekbuis van het Russische nationalisme dreigde gisteren op nieuw met Russische annexatie van het schiereiland De Krim. Hij wil dat het besluit uit 1954 van Sovjet-lei- der Chroesjtsjov om De Krim bij Oekraïne te voegen, wordt herzien als Kiev bij zijn stand punt blijft. Het decreet van Kravtsjoek kwam twee dagen nadat Roetskoj bij een bezoek aan Se- bastopol de Zwarte Zeevloot tot Russisch bezit verklaarde. Roet skoj wekte ook al de woede van Moldova door bij een bezoek aan de Dnjestr-provin- cie zich impliciet voor erkenning van Dnjestr als republiek uit te spreken. Oekraïne verzet zich te gen Russische over heersing in het GOS. Sjaposjnikov gaf daar van het voorbeeld door als GOS-vertegenwoor- diger verantwoording af te leggen aan het Russi sche Volkscongres als 'Russisch staatsburger'. De opperbevelhebber wordt overigens getipt als nieuwe minister van buitenlandse zaken van Rusland. ROME CHARLES RICHARDS the independent Umberto Bossi is de duidelijke winnaar van de verkiezingen in Italië. De Noordelijke Li ga heeft in het hele land bijna 9 procent van de stemmen gekregen. Het is de vierde par tij in het land geworden en de tweede in Lombardije, het rijkste deel van Italië. In Milaan, waar de Liga bijna een kwart van de stemmen kreeg, verpletterde Bossi Bettino Craxi, de leider van de socialistische partij, in zijn eigen bolwerk, het paradepaardje van ondernemerschap en moderniteit van de socialistische partij. Bossi is een onwaarschijnlijk leider. Als zoon van een textielarbeider uit Varese volgde hij hoger onderwijs en studeerde hij medicijnen aan de universiteit van Pavia. Dertien jaar geleden, op 37-jarige leeftijd, voerde hij als student medicijnen hart- en longtransplantaties uit op varkens, maar zijn doctoraalexamen heeft hij nooit ge daan. Als student ontwikkelde hij een be langstelling voor kwesties rond plaatselijke autonomie. In 1987 werd hij voor het eerst in de Senaat gekozen. Hij is een rauwe, ruwsprekende, soms on getemde. populistische politicus. Zijn suc ces is gebaseerd op onvrede. Maar de Liga is niet de rechtse partij die zich voedt met de sociale onvrede van de randgroepen van de samenleving. Integendeel, zij wordt ge steund door het hardstwerkende, ijverigste deel van de gemeenschap: kleine zakenlie den, handwerkslieden en hoogopgeleiden in het rijkste deel van Italië. De Liga is wel racistisch genoemd. De meer laag-bij-de-grondse elementen kun nen tegen immigratie zijn, maar de partij heeft niets van het racisme van het Front National van Jean-Marie Ie Pen in Frankrijk. De Liga is begonnen als protest tegen de belastingen en is het symbool geworden van het protest tegen de ondoelmatigheid van de regering. Nu is de Liga vertegen woordigd in het parlement en zal zij een rol moeten spelen in de nationale politiek. Zal zij zich verantwoordelijk kunnen gedragen in de oppositie? Of heeft zij haar doel al be reikt als instrument dat een zieltogend stel sel tot verandering heeft gedwongen? new delhi Sikh-boeren protesteerden gisteren In de Indiase hoofdstad New Delhi tegen het regeringsvoomemen graan en katoen te Importe ren. Volgens de demonstranten zullen daardoor de prijzen van katoen en graan die in het land zelf worden verbouwd, Inzakken. foto ei DC wil aanblijven ROME DPA-Rtf Italiaanse christen-demo- craten willen ondanks hun zwa re verkiezingsnederlaag toch weer een regering vormen. „Wij blijven de grootste partij", aldus partijleider AmaJdo F:orlani gis teren. De Democrazia Cristiana (DC) viel terug van 234 naar 206 zetels in het Huis van Afgevaar digden en van 125 naar 107 in de Senaat. De vier-partijencoa- litie houdt met 48,8 procent van de stemmen in het Huis en 46,4 procent in de Senaat toch nog een krappe meerderheid in het parlement. Dat komt door het systeem van zetelverdeling en de wijze van toekenning van de reMsirmmen. Ieren kunnen opnieuw over abortus stemmen LONDEN CE ES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Negen jaar nadat een referen dum de natie spleet, moet Ier land zich opnieuw over abortus uitspreken. Het nieuwe referen dum zal nog voor de zomer plaatsvinden. In 1983 spraken de Ieren zich in meerderheid uit voor een verbod op abortus. Ierse vrou wen werd zelfs verboden naar het buitenland te reizen