Tekort aan cellen neemt weer toe Blokken achter de tralies Binnenland Philips schrapt 600 banen bij pc-divisie Pronk riskeert botsing door uitspraak Turkije Fouten politie bij aanpak discriminatie Vinken wil kleinere Elsevier-top 'Antilliaanse politie mishandelt gevangenen' WOENSDAG 8 APRIL 1992 5 gpd gempcnctvaf c*++.c prvj-mvt Uitbreiding staking Frico Domo Leeuwarden De staking bij de zuivelcoöperatie Friesland Frico- Domo breidt zich uit. Ook de werknemers van de kaasvestiging in Dronrijp en die in Bedum hebben het werk neergelegd. Gis terochtend waren in Tuk en Oosterzee stakingen voor onbepaal de tijd begonnen. De acties hebben tot doel de sluiting van de fabrieken daar te voorkomen. Er zouden 128 arbeidsplaatsen verdwijnen. Werknemers Verkade achter cao utrecht» De werknemers van Verkade in Zaandam hebben zich gisteren geschaard achter het principe-akkoord dat de Voe dingsbond CNV heeft gesloten over een nieuwe cao voor de 14.000 werknemers in de suikerverwerkende industrie. De Voe dingsbond FNV distantieerde zich eerder van die overeenstem ming. deze vakbond wil met individuele bedrijven onderhande len over een cao waarin in elk geval de automatische prijscom pensatie is opgenomen. Miljoenen sterven aan hartziekten utrecht Hart- en vaatziekten zijn de grootste vijand van de volksgezondheid, jaarlijks veroorzaken deze ziekten twaalf mil joen doden over de hele wereld. Dat heeft de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) gisteren meegedeeld. Volgens de WHO kan de helft van de sterfgevallen worden voorkomen door ge zonder te leven. In de westerse wereld zijn hart- en vaatziekten de belangrijkste doodsoorzaak. Ze veroorzaken de helft van alle sterfgevallen. In ontwikkelingslanden staan ze op de derde plaats. Maar de WHO vreest dat hart- en vaatziekten in deze lan den binnen tien jaar infectieziekten van de eerste plaats hebben verdrongen. Bedrijf verdacht na dood stagiair utrecht Slopersbedrijf Peterse en Brugman uit Culemborg krijgt een proces-verbaal. Het bedrijf wordt ervan verdacht de veiligheidsvoorschriften te hebben overtreden. Daardoor veron gelukte eind maart een 16-jarige jongen op de eerste dag van zijn stage bij het bedrijf. Dat blijkt uit het onderzoek van de ar beidsinspectie in Nieuwegein. Polygram stopt platenproduktie baarn» De platenmaatschappij Polygram (grotendeels eigen dom van Philips) stopt per 1 december met de produktie van langspeelplaten in Baarn. Sinds de invoering van de compact disc is de verkoop van LP's drastisch gedaald. Volgens Polygram zal worden geprobeerd medewerkers elders te plaatsen of om te scholen. Vorig jaar moesten ook al zestig mensen weg. den haag» gpd Philips gaat zijn activiteiten op het gebied van personal com puters (pc's) fors inkrimpen -omdat daarmee nauwelijks geld wordt verdiend. Dat kost hon derden arbeidsplaatsen. Of er gedwongen ontslagen vallen, is nog niet bekend. In de Verenigde Staten wordt de verkoop aan het 'gewone' publiek volledig gestaakt. El ders, vooral in Europa, zal nog een poging worden onderno men de verkopen op te vijzelen. Maar overal zal de nadruk meer komen te liggen op toelevering van pc's aan andere bedrijven met een breder pakket op dit gebied. Philips maakte gisteren be kend dat een en ander neer komt op het schrappen van on geveer 600 van de nog restereri- utrecht anp Het streven van de overheid om discriminatie aan te pakken komt veel minder van de grond dan de bedoeling was. Dat komt doordat de regels voor het anti discriminatiebeleid in de prak tijk niet worden nageleefd. Zo weigert de politie nogal eens een aangifte op te