m Bonden eisen 700 miljoen voor lerarensalarissen Binnenland Milieudefensie wil af van vliegvakanties 'Lasten burgers en bedrijven verlagen' Het nieuwe nummer voor inlichtingen binnenland. 'Hebben wij enkel gestaakt voor een jaartje uitstel?' Met een grote boog om werkwillige heen 'Filosofietjes' Ter Beek steken Van den Broek 'Ziektekostenpremies in '93 16 omlaag' WOENSDAG 8 APRIL 1992 3 Algrmetn Nederlands Persbureau Meer lichaamsdelen in water gevonden Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gistermorgen in de Schinkel bij de Overtoomsesluis een arm gevonden. Een stukje verderop in de Korstverlorenvaart vond de politie ook een schouder. Maandagmiddag viste de politie uit hetzelfde water al twee vrouwenbenen op. Sectie moet nog uitwijzen of de li- chaamdelen bij elkaar horen. amsterdam Tachtig liter water per dag, 2.500 vierkante meter akker land, 6.100 vierkante meter grasland en 0,4 kubieke meter hout. Daarmee moet iedere wereldburger het in 2010 doen, vindt de Vereniging Milieudefensie. De vereniging noemt dat de 'milieugebruiks ruimte' en presenteerde de cij fers vandaag in het Aktieplan Duurzaam Nederland. Alleen als de aanslag van de mens op de natuurlijke hulp bronnen wordt ingeperkt, kan er volgens Milieudefensie spra ke zijn van een duurzame ont wikkeling, waarbij het milieu niet verder wordt aangetast. „Duurzame ontwikkeling", schrijft Milieudefensie, „bete kent leven binnen de beperkte milieugebruiksruimte. Dat vraagt extra offers van de rijke landen omdat zij door hun grote milieugebruik te weinig voor andere landen overlaten om zich te ontwikkelen." Milieudefensie wijst erop dat duurzaamheid meer is dan schoner produceren en het verbieden van gevaarlijke stof fen. „Er zullen niet alleen dras tische technische en structure le veranderingen plaats moe ten vinden. Zeker zo belangrijk is een verandering van de menselijke cultuur. De mens die kwaliteit verkiest boven kwantiteit en die consumptie- groei niet vanzelfsprekend vindt." Wanneer een en ander con creet wordt vertaald, blijtk dat de Nederlandse burger in de toekomst anders moet wonen, anders aan landbouw moet doen en anders met zijn vrije tijd moet omspringen. Zo zal de woonruimte per persoon niet groter worden. De elektri sche apparaten in de huishou dens moeten worden vervan gen door de zuinigste variant die er op de markt is. Bij het uitoefenen van hobby's moet minder energie worden ge bruikt en moet het milieu min der worden vervuild. Vliegva kanties moeten een uitzonde ring worden. Het verbruik van vlees zal volgens Milieudefensie met 60 tot 80 procent moeten afne men. Er worden straks minder produkten gegeten die van ver worden gehaald en er moeten meer produkten van de volle grond en minder van de glas tuinbouw worden betrokken. Als dat allemaal gebeurt, dan blijft er volgens Milieudefensie genoeg ruimte in de wereld voor de produktie van genot middelen als koffie, tabak, thee en cacao en niet-voe- dingsprodukten zoals katoen, wol en linnen. Sombere CPB-topman wil lagere btw enschede Veertien kunstschil- den. Met deze spectaculaire actie hoog niveau. Ze maken schilde- derland om te praten. Ook trek- ders uit heel Nederland hebben treedt het Enschedees Kunste- rijen die voor iedereen zonder ken ze naar buiten om bijvoor gisteren in de open lucht een naars Collectief voor het eerst uitleg begrijpelijk zijn. Hun werk beeld door het maken van schet- stadsgezicht van Enschede ge- naar buiten. Tot het Enschedees is te vinden in vele huiskamers. sen voorbereidingen te treffen schilderd. Het ruim zes vierkante Kunstenaars Collectief behoren De leden van het collectief ont- voor schilderijen. foto»anp meter grote kunstwerk wordt aan uitsluitend Nederlandse kunste- moeten elkaar enkele keren per frans van der linde de gemeente Enschede aangebo- naars die realistisch schilderen op jaar in Enschede of elders