voor de ingreep Dat uitreisverbod is echter in strijd met het F.G-ver- drag dat eind vorig jaar in Maastricht werd getekend. De Ierse regering zag zich voor een dilemma gesteld. Of ze moest de grondwet wijzigen, óf Ze morst het niruv, r I i VH drag weigeren te bekrachtigen. Premier Reynolds koos voor het eerste. De Ierse grondwet kwam in februari in opspraak, nadat een rechter een verkracht meisje had verboden naar Groot Brit - tannié te gaan voor een abortus. Pas in hoger beroep werd het kind in het gelijk gesteld. correspondent De cruciale voorverkiezing die gisteren in de staat New York werd gehouden, leverde een merk waardige paradox op. Van de twee Democraten die officieel aan de race meededen, verloor de een, maar won de ander niet. Jerry Brown was degene die duidelijk verloor. Hij had al zijn energie en een groot deel van het geld dat hij met zoveel moeite bij elkaar had ge scharreld in New York gestoken, maar eindigde niettemin als laatste. Bill Clinton was de man die weliswaar de mees te stemmen kreeg, maar daarom nog niet won. Hij scoorde aanzienlijk lager dan de 50 procent waarop zijn staf had gehoopt. En kiezersonder zoek maakt duidelijk, dat 60 procent van de New Yorkse Democraten hem echt niet moet. De echte winnaar was Paul Tsongas. Hij deed weliswaar officieel niet meer mee aan de cam pagne, maar zijn naam stond nog wèl op het stembiljet. En voor 29 procent van de kiezers in New York was dat, plus de mededeling van Tson gas dat hij misschien wel in de race terugkeert, voldoende. Maar zal Tsongas enige kans van slagen heb ben om Clinton van de nominatie af te houden? Het korte antwoord is: waarschijnlijk niet. Om te beginnen zijn de Amerikaanse kiezers ook niet erg enthousiast over Tsongas. Ze hadden alle kans om eerder in de campagne voor hem te stemmen, maar dat deden ze niet. Clinton won in al die staten. Een kiezersonderzoek in New York maakte gis teren duidelijk dat maar liefst de helft van dege nen die op Tsongas hebben gestemd, dat niet hebben gedaan omdat ze hem zo'n uitstekende keus vinden, maar omdat ze Clinton en Brown nog beroerder achten. Maar daar komt nog iets bij. Alleen al op puur rekenkundige gronden is Clinton na de voorver kiezingen van gisteren behalve in New York werd ook in Kansas, Wisconsin en Minnesota ge stemd al bijna niet meer te stoppen. Want bij de voorverkiezingen draait alles om gedelegeerden, de mannen en vrouwen die in juli bij de Democratische conventie de beslissende stemmen zullen uitbrengen. En van die gedele geerden heeft Clinton er nu al zoveel, dat hij vrij wel zeker niet meer in te halen is. Na gisteren heeft Clinton meer dan 1300 gede legeerden. Voor de Democratische nominatie zijn 2145 gedelegeerden nodig Dat wil dus zeggen dat Clinton er nog een dikke 800 nodig heeft van de 2100 die in deze fase van de strijd nog op het spel staan. Die gedelegeerden moeten komen uit de 20 voorverkiezingen die de komende weken zullen worden gehouden, en uit een groep van ruim 700 'supergedelegeerden', mensen als Congresleden, gouverneurs en andere notabelen in de partij. Bij alle komende voorverkiezingen worden ge delegeerden proportioneel verdeeld. Zelfs als Clinton bij die voorverkiezingen gemiddeld maar 40 procent haalt, sleept hij nog ruim voldoende gedelegeerden binnen voor de eindoverwinning En de kans dat hij meer haalt dan gemiddeld 40 procent is groot, want bij de staten waar nog moet worden gestemd, bevinden zich zes zuide lijke, met in totaal 400 gedelegeerden. De erva ring tot dusver heeft geleerd dat Clinton in het zuiden met zeer hoge percentages wint. Er moet dus echt een electoraal wonder gebeu ren. wil Clinton nog van de nominatie WORM «f gehouden. En dat zou betekenen, dat de Demo craten in de herfst met een kandidaat de verkie zingen ingaan, die 60 procent van hen eigenlijk niet vertrouwt. Want ook hier zijn de peilingen duidelijk. Zes van de tien Democraten in het hele land vindt Clinton niet integer en niet eerlijk. Maar de IJemocratische partij zit aan hem vast. en na de voorverkiezingen van gisteren al hele maal. Er is simpelweg geen alternatief. Dat is goed nieuws voor president Bush, die andermaal ioooi npmihnHpi pluk hebben mei iQn vijanden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7