nemen. Bo vendien worden niet alle aangif ten doorgegeven aan het open baar ministerie, zoals wel zou moeten. Dat blijkt uit een onderzoek van de Wetenschapswinkel Utrecht in opdracht van het plaatselijke meldpunt tegen dis criminatie. Het rapport is giste ren gepubliceerd. De helft van alle 46 meldpun ten deed mee aan een enquête. Achttien meldpunten kwamen in 1990 met in totaal 82 aangif ten wegens discriminatie. Daar van zijn er zestien (twintig pro cent) niet opgenomen door de politie. Veel meldpunten wor den niet op de hoogte gehou- den haag gpd Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking riskeert een conflict met de CDA-fractie en minister Van den Broek van buitenlandse zaken over de wa penleveranties aan Turkije. Pronk zei gisteren voor de Vara- tv dat Turkije geen wapens meer mag krijgen uit Nederland omdat daarmee mensenrechten worden geschonden. De meer derheid van de Tweede Kamer en minister Van den Broek heb ben vorige week juist uitgespro ken dat wapenleveranties niet worden uitgesloten, omdat Tur kije lid van de Navo is. Boven dien vindt Van den Broek, sa men met CDA en WD, dat Tur kije terecht optreedt tegen 'Koerdische terroristen'. Werkdrukproblemen bij Gerechtshof Den Haag verholpen Het probleem van te weinig cellen neemt weer in volle omvang toe. Dat heeft staatssecretaris Kosto van justitie gisteren in de Tweede Kamer erkend. „We hadden ver wacht dit jaar een evenwicht te bereiken tussen behoefte en capaciteit, maar de realiteit blijkt pittiger te zijn", al dus Kosto. De geplande uitbreiding van het gevangenis wezen waarvoor in het Regeerakkoord 120 miljoen gul den extra is uitgetrokken, is volgens hem onvoldoende. den haag „Ik heb niet de illusie dat na het uitbreidingsplan geen nieuw plan nodig is, zelfs niet als er meer alternatieve sancties wor den opgelegd", aldus de be windsman. Kosto weet de stij ging van het cellentekort aan de rechterlijke macht, die langere gevangenisstraffen oplegt. Daarnaast legt ook het aange scherpte beleid ten aanzien van illegale vreemdelingen druk op de cel-capaciteit. Het ihinisterie ging er vorig jaar nog van uit dat de behoefte aan celruimte met driehonderd plaatsen zou toenemen. Ach teraf bleken er ruim zeshonderd extra cellen nodig. Bij dat cijfer is overigens geen rekening ge houden met de benodigde cel ruimte voor illegale vreemdelin gen. Door het cellentekort moet justitie steeds meer verdachten gedwongen op vrije voeten stel len. Werden in 1990 nog 800 verdachten heengezonden, in 1991 bedroeg het aantal al 1.200. Het ministerie van justi tie beschikt nog niet over de cij fers van het eerste kwartaal in 1992, maar verwacht in elk ge val geen daling. De problemen bij het Ge rechtshof In Den Haag, waar door vorig jaar verdachten niet konden worden vervolgd omdat de termijn voor redelijke vervol ging was verstreken, zijn onder controle. Dat heeft minister Hirsch Ballin van justitie giste ren in de Tweede Kamer ge zegd. In hoger beroep werden vorig jaar 413 verdachten vrijgespro ken omdat het Hof de hoeveel heid zaken niet aankon. Hirsch Ballin wees erop dat het in alle gevallen ging om zaken waarbij het geldboetes van minder dan vijfduizend gulden betrof of cel straffen van minder dan drie maanden. De problemen bij het Ge rechtshof ontstonden volgens Hirsch Ballin door een tekort aan zittingscapaciteit en een sterke toename van het aantal zaken in hoger beroep. Door het aanstellen van drie extra raadslieden, het houden van ex tra strafzittingen, een verbeter de automatisering en een inter ne reorganisatie zijn de proble men nu opgelost. Volgens Hirsch Ballin