in Ne- CDA en PvdA in de clinch over achterstand in betaling den haag cpd CDA. PvdA en VVD willen dat het kabinet voor 1993 komt met voorstellen om de lasten voor burgers en bedrijven te verlich ten. Dit blijkt uit de reacties van de drie fracties op het gisteren door het Centraal Planbureau (CPB) gepresenteerde Centraal Economisch Plan 1992. Ook deed het CPB enkele voorspel lingen voor 1993. D66 vindt de roep om lastenverlichting 'voor barig'. Hei PB voetslet óm hel B nancieringstekort van de rijks overheid volgend jaar uitkomt op 4,2 procent. Dat is hoger dan het gewenste niveau van 3,75 procent. De verhouding tussen de aantallen werkenden en niet-werkenden zal verslechte ren. Dat betekent dat de koppe ling tussen lonen en uitkeringen in gevaar komt. Verder schat het Planbureau de economische groei volgend jaar op 2,25 procent ofwel een kwart procent minder dan tot nu toe gedacht. De werkloos heid stijgt met 25.000 mensen. Er komen, net als dit jaar, 40.000 banen bij. De inflatie ligt volgens het CPB volgend jaar op 4,25 procent ofwel 0,75 procent hoger dan dit jaar. De lonen zullen in 1993 stijgen met 4,5 procent. Bij de presentatie van het Centraal Economisch Plan 1992 zei CPB-directeur Zalm gisteren dat het kabinet de btw volgend De vier grote vakbonden in het onderwijs willen de rege ring onder zware druk zetten om iets te doen aan hun sa larisachterstand. Tijdens een vergadering van kaderleden in Den Bosch eisten zij vandaag minstens 700 miljoen gulden van minister Ritzen van onderwijs. Eind deze week spreekt het kabinet ook over de onderwijsbegroting bij de behandeling van de Voorjaarsnota. den bosch gpd-anp Voor inlichtingen over telefoonnummers, telefoonverkeer c gesprekstarieven belt u voortaan 06-8008. Het tarief is 15 cent per oproep. Tot uw dienst, PTT Telecom. De bonden ABOP, NGL, PCO en KOV willen onder meer dat be ginnende leraren in een hogere schaal terecht komen en daarna sneller stijgen. Vervangende on derwijzers moeten een volledig salaris ontvangen en de laagst betaalden - zoals conciërges en amanuenses - moeten er aan zienlijk op vooruitgaan. Minister.Ritzen heeft al ge zegd dat hij zich in het kabinet graag hard wil maken voor de eisen, maar de vraag is alleen waar het geld vandaan moet ko- De regeringspartijen CDA en PvdA hebben gisteren juist hooglopende ruzie gekregen over de lerarensalarissen. Mi nister Ritzen vindt dat de CDA- fractie in de Tweede Kamer een 'onaanvaarbare politieke hob bel' heeft opgeworpen door een nieuw onderzoek te eisen naar de salarisachterstand in het on derwijs. „Dit kan zo niet", zei een woedende Ritzen gisteren na af loop van een tumultueus over leg met de Tweede Kamer. Kort daarvoor had de CDA-fractie geweigerd onomwonden haar vertrouwen uit te spreken in de PvdA-bewindsman. De zaak kwam op scherp te staan omdat het CDA (samen met oppositie partij WD) een aanvullend on derzoek eist naar de salarissen in het onderwijs. Op dat onder zoek moet 'het keurmerk van onafhankelijke derden' staan. Uit een recent onderzoek dat in opdracht van het departe ment van onderwijs en weten schappen werd verricht, blijkt dat leerkrachten gemiddeld 10 procent te weinig verdienen in vergelijking met rijksambtena- CDA en WD willen dat niet alleen de loonzakjes vergeleken worden, maar ook andere ar beidsvoorwaarden als vrije tijd en wachtgelden. Volgens PvdA, Groen Links, D66 en SGP is een nieuw onderzoek - althans op Stakers in vertwijfeling door verdeeldheid bonden utrecht ron kragten en pi eter couwenberg Verbijsterd en woedend tegelijk waren de 150 stakende NS'ers van de ochtendploeg op Utrecht CS. Vol goede moed hadden zij zich vanochtend om half vijf voor de derde dag inge schreven als staker. Ze moesten nog even doorzetten, vertelde het kader opgewekt, want hun onderhandelaars legden de laatste hand aan de cao. Rond vijf uur wordt met gejuich de mededeling ontvangen dat de onderhandelaars onderweg zijn. Dan komt Wim Korteweg, de onderhandelaar van de ver- voersbond FNV binnenstuiven. Alleen. „En dat heeft een re den", bitst de onderhandelaar. Langzaam begint het bij de sta kers te dagen. De bonden zijn uit elkaar gespeeld door NS. Langzaam leest Korteweg het akkoord voor. „Shit". „Nee, hè. Hebben we hier twee dagen voor gestaakt." Een donderend fluitconcert barst los. Voor Korteweg hoeft het alle maal niet meer. „Ik wil naar huis. Ik ga niet met Joop (Kruse) in discussie." Pas in de gang, uit het gehoor van de stakers, wordt duidelijk welke ravage de kleine stakingsleider heeft aan gericht. Korteweg wordt tegengehou den door woedende kaderleden van de vervoersbond CNV en de FSV. „Samen uit, samen thuis, Wim. Je had op Joop (Kruse) moeten wachten en niet zo maar uit het overleg moeten weglopen om hier je verhaal te doen", bijt een massieve FSV'er hem toe. Een CNV-kaderlid wil hem bijna te lijf gaan. „Het is een minne streek van je. Je hebt de eenheid doorbroken". Maar ook van het eigen kader krijgt Korteweg er van langs. „Je kunt nu niet weggaan. Hoe moeten wij onze leden rustig houden." De teleurstelling is voor Korteweg toch te groot. Op de lippen bijtend, blaast hij de aftocht. Alleen. Zijn secondant Jan Koster blijft wachten op Joop Kruse. Veel kansen krijgt de FSV- voorman niet meer om zijn ver haal te doen. „Wij willen geen poencontract. Daarvoor staken wij niet", brult de menigte. „Wij willen stemmen. Nu." Kruse kan niet anders dan het princi pe-akkoord puntsgewijs voor te lezen. Twijfel en wanhoop verschij nen op steeds meer gezichten. Conducteurs maken elkaar ver wijten. Het stakersfront scheurt in tweeën. De ene helft wil ver der staken, want hun bond is weggelopen bij de onderhande lingen. De andere helft wil de eigen voorman niet zomaar af vallen, maar is bang. Bang dat het allemaal voor niets is ge weest. Dat volgend jaar toch flexibele werktijden worden in gevoerd bij NS. Koster gooit olie op het vuur door te roepen dat volgend jaar per NS-dienst een andere cao zal gelden. De stakende NS'ers lopen reddeloos verloren rond. Zij moeten vandaag weer aan het werk, ook van de FNV. Maar is dit het dan? „Hebben we twee dagen gestaakt enkel om een jaar uitstel te krijgen?", vraagt een machinist zich wanhopig Gistermiddag hebben in Utrecht enige honderden stakende machi nisten uit het hele land NS-direc- teur sociale zaken A. Messing de brief teruggegeven, waarin hij het personeel het afgelopen weekein de opriep niet te gaan staken, fot o nieuw anefo rob c. croese den haag ben maandag De werkwillige machinist praat met gedempte stem. „Kijk, ik ben niet georganiseerd, dus doe ik gewoon m n werk." Hij kijkt schichtig om zich heen. Bang dat iemand van het overal rond lopende vakbondskader hem ziet praten. Voor dag en dauw is de werkwillige machinist aan zijn werk begonnen. Samen met ve le anderen. „We mogen ons werk doen. We hebben respect voor eikaars opvattingen, zo werkt'dat bij de NS. Van vijan delijkheid heb ik nog niets ge merkt." Haastig stapt hij z'n trein bin nen, een sprinter die exact vol gens dienstregeling vertrekt. Het aantal passagiers blijft tij dens de gehele tocht onder de tien. Op de stations gaan de deuren even open en worden vrijwel meteen weer gesloten. Er stapt toch bijna niemand in. Een politieagent, een paar scho lieren en twee duizelige junks. „Ik rijd alleen de treinen die in m'n rooster staan. Andere treinen doe ik niet. Dat is be smet werk en daar begin ik niet aan", zegt de werkwillige ma chinist. „Ik denk dat er al met al toch nog twee tot drie treinen in het uur rijden. Maar heel onre gelmatig. Soms rijdt er twee uur niets, dan weer een stel in één keer. Er is geen peil op te trek ken." „Natuurlijk ben ik het met de acties eens", verklaart hij, bijna plechtig. „Maar ik vind dit mid