kampt ook het Gerechtshof in Amster dam met capaciteitsproblemen. De hoeveelheid zaken die daar nog moeten worden behandeld, is opgelopen van 1.000 in 1990 tot 1.800 vorig jaar, de 1.800 arbeidsplaatsen bij de fabricage van pc's. In Nederland wordt een verlies verwacht van 120 banen, waarvan ongeveer 75 in Tilburg en de rest in Eind hoven en Best. In principe kan op computers alleen winst gemaakt worden door te doen aan goedkope massaproduktie of door voor de zakelijke markt zeer gespeciali seerde produkten te leveren met een hoge toegevoegde waarde. Geen van beide tgaat voor Philips op. Het argument dat het con cern- steeds heeft gebruikt om toch - op bescheiden schaal - pc's te blijven produceren, lijkt echter nog steeds van kracht: Philips wil ook op dit terrein met de neus bovenop nieuwe ontwikkelingen blijven zitten, bij voorkeur tegen zo laag mo gelijke kosten. Rapport wijst op gebrekkige praktijk den van het verdere verloop van de zaak. Wel blijkt dat een aantal aan- giften niet wordt doorgegeven aan het openbaar ministerie. Bij de achttien arrondissementen kwamen in 1990 in totaal 49 discriminatiezaken binnen. Twintig maal werd de verdachte uiteindelijk niet vervolgd. Op grond van het rapport zegt het Utrechtse meldpunt dat er concreter en scherper in structies moeten komen voor de politie. In het rapport wordt slachtoffers van discriminatie geadviseerd een klacht in te die nen als het optreden van de po litie in strijd is met de wet of het overheidsbeleid. Mocht een officier van justitie besluiten een discriminatiezaak niet te vervolgen, dan kan het slachtoffer (of het meldpunt) daarover schriftelijk klagen bij het gerechtshof. De kans is groot dat het hof dan alsnog besluit de verdachte te vervolgen, aldus de Weten schapswinkel Utrecht. Vinken tijdens zijn toelichting op de cijfers. FOTO NIEUW ANEFO amsterdam De bestuurstop van het uitgeversconcern Elsevier is te groot. „Er zitten teveel mensen aan tafel", zei bestuursvoorzitter professor P. Vinken gisteren tijdens de toelichting op het jaarverslag over 1991. Volgens Vinken stapte bestuurslid H. Luykx om die reden onlangs uit de top. En daarbij zal het niet blijven. Zelf denkt Vinken overigens nog niet aan op stappen. Toen erop werd gewezen dat hij bijna 65 is en dat het dus tijd wordt een opvolger te be noemen, antwoordde Vinken dat hij het discrimi nerend vindt om aan te nemen dat iemand van 65 jaar geen groot concern meer zou kunnen lei- den. Minder mensen en meer winst lijkt het motto van Elsevier. Winst maken gaat boven omzet groei, zei Vinken. Elsevier behaalde over 1991 een nettowinst van 385 miljoen gulden. Dat was weliswaar 122 miljoen minder dan in het voor gaande jaar, maar toen kwam 164 miljoen uit een buitengewone bate door de verkoop van een be lang in Wolters Kluwer. De omzet vorig jaar be droeg 2,2 miljard gulden. Een jaar eerder noteer de het concern een nettowinst van 506,9 miljoen gulden op een omzet van 2 miljard. De overname van uitgeverij Pergamon van de uitgeversmagnaat Robert Maxwell is zeer profijte lijk gebleken. In het verslag over 1990 hield Else- viers raad van bestuur het er nog op dat de over name in het eerste jaar een negatieve invloed zou hebben op de winst. Dat is meegevallen. De waarde van Pergamon ligt volgens Vinken nu al hoger dan de anderhalf miljard gulden die ervoor is betaald. De bestuursvoorzitter sloot gisteren niet uit dat Elsevier over enige jaren geen wetenschappelijke bbeken meer zal uitgeven. De oplage van deze boeken is zo klein en de uitgave zo auur, dat het rendabeler is gespecialiseerde wetenschappelijke tijdschriften