del een beetje te fors. En, zoals ik al zei, ik ben niet georgani seerd. Dus werk ik door. Je zet m'n naam toch niet in de krant, hè?" Die beschroomde houding is tekenend voor de werkwilligen onder het NS-personeel. De angst zit er goed in. Het liefst praten ze met niemand en doen ze onzichtbaar hun werk, in stil te, niet gestoord door andere collega's die wel het bijltje erbij hebben neergegooid. Volgens de NS zijn 21.000 personeelsle den nog gewoon aan het werk, tegen 4.000 tot 5.000 stakers. Wie beschermt in dit soort dagen de werkwillige werkne mer, die zich van stakingsop- roepen niets aantrekt, door zijn collega's vaak met de nek wordt aangekeken en doorgaans als 'onderkruiper' wordt aange- jaar moet veriagen. Daarvoor moet volgens hem ongeveer 2 miljard gulden worden uitge- trol&en. Gebeurt dat. dan kan de inflatie (geldontwaarding) een half procent worden terug gedrongen. Dat betekent dat werknemers hun looneisen wat kunnen matigen en dat is weer goed voor de werkgelegenheid. Bovendien heeft het drukken van de inflatie een gunstig effect op de rente. Zalm noemde de vooruitzich ten voor dit en volgend jaar „verontrustend". Hij wees erop dat de winstgevendheid van be drijven steeds verder daalt, dat de investeringen al sinds 1990 elk jaar dalen, en dat de ar beidskosten (het aandeel van de loonkosten in de totale bedrijfs kosten) juist met 2.5 procent per jaar stijgen. Bij elkaar leidt dat tot een oplopende werk loosheid. Zalm noemde het „heel wen selijk" dat het kabinet 'iets' zet tegenover de 2 miljard gulden lastenverzwaringen die het op grond van de Tussenbalans in petto heeft voor volgend jaar. Zalm vindt dat dat geldt niet mag worden gevonden door het financieringstekort dan maar minder te verlagen. Het enige wat er volgens hem dus opzit, is extra bezuinigen op de over heidsuitgaven. Op die manier moet het geld worden gevon den dat is gemoeid met de door Zalm voorgestelde btw-verla- Minister voelt zich gepasseerd korte termijn - niet nodig: de achterstand is duidelijk genoeg. Omdat CDA en WD eerst de uitkomst van een dergelijk on derzoek willen hebben alvorens een beslissing te nemen over verhoging van de lerarensalaris sen, zou er in 1993 nog niets ge daan kunnen worden. CDA- woordvoerder Tuinstra zei met vertraging beter te kunnen le ven dan met kabinetsbeslissin gen die gebaseerd zijn op 'drijf zand'. Ritzen en staatssecretaris Wallage willen het verzoek om een nader onderzoek wel inwil ligen, maar willen niet dat 1993 een 'verloren' jaar wordt. De WD houdt vast aan haar voor nemen om Ritzen dan maar te passeren en als parlement een hernieuwd onderzoek naar de lerarensalarissen in te stellen. Of het CDA de WD daarin blijft steunen, hangt af van politiek overleg. geïrriteerd over het 'eigenge reide' optreden van zijn PvdA- collega Ter Beek van defensie. Het zit Van den Broek dwars dat Ter Beek Buitenlandse Zaken niet van tevoren heeft geraad pleegd over zijn geruchtmaken de toespraak waarin hij vorige week een verdere inkrimping van de krijgsmacht aankondig de. De toespraak wordt op Bui tenlandse Zaken geringschat tend afgedaan als 'een privé-fi- losofietje' van Ter Beek- Op Buitenlandse Zaken vindt men dat Ter Beek de veilig heidsrisico's voor West-Europa te rooskleurig afschildert. Een aahval op het verdragsgebied van de Navo-landen wordt door Ter Beek uitgesloten, sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie. Tijdens het debat over de be groting Defensie in de Eerste Kamer zei Van den Broek gister avond: „Er blijven onvoorspel bare risico's over waarbij het Navo-verdragsgebied in het ge ding kan komen". De situatie in Oost-Europa kenschetste Van den Broek als een „potentieel explosief mengsel" en „West- F.uropa moet niet denken dat ze buiten schot blijft als regionale en lokale conflicten in Oost- en Midden-Europa uit de hand lo pen." De bijdrage aan VN-vredes operaties noemde Van den Broek nadrukkelijk een „extra taak voor Defensie néést tradi tionele Navo-takenTer Beek zei vorige week dat in de toe komst ieder onderdeel van de krijgsmacht in principe inzet baar moet zijn voor VN-vredes operaties. Het steekt Van den Broek dat Ter Beek uitspraken doet over de Nederlandse inbreng in de Navo en de afschaffing van die dienstplicht zonder met hem daarover van gedachten te wis selen. Buitenlandse Zaken is na melijk verantwoordelijk voor de Nederlandse inbreng in de Navo en Van den Broek vindt dat eventuele afschaffing van de dienstplicht éérst door hem moet worden voorgelegd aan de Navo-bondgenoten. Dc handel wijze van Ter Beek is volgens diplomaten van Buitenlandse Zaken dan ook allerminst colle giaal en niet zo netjes. Met een verwijzing naar de „interessante rede van mijn col lega en vriend Ter Beek", voor spelde Van den Broek gister avond dat hij nog vaak met Ter Beek „de degens zal kruisen" over veiligheidsvraagstukken. CPB komt met nieuwe berekeningen duid? „Wij hebben geen richt lijn hoe we ons tegenover de werkwillige opstellenzegt een woordvoerder van de Vervoers bond FNV. „Tja. Met een grote boog omheen lopen, daar komt het wel op neer. Al is het na tuurlijk wel zo dat ze altijd zul len proberen de werkwilligen te overreden. Als ze willen werken, laten ze dat dan maar doen." De werkwillige hoeft van de wet geen enkele bescherming te verwachten. „Wel It het to", zegt mr P. van der Heijden, hoogleraar arbeidsrecht aan de Universiteit van Amsterdam, „dat werkwilligen niet door fy sieke blokkades mogen worden gedwongen niet aan het werk te gaan". DEN HAAG GPD De premies voor particuliere ziektekostenverzekeringen kun nen dit jaar met 6 procent om laag en in 1993 zelfs met 16 pro cent als de volgende stappen van het plan-Simons worden doorgezet Dat heeft het On traal Planbureau (CPB) becij ferd in het Centraal Econo misch Plan (CEP), dat gisteren in Den Haag is gepubliceerd. In februari beweerde het CPB dat de premies met 8,5 procent om laag konden. De becijferde daling van 6 procent baseert het Planbureau op een stijging van de kosten in de gezondheidszorg (vooral zie kenhuizen) met 9 procent en een daling van de kosten van de verzekeraars met 15 procent door de overheveling van medi cijnen naar de awbz (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) Het rekensommetje is simpel: 15 min 9 is 6 procent. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid en de ziekte kostenverzekeraars ruziën al enige tijd over de premiedaling. Simons zette aanvankelijk in op sterke dalingen omdat de verze keraars minder kosten hebben nu dc medicijnen sinds 1 janna ri onder de awbz (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) vallen. Volgens de verzekeraars kunnen de premies echter nau welijks of slechts mondjesmaat naar beneden vanwege de sterk gestegen kosten van de zieken huizen. Dc ziekenhuizen heb ben tot en met 1990 meer kos ten gemaakt dan de verzeke raars hadden gedacht. De zie kenhuizen kregen dus van dc verzekeraars minder geld dan nodig was om hun kosten te dekken. De verzekeraars geven de ziekenhuizen daarvoor nu een compensatie en menen dat daardoor de premies niet om laag kunnen. Het Planbureau concludeert dat de particuliere verzekeraars kiezen voor een 'voorzichtige premiestelling' door incidentele tegenvallers in 1991 (de finan ciering van ziekenhuisvoorzir- ningen) en de onzekerheid rond financieringslasten en de stel selherziening. Desondanks kun nen de premies omlaag, aldus het Planbureau. Hoewel Simons niet meer be weert dat de premies met zeker 15 procent omlaag kunnen, zijn beide partijen nog niet tot een vergelijk gekomen Een onaf hankelijk onderzoek over de premiedaling dat thans wordt nagerekend door de Algemene Rekenkamer, moet uitkomst bieden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3