uit te geven. Elsevier is een van de groten onder de uitgevers van wetenschappelijke publicaties in de wereld. den helder Kningin Beatrix bracht gisteren In Den Helder een werkbezoek aan de mijnendienst van de Koninklijke Marine. Hier begeeft ze zich aan boord van de Alkmaar, een van de mijnenvegers, foto anp Kamer wil in huursubsidie minder snijden den haag» Beschuldiging Amnesty International: Een meerderheid van de Twee de Kamer wil minder snijden in de individuele huursubsidie dan staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) van plan is. PvdA, D66, WD en Groen Links kwamen gisteren bij de behan deling van dat plan met voor stellen om jongeren en alleen staanden te ontzien. Het CDA gaat wel akkoord met de voor nemens van de staatssecretaris. Heerma wil per 1 juli een toe slag op de huursubsidie voor al leenstaanden tot 65 jaar af schaffen. Dat betekent dat zij, afhankelijk van huur en inko men, vele tientjes per maand subsidie kunnen mislopen. Ver der wil de bewindsman jonge ren tot 23 jaar alleen nog huur subsidie geven als hun huur niet meer dan 450 gulden per maand bedraagt. Ook wil hij het maximum jaarinkomen verla gen waarbij men nog recht heeft op huursubsidie. De maatregelen zijn nodig om de uitgaven voor huursubsi die (nu zo n 1,8 miljard per jaar) in de hand te houden. Ze leve ren een bedrag op van 123 mil joen in 1994. den haag willemstad De Nederlandse Antillen schen den de mensenrechten. De poli tie van de eilandengroep maakt zich schuldig aan systematische mishandeling van gevangenen. Dat zegt Amnesty International. De organisatie, zo staat in een Amnesty-blad dat morgen ver schijnt, heeft besloten ae eilan dengroep op te nemen in haar jaarboek 1992. Daarin wordt een opsomming gegeven van landen die mensenrechten schenden. De Nederlandse An tillen zijn nooit eerder in het jaarboek genoemd. Amnesty heeft klachten over de schending van de mensen rechten eind vorig jaar aan de Antilliaanse regering voorge legd. Die zou daarop niet heb ben gereageerd. Amnesty stelde een onderzoek in naar aanlei ding van de dood van enkele ar- ratanfien in 1990 1991. Zij zouden zijn overleden na mis handeling door de politie. Dat onderzoek resulteerde in 'zo n half dozijn klachten', aldus onderzoeker David Braham. De Nederlandse Antillen stel den zelf in augustus 1991 een onderzoek in naar de omstan digheden waaronder de arres tanten waren overleden. Daar uit vloeide geen enkele klacht voort, aldus de voorzitter van de onderzoekscommissie, ex-gou- vemeur Raoul Romer. Premier Maria Liberia Peters zegt in een reactie dat het on derzoek nog niet is afgerond. Zij zei niets te weten van een brief met een verzoek om een reactie op de klachten van Amnesty In ternational. „Die zal wel naar de competente instanties zijn ge gaan. Mogelijk hebben die de brief doorgegeven aan de com missie die de zaak onderzoekt We zullen moeten nagaan hoe dat zit". Geruchtmakende zaken op de Nederlandse Antillen waren de dood van Henry Kenneth Every in 1990 en die van de Jamaicaan Leroy Neil in 1991. Every overleed tijdens een tocht naar het politiebureau, terwijl Neil stierf in een politie cel nadat hij volgens medege vangen door de politie was mis handeld. Gevangenen kiezen vaker voor opleiding in bajes zwaag gpd Achter dikke betonnen muren, getraliede vensters en zware metalen deuren gaat een nieu we vorm van onderwijs schuil. Dolf Krom (28) kan daarover meepraten. Met het halen van een deelcertificaat voor timmer man bezorgde hij het huis van bewaring in Zwaag onlangs een landelijke primeur. Voor het eerst werd in Nederland een dergelijk getuigschrift uitgereikt in een huis van bewaring. Dat onderwijs steeds popu lairder wordt in de Nederlandse gevangenissen, staat volgens Theo van Groningen als een paal boven water. Van Gronin gen is het hoofd sociaal-cultu reel werk van de Glasbak, zoals het huis van bewaring in Zwaag ook wel wordt genoemd. Vol gens hem kiezen gedetineerden steeds vaker ervoor scholing te volgen in plaats van andere ac tiviteiten te ondernemen in de werkplaatsen. Het idee om gedetineerden gedurende zes maanden een basisopleiding voor een echt vak te bieden, is overigens niet afkomstig uit Zwaag. Het plan werd drie jaar terug geboren in het huis van bewaring De Ber gerhout in Alkmaar. Daar werd de streekschool van het Alk- waard College te hulp geroepen om een praktijkgericht lespro gramma op poten te zetten. Het college kreeg snel nieuwe klan dizie: de half open penitentiaire inrichting Westlinge in Heer- hugowaard en de Glasbak in Zwaag. In deze drie gevangenis sen geeft het Alkwaard College nu les aan zo'n honderd leerlin gen. Achter de tralies is Dolf nu de eerste die met een diploma van deze school op zak loopt. Uitslover „Ik zat al drie maanden in Zwaag toen de opleiding in de bouw en hout hier «vend ge start", zegt de 28-jarige gedeti neerde. „Ik heb me meteen in geschreven en was de eerste. Vooral in het begin was het niet altijd gemakkelijk. In de groep werd je uitgemaakt voor uit slover en studicbol. Maar als ik met iemand alleen was, werd er heel anders gereageerd. Dan voelde je iets van ontzag." In de bajes in Zwaag zitten 192 gedetineerden. Ruim de helft zit vandaag de dag gere geld in de schoolbanken. Het overgrote deel van de gedeti neerden in Zwaag heen, net zoals Dolf, hoogstens een paar jaar lager beroeps onderwijs achter de rug. Dolf heeft zijn lts en avond-mavo niet afgemaakt, had geen zin in studeren en be landde acht jaar terug voor het eerst in de gevangenis. Toen hij vrijkwam belandde hij snel weer op het verkeerde pad en inmid dels zit hij al weer negen maan den. Hij is er ditmaal echter van overtuigd dat hij nu wél slaagt in de maatschappij. .Als je echt wilt, kom je aan het werk met deze opleiding- Daarvan ben ik overtuigd. Of ik bij mijn sollici tatie ook zal vermelden dat ik heb gezeten? Ben je gek.' Als ik dat zeg, wil niemand mij heb ben. Nee. dat verzwijg ik. I-ater, als ik een tijdje werk en mijn baas weet wat ik allemaal kan. Dan maak ik er geen geheim De werkgevers nemen vol gens adjurrct directeur Troost van de Glasbak overigens geen risico door een ex-bajesklant in huis te halen. „Eens een dief, al tijd een dief gaat bij deze men sen niet op. Ze hebben gekozen voor die opleiding om juist niet meer terug te keren in dat cri minele circuit." Geen zin Veel gevangenen in de Glasbak die niet meedoen met de lessen van iir icreeluhooi, hebben volgens Troost gewoon geen zin ,,Dic Kuan gewoon hun tttd uit en gaan daarna op de oude, criminele voet verder. Daar naast heb je nog een groep ge dragsgestoorden die eigenlijk in een psychiatrische inrichting thuishoort. De derde categorie die niet meedoet, bestaat uit buitenlanders die na hun de tentie het land worden uitge- wordt gestud zienlijk rustiger dan op andere afdelingen van de Glasbak. De agressie is minder en het ziekte verzuim in het huis van bewa ring in Zwaag is slechts 7 pro cent. ..Dat is de helft van het landelijk gemiddelde bij de an dere gevangenissen". zegt Troost. „|c moet dit niet zien als het 'Ei van Columbus'. Maar het creatief omgaan met de moge lijkheden heeft zondeT meer wél een poridd efloi i

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5